A&iisit$ N Nieuwe koers in onderwijs niet aïleen levensbelang voor kind en school IJ mond-agenda Havenberichten De heer J. Algera nam voor Velsense ouders vele onvolkomenheden in beschouwing In Beverwijk kwam R.-K. Vereniging ter bescherming van meisjes HET VERRE OOSTEN De zomer neemt node afscheid van de markt Wintergroente nog niet in trek IJmuidenWartburgia: een volkomen open strijd N.V.V.-vrouwen spekken de kas „Tischka" kwam voor slechts weinigen terug CMB huldigde zilveren medewerker EFKIJ- Volksmachine prijs f 350.- F. C. KUIPERS NAAIMACHINES K inder kerkdiensten COR v. d. MEER CFA streeft naar eigen gebouw: „Christelijk Cultu reel Centrum" in Beverwijk Burgemeester Bruinsma op bezoek bij bedrijven ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 Met zeer veel aandacht hebben vele ouders vrijdagavond in de Jan Ligthartschool geluisterd naar een even boeiend als gedocumenteerd betoog van de gemeentelijke inspecteur van het onderwijs, de heer J. Algera, die vele fouten, die aan ons onder wijsstelsel kleven uiteenrafelde en verklaarde. Daarnaast wist hij met vrij grote zekerheid een aantal verbeteringen te noemen, die beslist nodig zijn. In de eerste plaats voor het kind, dat straks geroepen zal zijn mede ons land te besturen en in de tweede plaats voor de positie van ons land ten opzichte van de andere westerse landen. Want het is lang niet meer zo als vóór de oorlog, dat het Nederlandse onderwijs mee het beste was van deze landen. De heer Algera verklaarde dat het een feit was, dat in een land waar het onderwijs op hoog peil staat, de welvaart niet uit kan blijven. In Zwitserland bijvoorbeeld zijn veel meer academisch gevormden per 1000 inwoners dan bij ons en ons land is voor een groot deel aangewezen op „kennis" om welvaart te verkrijgen, daar Nederland arm is aan de mineralen die een bestaan kunnen opleveren. Spreker gaf vervolgens een overzicht van het werk in de kleuterschool, feitelijk de grondslag voor het gehele leven van de mens en hij stelde daarbij vast, dat in de gemeente Velsen het kleuteronderwijs tot het beste uit het land gerekend mag worden. Statistieken wijzen uit, dat 14 percent van de kinderen niet in de zesde klas komt. Bij het ulo- en middelbaar onder wijs is het nog niet de helft van de leer lingen dat een diploma haalt. Dat was voor de heer Algera een reden om thet huidige schoolsysteem in ernstige twijfel te trekken, want bij het Nijver heidsonderwijs en het Hoger onderwijs is de uitkomst al niet veel beter. Arbeider en universiteit Met het tegenwoordige onderwijsstelsel komt men voor verrassende dingen te staan, zo ging hij voort. Zo is na een on derzoek op een fabriek, waar 1000 arbei ders bij betrokken waren, uit een test ge bleken, dat van deze groep 356 personen geschikt waren om de H.B.S. te bezoeken en 369 verstand genoeg hadden voor de Universiteit. De heer Algera noemde het VELSEN ZATERDAG 26 OKTOBER Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Jubi leumvoorstelling Advendo, „Annemarie zeg jij het maar". Patronaatsgebouw, 20 uur: Operette „Rose Marie". Kennemerlaan: Wandelpuzzeltocht Za kencentrum, start 18.30 uur. Café du Commerce, NVV-Vrouwenbond, bazaar. Restaurant Royal, 20 uur: Dansavond Nater Amabliswerk. Thalia Theater, 19 en 21.15 uur: „Strijd tegen verdovende middelen". Rex: geen opgave ontvangen. Openbare gemeentelijke leeszaal en bi bliotheek, Heidestraat: geopend van 10 tot 12.30 en van 14 tot 16.30 uur; Bij kantoor Velsen-Noord open van 19 tot 21 uur. Pieter Vermculenmuseum, Cultureel Gebouw, geopend van 9.30 tot 12 en 14 tot 18 uur. Katholieke leeszaal: open van 14 tot 17 uur. ZONDAG 27 OKTOBER Thalia Theater, 15 uur: „De Sheriff van Wichita", 19 en 21.15 uur: „Strijd tegen verdovende middelen". Rex: geen opgave ontvangen. MAANDAG 28 OKTOBER Cultureel Centrum, 20 uur: Jaarver gadering Witte Kruis (afdeling Velsen). Thalia Theater, 20 uur: „Noodlanding in de jungle". Rex: geen opgave ontvangen. BEVERWIJK ZATERDAG 26 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Tussenspel in Munchen". