Baanvak der „blauwe" van de baan Nederland- nieuws Jersey-pakje Jersey-japon Harmony i P0NTIAG3B I Koopje van de week| Visserij- varia IJmond-agenda DAMES PRESTIGE SNELKOOKPANNEN DE JAGER NEDERLAND KLAAR HAVERMOUT Nylon en Enkalon kousen Textiel en woninginrichting 11 Wijziging verordening Programma Humanistisch verbond in Beverwijk Pater Henri de Greeve met een voordracht „Vriendenkring" met een klucht van Nesna Heemskerk moet proce deren voor grondont eigening VW in Gastricum houdt najaarsvergadering Raad van Heemskerk komt donderdag bijeen P.v.d.A. besprak positie van Amerikaanse vrouw „Vriendenkring" blijft ondanks nederlaag aan kop SPECIAALZAAK COR v. d. MEER 1« WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 De „blauwe tram" is van de baan en de baan zelf wordt nu opgebroken. Onttakeld staan de masten zonder lei dingen op het traject langs de Amster damse Vaart. In de Tempeliersstraat heerst een-weloverwogen-chaos. De foto's boven brengen dat in beeld. Daaronder ziet men hoe de jeugd zich weet te vermaken met de ontluistering der straten, waarlangs eertijds de „blauwe" reed. Ook die foto is geno men in de Tempeliersstraat. Het weg dek van de Leidsevaart bij de Emma- brug biedt ook al een ruïneuze aan blik. Daarvan getuigt de foto geheel beneden. Maar hoe zal het er straks uitzien als we eenmaal weer aan het opbouwen zijn! ADVERTENTIE Denkt u nog even aan de DEMONSTRATIES met op donderdag 31 okt. (morgen)? Aanvangstijden 2, 3, 4 en 5 uur. Wij verwachten u gaarne. LANGE NIEUWSTRAAT 503/505 VELSEN WOENSDAG 30 OKTOBER Thalia Theater, 20 uur: „Noodlanding in de jungle". Rex: geen opgave ontvangen. Openbare gemeentelijke leeszaal en bi bliotheek, Heidestraat: geopend van 10- 12.30 en van 14-16.30 uur; Bijkantoor Velsen-Noord open van 19-21 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.30-12 en 14-18 uur. Katholieke leeszaal: open van 14-17 uur. Patronaat, 20 uur: Muziekfestival V.G., Sectie Muziek. Julianaschool: Bazaar Hervormd Jeugd werk, 15-18 uur en 19-23 uur. DONDERDAG 31 OKTOBER Thalia, 20 uur: speciale voorstelling: „Tempel der verleiding". Rex: geen opgaaf ontvangen. Julianaschool: Bazaar 19-23 uur. Leeszalen en museum: als woensdag. BEVERWIJK WOENSDAG 30 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Een wereld vol vrees". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Als een kat in het nauw". Kennemer Theater, „De Keerkring", luisteren naar muziek. „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergadering schilderspatroons. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, 14 uur: Verhaal voor de jeugd. Het Groene Huis, 16 uur: Het verhaal voor de jeugd. R.-K. Leeszaal, 14.30 uur: „Het verhaal voor de jeugd. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 15-17 uur; lees- en studie zaal geopend van 15-17.30 uur; jeugd leeszaal, Zeestraat 26, geopend van 15-16 uur. Het Groene Huis, jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.15-16.45 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10-13 uur; lees- en studiezaal geopend van 10-13 en 15-17 uur; jeugd leeszaal geopend van 14-17 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. DONDERDAG 31 OKTOBER Geen bioscopen. Luxor Theater, 19 en 21 uur: Filmavond Commissie Cultureel Beverwijk. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Klaver jaswed- strijd. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10-13 uur; lees- en studiezaal geopend van 10-13 en 15-18 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. ADVERTENTIE SWISS MADE 65.-""'kl' „i 7S .