Afscheid van zuster De Jong toonde veler sympathie en dank VANMORGEN IN IDE VISIHAL Strenge straffen voor kwekers die verordening PVS overtraden Witte Kruis overweegt „vadercursus" DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 11 Beverwijk: tekorten „De Wrede Zee" donderdag avond voor de CCB in Luxor Opening tentoonstelling huisvlijt door bejaarden Zilveren jubileum r.-k. kerk te Santpoort ECONOMISCHE POLITIERECHTER Twaalfduizend gulden boete voor bloemenkweker Kunstzinnige expressie van de jeugd lSST-' i mmm 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 i 2 DINSDAG 29 OKTOBER 1957 NA AFLOOP VAN DE najaars-ledenvergadering van „He,t Witte Kruis" afdeling Velsen, werd gisteravond op indrukwekkende wijze afscheid genomen van zuster I. de Jong, die na 23 jaren trouwe dienst van een welverdiende rust gaat genieten. Het vaarwel werd haar toegezwaaid in het Cultureel Gebouw aan het Moerberg- plantsoen te IJmuiden, waar zeer vele collega's en doktoren van hun erkentelijkheid blijk gaven, voor het vele en mooie werk door zuster De Jong verricht. Vooraf had, zoals gezegd, de ledenver gadering plaats gevonden, die traditie getrouw door voorzitter P. Waardenburg werd toegesproken. Hij gaf een overzicht van de stand van zaken: de financiële toe stand is zeer goed en het geraamde bedrag ad f 51.300,aan contributiën, is nu reeds bereikt. Hij had dan ook goede hoop, dat het eindbedrag de f 52.000,zou over schrijden. Wel moest hij tot zijn spijt mededelen, dat het aantal leden iets was teruggelopen en hij weet dit aan de contributieverhoging van f 5,op f 6,per jaar, hetgeen niet wegnam, dat Velsen toch nog tot de goed koopste gemeenten in het land gerekend mag worden. Het gebrek aan personeel is ook in Velsen een groot struikelblok, voor al de aanmelding van leerlingverpleegsters, kraamverzorgsters enz., doet zich soms zo zwaar voelen, dat aanvragen van patiënten geannuleerd moeten worden. Toch, zo zei de heer Waardenburg, verrichten de jonge meisjes van 18 en 19 jaar een zeer mens lievende taak, die ook tijdens de opleiding behoorlijk gehonoreerd wordt. De consul tatiebureaus hebben over belangstelling niet te klagen, vooral in Santpoort, waar het bureau 6 maal per week geraadpleegd kan worden, floreert het werk buitenge woon. Met is weer gestart met de Moeder en Kleutercursus en zuster Nieuwpoort hoopt ook met een „Vadercursus" te kun nen starten, indien hiervoor voldoende be langstelling blijkt te bestaan. In ieder ge val zal zuster Nieuwpoort enkele praat avonden voor de vaders organiseren, om hun belangstelling voor deze cursus gaan de te maken. Met de wens uit te spreken, dat het Witte Kruis afdeling Velsen nog veel voor de gemeente zal mogen doen, verklaarde de heer Waardenburg de ver gadering voor geopend. De secretaris las vervolgens de notulen voor, waarna de be spreking van de beschrijvingsbrief voor de 102e algemene vergadering, die op 8 no vember wordt gehouden, slechts enkele minuten in beslag nam. De vergadering gaf de afgevaardigden voor deze algemene vergadering vrij mandaat. Als afgevaar digden werden aangewezen, de heren D. J. Scholten, G. Broertjes en de heer A. Rol- loos als plaatsvervanger. Ook de bestuursverkiezing, die hierna volgde leverde geen moeilijkheden op, zo dat de aftredenden, mevr. Kleijwegt-ten Kate en de heren G. Broertjes en H. Win kel, die herkiesbaar waren, ook herkozen werd. In de vacature wegens het bedanken van mej. C. Ledeboer werd voorzien door de verkiezing van de heer J. de Meza