Toenemend aantal verontrust Velsens misdrijven raadsleden H. BUTTER Velsens college meent dat gegadigden alleen „academische" interesse hadden Sneiheidslimiet moet in Velsen tot inconsequenties leiden Wens naar moderner schooltype en zelfstandige „stadsarchitect" Tuinders en boeren trekken ten strijde tegen de industrie Vele kleine verkeersverbeteringen wachten op realisering Restauratiecrediet werd volledig gebruikt Uitbreiding van de Jan Campertschool mogelijk oostelijk van de Vondellaan Zonderlinge regeling op de Sluisweg DINSDAG 5 NOVEMBER 1957 13 De noodwoningen gaan nu toch eindelijk deels verdwijnen Waterloolaan en Sluisweg Vreugde over standpunt minister Algera Koffie voor het publiek „Beeckesteijn" opnieuw in de belangstelling W. F. Visserhuis wordt uitgebreid Meer éénpersoonskamers Harriët Freeser over „mannen, vrouwen en mensen" Ramen wassen op het gras mag Roetplaag teistert gewassen Auto gehuurd Weinig aanvoer op de groenteveiling „Bakkum" besloot seizoen met scherts wedstrijden „Full-Speed" boekte grote overwinning op HBG J. Peys overleden „De Gieteling" gaf openbare schermdemonstratie WOENSDAG en DONDERDAG y3 pond HACHéVLEES0.79 HET VERKEERSPROBLEEM in Velsen heeft vele raadsleden bezig gehou den blijkens de zojuist verschenen memorie van antwoord ook het politie apparaat ontkomt niet aan de critische beschouwingen der vroede vaderen. In de memorie op Velsens gemeentebegroting 1958 wordt verder onder meer aandacht besteed aan de vele inbraken, die de laatste tijd in Santpoort gepleegd worden. „Komt het misschien voor, dat voor het waarnemen van diensten bij het verkeer ende tunnel politiepersoneel wordt onttrokken aan de gewone politiedienst?" zo vroeg de raad zich bezorgd af. Een ander lid vroeg of het geen aanbeveling verdient gedurende de nachtelijke uren een „gemotoriseerde politiecolonne" door de gemeente te laten patrouilleren. Inderdaad is in de laatste tijd, aldus het college in zijn repliek, in Santpoort een groter aantal inbraken gepleegd dan nor maal. Intussen zijn enkelen dergenen, die zich daaraan zeer vermoedelijk schuldig maakten, gearresteerd. De frequentie der inbraken e.d. draagt een sterk pulserend karakter. Ook in een aantal andere ge meenten is een, vermoedelijk tijdelijke, stijging van het aantal vastgesteld. Van belangrijke mutaties in de taak verdeling van de politie gedurende de laat ste jaren kan niet worden gesproken. Juist is, dat meer en meer taken aan de politie worden toebedeeld, hetgeen op het be schikbaar zijn van personeel voor surveil lance-doeleinden van invloed is. Dit geldt voor de gehele Nederlandse politie. Onder meer vergt het verkeer meer en meer aan dacht. Verkeersregeling en verkeerstoezicht in de Velser tunnel eisen inderdaad tijde lijk bijzondere maatregelen, welke gedu rende enige tijd hun invloed ten dele op de overige politiediensten doen gelden, in hoofdzaak doordien een groep nieuw-aan- gesteld personeel in opleiding is en dus geen praktische dienst kan verrichten. De beperkte sterkte van de politiekorp sen doet zich evenzeer in tal van andere gemeenten gevoelen. Behoudens in enkele uitzonderingsgevallen acht de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie de mo gelijkheid van uitbreiding voorshands niet aanwezig. Velsen niet ongunstig Vergelijking met andere gemeenten voor zover mogelijk gelet op de zeer on derscheiden plaatselijke aspecten leidt niet tot de conclusie dat de situatie in Velsen relatief ongunstig is. Ter bestrijding van de inbraken worden reeds bij her haling in daarvoor in aanmerking komende gevallen