|m" sec. wijzer) jt- sec wjjzer) Fa. R. DE BOER Kennemerlaan 60-62 IJmuiden uitsluitend verkoop ZWITSERSE horloges! B. en W. van Heemskerk delen de ge meenteraad mede dat door de sterke uit groei der gemeente het systeem van op neming voor de Hondenbelasting niet meer voldoet. Om tot een doeltreffender aan slagregeling te komen is het wenselijk in de plaats hiervan een schriftelijke aan meldingsplicht in te voeren. Hoewel de tegenwoordige verordening deze methode wel toelaat, achten B. en W. het toch nood zakelijk om een nieuwe verordening in te voeren, daar nog meer bepalingén aan vulling of wijziging behoeven. Zo is thans tegemoetgekomen aan het bezwaar, dat houders van honden, die zich in de loop van het belastingjaar in deze gemeente komen vestigen en reeds elders belasting voor hun honden hebben betaald, volgens de thans geldende verordening wederom belasting moeten betalen, het geen dus neerkomt op^ een dubbele belas ting. Buitendien worden door de voorge stelde verordening de hanteerbaarheid en de overzichtelijkheid vergroot. Wanneer de raad zich hiermede kan verenigen, zouden B. en W. willen voor stellen een besluit als zodanig vast te stellen. Jonge kunstenaars voor „Toonkunst" De afdeling Beverwijk van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst be legt op woensdag 6 november een bijeen komst, waar jonge kunstenaars zich aan het publiek komen presenteren met zang, fluit, hobo en piano. Het programma van de zondagochtend bijeenkomsten van de gemeenschap Bever wijk van het Humanistisch Verbond luidt: 3 november: prof. dr. G. Stuiveling: „Zede lijkheid en fatsoen"; 17 november: dr. D. H. Prins: „Met open vensters"; 15 december: prof. dr. ir. J. P. Mazure: „De levensbe schouwing van een niet-religieus huma nist"; januari: H. F. Mulder: „Grenzen van vrijheid"; 16 februari: dr. J. Brummel- kamp: „Egypte in de moderne tijd"; mei: mevrouw mr. H. Singer-Dekker: „Een humanistische visie op de vrouw". Dameskrans „Maria Martha" 35 jaar De dameskrans van de Ned. Hervormde Gemeente te Beverwijk „Maria Martha" herdenkt op 9 november haar vijfendertig jarig bestaan. Het bestuur heeft besloten om dit feit in besloten kring te vieren. Op 20 november heeft een verkoopmid dag en -avond plaats, waar door de leden zelfvervaardigde artikelen van de hand worden gedaan. Filmavond over vogelfotografie Voor de leden van de Beverwijkse Ama- teurfotografenvereniging zal de heer Jo van Dijk vrijdag 1 november in het vereni gingsgebouw aan de Schans een filmavond verzorgen met als onderwerp: „Vogelfoto grafie. Op deze avond kunnen tevens foto's voor de onderlinge wedstrijden worden inge leverd. Op invitaties van vier katholieke orga nisaties, namelijk de L.T.B., het Katholiek Vrouwengilde, de Werknemende Midden stand en de r.k.-Politiebond, was pater Henri de Greeve dinsdag voor het houden van een voordrachtavond naar het Kenne mer Theater in Beverwijk gekomen. Hij had hiervoor zijn spel „De commissie van objectief onderzoek" gekozen, dat volgens een door hem vooraf gegeven toelichting werd geschreven als een bijdrage tot de katholieke Maria-verering. De auteur ver werkte in dit stuk een vergadering van humanisten, welke het karakter van een te rechtzitting verkrijgt, doordat enkele per sonen zich bereid verklaarden getuigenis te komen afleggen over de omstandig heden, waaronder zij zich van Maria's macht en genade bewust zijn geworden. Dit alles, omdat de humanisten op deze wijze hopen een verhelderend inzicht te verkrijgen op dit, door hen zo moeilijk te verklaren probleem. Vandaar dat zij be sloten tot een zo objectief mogelijk onder zoek. Deze vergadering is dan de kern van dit spel geworden, waarbij de dialogen bestaan uit de door de voorzitter gestelde vragen en de antwoorden hierop van de diverse ondervraagden. Een methode dus. die al spoedig vrij eentonig dreigt te worden en alleen dan de belangstelling zou gaande houden, wanneer dit door middel van een boeiend en flitsend woordenspel geschiedt. Nu lijkt het mij al bij voorbaat uitgeslo ten, dat bij een auteur als pater Henri de Greeve in dit geval enige objectiviteit kan worden verwacht, waardoor de mogelijk