jr. en tot lid van de kascommissie is tenslotte gekozen de heer Voerman, accountant te Santpoort. De rondvraag leverde geen bijzonderhe den, waarna de voorzitter het officiële ge deelte voor gesloten verklaarde en de hul diging van zuster De Jong kon aanvangen. De heer Waardenburg, vond deze ver gadering het meest geëigend om afscheid van zuster De Jong te nemen, daar alle collega's en niet te vergeten de doktoren, die nauw met het Witte Kruis samen werken, hier aanwezig waren, alsmede vele leden en oud-patiënten. In een geestige rede schetste hij de levensloop van zuster De Jong, zich uit strekkend over haar 23-jarig verblijf in de gemeente Velsen, waarvan de laatste tien jaren in Santpoort. Dat de taak van een wijkverpleegster niet eenvoudig is, vond spreker bevestigd in het feit, dat de zusters reeds op 55 jaar hun pensioen kunnen aan vragen. „U zuster De Jong", zo zei de voor zitter, „acht nu pas de tijd aangebroken om in het rustige Santpoort van een wel verdiende rust te gaan genieten en u nu te wijden aan uw hobby's". Als blijk van waardering, overhandigde de voorzitter na mens het bestuur, zuster De Jong een enve loppe met inhoud. Na de erkentelijke woorden van de voorzitter, nam namens de collega's zuster De Beurs afscheid van zuster De Jong, daarbij wijzend op de leegte, die zij in de gelederen van haar collega's achterlaat. Een mooi boekwerk werd zuster De Jong namens de medeverpleegsters overhan digd. De administrateur, de heer Woltman, herinnerde aan de spreuk in het Wijkge- bouw van Het Witte Kruis: „De zusters van het Witte Kruis brengen vreugde in huis". Dit heeft u altijd tot advies gediend, zo zei de heer Woltman en hij herinnerde eraan, hoe zij bij haar patiënten altijd op het gebruik van fruit aandrong. Daarom wilde hij er nu eens voor zorgen, dat zus ter De Jong voorlopig voldoende van dit medicijn zou hebben, haar een prachtige fruitmand offrerende. Namens de artsen sprak tenslotte dr. D. Mansholt uit Sant poort, die de samenwerking tussen arts en wijkverpleegster roemde en die slechts j node van zuster De Jong afscheid kon nemen. Als dank voor het vele werk, had den de gezamenlijke artsen van Santpoort twee fraaie boekwerken, over de schilder kunst en dichtkunst meegenomen, die hij zuster De Jong ter hand stelde. Zichtbaar geroerd, dankte zuster De Jong allen, die deze avond van hun ge negenheid voor haar werk hadden blijk jj.-.rt-.ven en voor haar tot een onvergete- J hadden gemaakt. Eik jaar weer moet geconstateerd wor den, dat de leden van de afdeling Bever wijk van de Noordhollandse Vereniging Het Witte Kruis weinig belangstelling to nen voor de verrichtingen van deze so ciale instelling. Maandagavond werd in het gebouw aan de Baanstraat de jaarver gadering gehouden en het moest de voor zitter, dr. M. H. A. Melchior, van het hart, dat het voor het bestuur wel eens ont moedigend is, als de leden zo weinig be langstelling tonen. Het werk van het bestuur is zeer moei lijk. Aan de ene kant kampt men met te weinig gezinsverzorgsters, waarschijnlijk door de goede arbeidsvoorwaarden in de particuliere bedrijven en het feit dat de overheid van deze gezinsverzorgsters ver langt, dat zij in het bezit zijn van een di ploma van de ulo-school of huishoud school en aan de andere zijde zit men steeds met geldgebrek, toe te schrijven aan te lage subsidiëring door de overheid en de minder goede gemeenschapszin van de bevolking. De penningmeester, de heer Th. W. Reijnders had goede hoop, dat de vele na delige saldo's van de diverse afdelingen voor het gemeentebestuur aanleiding zou den zijn om hogere subsidies te verlenen. Was het jaren geleden de afdeling t.b.c.