r SPION IN BERLIJN f Bouw kernreactor te Petten ernstig verlies voor natuur A PRIMMETJE Agenda voor Haarlem Kort en bondig WOENSDAG 6 NOVEMBER 1957 5 Mooie film B.B.C. verwacht minder radioluisteraars H. J. MAERTENS N.V. De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Opstelling agrarisch plan vergt vijf jaar Zilveren jubileum van Instituut voor Latijns Amerika Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Kerkelijk Nieuws Oudste stoomgemaal van ons land gaat op non-actief (Jverheid maakte fouten in ontginningskwestie Faillissementen In september 7909 nieuwe woningen .J Onderzoek onvolledig in vergiftigingszaak Het filmprogramma in de vertoning van de N.C.R.V. van dinsdagavond vermeldde niets meer of minder dan Alexander Mackendricks „Mandy". Het is het verhaal van een doofstom meisje, dat met de mo derne middelen der wetenschap voor het maatschappelijk verkeer „geschikt" wordt gemaakt. Maar daarvoor niet alleen. De ontvankelijkheid van het kinderlijk gemoed wordt wel zeer nauw betrokken bij de gebeurtenissen rond Mandy. Het worden de gebeurtenissen in Mandy en deze geeft Mackendrick met een fijn ontwikkeld ge voel voor de subtiliteit van het gegeven vorm om het verhaal overtuigend te lei den naar een einde, waarin wij de kleine Mandy haar schroom zien overwinnen om blij deel te nemen aan het spel van haar leeftijdgenootjes. Vooraf zagen wij een kort filmpje over het Luxemburgse plaatsje Differdange als eerste bijdrage aan een serie, gewijd aan kleine steden in Europa, gelanceerd door de Eurovisie. Het N.T.S.-journaal kwam tenslotte nog met een extra-reportage over de behande ling van het Delta-plan in de Tweede Kamer, waarbij o.a. de voorzitter der Tweede Kamer dr. Kortenhorst op het scherm verscheen. Beeldschermer In het jaarrapport van de British Broad casting Corporation over 1957 wordt ge schat, dat wanneer de vergunning van de BBC in 1962 afloopt er slechts drie miljoen vergunningen voor radiotoestellen zullen zijn tegen mogelijk twaalf miljoen ver gunningen voor televisie en radio. Bij de bezitters van televisietoestellen, die zowel de B.B.C. als de commerciële televisie kun nen ontvangen, hebben zij, die in de ho gere inkomstengroep vallen, de meeste be langstelling voor de B.B.C. In de groep middelbare inkomens is deze verhouding ongeveer half om half. Bij de kijkers in de lagere inkomstengroep is de commer ciële televisie het meest in trek. Op de meeste winteravonden kijken ongeveer elf miljoen volwassenen en naar men aan neemt ongeveer twee miljoen kinderen naar B.B.C.-televisie. Dit jaar gaf de B.B.C. negen miljoen pond sterling uit aan televisie tegen twee miljoen pond sterling in het vorige jaar. ADVERTENTIE PHILIPS RADIO - TELEVISIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15229 HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NVRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgenge bed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.25 Voor het platteland. 12.35 Land en tuinb.meded. 12.38 Ballroomork. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Pia norecital. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamerork. en sol. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.15 Toespraak en volkszang. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Gram. 22.30 Orgelconc. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.55— 24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Twee piano's. 11.45 Wenken voor de tuin. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Mezzo-sopr. en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Gram. 15.45 Voordr. 16.00 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld; Het maandelijks overzicht van de werkzaamheden der Verenigde Naties door mr. C. W. A. Schür- mann, Nederlands permanent vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties. 18.00 Nieuws. 18.15 Mede delingen en/of gram. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Lon den. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr.ork. en sol. 21.05 Oom Silas, hoorspel. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Discotaria. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.muziek. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel en gram. 14.00 Amus.- muz 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.45 Ork.conc. 16 00 Koersen. 16.02 Omr.ork., meisjeskoren en sol. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kind. 18 15 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nieuws en rep. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Reportage. 21.00 Verz. progr. 22.00 Nieuws. 22.11 Int. Radio- Universiteit. 22.30 Orgelconc. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG KRO: 20.15 Gastenboek. Plm. 20.30 Testplaat. Plm. 21.00 Kookpraatje. Plm. 21.10 Zang. Plm. 21.25 Televitrine. Plm. 21.50—22.00 Epiloog. In het herfstnummer van „Natuur en Landschap", tijdschrift van de Contact commissie voor natuur- en landschapsbe scherming, wordt opgemerkt, dat de be slissing, inzake de bouw van een kern reactor ten behoeve van het Reactor Cen trum Nederland in het duinterrein van Petten, een van de ernstigste verliezen be tekent, die de natuurbescherming de af gelopen jaren heeft geleden. De plannen tot aanwijzing van Petten werden in maart van dit jaar bekend. Het gemeentebestuur van Zijpe verleende aan de aanvraag de grootst mogelijke mede werking door een bouwvergunning op grond van artikel 20 van de Wederopbouw- wet toe te staan, welke vergunning door het provinciaal bestuur van Noordholland, nadat alsnog gedurende enkele weken is getracht in het terrein zelf tot een ver schuiving van de gebouwen te komen, naar de redactie van „Natuur en Landschap" aanneemt zeer contre coeur, moest worden goedgekeurd. Een pikante bijzonderheid is nog wel, dat de aanbesteding van het werk gehou den is voordat de vereiste provinciale goedkeuring van artikel 20 vergunning was verkregen. Dit tekent de sfeer, aldus het blad, waarin dit omvangrijke en in grijpende werk door de betrokkenen bij de overheidsinstanties werd doorgedrukt en de minachting die men klaarblijkelijk heeft voor de andere bij dit werk betrok ken belangen. Een droevige en ergerlijke Positie van land- en tuinbouw zal grondig worden bestudeerd Gedeputeerde Staten van Noordholland voeren thans overleg over de vorming van een commissie, die zal worden belast met de opstelling van het provinciale agrari sche plan. In de commissie zullen zowel de overheid als het agrarisch bedrijfs leven worden vértegenwoordigd. Tenein de een zo breed mogelijk onderzoek te doen instellen naar de verschillende fa cetten, die de lardbouw in deze provincie biedt, zal de centrale commissie voor het onderzoek worden bijgestaan door drie secties, die respectievelijk de agrarische welvaart, het welzijn ten plattelande en de ruimtelijke ordening zullen bestuderen. Verwacht wordt, dat met het totale on derzoek een periode van vijf jaar ge moeid is. Het is echter niet de bedoeling, dat de resultaten van het intensieve onder zoek pas na vijf jaren bekend zullen zijn. Tussentijds zal rapport worden uitge bracht, als een bepaalde studie is afge sloten. Voor het onderzoek zal het Land- bouw-Economisch Instituut een acade misch gevormde kracht beschikbaar stel len. Voorts zal de sociaal-wetenschappe lijke afdeling van de Provinciale Plano logische dienst worden ingeschakeld, als mede consulenten van de landbouwvoor- lichtingsdiensten. Bij de opstelling van het agrarisch plan zal aandacht worden geschonken aan de specifieke problemen van de landbouw en het platteland in deze provinci Een stu die zal worden gemaakt van de omstandig heden, waaronder de land_ en tuinbouwers moeten werken. Hierbij zullen aan de orde komen: de bodemgeschiktheid, de water huishouding, de arbeidsvoorziening, de voorziening van water en elektriciteit. Voorts: de wijze waarop de landbouwpro- dukten worden verwerkt, de organisatie van in- en verkoop, het veilingwezen, de mechanisatie, de financiering en de di verse maatregelen voor de teeltregeling. Ook de bedrijfsvoering, de grootte va., de bedrijven en de kwaliteit van de be