heid tot een met interesse te beluisteren debat al bijzonder twijfelachtig wordt. De voorzitter in dit stuk heeft dan ook niets van de scherpzinnige ondervrager, die zijn sujetten door list of vernuft in verwar ring tracht te brengen Integendeel, hij bepaalt zich tot het kennisnemen van de hem meegedeelde feiten, waarover hij dan ten hoogste zijn verbazing of verwon dering tot uitdrukking brengt. Daar komt nog bij, dat pater De Greeve een gerenommeerd redenaar en een vurig spreker is, waarop ziin stem reeds lang geheel werd ingesteld. Doch een uitstekend orator is nog lang geen boeiende voor drachtkunstenaar. vooral niet wanneer zoals bij hem het geluid zich moeitiik tot fijnere schakeringen leent. Daarom was het voortdurend pater De Greeve die het woord behield en moest de toehoorder zich wel intensief op deze voordracht instellen, wilde hij in ziin fantasie naast de spreker ook nog andere figuren op het toneel on derscheiden. Overigens heeft het zijn pu bliek bliikbaar niet aan fantasie ontbro ken. want er kan niet anders worden ver meld dan dat deze voordracht met de grootste aandacht werd beluisterd. Jan van Dam Met een week tussenruimte heeft de r.k.-toneelvereniging „Vriendenkring" in Heemskerk twee opvoeringen gegeven van een der nieuwste kluchten van de bijzon der produktief geworden auteur Hans Nes- na. Het was „Annemarie, zeg jij het maar", een vrolijke historie van een broer en zus ter op rijpere leeftijd, die trachten elkaar een erfenis van maar liefst twee miljoen gulden afhandig te maken, namelijk door volgens de betreffende testamentsbepaling zo spoedig mogelijk een bruid, respectieve lijk bruidegom te strikken. Hiervan neemt oom Theodoor nu niet bepaald halve maat regelen. Hij inviteert immers de hele staf vrouwelijk personeel van zijn neef voor veertien dagen op zijn landhuis, ten einde daaruit rustig een definitieve keuze te kunnen bepalen. Maar als het zo eenvoudig was gegaan zou Nesna geen klucht geschre ven kunnen hebben, zodat zich uiteraard al spoedig de complicaties voordoen. En wel in de persoon van de nog steeds uiterst onberekenbare Amor, die Frits verliefde blikken laat werpen op de secretaresse, waarbij de chauffeur al evenmin de char mes kan weerstaan van de typiste, Elly. En om het dan allemaal nog ingewikkelder te maken raakt tante in contact met een beroepsgokker, die haar door middel van een „handig" pokerspelletje even vijfdui zend gulden lichter maakt. Voor het ove rige had Nesna routine genoeg om uit een dergelijk luchtig gegeven een blijspel sa men te stellen, waartoe voldoende ama teurverenigingen zich aangetrokken zul len voelen. Ook bij „Vriendenkring" was het de dankbare kluchtspelrol van oom Theodoor, die dank zij de alleraardigste typering door Cor Beentjes dit stuk tot een uitgesproken lachsucces heeft gemaakt. Maar Nesna heeft nog enige figuren toegevoegd, zoals de ondernemende afstammeling van Dirk de Derde en de parmantige huishoudster Annemarie, die eveneens voor een behoor lijke dosis vrolijkheid zorgden. Niet in het minst door de sappige wijze, waarop vooral laatstgenoemde door mevrouw G. Gort- huis-Denneman werd gekarakteriseerd. De overige rollen vereisen minder typerings kunst, zodat hiervoor reeds kan worden volstaan met een behoorlijke tekstkennis en .vlotte manieren. Agnes de Wit als Elly, mevrouw G. Bakker-Rens als Marion en Piet Bruins als Frits van Doorn bleken aan de redelijk te stellen eisen te kunnen vol doen, zodat regisseur H. Boeree en zijn spelers op twee behoorlijke voorstellingen mogen terugzien. Aan het begin van de avond werd nog door voorzitter Bekker medegedeeld, dat „Vriendenkring" in januari het vijfentwin tigjarig bestaan hoopt te herdenken met opvoeringen van het toneelspel „De vreem de bezoeker". Een voornemen waarvan men de moeilijkheden hopelijk niet onder schat, want dit stuk, ook