Niet loonsverhogingen maar guldendevaluaties van 1943 en 1949 oorzaak van prijsstijgingen PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Korte regenperiode Wereldnieuws ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 2 Pre-advies van dr. Drees jr. over inflatiebestrijding Inflatiebestrijding alléén is niet voldoende Amerika gaat atoomkruiser bouwen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 21 tot en met 25 oktober m Obligaties Moormann onder Trustverband Kamerleden verontrust over de vele puzzels en pools Kerkbouwlening overtekend Apeldoorn leent bij R.P.S. 500.000 tegen 7 percent De Rijksschuld Nieuwe Nederlandsch Amerikaansche Hyp. Bank Grote meerderheid in Europa-parlement voor snelle fusie met OEES TocU ió het zo r Misdadigheid J DR. W. DREES Jr., een van de drie pre-adviseurs over het onderwerp Inflatie bestrijding op de jaarvergadering van de Vereniging voor de Staathuishoudkunde die in Utrecht op zaterdag 23 november gehouden wordt, wil in zijn pre-advies aan tonen dat de voortdurende prijsstijging sinds de oorlog niét aan externe oorzaken (bijvoorbeeld het buitenland) kan worden geweten, maar aan de devaluaties (1943 en 1949) en aan excessieve vraag naar goederen en diensten. De remedie tegen devaluatie is: niét devalueren tenzij in absolute noodzaak, namelijk als de betalings balans bij voortduring ontwricht wordt door een te hoog kostenpeil (dus niet door excessieve binnenlandse vraag) zodat onbenutte exportcapaciteit bestaat. Het streven naar een gezonde betalingsbalans en het vormen van reserves, beide te bereiken door inperken van excessieve vraag, zijn machtige middelen om devaluatie onnodig te maken. Het streven naar appreciatie van de gulden kan een belangrijke bijdrage zijn tot herstel van het vertrouwen in de waarde van het geld. Zodra er weer ruimte voor een algemene welvaartsloonronde aanwezig is, kan inplaats van zo'n ronde de gulden worden geapprecieerd. De prijsstijging in Nederland is niet ver oorzaakt door prijsstijging elders, maar door de devaluaties van de gulden (1943 en 1949). De loonsverhogingen zijn geen pri maire oorzaak van de stijging van het nominale nationale inkomen. Wel wordt een opwaartse beweging van het nationale inkomen, dankzij de loonsverhogingen, ge consolideerd in een hoger peil van rege lingslonen, en daaraan gekoppelde inko mens (algemeen ouderdomspensioen, so ciale rentes, gegarandeerde inkomens van bepalde ondernemers boeren). Volgens dr. Drees jr, worden loonsverhogingen ver oorzaakt door devaluaties, excessieve vraag en produktiestijging, welke niet gepaard gaat met een prijsverlaging, zodat de win sten stijgen. Hoofdoorzaken van loonsver hogingen in Nederland sinds de oorlog zijn: devaluatie en excessieve vraag. Ook al kan niet elke prijsstijging als een teken van inflatie worden beschouwd, toch wekt de stijging van de prijzen in de periode 1946/1957 de indruk, dat er in Ne derland inflatoire druk heeft geheerst. Ook uit het verloop van de betalingsbalans 'blijkt de inflatoire druk. De cijfers weer spiegelen het tekortschieten van de be sparingen sinds de oorlog. De bezwaren van een voortdurende prijsstijging worden onderschat indien het cumulatieve karak ter wordt verwaarloosd. Wanneer inflatie niet wordt gestopt, gaat de gehele volks huishouding zich er op instellen, met als slot óf kredietcrisis en stagnatie, óf chaos. Een groot nadeel van inflatie is voorts, dat het onmogelijk wordt een bepaalde ge wenst geachte besteding te beginnen of te vergroten. Over de voordelen van inflatie zegt de pre-adviseur: een stijging van de vraag naar goederen en diensten leidt tot een zeer volledige gebruikmaking van 't produktie- apparaat, tot hoge produktiviteit per man, tot rationalisatie, tot soepele inkrimping van achteruitgaande bedrijfstakken. Een hoog peil van werkgelegenheid heeft enor me menselijke betekenis. De nadelen ten aanzien van betalingsbalans, levertijden en prijspeil zijn echter zó groot, dat inflatie zelden openlijk wordt verdedigd.