Uittocht van Nederlanders uit Indonesië houdt aan Exclusief interview met Syrisch driemanschap Indonesia Raya's moedige strijd voorlopig ten einde Voetbal in Kennemerland Af ISmAH f 350.- Syriërs beschuldigen de Nederlandse pers van partijdigheid en leugens Welsprekende blanco kolommen beslisten zijn lot VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 4 Sociale zorg voor behoeftige blijvers vergde totnütoe vijftig miljoen gulden Op den duur zal ook de rest moeten repatriëren Johannesburg „een tweede Chicago" Moorden en roofovervallen aan de orde van de dag "1 IRIAN BARAT KlTA MASIH DIDJADJAH BEL AN DA EFKU- Volksmachine prijs F. C. KUIPERS NAAIMACHINES Nog geen ruimtevaart voor mensen Westduits atoomschip Offensief der Algerijnse opstandelingen Twee clowns gaan actie- „Jeugdhonk" propageren Verschijningsverbod geldt voor onbepaalde tijd Lockheed krijgt miljoenen order voor „Polaris"-raket Belgische dienstplichtigen vervroegd afgezwaaid Kennemers-reserves dwon gen PSV een gelijkspel af Mr. H. K. J. Beernink sprak voor C.H.U.-leden in de IJmond Medische verzorging tijdens het weekeinde DJAKARTA (ANP) By de overdracht van de soevereiniteit aan Indonesië in de cember 1949, leefden ongeveer een kwart miljoen Nederlanders in de Indonesische archipel. Er zyn er thans geen 50.000 meer en hun aantal vermindert nog iedere week. Vermoedelijk zullen er op 1 januari 1958 nog 46.000 zijn. Er is geen reden om aan te nemen, dat de uittocht thans ten einde loopt. Acht jaar geleden was de samenstelling van de Nederlandse gemeenschap nog rijk geschakeerd. Planters, ingenieurs en mid delbare technici, bedrijfsleiders en hogere bank-employé's zijn veelal gebleven. Van de hogere ambtenaren zijn nog slechts enkele honderden in dienst van de Indo nesische regering als deskundigen, hoog leraren of middelbare onderwijskrachten. In de grote steden bestaat nog een Neder landse winkelstand. Maar de plaatsen van de Nederlandse klerken en opzichters zijn nagenoeg alle ingenomen door Indonesi sche staatsburgers. En voor kleine midden standers van buitenlandse nationaliteit is in het nieuwe Indonesië geen plaats meer. Deze ontwikkeling lag in de lijn der verwachtingen. Maar het tempo waarin zij zich voltrok, is veel hoger dan men in 1950 voor waarschijnlijk hield en dit heeft problemen gesteld, die niet te voorzien waren. Kleine man het eerst de dupe Reeds in het eerste jaar na de soeverei niteitsoverdracht raakten vele kleine amb tenaren en klerken zonder werk. Zij be hoorden vrijwel zonder uitzondering tot de groep van Indische Nederlanders, gebo ren en getogen op Java of in de .Oost-Indo nesische archipel en in opeenvolgende ge slachten vermengd met de inheemse be volking. Aan het eind van 1952 ontvingen 5.000 van hen reeds ondersteuning van de Nederlandse regering. Duizenden anderen, die moesten leven van een pensioen of van een salaris, dat onvoldoende rekening hield met de snel verminderende koopkracht van de rupiah, konden alleen met de grootste moeite de eindjes- aan elkaar knopen. Men kon een enkele keer bij spoorwegovergangen en aan de uitgangen van de bioscopen tussen de horde bedelaars een oude vrouw of een knaap van onmiskenbaar Europese af komst aantreffen. De snelle veranderingen in de economi sche structuur eri het gevoel van onzeker heid over sociale en rechtspositie, het af lopen van ambtelijk dienstverband en de snelle „Indonesianisering" van de grote buitenlandse bedrijven deed in de eerste vijf jaren na de soevereiniteitsoverdracht ongeveer 150.000 Nederlanders tot repatrië ring besluiten. In die jaren waren de pas sagiersschepen van de Mij. Nederland en van de Rotterdamsche Lloyd reeds twee jaren vooruit volgeboekt. In 1955 vermin derde