Commissie van het IJmond-college wil 110 ha. duin aan tuinbouw toewijzen „Veertig ha. slechts lapmiddel" Del Court van Krimpen school in Velsen Noord geopend Bedrag van f 50.000 uitgetrokken voor uitvoerig efficiëntie-onderzoek r THALIA VERVANGENDE GROND WORDT DREIGEND PROBLEEM Verontrustende vraatzucht DONDERDAG 7 NOVEMBER 1957 Slokop De heer G. J. Bremerkamp vertelde over Oud- Santpoort De elftallen van „Noord" Bezwaren Gedeeltelijk soelaas „Rode Zee" sleept Panamese tanker DKV kan positie verbeteren Velsen Noord een prachtig woongebied Begrotingsvergadering Produktschap Vis Kees Manders was met zijn gezelschap in Beverwijk „Westereems" werd vermist in Middellandse Zee Goede start van „Us Memmetael" te Beverwijk Sportstichting in Velsen heeft grootse plannen Sportweek in juni 1958 Metselaar viel in de dolomietsteenfabriek DE ALLENGS ERNSTIGER DREIGING, die de oude tuindersbevolking van Kennemerland als gevolg van indu strialisatie en stadsuitbreidingen in steeds zwaardere mate boven haar akkers heeft zien opdoemen, is aanleiding ge worden tot een breed rapport uit een speciaal daartoe be noemde commissie uit het bestuur van het IJmond-advies- college. De rapporteurs komen tot de conclusie, dat een eerste schrede naar de oplossing van dit vraagstuk de ont sluiting van de in het streekplan genoemde veertig ha duin terrein ten westen van Heemskerk moet zijn, maar dat bovenal de eerder besproken honderdtien hectare duingrond eveneens aan gedupeerde agrariërs moeten worden uitge geven, ondanks de bezwaren, die in het streekplan voor de IJmond-noord daartegen ter tafel zijn gebracht. Niet alleen is deze honderdtien ha prachtig geschikt voor de „fijne" tuinbouw en de bollenteelt, maar bovendien kan een toe nemende intensivering der cultuur bereikt worden door de toepassing van kassen en warenhuizen. Daar komt nog bij, dat deze duingronden als voorzieningsgebied van de stede lijke bevolking welhaast ideaal liggen, dat de groente- en bloemenveilingen onder het directe bereik zijn, maar boven al, dat de IJmond-noord nu al het gevaar gaat lopen al te conjunctuur-gevoelig te worden tengevolge van de over heersende positie van de hoogovens, zodat een bepaalde spreiding van inkomstenbronnen gewenst is. De commissie stelt vast, dat het streekplan enerzijds ontvankelijk is voor de schade, die de tuindersbevolking moet lijden, maar dat er aan de andere knt geen bevredi gende middelen worden aangewezen om de agrariërs schadeloos te stellen: de in het streekplan voorkomende veertig ha duingrond zijn naar het oordeel van de commissie slechts een lapmiddel. Ondanks alle bezwaren, die er tegen het steeds verder oprukken van huizen en fabrieken over de Kennemer tuindersgronden door Provin ciale Staten van Noordholland zijn aangevoerd, is er, zo merkt de commissie op, nog geen bevredigende regeling bereikt. De gemeenteraden van de drie IJmond-gemeenten wordt in overweging gegeven er bij de hogere overheidsinstanties op aan te dringen het in dit rapport vervatte advies ten aanzien van de ontsluiting der duinen zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. Eeri van de factoren, die de vestiging van industrieën in de IJmond-noord sti muleerde, is, zoals bekend kan worden geacht, het graven van het Noordzeekanaal geweest. Maar het graven van het Noord zeekanaal had tevens tot gevolg dat grote delen kostbare tuingrond dreigden uit te drogen, doordat het grondwater wegvloei de. Bovendien werd later veel water ont trokken door de pompinstallaties van het Provinciaal Waterleidingbedrijf en door de diepere bemaling van de oostelijke polders. Een aantal tuinders hebben nog trachten te redden, wat er te redden viel door pompinstallaties te laten bouwen. Hier door konden enige tuinders, zij het met moeite, het hoofd boven water houden. Toevoer van Lekwater zal echter de nodige verlichting in de situatie kunnen brengen. DE STRUCTUURVERANDERING, die zich de laatste tientallen jaren op zo'n snelle wijze voltrekt, maakte het nodig, dat de overheid regelend