Kamer akkoord met Deltaplan Australië en Nederland geven verklaring uit ^morris before t/oi/óilfff l HET WEER Herdenkingsrede in Moskou van Nikita Kroesjtsjev menu Haarlems Dagblad Meningsverschil over grondwettelijke kwestie belette aanvaarding met algemene stemmen Oorlogscorrespondent Alan Wood overleden BESLUIT VAN HISTORISCHE BETEKENIS Dulles: V.S. kunnen hun achterstand nog inhalen AmerikaansNederlands verdrag ondertekend over de toekomst van Nieuw Guinea Rustig weer Sovjet-Unie zal Amerika binnen 15 jaar evenaren Toeslag van 3 percent op Sueztolgeld voorgesteld Hammarskjoeld wil zo de ruimingskosten dekken Het woord is aan Nog ernstiger beproeving voor de ruimtehond Toch uitbreiding van ontwapeningscommissie? A merika zou ermee hebben ingestemd SPINAZIE (uit blik) met Vliegtuig uit Roemenië bij Moskou verongelukt 72e JAARGANG No 102 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 302e JAARGANG No 255 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft gisteravond laat een besluit van historische betekenis genomen. Met 106 tegen 8 Stemmen aanvaardde zij de Deltawet, die de afsluiting van de zee gaten tussen de Westerschelde en de Rotterdamse Waterweg inhoudt. Het waren alleen formele, grondwettelijke bezwaren tegen een onderdeel van de Deltawet, die de K.V.P.-leden Romme, Van Doorn, Lucas, De Kort, Bachg, Van den Heu vel, J. M. Peters en W. J. G. Peters bewogen, tegen de Delta wet te stemmen, want met het plan op zichzelf stemden zij volledig in. Daarom kon de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, aan het slot van het debat plechtig verklaren: „Ik ben zeer verheugd, sprekende namens de regering, dat de Tweede Kamer in haar geheel op het standpunt staat, dat het Deltaplan behoort te worden uitgevoerd. Ik ben daar voor ook dankbaar omdat werken als deze slechts dan tot stand kunnen komen als de regering zich geschraagd weet door het gehele volk. Deze werken zijn zonder weerga in onze waterstaatsgeschiedenis en daarom moeten wij schou der aan schouder staan. Het is nu meer dan vier jaren ge leden, dat de stormramp van februari 1953 ons trof. Thans maken wij ons op maatregelen te treffen, die, naar de mens gesproken, een herhaling zullen voorkomen. Het is een zware taaie, vooral voor hen, clie in de frontlinie zullen staan. Het vastberaden besluit van de Kamer zal hen bemoedigen als er tegenslagen komen. Ik moge besluiten met de bede, dat God net werk onzer handen zal zegenen en dat ons werk zal worden gedragen door de steun en het medeleven van het gehele volk." Na de stemming zei de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst: „Het Nederlandse volk zal het besluit beschouwen als de inlossing van een belofte, die in de bange dagen na de ramp van 1953 werd afgelegd: Koste wat wil, herhaling moet in de toekomst naar menselijke berekening onmogelijk worden gemaakt. Moge deze stap spoedig wor den gevolgd door een overeenkomstig besluit van de Eerste Kamer. God bestemde het kwaad opdat er goeds uit worde geboren." Uit de Kamer en van alle tribunes klonk hierna applaus, hetgeen alleen bij heel zeldzame gelegenheden gebeurt. En in een lange rij gingen alle Kamerleden hierna minister Algera de hand drukken om hem geluk te wensen. WASHINGTON (Reuter) Minister Dulles heeft dinsdag; verklaard, dat „het er naar uitziet alsof de Sovjet-Unie op het gebied van projectielen in enige opzichten de V.S. vooruit zijn". De Amerikanen zou den zjjns inziens evenwel hun achterstand kunnen inhalen. De Amerikaanse minister zei, dat de Amerikaanse opvatting over de militaire betekenis van een aardsatel- liet niet gewijzigd is door de lancering van de tweede Russische kunstmaan. Dulles achtte het wenselijk, dat Enge land en andere Europese bondgenoten worden voorzien van ballistische projec tielen met middelgrote reikwijdte. De kwestie betreffende het opslaan van kernwapens in Europa ten behoeve van de NAVO wordt nauwkeurig bestudeerd en de Amerikaanse regering hoopt een concreet voorstel te kunnen doen aan de regeringsleiders, die voor