Chefarine 4 TL PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER President Gronchi sprak het E.G.K.S.-parlement toe 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! CONSUL f 7550.- ZEPHYR f 8550.- Rustig maar koud weer Deviezenreserve steeg opnieuw GEERT HOOGEVEEN Weekstaat Nederlandsche Bank Saldo van het rijk daalde met ongeveer 38 miljoen gulden Wereldnieuws Zocli ió het zo J WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 2 Nederlands protest tegen het vervullen van andere functies door de president der Hoge Autoriteit EBU-overschot van f 84,5 miljoen in oktober Staal- en ijzerprijzen in Frankrijk verhoogd R.-K. Middenstand neemt stelling tegen organisaties van consumenten Negen jaar voor gewezen Avereest-patiënt „Pot voor meneer" op de helling Commissie bepleit afschaf- fing fooienstelsel Mr. A. W. Hellema overleden Verkorte balans van de Nederlandsche Bank Stand van het schatkistpapier Escomptohank vierde honderdjarig bestaan Hoogte van de hemelbol (Van onze correspondent in Rome) De opening van de gemeenschappelijke vergadering der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal te Rome is een feeste lijke gebeurtenis geweest. Voor de ver tegenwoordigers, die uit Nederland, België, Luxemburg en ook uit Bonn waren geko men, was het een gebeurtenis zich te be vinden in het grote paleis van Monte Ci- torio, met een zittingszaal bestemd voor zeshonderd afgevaardigden, en een pu blieke tribune, die meer dan duizend per sonen kan bevatten. De zitting begon vrij kleurloos. Voor men er iets van had be merkt was reeds met algemene stemmen de opvolger gekozen van de vice-voor- zitter, de heer Vixseboxse (C.H.U.). in de persoon van mr. dr. W. Rip, ook een Ne derlander, behorende tot de Anti-Revolu tionaire Party. Even na twaalf uur kwam het hoofdpunt van het programma, de rede, uitgesproken door de president van de Italiaanse republiek, Gronchi. Gronchi, die een uitstekend spreker is, werd met grote aandacht gevolgd. Hij leg de sterk de nadruk op het sociale aspect van de E.G.K.S.: „Het is zeker, dat de nieuwe klassen, die thans steeds meer aan deel gaan nemen aan het leven in de de mocratie en de staat, breder belangen ver tegenwoordigen en grotere politieke en sociale betekenis verwerven. Er leeft een verwachting onder het volk, onder dege- Giovanni Gronchi, de president van Italië heeft gistermorgen een vurig pleidooi gehouden voor de vereniging van Europa op de openingszitting van het parlement van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, die een buitengewone zitting in Rome houdt. Deze opname werd gemaakt tijdens de uitzending van de rede van Gronchi voor de televisie. - nen, die tot nu toe buiten de geschiedenis hebben gestaan, en die thans moeten be slissen wat beter beantwoordt aan hun sociale en politieke verwachtingen, de op vatting die het individu wil doen opgaan in de staat, of de andere opvatting, welke het individu tot middelpunt en tot punt van uitgang maakt en gebaseerd is op de menselijke waardigheid. Dit is de zaak, waar het in deze jaren om gaat, en meer dan door geweld van wapens zal de toe komst der wereld worden bepaald door de wijze, waarop een van deze beide opvat tingen de overhand zal krijgen". ADVERTENTIE STOFZUIGERS Gunstige betalingsvoorwaarden HARTENDORP Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem, Tel. 52760 Voor de middagzitting, waarin de eigen lijke werkzaamheden begonnen, was wei nig belangstelling. Op de publieke tribune zaten alleen twee bejaarde dames. Er wa ren wel vele bijzondere correspondenten, naar schatting 150. De zitting begon met een vrij onaange naam incident. De president maakte be kend, dat de voorzitter van de Hoge Auto riteit, de heer Mayer, een Fransman, en de vice-voorzitter Etzel, een Duitser, wa ren afgetreden. Mayer zal echter nog zijn ambt waarnemen tot zijn opvolger zal zijn gekozen. Daarop stond de voorzitter van de socialistische fractie, de