wel opgevoerd onder de titel „Als de Dood vakantie neemt", behoort tot de zwaarste opgaven die toneelamateurs zich kunnen stellen. Reden genoeg om deze voorstellingen met interesse tegemoet te zien. Jan van Dam ADVERTENTIE Wat kunnen de dames in ons klimaat beter dragen dan een of Het past zo goed, men kan er zich zo goed in bewegen, het is heerlijk warm en het staat zo charmant. Maar neemt u dan een goede kwaliteit bijv. de bekende Dit blijft ook na lang dragen als nieuw. Tal van leuke modellen in modieuze tinten vindt u bij -IjlJMUIDUtF MARKTPLEIN Afd. Confectie 1e etage Komt u alleen maar eens kijken! P.S. Wij zijn ook speciaal in DAMES- en KINDERMANTELS. B. en W. van Heemskerk herinneren de raad eraan dat bij besluit van 27 septem ber 1956 is vastgesteld het onteigenings plan „De Oosterzij". Dit plan, behelzende onteigening ten name van de gemeente Heemskerk van de percelen, aangeduid op de betreffende tekening en lijst, heeft ingevolge artikel 10 der Wêderopbouwwet gedurende drie weken- voor. een ieder ter inzage gelegen. Nadat dit raadsbesluit door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid werd goedgekeurd, zijn ter voldoening aan artikel 12, lid 1, der Wederopbouwwet onderhandelingen gevoerd teneinde deze gronden langs minnelijke weg in eigendom te verkrijgen. In 14 gevallen heeft de raad inmiddels tot aankoop besloten. Van de hierbij be trokken percelen sectie D nrs. 245 en 246 heeft de gemeente echter de eigendom krachtens minnelijke koop niet kunnen verkrijgen. Voor zover het betreft perceel sectie D nr. 245 is wel op vrijwillige basis overeen stemming bereikt tot onmiddellijke voor lopige inbezitneming per 1 december 1956, dit ter uitvoering van werkzaamheden, na dat met de betreffende pachter Jac. Knap, alhier, de afkoop van de pachtrechten was overeengekomen. Voor het resterende geval dient de ge meente overeenkomstig artikel 13 der We deropbouwwet de eigenaresse, de Diaconie der Hervormde Gemeente te Beverwijk, voor de rechtbank te Haarlem te dagvaar den tot onteigening en wel binnen één jaar na dagtekening van bovengenoemde minis teriële beschikking, daar anders het ont- eigeningsbesluit zal vervallen, hetgeen onverkwikkelijke gevolgen zal hebben voor de gemeente, daar de grond reeds in gebruik is genomen voor de woningbouw. Aangezien met de andere pachter, de heer C. H. de Vries Ezn, wonende te Heemskerk, Jan van Kuikweg 24, even eens overeenstemming is bereikt tot het pachtvrijmaken van het perceel sectie D nr. 246, behoeft hiermede bij het bepalen van de schadevergoeding geen rekening gehouden te worden. Volgens uitgebracht rapport van de des kundige is de schadevergoeding te stellen op totaal f 34.800, Op grond van vorenstaande stellen B. en W. de gemeenteraad voor hiertoe te be sluiten. Het raadsbesluit wordt ter goed keuring aan Gedeputeerde Staten inge zonden, vergezeld van het te dezer zake door jhr. mr. J. H. de Brauw, advocaat bij de Hoge Raad te 's-Gravenhage, uitge bracht rechtskundig advies. De plaatselijke afdeling van de V.V.V. (Castricum Vooruit) gaat op donderdag 31 oktober haar leden bijeenroepen voor de algemene najaarsvergadering. Zij heeft voor deze vergadering een zeer belangrijk punt, namelijk verhoging van contributie op de agenda geplaatst. Op deze bijeenkomst zal vervolgens het werkprogramma voor 1958 worden be sproken. ADVERTENTIE De gemeenteraad van Heemskerk komt op donderdag 31 oktober in openbare zit ting bijeen voor de behandeling van een uit veertien punten bestaande agenda. De voornaamste hiervan zijn: Voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van hondenbelas ting; voorstel tot wijziging van de alge mene politieverordening; voorstel tot het benoemen van een commissie van advies, als bedoeld in artikle 8 van de Woonruim- tewet 1947; voorstel tot verhoging van het bedrag in rekening-courant bij