bijzondere posten bezet, in andere gevallen extra surveillances ingesteld, voor zoveel nodig met gebruik van motorisch vervoer; ook politiehonden worden daarbij gebezigd. Patrouilleren met motorrijtuigen gedurende de nachtelijke uren is in het •«lgemeen een ondeugdelijk middel, menen B. en W. Zebra Vele leden stelden bovendien vragen of deden suggesties met betrekking tot het verkeer: De vóór de tunnelopening ge bezigde vluchtheuvel en zebrastrepen zijn thans verdwenen van het drukke punt van de Wijkerstraatweg, waar de tunnelafvoer- weg op deze weg uitkomt. De situatie is aldaar, speciaal voor voetgangers, fietsers en bromfietsers levensgevaarlijk geworden, raoooooocx)oooooocoooooocoooooooooooooooooooooooooooooooqc Kunnen B. en W. meedelen gedurende welke tijd de noodwoningen nog in ge- j bruik zullen zijn en wat er na afloop van die termijn met de bewoners zal geschieden?", aldus een vraag uit de raad. Ziehier het antwoord: Er zijn twee complexen noodwonin- j *en van Velsen-Noord. Het ene com plex staat op grond die in eigendom j toebehoort aan de gemeente. De staat, waarin deze noodwoningen verkeren, j rechtvaardigt het voorlopig handhaven j van dit complex. Het andere complex staat op grond, j die gedeeltelijk in eigendom toebehoort aan de gemeente en gedeeltelijk aan de Staat. Het Staatseigendom is aan de ge- j meente in erfpacht gegeven. De hierop staande noodwoningen dienen vóór 1 januari 1959 te worden verwijderd. Maatregelen zullen worden genomen, dat aan de bewoners van deze nood- S woningen een andere woonruimte ter beschikking wordt gesteld". 5oocxDocxDoooooooooooooooooooooooooooooocxx30ooooooooooocxxx In anwoord op een vraag, of de doortrek king van de Waterloolaan te Driehuis bin nenkort een feit gaat worden, hebben B. en W. van Velsen meegedeeld, dat de raad in zijn vergadering van 30 november 1956 het voor de uitvoering van de werken be nodigde krediet verleend heeft. In dit kre diet is een bedrag van f 112.000 begrepen, dat de gemeente aan de Nederlandse Spoorwegen dient te betalen voor de door de N.S. uit te voeren werken. Op 3 juli 1957 werd door Gedeputeerde Staten mede gedeeld, tegen het doen van deze uitgave geen bezwaar te hebben, maar pas daarna kon met de Nederlandse Spoorwegen een overeenkomst ter zaken worden gesloten. Deze overeenkomst is medio oktober door B. en W. ondertekend. De door de gemeente uit te voeren weg- aansluitingen zijn zover voorbereid dat binnenkort tot aanbesteding kan worden overgegaan. Voordien zal echter technisch overleg met de Nederlandse Spoorwegen moeten plaats hebben omtrent de vaststel ling van een tijdschema voor en de coör dinatie van de verschillende uit te voeren werken. Enige raadsleden informeerden voorts naar de plannen met betrekking tot de weg over de sluizen en B. en W. repliceerden: ,De weg over de sluizen behoort in verband met het gebruik dat er ook na de opening van de Velsertunnel van wordt gemaakt, te worden gehandhaafd. Met voldoening hebben wij geconstateerd, dat ook de minister van Waterstaat dit standpunt in neemt". ook al omdat de bussen van de N.A.C.O. hier een halteplaats hebben. Kan dit pro bleem spoedig opgelost worden?, zo vroeg men. Volgens mededelingen van de Rijkswater staat zal zo zeggen B. en W. de spoorwegovergang in de Wijkerstraatweg nabij de Schulpweg binnenkort aanzienlijk verbreed worden. In het wijzigingsplan zijn vluchtheuvels en oversteekplaatsen opgenomen. De N.A.C.O. heeft daar geen officiële halteplaats. Reeds hebben hieromtrent be sprekingen plaats gevonden, waarbij voor gesteld werd ter plaatse een