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mijn hart zingt voor jou". W.B. Theater, 20 uur: „Bloedige zons ondergang". Kennemer Theater, 20 uur: Instuif- avond. 't Centrum, 15 tot 24 uur: Bazaar Woon wagenkamp. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 10 tot 12 en 15 tot 17 uur; lees- en studiehoeken geopend van 10 tot 12 en 14 tot 17.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 14.30 tot 16.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10 tot 13 en 14 tot 17 uur; lees- en studiezaal geopend van 10 tot 13 en 14 tot 17.30 uur; jeugdleeszaal ge opend van 14 tot 17 uur. Wijk aan Zee, Banjaert, 20 uur: Insti tuut voor Arbeiders Ontwikkeling. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17 tot 18 uur. ZONDAG 27 OKTOBER Kennemer Theater, 14.30 uur: „Sas katchewan"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Tussenspel in Munchen". Luxor Theater, 14.30 uur: „Luchtvaart cadetten"; 16.30, 19 en 21.15 uur: „Mijn hart zingt voor jou". W.B. Theater, 14.30 uur: „Sluiers van Bagdad"; 16.30 en 20 uur: „De dodende Mantis". 't Centrum: Bazaar Woonwagenkamp. K.S.A.-gebouw, 11 tot 13 uur: Receptie Herwonnen Levenskracht. MAANDAG 28 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Een wereld van vrees". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Als een kat in het nauw". W.B. Theater, 20 uur: „De dodende Mantis". *t Centrum, 20 uur: Kruideniersbeurs. Witte Kruisgebouw, 20 uur: Ledenver gadering Het Witte Kruis. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 15 tot 17 en 19 tot 20 uur; lees- en studiehoeken geopend van 15 tot 17 en 18.30 tot 20.30 uur; jeugdlees zaal geopend van 19 tot 20 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15 tot 18 uur; lees- en studie zaal geopend van 15 tot 17 en 19 tot 21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16 tot 17.30 uur. Wijk aan Zee. filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17 tot 18 uur. een „teken aan de wand" dat er slechts 7 percent van de arbeiders naar de universi teit gaat. De begaafdheid om te leren moet gesteund worden, meende hij en hij verge leek daarbij de percentages welke vóór de tweede oorlog werden behaald en daarna. Al is dan alles veel duurder geworden voor het onderwijs geeft men veel minder uit, zo was zijn wat bittere conclusie. Ontoereikend Met enkele voorbeelden maakte de heer Algera duidelijk, dat de onderwijzer het kind van heden moet klaar maken voor een maatschappij die hij niet kent en dat met materiaal dat beslist ontoereikend is. In deze dynamische wereld is alles aan verandering onderhevig en daardoor is het „lerend opvoeden" door een onderwijzer zo moeilijk. Nog erger wordt dit door de toestanden in vele gezinnen, waar van een huiselijke band niet kan worden gespro ken, laat staan van een pedagogisch ge sprek. En deze twee dingen zijn zeker no dig, anders zit het kind al gauw in een moeras. Met voorbeelden toonde de heer Algera aan, dat in een klas zo'n twaalf soorten kin deren zitten, geestelijk gesproken en dat voor al deze kinderen het onderwijs ver schillend hoort te zijn. Ontzettend veel hangt er in dit opzicht af van de houding van de ouders tijdens de kleuterjaren, meende de heer Algera en hij voegde er aan toe, dat niet de vader de spoorrails moet leggen, doch het kind, daarmee willende zeggen dat het kind moet leren met de dingen omgaan om af standen en verhoudingen te begrijpen. Op dit bijzonder leerrijke betoog, dat onder grote