de vergadering van de NAVO-raad volgende maand te Parijs bijeenkomen. Dulles bracht hulde aan de intelligentie en de bekwaamheid, waarvan de Russen op militair en wetenschappelijk gebied blijk geven, maar hij haastte zich hieraan toe te voegen, dat het Amerikaanse volk niet de soort onevenwichtige economie en de maatschappij vorm wenst, zoals die in de Sovjet-Unie bestaan. Een groot deel van het debat over het Deltaplan ging gisteren over de kwestie of artikel 4 van de Deltawet in strijd was met de Grondwet. Dat artikel bepaalt, dat het rijk de waterkering van een water schap in beheer kan nemen als-dit voor de uitvoering van de Deltawerken nodig is. Maar de Grondwet bepaalt, dat de Provin ciale Staten de inrichting van de water schappen regelen. De kwestie was of dit als een uitsluitende bevoegdheid van Pro vinciale Staten (en dus niet ook van het rijk) moet worden beschouwd. De meer derheid van de Kamer huldigde die op vatting niet, maar de K.V.P. wèl. Een wij zigingsvoorstel van de heer Van den Heu vel (K.V.P.), dat beoogde de beslissing hierover tenslotte over te laten aan de rechter, werd bij zitten en opstaan verwor pen. Alleen de K.V.P. stemde voor het amendement. Alvorens de waterkering van een water schap in beheer van het rijk te nemen, wilde minister Algera daarover eerst Ge deputeerde Staten horen. Tegen de zin van de K.V.P. werd echter een amende ment van de heer Biewenga (A.R.) aange nomen, volgens hetwelk niet Gedeputeerde Staten, (het dagelijks bestuur van de pro vincie), maar Provinciale Staten moeten worden gehoord. Tegen het amendement-Biewenga had prof. Romme het formele, grondwettelijke bezwaar, dat daardoor de bevoegdheid van het rijk ten aanzien van de inrichting van de waterschappen boven die van de Pro vinciale Staten wordt gesteld. Met dit amendement wordt uitgesproken, dat hier geen sprake meer is van een uitsluitende bevoegdheid van Provinciale Staten en dat was naar zijn mening in strijd met de Grondwet. Daarom zou hij, evenals zeven andere leden van de K.V.P., tot zijn spijt tegen de gehele Deltawet stemmen. Indien Gedeputeerde Staten zouden wor den gehoord, zou formeel de mogelijkheid open blijven, dat op verzoek van het rijk toch Provinciale Staten de inrichting van de waterschappen regelen. Dan zou de Del tawet niet in strijd zijn met de Grondwet en dan had hij wèl voor de Deltawet kun nen stemmen. Maar de meerderheid van de Kamer nam bij zitten en opstaan het amende ment-Biewenga aan en als consequentie daarvan stemde prof. Romme met zeven andere K.V.P.-leden tegen de Deltawet. Bij zitten en opstaan werd eveneens een amendement aangenomen van de heer Van Dongen (K.V.P.), volgens hetwelk schade vergoeding als gevolg van de uitvoering van de Deltawerken niet beperkt blijft tot de visserij en aanverwante bedrijven, maar zich ook kan uitstrekken tot anderen, die er voor in aanmerking komen. Alleen de P. v. d. A. stemde tegen dit amendement, omdat de minister reeds een toezegging in die richting had gedaan. Drie moties Er waren ook nog drie moties ingediend. De heer Den Hartog (V.V.D.) wilde uit stel van de proef, die 10 miljoen gulden zal kosten, om te onderzoeken of de oes tercultuur te redden valt. Want indien de proef slaagt, zullen toch nog tientallen miljoenen meer nodig zijn voor de uitvoe ring van bijzondere werken en voor de verplaatsing van de oesterteelt, terwijl men dan toch nog niet bij benadering weet of de oesterteelt inderdaad in de praktijk kan worden voortgezet. De belanghebben den in Zeeland staan zeer wantrouwend tegenover de proef. Laat men er dan mee wachten totdat de mannen van de weten schap er een definitiever oordeel over heb ben, aldus de heer Den Hartog. De visserij specialist van de A.R., de heer Van der Zaal, had de motie mede on dertekend. Ook hij verklaarde, dat de we tenschappelijke mensen van het laborato rium voor de oesterteelt thans geen heil zien in de proef. Nadat minister H o f s t r a had mede gedeeld, dat de Kamer te zijner tijd zal kunnen beslissen over het krediet voor de