MacMillan: „Geen gesprek met de Sovjet-Unie" Mollet met zijn kabinet voor de Nationale Vergadering Damascus is een doolhof van tegenstrijdigheden Van dag tot dag Bezoek aan Mol <~Praatótoel Spaak: NAVO-raad zal gehele militaire politiek onder de loep nemen MAANDAG 28 OKTOBER 1957 3 v Nautilus voer 1600 km onder pakijs van Zuidpool H. Amelink, pionier der christelijke vakbeweging, overleden Regeringspartij van Turkije blijft aan het bewind Meerderheid in parlement na algemene verkiezingen Rooms-Katholieken terug in de Franse regering waaraan een fifty-fifty kans wordt gegeven Gerucht over aftreden van president Koewatli Oostduitse volkspolitie schoot op oud-collega Oostduits regime maakt Dibelius verdacht Ongedeelde kerk in Oost en West is oud zeer Ö/3 da Guatemala blijft onrustig Voorlopige president zal kabinet reorganiseren Onze minister van Economische Zaken heeft zaterdag, op uitnodiging van zijn Belgische ambtgenoot, een bezoek gebracht aan het Belgische centrum voor onderzoek op het gebied van kernenergie te Mol bij Turnhout. Het bezoek was officieel aan gekondigd als „werkbezoek"; wélk werk prof. Zijlstra in Mol heeft verricht, is ons niet bekend, maar in elk geval hopen wij van harte, dat het bezoek zélf zal hebben „gewerkt". Want we kunnen ons niet anders voor stellen dan dat de uitnodiging tot dit be zoek in wezen bedoeld was als een uit nodiging tot nauwere Belgisch-Nederland se samenwerking op het terrein van de kernfysica en de practische toepassing daarvan, uiteraard voor vreedzame doel einden. Aan die samenwerking heeft tot dusver veel, zo niet alles, ontbroken. En daar hebben beide landen schuld aan ge had. België, omdat het zich misschien wat al te veel heeft laten voorstaan op zijn' Congolees uranium en de bevoorrechte positie, die uit dat bezit voortvloeide; en Nederland, omdat het eigengereid zo onaf hankelijk mogelijk zijn weg naar de ont wikkeling van de atoomenergie heeft willen zoekenen daardoor bij andere landen inclusief België ernstig ach terop is geraakt. Het gevolg hiervan is, dat straks, als het Euratoom-verdrag in werking treedt, Nederland vrijwel met lege handen tot de nieuwe Gemeenschap voor Kernenergie zal toetreden. En dat is geen benijdenswaardige positie. De Nederlandse achterstand met betrek king tot de kernenergie is de laatste tijd gelukkig ook in regeringskringen bezorgdheid beginnen te wekken. Uit de Memorie van Toelichting op de begroting van Economische Zaken is dat onlangs nog gebleken. En uit het bezoek van minister Zijlstra aan Mol mag misschien worden afgeleid, dat er nu althans in Den Haag neiging bestaat om, als één der middelen tot verbetering van de situatie, naar nau were samenwerking met onze Benelux- partner te streven. Ook van Belgische kant schijnt zulke samenwerking thans meer op prijs te worden gesteld, misschien wel omdat België's uraniumpositie nu lang niet meer zo onaantastbaar is als enige jaren geleden, misschien óók wel omdat men zich in Brussel evenzeer als in Den Haag begint te realiseren, dat de eenheid van Benelux zelfs binnen het kader der Ge meenschap van Zes bepaalde voordelen voor de drie landen kan opleveren. Zo gezien kan het kleine detail, dat het ministeriële bezoek aan Mol als een „werk bezoek" is aangekondigd, wellicht toch betekenis hebben. We willen er namelijk graag in lezen, dat het niet louter een „be leefdheidsbezoek" was. Want daarvoor is de tijd nu werkelijk voorbij. SAN FRANCISCO (UP) De eerste Amerikaanse atoomonderzeeboot, de „Nautilus", heeft gedurende vjjf en een halve dag onder het pakijs van de zuid- Dool gevaren en een afstand van meer dan 1.600 km afgelegd, aldus heeft de Ameri kaanse staatssecretaris voor marine, Tho mas S. Gates medegedeeld. Doel