WINKELMEISJE grote internationale meubelbeurs „NACHT IN DE MIDDAG 'n Goede Sinterklaas-tip Ta.fiebtuf Kngler gevraagd Regen Peli brengt zon De nieuwste meubelen De beste meubelen De grootste keus MDSMT door het Zuidelijk Toneel DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 'n Gotieke Kloostertafel voor f 24.50 15 IEL 7541 Het inhaalprogramma in competitie van Kijk-Uit Proces over geweigerde promotie Geen geld voor monument te Aardenburg Nieuwe tanker voor ESSO Examens 's cacao- en chocoladefabrieken n.v., Haarlem NOG ENIGE FLINKE JONGENS EN MANNEN (18 jaar of ouder) Weg d'r mee ERVAREN parapkües LUIDSPREKER WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 ADVERTENTIE Meubelzoekenden, dit is uw kans. Deze week wordt in Utrecht de gehouden. Onze gehele staf heeft in het begin van deze week alle tentoon gestelde meubels grondig bekeken. Wij weten dus precies in welke van de honderden stands het type meubel dat u zoekt te vinden is. Wij nodigen ieder, die tot aanschaf van meubelen over wil gaan, uit om onder onze leiding DONDERDAG, VRIJDAG of ZATERDAG deze beurs te bezoeken. U wordt met de auto van huis gehaald en weer thuis gebracht. Ook levering over langere termijn is mogelijk. Maakt u even een afspraak COMPLETE WONINGINRICHTING MARKTPLEIN Sidney Kinsley, de auteur van de ook in ons land met een behoorlijk succes ge speelde thriller „Detective Story" heeft waarschijnlijk voldoende drarhatische mogelijkheden gezien in de vermaarde roman „Nacht in de middag" van Arthur Koestier (Darkness at Noon), trachtte hiervan een acceptabele toneelbewerking te maken. Nu zal het een ieder, die van dit veelgelezen boek heeft kennis genomen duidelijk zijn, dat het resultaat hiervan nimmer tot de gebruikelijke constructie zou kunnen leiden, omdat Koestier in het oorspronkelijke verhaal regelmatig terug komt op het verleden van zijn roman held, de oude revolutionair Rubashov. Deze methode noodzaakte de bewerker de intrige geregeld te onderbreken met een „flash-back", een techniek waarvoor een filmscenario zich beter leent. Al dient hieraan onmiddellijk te worden toe gevoegd, dat de handeling, dank zij het ingenieuze decor van R. en P. Bogaerts en de voorbeeldige accuratesse van de technische staf bij het Zuidelijk Toneel, zonder een enkele storing kon verlopen. Er dringen zich ook bij het toneelspel twee aspecten op de voorgrond, 'in de eerste plaats de controverse tussen de idealisten, die in 1917 de grote Russische omwenteling hebben voorbereid en ge- effectueerd en hun tegenstanders, de menselijke robots van een latere genera tie. Daarnaast heeft Koestier waarschijn lijk een verklaring willen geven van de omstandigheden, waaronder de voorma lige hoge functionarissen van de parts# er toe kunnen worden gedwongen hun sen sationele en meestal ongeloofwaardige zelfbeschuldigingen in het openbaar uit te spreken. Evenals de roman begint het toneelstuk bij het moment, waarop Rubashov na zijn arrestatie de cel wordt binnengeleid, waarna de bewerker zich ook verder vrij nauwkeurig aan de volgorde van het ver haal heeft gehouden. Zoals Rubashov's directe contact door middel van klopsigna len met zijn medegevangenen en de di verse beelden uit het verleden, die lezer of toeschouwer een juist inzicht moeten geven op karakter en levensbeschouwing van de hoofdfiguur. Nu is het voor hem, die zoals ik, de roman heeft gelezen, moei lijk vast te stellen, in hoeverre het Kins ley is gelukt de intrige volledig begrijpe lijk te maken voor hen, die geen kennis namen van het boek, omdat men door de lectuur op de hoogte is van allerlei kleine details, die door de bewerker uiter aard moesten worden gereduceerd of ver waarloosd. Het komt mij echter voor, dat van een dergelijk begrip in onvoldoende mate sprake is geweest bij het tafereel, dat zich tussen Rubashov en Richard af speelt in het museum van een Duitse stad, kort na Hitiers staatsgreep. Maar zeker is het, dat de gruwelijke terecht stelling van Bogrov in de roman fascine render werd beschreven dan deze scène op het toneel kon worden uitgebeeld. Op deze wijze ontging de toeschouwer een door Koestier knap gevonden