stilte werd aangehoord, volg den nog enkele vragen, welke door de heer Algera werden beantwoord. Vooraf werden de gewone agendapunten behandeld en in de plaats van de aftre dende heer H. Gravemaker werd de heer H. Schippers gekozen. De periodiek aftre dende mevrouw J. Beek-Van Zutphen en de heer L. Abtroot werden herkozen. Het nieuwe hoofd van de school, de heer Wonder, gaf op tactische wijze enkele aan wijzingen voor handelingen die voor het onderwijs van belang zijn, daarbij opmer kende, dat hij het gevoel had wel eens de kinderen te straffen, terwijl hij eigenlijk de ouders moest hebben. ADVERTENTIE «xclusle ve stoffen de ploeg - katoen - gamy - haifwcl en franse import wollenstoffen ma r k t pIe i n 7 Vrijdagmiddag waren in het Kennemer Theater te Beverwijk een groot aantal dames-afgevaardigden van correspondent schappen uit andere gemeenten, dames uit Beverwijk, vele geestelijken, burgemeester J. G. S. Bruinsma, wethouder E. Gerritse en de directeur van sociale zaken, de heer C. P. Bossers en anderen bijeen om de oprichting bij te wonen van de afdeling Beverwijk van de R.K. Vereniging ter be scherming van meisjes. De presidente, mevrouw J. W. M. G. Versélewel de Wit Hamer-van der Ven, sprak een kort begroetingswoord, en voeg de er aan toe, dat er voor de sociaal chari tatieve vereniging vele levensmogelijkhe den zijn. Hierna mocht kapelaan C. Stet de bore ling ten doop houden, nog vóór de eigen lijke oprichting. De geestelijke legde er de nadruk op, dat wil het bestuur slagen, men eerst moet gaan werken aan „eigen heili ging". Voorop moet staan een eigen christe lijke levenshouding. Doch hetzelfde moet het geval zijn met de meisjes, meende hij. Niet naastenliefde die zichzelf beschijnt, maar die de naasten beschijnt is het me dium. Mevrouw R. Hüffer-Wijers, presidente van het Diocesaan bestuur der vereniging, vertelde daarna uitvoerig over het werk in andere landen en over de vele gevaren waaraan het jonge meisje bloot staat. De contacten met het buitenland, Brussel, Londen en Parijs zijn prima en er is reeds veel goed werk verricht, vertelde deze pre sidente. Een moeilijkheid is het veelal, dat de meisjes niet willen worden geholpen in particuliere aangelegenheden. Psy chiaters en deskundigen worden vaak in geschakeld om de meisjes te helpen en uit alles blijkt dat meisjesbescherming in deze tijd meer dan nodig is. Al deze arbeid kost veel geld en het bestuur hoopt dat ook dé overheid zal inzien dat financiële hulp broodnodig is. Deken B. G. Hosman sprak zijn vol doening uit over deze nieuwe afdeling en ook burgemeester Bruinsma uitte zich in deze geest, er aan toevoegende, dat zijn gedachten in het verband der nieuwe af deling ook uitgingen naar de vele onge huwde moeders. De afdeling Beverwijk omvat de volgen de correspondentschappen: Driehuis, Vel sen, Santpoort, Velsen-Noord, Heemskerk, Assendelft, Krommenie, Koog a. d. Zaan, Wormerveer, Zaandam, IJmuiden-Oost en IJmuiden-West. ADVERTENTIE Chin.-Ind.-Cafe-Rest. Ir. J. Dirksstraat 6-6a Tel. K 2550-4408 IJMUIDEN bij het Thalia Theater Kennemer veilingen Dq grote aanvoer van najaarsgroenten vond deze week op de Kennemer veilingen maar een gering onthaal. Zo daalde de an dijvie, die in het begin der week nog tot 25 cent per kilo ging, tot 812 cent per kilo. Waspeen was heel moeilijk te verko pen en de doorsnee prijs lag tussen de 10 en 18 cent per kilo met een enkele partij die tot 24 cent per kilo ging. Tomaten wa ren vlot te verkopen, omdat de export de eerste kwaliteit opkocht voor prijzen tot 87 cent per kilo. Bloemkool kwam niet hoger dan tot 35 cent per kilo en spinazie varieerde van 43 tot 78 cent per kilo er is nu maar weinig meer van deze blad groenten. De nog aangevoerde kasbonen kwamen tot twee gulden per