drijfsgebouwen zullen worden bestudeerd om een inzicht te krijgen in de bedrijfseco nomische omstandigheden, waaronder moet worden gewerkt. De beroepskeuze ten plattelande en de afvloeiing van jonge land- en tuinbouwers naar andere bedrijfstakken vormen een speciaal onderdeel van de studie. Met het oog op de stadsuitbreidingen en de vesti ging ten plattelande van niet-agrarische industrieën zullen de vraagstukken, die met de ruimtelijke ordening verband hou den, grote aandacht verkrijgen. Tenslotte zullen aanbevelingen worden gegeven om de positie van de land- en tuinbouw in de provincie te verbeteren. zaak, noemt de schrijver van het artikel het. De redactie schrijft verder: „Hoewel de natuurbescherming er volledig begrip voor heeft, dat in ons land mogelijkheden moe ten worden geschapen voor wetenschap pelijk onderzoek op het gebied van atoom energie en radio-activiteit,betreuren wij het toch bijzonder, dat de regering gemeend heeft nu juist het duinterrein van Petten als plaats van vestiging voor het reactor centrum aan te wijzen. Dit duinterrein vormt immers met het direct aangrenzen de beroemde natuurgebied van het Zwa- nenwater het enige deel van het duin op het vasteland van Holland, waar door het ontbreken van winning van drinkwater nog de oude toestand van het vochtige duin bewaard is gebleven. Het Zwanenwater en de duinvallei de Rietput in het Pettense duin zijn dan ook de enige plaatsen waar nog de rijke flora en vegetatie van de natte duinvalleien, die eertijds overal in de duinen voorkwamen, zijn aan te tref fen." Het instituut voor Latijns-Amerika heeft zijn 25-jarig bestaan herdacht met een receptie in de Witte Sociëteit te 's Graven- hage. Dit instituut kwam in 1932 tot stand, toen ons land, tezamen met de rest van de wereld, in een ernstige economische crisis verkeerde. Men zag toen mogelijkheden voor een instituut, dat zou streven naar bevordering van de economische relaties en naar het zoeken van nieuwe afzetgebie den voor de Nederlandse industrie, het geen tevens in het belang zou zijn van de scheepvaart en het bankwezen. Oud-minister Ch. J. I. M. Welter is ge durende 12'/2 jaar voorzitter van het in stituut. Mr. W. J. van Balen heeft geduren de 25 jaar zitting in het bestuur gehad. In een rede legde de heer Weiter er de nadruk op, dat men zich steeds meer zal moeten gaan richten op praktisch werk, met name in Latijns-AmerikS zelf. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft voor dit werk, het sturen van mensen zelf ter plaat se, een groeiende belangstelling. Er wa ren voor de jubilerende vereniging vele bloemstukken, alsmede een door de K.L.M. geschonken schilderij van het Ti- ticacameer in Peru. ADVERTENTIE Haarlem Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar IJhorst-de Wijk (Dr.) D. C. van der Linde te Olde-eh Nijebêr- koop (Fr.), Bedankt voor Opheusden Jac. van Dijk te Garderen. Geref. Kerken Bedankt voor Oud-Beijerland G. Hen- geveld te Woubrugge. Beroepen te Exeter (Ontario, Canada) C. L. Timmers te Sint Pancras, die be dankte voor Vlaardingen. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rozenburg J. H. Carlier te Zutphen en A. W. Drechsler te Amstei- dam-Noord. Bedankt voor Steenwijk J. H. Carlier te Zutphen; voor Aalsmeer J. M. Visser te Dokkum. Remonstr. Broederschap Benoemd tot waarnemend predikant te Gouda en Schoonhoven drs. F. Rosingh, proponent te Amsterdam. Geref. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Vlaardingen. T. Dorre- steijn te Opheusden. Het waarschijnlijk oudste nog dienst doende stoomgemaal in Nederland, dat van het ongeveer 8800 ha omvattende waterschap Mastenbroek, zal worden ver vangen door een elektrisch vijzelgemaal. In het oude gemaal, dat aan de weg tussen Genemuiden en Kampen staat, be vindt zich een stoommachine, die ruim een eeuw geleden werd vervaardigd door de Amsterdamse machinefabriek De Atlas en die als een pronkjuweel van toenmalig technisch kunnen kan worden beschouwd. De drijfstang, die een kern van hout heeft, is zo lang dat zij buiten de muren van het gebouw moeten