- bestrijding, welke ook door uitzending van de patiënten een schip van bijleg was, nu is het Gezinsverzorging welke alle aan dacht opeist. „Er moet een zekere dienst-' plicht komen", verzuchtte de vergadering. Wat de financiën betreft, zou door goe de burgerzin heel wat te bereiken zijn, meende men. Voor 1958 begroot het be stuur, dat de acht gezinsverzorgsters en de -hulpen in totaal 4320 verzorgingsdagen zullen krijgen. Deze afdeling, waarvan de inkomsten en uitgaven ongeveer f 50.000 bedragen, sluit met een nadelig saldo van f 6.500. Ook het Badhuis is een zorgenkind. Sinds 13 jaar is de prijs van een bad niet herzien en voor een bad dat 48 cent zou moeten kosten betaalt een kind 15 cent en een volwassene 25 cent. Een in een der vorige jaren voorgestelde verhoging van deze prijs werd door het gemeentebe stuur afgewezen, doch het bestuur zou een verhoging van 5 cent toch wel toelaat baar achten: het nadelig saldo van f 9.000 zou dan met f 1.875 kunnen worden ver laagd. De afdeling Kraamverzorging heeft een nadelig saldo van f 500; alleen de af deling t.b.c.-bestrijding heeft een sluiten de begroting. De begroting werd goedgekeurd en bij de volgende bestuursverkiezing werd in de plaats van mevrouw Van Laar, die de gemeente gaat verlaten, mevrouw M. Wolthuis gekozen. De aftredende bestuur ders, mevrouw Lammers en de heren D. Bakker en Th. W. Reijnders, werden her kozen. Als afgevaardigden naar de algemene vergadering werden aangewezen: mevr. Lammers-Hulshof en de heren D. Bakker, W. 't Hart en B. Kuiper. Donderdagavond om 7 uur en 9 uur wordt voor de „commissie Cultureel Bever wijk" in het Luxortheater te Beverwijk: „De wrede zee" gedraaid, de prachtige film van de Engelse regisseur Charles Frend. De film is gemaakt naar het boek „The cruel sea" van Nicholas Montsarrat. Het is een eenvoudige, onopgesmukte film geworden met twee schepen als hoofd, rolspelers. De acteurs zijn maar gewone mensen, door de oorlog losgerukt van alles wat hun lief en dierbaar was. De inleidende woorden van de film zeggen niet teveel: „het verhaal van een oceaan, van twee schepen en een handjevol mannen". De volgende uitvoeringen van de CCB zijn: woensdagavond 20 november (Kenne- mertheater), concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest o.l.v. Marinus Adam en met als soliste Elise Cserfalvi (viool). Donderdagavond 7 uur en 9 uur (Luxor theater), 19 december de vrolijke Engelse comedie „Alles op één paard/kaart". Op 7 november: Op 7 november, des namiddags te 3 uur zal in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Abeelenstraat door de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, de officiële opening plaats vinden van een tentoonstel ling van door de Velsense bejaarden ge maakte scheepsmodellen, gebruiksartike len enz. Op deze tentoonstelling zal tevens te zien zijn de door een groepje bejaarden ge maakte maquette van de havens, sluizen en een gedeelte van IJmuiden-West. Morgen en volgende dagen De trawler Dirkje komt in ieder geval voor de woensdagmarkt met 450 kisten schelvis, 50 haring, 140 makreel, 150 kleine makreel en 50 varia. Voorts zou de Deining verwacht kunnen worden, met onder meer 300 kisten schelvis en de KW 32 komt met schipper Cor Bal teriTg van zijn eerste reis met ook onder meer 300 schelvis, terwij] wellicht de KW 82 en de Wiron III de woensdagmarkt zullen