De tragiek van de woningnood mag niet worden „doodgepraat' IJmond-agenda r THALIA Rationelere bouw, maar ook vrijwillige i medewerking kunnen nood verzachten DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs PROVINCIALE CONTACTCOMMISSIE BIJEEN Met de camera onder water „Tischka kwam terug" bij de CMB Het part der gemeenten Pluimveevereniging groeit gestadig Lode van Gent vertelde over de Belgische Kongo „Weenink" schaakte weer Lezing over Amerika voor Vrouwengroep „Vriendenkring" blijft in klaverjascompetitie leiden Veertigjarige jubilaris gehuldigd Chr. korfbalver. DKV gaat vol vertrouwen de strijd in HEEMSKERK „Volksonderwijs" gaat feestavond houden Nieuw gebouw voor Land en Tuinbouwbank Meer animo voor winter peen bij „Ons Belang" in Castricum mmm mmm DONDERDAG 24 OKTOBER 1957 11 (Van een onzer redacteuren) MET DE DROEVE CONSTATERING, dat enige incidentele gevallen daarge laten de woningnood in de Noordhollandse gemeenten nog niet merkbaar is af genomen is gisteren in het Kennemer Theater te Beverwijk de najaarsvergadering van de provinciale contactcommissie inzake het woonruimtevraagstuk begonnen: Edams burgemeester, de heer D. Beets, de voorzitter dezer commissie, kon slechts aanhaken bij de pessimistische geluiden, die tijdens vorige bijeenkomsten opklonken. Een mogelijkheid om uit de durende impasse te komen zag de heer Beets in een benutting van de kansen, die de prefab-bouw en de andere rationele systemen van woningbouw wellicht bieden, maar ook in de nieuwe stoot, die de overheid binnen kort aan de woonruimte-distributie gaat geven door een generaal appel op de be volking, woonruimte af te staan waar zij nog is, om het macabere getal van 200.000 woningzoekenden wat in te perken. Voor een gehoor, waaronder zich zowel ministeriële vertegenwoordigers, leden van Gedeputeerde Staten, gemeentebestu ren en huisvestingsdirecteuren bevonden, heeft de heer W. J. A. H. v. Berkel als hoofd van de afdeling woonruimte van het ministerie van Maatschappelijk Werk in een inleiding gefilosofeerd over de tien jaar Woonruimtewet 1947, die in deze maand oktober haar tweede lustrum „viert". Niet doodgepraat Hij vocht het standpunt, als zou het woningprobleem een „doodgeprate" zaak zijn, met kracht aan, zelfs al is het waar dat velen de moed verliezen over een spoedige oplossing van dit nijpende na tionale kwaad. De gezinsmoeilijkheden zijn sinds de crisisjaren verschoven van de dubbeltjes naar de huizen de hul zen, die een essentiële functie vervullen in het gezinsleven. Juist in deze tijd, waarin emotionele moeilijkheden van de maat schappij op de een of andere manier „thuis" moeten worden afgereageerd, is deze functie te belangrijker. Tragische gevolgen De heer Van Berkel haalde enige frap pante onderdelen uit een recent rapport van de „Gezinsraad" aan over de huisves ting van jonge gezinnen. Hier komen in vele gevallen verborgen, maar niettemin ernstige gevolgen op neurotisch gebied uit voort en de psychiaters hebben er in de grote steden de handen en harten vol mee: VELSEN DONDERDAG 24 OKTOBER: VELSEN: Rex: geen opgaaf ontvangen. Thalia, 20 uur, speciale voorstelling: „Een onvergetelijke melodie". Raadhuis: 9.3012 uur: spreekuur wet houder R. Verbeek. Patronaat: 1117 uur, Provinciale land dag Ned. Coöp. Vrouwenbond. Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: VPRO- avond met Benny Vreden. Gemeentelijk vergaderlokaal Abeelen- straat, 20 uur: ouden-van-dagen-avond NVV-vrouwenbond. Velsen-Noord: v. Diepenstraat, 20 uur: CHU-vergadering. Oud-Katholiek Verenigingsgebouw: 20 u.: CMB: lezing over „Mechanisatie". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel ge bouw: open van 9.3012 en 1416.30 u. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek. Heidestraat, open van 1012.30 en 14.30 17.30 uur. Filiaal Wijkerstraatweg Velsen-Noord, 1921 uur. Marktplein, 1421 uur: Tentoonstelling „bouwkashuis". VRIJDAG 25 OKTOBER: VELSEN: Rex Theater: geen opgaaf. Thalia, 20 uur: Strijd tegen verdovende middelen. Jan Ligthartschool Eksterlaan: Ouder avond. Patronaatsgebouw, 9 en 11 uur: school - concerten. Café de Uylenboom, Santpoort, 20 uur: CMB-filmavond. Vermeulenmuseum en leeszalen: als don derdag. Raadhuis, 1112 uur: spreekuur wet houder A. de Jong. BEVERWIJK DONDERDAG 24 OKTOBER: Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ave Maria". 't Centrum, 20 uur: Vergadering Perso neelsvereniging C. Maters n.v. Vondelschool, 20 uur: Ouderavond. „De Groentenbeurs", Filmavond katho lieke Emigranten. 't Centrum, 20 uur: „Vergadering bloe menverkopers. Verenigingsgebouw, Schans, 20 uur. Ned. Herv. Gemeente Wijkavond, wijk II. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; lees- en studie zaal geopend van 1013 en 1518 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. VRIJDAG 25 OKTOBER: Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur. „Tussenspel in muziek". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mijn hart zingt voor jou". W.B. Theater, 20 uur: „Bloedige zons ondergang". K.S.A.-gebouw, 20 uur: C.M.C. (melk- centrale Verenigingsgebouw, Schans, 20 uur: Be- verwijkse Amateur Fotografen, Werk- avond met W. G. Beun. 't Centrum, 20 uur: Vergadering Accor- deonnistenclub. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1517 en 1920 uur; lees- en studiehoeken geopend van 1517 en 18.3020.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.3020 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013, 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee: filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. jonge gezinnen, die moeten samenwonen met ouders, kunnen desastreuze gevolgen voor het huwelijksleven opleveren als ge volg van de ondraaglijke opsluiting binnen een te beperkte woonruimte; voor de kin deren van „inwonenende gezinnen" ont breekt veelal elke mogelijkheid tot het uitleven van hun dadendrang, die meestal op straat ook niet tot gelding kan komen, nog daargelaten de tragiek van het delen van één slaapvertrek door ouders en kin deren. „Vele kinderen lijden hierdoor aan ernstige stoornissen, die terug te brengen zijn tot de woningnood en deze narigheid is, om met prof. Barnhoorn, de rapporteur van de Gezinsraad te spreken, te erger omdat er meestal helemaal niets aan te doen is. Deze zieke plek in de Nederland se gemeenschap is wellicht belangrijker dan welke politieke problematiek ook, meende de heer Van Berkel en het pro bleem is, kan niet doodgepraat zijn, omdat het de diepste belangen van het Neder landse volk raakt. Vrijere verdeling In een vrijere verdeling der woonruimte met een grotere keus door eigenaar en huurder, waarop wel eens wordt aange drongen zag hij niet veel soelaas voor de ellende: de Nederlander heeft op het stuk van de vrijheid in deze zaken geen al te best verleden. En de woonruimtewet, die immers de doelmatige verdeling der be schikbare woonruimte beoogt, zou de heer Van Berkel persoonlijk nog wel een tien jaar bestendigd willen zien. Het middel van de woningruil beval hij, gegeven de nood, als een betere oplossing aan voor vele gemeenten en de directeuren van huisvestingsbureaus en colleges van B. en W. kregen het advies de woonruimtever deling op sommige punten wat begrijpe lijker voor het grote publiek te maken. Een oplossing van de woningnood, los van het bouwen en los van de vraag of er vlot genoeg gebouwd en hard genoeg gewerkt wordt in de bouwnijverheid, kon ook de heer Van Berkel niet geven wel hield hij zijn gehoor voor, dat de huwelijken vroeger gesloten worden dan vroeger, ook al zijn er geen huizen (vele jongelui ken nen het gezellige woonmilieu al niet eens meer en stellen dus het huwelijk niet af hankelijk van een huis). De waardering voor het huis en zijn in richting is gedevalueerd, meende de heer Van Berkel, als gevolg mede van de al te gretige vlucht in andere dingen dan meu bels, „Als er eens wat minder