parkeerhaven aan te leggen. Het resultaat van deze be sprekingen is nog niet bekend. (Wij ver wijzen hiervoor ook naar de besprekingen in het actiecomité-Rolink uit Velsen- Noord, red.) Verkeerslichten in Santpoort B. en W. hebben inmiddels het aanbren gen van stoplichten bij het kruispunt Ha- gelingerweg, Broekbergenlaan en Hoofd straat in onderzoek. Met de uitvoering van een doelmatige wegbebakening wordt, in nauw contact tussen de politie en de daarvoor aange wezen gemeentelijke diensten, regelmatig voortgegaan. Het aanbrengen van aslijnen op daartoe in aanmerking komende wegen wordt hieronder begrepen. Tegen het witkalken van bomen kan, onder bepaalde omstandigheden, bezwaar bestaan; desalniettemin zal ook in de toe komst worden voortgegaan geval tot geval te bezien, of behoefte bestaat aan deze wijze van wegbebakening. Vanaf januari 1956 tot op heden hebben zich overigens in de gemeente geen ver keersongevallen voorgedaan, waarbij de oorzaak was gelegen in het bij mist onvol doende bebakend zijn van voor het open baar verkeer openstaande wegen, aldus het college. O0000000C00CXX5000000CXXXD0000C)000000C)0000000000000C>00000C Of de belangstelling voor raadsvergaderingen Een raadslid heeft gevraagd of hetl niet mogelijk is de bezoekers van de.- publieke tribune bij raadsvergaderin- gen koffie en thee te verstrekken, zulks ter bevordering van de belangstelling i voor de gemeentezaken. B. en W. - nuchter als altijd - geloven niet dat dei belangstelling voor in de raad te be handelen gemeentezaken wordt ver groot, omdat een gratis consumptie kan worden verkregen. Intussen is het mogelijk de vraag zoi op te vatten, dat bedoeld wordt de gast- s vrijheid van de gemeente dusdanig uit\ te breiden, dat zij niet een enkele keer, maar steeds wordt betoond. Deze vraag li beantwoorden B. en W. bevestigend enl zij zullen, wanneer bij de bediening niet l( te veel moeilijkheden worden onder- j vonden, daarnaar handelen. rooooooooooooooooooooooooooocooooooooooooooooooooooooooöf De Rijkswaterstaat, wegbeheerder van het Rijkswegencomplex, heeft toegezegd bij de afwerking van de met de tunnel in direct verband staande wegen, ook een aslijn op het viaduct-Hofgeest te zullen aanbrengen. Parkeerverbod Voorts blijkt uit de beantwoording, dat er oversteekplaatsen komen in de Kenne- merlaan, dat B. en W. een parkeerverbod overwegen in het stuk van die laan tussen Edisonstraat en Moerbergplantsoen en dat er tevens een parkeerverbod wordt over wogen voor één kant van de Lange Nieuw- straat. De vrees werd geuit in onze „Kenne- mer Lantaarn" speelde ditzelfde probleem dat de lichtroosters boven de tunnelweg, die van de brug over die weg af gemak kelijk zijn te bereiken, een gevaarlijk speelobject voor kinderen kunnen vormen. Voor hun veiligheid en die van het verkeer ware hier beschermend gaaswerk aan te brengen, meenden diverse raadsleden. De borstwering bij deze viaducten is inderdaad vrij laag, zegt het college. Deze borstwering te verhogen met gaaswerk is zeer onesthetisch. Wellicht is het mogelijk om achter de borstwering op de bovenkant van de lichtschermen over een breedte van 1,50 meter beschermend gaaswerk aan te brengen. Overigens betreft het hier een kruising van rijkswegen. B. en W. zullen één en ander aan de rijkswaterstaat voor leggen. Verschillende raadsleden hebben bij het begrotings-onderzoek aandacht gewijd aan de problemen rond „Beeckesteijn". Ge vraagd werd: a. In hoeverre bestaat er kans op het slagen van de restauratie? b. Kan de mogelijkheid worden onderzocht de restauratie te doen geschieden in het kader van