aandoen. Totaalaanvoer In totaal waren er 4500 kisten voor de dinsdagmarkt, waarvan 1440 haring, 1480 makreel, 660 schelvis, 150 wijting en 180 gul, kabeljauw en kool, 50 varia en 400 schol, 5000 kilo tongen en 150 stuks stijve kabeljauwen. Kort en raak De „Gorredijk" (IJM 75) van de rederij Pronk te IJmuiden heeft als vleetlogger vermoedelijk wel de kortste reis met de grootste vangst in de historie op zijn naam gebracht. Verleden week woensdag ver trok het schip uit IJmuiden en zaterdag was het alweer terug met ongeveer 1000 kisten mooie Engelse walharing. De be manning had de vangst gesteurd. Maandag zijn de ruim 500 kantjes in hal A gelost en verkocht. Minder goed Een slechte reis had de kotter Swift (IJM 54). De bemanning was om rondvis gegaan. Toen al een net was verspeeld, kwam bij een der volgende trekken het net opnieuw vast te zitten. Om het net „scheep" te krijgen werden er neg een bord met lijnen en een net verspeeld. De vangst van 60 kisten rondvis is dinsdag gelost. Slecht Met de Maria van Hattem (IJM 10) wil het dit jaar niet vlotten. Mede als gevolg van de slechte uitkomsten ligt de trawler elke reis op een complete bemanning te wachten. Toen de trawler maandag ruim f 10.000 begomde pakte een zestal opva renden hun „spullen" om ander werk te gaan zoeken. Lang Door de lange reis van 13 dagen had de KW 87 Albatros aan de dinsdagmarkt een slecht schip vis. Er werd een groot ge deelte van de dichte schelvis, makreel en haring afgekeurd. Naast de '000 kisten verse vis had men nog 200 kantjes haring. De schepen Aan de markt verschenen de KW 87 Alba tros (van 13 oktober) met 360 kisten schel vis. 10 kool, 280 makreel, 330 haring en 20 wijting; de KW 81 (van 16 okt.ob=r) met 150 schelvis, 40 kool, 700 makreel en 250 haring plus 10 wijting en 10 stuks stijve; terwijl voorts de Maria Theresia (van 13 oktober) met, 120 gul, kabeljauw en kool, 40 haai en 55 wijting plus 35 diversen en 340 kabeljauwen van de westkust kwam. De Abraham (van 19 oktober) had 800 ha ring. 500 makreel, 140 dichte schelvis, 60 gestripte schelvis en voorts was de kleine vaart er met plat- en fijnvis. De export Voor het buitenland brachten de regels grote kabeljauwen van f 100 tot f 72 op, terwijl de kleine f 51 deden en voor de kisten grote kabeljauwèn van f 100 tot f 88.kwam. De kleine kabeljauwen de den per kist f 92 tot f 100. Grote tongen maakten f 4.50 de kilo voor het buiten land, grootmiddel haalde f 3.70 tot f 3.80, terwijl de kleinmiddel f 3.tot f 3.10 en de enen f 2.50 tot f 2.60 maakten met f 1 80 tot f 2.voor de tweetjes. Binnenland De grove gullen deden voor de binnen landse markt f 42 tot f 43, terwijl de mid delgul f 34 tot f 35 en de torren f 20 tot f 25 deden. Zwarte koolvis is verkocht voor f 50 tot f 60 en grote gullenmaat kool haalde f 21; de kleine deed f 15. Grote schelvis haalde f 30 tot f 34 en grootmiddel deed f 28 tot f 30 met f 25 tot f 28 voor de kleinmiddel en f 20 tot f 27 voor de pen; braadschelvis haalde f 12 tot f 17 en wij ting maakte f 14 tot f 18 met f 40 tot f 44 voor de schol II en f 27 tot f 22 voor de drietjes. De haring is betaald met f 25 tot f 17 en de makreel met f 20 tot f 13 per kist. De zaal van „Zomerlust" aan de Hoofd straat in Santpoort was maandagavond tot de laatste stoel bezet ter gelegenheid van de viering van het vijfentwintigjarig be staan van de parochie van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Santpoort en het zilveren jubileum van pastoor A. F. J. Goossens. De voorzitter van het