het Nederlandse bevolkingsbestand- met 20 pet. Op 1 januari 1956 was het aan tal Nederlanders rond 75.000, hoofdzake lijk geconcentreerd op Java en in Zuid- en Oost-Sumatra. Sedertdien vertonen de ab solute vertrekcijfers wel een daling, maar het percentage van vertrek is vrijwel ge lijk gebleven. Dit jaar weer zesduizend De sociale zorg voor de Nederlandse ge meenschap werd midden 1954 toevertrouwd aan een raad voor maatschappelijk werk. De leider van deze organisatie, de heer G. A. F. A. Bouricius, verklaarde aan de cor respondent van ANP, dat sedertdien onge veer 10.000 Nederlanders op rijksvoorschot- basis zijn gerepatrieerd, namelijk 2600 in 1955, 4000 in 1956 en 2800 tot en met de Sibajak van medio september j.l. Hij schat te, dat dit jaar in totaal rond 6000 personen op rijksvoorschotbasis naar Nederland zul len vertrekken. Iedereen kan weg De richtlijnen voor verlening van rijks voorschot voor de reis naar het moeder land waren aanvankelijk de volgende: 1. De betrokkenen moesten in Indonesië in behoeftige omstandigheden verkeren. 2. Huisvesting en levensonderhoud in Nederland moesten verzekerd zijn. 3. De mogelijkheid tot terugbetaling van het te verlenen voorschot moest aanwezig zijn. Bij de behandeling van talrijke verzoe ken bleek reeds vier jaar geleden, dat in vele gevallen niet kon worden vastgehou den aan de laatste twee voorwaarden. Men nam toen als gedragslijn aan, dat het reële belang van betrokkene en zijn gezin het enige richtsnoer diende te zijn. Een jaar geleden is ook deze richtlijn weer verruimd. Thans kan aan een ieder, die daarom verzoekt, een rijksvoorschot voor overtocht naar Nederland worden verleend, indien de aanvrager niet in staat is de reiskosten zelf te betalen. JOHANNESBURG (Reuter) De ge meenteraad van Johannesburg zal een on afhankelijke commissie instellen voor onderzoek naar de recente relletjes in in- heemsenwijken ten zuidwesten van de stad, waarbij meer dan veertig inheemsen zijn gedood tijdens gevechten tussen Zoe loes en Basoeto's. De leider der Nationale Partij in de ge meenteraad, Piet van Vuuren, verklaarde deze week, dat de stad „een tweede Chi cago" is geworden „een stad van moord, roof en aanslagen" doordat de Verenig de Partij, die de meerderheid in de raad heeft, een verkeerde politiek ten aanzien van de inheemsen voert. Hij zei dat zijn partij tegen een commissie is, omdat het onderzoek van die commissie slechts geld- verspillen zou betekenen. De burgemeester van de stad, Goodman, deed een beroep op de autoriteiten om doelmatiger maatregelen te nemen ter be strijding van de misdaad. Er gaat bijna geen dag voorbij zonder dat op klaarlichte dag een misdaad wordt gepleegd. Sedert juli zijn meer dan 310.000 gulden bij roof overvallen gestolen. Bij een van die over vallen is een bankbediende doodgeschoten. De uittocht van behoeftige Nederlandse gezinnen uit Indonesië heeft er uiteraard toe geleid, dat het aantal ondersteunden afneemt. Het was het grootst in 1955 toen het opliep tot 10.600 personen, maar is sindsdien regelmatig teruggelopen. Het cijfer was op 1 januari van dit jaar nog 9050, op 1 juli 8625 en men verwacht, dat het op 1 januari van het volgend jaar zal zijn verminderd tot 6500. Enorme uitgaven Met deze sociale zorg is tot nu toe een bedrag van bijna 50.000.000 gemoeid ge weest, de personeelsuitgaven voor het ap paraat van de dienst voor Maatschappelijk Werk in Indonesië niet inbegrepen. De be groting, die in 1952 nog 1.500.000 bedroeg, was dit jaar tot bijna het tienvoudige van dat bedrag gestegen, eendeels door de voortdurende toename van het aantal rijksvoorschotten voor overtocht, ander deels door de verhoging van de passage- prijzen en voorts tengevolge van de stij