Kinderen en boeken Bloembollenoorlog" tussen Duitse en Nederlandse kwekers üumtmiuldag Uitgevaren visserijvaartuigen Eerlijk BEVERWIJK Gezellig Goede Western Koen In de jungle Accent Duwen Een zaterdagavondje lichtjes Tweede keer IJzer en staal OVERTROKKEN OP WOENSDAGAVOND Gevoelig fotokopie stmci£ Vijf filmvoorstellingen van het Heemskerkse filmcomité Oranjevereniging „Velsen" is er voor 1958 vlot bij Darkness at noon" voor de kunstkring Bij Arend Reym slaagt U voor al Uw rijbewijzen Trawlvisserij Maandag 14 oktober: m.t. Thorina IJM 33, Dirk Maria KW 80, Albatros KW 87, Maria Theresia KW 99. Dinsdag 15 okt.m.t. Maria van Hattem IJM 10. Woensdag lö oktober: m.t. Albertha Hendrika KW 81, Ada VL 7. Donderdag 17 oktober: s.t. Haarlem IJM 9; m.t. Curasao IJC 99: m.l. Doggersbank KW 75; m.k. Mercator IJM 19. Vrijdag 18 oktober: m.t. Dirkje RO 53, Deining KW 8, Stadt Enckhuysen KW 82. Zaterdag 19 oktober: s.t. Abraham VL 77; m.t. Claesje RO 46, Sakina Martine KW 32 (le reis), Emma Wilhelmina KW 135. verloop wat teleurgesteld is en de indruk krijgt dat de scenarioschrijver moeite heeft gehad een oplossing te vinden voor de pro blemen die hij zelf geschapen heeft. Waar mee geenszins gezegd wil worden dat die oplossing onaannemelijk zou zijn, al ko men de psychologische achtergronden wel wat in de verdrukking. Men moet deze film vooral gaan zien om de uitstekende spelkwaliteiten van June Allyson en Ros- sano Brazzi, die daardoor het gegeven al leszins aanvaardbaar weten te maken. Een zeer decoratieve achtergrond vormt het stede- en landschapsschoon in en om Mün- chen en Salzburg, waaraan het oog van de camera herhaaldelijk te gast gaat en waar aan de kleuren, en het breedschermpro- cedé alle recht laten wedervaren. ..Strijd tegen verdovende middelen" (Thalia, vrijdag tot en met zondag) Deze rolprent laat op indringende en de zelfcritiek niet passerende wijze een stille, maar daarom niet minder felle oorlog zien: die van het Amerikaanse Interpol-bureau tegen de hand over hand toenemende han del in verdovende middelen, die in haar kielzog de ellende van kapotte huwelijken, misdadigheid en psychopathie meesleept en als zodanig een onvoorstelbaar groot kwaad sticht in de Amerikaanse samenleving. Victor Mature, oude rot uit het filmvak geeft een gave vertolking van rechercheur Styrgis, de harde maar in een diep besef De P.I.T.-collecte in IJmuiden was er één waar pit in zat gezien de op brengst van f 1050. De P.I.T.-pot kreeg een pittig steuntje en ik kan me voor stellen, dat men dankbaar heid koestert jegens de mil de gevers voor veilige te huizen ten dienste van hen, die het geweer hebben moe ten heffen en die het óók niet altijd even leuk vinden. Op het kantoor van notaris Boerlage, daar op het bedreig de hoekje van het Noordzeekanaal in het oude dorp Velsen, houdt zich een jubilaris schuil, die zijn veertigste ambtsjaar is ingegaan en nu maar eens voor het voetlicht moet komen bescheidenheid is een voortreffelijke deugd, maar meneer Jacobus Wensink, procuratiehouder en steunpilaar van het notariaat kan er nu niet langer onderuit, ook al zal hij zeggen, dat het niets bijzonders is. vember voor hem en de zij nen een gloriedag gaat wor den en dat er velen, zeer velen ter receptie zullen verschijnen, die de jubilaris die dag tussen vier en half zes in de theeschenkerij van Velserbeek wordt geof freerd. Voorafgegaan door een huldiging ten kantore. Mijn felicitaties mogen de overige