Televisie en huiswerk: twee problemen voor de pedagoog Woningverdeling en rechtvaardigheid, lege huizen en te hoge huren Cunard bezit twee wonderlijke vrachtvaarders met vreemde opbouw PONTIAC f Visserij-varia Inspecteur J. Algera sprak voor de HBS-ouders College antwoordt de raad over een veelomvattend probleem LANGS SLUIZEN EN HAVENS 7 Familie-avond van G.N.V. Kapitein gestraft wegens te snel varen COR v. d. MEER Velser Accordeon vereniging concerteert tweemaal OLD CLOTHES NEW K.V.P. gaat vergaderen BDG VKD 7-13 Raad voor de Scheepvaart straft stuurman van de „Waterman" G. D. Kerkmeer kwart eeuw bij het PEN Heren en dames van DEM verloren zondag WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 TIJDENS EEN OUDERBIJEENKOMST in de Velsense Rijks H.B.S. heeft de ge meentelijke inspecteur voor het onderwijs, de heer J. Algera gisteravond een uitge breid en boeiend referaat gehouden over „Televisie en huiswerk", waarin hij de ver anderde constellatie van de pedagogiek betrok, om tevens de nieuwe maatschappij- vormen en hun consequenties voor de opvoeding diepgaand te beschouwen. De samen hang tussen de opvoedende taak van de onderwijzer en de dynamiek, waarin de huidige samenleving is gaan verkeren een taak, die naar zijn mening bepaald moeilijker is geworden sinds de maatschappij zich in een snel tempo wijzigde bracht hem onder meer op het afbrokkelen der tradities, het overnemen van vele taken, die bij het huisgezin thuishoorden door de school en het wegvallen van de „opvoedende taak van de arbeid", waaruit bepaalde gewijzigde gezinsverhoudingen zijn ontsproten. Dat daarbij ook de continudiensten van vele vaders een bepalende rol zijn gaan spelen, achtte de heer Algera duidelijk, vooral in deze IJmond, waar deze continudienst al zo menige menselijke habitus heeft „omgegooid". Via deze uiteenzetting kwam de heer Algera terecht bij het fenomeen televisie, wier functie in de samenleving onweerhoudbaar toeneemt een medium, dat wellicht zijn bezwaren heeft in verband met de opvoeding, maar waar men aan de andere kant beter een zo goed mogelijk gebruik van kan maken, dan er een afwijzende houding tegenover in te nemen. Na enige cijfers te hebben genoemd, waaruit bleek, hoe sterk de televisie als nieuw communicatiemiddel aan het toe nemen is, riep hij op tot een zekere be zinning op de gevolgen, die het verschijn sel in de pedagogiek en in de samenle ving in het algemeen met zich brengt. De bekende argumenten tegen de televisie (aansporing tot passieve vrijetijdsbeste ding, vervlakking, schade aan het ge zinsleven) ontdekte hij in een recent ver leden eveneens, toen de radio haar intre de deed.en driehonderd jaar terug werd er geklaagd over het „zinloos lezen". Elk nieuw menselijk communicatiemiddel, de film incluis, heeft dergelijke weerstanden opgeroepen en de heer Algera plaatste daar als zijn mening tegenover, dat het geen zin heeft om redeloos te klagen, evenmin als het zin heeft zonder reden te jubelen over het medium televisie. Vervolgens behandelde de inspecteur de specifieke eigenschappen van de televi sie, welke de wereld tot in de huiskamer brengt en in feite een combinatie geeft van vroegere verbindingsmiddelen. Hij verzocht vooral niet te vergeten, dat tele visie voor allen bepaald niet even aan trekkelijk is: onderzoekingen in het bui tenland hebben uitgewezen, dat de 16-24 jarigen tot de minst trouwe kijkers beho ren, omdat deze groep haar ontspanning bij voorkeur buitenshuis zoekt. Voor jonge kinderen daarentegen is het het „bewegende prentenboek", dat boeit en voorts lijkt het er op, dat er verschil is tussen appreciatie door de man en de vrouw. De vraag stellende, welke invloe den de televisie heeft op het gezinsleven overzag de heer