van deze tocht was Amerikaanse geleerden in staat te stellen gegevens te verzamelen omtrent de invloed van de koude op de machines en het doen van studies van wetenschappelijke aard. Staatssecretaris Gates deelde voorts mede dat er behalve de „Seawolf", de tweede atoomonderzeeër, nog zeventien andere zullen worden gebouwd. Tegelijk met de „Nautilus" is een ex perimentele, door traditionele brandstof voortgestuwde onderzeeër gebouwd, die dank zij een nieuwe gestroomlijnde vorm van de romp de snelste duikboot op korte afstanden is. De naam van dit schip is de „Albacore". In de ouderdom van bijna 76 jaar is in Utrecht overleden de heer H. Amelink, oud-secretaris van het Christelijk Natio naal Vakverbond en oud-lid van de Eerste en van de Tweede Kamer. De heer Amelink was een der pioniers van de christelijke vakbeweging. Hij werd 21 december 1881 te Lonneker geboren en ging op 12-jarige leeftijd naar een textiel fabriek. In 1901 was hij een van de op richters van de Protestants-christelijke ka toenbewerkersvereniging, die later over ging in de Nederlandse Christelijke Tex- tielarbeidersbond „Unitas". In 1908 werd hij lid van het hoofdbe stuur van „Unitas" en in 1912 secretaris van deze organisatie. Tot 1915 bleef hij als textielarbeider werkzaam. In 1916 werd hij bezoldigd bestuurder en daarna secre taris van het Christelijk Nationaal Vak verbond. In 1920, toen de internationale vakbeweging werd opgericht, werd de heer Amelink daarvan penningmeester. In 1930 werd hij secretaris van de Internatio nale Federatie van Protestants-Christelijke Arbeidersorganisaties. Verder was hij re dacteur van „De Gids", het orgaan van het C.N.V. Hij schreef een handboek voor de christelijke vakbeweging, getiteld „Onder Eigen Banier". In 1925 kwam hij voor de anti-revolutionaire Partij in de Eerste Ka mer. Van 1931 tot 1940 was hij lid van de Tweede Kamer. De heer Amelink was onder meer lid van de Hoge Raad van Arbeid en van de Postraad. Zondagochtend vertrok uit Lobith voor het eerst een zogenaamd Rijn- duwschip. Dit vaartuig, „Waterbuffel" geheten, is een uit vijf vaartuigen sa mengestelde sleepeenheid. Het eigen lijke vaartuig duwt twee „duwbakken" en trekt er ook twee. De bakken heb ben twee ruimen van elk 26 meter lengte. Er kunnen desgewenst nog twee bakken worden toegevoegd waardoor de totale lengte, die nu 164 meter be draagt, 238 meter wordt. Op de foto ziet men de „Waterbuffel" gefotogra feerd vanaf de Waalbrug bij Zaltbommel. ISTANBOEL (UP) Volgens de voor lopige uitslagen van de algemene verkie zingen in Turkije heeft de regerende demo cratische partij van premier Adnan Men- deres 398 zetels gekregen tegen de volks republikeinen 206. De republikeinse na tionale partij en de vrijheidspartij, even eens in de oppositie, kregen elk vier zetels .in de 610 afgevaardigden omvattende volksvertegenwoordiging. De leider van de volksrepublikeinen, oud-president Ismet Inönoe, heeft ver klaard dat zijn partij als morele overwin naar uit de verkiezingsstrijd te voorschijn is gekomen. Hij zei dat de volksrepublikei nen in werkelijkheid meer stemmen had den gekregen. De door de staat beheerde radio-omroep zou uitsluitend overwinnin gen van de democratische partij hebben omgeroepen, „aldus pressie uitoefende op het electoraat". In de tweede stad van Turkije, Ankara, hebben de volksrepublikeinen de meerder heid behaald. In Istanboel en Izmir (Smyr na) bleven de democraten in het zadel. De verkiezingsstrijd was bijzonder hef tig, hoewel vrijwel uitsluitend de binnen landse politiek de inzet was. De volksre publikeinen hebben de democraten, die sedert 1950 aan het bewind zijn, herhaal delijk van corruptie geschuldigd. De politie verdreef zondagavond enkele malen betogers voor