vergezellen! Maandag 21 oktober: m.t. Allan Water IM 34, Beatrice IJM 72. Job Gouda IJM 79, Wiron II IJM 211, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171; m.l. Ann'e IJM 14, Concordia KW 26, Willempje KW 89. Willy Alida KW 155, Gijsbert Bastiaan KW 161, Cornelia Maria SCH 135: m.k. Swift IJM 54, Limanda KW 33, Pietertje HD 87, Okko Bosker WR 25, Coen Bot UK 3. Dinsdag 22 oktober: m.t. Eveline IJM 116, Arie Ouwehand KW 122, Francina KW 153; m.l. Adeo- datus IJM 30, Verwachting IJM 204, Arie Nico KW 17, Cornelis KW 24. De Verwachting KW 28, De Vrouw Anna KW 52. Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Molva KW 91. De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Geertje KW 108, Avontuur KW 114, Sursum Corda KW 124, Petronella KW 125, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169, Gezina Geertrui KW 176, Onderneming II SCH 27, Dol fijn RO 2, Anna Suzanna WR 88; m.k. Dageraad IJM 4. Zuiderkruis IJM 7 (24 okt. binnen), Maar- tje IJM 8, Poolster IJM 11. Klaas Junior IJM 22, Émisel IJM 31, De Hoon I IJM 45. De Hoop II IJM 59. Corrie IJM 78, Wiron V IJM 208, Magda IJM 272, Nehim I AM 16, Nehim II AM 17, Ne- him tti AM 18. Nehim IV AM 26, Petronella KW 31, Tiny KW 34, Stern KW 36, Wilhelmina KW 46. Prinses Margriet KW 51. Margriet Jozien KW 63. Arend Cornelis KW 68, Zeearend KW 79, Jo hanna Cornelia KW 88. Nico KW 96, Agatha Arie KW 126. Koningin Juliana KW 133, De Vrouw Abda KW 160. Alida Jacoba KW 165, Samenwer king HD 125. Tinv Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Spes Nostra WR 56. Wocnsdae 23 oktober: m.t. Ariadne IJM 18, Post Boy IJM 35. Burgemeester Heusdens VL 27; m.l. Saturnus KW 69, Nestor KW 101, De Vier Gezusters KW 162, Drie Gebroeders HD 79; m.k. Arend "Willem IJM 40, Frederika Maria IJM 52, Leendert Jacoba KW 12, Anne Marie KW 27, Cornelia Adriana KW 58, Arendje KW 98. Pieter Jacob KW 178, Intërnos WR 49 Flevo WR 50, Stella Maris WR 51. Donderdag 24 oktober: s.t. Viking Bank IJM 183; m.t. Elie Chenevière IJM 32, Medan 57; m.l. Onderneming IV SCH 153; m.k. Neeltje IJM 240, Rein KW 30. Hermina IV KW 53, Güsbertha KW 61, Alice KW 62, Gerda Marianne KW 71. Vrijdag 25 oktober: s.t. Vios I IJM 24; m.t. Emma IJM 15. Haringdrijfnetvisserij Maandag 30 september: m.l. Huiberdina Gijs- bertha K W85. Woensdag 2 oktober: m.l. Nederland VI KW 37 125 okt. binnen), Onderneming KW 175 (25 okt. binnen). Zaterdag 5 oktober: m.l. Nelly Maria KW 70 (25 okt. Pinnen). Maandag 7 oktober: m.l. Rijnmond V KW 110, Wilhelmina III KW 147 (25 okt. binnen). Dinsdag 8 okt.: m.l. Grietje KW 20 (25 okt. bin nen verw.), Aafke Jacoba KW 41, Borneo KW 127. Woensdag 9 oktober: m.l. Willy KW 141. Vrijdag 11 oktober: m.l. Excelsior II KW 78. Maandag 14 oktober, m.l. Rijnmond II KW 43, Noordzee KW 47, Noordster KW 67. Van maandag tot en met woensdag draait in het Kennemer Theater „Een wereld vol vrees". I woorden en helemaal ver loren in „Pinkeltje en Hin- keltje" of „Klaasje Varkens snoet en het rode petje". Hieronder dus alvast een lijstje nieuwe (kinderboe ken van de Katholieke jeugdbibliotheek, die naar gij weet maar twee kwartjes voor een „tienrittenkaart" kost. 38 jaar: Niemeyer, Janbaas en het varkentje; Smulders, Piet je Prik; Smulders, Pietje Prik op het kasteel; Schmidt, Rood kapje; Kraay en Visser, Jip, Jap en Jop in de sneeuw; IJzerman, Bodi en zijn beertje. 