- Prijsstabilisatie Indien men devalueert zonder dat het binnenlandse kostenpeil te hoog is, aldus dr. Drees jr, dan maakt men het eigen land tot een goedkoopte-eiland, waarin prijzen en lonen omhoog worden gezogen door de in-en uitvoer. Een onnodige deva luatie schept dus de verwachting op prijs stijging, op een nieuwe bedreiging van de interne waarde van het geld. De in het particuliere bedrijfsleven gevolgde politiek van prijsstabilisatie heeft in de jaren 1955/ 57, waarin de vraag zeer krachtig was, op merkelijke resultaten geboekt. De nage streefde verschuiving binnen het nationale inkomen naar de loontrekkers is ver wezenlijkt. Een dergelijke verschuiving leidt tot hogere bestedingen. Om inflatie te voorkomen dient een dergelijke verschui ving gepaard te gaan met hogere belastin gen (of lagere overheidsuitgaven). Bestrijding alléén niet genoeg De Nederlandse volkshuishouding heeft sinds de oorlog vrijwel voortdurend te kampen gehad met een tekort aan bespa ringen. Een bevredigend peil van woning bouw en een gezonde betalingsbalans zijn nog nimmer één jaar tezamen voorge komen. De particuliere vennootschappen hebben een belangrijke bijdrage geleverd tot de nationale besparingen door hun in vesteringen grotendeels uit gereserveerde winsten te financieren. De overheidsbe drijven hebben in het algemeen weinig ge reserveerd. Een hoog peil van besparingen is noodzakelijk voor een behoorlijke ex pansie. Wil men de winsten van de parti culiere vennootschappen terugdringen, dan moeten elders compenserende besparingen worden gekweekt. Het grote probleem is niet om maatregelen tot beperking van de excessieve vraag te nemen, maar om in flatie te voorkomen in harmonie met an dere doeleinden. De strijd tegen de inflatie, zo besluit dr. Drees jr, kan in Nederland worden gevoerd zonder de vrees dat het beperken van afzetmogelijkheden de ex pansie zal remmen. Tussen conjunctuur- en structuurpolitiek behoeft geen tegen stelling te bestaan. WASHINGTON (IUP) Op 2 december zal in Quincy, op de werf van de Bethle hem Steel in de V.S. de kiel voor de eerste atoom-kruiser ter wereld worden gelegd. Dit schip, dat de naam van „Long Beach" krijgt, zal met geleide projectielen worden bewapend. De voorbereidende werkzaamheden zijn zo vlot verlopen, dat het leggen van de kiel aanzienlijk eerder geschieden kan dan aanvankelijk was voorzien. Zoals men weet, beschikt de Amerikaan se marine reeds over twee atoomonder zeeërs, de „Nautilus" en de „Seawolf". An dere atoomduikboten zijn in aanbouw. De G.A.T.T.-bijeenkomst Op 28 oktober zal te Genève tijdens de 12e zitting van de verdragsluitende partijen bij de algemene overeenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.) een bijeenkomst op ministerieel ni veau aanvangen. De ongeveer 30 landen, welke tezamen met de E.E.G.-staten bij de G.A.T.T. zijn aangesloten, krijgen hier gelegenheid hun oor deel over het E.E.G.-verdrag uit te spreken. Nederland zal op deze bijeenkomst worden ver tegenwoordigd door de minister van Economi sche Zaken prof. dr. J. Zijlstra. Air France leent De „Air France" heeft van de Export-Import Bank een lening van 46 miljoen dollar ontvan gen voor de aankoop van zeventien Boeing „707" straalverkeersvliegtuigen ter waarde van 104,7 miljoen dollar. De First National City Bank of New York, de Chase Manhattan Bank en de Guaranty Trust Co. of New York zullen voorts een bedrag van 15 miljoen dollar fourneren. Argentijnse denationalisatie De nationalisatie van de Argentijnse particu liere banken door Peron in 1946 is thans onge daan gemaakt. De deposito's, die in 1946 door de centrale bank waren overgenomen, zijn thans gerestitueerd aan de particuliere en provinciale banken, evenals aan de bijkantoren van Ameri kaanse, Franse, Italiaanse en andere