studenten-werkkampen? Hier voor zouden onder meer technische stu denten kunnen worden aangetrokken; c. Wat is de reden, dat Beeckesteijn niet op de monumentenlijst voorkomt? d. Welke bestemming zal Beeckesteijn uiteindelijk krijgen? en e. Voor Beeckesteijn is voor lopig f 25.000,uitgetrokken, waarvan f 13.000,is verwerkt. De werkzaamheden welke hadden moeten gebeuren zijn ech ter niet verricht, hoewel deze wel waren opgedragen. Daardoor is schade ontstaan. Wie is daarvoor verantwoordelijk en ge beuren dergelijke dingen wel meer? Het antwoord laten wij hier volledig volgen: a Hierover valt niets nieuws mee te delen. De belangstelling van diverse ge gadigden is tot nu toe slechts van acade mische betekenis gebleken; b. De restauratie van een gebouw als Beeckesteijn vereist de hoogste mate van vakmanschap. Daarover wordt maar door een zeer beperkt aantal bouwarbeiders beschikt; c. Bij ons besluit van 9 juni 1953, no. 13, hebben wij de monumentenlijst, be doeld in artikel 2 van de „Verordening tot behoud van monumenten in de gemeente Velsen" vastgesteld. Daarop komt Beecke steijn niet voor, omdat het niet zeker was en is of dit gemeentebezit in de bestaande vorm zou worden gehandhaafd; d. Zie het antwoord op a; e. De aan Beeckesteijn te treffen provi- Een der Velsense raadsleden heeft bij de voorbeschouwingen over de gemeente begroting 1958 opgemerkt, dat er bü de ouden van dagen grote waardering is voor het tehuis en gevraagd, of er al plannen tot uitbreiding zijn. Gestreefd wordt, zo delen B. en W. mee naar een uitbreiding van het aantal 1-per- soonskamers. Zjj beogen hiermede ener zijds het voorzien in de behoefte aan ge schikte accommodatie voor ouden van da gen, doch anderzijds ook een meer ver antwoorde exploitatie. De plannen zijn echter nog niet in een stadium dat nadere mededelingen kunnen worden gedaan. De tweede bijeenkomst in het nieuwe seizoen van het departement Heemskerk van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen vindt plaats op maandag 8 novem ber in zaal Dam. De radiospreekster Har riët Freeser zal een voordracht houden over „Mannen, vrouwen en mensen". sorische voorzieningen zijn volledig omschreven op blad 4 van het rapport van de desbetreffende commissie. Hiervoor is een krediet van f 25.000,verstrekt. De voorzieningen zijn tot de volle omvang uitgevoerd. Het gestelde in de vraag is wat dit betreft onjuist. De besteding van de gelden blijkt uit het onderstaande: 1. provisorisch herstelwerk hoofdgebouw 9.790,08 provisorisch herstelwerk bijgebouwen 7.141,38 herstelwerk Slangenmuur 6.304,48 salarissen en bedrijfsopslag 853,76 24.089,70 Om Velsens groen Over de verzorging van Velsens plant soenen zijn in het rapport over de begro ting 1957 ettelijke vragen gesteld, waarop het college de volgende antwoorden ver strekte: Het planten van bloembollen werd als regel afhankelijk gesteld van de aankoop prijs en het te verwachten effect. Gedurende vele jaren is de prijs van aankoop van bloembollen vrij hoog ge weest en het effect is vaak, doordat veel bloemen worden afgeplukt en mee naar huis genomen, gering. Het vorig seizoen zijn echter meer bloembollen dan voorheen geplant en ook dit jaar zullen weer meer bollen in een grotere verscheidenheid worden aange plant. Bloemdragende heesters worden voor zover de aanleg en de omstandigheden van klimaat het mogelijk maken, regelma tig en in grote verscheidenheid aangewend. In dit verband kan nog gewezen worden op de grote hoeveelheden parkrozen, die in de zomer de plantsoenen verlevendigen. De daarvoor in aanmerking komende grond aan