uitlopen. Een bijzonder heid is verder het reusachtige vliegwiel, dat een doorsnede van acht meter heeft. Een gedeelte van dit vliegwiel verdwijnt onder de vloer van het gemaal, waar er een speciale kelder voor is gemetseld. Desondanks reikt het toch nog bijna tot aan de zoldering. De zestien meter lange machine werkt nog met kleppen, een sy steem dat reeds sedert lang niet meer wordt toegepast en vervangen werd door expansieschuiven. De stoommachine drijft twee grote houten schepraderen aan, die in een aangrenzend gebouwtje zijn onder gebracht. De oude stoommachine is niet zuinig wat het brandstofverbruik betreft. Tijdens de oorlog moest men zelfs zijn toevlucht tot stro nemen. Een scheepslading van 1200 balen was juist voor één week vol doende. Het waterschap Mastenbroek heeft twee gemalen, waarvan één reeds een elek trisch vijzelgemaal is. Dit gemaal is het grootste vijzelgemaal ter wereld, maar deze titel zal het nu moeten afstaan aan hét nieuw te bouwen gemaal, waarvan de vijzels 985 kubieke meter water per mi nuut zullen kunnen uitmalen. Wat er met het oude gemaal zal gebeuren, is nog niet bekend. Voor het kantongerecht te Assen heeft opnieuw een landbouwer uit Mantinge te rechtgestaan, omdat hij grond zou hebben ontgonnen, die viel onder het Nationale Plan en de bepalingen van de Plassenver- ordening Drente. De kantonrechter ontdekte bij de vorige behandeling, dat een van de bewijsstuk ken, die de officier van justiti tot vrij spraak hadden doen concluderen een brief van de Grontmij op een andere dan deze zaak betrekking bleek te hebben. De kantonrechter gelastte een derde be handeling van de zaak. De officier van Justitie eiste 1500.boete, waarvan de helft voorwaardelijk. In zijn requisitoir merkte de officier op, dat verschillende overheidsdiensten niet voldoende op hun tellen hebben gepast. Van het ministerie kreeg de verdachte bericht dat het per ceel grond vi jl onder bescherming van het Nationale Plan. De Cultuurtechnische Dienst en Staatsbosbeheer gaven echter toestemming het perceel te ontginnen. Zelfs werd de verdachte subsidie hiervoor uitgekeerd. Daardoor hebben overheids instanties het water troebel gemaakt, waarin de verdachte heeft gevist. De verdediger, mr. J. W. Boonk te Emmen, zei dat door overheidsdiensten fouten waren gemaakt. Hij was van me- mjftg dat rheri dé gevolgen hiervan niet mag afwentelen op de rug van de verdachte. Daarom vroeg hij ontslag van rechtsver volging. De kantonrechter zal op 15 november vonnis wijzen. De Haarlemse rechtbank heeft op dins dag in staat van faillissement verklaard: W. H. Oerlemans, pianohandelaar, Ooster straat 8, te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. H. G. Ram- bonnet en curator mr. J. Spreij, advocaat en procureur te Haarlem, Ged. Oude Gracht 65. Wegens hét verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van D. van Maas, aannemer van grondwerken, Leliestraat 22 te Haarlem. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Co- kart en curator mr. J. W. Rutgers, advo caat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. Primmetje zag de enige kans op ontvluchting.Snel kroop hij het konijnehol in, net op tijd, om. aan de grijpende hand van de man te ontkomen Het hol was nauw, maai voor de kleine Primmetje wijd genoeg om er door te krui pen. In 'n ogenblik was hij een heel eind het donkere gangetje ingekropen. En Donnavo die lag op zijn knieën voor het gat en ging te keer van jewelste. Hij schreeuwde woedend, dat Primmetje terug moest komen. Maar Primmetje dacht daar niet aan! 43-44 ADVERTENTIE In september 1957 werden, volgens ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 7909 woningen voltooid. Hierin zijn 655 systeemwoningen begrepen. Het aantal in september 1957 gereed gekomen woningen is groter dan ooit in een septem bermaand is opgeleverd. In de eerste negen maanden van dit jaar werden 62.238 woningen opgeleverd. Dit zijn er 16.014 meer dan in de overeen komstige, periode van 1956 en 15.055 meer dan het hoogste totaal, namelijk 47.183 in 1954, dat na de oorlog in een