Algera de vrijetijdsbe steding, de dreiging, dat de jeugd ver slaafd raakt aan het beeld en zou „weg trekken in een poel van ongeletterdheid" en de daar tegenover staande conclusies van onderzoekers, dat het allemaal nogal mee valt. Als tweede onderwerp van deze avond werd het huiswerk bij de kop genomen: de recente klachten over het teveel aan huiswerk brachten de inleider op een na dere beschouwing van dit probleem, waar bij hü ervan uitging,dat er een toene mend aantal ongeschikte leerlingen voort gezet onderwijs geniet, nu het (gelukkig) steeds makkelijker wordt dit onderwijs De jaarlijkse familie-avond van de afde ling Beverwijk van het Christelijk Nati- naal Vakverbond, welke maandag in het Kennemertheater werd gehouden, begon op de gebruikelijke wijze met een kort in leidend woord van de afdelingsvoorzitter, de heer G. I. van der Wal, gevolgd door het uitspreken van een gebed en het ge zamenlijk zingen van de verzen 1 en 2 van psalm 145. Vervolgens zou het woord wor den gevoerd door het lid van de Tweede Kamer voor de C.H.U., de heer C. J. van Mastricht, maar deze was verhinderd en zijn plaats werd ingenomen door de se cretaris van het C.N.V., de heer C. van Nierop. De heer Van Nierop ging hierbij van het standpunt uit, dat het Nederlandse volk zich niet gemakkelijk van de nood zaak der bestedingbeperking laat overtui gen, omdat betrekkelijk kort daarvoor nog een rechtvaardige verdeling van de wel vaart aan de orde is geweest. En ofschoon er volgens spreker allerminst reden is voor paniekstemming of een pessimistische kijk, zal men zich toch de voelbare kracht van dit woord moeten realiseren. Evenmin is er aanleiding zich op een schampere ma nier over de welvaart uit te laten, want dit begrip is nu eenmaal anders voor een totaliteit, dan voor een individueel gezin. Ten slotte kan ieder voor zich de toegeno men welvaart ook in deze dagen nog con stateren. Spreker noemde als voorbeeld de overmaat van werkgelegenheid, de uitbrei ding van sociale voorzieningen en het toe nemen van de vakantiemogelijkheden. En in de arbeidersgezinnen wordt deze wel vaart ondubbelzinnig gemanifesteerd door bromfietsen, televisietoestellen, langer en beter onderwijs voor de kinderen en de toenemende ontspanningsmogelijkheden voor de jeugd. Daarbij mag ook het C.N.V. niet vergeten, dat de laagstbetaalde ge zinnen de financiële zorgen allerminst ge spaard zijn gebleven en dient te worden getracht deze categorie met speciale maatregelen tegemoet te komen. Aldus moet recht worden gedaan aan hen, die nog steeds in de moeilijkste omstandigheden verkeren. Want ook de christelijke vakbe weging voelt zich geroepen medeverant woordelijkheid te dragen op sociaal-eco nomisch terrein. Na deze toespraak, die met grote aandacht werd beluisterd, zong men nog gezamenlijk de verzen 1 en 2 van Gezang 117. Onmiddellijk na dit propagandistische gedeelte werd het toneel vrijgegeven voor de Hervormde Toneelgroep uit IJmuiden- Oost, welk gezelschap met een opvoering van het blijspel ,,'n Wespennest" van Henk Bakker en J. W. van der Heiden voor ge paste vrolijkheid zorgde. Dit bleek een uit stekende keuze te zijn geweest, want het publiek heeft zich kostelijk geamuseerd met de perikelen, die het gevolg zijn van Loeki Verduin's spontaan besluit, haar villa enige tijd voor pensiongasten be schikbaar te stellen. De opvoering als zo danig werd enige weken geleden reeds uit voerig in dit blad besproken na de voor stelling van dit ensemble in het Hervormd Jeugdhuis te Velsen. Zij bleek sindsdien nog enigszins aan levendigheid te hebben gewonnen, zodat ook deze familie-avond voor het C.N.V. in Beverwijk weer een succes is geworden. te volgen en hij wees een deel van de schuld toe aan de schoolorganisatie, die