ging optreden. Een der belangrijkste maatregelen, die de overheid trof was nu de totstandkoming van het streekplan IJmond-noord, welk plan op 20 maart 1956 door de Provinciale Staten van Noordholland werd vastgesteld. Het streekplan gaat er van uit, dat de industrie in 1980 dertig percent van de tuinbouwgrond, zeventig percent van de akkerbouwgrond en veertig percent van het grasland zal hebben opgeslokt. Zogenaamde „woeste gronden", die in tuinbouwgrond zouden kunnen worden veranderd en ook als zodanig door het Streekplan in de cultiveringsplannen voor Een talrijk gehoor, waarvan de gemiddel de leeftijd zeker op zeventig jaar geschat mag worden, vulde woensdagmiddag het knusse zaaltje van hotel „De Uileboom", toen de heer G. J. Bremerkamp op uitno diging van het comité voor ouden van da gen daar aan de hand van door de heer N. Meyer vertoonde lantaarnplaatjes een causerie hield over oud-Santpoort. De heer Bremerkamp maakte in gedachten met de aanwezigen een wandeling door het Sant poort van zo'n 50 jaar geleden en kreeg daarbij de gelegenheid tal van aardige bij zonderheden te vertellen en bekende dorpsfiguren, die al lang het tijdelijke met het eeuwige verwisseld hebben, in de her innering terug te roepen. Zo wees hij onder meer op de vele bui tenplaatsen, welke onze omgeving vroeger rijk geweest is, vertelde interessante din gen over de Hagelingerweg, die vroeger Diddenweg, Doodweg en Puinweg zou ge heten hebben, aan welke laatste naam het puin van het buiten „Velsenhooft" met vreemd geweest zou zijn, en memoreerde interessante bijzonderheden over de om geving van de Ned. Herv. Kerk, de Adolf van Nassauschool en molen „De Sant- haes". De heer Meyer verduidelijkte het gesproken woord door het vertonen van plaatjes, die de oude toestand weergaven en het was aardig te constateren, hoe het gehoor op elk nieuw plaatje reageerde: Een ogenblik waande men zich dan in een bijenkorf thuis, een teken, dat de oudjes het op prijs stelden, dat het verleden voor hen herleefde. Ook in de pauze werd me nig „weet je nog wel" en „herinner je je nog" naar voren gebracht. Aan het einde van de causerie sprak de voorzitster van het comité van een zeer geslaagde middag en de oudjes onder streepten dit door een krachtig applaus. HBC—VVB (te Heemstede, 14.30 uur): VVB: H. Jonkman; A. v. d. Schans en C Luntz; J. Hoogendijk, A. Both en R. Luit jes; G. Steinvoort, J. v. d. Linde, H. Ver swij veren, J. Kersbergen en C. Koppen. VVB 4—IEV I (14.30 uur): IEV I: H. Alkemade; A. Hartveld en G. Bos; B. Wijker, G. v. Berneveld en C. Schoot; E. Wubbenhorst, H. de Reus, J. Feijen, J. de Reus en P. Bakker. Kinheim—NAS (op sportpark „Roos- wijk", 14.30 uur): Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en D. Blom; J. v. Hesselingen, W. Mol en W. Luntz; G. Sluiter, A. Eijke, F. v. d. Well, W. Boeren en J. v. Dijk. Telefonia—Kinheim (ZMC) (te Haarlem- Noord, 15 uur): Kinheim (ZMC): J. Kroger; D. v. As en T. Bax; L. v. Hesselingen, J. Sparreboom de tuinbouw worden betrokken, zijn aan wezig aan de voet van de jonge duinen ten noorden van de terreinen, die in feite voor de uitbreiding van de K.N.H.S. zijn bestemd. De oppervlakte van deze gronden bedraagt ongeveer veertig hectare. In be ginsel bestaat er echter ook de mogelijk heid om hoge jonge duinen door afgraving voor de tuinbouw geschikt te maken, het geen echter grote bezwaren met zich brengt. Daarvan werd aanvankelijk vol ledig afgezien. Andere gronden, die ge schikt zouden kunnen worden gemaakt voor agrarische doeleinden kunnen niet worden onttrokken, omdat anders de watervoorziening weer ernstig zou worden geschaad. De conclusie is, dat voor de 420 hectare tuinbouwgrond, die zullen moeten worden opgeofferd, slechts 120 hectare in de plaats zal kunnen worden gesteld, hetgeen uiter aard voor de tuinders in de IJmond geen uitkomst biedt. BEZWAREN tegen het plan kwamen ondermeer in de gemeenteraad van Bever wijk tot uiting bij de behandeling van het uitbreidingsplan in hoofdzaak „Noord- Oost". „Als dit