periode van de eerste negèn maanden van een jaar voltooid werd. Gerekend tot en met september 1957 kwamen sedert de bevrijding 570.399 nieuwe woningen gereed. In september 1957 werd begonnen met de bouw van 6213 woningen, tegen 8052 in dezelfde maand van het vorig jaar. Tot en met september is dit jaar een begin ge maakt met de bouw van 68.934 woningen, rond 7.300 meer dan in de overeenkomstige periode van 1956. Op 1 oktober 1957 waren 100.640 wonin gen in aanbouw. Expositie In het Amsterdams Ste delijk Museum wordt als onderdeel van de permanente expositie „De vijf genera ties" van 8 no'vember tot 10 december een tentoonstelling gehouden van werk van J. Nanninga. ADVERTENTIE Kwarteeuw Gooireservaat. Er is een comité „Gooireservaat 19321957" ge vormd naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van de stichting Goois Natuurre servaat. Het doel van het comité is 50 a 10.000 gulden bijeen te brengen, dat uit sluitend is bestemd voor de uitbreiding van het bezit van de stichting. Het exploita tietekort bedraagt thans f 120.000. Het ju bileum wordt 11 november herdacht in de burgerzaal van het Hilversumse raadhuis. Onderscheiding. De kolonel-titulair, adjudant van de koningin, jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst, heeft per 1 novem ber 1957 op zijn verzoek de militaire dienst met pensioen verlaten. De Koningin heeft hem benoemd tot commandeur in de Huis orde van Oranje en tevens tot haar adju dant in buitengewone dienst. Aangehouden. De Amsterdamse poli tie heeft de 41-jarige Belg A. J. K., ex-di recteur van een Haagse carrosseriefabriek, gearresteerd, die werd gezocht wegens ver duistering ten nadele van twee Haagse ondernemingen van enkele' tienduizenden guldens. Hij was sedert 15 oktober voort vluchtig. Hij is ter beschikking gesteld van de Haagse politie. Nieuwe bruggen. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, zal op woensdag 27 november de opening ver richten van de nieuwe brug over de Rijn bij Rhenen en op zaterdag 30 november van de nieuwe brug bij Schellingwoude. Onderscheiding. Tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw is benoemd mr. J. L. L. Wery, vice-president van het gerechtshof te 's-Gravenhage. Zesduizendste. Het 2450 brt. meten de Russische s.s. „Hasan", dat dinsdagmid dag de IJmuider sluizen passeerde met een lading kolen, is het 6000ste schip, dat dit jaar de Amsterdamse haven aandoet. Vorig jaar kwam het 6000ste schip op 17 novem ber binnen. Emigrantentarief. Het ligt in" de bedoeling van de directie van de K.L.M. speciale emigrantentarieven in te voeren op de routes naar de Zuid-Amerikaanse landen. Deze tarieven zullen veertig per cent lager zijn dan die van de toeristen klasse. De tarieven mogen alleen geduren de de eerste helft van elk jaar worden toe gepast en gelden niet voor emigranten uit Italië en Portugal. Hoogleraar. Met ingang van 1 novem ber is benoemd tot hoogleraar in de vee teeltwetenschap aan de landbouwhoge school te Wageningen, dr. Th. Stegenga te Soest. Deze was als inspecteur van de vee teelt belast met de behartiging van de be langen der kunstmatige inseminatie. Ambtenarensalarissen. Over de moei lijkheden, ten aanzien van de salariëring van het overheidspersoneel, hebben de voorzitters van het ACOP, de christelijke centrale en de r.k. centrale, de heren Blom, Kapinga en Weijters dinsdag een onder houd gehad met de minister van Binnen landse Zaken. De Alkmaarse rechtbank heeft thans nog geen vonnis gewezen tegen de 48-jarige timmermansknecht J.L. A. N. uit Midden- meer. Veertien dagen geleden had de offi cier van Justitie een gevangenisstraf van tien jaar en terbeschikkingstelling van de regering tegen deze man geëist wegens po ging tot moord op zijn vrouw en drie kin deren. Hij had het gezin op de verjaardag van het oudste zoontje op met vergif ge mengde oliebollen getrakteerd. De rechtbank achtte het onderzoek niet volledig. Met name achtte zij de vraag on voldoende beantwoord of het gebruikte vergif inderdaad dodelijk is. Op 19 november zal de zaak opnieuw worden behandeld. Als