proef in het jaar, waarin daarmee zal worden begonnen, trok de heer Den Har tog zijn motie in. Met algemene stemmen werd aangeno men een motie van de heer Wester hout (P. v. d. A.), waarin de regering wordt uitgenodigd een onderzoek in te stel len naar de wenselijkheid van de instel ling van een ontwikkelingsfonds voor het Deltagebied ter aanmoediging van nieuwe ontwikkelingen op sociaal en economisch terrein. Minister Hofstra zag niet in, dat daar voor een fonds nodig zou zijn. Dat zou pas kunnen blijken in de loop der jaren. Rijks- steun zal nodig zijn, maar hij vond het beter de bedragen van jaar tot jaar be schikbaar te stellen. Tegen een onderzoek naar de wenselijkheid van een fonds had hij echter geen bezwaar. Tenslotte had de heer Kikkert (C.H. U.) een motie ingediend, waarin de rege ring werd uitgenodigd de instelling te be vorderen van een orgaan met adviserende en samenbindende taak op geestelijk, maatschappelijk en cultureel terrein met betrekking tot de gevolgen van het Delta plan. Minister Algera stond op het standpunt, dat de provincies, de kerken en particu liere organisaties in dit opzicht zelf de nodige werkzaamheden ter hand dienen te nemen. Bij zitten en opstaan werd de motie verworpen. Alleen de C.H.U. en de K.V.P. stemden voor. De aangenomen Deltawet is een raam wet, die alleen de hoofdpunten aangeeft van de werken, die verband houden met de afsluiting van de zeegaten tussen Wester schelde en Rotterdamse Waterweg. Nadere wetten zullen deze beginselen uitwerken. Deze historische Kamerzitting werd door de radio uitgezonden. Na het slotwoord van dr. Kortenhorst hoorde men tegen het middernachtelijk uur nog een kort inter- vieuw met de directeur-generaal der Rijks waterstaat, ir. A. G. Maris, die de verga dering van de Kamer had bijgewoond, en een reportage van Guus Weitzel, die op dat tijdstip met een vaartuig van de rijks waterstaat langs de werken in het Ha ringvliet voer. WASHINGTON, (AFP) Te Washing ton is gisteren het verdrag van vriend schap, handel en luchtvaart tussen Neder land en de Verenigde Staten van Amerika geratificeerd. Van Nederlandse zijde ge schiedde de raitficatie door de buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur, dr. J. H. van" Roijen, van Amerikaanse zijde door de minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles. De Koningin heeft in Huis ten Bosch vier buitenlandse vertegenwoordigers ontvangen, waarvan er drie hun ge loofsbrieven kwamen aanbieden. Het waren: 1. de nieuwe gezant van Uruguay, de heer A. Pacheco (rechts); 2. de scheidende gezant van Joegosla vië, de heer Salko Fefic; 3. de nieuwe ambassadeur van Iran, de heer Abdoel Hoessein Meftah; 4. de nieuwe Poolse gezant, de heer Jan Balicki. De Nederlandse en de Australische re gering hebben vandaag in Den Haag en in Canberra een gemeenschappelijke ver klaring gepubliceerd, waarin zij het voor nemen te kennen geven de samenwerking op het gebied van beleid en bestuur in Nieuw-Guinea te versterken. De verklaring heeft de volgende inhoud: „1. De Nederlandse en Australische re geringen baseren hun politiek ten aanzien van de gebieden op Nieuw-Guinea, waar voor zij verantwoordelijk zijn, op de be langen en onvervreemdbare rechten van de inwoners van die gebieden in overeen stemming met de bepalingen en de geest van het handvest der UNO. 2. Nederlands Nieuw-Guinea, het Austra lisch trustgebied Nieuw-Guinea, en Papoea zijn geografisch en etnologisch verwant en de toekomstige ontwikkeling van de bevol kingen van deze gebieden zal gebaat zijn met samenwerking op het gebied van be leid en bestuur. 3. Daarom voeren de Australische en Ne derlandse regeringen en zij zullen dit ook in de toekomst blijven doen een be leid dat gericht is op de politieke, econo mische, sociale en opvoedkundige vooruit gang van de bevolkingen van hun gebie den op'een wijze, die rekening houdt met deze etnologische en geografische verwant schap. 4. Tegelijkertijd zullen beide regeringen de samenwerking, welke er thans bestaat tussen hun bestuursorganen in die gebie den, voortzetten en versterken. 