ging van de kosten van levensonderhoud en uitbreiding van de zorg voor behoeftige Nederlanders. Wetten op de tewerkselling van buiten landse arbeidskrachten, stringente immi gratiebepalingen, inkrimping van buiten landse bedrijven, in het bijzonder handels huizen, en de enorme kosten, verbonden aan het aanhouden van uitgezonden krachten (een bescheiden huis kost rp 400.000 in Djakarta, een middelgrote auto bijna de helft van dat bedrag) zijn er de oorzaak van, dat ook het aantal welgestel de Nederlanders gestadig afneemt. De kleine en nog steeds in aantal ver minderende Nederlandse gemeenschap drukt bepaald haar stempel niet meer op de samenleving in Indonesië. En in de Mo- In 4 A heeft zich tot nu toe een viertal clubs Egmondia, CSV, Alcmaria Victrix en Vitesse kandidaat gesteld voor de bovenste plaats en daar er bovendien nog een drietal clubs is, n.l. Velsen, Beverwijk en Terrasvogels, die op hun tellen moeten passen voor de onderste plaats, volgt hier uit, dat er weer tal van wedstrijden zijn, die de komende zondag van belang zijn. We denken hierbij o.a. aan Alcmaria Vic trixVitesse en aan Velsen—Egmondia. De oudste Alkmaarse club heeft twee verliespunten meer dan het leidende Eg mondia. De Alkmaarders speelden tot dus ver echter nog maar één maal op eigen terrein tegen vijf wedstrijden op de velden der tegenpartij, terwijl Egmondia 3 thuis wedstrijden en twee uitwedstrijden achter de rug heeft, waarmee we maar willen aantonen, dat Alcmaria's positie feitelijk nog gunstiger is dan men bij een opper vlakkige bestudering van de ranglijst zou concluderen. Maar ook Vitesse staat er uitstekend voor slechts één verliespunt meer dan Egmondia zodat een uiterst spannende strijd verwacht kan worden. We verwachten een gelijk spel. Egmondia trekt naar Velsen en zal het daar aan de Kwekerslaan o.i. veel lastiger Op drukke punten in Djakarta zijn borden verschenen, die de bevolking opwekken deel te nemen aan de „Irian-week" - de actie ter ondersteu ning van Indonesië's eis inzake Neder lands Nieuw Guinea, die maandag be gint, Op de borden staat: „Ingat! Irian Barat Kita masïh didjadah belanda" of wel „Herinnert u: dit West Irian, nu nog Nederlands grondgebied, is van ons. lukken, waar de eerste Oost-Indiëvaarders het anker lieten vallen, herinneren eigen lijk alleen nog maar de ruïnes van forten, grafzerken op vergeten begraafplaatsen en de Willem I-rijksdaalders, waarmee de dorpshoofden op feestdagen hun baadje sieren, aan de eeuwen van Nederlandse ac tiviteit in wat eens heette „het vaderland overzee". ADVERTENTIE compleet met ingebouwde verlichting, wegklapbaar verlengtafeltje, electrisch, in fraaie koffer Langdurige garantie Volledige instructie In huurkoop slechts 6 kosten, KLEINE HOUTSTRAAT 112 HAARLEM TELEFOON 11142 (Van onze reisredacteur) DAMASCUS, 24 oktober. Damascus delibereerde vandaag druk over het uitstel van het UNO-debat naar aanleiding van de nieuwe bemiddelingspoging van koning Saoed. De komische verwarring waarin Saoeds eerste pogings strandde, heeft de algehele onwezenlijkheid van het Turks- Syrisch conflict nog eens onderstreept. De Syriërs vinden dat Saoed volledig partij voor Syrië moet kiezen en dus niet kan be middelen en weigerden zelfs een door Saoed gevraagde informateur te zenden. In deze verwarring is het zoeken naar feiten gelijk aan het steken van een arm in een vat met paling! Verhelderender zijn de interviews die ik had met Syrië's drie belangrijkste man nen, kolonel Serraj, chef van de inlich tingendienst, generaal Bizri, stafchef, en Akram Hourany, parlementspresident. Deze exclusieve journalistieke „hattrick" volgt hier in gecondenseerde vorm De 32-jarige Abdel Hamid Serraj, een charmante, uiterst slimme