gebromfietst wordt", stelde de heer Van Berkel, die samenvattend opmerkte, dat de regering straks wederom een beroep gaat doen op de vrijwillige medewerking der burgerij in de gevallen, waar grote huizen ruimte over hebben. „De geest van de woonruim tewet is belangrijker dan de letter", meen de hij en tenslotte citeerde hij een rapport van kerken en maatschappelijke organisa ties van tien jaar geleden, waarin de ern stige sociale en psychische gevolgen der woningnood al duidelijk doorklonken. Corporaties en gemeentebestuur Toen na de koffie de tijd van vragen was aangebroken, bleek de Nationale Wo ningraad enige opmerkingen te hebben ingezonden, welke door de heer Van Ber kel werden beantwoord. Het ging over de autonomie der gemeentebesturen van de woonruimtewet, de vrije meningsuiting in woonruimtecommissies en de (te) sterke binding der woningbouwcommissies aan die gemeentebesturen; de heer Van Ber kel zag in zijn antwoord geen spoedig uitzicht op een wetswijziging in het alge meen. Dat er een grotere rechtszekerheid of betere afdoening van de woonruimte kwesties zou komen, wanneer andere in stanties dan de „dicht bij het vuur" zit tende gemeentebesturen, zich ermee gaan bemoeien, waagde hij sterk te betwijfelen; over de vrije meningsuiting in woning bouwcorporaties en woonruimtecommis sies was hij geruster dan de vragensteller. Als het niet zo zou zijn, zitten de juiste mensen niet in de vertegen woordigende lichamen, nog daargelaten het feit, dat de beste stuurlui uit het pu bliek nog altijd aan de wal van het wo ningprobleem staan. Een redelijke en bil lijke toepassing van de woonruimtewet is natuurlijk een eerste vereiste, meende de heer Van Berkel, om het probleem zo menselijk mogelijk te benaderen. Steeds stijgende huren Een gans ander vraagstuk was dat van de stijgende huren in de nieuwbouw: vele huisvrouwen willen graag de riante bouw betrekker maar kunnen financieel zo ver niet springen, hetgeen nog meer gaat knellen als er straks tegen een aanzien lijk gestegen rentevoet moet worden ge bouwd en de nieuwbouw-huren dus onge twijfeld verder gaan oplopen en de huizen wellicht zelfs on-exploitabel worden. Men suggereerde uit de vergadering een hogere subsidie van rijkswege, om deze kloof te overbruggen en dit nieuwe pro bleem te verzachten ook de premiebouw door particulieren zal meer en meer onder deze tendentie gaan lijden. Dat deze kwes tie de huisvestingsinstanties in het alge meen benauwt, bleek wel uit het applaus, dat uit de zaal opklonk nadat deze opmer king gelanceerd was. De inleider, in tijdnood, behandelde de diverse vragen in het kort, zeggende dat de verhouding tussen de toewijzing van huizen voor industrie en eigen gemeente lijke bevolking naar zijn oordeel geen na deel voor de echte sociale urgentiegevallen in de burgerij oplevert; de hoge nieuw- bouwhuren, die vaak onbetaalbaar lijken herleidde hjj tot het feit, dat er nog te veel mensen in huizen zitten, die er niet horen, omdat Nederland er van oudsher aan ge wend is, maar een schimmetje van het in komen voor de huishuur uit te schieten. Woningruil bergt hiervoor een oplos sing: vele mensen zullen veel meer hun maatschappelijke vooruitgang moeten uit drukken in een beter huis, opdat de door hen bewoonde huizen voor de minder- draagkrachtige groepen vrij komen. Daar komt dan een algemeen gebrek aan zui nigheid bijmen stelt zijn eisen dik wijls te hoog en zijn financiële offers te laag. Excursies Na afloop van de ochtendbijeenkomst heeft de vergadering de lunch in het Ken nemer Theater gebruikt; des middags zijn de rioolwaterzuiveringsinstallatie van Be verwijk en de fabriek der n.v. Beijnes be zichtigd, waarna een excursie door de Vel- ser tunnel dit najaarscongres besloot. ADVERTENTIE g het theater m.et de beste films B vertoont VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur Victor Mature - Anita Ekberg Trevor Howard in STRIJD TEGEN VERDOVENDE MIDDELEN (INTERNATIONAL POLICE) in Cinemascope. Voor het eerst op het witte doek De geheime onderwereld der narcotica en zijn bestrijding. Een beeld dat u verbluft en schokt! Een enorm span nende film, opgenomen in de duistere stegen van Londen, Napels, Lissabon, Athene. Rome.18 j. MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG 8 uur NOODLANDING INDE JUNGLE met Rod Steiger - Robert Ryan. 9 Amerikanen maakten een noodlan ding bij de Jivaro koppensnellers Slechts 5 mochten blijven leven! 