811 jaar: Franke, Het gesto len paard; Lofting, Dr. Dolittle en zijn dierentuin; Lofting, Het postkantoor van Dr. Dolittle; O vermeer, Polleke Pol en de smokkelauto; Roos, Kameleon anoy! 1113 jaar: Butner, Aan ae rand van het Surinaamse oer woud; Hagers, Marjoleintje op Vlieland; Beuving, Vuur aan bakboord!; Blyton, De Vijf op de smokkelaarsrots. Ditkeer moet ik even een apartje heb-ben met uw jong-ste kin-de-ren een apartje op verzoek van de Katholieke leeszaal, waarbij, naar ik aanneem de door A- griep geteisterde gemeente lijke leeszaal zich ongezien van harte aansluit. Tussen 26 oktober en 2 no vember valt de kinderboe kenweek, die dus vandaag is ingezet met kleinvoetig feest gedruis, zoals een poppekast in Beverwijk en met een grote gastvrijheid van de IJmuidense Katholieke bi bliotheek, die te dezer ge legenheid haar deuren wa genwijd openzet. En wat is er heerlijker dan een kind met een boek, knietjes opgetrokken, in een luie stoel, de lippen mee bewegend met de moeilijke In het Luxor Theater wordt tot en met zondag „Mijn hart zingt voor jou" gedraaid een gezellige amusementsfilm met de uitstekende zanger Rudolf Schock in de hoofdrol. Van maandag tot en met donderdag kan men „Als een kat in het nauw" bewonderen en in de middagvoor stelling draait „Luchtvaartcadetten" het verhaal van vijf stoere vliegers in één •groot avontuur. (W.B.-Theater, tot en met zater dag). In „Bloedige zonsondergang" staat een eerzaam sheriff aanvankelijk machte loos in de strijd tussen een bullebak van een rancher, die de streek terroriseert, en de andere ranchers, die van de bullebak aanhoudend narigheid ondervinden. De terroriserende rancher is er op uit om op laaghartige wijze uitgestrekte gronden "in bezit te krijgen. Maar dan krijgt de she riff een assistent, die met zijn revolver net zo gemakkelijk overweg kan als oude dames met haar theeservies. Het verleden van deze jongeman is niet al te gunstig, maar aan een stervende kameraad heeft hij beloofd zijn leven te beteren en een rustig leven te leiden. Daar is hij ook aan begonnen. Voor hij het voltooit heeft hij door het vlot hanteren van revolver en vuist in dienst der gerechtigheid de bulle bak figuurlijk een kopje kleiner gemaakt en een schurkachtige scherpschutter naar vreedzamer oorden gezonden. Zij nog ver meld dat de sheriff een in ongehuwde staat verkerende dochter bezit.de rest laat zich raden. Een spannende Western, goed afgewerkt en vooral door de kleuren boven de middelmatige films van dit genre uitstekend. Van zondag tot en met maandag wordt in het W.B. Theater „De dodende Mantis" gedraaid. „Sluiers van Bagdad" (W.B.-T heater, mat.). Het grootste gedeelte van deze Universal-technicolor film' speelt zich af in het Bagdad van 1560. De koene Antar (Victor Mature) heeft het op zich genomen het Ottomaanse rijk te verdedigen tegen de Pasha, die trouw terzijde wordt ge staan door Kassim, de vizier. Antar dringt door tot het paleis van de Pasha en dan krijgt de regisseur van deze film de gelegenheid om al zijn figuranten met getrokken sabel door de gangen van het paleis te laten rennen. Antar, die aan het hoofd van een groepje beroeps-worstelaars staat, wint natuurlijk. De Pasha treedt af, de harem glimlacht de nieuwe vorst toe en Antar zelf verovert de liefde van een uitermate knap dansmeisje (Mari Blanchard), dat te pas en te onpas haar exotische dansen in deze toch wel amusante rolprent op voert. xxxjooocoooooeoooooeooooooooooooooooooooooocooooooorooca Als Helderaar kwam hij in de beginjaren van zijn carrière