getuige-deskundige zal dan nog worden gehoord een expert van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag. 49. We hebben in het Engels gepraat, of liever in een soort dialect, zodat nieuwsgierige telefonis tes hun neus zouden stoten. Ik stap de cel uit en ga in een fauteuil zitten. Ik word moe van dat hinken. Nauwelijks zit ik of de heer en mevrouw Sullivan komen binnen. Hij ziet er uit als» een reus in zijn golfkostuum. Haar lichte jurk geeft haar iets van een jachtgodinnetje. Ik stap op en loop hun richting uit. Wat aardig dat u gekomen bent. We hadden 't immers beloofd. Ik merk onmiddellijk dat Kurt er zorgelijk uitziet. Hij fronst geregeld zijn wenkbrauwen. Vermoedt hij iets? Nee, dat geloof ik niet. Hij zou ongetwijfeld graag over Clara praten. Ik geloof dat dat onderwerp hem na aan het hart ligt. En om hem een plezier te doen, begin ik er over. Nou Walter, onze vriendin Clara heeft gister avond haar ware karakter getoond. Haar karakter? Nou ja, ik bedoel haar kwaliteiten als vrouw van de wereld. Zij heeft elke dans met commandant Dela- rue gedanst. Ik ben zelfs iets voor het einde wegge gaan. Was u alleen? Op weg naar huis? Ja. Bent u met de auto gegaan? Ja, ik had een wagen gehuurd. Ik neem mijn inhaleerapparaat ter hand en kijk Miss Morelli onbewogen aan. Hebt u de kranten vanmorgen gelezen, meneer O'Connor? vraagt zij. Nee. Miss Morelli laat me dan een ochtendblad zien dat ik haastig inkijk. Onder een enorme grote kop lees ik: AMERIKAANS TOERIST OVERVALLEN OP DE WEG NAAR PASSY. De moedige bestuurder van de auto 19871 AB 79, de heer Michaël O'Connor, is vannacht het slachtoffer geworden van een overval op de weg van Sallanches naar Passy. Ondanks een klein lichaamsgebrek heeft de heer O'Connor zich van zijn aanvallers kunnen ontdoen en hen knock out ge slagen. De militaire politie en de gendarmerie van Sallanches hebben twee bandieten gearresteerd met een allesbehalve blank strafregister. De heer O'Connor was op weg naar een liefdadig- i heidsfeest in Passy. ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Tegenover dit zware geschut van miss Morelli kan ik alleen maar de bescheiden jongen spelen. Ik heb er u niets van gezegd... ik wilde die overval niet zo opblazen. De journalisten zijn nu een maal belust op nieuws. U bent dus overvallen? Kurt steekt eék sigaret op en kijkt me recht in de ogen. Ja, die kerels wilden mijn geld hebben... Nou, u hebt er zich mooi uit gered! Suzan Martin daalt juist de laatste treden van de trap af, net op tijd om verdere vragen van het echt paar Sullivan te voorkomen. Miss Morelli lijkt me een beetje zenuwachtig. Her haaldelijk speelt zij met de sluiting van haar hand tas en kijkt me gespannen aan. Probeert zij achter mijn ware identiteit te komen, vermoedt zij iets achter het masker van O'Connor? Ik geloof 't wel, maar zou zij me herkennen? Glimlachend stel ik Suzan voor, en met ons vieren verlaten wij het hotel. Het buitenfeestje is prima verlopen. Menigmaal heb ik irritante vragen van Walter en Grace Sullivan moe ten ontwijken, maar dat was alles. Ik kreeg wel de indruk dat Kurt serieus „viste" naar Suzan Martin. Enfin, over vier en twintig uur zal de vulkaan wel zijn uitgebarsten. De vulkaan is niemand minder dan miss Morelli. Op 't ogenblik tast zij de mensen in haar omgeving af. Zij zoekt naar eventuele zwakke plekken in de vijande lijke strategie. Haar aanval van de afgelopen nacht op de geheime Franse basis heeft overigens weinig opgeleverd. Zij had er kennelijk op gerekend bepaalde installaties te vernietigen. Ik zit naast Suzan ,Kurt stuurt. We komen in Cha- monix na een kort oponthoud in Gordon. Van tijd tot tijd gunt miss Morelli mij een blik in het spiegeltje en ik geloof dat zij glimlacht. Het lijkt alsof zij me zwij gend uitnodigt. Tijdens ons uitstapje heb ik geen ogenblik de man nen van de inlichtingendienst waargenomen. Als zij ons werkelijk volgen, moeten zij zich als spoken heb ben vermomd of opgelost zijn in de lucht. Opnieuw een glimlachje van miss Morelli dat ik nu maar eens beantwoord. Men moet