18 j, ZONDAGMIDDAG 3 uur DE SHERIFF VAN WICHITA in Cinemascope en kleuren DONDERDAG 31 OKT., 8 uur speciale voorstelling TEMPEL DER VERLEIDING met Lana Turner - Edmund Purdom. 18 j. HEDENAVOND 8 uur Het beroemde filmwerk EEN ONVERGETELIJKE MELODIE Een grandioos weerzien met een prachtige film, waarnaar duizenden terugverlangden! In kleuren!18 j. VERWACHT „OORLOG EN VREDE" met Audrey Hepburn. Het Departement Beverwijk van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen startte gisteravond in het Kennemer Theater met zijn winterprogramma: er is een lezing door de heer P. N. Windmeijer uit Delft gehouden, die zijn ervaringen en belevenissen met het fotograferen en fil men onder water vertelde. Voorzitter G. J. Frerichs heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de spreker, die men na veel moeite eindelijk naar Beverwijk heeft kunnen doen komen. Tevens wilde de voorzitter van de ge legenheid gebruik maken, om geruchten als zou het Nut te Beverwijk binnenkort geliquideerd worden tegen te spreken. Het aantal leden neemt steeds toe, zo zei hij en het bestuur denkt er niet aan het werk te staken. Een krachtig applaus, bewees dat de leden er net zo over dachten. On geveer elf jaar geleden, zo begon de heer Windmeijer zijn causerie, rijpte bij hem het idee om kleurenopnamen onder water te maken, toen hij tijdens een vakantie aan de Co te d' Azur, het jagen onder wa ter gadesloeg, dat aldaar een geliefkoosde sport geworden is. Daar hij noch zijn medewerkers, ervaring hadden met fotograferen onder water, werden, nadat speciale voorzieningen aan de camera's en fototoestellen waren aangebracht, proef- opnamen gemaakt in een zwembad. Hier na vertrok een expeditie naar Noord- Afrika, om de toestellen te testen en enige proefopnamen te maken. Uitvoerig be handelde spreker de diverse moeilijk heden die een onder water fotograaf en filmer bij de uitoefening van zijn hobby ondervindt; zoals bijvoorbeeld de duik- apparatuur, het uitvallen van diverse kleuren uit het kleurenspectrum, wat ster ker voelbaar wordt naarmate men dieper komt en niet te vergeten, het hanteren van fototoestel en camera onder water. Aan de hand van dia's en filmopnamen kregen de toehoorders een zeer duidelijk beeld van de beginmoeilijkheden, waarna de geleidelijke overgang naar de perfectie volgde. Na de pauze werden opnamen ge toond, gemaakt tijdens een expeditie naar Indonesië, waar vooral aandacht geschon ken was aan de atollen of koraaleilanden. Het was alleen jammer, dat de film, die hiervan onder water was gemaakt, niet in kleuren kon worden opgenomen, daar het materiaal niet ingevoerd mocht worden. De afdeling Santpoort van de Christe lijke Metaalbedrijfsbond in Nederland geeft op vrijdag 25 oktober in restaurant „De Uilenboom" aan de Hoofdstraat een filmavond met als hoofdfilm de kleuren- prent „Tischka kwam terug". In het voorprogramma vermeldt de EGKS-documentaire „Het gaat om 150 miljoen" en de heer A. J. Molendijk zal als bondsbestuurder een toespraak houden. MARKTBERICHT BEVERWIJK BEVERWIJK, 23 oktober. Andijvie 12- 24, sla 4-10, tomaten 33-88, sperziebonen 67-167, pronkbonen 43-67, bospeen 17-36, waspeen 10-24, groenekool 7-10, rodekool 6-9, spruiten 28-65, boerekool 6-12, prei 10-21, knollen 14-27. Het gemeentebestuur van Beverwijk heeft gistermorgen in het raadhuis Schey- beeck het gezelschap van 160 man, van burgemeesters uit Noordholland, van leden van woonruimtecommissies en vele ande ren