de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten tot een bedrag van f2.500.000; voorstel tot wijzi ging van de begroting voor het dienstjaar 1956 van het fonds armengoederen; aan bieding begroting voor het dienstjaar 1958; voorstel tot wijziging van de salarisver ordening; voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening; voorstel tot het pachtvrijmaken van grond; voorstel tot het voeren van een rechtsgeding inzake wederopbouwwet-onteigening in het uit breidingsplan De Oosterzijvoorstel tot verkoop van grond; voorstel tot ver lening van optie tot het kopen van bouw grond in het uitbreidingsplan „De Ooster zij". De heer J. J. Romunde te Beverwijk zou voor de vrouwengroep van de Partij van de Arbeid een lezing houden over Amerika, met behulp van een groot aantal dia's, doch hij moest plotseling voor zaken naar Kopenhagen. De voorzitster van de afde ling, mevrouw Schmohl heeft toen gespro ken over de positie van de vrouw in Amerika, naar aanleiding van Hendrik de Leeuw, een in Amerika geboren schrijver. In een van zijn boeken beschrijft de heer De Leeuw verschillende tijdvakken in het leven van de Amerikaanse vrouwen. Mevrouw Schmohl behandelde vele za ken zeer uitvoerig en zij was de mening toegedaan, dat de maatschappij het beste kan worden bestuurd als de man en de vrouw samenwerken en overleg plegen met elkander. Tot slot volgde nog een leerzame discussie over dit vraagstuk. In de meer-verenigingen klaverjascom- petitie van „IJmond"-clubs heeft de Bever wijkse club „Vriendenkring" een kleine veer moeten laten, maar wist zich deze week toch op de eerste plaats van de rang lijst te handhaven. Met bijna 1200 punten verschil won Holland Sport deze keer van de leiders, die desondanks altijd nog een flinke voor sprong op de overige ploegen hebben met ruim 9300 punten. Dit duidt er op, dat „Vriendenkring" het kampioenschap niet of nauwelijks meer kan ontgaan, want hoewel „de Meerweiden" ook in deze wed strijden verloor van Hollandia en opnieuw 1200 punten achter raakte om thans de tweede plaats te bezetten, is de Beverwijk- se club zo goed als veilig, althans theore tisch. De uitslagen van deze week waren: Holland Sport 24972 punten, 11 marsen; Vriendenkring 23800 punten, 6 marsen; De Meerweiden 28-240 punten, 3 marsen; Hol landia 24475 punten, 13 marsen. ADVERTENTIE Is al gekookt 't beste ontbijt in de kortste tijd Ëmmmïmm ADVERTENTIE LASSIE KLAAR HAVERMOUT is verkrijgbaar bij de Het bekende adres voor de betere levensmiddelen - KENNEMERLAAN 131 - TEL. 5386 Tevens ZOUTLOZE, SUIKERVRIJE en RE FORMA- ARTIKELEN kAA eén partijtje prima in mode- en donkere tinten Ie KEUS, zonder fouten soorten van 5.90 - 4.90 - 5.95 Donderdagmorgen om half 9 verkopen wij deze kousen, zo lang de voorraad strekt, voor Profiteert hiervan ALLEEN DONDERDAG Lange Nieuwstraat Telefoon 5205 Marktplein IJmuiden Marktprijzen van dinsdag Heilbot 3,10, gr. tong 5-4,55, grm. tong 4-3,70, kim. tong 3,50-3,10, kl. tong I 2,60- 2,50, kl. tong II 2,05-1,80, tarbot I 3-2 per 1 kg. Tarbot IV 60-43, schartong 35, kl. schol I 56-55, kl. schol II 45-22, v. haring 20-17, makreel 18-10, gr. schelvis 38-23, grm. schelvis 37-22, kim. schelvis 37-20, kl. schelvis I 35-16, kl. schlevis II 21-8, wij ting 19-8, gr. gul 43-42, mid. gul 35-34, kl. gul 17-15, kl. haai 27-13, kl. koolvis zw. 22-15 per 50 kg. Gr. kabeljauw 200-88, gr. koolvis zw. 65-50 per 125 kg. Marktaanvoer van dinsdag 116 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 3 tongschar en schartong, 200 schol, 1535 ha ring, 1665 makreel, 850 schelvis, 215 wij ting, 75 kabeljauw en gul, 40 haai, 125 koolvis, 35 diversen. Totaal 4860. Besommingen van dinsdag VL 77 Abraham f 25.100, KW 87 f 13.580, KW 81 f 15.370, KW 99 f 6.180, IJM 204 f 2.240, IJM 54 f 1.990, KW 165 f 3.030. 1 1

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7