feestcomité, de heer P. van Zijl, opende de avond met een welkomstwoord, waarbij hij zich in het bij zonder richtte tot pastoor Goossens,, het kerkbestuur en verdere jubilarissen. Nelly en Dick Rector traden met hun kleinkunst- programma getiteld „Kom eens even aan" voor het voetlicht. Zij zijn in hun opzet het publiek enige uren met goede ontspan ning en humor bezig te houden uitstekend geslaagd. Nelly Rector genoot met haar Weense en Italiaanse liedjes veel bijval. Een spelletje, waarbij het erom ging wie het eerst een door Dick Rector op de piano gespeeld melodietje wist te raden en „veelbelovende" prijzen de inzet vormden, bracht vëel vrolijkheid te weeg. Dit kan ook gezegd worden van het schetsje „Ba lansen". Dick Rector oogstte als de tele paat mr. Coverto veel succes met enige frappante staaltjes gedachtenlezen. De wij- ze waarop hij bijvoorbeeld aan de hand van hem ter hand gestelde voorwerpen van personen uit de zaal bijzonderheden wist mede te delen vervulde een ieder met verbazing. Hedenavond, en woensdagavond volgt een herhaling van dit programma. Voor de economische politierechter in Haarlem, mr. J. D. Vink, stond maandag middag weer een aantal bloemenkwekers uit Rijnsburg en omgeving terecht wegens het ongeoorloofd verhandelen van bloem bollen. Zij hadden een verordening van het Produktschap voor Siergewassen overtre den door bloembollen, waarvoor slechts A-teeltrecht was gegeven en die daardoor alleen voor de bloementeelt mochten wor den gebruikt, te doen veilen. Een bollen- veiling in Lisse, reeds veroordeeld, had de kwekers hiertoe gelegenheid geboden en hen zelfs aangemoedigd. In diverse geval len had de veiling de kwekers tot de over treding uitgelokt, met als uiteindelijk doel: het vergroten van de omzet om zodoende beter met een andere plaatselijke veiling te kunnen concurreren. Zestig kwekers heb ben op deze wijze voor de bloementeelt be stemde bollen geveild. Vorige week maandag heeft de economi sche politierechter reeds achttien kwekers veroordeeld. Thans stonden 25 kwekers terecht. Zij waren voornamelijk uit Rijns burg afkomstig; ook kwamen er uit Noord- wijk, Oegstgeest, Katwijk aan de Rijn, Valkenburg en Roelofarendsveen. Tijdens een ruim vijf uren durende zitting gaven de kwekers in bijna alle gevallen toe, ge weten te hebben, dat zij een verordening van het PVS overtraden. Zij hebben kun nen schikken, doch vonden de boetes te hoog. („Schikking is slachting", zei een kweker verbitterd). Aangevoerd werd, dat de verdachten weinig voordeel van het veilen der ver boden bollen hadden genoten, omdat zij weer andere bloembollen hadden terug gekocht. Verklaard werd, dat van de zijde der veiling druk op de kwekers werd uit geoefend. „Die verordening van het pro duktschap is er wel, maar op de naleving wordt niet meer gelet", zou een vertegen woordiger van de in het geding zijnde vei ling hebben gezegd. En hij zou daaraan hebben toegevoegd: „Wij kunnen het toch wel weten, want onze directeur is be stuurslid van het PVS". Enige kwekers gaven toe, dat zij van het veilen der bollen financieel beter waren geworden, doch dat was volgens hen ook noodzakelijk, omdat hun financiële positie niet rooskleurig was. „De kwekers van bolbloemen worden vertrapt. Wij worden gebeten door onze eigen mensen. We zitten altijd in een hoek, waar de klappen val len", voerde een kweker ter verdediging aan. „Inderdaad verkeren zij in een moei lijke positie", zei een juridisch deskundige van het Produktschap, die hierbij wees op de moeilijkheden bij de uitvoer van bol bloemen. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, eiste boetes van onder meer 22.000, 11.000,—, 5000,—, 3000,—, 2000,—, 1000,en lager. Men moest, aldus de officier niet alle schuld op de betrokken veiling schuiven; de kwekers wisten dat zij in overtreding waren. Enkelen hebben via particulieren de bollen verhandeld. „Het komt zelden voor, dat en masse zo bewust wordt geknoeid. De officier wees erop, dat de kwekers oneerlijke concurren tie aan de bonafide bollenkwekers hadden toegebracht. Overigens toonde hij geen medelijden met verdachten. „Het gaat bij de bollenmensen altijd slecht". Het bij de schikking gevraagde bedrag vond de offi cier redelijk. „Straf moet nu eenmaal ver gelding zijn". DEZE WEEK zijn wij in het bezit gekomen van een bijzonder tijdschrift. Het trekt zo sterk de aandacht, dat wij er de beide binnenpagina's van dit num mer van „Erbij" voor hebben gereserveerd. De lezers vinden er tekeningen en een paar schrijfoefeningen van kinderen uit verschillende delen van de wereld. Samen zijn zij een keuze uit een veel grotere hoeveelheid, die in het speciale nummer voor creatief werk der jongste generatie van „Shankar's Weekly" over ruim tweehonderd grote pagina's zijn uitgespreid. We zijn er zeker van, dat wij met onze keuze de lezers een even groot plezier doen als onszelf. Het genoemde tijdschrift verschijnt in India, de uitgever ervan Shankar Pillai is tevens een vooraanstaande Indische kunstenaar, leder jaar stelt hij één keer een nummer samen van creatief werk van kinderen, dat hij door middel van een prijsvraag in handen krijgt. Acht jaar geleden begon hij er mee en nu heeft hij een aantal medewerkers, die internationaal geacht wor den een belangrijk werk te doen. Het blijkt trouwens wel uit het feit, dat dit jaar veertigduizend kinderen uit zestig landen hebben deelgenomen. Een der leden van de jury, die hun inzendingen allemaal in handen kreeg, schrijft in zijn verslag, dat hij na beëindiging van zijn werk nog maar heel sceptisch bleek te staan tegenover alle standpunten, die hij tot dan in ver band met kunst voor waardevol had gehouden. Wat hij daarmee precies wil zeggen mag blijken uit hetgeen wij in dit nummer afdrukken. Men vraagt zich misschien nog af welke maatstaven de jury bij de beoor deling heeft gebruikt. Zij zegt in datzelfde verslag, dat zij zich vooral heeft laten leiden door intuïtie en niet door intellect. Zij heeft gelet op het plezier, dat de kinderen in het creatieve werken moeten hebben gehad, een plezier, dat ongebonden is aan technische voorschriften. Zij heeft gelet op spontaneïteit, vindingrijkheid, gevoeligheid in lijnen en kleuren zo goed als in het gebruik van woorden. Zij heeft vooral gekeken naar het typisch kinderlijke. „En wat ons daarbij heeft getroffen is de oprechtheid van al deze kleine kunstenaars, ongeacht in welk land zij wonen" aldus het verslag. Maar en zijn overigens heel duidelijk verschillen in het werk te zien, die terugvoeren naar de karakteristieke eigenschappen van een volk of een ras. Bladert men het boek door, dan blijkt dat de kinderen in India in hun teke ningen voorkeur hebben voor primaire kleuren. In de lapanse prenten treft een evenwichtige verdeling van zachte kleuren, in het Ierse werk zijn de voorstellingen vaak gedramatiseerd, uit de prenten van Finse kinderen spreekt een wat melancholieke sfeer, i,n het Chinese werk is een calligrafische nauwkeurigheid opvallend, de schilderingen van Russische jongens en meis jes