ontvangen aan het begin van de con gresdag van de provinciale contactcom missie Noordholland inzake het woon ruimtevraagstuk. Burgemeester J. G. S. Bruinsma heette de genodigden welkom en was bijzonder tevreden over de aanwezig heid van de vele ministeriële vertegen woordigers, terwijl hij er verder aan her innerde, dat 't voor de woonruimtewet 1947 een jubileumjaar is zelfs een jubileum- maand. Voorts meende hij dat er telkens profeten zijn opgedoken, die jaar en dag van het einde van de woningellende voor spelden, maar hij meende niettemin dat er een groot optimisme nodig blijft om aan de oplossing van dit sociale probleem te kunnen blijven werken: „Het einde is nog niet in zicht en vooral in het westen des lands blijft de narigheid groot". Vervolgens behandelde hij in het kort de geslaagde woningbouwlening, waarbij hij kon voorstellen dat straks, als het geld over de gemeenten verdeeld wordt, de onte vredenheid wel weer groot zou zijn, om dat immers een bijdrage in de woningbouw bij voorbaat altijd te klein is. „Holland Show" in 1958 De belangstelling, die de Kennemer Pluimvee Vereniging te Beverwijk en naaste omgeving geniet, manifesteert zich door een regelmatige aanwas van nieuwe leden. Ook gisteravond kon voorzitter W. Vessies tijdens een bijeenkomst van de leden in hotel Parkzicht weer enige nieuwelingen een hartelijk welkom toe roepen. Hierna gaf de voorzitter een kort verslag van de gehouden T.T.-tentoon- stelling te Amsterdam. Door keurmeester Gelijn uit Aalsmeer is er een tafelkeuring gehouden en werden er 76 dieren voor de keuring ingebracht, hetgeen een record betekende. De binnenkort te houden grote verloting (14-12-57) ter versterking van de kasmiddelen en voor de te organiseren „Holland-Show" 1958 te Beverwijk, be looft een groot succes te worden. Reeds nu zijn tientallen mooie prijzen binnen gekomen en ook tijdens de vergadering werden vele prijzen beschikbaar gesteld. Het bestuur heeft besloten, om tijdens de tentoonstelling van de Holland-Show, die van 29 november 1957 tot en met 1 januari 1958 in het R. A..I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden, de twee wis selbekers in te zetten voor de leden-deel nemers van de K.P.V. aan deze show. Een groot aantal leden van de Bever- wijkse Rode Kruis-transportcolonne heb ben woensdagavond met veel belangstel ling geluisterd naar wat de Vlaamse schrijver Lode van Gent over zijn reis door de Belgische Kongo vertelde. Dit onmetelijk grote land in Centraal- Afrika is niet alleen rijk aan natuur schoon rond het Kivo-meer, dat een op pervlakte heeft van 2800 km2, waar acht vulkanen, waaronder een paar actieve, liggen. In de jungle komen de meest uit eenlopende wilde dieren voor, waarvan de wildbuffel het gevaarlijkste is; de neushoorns, die ruim 3000 kilo wegen gaan eenzaam door het oerwoud, alles ver nielend wat zij tegenkomen. Grote kuddes olifanten zwerven door de ongerepte na tuur. De Afrikaanse olifanten zijn ken baar aan hun zware slagtanden, die ruim 100 kilo per stuk wegen. Maar ook ziet men de goedmoedige giraffe en de zebra's, die belaagd worden door de hyena's. Te midden van deze volkomen woestenij ligt de wereldstad Leopoldville, een city met honderdduizenden inwoners, die kan wed ijveren met de meest moderne Europese steden. Men vindt er een stadion, dat plaats geeft aan 75.000 toeschouwers en dat iedere zaterdag prompt uitverkocht is. Men kreeg dit alles te zien op een door de spreker opgenomen kleurenfilm. De uitslagen van de onderlinge compe titie van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" zijn als volgt: Afdeling 1: SiebersPiët 01. Hoog- vorstSlings 01. v. 't HoffStet a.p. KoomenMuijen 10. SlingsPiët 10. Afdeling 2: Nijkampv. d. Does remise. NijmanDuinmeyer a.p. L. MeyerWor tel 01. De Koterv. Verseveld 10. Afdeling 3: LimmenBreeuwer 10. BurgerhoutDe Vries 10. R. Meyerv. Leeuwen 0-1. Afdeling 4: FranszDe Jong 01. De LangeD. Hoogvorst 1—0. L. v. d. Kom merA. v. d. Kommer 10. De Jong Jansen 01. Zilveren jubileum van T.O.V. De r.