Nederlander Van der Goes van Naters, op en zei, dat een van de punten van de overeenkomst uitdruk kelijk bepaalt, dat een lid van de Hoge Autoriteit geen ander ambt kan vervul len, zolang hij lid van de Hoge Autoriteit is. Er was echter gebleken, dat Mayer op het ogenblik reeds een zekere functie be kleedt in Frankrijk. Mr. Van der Goes van Naters protesteerde daar zeer uitdrukke lijk tegen. Hij kreeg bijval van de Neder lander Sassen. Mayer antwoordde dat hij reeds enige tijd geleden zijn verzoek om af te treden heeft ingediend en dat dit te laat bekend is gemaakt. Veiligheid in de mijnen Na dit incident begon de eigenlijke zit ting met de bespreking van drie rapporten over de veiligheid in de mijnen: een ju ridische verhandeling door het ItaV'aanse kamerlid Carboni, een technisch verslag van de Duitser Sabass en een rapport van de Fransman Vanrullen over de menselijke aspecten. Carboni meent, dat het niet mogelijk is normen van veiligheid te preciseren, wan neer de bevoegdheid op dat terrein blijft berusten bij de diverse staten. Carboni be pleit dus een internationaal akkoord, zodat de veiligheidsmaatregelen in alle landen gelijk zullen zijn. Het permanent orgaan, zoals de Hoge Autoriteit zich dat denkt, zal voorstellen kunnen doen, strekkende tot verbetering van de veiligheid en zou vol gens Carboni ook de bevoegdheid moeten hebben, toezicht uit te oefenen op de nale ving van de gegeven normen. De Nederlander Hazenbosch, Anti-revo lutionair, zei in zijn toelichting op het rap- port-Sabass, dat voor technische vei ligheid honderd percent zekerheid in de mijnen niet bereikbaar is. ADVERTENTIE De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese betalingsunie deelnemende landen voor Nederland in oktober 1957 een over schot van 84.569.000.- (22.255.000 dollar) heeft opgeleverd. Van dit bedrag zal Nederland bij de ver rekening op 15 november 63.425.800.- (16.691.000.- dollar) in goud of dollars ont vangen, terwijl voor een bedrag van 21.143.200.- (5.564.000.- dollar) door Ne derland krediet wordt verleend aan de EBU. Op het door Nederland aan de EBU verleende krediet zal in mindering wor den gebracht een bedrag van 6.251.000.- (1.645.000.- dollar), dat op dezelfde datum uit hoofde van de met Denemarken, Enge land, Frankrijk, Noorwegen en IJsland gesloten consolidatie-overeenkomsten in goud of dollars wordt ontvangen. Na de uitvoering van bovengenoemde verrekeningen zal de vordering van Ne derland op de EBU 259.654.000.- (68.330.000.- dollar) bedragen. De in september met een buitenlandse circulatiebank afgesloten transactie van ƒ90 miljoen, waarvan in het perscommu niqué van 1 oktober melding werd ge maakt, is overeenkomstig de destijds uit gesproken verwachting in oktober volle dig tot afwikkeling gebracht. FRANKFORT (Reuter) Het Westduit- se overschot in de Europese Betalingsunie heeft in oktober slechts 26,3 miljoen bedra gen, aldus meldt de Federale Bank. De daling weerspiegent volgens de bank de aanzienlijke afvloeiing van „vluchtkapi- taal", dat in West-Duitsland werd gedepo neerd in de verwachting van een opwaart se herziening van de mark. PARIJS (Reuter) De Franse staal industrie heeft bekendgemaakt, dat de staalprijzen in Frankrijk vandaag met ge middeld 6% percent zullen worden ver hoogd. De prijzen van ruw ijzer worden met iets minder dan 12 percent verhoogd. De prijsverhoging is noodzakelijk ge worden door de heffing van een invoer- belasting van twintig percent op grond stoffen, zoals brandstoffen, erts en schroot De Nederlandse R.