zijn technisch dikwijls rijp maar conventioneel, in de bijdragen van Ame rikaanse kinderen zien we als we tenminste al niet een te voor de hand liggend verband leggen een nuchterheid en een zekere nervositeit. Het is jammer, dat we zulke verschillen maar zo beperkt kunnen aangeven. Dit geldt ook voor de keuze op „litterair" gebied. Het zal niemand verwonde ren, dat de voorkeur daar over de hele linie bleek uit te gaan naar gebeurte nissen in het gezinsleven en de ruimtevaart. Daartussen liggen natuurlijk een heleboel gradaties, waarvan er enkele interessant genoeg zijn om te noe men. Zo was het opvallend wij willen niet generaliseren dat uit de inzendingen van Ierse kinderen een sterke intimiteit met de omgeving spreekt, uit die van Amerikaanse kinderen een betrekkelijk formele gevoe ligheid bij de meisjes en een stoerheid bij de jongens, die in toon tussen imitatie en originaliteit in ligt. Uit de bijdragen van Scandinavische kinderen blijkt een fundamentele verbondenheid met de natuur, terwijl de Indiase kinderen met een voor ons bijna onherkenbare objectiviteit in staat zijn naar hun ouders en zichzelf te kijken. Opvallend is de distantie waarmee zij hun observaties in gedrag en van gebeurtenissen onder woorden brengen. Uit het door ons vertaalde en gepubliceerde zou men kunnen afleiden, dat de keuze eenzijdig is geweest. De meeste schrijverijen in dit tijdschrift hebben echter het gezinsleven (en daarin vooral de vader) tot onderwerp Vrijwel alle Indische kinderen, die aan de wedstrijd hebben meegedaan en over hun vader hebben geschreven, tekenen hem als een grappige man, die iets be spottelijks heeft. Hun bedoelingen zijn beslist niet onvriendelijk. Als wij ge neigd zijn dat te denken blijken we niet te begrijpen hoe hun kennelijke afstand tot de ouder kan samengaan met een persoonlijke liefde, die even sterk uit hun opstelletjes voor de dag komt. „Paard en berijder" is een tekening van de veertien-jarige Hans Storm, uit Nederland en „Dansfeest" een impressie van de twaalf-jarige Mrinal Saha uit Bangalore, twee reprodukties uit de hierbij besproken bloemlezing. De raadsman, mr. A. L. Melai uit Den Haag, sprak echter wel uitvoerig over de kwalijke rol, die de veiling en speciaal de voorzitter-directeur ervan in deze zaak heeft gespeeld. Hij achtte de oneer lijke concurrentie niet zo groot, daar alle geveilde bollen zouden zijn geëxporteerd en dit slechts een duizendste van de export is. Trouwens ook de bollenkwekers zagen het veilen van de verboden bollen niet als concurrentie, want de veiling is een be langengemeenschap van bollenkwekers en nimmer is in de vergaderingen van de vei ling over deze zaak gesproken. De raads man meende, dat de getuige-deskundige, juridisch adviseur van het produktschap, ter zitting niet sprak namens het PVS. „Ik wil hiermee de getuige-deskundige niet discrimineren". Waarop de officier scherp uitviel: „Dat lijkt er anders wel op". Ten slotte bepleitte de raadsman milde vonnis sen, daar de verdachten niet zo'n groot voordeel van de overtreding hadden on dervonden. De politirechter vonniste boeten, gelijk aan de geëiste straffen, zij het dat hij een gedeelte, in de meeste gevallen een derde of de helft, van de boetes voorwaardelijk oplegde. De hoogste straf was voor een kwekersbedrijf uit Roelofarendsveen, dat werd veroordeeld tot een onvoorwaarde lijke boete van 12.000,en een voor waardelijke van 8000. Motorrijder slipte op de Strandweg Gistermiddag is op de Strandweg re IJmuiden ter hoogte van