op het kantoor van notaris Versfeld in Haarlem terecht, stapte over naar de bureaus van de firma Meeuwsen, die de Spaarne- stad van bouwmaterialen voorzag, belandde voorts in de chocolade bij de firma Droste en vond op de eerste november 1917 zijn draai bij de oude notaris Boerlage in Velsen, als boekhouder. Na het overlijden van de notaris zette de heer Wen sink zijn functie onverdro ten voort bij diens zoon, notaris W. Boerlage en het vertrouwen in zijn capaci teiten bleek in genen dele misplaatst te zijn, want al ras had hij de hele boek houding en administratie onder zijn hoede, alsmede het directoraat van de n.v. de Heide, waarvan de admi- nisatie ook aan het eind van de Stationsweg wordt verzorgd. Maar thuis was de heer Wensink meer dan de ver trouwensman, die hij op kantoor was geworden thuis was hij ook verwoed fitatelist. Al twaalf jaar is hij bestuurder van een postzegelverzamelaarsver- eniging in Santpoort, zijn woonstee, al tien jaar ver vult hij daarenboven het penningmeesterschap in de Haarlemse afdeling van de Bond van notarisklerken en het lidmaatschap van de districtscommissie Noord holland. Maar wat meer zegt: hij staat voor zijn taak. Tussen maart 1945 en de dag der bevrijding bijvoorbeeld was hij de énige op de Boerlaag- se presentielijst: de rest was ondergedoken of ziek en dat was een prestatie op zich zelf. Ik kan me dan ook voor stellen, dat de eerste no- Victor Mature, de hoofdrolspeler in „Strijd tegen verdovende middelen" (Thalia). zijner verantwoordelijkheid terugvechtende politieman, die een zekere Salko achter de broek zit en uiteraard overwint door de hele bende, die er achter deze lugubere fi guur schuil gaat, op te rollen. Voor het ech ter zover is, heeft de toesschouwer kunnen genieten van een goede en logische intrige, knap gefilmd en een indruk achterlatend, die te sterker is, omdat het gevaar, dat Amerika al deels in zijn ban houdt, ook West Europa besluipt. Het verhaal ver plaatst zich via knappe overgangen naar het vasteland. Naar Italië en Griekenland en laat ons tussen de bedrijven door genie ten van een serie voortreffelijke couleur- locale scènes. „Noodlanding in de jungle". (Thalia, maandag tot en met woensdag). Een his torie, die onder de veel treffender titel „Back from Eternity" door RKO werd uit gebracht, over een wonderlijke vlucht van Panama naar Boca Grande, die rampzalig onderbroken dreigt te worden boven de jungle als het vliegtuig door de bliksem wordt getroffen. Een noodlanding redt de zeven passagiers en de driekoppige beman ning van het toestel, maar in de beklem mende oerwoudsfeer komen de tegenstrij dige karakters van deze toevallige bijeen- gedrevenen elk op hun manier in opstand, of tot berusting. Gij, die een kwartje of wat hebt geofferd aan de jaar lijkse loterij van Velsens die renbeschermers, wier be schermelingen daardoor weer een paar weken langer boter op het ochtendbrood genieten en een stukje vlees bij de middagpot weest gerust: uw prijzen zijn op komst. Het feestje, dat de vereni ging telken jare rondom deze trekking bouwen gaat in de theeschenkerij van Velser beek is op zaterdagavond 9 november vastgesteld en nu kunt gij (met mij) zeggen: „Wederom een zaterdagavond naar de sterren", maar gij hebt daarin geenszins gelijk, want het is altoos gezellig toeven bij het kienen en het loten en de andere festivi- teitjes, die zulk een avond bescheiden maar knus tooien. Een streepje in de agenda dus: dierenbescherming ziet u graag de theeschenkerij (nou „thee") geheel verstop pen. Sinds er een hele trein in de tunnel is blijven steken, hebben weldenkende burgers zich gerimpeld afgevraagd, waar het op die manier heen moet. Auto's zonder benzine zijn nog daaraantoe daar is het kruid van een even forse als kostbare takelwa gen voor gewassen, maar een stroomloos tienwagenstel duwt men niet zomaar even onder het kanaal weg. Er zijn allerlei slimme plan netjes onder de treinreizigers geboren om óók een sleep dienst in te doen stellen met locomotieven, die dag en nacht paraat staan aan weerskanten van de spoor wegtunnel, maar daar kan niets van komen, heeft een oude NS-rot mij verteld, om redenen van techniek: zo'n trein is gewoon niet te sle pen. En zal er dus op eigen gelegenheid en met behulp van handige elektriciens weer uit moeten zien te komen. Mocht u dus eens in de tunnel komen stil te staan vreest niet, er is altijd redding bij de N.S. Dat de lichtjes wel eens niet aangaan in diezelfde tunnel heeft menig welden kend mens eveneens ver baasd. Want zo zijn wij, als het niet allemaal op rolletjes loopt en als er geen lichtjes aangaan in een tunneltrein, dan gaan wij klagen. Nu is ook dit een moeilijke zaak, vrienden, want elk stukje trein moet apart worden aangestoken als u begrijpt wat ik bedoel en als zo'n trein erg vol is, hetgeen vooral in de treinen uit het noorden het geval is op de drukke uren, dan moet een conducteur maar zien, dat hij zich door de menigte wringt om bij de knopjes te komen. En bovendien u slaapt tóch. Daarom is het aankoppelen in Santpoort-noord voor ve len uwer blijkbaar zulk een gruwel die bons verstoort vele sluimeringen. Tja het zijn me problemen rond en in die tunnel van ons.... Lampeniet Het klassieke boekje over alles wat met Hoogovens en het maken-van-staal-en- ijzer van doen heeft is ter wereld gebracht door ene C. F. van Dam, voor zijn vele vrinden Kees-van-de- propaganda en voor talloze kunstenaars in Nederland de man, die de kunst in de fabrieken bracht. Dat boekje heet „IJzer en Staal" en bevatte al in zijn eerste druk een schat aan gegevens over de industrie, die onze IJmond haar, soms grauwe, vaak dynamische maar altijd interessante ge zicht heeft gegeven. En nu er een tweede druk van de persen schoof, die aange vuld werd met alle zaken, waarover zelfs de auteur nog geen notie had, toen zijn eersteling geboren werd, is het een nog waar devoller naslagwerkje ge worden, dat eigenlijk best als leesboek voor de hogere klasen der lagere scholen gebruikt zou kunnen wor den, als het niet nèt iets te technisch was. Daarom is het voor ons allen, die veel (of helemaal niets) weten van wat er aan de Noord kant van het kanaal ge schiedt achter dat mastbos van walmende schoorstenen, een uitgelezen stukje druk werk, dat gauw uitgelezen zal worden, omdat C. F. er een handje van heeft zijn lezers de zaken helder voor ogen te stellen. 1 Ook de nieuwe zaken over de Breedbandwalserijen, ver lucht met nieuwe plaatjes en aan de moderne uitbrei dingen aangepast. Bij de uitgeverij West Friesland maakten ze er een fleurig bandje om, getekend door Doeve, zodat deze tweede druk zeker evenveel al, maar vermoedelijk meer succes zal hebben dan de eerste. Wie weet is het ge val in november, als de schrijver zijn netten inhaalt en stil (nou„stil") gaat leven, wel uitverkocht. Dinsdag 15 oktober: m.l. De Arend KW 7. Maandag 21 oktober: m.l. Rijnmond IV KW 15, Wilhelmina