-K. Middenstandsbond heeft een instituut in het leven geroepen dat zich (naast het Economisch Instituut voor de Middenstand) uitsluitend zal bezig houden met het probleem van de verhoging van de produktie per man. Dit heeft de voorzitter van de Interdiocesane Katho lieke Middenstandsbond in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, de heer F. C. de Hosson, vandaag medegedeeld op de cen trale raadsvergadering van deze bond in Amsterdam. Sprekend over het streven naar prijs verlagingen zei de heer De Hosson onder meer: „Goede adviezen stellen wij op prijs en een bepaalde bemoeiing vrezen wij niet. Het „leger van voogden", dat zich aandient onder de namen consumentenbond en con sumenten-contactorgaan, zien wij echter als een nieuw gevaar." Hij oordeelde het onbegrijpelijk dat standsorganisaties aan deze organen medewerking verlenen. De voorzitter deelde nog mede dat de culturele raad van de R.-K. Middenstands bond zijn werkzaamheden is begonnen en al een rapport heeft uitgebracht, dat bin nenkort openbaar gemaakt zal worden. De Zwolse rechtbank heeft de 36-jarige Amsterdamse schilder E. F. B. veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf, de zwaarste straf, die de wet toestaat voor de mis drijven, die deze oud-Avereest-patiënt be ging: wederrechtelijk binnendringen van een woning en afdreiging. Er was tegen hem veertien dagen geleden ook negen jaar geëist. De veroordeelde drong in de nacht van 19 op 20 juni de woning van de directrice van het rijksasiel voor psychopaten te Avereest binnen, gedreven door wraak gevoelens. Hij had een dolk bij zich. Waar schijnlijk wilde hij de directrice naar het leven staan, maar door de aanwezig heid van haar echtgenoot volstond hij met geld te eisen. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De 4 geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, zelfs wanneer andere midde len falen. len taien. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox. Het bestuur van het Hoofdbedrijfschap Ambachten zal in zijn vergadering van 13 november a.s. in Den Haag, een zeer uitvoerig concept-rapport over het fooien- stelstel in het kappersbedrijf bespre ken. Dit concept opgesteld door een spe ciale studiecommissie bevat de volgende conclusies: Het is een eis van sociale rechtvaardig heid, dat de kappersbediende, evenals iedere andere geschoolde vakarbeider, van zijn patroon een volledig loon ont vangt. Evenzeer hebben de ondernemers recht op het berekenen van zodanige ta rieven als noodzakelijk zijn voor het ver krijgen van een redelijk rendement. In voering van een systeem van een vast loon plus provisie uit arbeidsomzet en verkoop, met een gegarandeerd minimum inkomen, behoeft niet te wachten op de instemming van alle bedrijfsgenoten. Overeenstemming tussen de organisaties van werkgevers en werknemers is hier toe voldoende. Volgens het concept-rapport moet het aan de bedrijfsgenoten zelf worden over gelaten om, wanneer zij afstand willen doen van de fooi, uit te maken, op welke wijze dit kan geschieden. Te IJmuiden is overleden de advocaat mr. A. W. Hellema. Hij bereikte de leef tijd van 68 jaar. Mr. Hellema studeerde in 1915 af en vestigde zich aanvankelijk in Haarlem, waarop hij naar IJmuiden ging. De begrafenis zal zaterdagmiddag na aankomst van de trein van 12.38 uur op Westerveld plaats hebben. Het merendeel van de veranderingen op de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 4 november is van gunstige betekenis. Zo is de netto deviezenreserve, die vorige week een aanzienlijke stijging met ruim f 91 miljoen onderging, opnieuw gestegen, ditmaal met ruim f 34 miljoen tot f 943,2 miljoen. De goudvoorraad bleef onveranderd op f 2.648,8 miljoen, zodat goud en deviezen tezamen thans belopen f 3.592 miljoen tegen vorige week f 3.557,6 miljoen. Ook de convertibele valuta hebben het geringe verlies van de vorige week vrijwel ingehaald en staan thans met f 398,2 miljoen op de balans (vorige week f 391,3 miljoen). Een aanzienlijke daling onderging ook de post wissels in disconto, die in één week met f 71,5 miljoen verminderde tot f 51,4 miljoen. Deze mutatie houdt, naar men aanneemt, verband met de aflossing van in disconto gegeven schatkistpapier. Ook de voorschotten op onderpand zijn vrij sterk verminderd, namelijk van f 199 miljoen tot f 57 miljoen. De chartale geldhoeveelheid, die