plan ten uitvoer wordt ge legd", zo luidde een motie gericht aan Provinciale Staten, „dan zou veel tuin bouwgrond hieraan ten offer vallen, waar door vele.tuindets en veehouders brodeloos zullen worden". De vroede vaderen van Beverwijk waren ef'Schter van overtuigd, dat het mogelijk was vervangende gron den te creëren, maar dat daarvoor de medewerking van de provincie noodzake lijk is. De Beverwijkers zien wel het grote belang van het uitbreidingsplan „Noord- Oost" in, maar achten de tenuitvoerleg ging slechts geoorloofd, indien op korte termijn de tuinbouwgronden, die aan de woningbouw ten offer vallen, worden ver vangen. De kosten van verplaatsing zouden dan, omdat het ook een nationaal belang betreft, door het rijk dienen te worden gedragen. Ook de raad van de gemeente Heemskerk heeft zich uitvoerig met het agrarische probleem bezig gehouden. In een motie drongen de Heemskerkers er op aan de gewraakte 110 hectare duin terrein ter vervanging van de bedreigde tuinbouwgronden beschikbaar te stellen. Ook werd bepleit de gedupeerden van deze gemeente prioriteit te verlenen voor ves tiging in de IJselmeerpolders, waardoor de tuinbouw ter plaatse een ruimere ont plooiingsmogelijkheid kan worden geboden. Tot de uitbreidingsplannen „Oosterwijk" en „Meeresteyn" op de grens van Bever wijk en Heemskerk kan slechts worden overgegaan, indien de IJmond-adviescom- missie de raad de overtuiging kan geven, dat in voldoende mate vervangende gron den aanwezig zijn. (Hier komt nog bij, dat de door Beverwijk bepleite grenscorrecties op bepaalde bestuurlijke bezwaren stuit ten, die echter in dit agrarisch verband buiten schot blijven, red.) De gemeenteraad van Velsen liet zich evenmin onbetuigd, wat het agrarische vraagstuk betreft. In een motie toonde ook deze gemeenteraad zich bezorgd over het verloren gaan van ruim duizend hectare cultuurgrond en wees op de gevolgen hier van voor de voedselpositie van Nederland en de sociale belangen van de huidige be zitters of pachters van deze grond. Andere organen, zoals de Gewestelijke Raad van Noordholland van het Land bouwschap en de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heb ben ook hun bezwaren tegen het streek plan kenbaar gemaakt en betogen met klem, dat de 110 hectare duingrond, zoals hierboven bedoeld, tot vervangende grond moeten worden bestemd. „Dit terrein is tezamen met de veertig hectaren duingrond ten westen van de Voorweg in Heemskerk, vrijwel nog de enige in de IJmond aanwezige grond, waar van vervangende grond zou kunnen wor den gemaakt. In dit verband wijst de commissie op het belangrijke werk, dat het Intercommunaal Lichaam Vervanging Tuinbouwgronden, door haar tussenkomst heeft verricht in het belang van de gedu peerde agrariërs. Door tussenkomst van deze instelling konden reeds acht agrariërs naar de Noordoostpolder worden overge plaatst. Bovendien heeft deze organisatie voor tuinbouw geschikt grasland aangekocht, alsmede negentien hectare bedrijfsgrond buiten het IJmondgebied. Tengevolge van het schrijnende tekort aan vervangende grond in de IJmond kan dit lichaam niet op grootscheepse schaal tot compensatie van grond overgaan. Een gedeeltelijke oplossing van het pro bleem kan worden gezocht in het zoge naamde plan „De Bie" in Heemskerk. Hier kan vervangende grond worden verkregen. I Het aantrekken van de zeer goede tuin bouwgronden voor het plan Meeresteyn, Heemskerks gedeelte, wordt door de com missie voor de meeste tuinders funest ge acht, omdat geen vervangende grond aan wezig is en omdat de meeste bezitters van deze grond op middelbare leeftijd zijn. Hun zonen worden bijna allemaal in de tuinbouw opgeleid. Van hen kan niet meer worden verwacht, dat zij met succes een andere werkkring zullen kunnen vinden. De uiteindelijke conclusie is, dat bij de uit voering van het plan Meeresteyn, de Be- verwijkse agrariërs niet te zeer zullen worden gedupeerd, maar dat dit wel 't ge val is met de Heemskerkers. Hierbij wordt uiteraard niet het probleem van de grens correcties