-k. toneelstichting TOV te Bever wijk zal op donderdag 28 november haar vijfentwintigjarig bestaan vieren met de opvoering van de klucht „Vive 1' Empe- reur". De hoofdrol wordt hierin gespeeld door de heer D. Dudink, die dan 25 jaar werkend lid is voor TOV. Bazaar van „Hercules" Voor de aanschaffing van nieuwe in strumenten van het tamboerkorps van de christelijke sportvereniging „Hercules" te Beverwijk wordt op vrijdag 1 en zaterdag 2 november een bazaar gehouden in het Nederlands Hervormd verenigingsgebouw aan de Schans. Hier zullen diverse at tracties aanwezig zijn. De leden van de Beverwijkse afdeling van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid komen op dinsdag 29 oktober in de Zeewijkschool bijeen. De heer J. P. Romunde zal op deze avond komen ver tellen over zijn ervaringen in Amerika. Het gesprokene wordt geïllustreerd door de vertoning van een film. R.-K. instuiftoneel in het Kennemer Theater Door het r.-k. Instuiftoneel wordt zater dagavond in het Kennemer Theater te Beverwijk een uitvoering gegeven van het toneelspel in drie bedrijven „Jij weet, jij weet, wat ik niet weet". De regie van deze uitvoering, die wordt besloten met een bal en muziek van het „Kennemer Jazz Kwintet", is in handen van Will Seignette. De klaverjascompetitie tussen verschil lende „IJmond"-clubs is deze week voort gezet met wedstrijden tussen Vrienden kring, de Meerweiden en Hollandia-Geel Zwart, waarbij Holland Sport deze keer vrijaf had. De strijd tussen Vriendenkring en de Meerweiden heeft wel de nodige spanning gegeven, waarbij laatstgenoemde club er op uit was een flink puntenverlies van enige weken geleden nu te nivelleren, maar opnieuw liet „Vriendenkring" zich niet „in de kaart kijken" en won wederom met 25166 punten en 13 marsen tegen 24190 punten en 8 marsen. Geel Zwart, die met 23407 punten en 4 marsen tegen Hollandia met 25039 punten en 14 marsen verloor, kwam wel op de tweede plaats, doch is met ruim 8000 puntenverschil nog een heel eind achter om Vriendenkring naar de kroon te kunnen steken. Zoals de compe titie zich thans laat aanzien en de Bever wijkse club ook in de komende wedstrij den een „uitloper" blijft, zal Vriendenkring wel met de erepalm gaan strijken. Hoe wel er voor de overige deelnemers nog spanning genoeg overblijft om de tweede plaats te bezetten. De stand is nu: Vriendenkring 6 gesp. 149559 pnt, 71 marsen; Geel Zwart 6 gesp. 141301 pnt, 45 marsen; De Meerweiden 6 gesp. 140746 pnt, 58 marsen; Hollandia 5 gesp. 121702 pnt, 64 marsen; Holland Sport 5 gesp. 121467 pnt, 46 marsen. Bij de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. vierde woensdag de heer J. van der Wel, metaalbewerker in de me chanische werkplaats van dit bedrijf zÜn veertigjarig arbeidsjubileum. Hoewel de jubilaris van elke openbaar heid had afgezien werd hem toch in gezel schap van zijn echtgenote en twee zoons en in tegenwoordigheid van de heren ir. Coops en J. Grinwis, respectievelijk be drijf singenieur en chef van de werkplaats op het directiekantoor door de bedrijfsdi recteur, de heer J. H. Smidt van Gelder Jr een hartelijke huldiging bereid. De di recteur uitte ook nu zijn tevredenheid en bewondering voor deze vitale jubilaris, die jarenlang deel uitmaakte van de vroe gere „buitenploeg", waar hem een ernstig ongeluk overkwam en thans al weer vele jaren zijn dagelijkse werkzaamheden als metaalbewerker uitoefent. De erkentelijk heid voor de verdiensten van de heer v. d. Wel werd gehonoreerd met de aanbieding van het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met de bijbehorende grote zilveren legpen ning. De directie zette, haar dankbaarheid om in de overhandiging van een envelop pe, waarbij tevens een schriftelijke geluk wens van de hoofddirectie werd gevoegd. Ten huize van de jubilaris aan de Julia- naweg te Wijk aan Zee, gaf een groot bloemstuk van de