buitenland se bankinstellingen. Douglas jr. Donald W. Douglas jr. is op 40-jarige leeftijd zijn vader opgevolgd als president-directeur van de Douglas Aircraft Company. Dit is te Santa Monica (Californië), waar de hoofdzetel van hei bedrijf is gevestigd, in een vergadering van de raad van commissarissen besloten. Douglas sr blijft voorzitter van de raad van commissarissen. Remington Rand De nieuwste investering van Remington Rand n.v. is het efficiencycentrum aan de Overtoom te Amsterdam, dat door mr. G. van Hall, burge meester der hoofdstad, thans officieel is ge opend. In dit Efficiencycentrum is opgesteld de „Univac", een elektronische rekenmachine, die zeer ingewikkelde berekeningen kan verrichten. KLM onderscheiden Het jaarverslag van de KLM over 1956 heeft een prijs gewonnen in de jaarlijkse prijsvraag voor het best verzorgde jaarverslag, georgani seerd door het New Yorkse financiële blad „Fi nancial World". De onderscheiding, een „bron zen oscar" is toegekend in de categorie interna tionale luchtvaartmaatschappijen en zal op 28 oktober door de hoofdvertegenwoordiger van de KLM in de Verenigde Staten in ontvangst wor den genomen. Vrijdag 25 oktober 1957 Laagste Hoogste koers koers Alg. Kunstzijde Unie 155% 163% Van Berkei's Patent 172%. 180 Van Gelder Zonen 175% 183 Kon. Ned. Hoogovens255 265 Ned. Kabelfabriek 241 247 Philips 227% 241% Unilever 329 Va 347 Wilton-Fijenoord 200 208% Kon. Petroleum 152.50 167.60 Holland-Amerika Lijn 144% 150 Kon. Ned. Stoomboot Mij130%! 134 Ned. Scheepvaart Unie 133% 140% Van Ommeren 212 222 Amsterdam Rubber60%, 62% H. V. A98 102% Ver. Deli Maatschappijen 6065)4 3%% Staffellening 1947 795/is 7916/i« 3% Invest, cert. Nederland88% 88% 3% Nederland 1962—64 873/is 87'/is Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 8.492.280, Deze week (voorl.) Aandelen f 6.256.870. ADVERTENTIE Laatste tijdvak 158 180 183 260 243 2345% 340% 200 162.40 145 130% 133% 213 Koersverschil t.o.v. 18 okt. 4% 7 3 9 2% 5% 7 2.90 5% 3% 98% 61"/S2 79% 1V2 315/ss ®/l« Ys Vu Obligaties 16.890.192, Obligaties 11.454.116,— De tweede vergadering van houders der 5 obligaties der n.v. Maatschappij tot Exploitatie der Cultuur-ondernemingen E. Moorman en Co. heeft besloten de obliga ties onder trustverband te brengen en tot trustee te benoemen de n.v. Centrale Trust Compagnie te Amsterdam. Van bestuurs zijde werd er nogmaals opgewezen, dat de trustee is ingesteld om de rechten van de obligatiehouders te waarborgen. Groeperingen Kamerleden hebben in het voorlopig verslag over de begroting van Justitie hun ongerustheid uitgesproken over de gang van zaken met allerlei pools en puzzels. Vele leden betreurden het, dat de minis ter geen gevolg heeft kunnen geven aan hun suggestie, tot instelling van een com missie, die de a,sn voetbalpools verbonden problematie aan een breed onderzoek zou moeten onderwerpen. Volgens de Kamer leden geeft de ontwikkeling ten aanzien van de voetbalpools eer meer dan minder verwarring te zien. Bovendien heeft zich in de sfeer van de Loterijwet nog een ver schijnsel voorgedaan, dat volgens deze le den eveneens bijzondere aandacht verdient. Het gaat hier om het zeer frequent voor komen van puzzels in dag- en weekbladen, hetzij georganiseerd door deze bladen zelf, hetzij door ondernemingen, die aldus mede propaganda willen maken voor hun pro- dukten. Dit verschijnsel heeft een vlucht genomen, welke die van voetbalpools, zo wel voor als na de beperkingen, welke zich te dien aanzien door de bemoeienissen van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond hebben voorgedaan, verre schijnt te over treffen. In ieder geval staat vast, dat de prijzen, die bij deze puzzels gewonnen wor den, dikwijls uitermate hoog zijn. Mede hierdoor is het aannemelijk, dat de pu blieke belangstelling zich thans meer richt tot deze puzzels dan tot de voetbalpools. Er kan met recht van een