aangeroerd. De uitbreiding van de industrie op de grove landbouw- en industriegronden in de Zuidwijkerpolder levert niet al te grote bezwaren op, omdat de agrariërs uit deze streek in aanmerking kunnen komen voor compensatie in de IJselmeerpolders, of indien dit onmogelijk is door zogenaamde driehoeksruilingen op vrijwillige basis met inschakeling van de IJselmeerpolders. Een Panamees tankschip, dat sinds vrij dag hulpeloos op de Atlantische Oceaan ronddreef, is woensdagavond gevonden door een vliegtuig van de Royal Air For ce. De Nederlandse sleepboot „Rode Zee", die zich ongeveer 75 km van het schip be vond, is onmiddellijk, op aanwijzingen van de piloot, het schip te hulp gekomen om het naar de dichtstbijzijnde Engelse haven te slepen. Het tankschip is de 6.000 ton metende „Valstar" waarvan vrijdag de machine de fect raakte. Sindsdien dreef het hulpeloos rond op de Noord-Atlantische Oceaan, ge teisterd door stormachtige winden. De buitenwereld kreeg het eerst van de moei lijkheden van de „Valstar" te horen op het tijdstip dat de machine defect raakte. Toen werd niets meer van het schip ver nomen, totdat het ten westen van Ierland door het R.A.F.-vliegtuig werd opgemerkt. Na de gedwongen rustdag van vorige week, trekt de Chr. Korfbalvereniging „DKV" zaterdag naar Nieuw-Vennep om daar KIOS II te ontmoeten. Een blik op de ranglijst doet vermoeden, dat DKV een gemakkelijke overwinning zal kunnen be halen. Dat schijn bedriegt bewijst het feit, dat het leidende Onder Ons II zijn enige nederlaag te slikken kreeg van de Haar lemmermeerbewoners. De IJmuidenaren zullen er dus goed aan doen op zeer sterke tegenstand te rekenen, te meer daar KIOS II erop gebrand zal zijn revanche te ne men voor de in IJmuiden geleden neder laag. DKV jun. a, dat verleden week door een 30 overwinning zijn positie aan de kop weer verbeterde, is zaterdag vrij. Het jun. b-twaalftal ontvangt Rapid jun. b, maar zal wel niet zoveel kans krijgen zijn puntenaantal te vermeerderen. DKV is als volgt samengesteld: Dames: M. Zorgdrager, J. Streefland, J. Kramer, M. Brouwer, D. Nederlof en A. Zwaan. Heren: A. d. Graaff, W. Ras, H. de Boer, K. Ledoe, J. Oldenmark en W. v. d. Ma ten. WAAR HET STRATINGPLANTSOEN en de Duinvlietstraat te Velsen-Noord elkaar vinden, ligt temidden van een verlaten zandvlakte, die naar men vurig hoopt, binnen niet al te lange tijd zal overgaan in een bloemrijk gazon, een nieuw stenen complex, dat voor de Christelijke jeugd van grote betekenis zal worden. Immers, de nieuwe del Court van Krimpenschool, waarvan de feestelijke opening gisteravond met enkele toespraken in het Hervormd Wijkgebouw aan het Stratingplantsoen plaats had en die nu plaats gaat bieden aan tweehonderd leerlingen van de lagere school en mis schien een honderdtal kleuters, zal binnen haar massieve muren de jeugd krijgen, die de eerste beginselen van levensbeschouwing en leerstoffen in de ongetrainde breinen overgebracht krijgt. Het gebouw bevindt zich duidelijk zichtbaar nog in een onvolkomen staat. De oorzaak van het feit, dat geen volledige school met gymnastiek zaal en gemeenschapszaal is ontstaan, is te zoeken in de landelijke bouwstop. De maquette geeft dan ook een veel duidelijker beeld van het project, dat ontworpen is door de heer J. C. Teeuw, architect te Leeuwarden. De speelruimte zal later aan drie zijden ingesloten zijn wanneer de lagere bijgebouwen zijn opgetrokken. en E. Velthuyzen; A. Bax, T. Grevink, L. Met het bouwrijp maken ervan kan des- Nieuwenhuis, A. Geerlofs en J. Boender, noods direct worden begonnen. De eerste, die gisteravond het schoolbe stuur met de opening van het nieuwe schoolgebouw gelukwenste, was de heer H. de Boer, wethouder van onderwijs te Vel sen. Hij zei, dat het voor hem een prettige taak was de gelukwensen namens het ge meentebestuur over te brengen en herin derde terloops aan de achtergrond van de bouw van de school. „Ergens zijn er nog archieven, die getuigen van de strijd, die het schoolbestuur heeft moeten voeren om haar bouwplan te