het gebouw van de republikeinen in Ankara. (Van onze correspondent in Parijs) De socialistische partijsecretaris, Guy Mollet, die vorige week als derde forma teur het verzoek van president René Coty aanvaardde om een nieuwe Franse regering samen te stellen, is het afgelopen week einde, na de gebruikelijke moeilijkheden, met die taak gereed gekomen. Vanmiddag zal de premier, die het voorlaatste kabinet leidde, dat vier maanden geleden ten val werd gebracht, zijn regeringsprogramma aan de Kamer voorleggen. Vanmorgen werd de kans niet uitgesloten geacht, dat paJc&eu Mollet Mollet geen meerderheid zou krijgen. In de kringen van de conservatieve onafhanke- lijken, die een dag of tien geleden hun voorman Antoine Pinay bij zijn investi tuur-poging zagen struikelen, heerste een duidelijke tegenzin Mollet opnieuw als mi nister-president te aanvaarden. Maar ver moedelijk haalt Mollet, die een goed spre ker en een handig debater is, het van middag wel. De nieuwe Franse regering verschilt èn wat de politieke samenstelling èn wat de bezetting van een aantal belangrijke posten (Van onze reisredacteur) DAMASCUS, 28 oktober Aan de voor avond van de hervatting van het UNO- debat blijven 44 internationale correspon denten tevergeefs rondtasten naar politie ke feiten in de Damascener doolhof van tegenstrijdigheden en geruchten. De aan kondiging van speciale NAVO-manoeuvres in Turkije is in de Syrische hoofdstad ver rassend kalm opgenomen en zelfs uitge legd als een mogelijkheid voor Turkije straks zonder zijn gezicht te behoeven ver liezen de Turkse troepen van de Syrische grens terug te trekken. Daarentegen houdt Saoeds bemiddelingspoging onverminderd de aandacht. Na talloze verwarmende verklaringen zei een woordvoerder van middag geprikkeld, dat Syrië niemand om bemiddeling heeft gevraagd, dat de be middeling „kansen voor parasieten" heeft geschapen en dat Syrië verdere bemidde lingspogingen zal negeren en zal vasthou den aan de eis tot het instellen van een onderzoek door een UNO-commissie, waarin alle regionale groeperingen ook het Sovjet-blok zullen zjjn vertegen woordigd, een duidelijke sneer aan Saoeds adres. Inmiddels verwacht Damas cus dat Saoed in de UNO Assemblee zjjn bcmiddelingsaanbod zal intrekken. Het laatste gerucht, dat in de Syrische hoofdstad de ronde doet, betreft voor de zoveelste maal het nabije aftreden van president Koewatli, die ziekelijk is en on enigheid heet te hebben met Syrië's wer kelijke leiders over de pro-Russische koers. Naar verluidt, zou Koewatli aanvankelijk ook Saoed's bemiddeling hebben aan vaard. Inmiddels houdt Syrië de spanning gaande door melding van nieuwe grens- en luchtruimincidenten met Turkije en de aankondiging van een defensie-week in Damascus, die het delven van loopgraven en een oefening in straatgevechten tussen het leger en de volksverzetgroepen zal omvatten. Dat kunnen levendige daagjes worden. (UP) Syrië en de Sovjet-Unie zullen vandaag in Damascus een economisch ver drag tekenen, aldus heeft premier Sabri El Assali medegedeeld. Het verdrag zou een lening van 98 mil joen dollar omvatten met een looptijd van twaalf jaar. De bijzonderheden van het verdrag zijn in de afgelopen zomer door de Syrische minister van Defensie Khaled El Azam in Moskou besproken. El Assali zei dat „het hoog tijd wordt dat de impe rialisten hun politiek ten opzichte van Syrië herzien, nadat zij er niet in zijn ge slaagd de Syrische soevereiniteit te ver nietigen". Saoed houdt vol RIAD (AFP) Koning Saoed heeft in een officieel communiqué verklaard, dat hij, in overeenstemming met de wens van de beide betrokken landen om voor de vrede te werken, zijn bemiddelingsaanbod handhaaft. Radio-Cairo had gemeld dat het aanbod was ingetrokken. CAIRO (AFP) De vakbonden van de arbeiders in de olie-industrie in Saoedi- Arabië hebben volgens radio-Cairo in een boodschap aan de Syrische premier en president hun volledige solidariteit met Syrië betuigd. Wij beloven in geval van een aanval op uw land sabotage te plegen aan de olieinstallaties van de Amerikaan se maatschappij, die in ons land werkt, al dus de boodschap. NEW YORK (UP) De Libanese minis ter van Buitenlandse Zaken, Charles Ma- lik, heeft verklaard, dat de Sovjet-Unie in het Nabije Oosten het initiatief heeft geno men en dat de Verenigde Staten dat terug moeten krijgen. In een televisieuitzending voor de V.S. verklaarde Malik, dat de Arabische landen achter Syrië zullen staan, indien dat land van buitenaf wordt aangevallen. BEIROET (UP) De Amerikaanse am bassade in Libanon heeft ontkend, dat Amerikaanse vliegtuigen de laatste dagen boven Syrië gevlogen hebben. betreft nogal sterk van de twee vorige en eerste kabiinetten van deze legislatuur. Voor het eerst sinds begin -956 doen de rooms-katholieke volksrepublikeinen weer hun intrede in een Franse regering en met Robert Schuman als vice-premier, Pflimlin als minister van Financiën, Lecourt op Binnenlandse Zaken, Colin, voor de oud gedienden en Charpentier aan Landbouw, bezetten zij een aantal sleutelposities in de nieuwe regering. Naast de socialisten, die met Pineau en Lacoste de gewichtige portefeuilles van Buitenlandse Zaken en Algerije in handen blijven houden, maken de radicalen van onderscheiden pluimage en de Gaullisten, in de persoon van Chaban-Delmas voor nationale verdediging, deel uit van de nieuwe regering. Ministers van staat Het nieuwe kabinet is uit tien partijen, groepen en groepjes samengesteld, die in het parlement echter geen meerderheid vertegenwoordigen. Het bestaat uit 22 mi nisters, vijf ministers van staat en twintig staatssecretarissen. Een opzienbarende terugkeer zouden de radicale oud-premiers Edouard Daladier en Henri Queuille maken, die respectieve lijk sinds 1940 en 1954 geen regeringsver antwoordelijkheid meer gedragen hebben. Queuille wordt de herziening van de grondwet opgedragen en Daladier zal zich speciaal met de kernenergie bezig houden. Een andere oud-premier, de rechtse onaf hankelijke radicaal René Pleven zal, even eens met de titel van staatsminister, het oppertoezicht uitoefenen op de betrekkin gen met overzees Frankrijk en de Afri kaanse gebieden. De jonge en voortvarende voormalige mi nister van Financiën, Felix Gaillard, ver huisde naar industrie en handel. De linkse radicaal Mitterrand zal opnieuw justitie beheren. Hoewel Mollet al verklaard heeft dat hij het als zijn voornaamste opgave beschouwt binnen vier maanden een grondwetsher ziening door te voeren, die zeker niet over bodig is, bestaat er in politieke kringen misschien meer belangstelling voor de vraag, welke lijn de nieuwe regering in en ten aanzien van Algerije zal voeren. Of schoon Lacoste op zijn post in Algerije gehandhaafd blijft, mag men hopen, dat onder druk van de nieuwe rooms-katho- lieke minsters en van een figuur als Mit terrand de Algerijnse politiek in de komen de tijd in èen liberaler richting zal worden gedreven. Palingen in nood (AFP) Als gevolg van de stakingen in Frankrijk is dit weekeinde te Mélun een goederenwagon met duizenden levende pa lingen, bestemd voor Nederland, opgehou den. De watervoorziening voor de paling was echter niet op dit lange oponthoud berekend, zodat de brandweer zondag voor vers water moest zorgen. (Reuter) Meer dan driekwart van de mijnwerkers in twee centra van het kolen bekken van Lotharingen heeft zaterdag ge staakt, gehoor gevend aan een oproep van het communistische en rooms-katholieke vakverbond tot een staking van 24 uur. BERLIJN (UP) Bij de zone-grens plaats Helmstedt-Mariënborn heeft de Oostduitse politie vrijdagavond vier scho ten gelost op een Westduitser die naar West-Berlijn wilde reizen. De man be reikte ongedeerd weer het Westduitse grondgebied. Hij was in 1952 uit de Oostzone naar het Westen gevlucht. Hij wilde nu een be zoek brengen aan West-Berlijn, maar keerde ijlings terug, toen de Oostduitse politie hem bij het zien van zijn identi teitsbewijs verzocht mee te gaan naar een politiepost. Klaarblijkelijk stond hij op de lijst van gezochte personen. Vóór zijn vlucht naar het Westen was hij lid ge weest van de Oostduitse volkspoiitie. Verder heeft de Oostduitse politie zater dag ook weer moeilijkheden veroorzaakt in het postverkeer. Negen postwagens werden losgekoppeld van treinen en voor onderzoek vastgehouden. De wachtpost bij de Brandenburger Tor is van de oostzijde verplaatst naar de westzijde, waar ook nog een streepje Oostduits territoir is. BERLIJN (UP) Met vernieuwde ener gie keert de pers in Oost-Duitsland zich tegen de leiding der Evangelisch-Luitherse kerk en met name tegen bisschop Dibelius. Het heet nu, dat een groep „N.A.V.O.-poli- tici" in de leiding der Evangelische kerk zich schuldig hebben gemaakt aan „devie- zenknoeierij". Daarbij staat in het middel punt de geldzuivering, die op 13 oktober in Oost-Duitsland en Oost-Berlijn werd in gevoerd. De Evangelisch-Lutherse kerk omvat geheel Duitsland, Oost en West en de leiding is evenmin gedeeld, hetgeen de Oostduitse autoriteiten reeds jaren een doorn in het vlees is. Het verwijt is, dat „bisschop Dibelius en zijn mensen" een saldo van U/2 miljoen of 44 miljoen mark (dat is nog een zaak van gissingen van de Oostduitse pers) oost marken eerst hebben „uitgevoerd" naar West-Berlijn om het daar in de brandkast te stoppen, en vervolgens gepoogd, dit op de dag der geldzuivering weer naar Oost-Berlijn te „smokkelen". De persafdeling van de leiding der evan gelische kerk deelt mede, dat het saldo Oost-Duits geld, dat zich in de brandkast van de kerk in West-Berlijn bevindt, „le gaal geld" van de kerk is. Men heeft reeds bij herhaling gepoogd, ten aanzien van dit saldo een oplossing met de Oostduitse au toriteiten te vinden, doch tevergeefs. Zelfs heeft men op 16 oktober hierover een brief aan de Oostduitse regering geschreven. Verder deelt de persafdeling mee, dat bis schop Dibelius zelf hiermee nu wel aller minst te maken heeft. Inderdaad is steeds de uitvoer uit, en de invoer in Oost-Duitsland van Oost- Duits geld verboden geweest. Dat gold, strikt genomen, ook het vervoer van geld over de sectorengrens tussen Oost- en West-Berlijn. Maar meer dan een formaliteit was dit niet. Op 13 oktober werd ter gelegenheid van de geldzuivering de grens, ook de sectorengrens, hermetisch gesloten en wat buiten die grens (en dus ook: in West- Berlijn) aan geld aanwezig was, was „uit- gevroren". Dit geschiedde dus ook ten aan zien van het Oostduitse kassaldo der kerk. Vandaar de pogingen, dit met de autori teiten te regelen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE xxooocxxooooooooooooooococ Wö en de Spoetnik Wat mij zo merkwaardig voorkomt bij het in ons bestaan verschijnen van de Spoetnik, de aardsatelliet zo gezeid, is wel dat hij naar mijn mening en bij ingewon nen informaties nog niet het onderwerp is geweest van beluisterbare spotternijen of satires. Onze Russische vredestichters hebben blijkbaar zo'n enorme stunt uitgehaald met het afschieten van dat geval, dat zelfs onze beste humoristische radio-auteurs er geen weg mee hebben geweten. Nee, het is mij niet gebleken dat er ook maar iets van de Spoet door de spuit, pardon, door de micro foon, de aether is ingezonden. Ik kan het me begrijpen van onze au