directie fleur aan deze jubileumviering. Na de onverwachte nederlaag van verle den week, ontvangt de chr. korfbalvereni ging „D.K.V." te Velzen zaterdag de reser ves van het Haarlemse „Onder Ons". Beide teams hebben tot nu toe met wisse lend succes gespeeld, zodat er weinig over de uitslag te voorspellen is. Willen de IJmuidenaren echter verder afzakken voorkomen, dan dient er gewonnen te wor den. Het junioren b-team heeft een goede kans de onderste plaats over te doen aan hun tegenstanders. De opstelling van „D.K.V." luidt: Dames: M. Zorgdrager, J. Streefland, J. Kramer, M. Brouwer, A. Zwaan en R. Brouwer. Heren A. de Graaff, A. Haasnoot, H. de Boer, K. Ledoe, W. v. d. Maten en P. Mossel. Het programma voor 26 oktober luidt: D.K.V.—Onder Ons II, 3.30 uur: D.K.V. jun. bS.O.O. jun. b, 2 uur. De afdeling Heemskerk van de vereni ging „Volksonderwijs" heeft woensdag avond in het handenarbeidlokaal van de openbare lagere school haar najaarsleden vergadering gehouden, die slechts matig werd bezocht. In zijn openingswoord deelde de voor zitter de heer G. I. Klesser mede dat de provinciale vergadering van „Volksonder wijs" zal plaats vinden op 9 november in Krasnapolsky te Amsterdam. De nieuwe contributieregeling, waarbij het bedrag per jaar werd gebracht van twee op drie gulden, leverde een uitge breide discussie op. Vele aanwezigen wa ren van mening dat dit in Heemskerk met ledenverlies gepaard zal gaan, doordat thans nog vele gezinnen die geen kinderen meer op school hebben lid zijn. Het be stuur zal over dit punt bezwaren indie nen. Voor een in dit seizoen te houden pro- paganda-feestavond werden vele sugges ties naar voren gebracht. Besloten werd dat een commissie zal worden gevormd die de voorbereidingen ter hand kan nemen. Hierin namen zitting de dames Blad, De Bie, Kranendonk, Milikan, Van Zoelen en de heren v. d. Laan, Van Hiele, Kor- tenoever en Milikan. Medegedeeld werd nog dat het aantal leden van de afdeling thans 120 bedraagt. Namens het bestuur van de Coöp. Land en Tuinbouwbank te Heemskerk heeft het architectenbureau J. Bleeker en A. Wijtzes te Beverwijk de bouw van een bankge bouw met twee dienstwoningen opgedra gen aan het bouwbedrijf „De twaalf Pro vinciën" te Velsen, die met een bedrag van f 110.900 bij de aanbesteding de laag ste inschrijver was. Leden van Vrouwengilde zien Spitsbergen Voor de Heemskerkse leden van het Ka tholiek Vrouwengilde geeft de bekende natuurkenner Jan P. Strijbos vanavond (donderdag) een lezing over zijn reis naar Spitsbergen. Hij brengt een kleurenfilm en vele foto's mee. Het gure weer draagt er toe bij, dat er meer belangstelling komt voor het winter- produkt peen. Op de veiling van „Ons Be lang" te Castricum die gisteren werd ge houden was de animo al merkbaar groter dan eind vorige week. Ook de aanvoeren stijgen al blijven de prijzen vrijwel gelijk. Het binnenland vraagt nu ook meer naar deze wintergroenten zodat ook de aangevoerde, voor de export ongeschikte, partijen alle werden verkocht. Gisteren was er 52 ton aan de markt en de prijzen waren: peen b f 11,60 tot f 12.60 de 100 kg; peen c f 10.50 tot f 13,80 de 100 kg; peen d f 9,00 tot f 9,60 de 100 kg; peen O f 8.00 tot f 12,20 de 100 kg. AMSTERDAM De beurs was aan de vaste kant en liep hierdoor op de koersen van Wallstreet vooruit. Na de gevoelige koersverliezen in Amerika van de laatste dagen, met recordomzetten sedert twee jaar, wordt, volgens de ontvangen berichten, aldus de beurs, in Wallstreet een technisch herstel verwacht. De koersen van de internatio nale en vele andere waarden op de Am sterdamse beurs zijn, volgens insiders, van dien aard dat elk g'-nstig nieuws, hoe ge ring ook, stimulerend is voor het koers verloop. De handel had evenals de vorige dagen wel niet veel te betekenen, maar de koer sen waren, vooral voor Koninklijke Olies, aan de vaste kant. De olie-aandelen wer den wederom op kleine schaal door de arbitrage voor Parijse rekening uit