officier, die door insiders Syrië's machtigste man wordt ge- BERLIJN (UP) In een gedachtenwis- seling voor de radio is een aantal Duitse geleerden tot de slotsom gekomen dat de mens vooreerst nog geen reizen in de wereldruimte kan maken. Prof. Siegfried Ruff, hoofd van de luchtvaart-medische afdeling van de universiteit van Bonn, stelde, dat nog niet voldoende bekend is hoe de bloedsomloop en het hart van de mens zich tijdens een ruimtevaart zullen gedragen. Dr. Helmut Gröttrup, een des kundige op het gebied van raketten en geleide projectielen, verklaarde dat de mens eerst in een raket rond de aarde, en wellicht door de wereldruimte zal reizen, voordat hij zich kan inschepen op een kunstmatige aardsatelliet. Naar zijn mening is de Russische „Spoetnik"-raket ontwikkeld uit Duitse plannen, die de Rus sen bij het einde van de oorlog in handen zijn gevallen. Zelf heeft hij tijdens de tweede wereldoorlog in Pruisen aan de ontwikkeling van Duitse raketwapens gewerkt. WIESBADEN (UP). - Over twee jaar zal West-Duitsland waarschijnlijk in staat zijn, proeven te nemen met ëen schip uitgerust met een atoomreactor, aldus heeft profes sor dr. E. Bagge uit Kiel op een studie bijeenkomst over kernenergie van de in ternationale studievereniging in Wiesbaden verklaard. De professor deelde mee, dat er plannen ontworpen worden voor de bouw van een reaktor van 10.000 pk voor een schip van 20.000 ton. TUNIS (Reuter) Het kantoor van het Algerijnse „Nationale Bevrijdingsfront" (FLN) heeft in Tunis bekendgemaakt, dat de opstandelingen op 20 oktober „een gecoördineerde militaire actie in geheel Algerije, van de kust tot de Sahara" zijn begonnen. Het offensief is bedoeld „ter herdenking van dé derde verjaardag van de Algerijn se opstand". Woensdag zijn bij gevechten dertig rebellen gesneuveld. Bij aanslagen van opstandelingen in Oran en Constantine kwamen vijftien mohammedaanse Alge rijnen om het leven. Zoals wellicht bekend, is er op het ogen blik in IJmuiden een actie gaande, getiteld „Jeugdhonk", die ten doel heeft het Her vormd Jeugdgebouw te IJmuiden-Oost binnen de kortst mogelijke tijd geschikt te maken voor het jeugdwerk. Daartoe zal onder meer van 30 oktober tot en met 2 no vember in de Julianaschool een bazaar ge houden worden met niet minder dan twin tig grote stands, inclusief een pas aange komen „Spoetnik". Om belangstelling te wekken voor deze bazaar bij de bevolking zullen op zaterdag middag 26 oktober twee clowns door IJmuiden trekken om de bazaar door middel van vele grollen en fratsen een grotere be kendheid te geven. Bovendien zullen de paljassen loten en uitnodigingen uitdelen terwijl men voorts bij deze twee clowns alle mogelijke inlichtingen over de „Jeugd- hónk"-actie kan inwinnen. De grappen makers verschijnen omstreeks half drie op het Marktplein, (Van onze correspondent in Djakarta) Aan de „koude oorlog" tussen het dag blad „Indonesia Raya" en de regering, in casu het met civiele bevoegdheden beklede militair gezag, is voorlopig een einde ge komen. Het blad is zoals wij reeds eer der gemeld hebben door de militaire gezagsdrager te Djakarta, garnizoenscom mandant overste Dachjar, vorige week voor onbepaalde tijd verboden. Welke feitelijkheden tot deze vergaan de maatregel aanleiding hebben gegeven, is niet medegedeeld. In de officiële publikatie werd slechts als reden opgegeven „het belang van het bewaren van de veiligheid en de openbare rust en orde". Men mag echter aannemen, dat de actie, die „Indonesia Raya" reeds maandenlang voerde tegen het huisarrest van zijn hoofd redacteur Mochtar Lubis, een der rede nen is geweest, waarom het blad opnieuw is gebreideld. Dag-aan-dag publiceerde de krant op opvallende wijze „de stand" van dit huis