aanwijzing voor het satanische in Gletkin's karakter. Desondanks kan worden vastgesteld, dat de opvoering door het Zuidelijk To neel als abonnementsvoorstelling voor de leden van de Velser Kunstkring „Voor Allen", dinsdagavond in het Rextheater een diepe indruk op het publiek heeft achtergelaten. En niet ten onrechte, want Kinsley had uit de roman voldoende boeiende taferelen gedistilleerd, om de enkele minder geslaagde scènes volledig te compenseren. Vooral het kat-en-muis- spel tussen de ten ondergang gedoemde Rubashov en zijn koude, meedogenloze ondervrager Gletkin, voerde de handeling telkens naar een pakkende climax. Nu waren deze beide rollen ook voortreffe lijk bezet, Rubashov door Lo van Hens- bergen, die niet alleen voor een onberispe lijke regie tekende, maar bovendien nog een intelligente uitbeelding gaf van een figuur, die afwisselend fel, scherpzinnig en agressief ten slotte in zijn onafwend baar noodlot leert berusten. Peter Aryans, voortgekomen uit het Haarlemse ama teur-toneel, speelde een kille en daar door huiveringwekkende robot, die geen enkele menselijke karaktertrek door dit- systeerft meer mocht behouden. Hun scè nes a faire waren ongetwijfeld de hoogte punten van deze interessante voorstelling. Johan Elsensohn was de oude ijzervreter Ivanov, een rol waarin hij zijn markante talenten nogmaals kon demonstreren, of schoon de hieruit resulterende typering in dit milieu toch enigszins uit de toon viel. Tussen de bijrollen onderscheidden Jan Modderman en Floor Koen zich nog, res pectievelijk als een nerveuze Richard en de deerniswekkende Alfred. De enige vrouwelijke rol van belang was voor Lies de Wind, hoewel deze toch nog te weinig importantie had om deze uitstekende ac trice tot excelleren in de gelegenheid te stellen. Volkomen terecht heerste de gehele avond in het vrijwel uitverkochte Rex theater een aandachtige stilte en aan het slot bewees het publiek, dat goed toneel ook in de IJmond op de juiste waarde kan worden geschat. Nogmar ls dient daar om te worden betreurd, dat men hier zo weinig in de gelegenheid wordt gesteld dit te demonstreren. Jan van Dam Het is in de onderlinge competitie van de schaakclub Kijk-Uit een rustige week geweest. Vele spelers hadden namelijk een bondswedstrijd met het tweede of derde tiental te spelen. Voor de onderlinge competitie was dan ook een inhaalpro gramma vastgesteld. In groep één kwam de belangrijke partij tussen leider ir. W. Mees en clubkampioen J. Blok na een boeiend gevecht uiteindelijk tot een vre dig slot. Mees behield hierdoor de leiding. De ontmoeting P. LanserTj. de Jong werd afgebroken in gewonnen stelling voor Tj. de Jong. In groep twee werden geen partijen ge speeld. Deze interessante afdeling geeft, nadat alle deelnemers ongeveer vijf wed strijden hebben gespeeld, het volgende beeld te zien: 1. W. Doornenbal 4 3 10 3% 2. P. Heidenreich 5 3 11 3% 3. J. Plugboer 5 3 113% 4. J. Reinhout 5 2 3 0 3% 5. v. Nieuwenhuizen 5 2 2 1 3 6. M. Lanser 5 13 12% 7. A. v. d. Plas 4 2 0 2 2 8. H. Aarts 5 0 4 1 2 9. J. A. Stals 5 113 VA 10. J. Verlaak 5 0 2 3 1 11. W. Deelder 6 0 2 4 1 In de derde groep vergrootten W. v. d. Berg en E. van Egten eikaars achterstand op de leider J. Warnez door tegen elkaar remise te spelen. A. A. Verkooyen kreeg in groep vier aansluiting met de kopgroep door een zege op D. E. Frankes. P. Kra mer moest de eer aan W. Donker laten. Het tweede tiental van Kijk-Uit heeft tegen het eerste team van De Uil (Hille- gom) een uitstekende wedstrijd gespeeld. De voorlopige uitslag luidt 2%;2maar na arbitrage der partijen zal de volle winst zeker in IJmuiden blijven. De gedetail leerde uitslag luidt: Kijk-Uit 2De Uil 1: A. RijkeS. L. Lieverse afgebr.; 2. G. L. de HaasG. W. Düwel afgebr.; 3. W. DoornenbalD. J. Andeweg afgebr.; J. ReinboutH. H. Hulsman 10; 5. J. War nezC. Offringa 10; 6. J. A. StalsT. v. d. Berg remise; 7. M. LanserJ. v. d. Berg afgebr.; 8. H. v. NieuwenhuizenJ. Brauckman afgebr.; 9. J. PlugboerF. G. Bouwman 01; 10. J. VerlaakJ. Staats 01. Uitslag totaal 2%2% voorlopig. Het derde tiental trok naar Haarlem om het sterke H.W.P. te ontmoeten. De Haar lemmers staan met 53 voor en een kleine nederlaag voor de IJmuidenaren ligt in het verschiet. De gedetailleerde uitslag luidde hier: HWP—Kijk-Uit 3: 1. J. v. EmmerikJ. Plugboer 10; 2. N. Huy- boomW. Deelder 10; 3. P. Pancras M. Warnez 0—1; 4. A. HopmanE. v. Eg- ten 10; 5. G. van EgmondG. Boerrig- ter afgebr.; 6. Th. v. RijnsoeverJ. v. d. Doel 0—1; 7. N. Hoogland—J. Wal 1—0; 8. J. ReeuwijkJ. Vis 01; 9. B. v. d. Spek P. A. Peek 1—0; 10. H. v. d. Velde—C. Donker afgebr. Uitslag totaal 53 voor lopig. „Zolang er mensen zijn" De r.