het marinekamp een 44-jarige motorrijder, de heer H. J, F., geslipt en gevallen. Hij moest met een hersenschudding naar het Antoniuszieken- huis worden overgebracht. AMSTERDAM De onoverzichtelijke politieke ontwikke ling in Rusland, mede door het afzetten van de minister van Defensie maarschalk Zjoekov, hebben op de beurs in Amsterdam een afwachtende sfeer geschapen. Er heer ste bij vele bezoekers twijfel ten aanzien van de komende markttendenties en men vond het verstandiger de kat eens uit de boom te kijken. Tevens is het van belang hoe Amerika op de in Rusland verschenen politieke verwikkelingen zal reageren. De handel was van bijna geen betekenis. Het publiek was niet in de markt en interna tionaal kon de arbitrage niet tot zaken ko men. Dat de markt lager was moet in hoofd zaak toegeschreven worden aan het feit dat de affaires zeer dun waren. De lagere koersen geven dan ook niet het juiste beeld van de markt. Koninklijke Olies schom melden de gehele middag rond de 161,50 en waren plus minus een gulden lager ver geleken bij de slotkoers van vrijdag, en 2.50 onder pariteit New York. Philips kon de hoge prijs van 235 in de morgen uren niet benaderen en op een basis van 231 lag dit fonds 4 punten lager bij de slotprijs. Unilever hield zich goed en ver toonde slechts op een koers van 338 een verlies van 1 punt. AKU was nauwelijks prijshoudend en KLM een paar dubbeltjes lager. De scheepvaarten voeren weliswaar in heel stil water, maar de koersen waren, eveneens bij gebrek aan affaire, lager voor Holland-Amerikalijn (min. 3%) en Van Nievelt min 2 punten, de overige waarden merendeels tot 1 pet lager. De staatsfondsen waren kalm maar ge vraagd voor de staffellening. Van de Indo nesische fondsen lag Amsterdam Rubber on der druk. Na een opening van 60 pet daal de het fonds tot 57, tegen de vorige slot prijs 61. Ook Deli 1 pet lager; een en ander was oorzaak van minder goede berichten uit Indonesië. De woningbouwlening was goed prijshoudend Prolongatie 5 pet. (A.N.P.) New York Er heerste een over het algemeen wat flauwere stemming op de Newyorkse beurs en ook de activiteit was geringer. Er was vraag naar koperfondsen nu er aanwijzingen zijn dat de produktie wel vergroot zal worden. Ford steeg een dollar op het gunstige driekwartaal-overzicht. Bell Aircraft steeg meer dan een dollar na de mededeling door de Luchtmacht, dat een door Bell vervaardigd geleide lange- afstandsraket met succes is beproefd. De omzet, die vorige week gemiddeld meer dan 4.000.000 aandelen per dag be droeg zakte in tot 1.800.000 aandelen. Het industriegemiddelde sloot 3.01 lager op 432.14; dat voor spoorwegen 1.18 lager op 111.23 en dat voor openbare nutsbedrij ven 0.43 hoger op 64.41. Van de 1159 verhandelde fondsen sloten er 571 lager, 338 hoger en 250 onveranderd (UP). j Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3 Nederl. '47 7911/i<i 3 Nedl. 1962/64 87 A. K. U 157/4 Calvé Delft 268 Van Gelder Zonen 180 K. N Hoogovens 257 Nederl. Ford 182 N Kabeltabriek 240 gew PhilipsGloeil 231YJ 232 pref PhilipsGloeil 135» Unilever 339/4 339 Wilton Fijenoord 201 Dordtsche Petrol 752» Konkl. Petroleum 161,90 162,60 A'dam Rubber 58 K. L. M f 99,80 Holl. Amer. Lijn 141» N Scheepv. Unie 133» Phs. v Ommeren 212 H. V A 97» Verg Deli Mijen 80» Amsterd. Bank 188 Ned. Handel Mij. 145» Rotterd. Bank 160 Twentsche Bank 181 Anaconda Copper 43u/i6 Bethlehem Steel 40» U. S. Steel 54» General Motors.. Shell Union 68% 24"/id

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13