arrest, dat wil zeggen het aantal dagen, dat aan Mochtar Dubis zijn vrijheid van beweging werd onthouden, zonder voor het gerecht te zijn gebracht. Een „hoogtepunt" in deze actie was, twee dagen voor de breideling, een publikatie over drie kolom op de voorpagina, waarin het blad schreef: „Belofte van premier Djuanda aan par lement: het gehele onderzoek in de zaak- Mochtar Lubis zal voor het gerecht wor den gebracht Maar vandaag is het voor onderzoek van Mochtar Lubis reeds 296 dagen gereed, verblijft hij reeds 301 dagen in arrest, waarvan 286 dagen in huisar rest en nog steeds is zijn zaak niet voor het gerecht gebracht. Dit alles gebeurt in de rechtsstaat Indonesia". Mondeling verbod Diezelfde dag werd de redactie van „In donesia Raya" door het militair gezag op het matje geroepen. Het blad berichtte daarover het volgende: „De verantwoor delijke redacteur van „Indonesia Raya" is opgeroepen door de sectie justitie van het nilitair commando van Djakarta. Het hoofd van deze sectie, bijgestaan door twee an dere officieren, die eveneens op deze sectie werkzaam zijn, hebben de verant woordelijke redacteur mondeling een ver bod opgelegd. Zij deelden mede, dat volgens artikel 7 van de staat van oorlog en van beleg een mondeling verbod van evenveel kracht is als een schriftelijk verbod. De inhoud van dit mondeling verbod mag echter op last van de genoemde officier niet gepubliceerd worden". Een aanwijzing, waarop dit verbod sloeg, gaf het blad, door het betreffende bericht te plaatsen boven een wit vlak van drie kolom breedte, in de vorm en op de plaats, waar het de vorige dag „de stand" van Lubis' huisarrest had gepubliceerd. Het blad toonde ook op de binnenpagina's „witte vlekken", o.a. in het hoofdartikel, in de rubriek ingezonden stukken en in de kritische hoek-rubriek; resultaten van de voor-censuur, waaraan het blad sinds enige tijd onderworpen is. Diezelfde dag volgde het verschijnings verbod voor „Indonesia Raya", waarbij de verschijning „tot nader order" een „rekbare" straf dus is afgekondigd. Militaire woordvoerders deelden later mede, dat de garnizoenscommandant een voor alle bladen geldend verbod op het verspreiden van berichten over het arrest van Lubis had uitgevaardigd. De woord voerders legden er daarbij nogmaals de nadruk op, dat Lubis niet is gearresteerd op grond van zijn journalistieke werk zaamheden, doch omdat hij beschuldigd wordt betrokken te zijn bij de activiteiten van de voortvluchtige kolonel Zulkifli Lubis. Mochtar Lubis, een van de meest mili tante anti-communistische journalisten van Indonesië, fel tegenstander ook van de politiek van president Soekarno, die hij vaak zwaar heeft geattaqueerd, werd op 20 december van het vorig jaar, om toen niet onthulde redenen door de militaire politie gearresteerd, één dag voor hij twee maan den gevangenisstraf tegen zich boorde eisen wegens overtreding van de artikelen 154 en 207 van het (oude) wetboek van strafrecht, de zogenaamde „haatzaai-arti- kelen". Lubis werd van deze tenlasteleg ging, die o.a. een aanval op het beleid van de toenmalige minister Roeslan Abdulgani betrof, vrijgesproken, doch hij bleef in arrest. Dit arrest werd hem later in de vorm van huisarrest opgelegd. De Indonesische jounalistenbond heeft inmiddels een verklaring uitgegeven, waar in zij „de zoveelste persbreideling" be treurt en herziening van de maatregel vraagt, daar een en ander volgens de bond „de persvrijheid te niet doet". De journalistiek is hier nog altijd een gevaarlijk beroep. Men staat voortdurend met „een been in de gevangenis" BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: M, rinus L. G., z. v. J. B. Schoonderbeek en G. E. Traa; Abraham P., z. v. N. Koks, en J. M. Heeremans; Petro- nella