door een onvoldoende differentiatie de verschillende geaardheden der leerlingen niet of nauwelijks tot hun recht doet ko men. Bovendien zou naar zijn oordeel de m nier van lesgeven op de middelbare scho len een deel van de schuldvraag beant woorden vooral de jongere leerlingen krijgen vaak te veel van het goede op een tijdstip in hun jeugd, dat zij nog te veel behoefte hebben aan recraetie. Bo vendien was het voor hem de vraag, of al het huiswerk wel oordeelkundig, vol doende voorbereid en in gepaste hoeveel heden wordt opgegeven en in dit verband wilde hij dus zeker niet de schuld alleen aan de televisie geven, zoals nog wel eens gebeurt. „Zou het zo gek zijn om een schoolpsycholoog te benoemen of een maatschappelijk werker bij de staf van een school om te kunnen ingrijpen als een kind door karakter of door omstandighe den dreigt te mislukken?" Het forum, dat onder presidium van ir. D. N. Dammers stond, heeft op bijzonder geanimeerde wijze het behandelde verder doorgepraat, waarbij onder meer de nuch tere conclusie loskwam, dat televisie in het gezin niet veel kwaad kan aanrichten, zolang „vader baas is in huis". De Raad voor de Scheepvaart heeft de 46-jarige kapitein D. W. H. uit Rotterdam gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tijd van één week te ontnemen. Hij had op een proefvaart door de Mer- wede zo hoge golf getrokken, dat het langs de oever gemeerde binnenschip „Barbara" volliep en zonk. De schipper had zich met behulp van een op de wal staande loskraan kunnen redden. Kapitein H. er kende dat hij te snel gevaren had. ADVERTENTIE De echte HELDERSE TAAI van Pronk steeds vers verkrijgbaar bii het bekende adres KENNEMERLAAN 131 - TEL. 5386 Reforma - Zoutloos - Suikervrije artikelen Profiteert u reeds van ons 25 RENTE-SPAARSYSTEEM ADVERTENTIE SWISS MADE ANTIMAGNETISCH 495° (met kleine tea wijief) Fa. R. DE BOER Kennemerlaan 60-62 Deelnemer K.L.M.-actie Contactavond van „Geel Zwart" De supportersvereniging „Geel Zwart" van de voetbalvereniging „Kinheim" zal op vrijdag 23 november in het gemeente lijk ontspanningslokaal aan de Van Die penstraat een contactavond houden. Er zijn die avond aantrekkelijke wedstrijden; voor de heren in klaverjassen en voor de dames in sjoelen. De Velser Accordeon Vereniging geeft binnenkort een tweetal concertavonden en wel op zaterdag 23 november en zaterdag 21 december. Beide uitvoeringen worden in het Patronaatsgebouw gegeven. De V.A.V., die thans uit vier orkesten bestaat, treedt op onder leiding van haar dirigent Rijk Hofman. Het programma is voor de pauze uit sluitend aan accordeonmuziek gewijd; composities van Franz Schubert, Franz Abt en Ludwig van Beethoven komen er even goed op voor als werken van meer popu laire kunstenaars. Het A-orkest speelt on der meer Lehar's Ballsirenenwals uit „Die lustige Witwe" en de fraaie, Oekrainische Ouverture in C van R. Würthner. Na de pauze zijn het de gebroeders Wik kel, het Kalmar trio, de wasborders en Wim Theewis, die respectievelijk als kol der-duo, acrobaten, muzikale artisten en humorist-conférencier de aanwezigen zul len bezighouden, waarbij Dolf Brouwer voor de muzikale omlijsting zal zorgen. Het is een verstandig besluit van het V.A.V.