dc Grote Hout- of Koningsweg is van een beplanting voorzien, behalve de grond ten noorden van het voormalige station Velsen-Hoogovens, waar eerst de bebouwing gereed moet komen. Er wordt ruimte gereserveerd om de be woners gelegenheid te geven de ramen te wassen. Er is geen bezwaar tegen wanneer hierbij van het gazon gebruik wordt ge maakt. Bij het begrotingsonderzoek, waarover wij gisteren reeds uitvoerig melding maak ten, is uiteraard ook het Velsense onderwijs in den brede aan de orde gekomen. Dat hierin door verscheidene raadsleden aandacht is besteed aan de plannen met het middelbaar en hoger onderwijs in de gemeente, naar aanleiding van bijvoorbeeld een bericht onzerzijds als zou er gedacht worden aan de stichting van een lyceum of aan de overgang van het bestaande gymnasium naar de lyceale vorm, zulks wellicht met het openhouden van de mogelijkheid om de Rijks HBS in gemeentelijk beheer te plaatsen, blijkt uit een desbetreffende vraag. Zij luidt: zijn er plannen t.a.v. het mid delbaar en voorbereidend hoger onderwijs? Leeft bij burgemeester en wethouders o.m. de gedachte om te komen tot stichting van een lyceum? Gaarne zou dit lid zien, dat een gedachtenwisseling plaats heeft voordat B. en W. met concrete plannen omtrent deze zaken ter tafel komen. De denkbeelden van B. en W. omtrent de organisatie van het middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs in deze ge meente hebben nog niet de vorm aange nomen dat mededelingen in dit opzicht kunnen worden gedaan, zo zeggen zij. Wel mogen zij thans reeds stellen, dat in het ontbreken van een middelbare school voor meisjes behoort te worden voorzien. „Hebben onze gedachten dienaangaande zich in voldoende mate gekristalliseerd en mocht dit leiden tot een voorstel aan de raad, dan zal dit uiteraard op de gewone wijze geschieden en wel via de betrokken Het is er voor de Nederlandse autobezitter sinds 1 november niet gemakkelijker, wellicht wel veiliger, op geworden. Had hij voordien al veel zorgen aan zijn hoofd over het tijdig verwisselen van de banden, het olieverversen, het revideren en niet te vergeten de hele papieren rompslomp verbonden aan kentekenbewijzen en belasting papieren, nu komt naast al die narigheid nog de vraag: „mag ik nu zeventig of vijftig kilometer rijden? Mag ik zo hard rijden als ik wil, waar begint en eindigt nu precies de bebouwde kom?" De snelheidsbeperking leidt op vele punten en in vele plaatsen tot verwarring. Zo ook in Velsen. Vele automobilisten zijn bijvoorbeeld de mening toegedaan, dat de Velsertunnel ook tot de bebouwde kom dient te worden gerekend en rijden dan ook aanmerkelijk langzamer dan voor de invoering der maximum snelheid het geval was. En dit brengt, hoe paradoxaal het ook moge klinken, ji ist de verkeersveiligheid in gevaar, omdat de tunnel juist op hogere snelheden is berekend. Zou hier toch lang zaam worden gereden het is al meer malen bewezen dan zouden zich opstop pingen en hierdoor weer botsingen kunnen voordoen. Op Rijksweg negen (de weg, die door de tunnel voert) van het Delftplein in Haarlem af tot ongeveer bij Uitgeest mag met onbeperkte snelheid worden gereden. Ook langs de bebouwde kom in Santpoort. De ventweg, die langs de bebouwde kom in Santpoort leidt, is echter aan de snel heidslimiet van vijftig kilometer per uur gebonden. De oostelijke ventweg wordt echter niet tot de bebouwde kom gerekend en valt onder geen enkele snelheidsbe perking. De snelheidsbeperking heeft op bepaalde punten tot grote inconsequenties geleid. Een treffend voorbeeld hiervan is te vin den op het