A. M., d. v. T. W. Bartels en M. T. Pirovano; Dirk, z. v. D. Bus en M. J. Hons- beek; Yvette, d. v. R. Weijergang en E. van der Hel; Peter L. z. v. J. L. van der Meijs en J. W. de Wit; Gerardus I. IT., z. v. A. G. M. Hampsink en G. A. Elzinga; Debora, d. v. G. Visser en J. J. van Balen; Guda A. J. d.v. M. de Reuver en B. Michel; Adria- nus L. G., z. v. A. A. Formanoij en C. L. Slotemaker; Georg J., z. v. de Vriend en A. Anakotta; Carla J. M., d. v. H. de Weers en T. Pompert;René, z. v. A. L. Both en I. Koch; Jeltje, d. v. H. Draaisma en G. Akker; Susanna A. M. C. d. v. F. J. C. Stroomer en C. A. Bleijs; Jan C., z. v. C. Reijnders en E. de Jong. ONDERTROUWD: F. P. de Vilder en C. de Ruijter; G. Willemse en J. van der Meer; L. F. van Ammers en M. J. Strem- melaar; D. Honig en W. A. Bosma. GETROUWD: M J. Kuijper en A. M. Maalman; J. Kramer en E. C. M. Nieman; F. J. Leloux en G. Rutten; H. M. Davidson en G. Koopmans; P. G. M. van Egmond en A. van Rookhuizen; A. Hopman en W. M. van Son; H. S. Kuitwaard en M. C. Tromp. OVERLEDEN: G. de Vries, oud 48 jaar; K. Oosterwal, echtg. van J. Smit, oud 58 jaar, wonende te Uitgeest; H. J. van Haze- broek, echtg. van P. Pels, oud 49 jaar; A. Muijs, wed. van H. Verseveld, oud 77 jaar; A. Bruin, oud 56 jaar, wonende te Velsen; C. Vendel, echtgen. van H. Duiker, oud 69 jaar; P. J. van Huijssteden, oud 49 jaar. noemd, zei: „De Turks-Syrische crisis is een Amerikaanse afleidingsmanoeuvre voor de schandalige Amerikaanse komplotten in Syrië. In de laatste twee jaar zijn er drie samenzweringen door mij ontdekt. Pas bij de laatste was het Amerikaanse deelnemen daaraan echter bewijsbaar. Er bij betrok ken was de veroordeelde kolonel Siisjakly, voormalig militair dictator in Syrië. Wij dekten de onkosten voor het oprollen van dit laatste komplot met geld, waarmee de Amerikanen Syriërs, die ons alles vertel den, wilden omkopen. De reden voor de uitzetting van de Ne derlander Vink (van de Shell) moet u maar bij Buitenlandse Zaken vragen. Onwaar is, dat alle buitenlanders door ons in het oog worden gehouden, wel echter degenen die verdachte contacten hebben. U vraagt of ik ook deskundigen en raadgevers uit communistische landen controleer? Wel nee, dezen zijn volkomen loyaal en geven geen reden tot achterdocht! Er is overi gens slechts een tiental Russische instruc teurs in het Syrische leger. De Amerikanen zullen nu wel weer zeggen dat ik cirrimu- nist ben, maar dat ben ik niet. Ik ben slechts een gewoon onbelangrijk Syrisch officier". Van deze „onbelangrijke" officier naar stafchef Afif Bizri! Deze zei: „Wie zegt dat wij klagen over Turkse agressieve in tenties? Wij zijn slechts bezorgd over de aanwezigheid van zes Turkse infanterie- en tankdivisies aan onze grens. Bovendien schenden vliegtuigen van de Amerikaan se zesde vloot voortdurend het Syrische luchtruim. Waarom wij die niet neerschie ten? Om dat zulks provocatie zou zijn. Op uw vraag of er Russische instructeurs bij ons zijn, antwoord ik dat de Syrische de fensie een nationale zaak is. Er zijn geen Russische instructeurs bij ons (zie Serraj's verklaring). Syrië is geen Sovjet-satelliet al heeft het Sovjet-wapens gekocht. Het heeft trouwens ook voldoende onderdelen gekocht om niet later van de Sovjets af hankelijk te worden. Het Syrische leger kan al die wapens gebruiken. Hoe groot het Syrische leger is? Ik antwoord: het omvat het gehele Syrische volk! Maar wat praat ik eigenlijk, zei Bizri, wiens zusters het Moskou-festival bezochten, maar die hardnekkig ontkent communist te zijn, de Nederlandse kranten staan toch vol leu gens en beledigingen over Syrië! Als u de waarheid schrijft, wordt die niet opge nomen". Na een krachtig protest mijner