5. Daarbij zijn de beide regeringen vast besloten een ongestoorde ontwikkeling van dit proces te bevorderen, totdat de inwo ners van de betrokken gebieden in staat zullen zijn over hun eigen toekomst te be slissen." De gemeenschappelijke verklaring is be kend gemaakt op het ogenblik, waarop de Nederlandse minister voor Overzeese Ge biedsdelen, mr. G. Ph. Helders, in het Australische gebied van Nieuw-Guinea is aangekomen, waar hij morgen in Port Mo resby besprekingen zal voeren met zijn Australische collega, de heer Paul Hasluck. Het ligt in de bedoeling op het gebied van de ontwikkeling van de landbouw, van het gezondheidswezen, de quaran taine-voorzieningen en de opvoeding tot een uitwisseling van gegevens te komen. De samenwerking zal zich voorts ook uit strekken tot het verbeteren van de verbin dingen tussen de delen van het eiland, waartoe reeds vier jaren geleden een be gin is gemaakt door de instelling van een geregelde luchtvaartverbinding. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLS1R. 48 A' DAM TEL. 717162 NOORSE SPORTTRUIEN 29.50 (Van onze correspondent in Londen) In Londen is overleden de bekende auteur en journalist Alan Wood, die kort na zijn studietijd in Oxford, waar hij zich voornamelijk heeft verdiept in litteratuur en filosofie, aan de oorlog deelnam. Hij was enige tijd artillerist en werd daarna oorlogscorrespondent. Hij was de enige frontverslaggever, die erin slaagde be richten van de strijd om Arnhem te ver zenden. In één daarvan kwam een zin voor, die klassiek is geworden en nog steeds wordt geciteerd. Hij seinde uit de vuurlinie: „Indien in de toekomst iemand tot u zegt: „Ik vocht in Arnhem", neem uw hoed dan voor hem af en biedt hem een glas aan, want hij vormt het materiaal, waaruit Engelands grootheid is gemaakt". v^ooc»oocxx*30txxoooooocxx3ooooaxooooonooooooocoooooooooo VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Koude nacht met hier en daar mist. Overigens langzaam 3 toenemende bewolking met mor- gen in het oosten van het land tijdelijk enige regen. Weinig wind en ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag. q Volledige weerrapporten op pagina twee. KXxxxxxxxxxxxxoocoooooocxxxxxxiooooooooooooooooooooooooa DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S MOSKOU (Rcuter-AFP) - Nikita Kroesj tsjev, de leider van de Russische commu nistische party, heeft vanmorgen de jubi leumzitting van de Opperste Sovjet (parle ment) ter gelegenheid van de veertigste herdenking der Russische oktoberrevolutie geopend met het uitspreken van een rede, waarin hij zei „onze Spoetniks wachten op het verschijnen van Amerikaanse en an dere kunstmanen om met hen een vereni ging van satellieten te vormen". Wat zou een dergelijk samengaan niet beter zijn dan de wedijver in de bewapening, aldus Kroesjtsjev, die de loftrompet stak over de prestaties van de Sovjet-wetenschap. Hij betoogde dat Rusland het eerste land was dat kernenergie aanwendde, met succes intercontinentale raketten voor vreedzame doelen ontwikkelde en twee kunstmanen in de lucht bracht. Kroesjtsjev zei te hopen op een confe rentie tussen de hoogste leiders der socia listische en kapitalistische landen om de oorlog te veroordelen als middel om inter nationale vraagstukken op te lossen. In dien alle landen, en voor alle de Sovjet- ln sommige streken van Twente wordt nog het oude gebruik in ere gehouden van het midwinterhoornblazen. Dat gebeurt 's avonds boven een waterput in adventstijd. De midwinterhoornbla zer te Saasveld bij Borne heeft momen teel druk werk. Ieder jaar moeten weer nieuwe hoorns worden bijgemaakt. NEW YORK. Secretaris-generaal van de UNO Hammarskjoeld zegt in een rap port dat elf landen 11.227.453 dollar als lening ter beschikking gesteld hebben voor dekking van de kosten voor de rui ming van het Suezkanaal, waarvan de UNO 8.376.042 dollar heeft uitgegeven. In het rapport, dat een historisch over zicht van het werk geeft, wordt voorge steld terugbetaling van de voorgeschoten gelden aan de elf