een vrouw nooit te leurstellen. HOOFDSTUK VI. Vol gas rijdt mijn auto naar Sallanches. Nu ken ik de weg en bijna elke bocht is me vertrouwd. Ik ge bruik zo weinig mogelijk de voetrem en werk bij de bochten vooral met de motor. In Fayet verlaat ik de grote weg naar Salanches en klim in de richting Saint- Gervais. Ik moet om middernacht mijn afspraak met June Douglas voor de kerk nakomen. De avond is bijzonder kalm verlopen. Om beleefd te zijn heb ik het echtpaar Sullivan bij mij aan tafel in de Savoy uitgenodigd. Omdat ik weet hoezeer Suzan de inhoud van de fles weet te waarderen, heb ik er voor gezorgd dat haar glas geregeld gevuld bleef. Om kwart over elf vroeg ze me of ik haar naar haar kamer wilde brengen. De Sullivans namen toen ook afscheid. Tijdens de maaltijd hebben we slechts één keer over Clara Kolberg gesproken, één keer maar en Kurt nam toen het initiatief. O'Connor, denk je dat Clara in gezelschap van Delarue is gebleven? Ik weet het niet. Een explosie heeft verscheidene gasten weggejaagd. Toen ik afscheid wilde nemen, heb ik noch Clara noch de commandant meer gezien. Kurt was maar matigjes tevreden met dat ant woord, maar hij was beleefd genoeg niet verder aan te dringen. Wat die miss Morelli betreft, ik vroeg haar ten dans, zoals het betaamt, en tijdens een Engelse wals deed zij me een voorstel. Ik maakte mijn verontschul diging dat ik met mijn ongelukkige been niet zo kan dansen als het behoort, maar ik kreeg juist een com plimentje. Maar je danst verrukkelijk, Michaël, en nu we toch zo vertrouwelijk met elkaar zijn, mag ik je dan tegelijk zeggen dat ik je bijzonder charmant vind. Be grijp je wat ik bedoel? Amper. Michaël, sinds ik je ken, brand ik van verlangen een keer met je uit te gaan.... al was 't maar één keer. (Wordt vervolgd) WOENSDAG 6 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Het Nederlands Bal let" voor vereniging Geloof en Wetenschap, 20 uur. Frans Halsmuseum: Prof. dr. Th. J. G. Locker over: Communistisch Rusland en de westerse wereld, 20 uur. Concert gebouw: uitvoering van Haarlemse Nach tegalen, 20 uur. Brinkmann: Ledenverga dering V.V.D. Brinkmann: Surinaamse avond, 20 uur, I. v. A. O. St. Bavo: Jubi leumsamenkomst Friese vereniging Gys- bert Japicx, 20 uur. Gebouw v. Religieuze kring: Eikenlaan 5, lezing door dr. J. B. de Faille over: „Vincent van Gogh", 20.15 uur. Minerva: „Alexander de Grote", 14 j., 20.15 uuj\ Rembrandt: „Porte des lilas", i8 j„ 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Onveilig signaal", 18 j., 19 en 21.15 uur. Luxor: „De hel der verloreren", 14 j., 19 en 21.15 u. Lido: „Gangsters van 18 jaar", 14 j., 19 en 21.15 u. Cinema Palace: „Op weg naar Hollywood", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy: „Johnny knapt het op", 18 j., 19 en 21.15 uur. Studio: „De droom van een bakvis", a.l., 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 7 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Die Blume von Ha waii", 20 uur.Concertgebouw: Najaarscon cert van Christelijk mannenkoor, 20 uur. Gebouw der Vrijzinnig Hervormden, Ja- cobstraat: de heer K. R. Junius Ingerman spreekt voor „Weten en Werken" over: „De schoonheid der Eeuwige stad", 20 uur. Brinkmann: Uitreiking Vaardigheidsdiplo ma's van de B.B., 20 uur. Frans Hals mu seum: Antilliaanse muziek van Ottmar Fraai, zang, Julien Coco, guitaar, Jules de Palm, voordracht, 20 uur. Minerva: Heem- steedse Kunstkring, cabaret „Kwartet" met Jules de Corte en Karin Larsen, 8.15 uur. Rembrandt: „Porte des lilas", 18 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „On veilig signaal", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De hel der verlorenen", 14 j„ 14, 19 en 21.15 uur. Lido: „Houten koppen", a.l„ 14 en 16.15 uur en „Gangsters van 18 jaar", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Op weg naar Hollywood", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Johnny knapt het op", 18 j„ 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „De droom van een bakvis", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7