puzzelrage wor den gesproken, aldus deze Kamerleden, die deze situatie „verre van onbedenkelijk" noemen. Met verontrusting constateren zij, dat de speelzucht steeds verder om zich heen grijpt. Bovendien dreigt een toestand te ontstaan, welke weinig bevorderlijk is voor een juist begrip van de bevolking voor wat rechtens wel en niet toelaatbaar is. Aan het hand over hand toenemen van puzzelacties worden immers geen feitelijke hindernissen in de weg gelegd. Men vreesde ook dat door al deze puzzels de loterijen voor maatschappelijk en cha ritatief nuttige doeleinden niet meer bij het publiek aanspreken. De kans op winst is bij deze laatste veel kleiner. Zij dienen zich ook minder spectaculair aan, omdat van uitkering in geld geen sprake is. De 6 pet. 25-jarige obligatielening voor kerkbouw ten laste van het aartsbisdom Utrecht is sterk overtekend. Door de gere duceerde toewijzing moet de Nederland se Credietbank n.v. te Amsterdam naar zij meedeelt zich het recht voorbehou den om in afwijking van het bepaalde on der artikel een der leningsvoorwaarden, zoals in het prospectus vermeld, het aantal coupures van 1000 gulden, 500 gulden en 100 gulden te wijzigen. Kasgeldlening De gemeente Apeldoorn heeft met de Rijkspostspaarbank een kasgeldlening- overeenkomst gesloten voor een bedrag van f 500.000, een looptijd van 6 maanden en een rente van 7 percent. Het ministerie van Financiën deelt mee, dat per 30 sept. 1957 de gevestigde schuld en langlopende kredieten f 12.776.905.429 bedragen, waarvan aan binnenlandse ge vestigde schuld f 10.921.538.098 en aan bui tenlandse gevestigde schuld en langlopen de kredieten f 1.855.367.331. Verschenen is het liquidatie-overzicht per 1 oktober 1957 met de balans en winst en verliesrekening per 30 juni 1957 van de n.v. Nieuwe Nederlandsch-Amerkaansche Hypotheekbank in lquidatie te Groningen. De balans geeft een winst aan van 1.443.605, die gevoegd wordt bij het winstsaldo vorige balans, dat daarna stijgt tot 3.503.558. De beslissing van de inspec tie der dir. belast, inzake vennootsschaps- belastingen wordt een gebeurtenis van het allerhoogste belang genoemd, waardoor de winst tot deze hoogte steeg. De verdere cij fers vertonen het gevolg van de steeds voortgang vindende liquidatie. Behalve de kasmiddelen wordt het actief voornamelijk gevormd door verkoopcontracten, die van 350.000 dollar verminderden tot 250.000 dollar. Het verslag bevat voorts opmerkingen aangaande de tegenwoordige stand van de liquidatie. De kasmiddelen in Nederland bedroegen op 1 oktober 1.885.340, waar tegenover rekening moet worden gehouden met de verplichtingen, die, inclusief de in begin november voorgenomen uitkering op de amortisatiebewijzen, 1.667.640 bedra gen. Dit is de derde uitkering van 30-per amortisatiebewijs en 15 op de scripamor- tisatiebewijzen. Deze bewijzen hebben sta tutair thans nog recht op 410 van de uit liquidatie voortspruitende gelden. Zuidwestelijke winden voeren zachte lucht aan uit Frankrijk waarin de tempera turen tussen 10 en 15 graden variëren. De zachte lucht wordt boven Engeland be grensd door een oceaanfront dat vergezeld van enige regen langzaam naar de Noordzee opdringt. De regenzone zal vanavond of vannacht de Noordzeekust bereiken en zich daarna in een langzaam tempo over het gehele land uitbreiden. Achter het front dat zondag passeert stroomt minder zachte lucht binnen. Op de oceaan loopt in een zeer snel tempo een in diepte toenemende depressie naar het zeegebied tussen IJsland en Groenland. Het weer wordt daardoor de komende paar dagen iets onbestendiger. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten land maxima van giste ren. Binnenland: heden 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur a S M s Zondag 27 oktober Zon op 7.27 uur, onder 17.24 uur. Maan op 12.05 uur, onder 20.49 uur. Maandag 28 oktober Zon op 7.29 uur, onder 17.22 uur. Maan op 12.49 uur, onder 21.51 uur. Maanstanden 30 okt. 11.48 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 27 oktober Hoog water: 6.09 en 18.27 uur. Laag water 1.53 en 14.07 uur. Maandag 28 oktober Hoog water: 6.54 en 19.15 uur. Laag water: 2.31 en 14.47 uur. Kopenhagen geheel bew. wzw 10 Aberdeen lichte regen wnw 13 4 Londen geheel bew. zzw 17 0 Amsterdam geheel bew. zzw 15 0 Luxemburg mist ono 11 0 Parijs zwaar bew. windst. 15 0 Bordeaux onbewolkt windst. 18 0 Grenoble onbewolkt windst. 0 Nice onbewolkt nnw 20 0 Berlijn zwaar bew. z 13 0,1 Frankfort mist wzw 14 0 München zwaar bew. z 11 0 Zürich mist windst. 12 0 Genève onbewolkt windst. 12 0 Wenen onbewolkt ozo 15 0 Innsbruck mist windst. 13 0 Rome onbewolkt ono 22 0 Ajaccio onbewolkt ono 21 0 Mallorca half bew. nno 21 0 Den Helder geheel bew. zzw 13 0 Ypenburg geheel bew. zzw 12 0,1 Vlissingen zwaar bew. zzw 11 0 Eelde geheel bew. zzw 11 0,1 Twente zwaar bew. zzw 11 0 De Bilt geheel bew. zzw 11 0,1 Eindhoven zwaar bew. zzw 11 0 Vlv. Z.-Limb zwaar bew. z 10 0 30. De burgemeester kwam langzaam en plechtig op de brandmeester af. „Zo, zo", zei hij langzaam, „ik zie, dat de fabriek is ingestort. Jae, jae!". „Hmtja..ant woordde de arme brandmeester. „Ik ik ik hij begon te stotteren en zweeg benauwd. „Juist, jae", vervolgde de burgemeester, „dat was een heldhaftig stukje werk, brandmeester, machtig held haftig, zagHier heb je een medaille". En met deze woorden speldde hij de verbaasde brandmeester het erespeldje op de borst. „Ziedaer", hernam hij. „Uit dank voor het redden van onze goede stad. Als ge de vae- ten niet tijdig had weggerold, zou het een waere ramp geworden zijn. Machtig held haftig was dat!" Nu ging Panda een licht op, maar de brandmeester begreep nog niets van het vriendelijk gedrag van de burgemeester. Met open mond staarde hij de magistraat na, die met een minzaam knikje wegreed. „Daar snap ik geen draad van", bracht hij er eindelijk uit. „Het bluswerk was prulwerk, de fabriek is uit gebrand enen... ik krijg een medaille! Waarom?!" „Omdat we die vaten uit de buurt van het vuur hebben gehaald", ant woordde Panda. „Die vaten?", herhaalde de brandmeester, „maar wat zit daar dan in? Kostbaarheden soms?" „Nee", ant woordde Panda, „buskruit". „WAT?!", gilde de brandmeester, „BUSKRUIT?!'. En bij de gedachte, dat hij bovenop die vaten bij het vuur had gestaan, kreeg hij een lichte flauwte. STRAATSBURG (ANP) De Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa heeft vrijdagmiddag met 64 tegen 11 stemmen het rapport van de politieke commissie aangenomen, waarin aan het comité van ministers wordt voorgesteld te bewerkstelligen, dat zo spoedig mogelijk een fusie tot stand komt tussen de O.E.E.S. en de Raad van Europa, waarbij de Raad gevende Vergadering dan tevens de assem blee zou worden van de OEES, die op het ogenblik nog niet over een parlementair orgaan beschikt. Tevens werd het bureau van de Raad gevende Vergadering opgedragen, tezamen met de gemeenschappelijke assemblee van de EGKS en die der West-Europese unie bij de regeringen en bij het interim-comité van Euromarkt en Euratoom stappen te ondernemen, die moeten leiden tot de in stelling van een enkele zetel voor alle Europese instellingen. Verder werd met 75 tegen 2 stemmen een aanbeveling aangenomen, waarin het comité van ministers wordt voorgesteld, er toe bij te dragen," dat de diverse organen van de zes landen der Europese gemeen schap in een en dezelfde plaats Worden ondergebracht en dat op korte termijn eveneens de onderscheidene Europese as semblees in die plaats worden gevestigd. De reeds bestaande intergouvernementale organen, zoals de comité's van ministers van de Raad van Europa, van de OEES en van de West-Europese Unie zouden hier eveneens moeten worden gevestigd, aldus de aanbeveling. Tenslotte werd nog een aanbeveling aan genomen, waarin wordt verklaard, dat de leden van het comité