de markt genomen. Na een opening op 158.70 steeg de koers tot 160, op welk niveau ongeveer gesloten werd. Hi rdoor lag de prijs 3 gulden boven pariteit New York en zeven gulden (35 punten) boven dinsdag. Philips-aandelen ontmoetten bij de opening een flinke belangstelling. De han del werd ingezet op 234, waarna het fonds steeg tot 236, tegen dinsdag 229V2. Unilever kon een winst van 7 pet. noteren. AKU was zeer bescheiden en verbeterde slechts U/2 pet. KLM herstelde zich slechts 60 cent van het verlies van 6 gulden op dinsdag. Toch lagen deze aandelen op een prijs van 100.20 nog vier gulden boven pariteit New York. Bij de scheepvaart was het heel rustig en in het algemeen kon gesproken worden van een goed prijshoudende stemming. Cultures waren verlaten en nauwelijks prijshoudend. Staatsfondsen waren eerder gevraagd, mede in verband met de verschenen gun stige weekstaat van de Nederlandsche Bank. De woningbouwlening trok het eer ste half uur weer grote belangstelling op een notering van 100 5/8, 1/8 hoger dan dinsdag. Prolongatie 5 pet. (ANP) NEW YORK De effectenmarkt te New York heeft woensdag haar grootste hausse sedert 28 jaar beleefd. Uit alle delen van het land werd Wall Street door kooporders over stroomd en de slotkoersen vertoonden voor toonaangevende fondsen stijgingen, die varieerden van één tot tien dollar per aandeel. In het eerste beursuur werden één miljoen aandelen verhandeld en de tikker was niet bij machte de omzet bij te houden, daar grote posten aandelen werden omgezet. Bij het slot bleek dat de beurs de grootste dagelijkse koersstijging had genoteerd sedert 13 november 1929, op welke dag de gemiddelde koersstijging 9.10 dollar per aandeel bedroeg. Volgens makelaars is de koopgolf gedeeltelijk toe te schrijven aan een herstel van het ver trouwen als resultaat van het voornemen van president Eisenhower in de komende weken in verscheidene delen van het land redevoeringen te houden om het geloof der Amerikanen in de binnenlandse eco nomie te versterken. Deze makelaars me nen echter ook, dat het tijdstip van een technische reactie gekomen was. Vele ma kelaars waren overigens sceptisch ge stemd ten aanzien van de duur van het herstel. Eén der makelaars gaf als zijn mening te kennen dat het herstel van woensdag niet van blijvende aard zal zijn, daar het zich te snel heeft voltrokken. De avans was zo sterk dat in deze éne dag meer dan 17 percent werd terugge wonnen van het verlies van bijna 48 mil jard dollar, dat geboekt werd in de pe riode van 12 juli tot en met dinsdag. In deze ene beursdag werd namelijk een stij ging van 8.225.000.000 dollar geboekt op de totale aandelenwaarde der ter beurze genoteerde fondsen. Het industriegemiddelde kwam van 419,79 op 437,13; dat voor spoorwegen van 107,21 op 113,12 en dat voor openbare nutsbedrijven van 62,10 op 63,55. De om zet bedroeg 4.600.000 aandelen tegen 5.090.000 op dinsdag. Lukens Steel sloot 10)4 dollar hoger en International Business Machines zelfs 16% dollar. De Pont de Nemours rees 8 dol lar, National Lead 7%, American Tele phone 5%, Gulf 5%, Lockheed 4. De bin nenkomende bedrijfsberichten waren over het algemeen gunstig. Van de 1.232 verhandelde fondsen sloten er 971 hoger en 134 lager. Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3% Nederl. '47 795/is 3 Nedl. 1962/64 873/g A. K. U 158 162 Calvé Delft 275 Van Gelder Zonen 180 K. N. Hoogovens 260 Nederl. Ford 179 N. Kabelfabriek. 245 gew. Philips Gloeil 236 245 pref. Philips Gloeil 137% Unilever 339 348 Wilton Fijenoord 201 Dordtsche Petrol. 7361-4 Konkl. Petroleum 160,30 167,50 A'dam Rubber OVA K. L. M f 100,20 Holl. Amer. Lijn 148 N. Scheepv. Unie 135% Phs. v. Ommeren 218 H. V. A 99 Verg. Deli Mijen 61 Amsterd. Bank 188 Ned. Handel Mij. 145 Rotterd. Bank 157 Twentsche Bank 160 Anaconda Copper 41% Bethlehem Steel 37% U. S. Steel 52% General Motors.. 36% Shell Union 67% 23%

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7