-k. toneelvereniging „Wijk aan Zee" geeft op zondag 24 november een uitvoe ring in de grote zaal van café „De Zon". Opgevoerd wordt het toneelspel van Tom Bouws „Zolang er mensen zijn". Voor het ambtenarengerecht te Amster dam heeft een principiële zaak gediend van een controleur van 's rijks belastin gen uit Bussum, die van mening is, dat hij op. grond van een bepaald artikel van het. ambtenarenbesluit juridisch en moreel recht heeft op promotie tot hoofdcontro leur. Hij heeft deze zaak aanhangig ge maakt voor een groep controleurs, die in dzelfde omstandigheden verkeren en on tevreden zijn over de wijze waarop deze promotieregeling wordt toegepast. Bij de belastingdienst zijn twee soorten controleurs, zij, die een cursus hebben ge volgd en niet-cursisten. Volgens een des betreffende bepaling wordt bij de bevorde ring alleen gekeken naar de wijze waarop de ambtenaar zijn taak vervult. Krachtens een ander artikel van een overgangsrege ling worden de controleurs, die de cursus niet hebben gevolgd, geacht de cursus wel te hebben gevolgd. Derhalve zijn zij dus gelijkgesteld met de cursus-contro leurs. De controleur, die was afgewezen voor promotie, meende recht te hebben op een bevordering op grond van het artikel waarin beide groepen gelijk worden ge steld. De chef van klager, een hoofdinspec teur, verklaarde dat zijn ondergeschikte voor hoofdcontroleur het theoretische fun dament mist. Hij is nog voor een com missie van onderzoek geweest met een negatief resultaat. Door de noodtoestand na de oorlog zijn een bepaald aantal ambtenaren opgeklommen. Klager zou volgens zijn chef onder normale omstan digheden niet op zijn huidige plaats ge komen zijn. Een der leden van de commis sie die klager had getest, deelde mede, dat na het onderzoek door de commissie in eind 1956 van de 200 controleurs (niet- cursisten) 37,5 percent is bevorderd tot hoofdcontroleur. Het Ambtenarenge recht zal over drie weken uitspraak doen. AMSTERDAM De internationale waarden vertoonden gisteren een flink herstel onder leiding van aandelen Koninklijke Olie. Het gehele ver lies van maandag werd weliswaar niet in gehaald, doch dit werd grotendeels toege schreven door gebrek aan affaire. New York bleef gisteren gesloten wegens „Elec tion Day" en aangezien president Eisen hower gisteren reeds, in plaats van vrijdag, zijn kabinet bijeenriep, wil men in Europa even wachten met het aangaan van nieuwe posities, om te kijken wat de resultaten van de bijeenkomst zullen zijn. De Newyorkse beurs heeft zich maan dag door de Spoetnik II bij lange na niet zo in de war laten brengen als men in Europa over het algemeen verwacht had. In een overigens wel iets lagere markt aldaar maakten aandelen Koninklijke Olie een gunstige uitzondering en sloten zelfs dollar hoger, hetgeen neerkomt op een prijs van circa f 164.50 Amsterdam. Dins dagmiddag werden op het Damrak slechts geringe zaken gedaan in het oliefonds en de koers trok aan van f 163.40 tot f 163.80 tegen slotkoers maandag f 158.60. Toch bleven de aandelen nog iets onder pariteit New York. Unilever liepen op van 330 tot 331% waardoor het verlies van maan dag van 10 punten tot 2% punt werd terug- De Nederlandse afdeling van de Vrou wen-Wereld Unie, de Commonwealth of World Citizens en de stichting voor Fede rale Wereldregering hadden aan de ge meente Aardenburg aangeboden een vre- desmonument op te richten. Het beeld houwwerk zou worden vervaardigd door de Belgische beeldhouwster Jeanne Ge- vaert uit Brussel. Het zou een moeder met haar kind voorstellen. Op het voetstuk zouden vredesleuzen worden geplaatst. De raad der gemeente