vorige week met ruim f 112 miljoen was ge stegen tot f 4.060 miljoen, is deze week nog iets verder opgelopen tot f 4.091 mil joen. Dit houdt waarschijnlijk verband met de komende storting op de woning bouwlening per 15 november, waarvoor thans reeds gelden zijn opgenomen. Ook de spaarbanken hebben per 1 november een achteruitgang van het spaarderste goed te zien gegeven. Bij de rekening-courant saldo's geeft het tegoed van het rijk een daling te zien en wel met f 38 miljoen tot f 57,6 miljoen. In financiële kringen verwacht men, dat dit tegoed in de komende weken nog wel iets zal aangroeien, voornamelijk wegens betaling van de inkomstenbelasting, doch niet wegens de vennootschapsbelasting, daar deze voor het overgrote gedeelte reeds betaald is. De bijzondere rekening van het rijk is op f 16,7 miljoen onver anderd gebleven. Een aanmerkelijke da ling onderging ook het tegoed van de handelsbanken, dat van f 367 miljoen ver minderde tot f 193 miljoen, onder andere door het verstrekken van callgeld aan het rijk. De overige veranderingen op de week staat zijn niet van grote betekenis. Op de geldmarkt blijft de situatie zeer ruim en daggeld noteert sinds 2 november ZVz percent. In geldkringen verwacht men dat de toestand omstreeks medio november wel minder rui zal worden. Het dek kingspercentage van de direct opeisbare verplichtingen der centrale bank is voor goud en deviezen met bijna drie percent gestegen tot 67,29 percent (vorige week 64,48 percent), een hoogte die in geruime tijd niet bereikt kon worden. ADVERTENTIE incl. verwarming EIGEN FINANCIERING - SPECIAAL TARIEF. Off. Ford Dealer Engelse en Franse producten si .-.I- .-.,R n - C ZIJLWEG 26 - TELEFOON 17296 - 16270 buiten heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Om een depressie, waarvan het centrum met een luchtdruk van 980 millibar boven het noordelijk deel van de Noordzee ge legen is, stroomt met een zuidwestelijke Temperaturen: wind tamelijk droge van oorsprong arcti- en binnenland sche lucht naar onze omgeving. Er komen hierin flinke opklaringen voor, maar ook lichte buien. Door drukstijgingen in West- Europa worden de luchtdrukverschillen ge ring, waardoor de komende nacht bij wei nig wind de temperaturen tot lage waarden zullen dalen en plaatselijk mist kan ont staan. In Zuid-Frankrijk en de Povlakte bevindt zich een kleine storing, die vooral tegen de zuidelijke berghellingen van de Alpen veel regen veroorzaakt. Het is niet onmogelijk, dat deze storing morgen in het oosten van het land enige regen brengt. Elders heeft het weer echter een rustig karakter. WEERRAPPORTEN u i •O-S C »G •3 O i 'C Donderdag 7 november Zon op 7.47 uur, onder 17.04 uur. Maan op 17.04 uur, onder 7.31 uur. Maanstanden 7 nov. 14 nov. 21 nov. 29 nov. 15.32 uur 22.59 uur 17.19 uur 07.57 uur volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water In IJmuiden Donderdag 7 november Hoog water: 3.25 en 15.38 uur. Laag water: 11.23 en 23.39 uur. Helsinki motregen z Stockholm geheel bew. zzo Oslo regenbui zzo Kopenhagen geheel bew. z Aberdeen half bew. nw Londen half bew. wind Amsterdam onbewolkt z Brussel onbewolkt z Luxemburg geheel bew. z Parijs licht bew. z Bordeaux mist zw Grenoble regen 0 Nice regen n Berlijn zwaar bew. z Frankfort licht bew. zzw München zwaar bew. z Zürich zwaar bew. w Genève regen nnw Locarno regen 0 Rome half bew. zzo Ajaccio regen ono Mallorca licht bew. nw Den Helder zwaar bew. zw Ypenburg onbewolkt zzw Vlissingen onbewolkt zzw Eelde onbewolkt zzw Twente onbewolkt zzw De Bilt onbewolkt z Eindhoven onbewolkt z Vlv. Z.-Limb. onbewolkt zzw a 9 1 10 10 3 4 7 7 6 5 6 9 13 7 8 5 6 7 9 17 14 8 10 8 7 8 10 7 7 9 M 5 ts u g 0, V c c.S 0,5 0 10 10 15 6 3 2 6 0,2 17 11 110 0 0,5 0 0,5 19 0 14 53 5 2 0,1 1 1 4 2 2 Voornaamste cijfers ACTIVA: Wissels enz. in disconto 1) Schatkistpapier enz. door de bank gekocht Id. overgen. van de staat Voorsch. in rek.