zijds, verklaarde de generaal gelukkig mijn goede trouw te accepteren: Tenslotte had ik dan een onderhoud met parlementspresident Akram Hourany, lei der van de socialistische Baath-partij, door insiders getipt als de toekomstige president van de republiek in plaats van de ziekelijke Koeiwatli. Hourany was vol bewondering voor Joegoslavië en Tito. Mijn partij, zo zei hij, toont gelijkenis met het Joegoslavische model. Hourany zei: „Waarom wensen wij economische Sovjet hulp? Eenvoudig vanwege onze slechte er varingen met westerse hulp. De Sovjets stellen geen voorwaarden, het Westen wel. Het Westen poogt voortdurend Syrië's ont wikkeling tegen te houden en Syrië terug te duwen naar de middeleeuwen. De wes telijke deskundigen hier werken niet voor Syrië maar voor hun eigen regeringen en zij saboteren de Syrische politiek. Het zijn allemaal „agenten". Van de Sovjets ver wachten wij belangloze hulp". Tot zover drie vooraanstaande Syriërs, wier oordeel ik heb gevraagd. „Wij zijn geen communisten", zeggen zij. Zo men echter al moet aannemen dat Syrië inder daad geen communistisch land is, dan moet toch worden vastgesteld dat de Sov jets in het Syrische anti-westerse nationa lisme een vruchtbare akker vinden....! WASHINGTON (UP) Het Amerikaan se ministerie van Defensie heeft een con tract van 62,1 miljoen dollar afgesloten met de Lockheed-vliegtuigfabrieken voor het ontwikkelen van een „Polaris"-projec- tiel. De „Polaris"-raket zou een actieradius van 2400 km hebben en door onder water varende duikboten kunnen worden afge vuurd. In totaal is voor de ontwikkeling van de „Polaris" reeds een bedrag van 94,1 miljoen dollar uitgetrokken. BRUSSEL (AFP) Dertienduizend Belgische dienstplichtigen zijn donderdag met groot verlof gegaan, drie maanden vroeger dan zij dachten toen zij vijftien maanden geleden onder dienst kwamen. Dit is een gevolg van het besluit der Bel gische regering om de diensttijd van acht tien tot vijftien maanden te verkorten. Alleen de reserve-officieren dienen nog achttien maanden. krijgen dan men uit de plaats, welke beide clubs op de ranglijst innemen, zou menen te mogen concluderen. Het zou ons zelfs niet verwonderen, als de Egmonders met een gelijk spel genoegen zouden moeten nemen. Terrasvogels is zondag j.l. op de onder ste plaats terecht gekomen en we hebben zo'n vermoeden, dat deze Santpoorters er de komende zondag nóg op staan. We den ken n.l. dat ze het tegen ADO niet zullen bolwerken. Beverwijk houdt Terrasvogels in de on derste regionen trouw gezelschap. Zondag trekken de ex-tweedeklassers naar HSV. Mogelijk ligt er in Heiloo voor de Bever wij kers een gelijk spel te wachten. Wijk aan Zee gaat tegen CSV een moei lijke wedstrijd tegemoet. De Castricum- mers hebben zich tot dusver uitstekend geweerd en we verwachten dan ook, dat ze Wijk aan Zee met lege handen naar de badplaats zullen terugsturen. Bij Alkmaarse BoysZAP zien we in de thuisclub de zegevierend^ ploeg. Voor de vierde klas D trekt NAS naar Zaanlandia en het moet al raar lopen, als de NAS'ers niet op beide punten beslag leggen. Waterloo, dat zich in de laatste wed strijden zo kranig hersteld heeft, moet van OFC kunnen winnen, al zal het niet zonder slag of stoot gaan. Bij Kinheim komt Uit hoorn op bezoek en dit lijkt ons voor de Velsenaren een schone gelegenheid om hun puntenaantal met twee te vermeerderen. Verder worden nog gespeeld: ETOOnze Gezellen, Geel WitBloemendaal en WH DIO. Volleybal in de IJ mond Onder zeer grote belangstelling zijn de volleybalwedstrijden begonnen in het dis trict IJmond van de NVB. De toeschou wers in het gymnasium te IJmuiden heb ben verscheidene goede wedstrijden ge zien en zagen tot hun grote verwondering dat Kennemers 2 het