I KW 25. Cornelis Marinus KW 48, Nederland VII KW 130, Java KW 159. Dinsdag 22 oktober: m.l. Mr. Dirk Donker Cur- lius KW 2, Hubertha Gerarda KW 9, Willem Cornelis KW 16. Annie KW 54. Ella Christina KW 97, Wilhelmina II KW 138, Voorwaarts KW 140, Janna KW 163. Woensdag 23 oktober: m.l. Gorredijk IJM 75, Riinmond III KW 44. Maria Jacoba KW 73. Donderdag 24 oktober: m.l. Helena KW 39. Vrijdag 25 oktober: m.l. Martenshoek IJM 283, Orion KW 22, Toenadering KW 95, Sumatra KW 86. ADVERTENTIE „Tempel der verleiding". Thalia zet de serie „speciale voorstellingen" voort met een verhaal rond Lana Turner, die de voornaamste rol is toebedeeld in een film, welke speelt rond het jaar 70 voor Christus I in de stad Joppe in het land Kanaan. Een historische entourage dus, waarmee overi gens niet gezegd wil zijn, dat het de film daarom is begonnen. Het accent valt zozeer op de verschijning van Lana Turner dat al het andere bijzaak is geworden. t (UT PAHAST A NAAR keus Liefhebbers van zang en snarenspel zullen woensdag aan hun trekken komen in ons Patronaatsgebouw, vooral wat dat snarenspel betreft. Want die dertigste oktober wordt des avonds te half acht aan een muziekfestival begonnen, dat de niet-fanfarekorpsen aan bod doet komen. Fanfare was er al op het festival van 25 mei in het Rijkenspark; thans is de beurt aan de anderen. Die anderen zfln de mandolineclub Excelsior onder leiding van Bram Kwist, de Mondaccordeon- vereniging „De Monica's" met P. Schilp achter de katheder, de accordeonisten van IJmuidens Roem onder aanvuring en -voering van D. Wijker (de beide orkesten van IJ.R. wel te verstaan) en de Velser Orkestvereniging met Maurice van IJzer aan de dirigeerstaf. Het wordt een prachtige gelegen heid kennis te maken met semi-klassieke en echte klassieke muziek, want het programma vermeldt zowel walsen van de Monica's, Weense meisjes van IJmuidens Roem als de Sym fonie in C-dur van Joseph Haydn. Half acht in het Patro naat, A-griep dienende. De sectie muziek van de Velser Ge meenschap verwacht velen van u en veel van het festival! „Tussenspel in München". In het Ken- nemer Theater draait tot en met zondag „Tussenspel in München", een gevoelig filmverhaal van een romance tussen een Amerikaans meisje en een beroemde orkestdirigent, die eigenlijk wat onbevredigend in een tragedie eindigt. Het begin van dit verhaal is zo veelbelo vend, dat men eigenlijk door het verdere dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE ADVERTENTIE KENNEMER LICHTDRUK- EN KOPIEERINRICHTING vestigd. Deze reportage was zelfs wat geruchtmakend omdat de met tulpen be plante oppervlakten groter bleken te zijn dan men in Nederland vermoedde. In Duitsland zijn de kwekers vastbesloten zo goedkoop mogelijk te werken. Dit is beslist noodzakelijk, want zij hebben nu een lichte voorsprong op het Nederlandse produkt dat met ongeveer achttien percent invoerrechten wordt ver zwaard. Op het ogenblik staan de aanbie dingen van Duitse kwekers en Nederland se exporteurs in de Duitse vakbladen en die ontlopen elkaar zeer weinig. Het lijkt uitgesloten dat de Nederlan ders een pakketje bloembollen van 200 stuks voor DM 9.75 kunnen aanbieden. Er zouden dan maar zeer weinig bloembollen, dus tulpen, hyacinten of narcissen in moe ten zitten. In het Duitse vakblad „Die Gartcnwelt" hebben wij een advertentie gevonden van een Hillegomse exporteur, die 245 bloembollen aanbiedt, waaronder tien hyacinten, vijftien narcissen en