-courant 2) ld. aan de Staat Boekvordering op de Staat Gouden munt en materiaal Zilveren munt en materiaal Goud en zilver totaal Vord. en papier in buiten lands geld Buitenl. betaalmiddelen Vorderingen in guldens uit betalingsakkoorden Diverse rekeningen 1) Waarvan schatkistpapier rechtstreeks bij de bank 2) Waarvan aan Indonesië Convert, deviezen PASSIVA: Bankbiljetten 's Rijks schatkist Id. bijzondere rekening Saldo's van banken Id. uit betalingsakkoorden Andere saldo's van niet-in- gezetenen Andere saldo's Saldo's in buitenl. geld Diverse rekeningen Muntbiljetten Schatkistpapier, waarin gul denssaldo's uit betalings akkoorden zijn belegd Percent, goud en deviezen (In duizenden) guldens) 4/11 51.415 nihil 460.000 57.166 nihil 200.000 2.648.757 10.697 2.659.454 951.740 613 166.726 45.399 nihil 13.177 398,189 4.091.498 57.646 16.760 193.109 62.611 14.633 80.217 7.970 68.029 128.860 90.800 67,29 28/10 122.838 nihil 460.000 199.247 nihil 200.000 2.648.757 11.167 2.659.924 922.581 616 165.955 43.491 nihil 13.177 391.282 4.060.379 95.540 16.760 366.972 66.677 14.683 81.049 8.180 64.686 128.535 90.800 64,48 4/11 28/10 (In duizenden) guldens) 90.800 90.800 460.000 460.000 365.100 418.400 1.873.610 1.955.010 261.000 261.000 Het ministerie van Financiën publiceert de volgende gegevens omtrent de stand van het schatkistpapier Schatkistpromessen en -bil jetten ter belegg. v. saldi op akkoordrekeningen Schatkistpromessen bij de Nederlandsche Bank Overige schatkistpromessen in het binnenland Schatkistbiljetten in het binnenland Afgegeven aan het Int. Mo netaire Fonds wegens op genomen vreemde valuta Op een receptie in het Amstelhotel ter herdenking van het honderdjarige be staan der Amsterdamse Escomptobank gekregen door verlening van een onder scheiding aan 2 personen met een lange staat van dienst. De wethouder van finan ciën, mr. F. H. C. van Wijck, die de bank namens het gemeentebestuur van harte gelukwenste en meedeelde, dat de heer J. D. J. Roos, die sinds 1919 aan de bank is verbonden, benoemd is tot offi cier in de orde van Oranje Nassau. Voorts reikte de wethouder de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau, uit aan de heer J. W. de Graaf Bier brouwer, employé op de documentenaf deling, die nog langer dan de directeur, namelijk sinds 1912 deel uitmaakt van het bankpersoneel. De wethouder herinnerde aan de aangename betrekkingen die de gemeente Amsterdam et de jubilerende bank, vooral op emissiegebied, zovele jaren heeft onderhouden. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Escomptobank N.V. zijn nog de volgen de koninklijke onderscheidingen ver leend: de heer M. H. E. Banens, direc teur Escomptobank N.V. te Djakarta werd benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau, de heer C. L. Arnold, agent van het kantoor Surabaia werd be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau en aan mevrouw G. Marten, chef van de effectenafdeling van het kantoor Surabaia werd de gouden eremadaille, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau, verleend. Hartzwakte. President Zapotocky van Tsjechoslowakije, lijdt aan hartzwak te, meldt het staatssanatorium te Praag. De ziekte van de 72-jarige pre sident heeft een normaal verloop. Magie. In Basoetoland zijn veertien ne gers ter dood veroordeeld voor „magi sche" moord op een inlander, die zij verdronken na van zijn bloed en wenk brauwen een tovermiddel gemaakt te hebben. Muiterij. Tweeënzestig muitende politie mannen zijn maandag in de Indische stad Lucknow gearresteerd en 140 ont wapend, nadat zij geweigerd hadden hun eis in te trekken om samen met niet-politie-ambtenaren een vereniging te vormen. Ondergedoken. Het vulkanische eiland, aan de westelijke kust van Faijal (Azo- ren), is weer onder water verdwenen, na 24 uur boven het zee-oppervlak te zijn geweest. Het „nieuwe eiland" is verleden maand dertig dagen boven water geweest en verdween daarna vijf dagen onder het zee-oppervlak. Teruggeweken. Professor