landen mogelijk te ma ken door een toeslag van drie percent op de tolgelden voor het kanaal te heffen. Deze toeslaggelden zouden op een specia le rekening van de UNO gestort moeten worden. Over de nadere regeling zou met de Egyptische regering en andere belang hebbende partijen overleg gepleegd moe ten worden. Gezien het huidige peil der kanaalinkomsten zouden de voorgeschoten gelden op deze wijze in ongeveer drie ja ren terugbetaald kunnen worden, aldus het rapport. Italianen bezorgd GENUA. (UP) Italiaanse scheep vaartkringen hebben uitdrukking gegeven aan hun bezorgdheid over het voorstel van Hammarskjoeld, de doorvaartgelden voor het Suezkanaal met drie percent te ver hogen. De Italiaanse scheepvaart heeft met moeilijkheden te kampen als gevolg van de daling der vrachtprijzen. Dage lijks worden in Genua drie tot vier kleine schepen opgelegd. Frederik de Grote: De naam „groot" komt slechts heldhaf- tigen en vlekkeloze karakters toe. Unie en de Verenigde Staten als de econo misch rijkste mogendheden, tot een samen werking op alle gebieden en bovenal op ontwapeningsgebied kwamen, zou de zaak van de vrede er veel beter voor staan, aldus Kroesjtsjev. Kroesjtsjev verklaarde voorts dat Rus land in 1957 51 miljoen ton staal, 462 mil joen ton steenkool en 98 miljoen ton ol.e had geproduceerd. Hij voorspelde dat Rus land binnen een historisch korte tijd de kapitalistische landen economisch voorbij zou streven. Al heeft het nog een aanzien lijke achterstand op de Verenigde Staten in de produktie van ijzererts, steenkool, olie, staal, elektriciteit, wollen kleding en schoeisel, het ligt voor in de produktie van hout, tarwe en suiker. „Binnen vijftien jaar kunnen we het met Amerika opnemen, dan zal Rusland 215 tot 30 miljoen ton ijzererts voortbrengen, 100 tot 120 miljoen ton staal, 650 tot 750 miljoen ton steenkool, 350 tot 400 miljoen ton olie, 800.000 tot 900.000 miljoen kwu elektriciteit, 90 tot 110 miljoen ton cement en 9 tot 10 miljoen ton suiker", aldus Kroesjtsjev. Radio-Moskou en de Russische televisie gaven een verslag van de plechtigheden in het grote Loesjniki-stadion aan de wes telijke stadsgrens van Moskou, waar 61 landen zijn vertegenwoordigd. Er is een delegatie uit communistisch China onder leiding van Gomoelka, een Oostduitse on der leiding van Grotewohl en Ulbricht en een Joegoslavische onder leiding van de vice-premier Rankovitsj en Kardelj Mao Tse Toeng, binnengeleid door Kroesjtsjev zelf, zat op de ereplaats voor Kroesjt.sjevs spreekgestoelte. De Pravda noemde in een hoofdartikel de overwinning van de volksrevolutie in China het belangrijkste gebeuren na de Russische oktoberrevolutie. Top-conferentie LONDEN (UP) Kroesjtsjev is voor nemens in Moskou een „top-conferentie" van een aantal communistische leiders te beleggen, aldus verluidt in diplomatieke kring in Londen. Men meent, dat het doel hiervan is, de westelijke wereld te be wijzen dat de communistische wereld soli dair is. Men meent, dat de Russische partijsecretaris, nu de affaire-Zjoekov „geregeld" is, wil beraadslagen .van zijn nieuwe machtspositie uit, ten einde op nieuw de aanspraak te doen gelden, dat Moskou de leiding moet hebben in het internationale communisme. Welingelichte zegslieden, die de situatie in Peking kennen, voorspellen dat presi dent Mao Tse Toeng van China Kroesjt sjev openlijk zal steunen bij dit streven, al verwacht men, dat Mao binnenskamers een „zachte hand" met betrekking tot de satellietlanden zal aanbevelen. Een internationale impresario heeft in een brief aan de Sovjet-ambassade te Londen ana de Sovjet-Unie 250.000 pond sterling (ruim 2.500.000 gulden) aange boden, indien hij de ruimtehond, wanneer deze levend naar de aarde zou terugkeren, gedurende twee jaar in de gehele wereld mag tentoonstellen. NEW YORK (Reuter) Dinsdagavond is te New York van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen dat de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hebben ingestemd met een plan, dat voorziet in uitbreiding van het aantal in de ontwapeningscommissie