kilo. Voor de verschillende koolsoorten werd rond de 10 cent per kilo betaald en spruiten varieer den van 32 tot 65 cent per kilo. Druiven komen er weinig meer en er is rond de f 1.50 per kilo voor betaald. Op de bloemenveiling is de aanvoer be langrijk teruggelopen, nu de buitenbloe men grotendeels op zijn. Het wachten is nu op een ruimer aanbod van kaschrysanten, hier voor werden in de loop der week steeds betere prijzen betaald. Vrijdag be taalde men voor een bos troschrysanten tot fl.55 per bos, de groot bloemigen kwamen tot 28 cent per stuk. Eikenblad ging vlot v-eg tot 45 cent per bos. Anjers varieerden van 12 tot 26 cent per stuk. Er is veel vraag naar cyclames die tot 180 cent per stuk gingen. Op de veiling van „Ons Belang" te Castri- cum worden thans de aanvoeren van sprui ten veel groter. Hoewel de vraag nog ge ring is, getuige de prijzen die niet hoger komen dan 54 per kilo, worden toch alle aangevoerde partijen verkocht. De bospeen steeg deze week weer in prijs en de andij vie als echte winterkost noteerde 15 cent. Met de prei wil het nog niet erg. „Het is nog niet koud genoeg", zeggen de kopers, vandaar dat de vraag naar deze groenten nog maar gering is. Een enkel kistje aardappelen gaat voor de prijs van 15 cent per kilo van de kar en groene kool noteerde nog maar 10 ct. De laatste sperziebonen zijn meer gewild en noteren dan ook grif boven de gulden. De gisteren aangevoerde kistjes kwamen weer tot f 1.16. Tomaten brachten 47 (kleine) en 72 (grote) op. Op vrijdag kwamen in IJmuiden bin nen: Groningen van Swansea, Goote van Rotterdam, IJstroom van Grangemouth, Ernst G Russ van Hamburg, Celebes van Swansea, Joseph Frerich van Monrovia, Albert van Haukipqdas, Louise Marie van Londen, Halla Dale van Dover, Maaskerk van Antwerpen, Spaarnestroom van Fo- wey, Castor van Rotterdam, Ariadne van Napels, Reinhold Krusemark van Manty- luoto, Berkelstroom van Tygnemouth, Thor van Londen, Hessel Gate van Goole, Bengt H-Larson van Hampton Roads, So lent van Hampton Roads, Klosterfrau van Rotterdam, Plancius van de Noordzee, Hans van Norrköping, Clelia Campanella van Pepel. Vertrokken zijn: Balduin naar Rotter dam, Ilos naar Rotterdam, Haasel Werder naar Norrköping, Dido naar Hamburg, Vitegra naar Rotterdam, Alcyone naar Hampton Roads, Greenfinch naar Har- lingen, Edison naar Kaskar, Andras Gla mour naar Hampton Roads, Phoenix naar Liverpool, Lucas Bols I naar Helsinki, Orinoco naar Bremen, Harlingen naar Svenstor, Ardeas naar Bremen, Zuider kruis naar Kaapstad, Hectos naar Rotter dam, Goote naar Manchester, Bomma naar Oslo, Whitby Abbey naar Swansea, Groningen naar Rotterdam, Martha Ah- rends naar Hamburg, Daje Böhmer naar Oslo, Galathea naar Kopenhagen, Hans Gunther Bulow naar Antwerpen, Barend naar Antwerpen, Verdi naar Frederikstad, Heemskerk naar de Tyne, Fivo naar Middlesborough, Wexford naar Boston, V'^lov rwar Kdvighamn. xxxxxxxxxx3oofYYyYYYYYyxxxyYxxyxyrxxxxxYxxxxxrooooooooci(Xx WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE x>oooooooccooocxoxxoxryriotxiCTXioqocooooor!CTyiocxxxxioóc Een voorbeschouwing van een wedstrijd blijft altijd moeilijk, omdat de voetbal soms vreemd kan rollen en ook de ge luksfactor een woordje meespreekt. Ge zien het spel van vorige week tegen SIZO is er een redelijke kans voor de IJmuide- naren van WIJ één of twee punten te veroveren, daar ook Wartburgia al enkele verliespunten heeft. En het zou WIJ heel goed van pas komen, want het wordt een klein beetje bedenkelijk om uit vier wed strijden nog geen enkel punt te hebben veroverd. Het tweede elftal krijgt bezoek van de Geuzen 2, terwijl WIJ 3 en WIJ 4 op bezoek gaan bij respectievelijk VEW en Concordia. Het programma luidt: IJmuidenWart burgia (3.30 uur); IJmuiden 2De Geuzen 2 (3.30 