teurs, als je leest dat de te-zeggen-hebbers in Amerika waarschuwen dat het een grote fout zou zijn, de Spoetnik te bagatelliseren. Stel nu het geval, wat natuurlijk ook mogelijk is, dat de Spoet geen gevolgen zal hebben voor de oorlogmakerij, maar dat ie tot vreedzame doeleinden zal wor den aangewend. - Kan toch. We leven zó snel en produceren op dit gebied zo mach tig veel dat, om maar iets te noemen, ge luidsbarrière-doorbrekende straaljagers al weer rustig vergeleken kunnen worden met de automobiel van 1910. Luchtmacht-pilo ten kunnen zo langzamerhand hun burger baantjes weer gaan opzoeken en dassen of peredrups gaan verkopen van achter hun lang-ontbeerde toonbanken. De „Isvestia" (Spél die krant!) berichtte dezer dagen al dat er binnen afzien bare tijd een waarnemingspost op de maan kan worden ingericht, die de naam „Mirnaya" (de Vreedzame) zal dragen. Nou?! Daar zitten we dan met onze Spoetnik in het zand om zo te zeggen. Nou ben ik m'n leven lang één brok op timist geweest en, met de helm geboren als ik ben, ik zie al iets groots in de toe komst. Of ik het beleven zal, da's een twééde. Maar het kómt! Ik zie de advertenties: „Veertiendaagse Rondvluchten Door Het Heelal. Iedere avond om zeven uur diner dansant op duizend kilometer hoogte. Ge zellige Quiz-programma's onder leiding van Cees de Lange". De 64.000-dollar-prijzen zijn tegen die tijd ook verouderd. Geld heeft dan hele maal geen waarde meer. Hele landen kun je dan winnen. Te beginnen met Amerika. Dat stelt zijn 48 staten ter beschikking en als die op zijn, beginnen ze aan de Vere nigde Staten van Europa. Mocht ik er dan nog zijn.... Ik doe niet mee! Stel je voor, ik win Rusland!! Jan van Ees LONDEN (Reuter) Premier MacMillan is zondag te Londen teruggekeerd na be sprekingen met president Eisenhower te Washington en met de Canadese minister president, Diefenbaker, te Ottawa. Diefen- baker heeft medegedeeld dat hij, nu de bijeenkomst van de NAVO-raad, die in december te Parijs zal worden gehouden, een „topconferentie" wordt, zelf de Cana dese afvaardiging daarheen zal leiden. MacMillan zei voor zijn vertrek uit Ot tawa dat de Canadese regering akkoord is gegaan met de overeenkomsten, die hij met Eisenhower heeft gesloten. MacMillan ver klaarde dat men op de Navo-bjjeenkomst te Parijs de gelegenheid zal hebben taken op te dragen aan de verschillende landen, die betrokken zijn bij het gezamenlijk overleg op verschillend gebied. MacMillan, die vergezeld was van de minister van Buitenlandse Zaken, Lloyd, zei bij zijn aankomst in Londen, dat zijn besprekingen te Washington en Ottawa de vruchtbaarste waren, die hij zich kan her inneren. Er is in beginsel over belangrijke zaken overeenstemming bereikt. MacMillan zei er zeker van te zijn, dat met de over eengekomen beginselen als grondslag grote vooruitgang kan worden geboekt bij de versterking van de vrije wereld en van de bondgenootschappen, waarvan de Verenig de Staten en Groot-Brittannië lid zijn. In antwoord op de vraag of er met de Sovjet-Unie zal worden gesproken over het Nabije Oosten antwoordde MacMillan, dat deze mogelijkheid overwogen is, maar dat te oordelen naar de houding van de Sov jet-minister van Buitenlandse Zaken, Gro- myko, in de UNO-Assemblee dergelijke besprekingen niet zeer vruchtbaar zouden zijn. MacMillan zei in het geheel niet te voelen voor een topconferentie met de Sovjet-Unie, daar deze thans waarschijn lijk toch zou mislukken. Over de Ameri kaans-Britse samenwerking in het Nabije Oosten zei MacMillan, dat er schitterende vooruitzichten zijn. Er is meer dan vooruit zicht, want de nauwere samenwerking is reeds aan de gang, zo zei hij. Bevan: Onvruchtbaar Aneurin Bevan, woordvoerder van de Labourparty in buitenlandse