Aardenburg, die de steen voor het voetstuk ter beschikking zou stellen, sprak zijn dank uit voor het aanbod, doch achtte het wegens de finan ciële toestand der gemeente niet toelaat baar daarvoor de benodigde 900,uit te trekken. gebracht. Philips kon geleidelijk aantrek ken van 232% tot 235 waardoor circa 5 punten winst kon worden geboekt. A.K.U. viel iets tegen en was prijshoudend. K.L.M. was een paar dubbeltjes hoger. Scheepvaarten waren geanimeerd en bij het begin van de beurs eerder een tikje luier om tegen het sluiten van de markt vrijwel onveranderd te noteren bij maan dag. Staatsfondsen konden verbete ren in een overigens kalme markt. De woningbouwlening was goed prijshoudend. De markt in de Indonesische sector droeg een verdeeld karakter. Amsterdam Rubber en H.V.A. waren iets hoger waartegenover Verenigde Deli iets lager was. Aandelen Nationale Handelsbank, die maandag reeds vijf punten verloren, werden gisteren wederom 2 punten lager vernomen. Billiton 2 was vijf punten lager op 195 als advies prijs, een en ander in verband met de voortdurende campagne in Indonesië. Pro longatie 5 pet. (ANP) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3% »/o Nederl. '47 79l5/ia 3»/o Nedl. 1962/64 87% A. K. U 148% Calvé Delft 268 Van Gelder Zonen 180% K. N. Hoogovens 251 Nederl. Ford 190 N. Kabelfabriek. 241 gew. Philips Gloeil. 236 239 pref. Philips Gloeil. 137% Unilever 333 336 Wilton Fijenoord 204 Dordtsche Petrol. 761 Konkl. Petroleum f 164.20 f 166.70 A'dam Rubber 56% K. L. M f 100.10 Holl. Amer. Lijn 141% N. Scheepv. Unie 133 Phs. v. Ommeren 205 H. V. A 92 Verg. Deli Mijen 55% Amsterd. Bank 191% Ned. Handel Mij. 149% Rotterd. Bank 160 Twentsche Bank 163 Anaconda Copper Bethlehem Steel 40% U. S. Steel 54% General Motors.. 37% Shell Union 66% Tidewater 24 BREMEN (UP) Bij de Weser Co- werven in Bremen is dinsdag een nieuwe tanker van 36.000 ton voor de Britse Esso Petroleum Company Ltd. van stapel ge lopen. Het turbineschip, dat de naam „Esso Winchester" kreeg, zal over zeven maan den vaarklaar zijn. Het is op één na het grootste schip dat na de oorlog in Bremen gebouwd werd. Het grootste was de 51.735 ton metende supertanker „Bremen". P.v.d.A.-vrouwen kienen De leden van de Beverwijkse afdeling van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid houden op dinsdag 12 november een kienavond. De baten hiervan komen ten goede aan het St. Nicolaasfeest voor „Maris Stella" te Wijk aan Zee. Bevordering G. van Geel De heer C. van Geel te IJmuiden, di recteur van het radiokuststation Scheve- ningen Radio, die tot op heden directeur was van een kantoor der tweede klasse C is bevorderd tot directeur van een kan toor der eerste klasse. Velsense politie hield verdacht sujet aan De Velsense politie is er in geslaagd de 37-jarige H. te arresteren, die 't in 't afge lopen jaar onder meer in Santpoort on veilig maakte door alleen op straat rijden de vrouwen op vrij ernstige wijze lastig te vallen. Nagegaan wordt, of hij ook elders deze delicten pleegde. De man wordt ter beschikking gesteld van de Haarlemse Justitie. Ds. J. A. Roskam beroepen naar Dordrecht Wij vernemen, dat de Evangelisch Lu therse predikant J. A. Roskam te Velsen- Beverwijk met meerderheid van stem men beroepen is te Dordrecht. Aange nomen mag worden, dat ds. Roskam het beroep niet aanneemt. Delft. Geslaagd voor het ingenieursexamen voor eloktrotechnisch ingenieur: S. Kramer, Bloemen- daal. Z 'v.V V Alleen donderdag verkopen wij zolang de voorraad strekt 40 x 70 cm MARKTPLEIN Het bij ons bestaande gunstige beloningsstelsel maakt het mo gelijk een goed weekloon te verdienen. kunnen wij plaatsen. Gaarne is onze Afdeling Loonadministratie, Harmenjansstraat 2, Haarlem bereid u alle gewenste inlichtingen te verstrekken. (Dagelijks - behalve 's zaterdags - van 9-4.30 uur). '•\s v.-.' liefst met vak bekend. DE JAGER, Lange Nieuwstraat 503-505. Wij hebben een mooie collectie Kort, halflang, lang. Ais U op tets wilt dan koopt U aan h«t loket een kaartje. Maar als U een piano, een motor fiets of wèt dan ook witt verkopen dén plaatst W een

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11