realiseren," aldus de heer De Boer. Over de hoofden van alle aanwezigen heen feliciteerde hij tevens de gehele bevolking van Velsen-Noord met de opening en hij wilde hierbij allen nog maals onder de aandacht brengen dat Velsen-Noord een prachtig woongebied kan zijn. De heer De Boer meende ten slotte: „In de vele sombere zaken, die thans in de wereld spelen en zelfs in kleiner verband ook binnen de gemeenten, heeft de school een opvoedende taak, die van onschatbare waarde is". De heer S. P. Veldhuizen, inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Zaan dam kon in de vertraagde bouw van de del Court van Krimpenschool, in verge lijking met de totstandkoming van het nieuwe gedeelte der Da Costaschool, des te meer een reden tot feliciteren vinden. Hij wees tijdens zijn rede op het specifieke gevaar, dat bijzondere scholen inhouden. Het gevaar namelijk, dat de kinderen zo zeer gehouden zullen worden binnen de kring van de eigen levensbeschouwing, dat men zou vergeten, dat zij een deel vormen van de gehele Nederlandse jeugd, die komt te staan voor een verbijsterende hoe veelheid van schijn en verbittering. Hij wenste, dat het hoofd der school, de heer W. B. Kleywegt het gegeven mag zijn de kinderen op een wijze op te voeden, dat zij een bepaalde betekenis ten goede in de maatschappij zullen vormen. Vervolgens maakte de architect van het nieuwe schoolgebouw zijn complimenten aan het schoolbestuur en de medewerkers, waaraan hij tevens de opmerking verbond dat hij over de medewerking van gemeen tewege ook geen reden tot klagen heeft gehad. „Integendeel", verklaarde hij „Het is me van die zijde niet abnormaal lastig gemaakt." Verhouding kerk en school Tot slot van de bijeenkomst werd het woord gevoerd door professor G. C. van Niftrik, die zich afvroeg in welke hoe danigheid hij moest spreken over de ver houding van kerk en school. Hij zei de keuze te hebben dit te doen als lid van de Hervormde raad voor de zaken van kerk en school, als lid van het bestuur van Christelijk Volksonderwijs en als dominee. In zijn laatste kwaliteit voelde hij zich het meest prettig, verklaarde hij. Daarop liet hij zijn keus vallen. Het uitgangspunt van zijn predikatie was een gedeelte van Psalm 34, vers 12, „komt kinderen, luistert naar mij, ik zal u de vreeze des Heren leren". „De school is eigenlijk een wonderlijke zaak," zei hij. „Is het cultuur? Is het Kerk? Het antwoord op deze vragen is nog niet gegeven. En wanneer is een school een „school met de bijbel" of een bijzondere school? Men kan zeggen dat dit bereikt wordt door de persoon van de onderwijzer, die er naar streeft zijn Christelijk geloof over te dragen aan de aan hem toever trouwde kinderen Prof Niftrik vroeg zich daarbij af in hoeverre de leerstof „ver- christelijkt" moet worden, zoals dat voor gesteld wordt door professor Van de Waterink. Over de zaken of men de school moet zien als voorportaal van de kerk of als verlengstuk van het gezin, verklaarde hij dat men het kan beschouwen als het drie landenpunt uit de aardrijkskunde: cultuur, gezin en kerk als een drie-eenheid, waar het evangelie van Jezus Christus overheen welft. Abraham Kuyper leerde dat de school er toe dient de christelijke usanties en levens beschouwingen over te dragen op de nieu we generaties. Met deze problematiek houdt de raad van zaken van kerk en school zich bezig om door denken tot een nieuwe vormgeving te komen van het christelijke, het politieke, het culturele en het schoolleven. „Experimenten zijn op verschillend gebied al gewaagd", zei hij. Een voorbeeld zag professor Van Niftrik in de Opstandingskerk te Amsterdam west, doch hij moest met klem waarschu wen tegen experimenten op het gebied van school en schoolleven. Al deze vraagstuk ken waarop het antwoord nog niet geheel gevonden is vond hij echter op te lossen door het Psalm verder te lezen en de betekenis na te gaan van „Wijk af van het kwade en doe het goede". „Hier staat duidelijk en eenvoudig", zei hij, „hoe en wat opvoeding dient te zijn. Het betekent dat