kwesties, heeft, voor zijn vertrek naar de V.S., de besprekingen tussen MacMillan en Eisen hower „onvruchtbaar" genoemd voor zover hij graag een positievere politiek inzake het Nabij Oosten ontwikkeld wil zien en het bewijs wil zien geleverd van het besef dat de Sovjet-Unie in het Nabije Oosten is doorgedrongen. De secretaris-generaal van de NAVO, Spaak, heeft op een persconferentie te Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia verklaard dat men, speciaal in de afge lopen maanden, in NAVO-verband grote vooruitgang heeft geboekt op het gebied van de politieke samenwerking. Volgens hem kan geen enkel land op het ogenblik stappen ondernemen om de kracht van zijn gewapende macht te verminderen. Men moet wachten met het nemen van be slissingen van deze aard tot de NAVO-raad in Parijs bijeen is geweest. Op deze bjjeen- I komst zal de militaire politiek in haar geheel onder de loep worden genomen, aldus Spaak. MOSKOU (Reuter) Het Russische persbureau „Tass" is van mening dat uit de bewoordingen van de verklaring over de Amerikaans-Britse besprekingen „blijkt, dat de regeringen van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië een politiek van kracht willen blijven voeren" en dat beide landen de andere NAVO-leden zullen voort stuwen op de weg van een nog krachtiger bewapeningswedloop. Volgens Tass zijn de Verenigde Staten en Groot-Brittannië niet voornemens een ontwapeningsovereen komst te sluiten, en lijken zij helemaal niet bereid te zijn het nemen van proefnemin gen met kernwapens te verbieden. GUATEMALA CITY (UP) Tijdens een demonstratie van een groep spoorweg personeel in Guatemala City heeft een detachement soldaten gisteren het vuur geopend. De demonstranten trachtten het spoorwegverkeer in een der hoofdlijnen lam te leggen, en werden door soldaten uiteengejaagd. Een der betogers is gedood. De staking van het spoorwegpersoneel in Guatemala duurt sinds woensdag, maar zal, naar de vakbonden de president ver zekerd hebben, spoedig aflopen. Inmiddels heeft de voorlopige president kolonel Guillermo Flores-Avendano bekendge maakt dat hij zijn regering reorganiseren zal, en dat het nieuwe kabinet vandaag zal worden voorgesteld. Leiders van de officieel verboden revo lutionaire partij, hoofdzakelijk bestaande uit aanhangers van het in 1954 omverge worpen bewind van Arbenz Guzman, heb ben vrijdagavond op een bijeenkomst met de Junta de vorming geëist van een coa litie-regering van drie partijen, ontbin ding van het congres en ongeldig ver klaring van de presidentsverkiezingen van zondag, waartoe geen kandidaat van de revolutionaire partij was toegelaten. De voorgestelde coalitie is er een van de revolutionaire partij, de partij van Idi- goras Fuentes en de sociaal-democratische partij. De leiders van de revolutionaire partij hebben verklaard, dat hun politiek niet anti-Amerikaans en bepaald niet commu nistisch is. Met de verkiezing van de voorlopige president kwam een eind aan het kort stondige regime van de militaire junta, die de macht had overgenomen naar aan leiding van een reeks protestbetogingen over de uitslag van de laatstleden zondag gehouden presidentiële verkiezingen. De regering, onder leiding van Luis A. Gon zales, die de vermoorde president Carlos Castillo-Armas was opgevolgd, kondigde toen de verkiezing aan van Miguel Ortiz- Passarelli, voormalig lid van het hoogge rechtshof. Doch volgelingen van de oppo sitie-kandidaat generaal Miguel ïdigoras- Fuentes verklaarden dat de verkiezings uitslagen vervalst waren, waarop deze on geldig werden verklaard door de militaire junta en Gonzalez moest aftreden. Flores-Avendano had de functie van vice-president naast Gonzalez.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5