sterke PSV een ge lijk spel afdwong. PSV—Kennemers 2 2—2 (15—7, 11—15, 157, 915). Tengevolge van de griep moest het reserve-team van de Kennemers evenals het eerste met invallers binnen de lijnen komen. Desondanks is men erin ge slaagd het sterke PSV een gelijk spel af te dwingen. De eerste set kon PSV op haar naam brengen wegens beter veldspel en een goed verzorgde opslag waartegenover Kennemers rommelig spel liet zien. In de tweede set kwam Kennemers tot goede aanvallen, waarbij soms goede strakke smashes paniek veroorzaakten in de PSV- verdediging. Bovendien werd van PSV- zijde bijna niet geblokkeerd, zodat zonder moeite kon worden aangevallen. De derde set liet een inzinking van Kennemerszijde zien. Op de goed opgezette PSV-aanvallen hadden zij dan ook geen antwoord. In de laatste set ging Kennemers met alle ener gie tot de aanval over. Met een betere aan val won De Kennemers. Sportbond 2Kennemers 1 03 (11 15, 515, 1115). Het eerste team van De Kennemers heeft deze wedstrijd alleen in de laatste set in moeilijkheden verkeerd. VCIJSportbond 22. Dit was een gelijkopgaande strijd waarbij nu eens Sportbond dan weer VCIJ tot behoorlijk aanvalsspel kwam. Ook de dames zijn deze week met de competitie begonnen. In de tweede klasse werd de wedstrijd DEM 2DEM 3 ge speeld. Het was hier heel goed te zien dat de dames hun eerste competitiewedstrijd speelden. Uiteindelijk won DEM 2 met 30. Sportbond 2 stuurde Sollertia met 'n 30 nederlaag naar huis. VGV 2 kon het tegen de jonge vereniging DEM niet bol werken. Gezien de korte ervaring dwong het spelbegrip van de DEM-dames aller bewondering af. DEM won met 30. Ken nemers 3 moest het onderspit delven tegen Sportbond 3. Vakfouten bij Kennemers waren hiervan de hoofdoorzaak. De opslag was vooral bij Sportbond goed verzorgd. Het werd 30. In het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Van Diepenstraat in Velsen-Noord heeft de heer mr. H. K. J. Beernink, lid van de Tweede Kamer voor de CHU, donderdag avond een inleiding gehouden voor de le den van de Statenkring „Velsen" van de CHU. Nadat de voorzitter, de heer G. van den Boogaard, was voorgegaan in gebed en nog eens had gewezen op de belangrijkheid van de Staten- en gemeenteraadsverkiezingen kwam eerst de bestuursverkiezing aan de orde. De heren B. de Boer en D. J. Slotboom waren aan de beurt van aftreden, maar hadden zich wel herkiesbaar gesteld. Zij werden dan ook herkozen. In de vacatures ontstaan door het vertrek van de heren S. van Tuinen sr. (wegens verhuizing) en D. de Man (wegens emigratie) werden na stemming gekozen de heren S. Baron en Sj. van Tuinen jr. Na de bestuursverkiezing gaf de voorzitter het woord aan mr. Beer bank. Spreker had tot onderwerp voor deze inleiding: „Politieke vraagstukken van deze tijd" gekozen waarbij hij zich bepaalde tot de buitenlandse en binnenlandse politiek van Nederland. Aan het slot van zijn betoog herinnerde mr. Beernink aan de op til zijnde Staten- «n gemeenteraadsverkiezingen, waarbij hij wees op de noodzakelijkheid voor de chris telijke partijen daarbij zo goed mogelijk uit de bus te komen en hij hoopte dan ook dat de verkiezingscampagne in Noordholland door de Christelijk Historische Unie krach tig zou worden aangepakt. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen. CASTRICUM Dokters: Van zaterdagmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur: dr. H. J. v. Nie- velt, Burgem. Lommenstraat 10, tel. 354. Wijkverpleging: Zuster Meihuizen, Bak- kummerstraat 41, tel. 530. Verloskundige: Mevr. Schol ten-Kloes, Vinkenbaan 8, tel. 590. Apotheek: Apotheek Ouwerkerk is da gelijks en zondags voor spoedgevallen (ook des nachts) geopend.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6