de school haar leerlingen moet opvoeden tot eenvoudige mensen, die een weerspiegeling vormen van de mense lijkheid waarvan de Heilige Schrift ge tuigt. Als hij een wens had voor de nieuwe school en haar onderwijzers dan moest het wel zijn, dat het hun gegeven mocht wor den de getuigenis van het bijbelverhaal en haar grote innerlijke dynamiek door te vertellen. Slechts enkele weken geleden werd de artiest Kees Manders in Carré in Amster dam op grootse wijze gehuldigd bij zijn vijfentwintigjarig artiestenjubileum. Vijf entwintig jaar geleden begon hij in Bols- ward als straatzanger en thans heeft hij zich weten op te werken tot medewerker aan grote showavonden, als filmspeler en radio-artiest. Hij treedt nu met een eigen gezelschap op. Gisteravond was hij in het K.S.A.-gebouw, waar een goed gevulde zaal hem op hartelijke wijze heeft ont vangen. Naast hem staat een groepje medewer kers, dat heeft getoond uit het goede hout te zijn gesneden. Jan Tromp, de kunst fluiter, moest enkele malen terugkomen en hetzelfde gold voor de bekende Jor- daan-zangeres Zwarte Riek. De wijze waarop zij een lauwe zaal tot geestdrift weet te brengen is uniek. Jonglisto mani puleerde met kaarten en toverstokjes en na de pauze ontdeed hij enkele heren van armbandhorloges en bretels, zonder dat zij er erg in hadden. Een aardig inter mezzo was het optreden van de jeugdige zanger Bert Bela, die een sentimenteel liedje als „Moeders Ogen" met charme voor het voetlicht bracht. De overige medewerkers waren Miss Alice, die haar lichaam in allerlei bochten kon wringen en de pianist-accompagnateur en accor deonist Martin Kessler. DE VRIJ UITVOERIGE behandeling van de begroting 1958 van het Produktschap voor Vis en Visprodukten te Den Haag heeft er gistermiddag toe geleid, dat een bedrag van 50.000 is uitgetrokken om een efficiency-onderzoek bij het Produktschap in te stellen. Hierbij zal ook worden nagegaan of de verdeling van de lasten over de verschillende groepen, zoals groothandel en rederijen, thans wel op de juiste wijze geschiedt. Het voorstel om dit onderzoek in te stellen kwam van de zijde van de heer T. H. Meijerink van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij. Dit amendement op de begroting werd door alle bestuursleden van het Produktschap gesteund. Het onderzoek zal waarschijnlijk twee jaar duren en zal worden verricht door een economisch bureau. Een amendement van de heer P. Krab om de heffing op de uitvoer te laten vervallen, werd met 23 tegen 3 stemmen verworpen. Voorafgaande aan de behandeling van de begroting heeft drs. D. J. van Dijk enige mededelingen gedaan omtrent de export. Uit Duitsland vindt een regelmatige import plaats van zeevis, vooral filets. De prijs is aan de hoge kant. De import uit Dene marken is door hoge prijzen gering; uit België worden schol en tong geïmporteerd. Begin oktober heeft een bespreking plaats gehad in internationaal verband om te komen tot een standaardisatie van visver- pakking. Bij verse zeevis bleek dit op grote moeilijkheden te stuiten. De standaardisa tie van verpakking, controle en kwaliteits eisen voor gezouten haring werd aanvaard. Voor Nederland verandert er echter niets. De export naar Duitsland gaat niet snel, hetgeen te wijten is aan verplichtingen elders. Naar Oost-Duitsland en Rusland vindt regelmatig verzending van gezouten haring plaats. De uitvoerheffing Vervolgens heeft de heer P. Krab als eerste zijn teleurstelling uitgesproken over de door het Produktschap veroorzaakte hoge lasten voor het bedrijfsleven. Hij had in het kader van de bestedingsbeperking op een lager eindcijfer gerekend. De rede lijkheid van een heffing op de aankoop van vis zag hij in en de verhoging van de heffing op de import kon hij accepteren. Maar minder gesteld is de handel op de heffing op de uitvoer. Deze heffing werd door de heer Krab van de hand gewezen. De Nederlandse export wordt belast met een heffing, terwijl andere landen premies geven aan hun exporteurs. De heer Krab stelde voor deze heffing te laten