vijf tien tulpen. De rest is het gebruikelijke bijgoed. Dit pakketje kost DM 15.Het is mogelijk, dat de aanbieding van DM 9.75 uitsluitend uit het bijgoed bestaat. Bona fide Duitse handelaren zullen dan vermoedelijk niet veel meer berekenen. Het gehele bericht is enigszins in strijd met de werkelijkheid. Als er werkelijk een bloembollenoorlog zou zijn dan zou den bovendien de veroordelingen niet van de lucht zijn, want de prijs van de bloem bollen, ook van het kleine goed is zeker dit jaar aan strenge minimumnormen ge bonden. De prijzen waren beslist niet te laag. De bewering dat de Werbegemeinschaft des Samenfachhandels de Duitse kopers zou afraden Nederlandse bloembollen te bestellen zal vermoedelijk wel op iets an ders slaan, want Nederlanders en Duitsers werken nauw samen. Zelfs zo, dat de Ne derlanders financieel bij de reclame in Het Hamburgse blad „Die Welt" maakte maandag gewag van een nogal opzienba rende bloembollenoorlog tussen Neder landse en Westduitse handelaren. Het blad knoopt aan het feit, dat de Nederlandse handelaren heel wat goedkoper zijn, en kele opmerkingen vast. „Die Welt" bericht, dat Nederlandse bollenhandelaren voor DM 9,75 een sor tering van tweehonderd bloembollen le veren. Het blad heeft vastgesteld, dat de Duitse handelaren voor eenzelfde zending DM 23,65 berekenen. „Onze (Westduitse) bollenkwekers blijken hun prijzen naar de salarissen van directeuren-generaal te berekenen", verzucht „Die Welt". „De Hol landers daarentegen kunnen ruim driehon derd jaar ervaring als kwekers aanvoe ren". Het blad weet verder te melden, dat het propagandabureau van de Duitse kwekers (Werbegemeinschaft des Samenfachhan dels) de Duitse kopers afraadt, de Neder landse bollen te bestellen. De Nederlandse bollen „deugen niet" volgens dat bureau. „Die Welt" huldigt een andere opvatting: „Na tien dagen brengt de post het pakje uit Holland. De bloembollenhandelaar ginds blijkt prachtige bollen gezonden te hebben". Wie zich dan bij de organisatie van Duitse kwekers beklaagt over de mis leidende informatie omtrent de kwaliteit der Nederlandse bollen, krijgt het, volgens „Die Welt" „verbluffende" antwoord: „Dat zijn speciale grootten. Die verkopen wij niet, ze zijn te duur". Onze medewerker in de bloembollen streek tekent hierbij aan: Er is wel sprake van een bloembollen oorlog, maar dan enigszins anders dan men in het bericht laat uitkomen. De Ne derlandse bloembollenexporteurs begin nen steeds meer concurrentie te onder vinden van de mensen, die in Duitsland tulpen kweken. Volgens een reportage in t'icfitdrux/k kCein-offiset DUINVUETSTR 128 VELSEN-N worden in Nederland door de Planten- ziektekundige Dienst gecontroleerd voor ze verzonden worden en de Duitse P.D. bekijkt ze steekproefsgewijze nog eens aan de grens. Insiders die geregeld Duitse kwekerijen bezoeken weten zeer goed, dat de bollen in Noordwest-Duitsland wat grootte betreft beslist niet behoeven on der te doen voor de Nederlandse. Wel is het waar dat het sortiment beperkt is. Het oprichtingscomité van de „Film kring Heemskerk" deelt mede, dat zij 150 inschrijvingen heeft notvangen op de film serie voor het seizoen 1957/58. Door onvoor ziene omstandigheden bleek het niet mo gelijk de eerste voorstelling half oktober te houden. De eerste filmvoorstelling zal plaats vinden medio november. Teneinde de filmvoorstellingen zo goed mogelijk te verzorgen, heeft het comité kontakt opgenomen met en zich aange sloten