sluiseiland. Immers tussen de kleine sluis en de Hoflaan geldt geen maximum snelheid. Hoewel dit eiland in feite wel degelijk tot de bebouwde kom mag worden gerekend. Daarbjj komt nog, dat dit gedeelte een intensief verkeer van bromfietsers (Hoogovenarbeiders) krijgt te verwerken, die niet op het fietspad mogen rijden. Dit werd bij de aanleg van de sluis weg door Rijkswaterstaat bepaald. Bij de automobilisten werd toentertijd aange- Steeds donkerder worden de wolken die over de tuinbouwstreek Kennemerland trekken, niet alleen in letterlijke zin maar vooral in figuurlijke zin, want bij hon derdduizendtallen, nee bij miljoenen, dwarrelen de roetdeeltjes uit de schoor stenen van de nabijgelegen industrie naar de aardbodem. Nu ondervinden de tuin ders en bloemkwekers hiervan veel na deel. Vooral in de laatste weken worden hun gewassen met een dikke, vette roet- laag bedekt, evenals hun kassen en waren huizen. Hierdoor kan het licht niet meer in de kassen doordringen, zodat de ge wassen in hun groei worden belemmerd. Ook de boeren ondervinden veel last van de roetlaag want al enige malen kregen zij een lagere prijs voor hun melk dan voordien, omdat de melk niet schoon was en de bussen en emmers onder de roet deeltjes zaten. Dat deze toestand onhoudbaar begint te worden bleek wel tijdens een maandag avond gehouden bijeenkomst van ver tegenwoordigers der plaatselijke stand organisaties, de LTB, Hollandse Maat schappij van Landbouw afdeling Tuin bouw, de Christelijke Boeren en Tuinders Bond, de plaatselijke afdeling van dé Ko ninklijke Algemene Vereniging van Bloembollencultuur en de Bloemenveiling het Centrum. Ook de Rijkstuinbouw-con- sulent was vertegenwoordigd. De bijeenkomst werd ingeleid door de voorzitter van de bloemenveiling het Cen trum, de heer B. J. Hilbers, die vaststelde dat de roetlaag steeds grotere afmetingen aan gaat nemen. „Zo zijn er kassen die pas twee weken geleden van nieuw glas zijn voorzien en nu al pikzwart zijn, waardoor het onvoldoende licht doorlaat", zei de spreker. Nu kan men dit glas wel schoon maken met een zuurstofmengsel, maar dit is zeer nadelig voor het glas. Het glas wordt door een chemisch laagje be schermd, dat door de bijtende zuurstof verdwijnt. Hierdoor staat het glas bloot aan allerlei schadelijke invloeden. In Be verwijk vindt men de gevarenzone in de strook Vondellaan-Creutzberglaan. Ook de kassen op de proeftuin zijn ten gevolge van de roetplaag beschadigd zelfs ten noorden van Heemskerk kan men nog zwarte kassen zien. Of ook de gezondheid aangetast wordt, is een vraag die binnen kort zal worden beantwoord. Hiernaar zal namelijk een onderzoek worden ingesteld. Ook verwacht men een ernstige klacht van de zijde der huisvrouwen. Het was goed aan de drooglijnen wordt niet alleen pikzwart van het roet, maar wordt ook door de chemische stoffen in de roet deeltjes aangetast. Men was van oordeel, dat men een verzoek tot het Landbouw schap moest richten om een commissie uit de gedupeerde kwekers samen te stellen, die dit urgente vraagstuk met de betrok ken industrie tot een oplossing moet trachten te brengen. MARKTNIEUWS BEVERWIJK, 4 Nov. Andyvie 14—36, sla 415, bloemkool 2371, bospeen 14 34, waspeen 1028, tomaten 24119, prei 1229, spruiten 3467, boerenkool 16 25, groenekool 815, roodekool 611. drongen de bromfietsers te ontzien. De bromfietser had men niet beter tegemoet kunnen komen dan door op dit gedeelte juist wél een snelheidslimiet in te stellen. Dit is echter (nog) niet geschied. Op de Zuiderkanaaldjjk tussen de spoorbrug en de sluis geldt merkwaardigerwijze een snel