-bestuur cabaret- en muziekpro gramma gescheiden te houden. Een voor beeld, dat helaas bijna geen enkele plaat selijke vereniging poogt na te volgen. Een breed-opgezette vraag bij de Velsense begrotingsbehandeling over de woning verdeling met een evenwichtige opzet der bevolking als achtergrond, kreeg de volgende beantwoording: B. en W. zijn van oordeel, dat de opzet van de uitbreidings plannen van de gemeente een rijke schakering van bebouwingsmogelijkheden in deze gemeente inhoudt. Daarvoor is bevorderlijk de typische opbouw van de gemeente in een zestal woonkernen met sterk verschillende aard. De realisering van deze plannen is tot nu toe in een redelijke harmonie voltrokken, bezien naar de diverse typen van woningen, waardoor een ruim gevarieerde toename van de bevolkingsopbouw is bevorderd. Het blijft daarbij een open vraag of daarmede een evenwichtige samen stelling der bevolking is benaderd of bereikt, maar in die richting tendeert de op lossing bepaald. Wellicht moet een uitzondering worden gemaakt voor Velsen-Noord, waar een geringere belangstelling van intellectuelen en beter gesitueerden voor vestiging valt waar te nemen. De nog vol te bouwen delen van de di verse uitbreidingsplannen zullen naar hun aard de bereikte harmonie niet verstoren. Van beïnvloeding van het evenwicht door de strekking van het streekplan IJmond-Noord kan geen sprake'zijn, daar in dit plan wordt uitgesproken dat wer kers in de bedrijven benoorden het ka naal ook aan die zijde moeten wonen. Een ander aspect van het vraagstuk wordt aangeroerd door het resultaat van vraag en aanbod op de woningmarkt in de naoorlogse jaren naast de momentopna me van vraag en aanbod thans, bezien in het licht van eisen van sociale rechtvaar digheid. Hoge huren Het verschijnsel van te hoge huren voor grote categorieën gegadigden is geen plaatselijk, maar een landelijk verschijn sel, waarmee het gehele huurvraagstuk aan de orde kan worden gesteld. Er "moet volgens B. en W. op worden gewezen, dat in dq na de oorlog gebouwde woningwet woningen een hoog percentage (naar schatting 30%) bewoners is gehuisvest, dat in hoger geclasseerde woningen thuis hoort. Veelal komt dit nog voor in de wo ningwetwoningen met de laagste huren, waardoor er weinig aanleiding is voor betrokkenen om naar een andere behui zing om te zien. Directe invloed valt hier niet uit te oefenen. Verwacht mag wor den dat in de loop der tijden door ver schuiving een meer aangepaste woning bezetting zal ontstaan. Overigens is de verhouding van de in aanbouw zijnde woningwetwoningen tot de overige categorieën bevredigend, hoe wel moet worden toegegeven, dat thans in vlotter tempo duurdere woningen ter beschikking komen; het beeld is wat dat betreft zeer sterk fluctuerend van de ene op de andere periode. Het komt een enkele maal voor, dat een woning geruime tijd leeg staat, onder meer, door het bezwaar van de eigenaar tegen vordering. De afwikkeling van een vordering die door de wet met een aan tal waarborgen is omgeven vergt veel tijd. Daarnaast moet echter worden ge constateerd, dat het hier doorgaans nieu we huizen met een zeer hoge huurwaarde betreft. Vordering behoort in deze geval len soms tot de praktische onmogelijkhe den, omdat er geen animo is tegen deze hoge huur een gevorderde woning te be wonen. Het college streeft er uiteraard naar dit leegstaan tot een minimum te be perken, waar nodig en mogelijk desnoods door vordering. Ten aanzien van de onderbezetting van woningen delen B. en W. mede, dat deze door persoonlijke omstandigheden (leef tijd, ziekte e.d.) soms niet kan worden ontlopen. Getracht wordt evenwel dit euvel door onderlinge verschuivingen zo veel mogelijk te beperken. ADVERTENTIE Weer in korte tijd gereed KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 In het radio-chemisch centrum van de Britse autoriteit voor de kernenergie in Amersham, dat gezien zijn toenemende produktie van isotopen moest worden uitgebreid, werkt men geheel indirect. De bovenste foto toont hoe een meisje achter een muur van dikke loden blok ken door middel van mechanische han den met radio-actief materiaal werkt. De onderste foto toont een meisje, dat op dezelfde manier de radio-activiteit van fosfor meet en een jongeman die de radio-activiteit