van ministers van de Raad van Europa niet uitsluitend ministers van Buitenlandse Zaken behoeven te zijn en dat de samenstelling van dit comité zich kan wijzigen naar gelang van het onder werp, dat wordt behandeld. (Reuter) Twee Britten en een Belg verklaarden tenslotte dat Portugal niet kan worden toegelaten tot de Raad van Europa omdat het geen democratisch geregeerd land is. De raadgevende vergadering zal verga deren op 14, 15 en 16 januari teneinde de ontwikkeling van de gemeenschappelijke markt te bespreken. ADVERTENTIE REPARATIES aan alle merken STOFZUIGERS HARTENDORP Gen. Cronjéstr. 43 - Haarlem - Tel. 52760 Priester. Een Tsjechische r.-k. priester, Jan Stojaspal, is bij Gottwaldov in oost- Moravië aangehouden omdat hij zijn parochianen tegen het bewind zou heb ben opgezet en hun zou hebben voor gespiegeld dat het regiem omver ge worpen zal worden. Corruptie. De commissaris van politie in Brighton, Charles Ridge, zal op be schuldiging van corruptie vervolgd worden, aldus is officieel meegedeeld. Er zouden zich bij de politie ter plaatse gevallen van omkoperij hebben voor gedaan. Ook een inspecteur van de recherche John Hammersley en de eigenaar van een clubgebouw, Anthony Lyons, staan onder verdenking. Reeds eerder is de rechercheur Trevor Heath gearresteerd. Verkeersagenten. De arbeiders in de Bra ziliaanse stad Sao Paulo hebben na een staking van tien dagen het werk her vat. Zij hebben de gevraagde loonsver hoging van 25 percent gekregen. De verkeersagenten, die wegens de ge spannen toestand tijdens de staking allen patrouillediensten moesten doen, zullen niet meer voor het regelen van het verkeer worden gebruikt, omdat gebleken is, dat het verkeer gemakke lijker zijn weg vindt zonder hun be moeiingen. Vierling. Een moeder van vier kinderen heeft vrijdag in Elgin in de Ameri kaanse staat noord-Dakota een vierling ter wereld gebracht. Alle vier zijn meisjes. De toestand van de moeder en de kinderen is goed. Anastasia. Twee gemaskerde mannen hebben vrijdag in de kapsalon van een luxe-hotel in New York een berucht leider van een misdadigersbende, Albert Anastasia, doodgeschoten. De moorde naars namen met een auto de wijk. Anastasia werkte vroeger samen met bende leiders als Capone, Frank Cos- tello en Joe Adonis. Hij was 53 jaar. Vriendschap. Tass bericht dat een Sov- jetrussische culturele delegatie onder leiding van Zaitsef, directeur van het Moskouse instituut voor visserij onder zoek naar IJsland is vertrokken voor een bezoek in 't kader van een „maand van Sovjetrussische-IJslandse vriend schap". Luchtreis. Een baby in de Zweedse plaats Kungsbacka van zeven maanden is vrijdag op miraculeuze wijze aan de dood ontsnapt. Het lag in een kinder wagen die aan de kant van de weg stond toen een passerende auto ertegen aan botste en de kinderwagen totaal vernielde. Het kind werd de lucht in- geslingerd en viel veertien meter ver der neer. De moeder, die het ongeluk van uit haar woning zag gebeuren, kon niets doen daar zij verlamd is. Voorbij gangers namen het kind op en ontdek ten, dat het volkomen ongedeerd was. Zaken gaan door. De zaken van de over leden Franse modekoning Christian Dior zullen normaal worden voortge zet, aldus is op een persconferentie van het huis Dior bekendgemaakt. Er kon nog niet worden gezegd, wie nu het hoofd van de firma Dior zou worden. Dior's stoffelijk overschot wordt dins dag ter aarde besteld. Botsing. Een Amerikaanse soldaat die op de „autobahn" tussen Mannheim en Darmstadt op 1 september een ongeluk veroorzaakte dat acht doden heeft ge- eist, zal voor een Amerikaanse krijgs raad terecht staan wegens het veroor zaken van dood door schuld. De botsing is geweten aan de slechte onderhouds- toestand van de auto. Onder andere waren de loopvlakken van alle vier de banden vrijwel glad gesleten. De 21- jarige soldaat liep slechts ontvellingen op. De benzinetank van zijn auto