vervallen. De heffing van de kleinhandel moest dan verhoogd worden van 12.50 tot 37.50 en de afgifte van uitvoervergunningen zou voortaan 0.50 per stuk moeten bedragen. Hierdoor zou de begroting weer sluitend zijn, vooral wanneer het voordelig saldo van 13.000 werd gebruikt. Onderzoek Ook de heer Meijerink had met zorg de stijging van de kosten gezien en kwam met zijn voorstel tot een efficiency-onder zoek. Dit voorstel kreeg veel bijval. Eerst van de heer C. v. d. Wal (C.B.C.), daarna ook van de voorzitter drs. D. J. van Dijk, de heer D. J. Gouda (Redersvereniging IJmuiden) de heer P. de Vries (Centrale van Zeevarenden) en A. de Boon (Centrale van Zeevarenden). Drs. Van Dijk heeft de heer Krab ge antwoord, dat de heffing op de export beslist geen boete is. Het is een belasting, ADVERTENTIE het theater met de beste films vertoont van VRIJDAG t/m WOENSDAG elke avond één voorstelling aanvang 7.30 uur AUDREY HEPBURN Henry Fonda - Mel Ferrer in OORLOG EN VREDE (WAR AND PEACE) in Vistavision en Technicolor Een keur van sterren in een geweldig meesterwerk, naar de wereldberoemde roman van Tolstoï. Een film-epos, waaraan geen kosten zijn gespaard en dat slechts één keer in de tien jaar wordt gemaakt Toegang 14 jaar. Attentie Wegens de grote lengte van de film elke avond één voorstelling, aanvang 7.30 uur (óók zaterdag en zondag). Voorverkoop: dagelijks van 1112 uur en 's avonds v.a. 6.45 uur a. d. cassa. Verhoogde toegangsprijzen. ZONDAGMIDDAG 3 uur: Stan Laurel - Oliver Hardy in NIETS DAN PECH Daverende vrolijkheid voor jong en oud DONDERDAG 14 NOV., 8 uur op veler verzoek nog éénmaal ZEVEN BROERS ZOEKEN ZEVEN MEISJES De kostelijkste amusementsfilm sinds jaren HEDENAVOND 8 uur: VROUWENCLUB Een origineel gegeven, openhartig en boeiend verfilmd! 18 j. Blijkens een spoedbericht van Mar seille-radio heeft men zich zorgen ge maakt over het Nederlandse vrachtschip „Westereems", dat gisteravond in de ha ven van Nice had moeten aankomen en waarvan men niets had vernomen sedert het vertrek op 4 november uit de haven van Marseille. De „Westereems" behoort thuis in Schiedam en is eigendom van n.v. C. Bos en Zonen. Aan schepen in het gebied waar het schip zich moest bevinden werd ver zocht uit te kijken en eventueel bericht te geven. Tegen half twee vannacht meldde Mar seille-radio, dat men verbinding met de „Westereems" heeft gehad. Alles is veilig en wel aan boord. Van de „Westereems" werd meegedeeld, dat men vertraging had als gevolg van het slechte weer. Tegen de ochtend werd het schip te Nice verwacht. Het Frysk Selskip „Us Memmetael" te Beverwijk blijkt een goede keus te heb ben gedaan met het toneelspel „Diggels", een vertaling van het door mr. J. H. Pen ning geschreven „Zondaar", voor de eerste uitvoering in dit seizoen. De heer H. Mol begroette in zijn ope ningswoord ook de afgevaardigden uit IJmuiden, Castricum en de Zaanstreek en vroeg de medewerking van de leden om te zorgen dat in 1958 als de vereniging twintig jaar bestaat het ledenaantal veel groter is. een bijdrage in het verticale publiekrech telijke lichaam. Het voorstel om bij het efficiency-onderzoek ook na te gaan of de lasten volgens de grootst mogelijke even redigheid over de bedrijfsgenoten worden verdeeld, kwam van de heer P. de Vries (Centrale van Zeevarenden). Toen het amendement van de heer P. Krab in stemming werd gebracht, bleken er slechts drie personen voor te zijn. Alge meen was men van mening, dat de be groting op losse schroeven zou komen te staan door het afschaffen van de heffing op de export, de verhoging van de klein- handelsbijdrage en het innen van 0.50 per exportformulier. Het efficiency-onder zoek kwam er met algemene stemmen door. Propaganda Besloten werd voorts naar aanleiding van opmerkingen van de heer J. B. Reichardt, dat het dagelijks bestuur van het Produktschap met de adviescommissie voor de propaganda zal bestuderen op welke wijze een meer effectieve reclame kan worden gemaakt. Men was algemeen van mening, dat de reclame doelmatiger kan