bij de Stichting Het Nederlands Theater Centrum te Amsterdam (voorzit ter: prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duinkerken). De aansluiting bij deze Stichting heeft het mogelijk gemaakt, dat de 5 voorstellingen alle worden ingeleid door de bekende filmrecensenten A. van Domburg, L. J. Jordaan of A. Saalborn. Van de Oranjevereniging „Velsen" kan allerminst gezegd worden, dat zij niet ac tief is, want evenzeer als in voorgaande ja ren heeft zij nu al weer haar programma voor de hoogtijdagen van het Koninklijk Huis in 1958 klaar, althans voor wat be treft de avondbijeenkomsten voor de leden op 31 januari en 30 april. Op 31 januari zal een zogenaamd „streek- programma" worden uitgevoerd, waaraan verschillende amateurartiesten uit de IJmond zullen medewerken. De toezegging hiervoor is ontvangen van J. Steenbakker uit IJmuiden als conféren cier; P. Adrichem uit Beverwijk, kunst fluiter; de Binato's uit Beverwijk en IJmui den met zang en gitaar; de Bicesto's uit Beverwijk, mondaccordeontrio; Tonny Schelvis uit Wijk aan Zee als imitator en de accordeonisten Boer en Legebeeke. Voor de viering van de dertigste april heeft de Oranjevereniging „Velsen" het met niet minder dan de medewerking van het Nederlands Radio Toneel willen doen met de opvoering van het vrolijke blijspel „Je moet er niet mee spelen" onder regie van Maarten Kapteyn. Aan deze opvoering werken mee Sylvia Schipper, Jetty Cantor, Carry Poots, Louis Holst, Frans Somer, Maarten Kapteyn en de bekende aartsbedelaar Johan Bode- ADVERTENTIE Bovendien stuk van G. B. Shaw De tweede voorstelling van de Velser Kunstkring „Voor allen" zal op 5 novem- Éber worden gegeven in [Ao, het Rex theater te jsjt, IJmuiden. Voor de hou- ders van abonnementen fgar in de serie A treedt dan op het Zuidelijk Toneel met het spel van Sidney r** Kinsley naar een ro- rnrr* mangegeven van Arthur Koestier „Nacht in de middag" (Darkness at noon). De regie berust bij Lo van Hens- bergen. Voor de abonnementhouders in de series B en C wordt door hetzelfde gezelschap opgevoerd op 19 en 26 november „You never can tell" van G. B. Shaw in de ver taling van dr Ph. G. Gunning. HSV—BEVERWIJK De Beverwijkers komen als volgt in het veld: Raap; Wolterman en Lorjee; Groot, Minnebos en Van der Pas; Springer, Ger- rits, Bakkum, Veldman en Palento. AMSTERDAM 2—STORMVOGELS 2 De Stormvogels-reserves beschikken OPLEIDING RIJBEWIJS B. E met personenwagens van het nieuwste type. Gediplomeerde K.N.A.C. - A.N W.B. - K.N.M.V. - F.N.O.P. auto- en motor rijschool Hagelingerweg 134, Santpoort Telefoon K 2560 8930 over de volgende sterke ploeg: Burger; Ve- het officiële orgaan van de Koninklijke nus en Van Es; De Boer, De Bie en Van der Algemene Vereniging voor Bloembollen- Velde; Bannink, Maarleveld, Van der cultuur zijn in Noordwest-Duitsland ver- Meer, Van der Toorn en Doorneveld. scheidene goede bloembollenbedrijven ge- Duitsland betrokken zijn. Het programma voor het seizoen 1957/58 „Die Welt" kan wel gelijk hebben met wordt in overleg met de heer A. van Dom- de bewering, dat de Nederlandse bloem- burg, op maandag 28 oktober samenge- bollen van goede kwaliteit zijn, want zij steld. graven. De Oranjevereniging „Velsen" kan deze kunnen zich vervoegen bij de propagandist, avonden aanbieden dank zij vele leden, de heer P. de Gooyer, Wijkeroogstraat 214, maar er kunnen er altijd nog bij en zij Velsen-Noord.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8