heidsbeperking. Hoewel de tweebaansbe- tonweg die toch niet, of althans zeer ge deeltelijk, in de bebouwde kom ligt zich uitstekend voor snelverkeer leent mag hier niet harder dan vijftig kilometer per uur worden gereden. Bovendien is het voor de automobilist vaak heel moeilijk te bepalen, waar de bebouwde kom nu begint en waar deze eindigt. De bordjes met de plaatsnamen staan dikwijls op weinig overzichtelijke plaatsen. En deze borden staan bij de in valswegen van alle steden en dorpen, uit gezonderd Amsterdam, slechts aan één kant van de weg. De Velsense politie ziet wel in, dat er het een en ander moet veranderen. Voors hands zal zij er zich toe bepalen, de bor den die een snelheidslimiet of bebouwde kom aangeven te verduidelijken en op meer overzichtelijke plekken te plaatsen. Een inwoner van Castricum, die in Uit geest familie bezocht, kwam, toen hij huis waarts wilde keren, tot de ontstellende ontdekking dat zijn auto was verdwenen. Hij stelde de politie van het een en ander in kennis. De sterke hand bracht al spoedig opheldering in deze duistere zaak. Het bleek namelijk dat een Uitgeester, die on der invloed van sterke drank zou hebben verkeerd, de wagen ergens (waar wist hij zich niet te herinneren) „gehuurd" had. In Zaandam negeerde hij echter een stopteken en kwam zo in handen van de politie. Toen kon de „verhuurder" pas in zijn auto naar huis rijden. De aanvoeren op de veiling van Ons Be lang zijn nog betrekkelijk gering, maar de prijzen waren gisteren bijzonder goed te noemen. Dit vond dan ook wel zijn oorzaak in deze geringe aanvoer. De spruiten stegen hierdoor aanzienlijk in prijs, maar ook voor de andijvie werd een goede prijs betaald. De tennisclub Bakkum heeft het seizoen afgesloten met de jaarlijkse zogenaamde schertswedstrijden. Ondanks de slechte weersomstandigheden hebben 52 leden aan de wedstrijd deelgenomen en elkaar in felle strijd de hoogste eer betwist. Tenslotte kwam het viertal, mevr. L. van Keeken-H. Heemeyer en mevr. J. Joosse- W. Uhl in de finale, waarbij door het prima netspel van de heer Heemeyer en de las tige services van mevr. Van Keeken dit koppel winnaar werd. Zij mochten dan ook na afloop de eerste prijs in ontvangst nemen uit handen van de voorzitter, de heer J. Veltman. Tevens werd toen bij deze prijsuitreiking bekend gemaakt dat de vereniging op zaterdag 23 november haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering houdt, terwijl de jaarlijkse feestavond in januari is vast gesteld. raadscommissie", aldus het college. Een raadslid, sprekende over de voorge nomen uitbreiding van de Jan Campert school zou gaarne om redenen van peda gogische aard en uit een oogpunt van ver keersveiligheid een nieuwe school ten oos ten van de Van den Vondellaan zien ge bouwd. Hij vroeg of B. en W. met hem van mening zijn, dat deze oplossing de voor keur verdient boven genoemde uitbreiding. Het college repliceerde, dat voorzover hiervan geen onaanvaardbare vertraging in de bouw is te verwachten, het bereid is te doen onderzoeken of de uitbreiding van de Jan Campertschool is te vervangen door de bouw van een nieuwe school ten oosten van de Van den Vondellaan te Drie huis. Stadsarchitect Een tweetal andere leden drong er op aan de nog te bouwen scholen van een ander type te maken, dan tot dusver ge bruikelijk was. Daarbij werd verwezen naar de gemeente Zaandam, waar een nieuw type schoolgebouw reeds ingang heeft gevonden. In dit verband werd door een dezer leden de aanstelling van een stadsarchitect bepleit. Over de wenselijkheid van een moderner bouwtype voor de scholen hebben B. en W. zich reeds beraden. Ook zij zijn van oor deel, dat een dergelijke bouw in deze ge meente ingang zal moeten vinden. Of en in hoeverre bij deze en andere bouw plaats is voor een onafhankelijke stadsarchitect zullen zij overwegen. Onder zeer slechte weersomstandigheden is het de Velser handbalvereniging „Full- Speed" gelukt de beide punten mee naar huis te nemen uit Heemstede. De eerste helft had HBC de wind in de rug en dit re sulteerde in zeer gevaarlijke aanvallen. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat hieruit een doelpunt ontstond (10). Full- Speed was echter weldra ingespeeld en de gelijkmaker liet ook niet lang op zich wachten (11). Hierna was er weinig krachtsverschil, maar door een dekkings- fout van de Velsense dames ging de rust met een 21 voorsprong voor HBC in. Na de thee waren de rollen omgedraaid en met de wind in de rug ontketende „Full- Speed" een hevig offensief. J. Zonneveld scoorde de gelijkmaker (22). Wat HBC ook probeerde, Full-Speed bleef in de aan val, dit had tot resultaat .dat de stand re gelmatig opgevoerd werd tot 26, waar van de doelpunten gescoord werden door J. Orsel (2 x), N. Otte en J. Zonneveld. Full-Speed Junioren keerde met een ne derlaag huiswaarts van De Blinkert. De overige wedstrijden werden afgelast. Op 55-jarige leeftijd is te Alkmaar plot seling overleden de heer J. Peys, in leven bureelambtenaar b van het provinciaal ziekenhuis Duinenbosch en actief bestuurs lid van de Castricumse sportvereniging C.S.V. Deze populaire inwoner heeft zich vooral in sportkringen een naam verworven, om dat hij vooral de voetbalsport een warm hart toedroeg. Wekelijks was hij te vinden op de terreinen aan de Zeeweg en nog zondag vergezelde hij het eerste elftal op haar reis naar Beverwijk. Vanaf de oprichting van C.S.V. was hij een actief bestuurslid en tezamen met de vereniging heeft hij in 1955 het 25-jarig jubileum van zijn vereniging gevierd, ter gelegenheid waarvan hij eveneens hartelijk werd gehuldigd. Niet alleen in de voetbal wereld was hij een geziene en zeer gewaar deerde figuur, maar ook bij de toneelver eniging „De Schakel". Na eerst vanaf de oprichting in 1922 hiervan het secretariaat te hebben vervuld, heeft hij vervolgens van 1936 tot 1950 de functie van voorzitter in deze vereniging bekleed. Sabel, floret en degen De grote zaal van het Statenhuis te Be verwijk fungeerde gisteravond als strijd perk voor de acht leden der schermclub „De Gieteling", die een demonstratie ga ven van hun vorderingen in de edele kunst van het schermen sinds de oprichting der vereniging op 28 januari van dit jaar. De heer J. Schuttevaer, voorzitter van de ver eniging van Hoogovenbeambten „De Gie teling", heette het voor het merendeel jeugdige publiek hartelijk welkom. Hij vond de vorderingen van de actieve leden der schermclub frappant en was verheugd dat zij in deze korte tijd al in staat waren een demonstratieavond te verzorgen. De leermeester, professeur Van der Valk, ver klaarde, dat deze avond bedoeld was om geïnteresseerden een inzicht te geven hoe het op een gewone oefenavond eigenlijk toegaat. Vier dames en vier heren lieten een aan tal been- en steekoefeningen zien en brachten het geleerde daadwerkelijk in de praktijk met enkele wedstrijden op sabel, floret en degen. ADVERTENTIE wummm ENORM LAGE PRIJZEN VOOR DE ALLERBESTE KWALITEIT 1 pond VARKENSKARBONADE, klein beentje ƒ1.59 t pond PRIMA GEHAKT (niet te vet) ƒ0.95 pond PALINGWORST en pond FIJNE LEVERWORST 0.95 MODERNE SLAGERIJ KENNEMERLAAN 43-45

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3