uur); VEWIJmuiden 3; Concor diaIJmuiden 4. Junioren: IJmuiden aSMS a. Aspiranten: IJmuiden b—Terrasvogels b; Kennemers dIJmuiden c. Wie het aantal bruine bonen raadde, dat in een grote glazen pot zat, zou de „pot" winnen. En wie wist hoe de fraai aange klede pop heette, kreeg haar cadeau. De dames van de vrouwengroep van het N.V.V. die op deze manier trachtten geld los te krijgen, hadden het wel goed be keken, want ieder deed mee, zowel aan het „papiertje trekken", waar men altijd een prijs had, als aan de andere attracties. Het liep goed, gisteravond in café „du commerce", en de dames deden hun uiter ste best om zoveel mogelijk van hun ver zamelde prijzen aan de man(of vrouw) te brengen. Het rad van avontuur vergde na tuurlijk het leeuwendeel van de belang stelling, maar het ging, mede dank zij de medewerking van een hotel-gast, die er blijkbaar veel plezier in had, voortreffelijk en de plankjes gingen, met de prijzen, vlot van de hand. De opbrengst van deze bazaar, waar aardige, zelf gefabriceerde stands waren te zien, komt, na aftrek van de gemaakte kosten, ten goede aan de leden van het N.V.V. in IJmuiden, die aan t.b.c. lijden. Met Kerstmis zullen zij dan een verster kend pakket ontvangen. In—restaurant-7,Be Uilenboom'1 te Sant poort belegde de afdeling Santpoort van de Christelijke Metaalbedrijfsbond vrij dag een propaganda-feestavond. Bij ab sentie van de voorzitter nam de heer D. Keyser de openingstaak over en heette de aanwezigen hartelijk welkom, waarbij hij zijn teleurstelling moest uiten over het kleine aantal personen, dat aan de oproep tot bijwoning van deze avond gehoor had gegeven. Hierna werd de film „Het gaat om 150 miljoen" vertoond, die een aardig beeld geeft van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Bondsbestuurder A. J. Molendijk, zei in zijn propagandaspeech, dat de Christe lijke Vakbeweging ook in de E.G.K.S. een hartig woordje meespreekt. Maar ook in eigen land moeten de Christenen voort durend getuigenis afleggen van hun le vensbeschouwing. Alleen door eenheid kan de Christelijke vakbeweging haar stem nog luider doen klinken: „Wij moe ten onze voorgangers er dankbaar voor zijn, dat zij gestreden hebben om dit te bereiken, maar zal ons nageslacht hetzelf de van ons kunnen zeggen?" Uit ervaring kon spreker zeggen, dat er naar de Chris telijke vakbeweging ook wordt geluisterd, omdat zij Godswoord als richtsnoer ge bruikt. Het was hem verder een genoegen de heer J. H. Bakhuis te mogen huldigen met het feit, dat hij gedurende 25 jaar de Christelijke vakbeweging trouw is ge bleven. „Deze mensen worden tegenwoordig zeldzaam", zei de heer Molendijk „en de jongeren kunnen een voorbeeld nemen aan de pioniers, die steeds weer voor de beweging in de bres staan". Vervolgens speldde de heer Molendijk de jubilaris het gouden bondsinsigne op de borst en over handigde hem de daarbij behorende oor konde. Na een korte pauze, werd de hoofdfilm „Tischka kwam terug" vertoond. Het ver haal gaat over een dierenvriend, die zich speciaal heeft toegelegd op de studie van het leven der vogels. Hij betrapt een paar jongens op het schieten van vogels en het uithalen van nesten. Na veel belevenissen in het bos slaagt hij er uiteindelijk in een paar nieuwe dierenvrienden te winnen. Deze Russische film, die de aandacht van schoolbesturen en dierenvrienden meer dan waard is, niet alleen vanwege de bui tengewone opnamen van het vogelleven en natuurschoon maar ook om de strek king die van haar uitgaat, heeft het kleine getal kijkers van gisteravond bijzonder geboeid, niet slechts vanwege het verhaal, maar ook door de bijzonder rake camera behandeling en haar overige filmische kwaliteiten. ADVERTENTIE Besommingen van vrijdag SCH. 117 f 15.800; VL. 121 f 11.700; KW. 74 f 17.750, 