Kurt Vieweg, die in april uit Oost-Duitsland naar de Bondrepubliek was uitgeweken, is volgens het anti-communistische voor lichtingsbureau „West", naar Oost- Berlijn teruggekeerd, waar zijn vrouw en twee kinderen wonen. Op de plenaire vergadering van het centrale partij co mité in het begin van dit jaar was hij beschuldigd van „verraad", omdat hij een gewijzigde landbouwpolitiek voor stond, die gebaseerd was op het feit, dat de overgrote meerderheid van de boeren niet voor collectivisering voelt. Democraten. De democraat Lindsay Al- mond, een vurige voorstander van ras senscheiding, die bij zijn verkiezings campagne beloofd had de uitspraken over rassenscheiding van het Ameri kaanse hooggerechtshof te tarten, is ge kozen tot gouverneur van de Ameri kaanse staat Virginia. Hij versloeg hier mee de meer gematigde republikein Ted Dalton. De democratische burge meester van New York Robert F. Wag ner is met ruime meerderheid herko zen. Zijn tegenkamdidaat was de door president Eisenhower gesteunde repu blikein Christenberry. Baby. In een dierentuin bij Londen (Whipsnade) is een baby-rinoceros geboren. De geboorte in gevangenschap van deze Indische neushoorn is de tweede in de geschiedenis. In septem ber is in de dierentuin in Bazel een rinoceros geboren. Repatriatie. Het Poolse persbureau PAP meldt, dat meer dan 66.000 Pool se staatsburgers in de eerste negen maanden van dit jaar door de Sovjet- regering zijn gerepatrieerd. Dit is meer dan de helft van het totaal van 103.000 personen, die in de afgelopen drie jaar uit Rusland zijn teruggekeerd. Volgens het bericht hebben velen van deze gerepatrieerden geen familie leden in Polen. Vervallen. Een prijs van een half mil joen mark in de Berlijnse stadsloterij is vervallen, omdat de winnaar niet op was komen dagen. Men neemt aan, dat de winnaar een buitenlander is ge weest, die bij een bezoek aan Berlijn een lotje heeft gekocht en er nooit meer over gedacht heeft. Het bedrag zal in juli worden verdeeld over een kwart miljoen mensen dat twee cijfers juist heeft. Decentralisatie. Het Russische partij-or gaan „Pravda" meldt, dat te Moskou op een wetenschappelijke bijeenkomst, waarop de vooraanstaandste Sovjet geleerden aanwezig waren, is besloten tot de instelling van een universiteit en een „wetenschappelijk centrum" in Si berië, onafhankelijk van de universitei ten der verschillende in Siberië gelegen Sovjet-republieken. Op de bijeenkomst werd op de noodzakelijkheid ener „we tenschappelijke decentralisatie" gewe zen. De Sovjet-wetenschap zou teveel in Moskou en Leningrad zijn geconcen treerd. Grondrecht. De Sovjet-ambassadeur in Oost-Berlijn, G. M. Poesjkin, heeft mondeling bij de Westbe/lijnse stads regering laten protesteren tegen een anti-communistische vergadering, die in de Benjamin Franklin-Halle in West Berlijn wordt gehouden. De bijeen komst, waarop ook Russische vluchte lingen zullen spreken, wordt niet afge last. Het recht op vrije meningsuiting is een grondrecht, dat niet wordt prijs gegeven, aldus de Westberlijnse stads regering. DE SIMPELSTE wetenschappelijke voor-, een paar meters verschoven is, uw hemel stelling van het heelal is de sterrenkundige bol bevindt zich wéér ergens anders, enz. hemel, die een wiskundig zuivere bol is, Ieder van ons draagt dus eigenlijk een 39. Met een buil op zijn hoofd en een frons tussen zijn wenkbrauwen kwam de burgemeester overeind. Hij was geweldig boos. „Euveldaederl", riep hij, de brand meester bij de kraag vattend, „vanwaer deze brute aanval op mijn persoon?.'" „Ik ik wilde u laten springen", stamelde de brandmeester, „u weet wel, door een hoepeltje eh in een vangnet bedoel ik. Maar er zat geen net in de hoepel eh... zodoende. Maar in elk geval bent u gered". „GERED...?", herhaalde de burgemeester bitter. „Ja, meneer de bur gemeester", merkte Panda op, „de brand in uw huis is geblust en u...". „Welke brand?", brieste de burgemeester, „waer