van isotopen moet bepalen. De afdeling Beverwijk van de Katholieke Volkspartij houdt op donderdag 14 novem ber een ledenvergadering in het KSA-ge- bouw. Wegens drukke werkzaamheden heeft de voorzitter, de heer J. H. Schröer, voor deze functie bedankt. Op deze avond zal in de hierdoor ontstane vacature moe ten worden voorzien. Bovendien zijn nog vier bestuursfuncties vacant. Kennemer-damcompetitie Voor de Kennemer damcompetitie eer ste klasse, heeft in het „Staten huis" het treffen tussen het eerste tiental van de BDC en het nog steeds ongeslagen VKD uit Haarlem plaats gehad. Ondanks zeer goed openingsspel konden de Beverwij- kers zich in het eindspel niet handhaven; het werd wederom een overtuigende ne derlaag. In deze competitie van zes wed strijden is thans hun positie met drie ge speelde en evenzovele verloren wedstrij den verre van rooskleurig en het degra datiegevaar is dan ook zeer groot. Nog indachtig aan de zware nederlaag van verleden week werd er thans aan vankelijk door de BDC'ers zeer goed ge speeld; bij de eerste tijdcontrole was de stand nog dubbelblank en een enken; par tij stond zelfs in het voordeel, het eindspel werd echter zeer zwak gespeeld. De partij tussen E. Reinhout en F. van Wort was het eerste beslist, met een stand van elk één schijf moest Reinhout op tem po nadeel opgeven 0-2. A. Peekei tegen G. Faaij ging in het eind spel door een blunder ten onder (0-4); W. Hoogenboom zag in het eindspel tegen D. Rump de winst over het hoofd en moest met remisie genoegen nemen 1-5; N. Ade laar speelde tegen H. Rump een zeer moei lijke partij, na iedere zet ontstond er een nieuwe dreiging, maar steeds werd door beide spelers de goede voortzetting gevon den, echter in tijdnood was het de BDHC- er die een fout maakte welke onmiddellijk werd afgestraft met het gevolg dat ook deze partij onnodig verloren ging (1-7). Nadat ook H. Diederiks op ongelukkige wijze in het eindspel had verloren, wer den de resterende partijen alle remise, zo dat de eindstand 7-13 werd. BDC I—VKD I 7—13. 1. H. Diederiks— P. Mul -2; 2. R. ConradiF. Visser 1-1; 3. D. SmitP. Hollenberg 2-0; 4. W. Hoogen boomD. Rump 1-1; 5. J. G. Hagenaar J. Lucas 1-1; 6. N. AdelaarH. Rump 0-2; 7. K. Kikke—Th. Kok 1-1; 8. L. Haver— A. Masteling 1-1; 9. A. PeekeiG. Faaij 0-2; 10. E. ReinhoutTh. v. Wort 0-2. DE GROTE BRITSE scheepvaartmaatschappij Cunard White Star heeft twee eigen aardige schepen varen, waarover nog al eens verwarring ontstaat. Om maar meteen de namen te noemen, ze heten „Alsatia" en „Andria", die al eens in IJmuiden zijn geweest. Op het oog zijn het passagiersschepen, maar het zijn niet anders dan vracht schepen met een bijzondere opbouw. Beide schepen kwamen in 1948 te Sunderland gereed bij de werf J. L. Thomson Son Ld. Ze waren besteld door de in Londen gevestigde Silver Line Ld, die de schepen de namen „Silverplane" en „Silverbriar" had gegeven. Pas in 1951 werden zij overgenomen door de Cunard Steamship Company. Onder de vlag van deze maat schappij vertrok de „Alsatia" voor het eerst op 6 oktober 1951 van Liverpool met bestemming Boston en New York. Het schip op de foto is de „Alsatia", die evenals de „Andria" 7228 reg.ton bruto meet en een draagvermogen heeft van 10750 ton. De grootste lengte bedraagt 153,38 meter, de lengte tussen de loodlijnen 147,29 meter, de breedte 19,73 meter, de holte 8,68 meter en de diepgang 8,50 meter. De bemanning bestaat uit 57 koppen. De voortstuwing geschiedt door drie stoomturbines, die aan gedreven worden door een oliegestookte ketel. De Parson turbinefabriek in Newcastle vervaardigde de turbines, die een vermogen ontwikkelen van 8000 pk voor een snel heid van 16 knopen. Het voornaamste kenmerk van deze sche pen zijn de twee brede