ex plodeerde na de botsing, en veroor zaakte een felle brand in de twee tegen elkaar gebotste auto's. Acht inzitten den van de beide auto's, waaronder drie kinderen, kwamen in deze brand om het leven. Kikvors-studenten. Twee Zuidafrikaanse studenten hebben in Kaapstad op vreedzame wijze het Russische oplei dingsschip „Tovaritsj" veroverd. Zij hadden met andere studenten gewed, dat zij als kikvorsmannen naar het Russische schip in de haven van Kaap stad zouden zwemmen en aan boord zouden klimmen. Een van hen werd, toen hij bij het schip kwam, ontdekt door een wachtsman, die hem een touw toewierp waaraan hij aan boord ge hesen werd. Toen de kapitein zijn ver haal hoorde, barstte hij in lachen uit en liet hij ook de tweede student op hijsen. De politie werd gewaarschuwd, doch in afwachting van de politieboot onthaalde de kapitein zijn ongenode gasten op een maaltijd, rijkelijk be sproeid met wodka. Hebben we kunnen vaststellen dat in de i soort lectuur op de jongeren heeft. G. Wag- Verenigde Staten meer dan de helft van ner viel hem daarin bij in zijn publikatie de misdaden wordt bedreven door min- (parade of pleasure). Na de onthutsende en derjarigen, in Nederland liggen de cijfers ontnuchterende feiten die in deze studie anders. In ons land ligt percentsgewijs de grootste groep criminelen in de leeftijds klasse van 21 tot 30 jaar, waardoor de jeugd in een aanzienlijk beter licht komt te staan. Desondanks geeft ook in ons land de jeugdcriminaliteit na de tweede wereldoorlog een sterke stijging te zien die in sommige jaren zelfs tot een verdubbe ling van het vooroorlogse peil heeft geleid. Andere Europese landen vertonen een soortge lijk beeld. Het spreekt vanzelf dat een groot aantal omstandigheden aan deze ver hoging van de misdadigheid onder de jeugd heeft meegewerkt en we zouden ongetwij feld van een uiterst eenzijdige visie blijk geven door slechts één factor als de hoofd schuldige aan te wijzen. Aangezien het niet onze taak is in kort bestek het gehele complex van factoren die in negatieve zin op de jeugd hebben ingewerkt te ont rafelen, zullen we met vaste hand afsteve nen op het onderwerp dat vandaag aan de orde is t.w. het kijkvoer dat de jeugd in de vorm van beeldromans of slechte films wordt voorgezet. Na een onderzoek dat vele jaren ge vergd had, publiceerde dr. F. Wertham zijn bevindingen omtrent de invloed van de beeldromans op de gedragingen en de geestesgesteldheid van de tegenwoordige Amerikaanse jeugd. In zijn werk (seduc tion of the innocent) stelde hij hard en ongenadig vast welk een fatale invloed dit werden gepubliceerd viel rechter Mitchel Johns van het Amerikaanse Hoger Ge rechtshof hen bij met de uitspraak en dit is voor ons bijzonder van belang, om dat hier een man uit de praktijk van de misdaad aan het woord is dat „de beeld- romans" ongetwijfeld invloed hebben op de stijging van de jeugdcriminaliteit. In Duits land vertelde prof. dr. O. Bos- sert, voorzitter van de „Deut sche Geselschaft für Kinder- heilkunde" overtuigd te zijn van de fatale invloed die de stijgende verspreiding van beeldromans op de verruwing en de misdadigheid van de jeugd heeft. Prof. dr. Villinger, een befaamd jeugdpsychiater liet zich in de zelfde zin uit. Tenslotte kon ook op hel internationale congres van kin derrechters dat in 1954 in Brussel werd ge houden een waarschuwend geluid tegen dit soort lectuur worden beluisterd. Wat Ne derland betreft, er zijn verschillende ge documenteerde gevallen waarin de jeug dige delinkwenten onomwonden hebben verklaard door beeldverhalen of films tot hun misdaden te zijn gekomen. Toch verklaart drs. A. H. Hijmans van den Bergh dat van een oorspronkelijk gerichte voorkeur bij kinderen voor af schuwelijkheden geen sprake is, zodat we in eerste instantie de schuld niet bij de jeugd, maar bij de volwassenen moeten zoeken. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2