leuteren jullie over?! Er is helemaal geen brand in mijn woning geweest!" „Wat?!" riep de brandmeester verbluft, „geen brand? Maar er kwam rook uit uw ra men!" „Rooksmaalde de burgemees ter, „hij zag rook en ging blussenMaer, sukkelaer, dat was geen rook van brand, doch van tabak, die uit mijn venster kwam! Stumperende klungelaer! Ge hebt mijn pijprokerswedstrijd geblust! Mijn wereld record verdronken!" En bij deze woorden wees hij met een dramatisch gebaar naar het raam, waar de druipende deelnemers van de pijprokerswedstrijd nu stonden te tieren. „Ohm", mompelde de brand meester, „volgende keer beter". „Er is geen volgende keer meer voor u!", gromde de burgemeester, „brandpost 1 is opgeheven en uitgekrast! Ik heb tabak van uj" waarvan ons oog - en in de meeste geval len het rechteroog - het middelpunt vormt. Deze wiskundig zuivere bol, waarvan we in het gunstigste geval op het aardopper vlak slechts de helft kunnen overzien, is natuurlijk een volkomen denkbeeldige bol. Hij bestaat niet, maar dient als werktuig voor geleerden en leken die door deze bol in staat gesteld worden elk punt aan de hemel zo nauwkeurig als zij maar willen vast te leggen. (De hemelbol is er vooral ook, om er in donkere, onbewolkte, nachten naar te kijken en een indruk te krijgen van de on begrensde macht van de schepping; maar daar heeft u deze rubriek niet voor nodig). Bestaat de hemelbol dus in werkelijk heid niet, zij doet zich desondanks aan ons voor als een realiteit. Om te beginnen kunnen we duidelijk zien, dat we over koepeld worden door iets blauws, of iets wits, in de nacht desnoods door iets zwarts; in ieder geval zien we duidelijk dat we van boven als het ware afgedekt zijn. „Dat is verbeelding", zal een nurks hierop ant woorden. Best mogelijk, maar die verbeel ding doet zich bij iedereen als een werke lijkheid voor. Geen mens heeft het gevoel dat recht boven of schuin-zijwaarts om hoog de volstrekte oneindigheid gaapt. (Iemand die dat gevoel wel zou bezitten, moet zich ongetwijfeld hoogst onbehaag lijk voelen!). Vóór we gaan aantonen, hoe werkelijk de hemelbol zich aan ons voor doet, moeten we er even op wijzen, dat die hemelbol, waarvan ons oog het mid delpunt vormt, voor ieder anders is. Dat volgt al uit de definitie, want mijn buur man heeft (doordat zijn oog zich op een andere plaats ophoudt dan het mijne) een andere hemelbol, waarvan het middelpunt eigen hemelbol, die verandert naarmate wijzelf van plaats veranderen. Maar goed, stel dat iemand ons eens zou vragen, hoe hoog we de hemelbol boven ons zien, dan zullen degenen die een beetje cerebraal zijn ingesteld niet lang met hun antwoord wachten en antwoorden dat hij oneindig hoog is. Inderdaad, we wéten dat die bol zo hoog is door de kennis die ons sinds de vroegste kinder jaren is bijgebracht. Maar zien we de blauw, grijze of zwarte koepel ook inder daad als oneindig hoog? Be slist niet! In de eerste plaats kunnen we niet oneindig hoog zien, maar afgezien daarvan hebben proeven uitge wezen dat de meeste mensen het hemeldak op betrekkelijk korte afstand van zich zien, een afstand, die door verschillende mensen ook verschillend wordt geschat Een der gelijke schatting is mogelijk, door de proef persoon te vragen, hoeveel maal, naar zijn mening, de afstand tot de horizon groter is dan de hoogte die hij boven zijn hoofd ziet. Omdat de afstand tot de horizon on geveer bekend is, kan uit het verkregen antwoord blijken, hoe hoog de hemelkoepel wordt gezien. In staande houding blijkt de hoogte van de hemel voor vele mensen te variëren tussen slechts 1 en 3 km! Een onderzoek dat prof. Thomas te Wenen bij een groep toehoorders instelde, leverde nóg verrassender resultaten op, want de gemiddelde hoogte werd toen op 576 m geschat! Laten we dan de volgende keer eens aan tonen, dat we de hemelbol niet als een halve bol, maar als een diepe schotel zien. H. Pétilloi (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2