schoorstenen, waar van de voorste niet als zodanig dienst doet. Zij hebben een opvallend lang dekhuis, waarin men salons zou verwachten voor passagiers, maar deze ruimte is alleen in gebruik door de bemanning en dank zij de grote ruimte is alles bijzonder geriefelijk ingericht. De laatste De „Alsatia" en de „Andria" zijn de laatste vrachtschepen, die aan de vloot van de Cunard Line werden toegevoegd, welke schepen minder bekendheid genieten dan de passagiersschepen, zoals de „Queen Elizabeth", „Queen Mary", „Mauretania", „Caronia" en verschillende andere. De vrachtschepen dragen namen als „Arabia", „Asia", „Assyria", „Pavia", „Vandalia" en „Vardulia", die we ook tegenkomen in de beginperiode van de maatschappij. De eerste „Arabia" treffen we bijvoorbeeld aan in het jaar 1853, een scheepje van 2400 ton dat op 1 januari voor het eerst vertrok van Liverpool naar New York. Een schip onder de naam „Asia" was er al eerder. We vernemen dat dit 2226 ton metende vaartuig op 18 mei 1850 in dienst werd gesteld en van Liverpool ver trok met bestemming New York via Hali fax. En zo is het ook met de „Pavia", welke naam het eerst voorkomt bij de Cunard in het jaar 1897. De Raad voor de Scheepvaart heeft de 29-jarige tweede stuurman G. B. uit Rot terdam gestraft door hem de bevoegd heid om als tweede stuurman te varen voor de tijd van twee weken te ontnemen, omdat het naar het oordeel van de Raad mede aan de schuld van deze stuurman moet worden geweten dat het s.s. „Water man" op 14 maart van dit jaar op de reis van Rotterdam naar Halifax op de Atlan tische Oceaan in aanvaring is gekomen met het uit tegenovergestelde richting komende Italiaanse s.s. „Merit". De „Waterman" had 845 emigranten aan boord, waaronder ruim 300 Hongaarse vluchtelingen. Bij de aanvaring, die tijdens dichte mist geschiedde, haalde de „Mer it" de achterwand aan bakboordzijde van de „Waterman" open, enkele meters bo ven de waterlijn. De kapitein liet terstond veiligheidsmaatregelen nemen, waardoor het gelukte de „Waterman" veilig in de haven van Brest binnen te brengen. De raad is van oordeel dat de stuurman in zijn beleid is te kort geschoten. Aller eerst acht de raad het onjuist, dat hij, toen het zicht verslechterde tot naar schatting 3 a 4 mijl, niet terstond de vaart van zijn schip heeft verminderd. Ernstiger acht de raad het, dat hij, toen uit de ra darwaarnemingen moest worden afgeleid dat zich op minder dan 3 mijl afstand vooruit een schip bevond, terwijl het zicht minder dan 3 mijl .bedroeg, niet direct heeft gehandeld volgens de voorschriften van de kapitein, volgens welke de stuur man in ieder geval vaart had moeten ver minderen, mistsignalen had moeten geven, de machinekamer had moeten waarschuwen en de kapitein had moeten laten roepen. Dit alles heeft hij nagelaten. Dit acht de raad een zo ernstige tekort koming dat een bestraffing niet achter wege kan blijven. Ter gelegenheid van het feit, dat hij de Elektriciteitsvoorziening van Noordhclland gedurende vijfentwintig jaar diende, is de heer C. D. Kerkmeer, wonende Baljuw- laan 2 te Beverwijk, technisch ambtenaar B bij het PEN te Bloemendaal, maandag morgen door de directie ontvangen en ge feliciteerd door de directeur, ir. J. den Boesterd, die hem tevens de gebruikelijke gratificatie overhandigde. Van het Pro vinciaal bestuur kreeg hij een bloemen hulde. Ook op de afdeling Installatiekeu ring, waar de jubilaris werkzaam is, werd hij bij monde van zijn chef en diverse col lega's gehuldigd. Des middags recipieerde de heer Kerk meer in Beverwijk, waar hij namens de jubileumcommissie van het P.E.N. werd gecomplimenteerd door de heer G. E. Noordhof. De „Alsatia": twee schoorstenen, waar van de voorste op bedrog berust. Het bijzondere is