geschieden. De heer D. J. Gouda was van mening, dat het bedrijf deze propa ganda beter in eigen handen kan hebben. De heer A. de Boon (Centrale van Zee varenden) merkte ook op, dat de gehele commissie op de helling moet. De werk nemers zijn in deze commissie niet ver tegenwoordigd. Dit zou wel noodzakelijk zijn. Ook het orgaan van het Produktschap „Aanvoer en afzet" werd door de heer Reichardt in de besprekingen betrokken. Hij zag het liever verdwijnen en de inhoud opgenomen zien in een vakblad. Men zal nu nagaan hoe dit voorlichtingswerk beter kan geschieden. De begroting is tenslotte goedgekeurd. De inkomsten op de gewone dienst be dragen 1.402.900, de uitgaven 1.389.000 en het saldo uit vorige jaren 735.776. Het bedrag van 50.000 voor het efficiency- onderzoek wordt voor zover nodig uit de reserve geput. De Velser Sportstichting heeft voor het komende jaar grootse plannen, die op het ogenblik worden, uitgebroed. Het plan is namelijk in de week van 9 tot 14 juni in Velsen-Noord, IJmuiden en Santpoort een sportweek te organiseren. Vorig jaar reeds was dit plan aan de nijvere breinen van de wakkere bestuurderen van deze stichting ontsproten en is steeds vastere vormen gaan aannemen. Het ligt namelijk in de be doeling grote demonstraties op verschei dene punten in de bovengenoemde delen van de gemeente Velsen op touw te zetten. Hiertoe wordt reeds contact opgenomen met verscheidene verenigingen, die ver schillende takken van sport beoefenen. De verenigingen treden in eigen verband op. Het doel is propaganda voor de sport in de IJmond te maken. Daar iedere sportweek nu eenmaal haar hoogtepunten moet heb ben, is nu reeds besloten op woensdag avond 11 juni een prof voetbal wedstrijd op het gemeentelijk sportterrein „Schoonen- berg" te verspelen. De daarop volgende vrijdag treden de amateurs aan. Dan is het namelijk de beurt aan Velsen en Beverwijk om hun kunnen op voetbalgebied te to nen. Zaterdagmiddag heeft de grote finale plaats; des avonds zal de sportweek waar schijnlijk worden afgesloten met muziek en vuurwerk. En het zal niet zo maar een miniatuur- demonstratie worden, want het ligt in het voornemen om voetballers, volleyballers, gymnasten, basketballers, hockeyspelers, handballers en wandelsporters aan te trek ken. Voorts staan nog demonstraties judo, badminton, basketbal, atletiek, honkbal, korfbal, softbal, handboogschutterij, dam men, schaken en zwemmen op het pro gramma. Maar ook zal een kijk worden gegeven op de techniek, die bij het henge len, het wandelen en het boksen te pas komt. Een comité, waarin de heren C. H. Vos, J. Smit, M. van 't Veer en H. G. F. Smakman zitting hebben, heeft de voorbe reidende werkzaamheden op zich geno men. De metselaar van de Amsterdamse firma T, G. M. uit Wormerveer, werkzaam in de in aanbouwzijnde dolomietsteenfabriek bij Staalfabriek II ging gistermiddag via een trap naar zijn werk op een der ver diepingen in het gebouw. Hij moet daar onvoldoende acht hebben geslagen op het feit, dat er in de vloer van deze etage ga ten zijn opengelaten voor de montage van weegwerktuigen. Hij stapte er in en viel op een vier meter lager bordes. Na een korte bewusteloosheid is hij met een hoofdwonde en schaafwonden in het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Michael en Hans, zonen van D. Logchies en P. Groenewegen, Oude Haarlemmerweg 30. Wilhelmus Cornelis, zoon van N. Glorie en M. Poel, School straat 10. Jacobus Hendrikus Antonia, zoon van G. Wiendels en E. de Wildt, Breede- weg 31. Maria Elisabeth Guurtruda, doch ter van H. Wulp en C. Vendel, Perné- straat 53. Petrus Henricus Wilhelmus, zoon van W. de Wildt en J. Beentjes, Meester Ludwigstraat 14. Rong, zoon van L. Schra en G. Gul, Bredeweg 20. Johannes Hendri- cus, zoon van J. Castricum en A. Koppes, Poelvenstraat 36. OVERLEDEN: Klaas Bloedjes, oud 75 jaren, wonende te Castricum, geh. met M. Heine. Michael Logchies, oud 1 dag, wo nende te Castricum, zoon van D. Logchies en P. Groenewegen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15