der UNO vertegenwoordigde staten met tien landen. Groot-Brittannië en Canada zijn ook voor het uitbreidingsplan. Frank rijk was nog tegen, doch men verwacht dat de nieuwe Franse regering er wel mee zal instemmen. Aanvaarding van dit plan zou dus be tekenen, dat de Sovjet-Unie weer bij de ontwapeningsonderhandelingen zou wor den betrokken. Aan het bovenstaande wordt van dezelf de zijde toegevoegd dat er geen sprake van is, dat de Westerse mogendheden ook maar in enig opzicht zouden zwichten voor het maandag door de Sovjet-vertegenwoordi ger in de politieke commissie, Koeznetsov, gestelde ultimatum. De Westerse onderschrijving van het voorstel betekent, dat de Westerse landen thans willen zien uitgemaakt, of de Sovjet- Unie bereid is deel te nemen aan een vast beraden poging, om in een grotere commis sie overeenstemming over een internatio nale ontwapening te bereiken. Het voorstel voorziet, naar verluidt, ook in een uitbreiding van de ontwapenings subcommissie. Mogelijk zal dit echter niet met zoveel woorden worden gezegd in de opgestelde resolutie, die thans door par tijen wordt bestudeerd. De ontwapeningscommissie heeft het recht de samenstelling van haar ondercom missie te bepalen. Het uitbreidingsplan is, naar verluidt, geïnspireerd door Indiase en Canadese af gevaardigden. Het werd kort na Koeznet- sovs bekendmaking, dat de Sovjet-Unie geen deel meer wenste te hebben aan ver gaderingen der ontwapeningscommissie en haar ondercommissie „in de huidige sa menstelling", opgesteld. India had reeds een resolutie bij de poli tieke commissie ingediend die voorzag in uitbreiding van beide commissies. Vernomen wordt dat het plan is ont staan, nadat verscheidene kleinere landen te kennen hadden gegeven de waarde van de door 24 landen ondertekende en bij de politieke commissie ingediende resolutie, te betwijfelen. In deze ontwerpresolutie werd gesteld dat de ondercommissie met voor rang het Westerse ontwapéningsplan, dat in augustus te Londen werd ingediend, in behandeling zou moeten nemen. Zij voerden aan dat het weinig zin zou hebben indien de Algemene Vergadering, door aanvaarding der resolutie, de Wester se ontwapeningsvoorstellen zou goedkeu ren, wanneer de Sovjet-Unie tezelfdertijd zou besluiten niet meer deel te nemen aan het werk der ontwapeningscommissie en en haar ondercommissie. NEW YORK (UP) India heeft heden de berichten tegengesproken volgens welke Rusland een Indiaas-Canadees plan voor vergroting van de ontwapeningscommissie der UNO aanvaard zou hebben. De Indiase delegatie zeide, dat deze berichten nieuw voor haar zijn. Voorts werd door kringen uit de Amerikaanse delegatie ontkend, dat Amerika het plan geaccepteerd heeft. Doch zoals gewoonlijk zijn de Verenigde Staten bereid enige resolutie te overwegen die wordt ingediend, zo werd ook verklaard. ADVERTFNTIK VAN DE DAG Weet u wat lekker smaakt? „soldaatjes (stukjes gebakken brood) en gebakken MOSKOU (Reuter/UP). Een vlieg tuig, waarmee Roemeense regeringsverte genwoordigers voor de herdenking van de October revolutie naar Moskou werden ge bracht, is maandag bij de landing bij de Russische hoofdstad verongelukt, waardoor drie leden van de bemanning en een lid van de Roemeense delegatie om het leven kwamen, aldus meldt het Sovjetpersbu reau TASS. De verongelukte Roemeen was dr. Gri- gore Preoteasa, toegevoegd lid van het po litieke bureau van de Roemeense commu nistische partij. Verscheidene andere leden van de afvaardiging, onder wie premier Stoica, liepen lichte verwondingen op. Hun toestand wordt bevredigend genoemd. Dr. Preoteasa die in juli werd vervan gen als minister van Buitenlandse Zaken, werd beschouwd als een beschermeling van de voormalige minister van Buiten landse Zaken Anna Pauker, wier plaats vervanger hij is geweest. Toen zij in onge nade viel, hield hij echter zijn post. In 1954 werd hij minister en in april van dit jaar tekende hij het akkoord, waarbij de status van de Russische troepen in Roemenië werd geregeld.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1