dat de namen „Alsatia" en „Andria" niet eerder zijn gevoerd door schepen van de maatschappij. Met de aan koop van deze bijzondere schepen heeft men dus nieuwe namen ingevoerd. Arte van der Veer (Nadruk verboden.) Ondanks de slechte weersomstandig heden hebben de hockeyelftallen van DEM hun hockeyprogramma afgewerkt. En hoe wel de beide eerste elftallen het terrein voordeel hadden, hebben ze geen van beide een overwinning op hun tegenstanders kunnen behalen. Het eerste herenelftal verloor na een zeer aantrekkelijke wedstrijd van het tweede van HIC uit Amsterdam. Technisch was HIC een klasse beter dan DEM, maar door iets feller op de bal te zitten, werd dit tekort bij DEM weggewerkt. Het spel golfde dan ook herhaaldelijk op en neer en het was HIC, dat bij een misverstand in de achterhoede van DEM, gevolgd door een halve mistrap van de keeper, het eer ste doelpunt scoorde. DEM viel daarna fel aan om de achterstand weg te werken en enkele minuten voor rust gelukte dit. On middellijk na de thee volgde een fel DEM- offensief en HIC's achterhoede moest door het weggeven van strafcorners en lange Corners het gevaar bezweren. J. Feyen had werkelijk pech toen een harde push tegen de paal kwam en er geen DEM- speler in de buurt was om de terugstui- tende bal in het doel te slaan. Het succes kwam van de andere kant toen door prachtig samenspel van de HIC- voorhoede de middenvoor een doelpunt scoorde. Met de stand 12 in het voordeel van HIC, eindigde de aantrekkelijke wed strijd. Ook de dames van DEM, die tegen de speelsters van HIC moesten aantreden, konden het niet tot een overwinning bren gen. Beide elftallen speelden met inval sters, doch die van HIC voldeden beter. Het elftal van HIC was over de gehele linie jongen, hetgeen ook uit het tempo bleek. Vlotte combinaties van de HIC-meisjes strandden in het begin op een stevige DEM-achterhoede, maar al spoedig wisten zij deze hindernis open te breken. Hiervan wisten zij handig te profiteren en bij het ingaan van de rust moest DEM tegen een achterstand van 01 aan kijken. Evenals bij de heren, volgde ook hier een fel offen sief van de DEM-dames, maar door slecht schieten doch vooral door voortreffelijk werk van de HIC-goalie kon DEM geen tegenpunt scoren. Bij een scrimmage voor het DEM-doel werd door HIC een tweede doelpunt gescoord. Klaverjassers reiken prijzen uit Zaterdag 16 november wordt in café „Sport" aan de Alkmaarseweg te Bever wijk de feestelijke prijsuitreiking gehou den van de Klaverjascompetitie in club verband. Prijzen van dinsdag Per 1 kg: heilbot f3.20, gr. tong f4 70 4.60, grm. tong f4.204; kim. tong f3.90 3.70, kl. tong I f 3.50—3.20, kl. tong II f 2.80 2.30, tarbot I f32.60. Per 50 kg: tarbot IV f 5554, gr. schol f 69, grm. schol f 75, kim. schol f 81, kl. schol I f 8570, kl. schol II f 7327, schar f 21, v. haring f 29 14.80, makreel f 2010, gr. schelvis f 31 23, grm. schelvis f 2922, kim. schelvis f 2319, kl. schelvis I f 2217, kl. schelvis II f 1610, wijting f2213, gr. gul f34 30, mid. gul f 40—36, kl. gul f 17.50—14, kl. haai f 22, ham f 78, kl. koolvis zw. f 21 12.50, kl. koolvis wit f4240. Per 125 kg: gr. kabeljauw f308184, gr. koolvis zw. f 5630, gr. koolvis wit f 10098, gr. leng f78. Aanvoer van dinsdag 100 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 195 schol, 5 schar, 1260 haring, 120 makreel, 860 schelvis, 30 wijting, 145 kabeljauw en gul, 5 haai, 175 koolvis, 34 diversen. In totaal 3630 kisten. Besommingen van dinsdag Postboy f15.740, IJM 183 Vikingbank f21.210, KW 153 Francina f 13.820, KW 7 f 9000, KW 85 f 4120, KW 24 f 5180, KW 28 f 3300, KW 129 f 3430, KW 64 f 3960, KW 89 f1100, KW 31 f 1850, KW 165 f3270, IJM 22 f 2020.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3