123 f 19.150, 45 f 1.460; IJM. 7 f 440; HD. 125 f 2.160; KW. 70 f 2.650-, 175 f 620; 1 trawler met f 16.800. RECTIFICATIE compleet met ingebouwde verlichting, wegklapbaar verlengtafeltje, electrisch, in fraaie koffer Langdurige garantie Volledige instructie In huurkoop slechts 6 kosten. KLEINE HOUTSTRAAT 112 HAARLEM TELEFOON 11142 Sir John Harding, de aftredende Britse gouverneur van Cyprus (links) ontdoet zich van zijn schoenen volgens moham medaans gebruik alvorens hij de Seli- commissaris Clemens van Nicosia. maye moskee te Nicosia betreedt. Het was de eerste maal sinds de bekend making van zijn aftreden dat sir John in het openbaar verscheen. Rechts Zondag 27 oktober IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. G. v. Doorn (gezinsdienst), 19 uur: ds. De Vries van Hilversum. Ned. Herv. Kerk, Bethlehemkerk, 10 uur: ds. P. v. d. Vloed van Vlaardingen; 19 uur: ds. C. de Ru van Zandvoort; 10.15 uur: Jeugdkapeldienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. W. Diepersloot; 15 en 17 uur: ds. J. v. Leeuwen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 9.30 en 16.30 uur: ds. P. Lok. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16.30 uur: ds. C. den Hartog. Gemeente Gods, Cultureel Gebouw, 10 en 20 uur: J. Jeninga. Doopsgezinde Gemeente, Helmstr., 19.30 uur: Oecumenische dienst, met ds. J. Roskam (Ev. Luth.) en J. Jacobzoon (Doopsgezind). Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19: Vespers. Woensdag 9 uur: Heilige Mis. Vrijdag: (Allerheili gen), 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19.30 uur: Vespers. Zaterdag (Allerzie- lcn)--9:30 tmrr Hv Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur: zondagsschool, 16.30 uur: Vertel- uur; 17.15 uur: openluchtsamenkomst; 20 uur: openbare samenkomst. Don derdag 19.30 uur: Bijbelstudie en ge bedslezing (leiding alle diensten kap. K. Bilder. Baptistengemeente, Cultureel Gebouw, 10 uur: de heer F. Oosterwijk; 11.15 uur: zondagsschool. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. Waardenburg van Haarlem; 19 uur: ds. S. de Roest. Jeugdkerk, 10 uur: W. Kwak. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, 10.30 uur: ds. P. Brakman van Naarden. Evangelisatiever. „Elon", Kapel Vare- niusstraat, 10 uur: J. J. van Capelleveen, Bennekom11.45 uurzondagsschool19.30 uur: J. J. van Capelleveen. Donderdag 19.45 uur: H. Kleyn-Haneveld, Bodegra ven. Vergadering van Gelovigen, De Ruyter straat 73, dienst. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, Kapel Wester- veld, geen dienst (wegens oecumenische samenkomst te IJmuiden). VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10.30 en 19 uur: ds. L. Brink (ochtend dienst gezinsdienst). VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. S. de Roest, 19 uur: ds. H. P. Huisman (donderdag (Hervormingsdag) 19.30 uur: ds. H. P. Huisman. Vrije Evang. „Emanuël", gem. ontsp.- lokaal Van Diepenstraat, 10 uur: Th. Bijlsma, Den Helder; woensdag 20 uur: J. W. Zeijl, Zandvoort. BEVERWIJK: Maranatha, 10 en 19 uur: Jb. Klein Ha- neveld van Bodegraven. Evang. Luth. Gem., geen dienst. Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. A. Eekhof; 19 uur: ds. W. Oorthuys. Irenekapel, 10 uur: ds. J. W. H. Warners van Utrecht. Populieren laan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Jeugd- kapel „Groene Huis", 10 uur: heer A. Boer. Geref. Kerk, Moensplein, 9 en 10.30 uur: ds. C. Meyer; 17 uur: ds. A. A. Leenhouts van Castricum. Vrijz. Herv. Gemeente, Prinsesselaan, 10.15 uur: ds. A. G. van Wijk van Alk maar. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst; 12 uur: zondagsschool; 16.30 uur: Kindersamen komst; 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. H. Dickhout van IJmuiden. HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, Kerkplein, 10 uur: ds. L. Brink van Velsen. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem„ 10.30 uur: ds. P. Salm. Duinenbosch, 9.00 uur: ds. P. Salm. Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. v. Nood van Velsen. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, Dorpskerk, 10 uur: ge zinsdienst, ds. D. ter Steege; 19 uur: ds. M. Groenenberg, Amsterdam. Adventskerk (Ziekenhuiskerk), 10 uur: gezinsdienst, ds. G. H. v. Willenswaard. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. J. M. W. C. de Kluis. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. D. H. Biesma (H. Avondmaal en dankzeg ging). Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.15 en 15.15 uur: ds. N. Bruin. Rem. Geref. Gemeente, gebouw „Spaarn- berg", 10.30 uur: ds. J. W. Wery. IJMUIDEN-WEST: Herv. kinderdiensten, Creutzbergschool 10 uur; Comitéschool 10 uur; Insinger- school 10 uur. Geref. Evang. zondagsscholen, Groen van Prinstererschool, 10.45 uur; Ichthusburcht 11 uur. Leger des Heils, kinderdienst, Gebouw Edisonstraat, 12.15 uur. IJMUIDEN-OOST: Herv. zondagsschool, Julianaschool, 10 uur. Kinderkerk, Emmaschool, 10 uur; Theo Thijssenschool 10 uur. Geref. kinderdienst, Lariksburcht, 11.30 Geref. Evang. zondagschool, Ossendorp- school. ingang Lemairestraat, 10.30 uur. Doopsgezinde zondagsschool, Helmstraat, 11.45 uur. VELSEN-NOORD: Herv. kinderdiensten, Kleuterschool aan de Baniaertstraat, 12 uur, 5 t/m 8 j. C.V.O.-school aan de Langeveldstraat, 12 uur, 8 t/m 13 j. Geref. Evang. zondagsschool, Da Costa- school, 11.30 uur. SANTPOORT: Herv. kinderdiensten, Kapel aan de Pas- torieweg, 12 uur, leeftijd 5 t/m 7 jaar. Jeugdhuis aan de Burg. Enschedélaan, 12 uur, 8 t/m 10 j. „School met de Bij bel", 12 uur, 11 en 12 jaar. DRIEHUIS—VELSEN-DORP: Herv. kinderdiensten, Marie Boreel- kleuterschool, 10 uur, alle leeftijden. Wijkgebouw Torenstraat, 12 uur, leef tijd 5 en 6 jaar. Doopsgezinde zondagsschool, Jan Cam- pertschool, 10.30 uur. ADVERTENTIE De echte HELDERSE TAAI van Pronk steeds vers verkrijgbaar bij het bekende adres KENNEMERLAAN 131 - TEL. 5386 Reforma - Zoutloos - Suikervrije artikelen Profiteert u reeds van ons 25 o/o RENTE-SPAARSYSTEEM De Christelijke Filmactie te Beverwijk is gisterenavond haar nieuwe filmseizoen weer begonnen met de vertoning van de film „Het verloren Continent". De heer C. Maree, voorzitter van de af deling Beverwijk, sprak een welkomst woord, waarin hij er vooral de nadruk op legde, dat de vereniging nog geen eigen gebouw heeft. Er wordt hieraan naarstig gewerkt zo zei hij en hij sprak de wens uit dat binnen afzienbare tijd een Chris telijk Cultureel Centrum geopend zal kun nen worden, waar manifestaties „op Christelijke grondslag" zullen plaats vin den. Hij deed tot slot een beroep op de aanwezigen om het aantal donateurs op te voeren. Het Verloren Continent, van de regis seurs Gras en Carveri, is reeds uitvoerig besproken, zodat hierop niet nader behoeft te worden ingegaan. Het 16 mm panora mische beeld bleek zeer gaaf te zijn en de toeschouwers hebben kunnen genieten van de pracht van het voormalige Neder lands Indië. Een avond, die een overvolle Gereformeerde Kerk aan het Moensplein volkomen heeft gerechtvaardigd. De burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma, is voornemens regel matig enkele plaatselijke bedrijven te be zoeken, omdat hij er prijs op stelt, hier mee en met de leiding ervan kennis te maken en hierdoor zijn inzicht in de om standigheden van de plaatselijke gemeen schappen te verdiepen. Hij hoopt hiermee tevens te bevorderen, dat de verhouding tussen gemeentebestuur en bedrijfsleven, voorzover dit nodig is, beter en soepeler zal worden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9