Bedrijfsleven moet prijsdaling op wereldmarkt vrijwillig volgen HET WEER Tariefsverhoging bij openbare nutsbedrijven onvermijdelijk Rode leger toont raketgeschut bij de herdenkingsparade )&ee MORRIS fjefóret/ouSis/// Haarlems Dagblad MINISTER HOFSTRA VERKLAART: Anders zal de regering ingrijpen Hechtere alliantie Verklaring van Dulles over eenheid in NAVO Geen scepticisme G.S. staan 70 km. per uur toe op de Delftlaan Volgend jaar speelfilm van Polygoon-Profilti Veerboot in de Kongo omgeslagen; 37 doden Eén dode in het verkeer V erkeersongelukken DIT JAAR: 1007 DODEN I Het woord is aan Op naar het feest! Rustig weer Straaljager van de marine neergestort Luitenant-vlieger om het leven gekomen Akkoord tussen opticiens en ziekenfondsen Brug bij Rhenen Washington en Londen zien niet veel heil in de topconferentie die Kroesjtsjev zich voorstelt In hun vergadering van woensdag heb ben Gedeputeerde Staten van Noordholland besloten aan Haarlem toestemming te ver lenen op de Delftlaan voortaan een maxi mum snelheid van 70 kilometer per uur toe te staan. Inmiddels zijn op de Delftlaan al borden geplaatst, die aangeven, dat er met 70 kilometer per uur mag worden gereden. Deze 70 kilometer-snelheid geldt voor het gedeelte van de Delftlaan, dat ligt tussen het Delftplein en een punt honderd meter ten noorden van de Kleverlaan bij de ver- keersrotonde, die zich daar bevindt. Verderop in de richting van de stad moet het motorwegverkeer zijn snelheid dus beperken tot de 50 kilometer per uur, die voor alle andere wegen in de be bouwde kom van de gemeente Haarlem geldt, behalve voor het eerste gedeelte van de Rijksstraatweg, waar, zoals Wij reeds eerder berichtten, eveneens 70 kilometer per uur mag worden gereden. Gedeputeerde Staten hebben nog niet op alle aanvragen om uitzonderingsposities voor de snelheid om de wegen binnen de bebouwde kommen van andere Noordhol landse gemeente beslist, omdat in vele gevallen eerst adviezen moeten worden in gewonnen. Tot de gemeenten behoort onder meer ook Bloemendaal, dat voor een gedeelte van de Zandvoorterweg van Aerdenhout tot Bentveld een maximum snelheid van 70 kilometer per uur heeft aangevraagd. Tijdens de woensdag gehouden vergade ring van de Bloemendaalse raad heeft de heer F ij e n (K.V.P.) gevraagd of ook op de Bloemendaalseweg met 50 kilometer per uur moet worden gereden. Hem was op gevallen, dat er op de Bloemendaalseweg zeer snel gereden wordt. Burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller antwoordde, dat inderdaad voor de Bloe mendaalseweg een maximum snelheid geldt van 50 kilometer per uur voor motor- verkeer en van 40 kilometer per uur voor bromfietsers. De politie treedt zeer streng op en heeft in de afgelopen dagen gemid deld vier tot vijf processen-verbaal per dag opgemaakt. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 DUFFEL MONTY COATS ƒ59.50 Wirn Kan gaat de hoofdrol spelen in een nieuwe Nederlandse "ilm, die in 1958 door de Polygoon- Jrofilti Werkgemeen schap wordt vervaardigd. De regie voert Kees Brusse. Het scenario is geschreven door Kees Stip. De verschillende contrac ten zg'n woensdag getekend. (Men zie ook pag. 3) KALIMBI, (UP) Woensdag zijn 37 Kongolezen omgekomen, toen een veer boot op de rivier de Loewaboela om sloeg. Acht worden nog vermist, de boot kapseisde toen de 90 passagiers te veel aan één kant gingen staan op het moment dat de boot in Kalimbi binnenkwam. Velen van hen werden doodgedrukt tus sen de brug van de omgeslagen boot en de bodem van de rivier. In Vroomshoop is gisteravond de 58- jarige wielrijder H. Gerrits tegen een hem tegemoetrijdende autobus gereden. Hij werd hierbij zwaar aan het hoofd gewond en in ernstige toestand overgebracht naar een ziekenhuis te Hardenberg, waar hij vanmorgen is overleden. Het ongeval gebeurde doordat de wiel rijder, toen de bus hem passeerde, plotse ling naar links zwenkte. Bij verkeersongelukken in 1957 j in ons land zijn terstond of kort daarna oni het leven gekomen 1007 personen, van wie 195 kinderen. j Montaigne: Het duidelijkste bewijs van wijsheid is een voortdurende opgewektheid. 72e JAARGANG No 103 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 7 NOVEMBER 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 256 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het lanceren van twee aardsatellieten door de Sovjet-Unie heeft in politiek op zicht althans dit gunstige resultaat opge leverd, dat de Amerikaanse regering zich daardoor ernstiger is gaan bezinnen op de verhouding tussen de Verenigde Staten en hun Europese bondgenoten. Men is zich in Washington plotseling wel heel eenzaam gaan voelen en, daar dat zelfs voor een machtige natie geen aangename gewaar wording is als zij een eveneens machtige tegenstander heeft, is de wens ontstaan om aan die eenzaamheid zo gauw mogelijk een einde te maken. Zowel president Eisenhower als minister Dulles hebben op recente persconferenties duidelijk blijk gegeven van het bestaan van deze wens. Eisenhower heeft met na druk verklaard, dat het voor het Westen een kwestie van levensbelang is, tot een ge meenschappelijk gebruik een „pooling" van wetenschappelijke kennis te komen. En Dulles heeft onverwachts het voorstel gedaan, de Europese bondgenoten te voorzien van raket-projectielen met middelgrote reikwijdte. Aan beide verkla ringen moet een grondige herziening van onderdelen der Amerikaanse politiek ten grondslag liggen. Het denkbeeld van Eisenhower kan al leen ingegeven zijn door de overweging, dat Amerika zich niet langer kan veroor loven, op het gebied van het fundamenteel wetenschappelijk onderzoek uitsluitend op zijn eigen krachten te vertrouwen. Eigen lijk kan geen enkele natie zich dat ooit veroorloven en inderdaad heeft Eisenhower reeds drie jaar geleden getoond in te zien, dat wetenschappelijke gegevens niet per manent aan nationale grenzen kunnen worden gebonden, toen hij het beleggen van de eerste internationale conferentie over kernwetenschap voorstelde. Maar toch ging dat initiatief heel wat minder ver dan zijn jongste voorstel voor een „gemeen schappelijke Atlantische krachtsinspan ning op het terrein van het wetenschap pelijk onderzoek en op dat der ontwikke lingen ter vergroting van de collectieve veiligheid". Dit betreft dus niet slechts een uitwisseling van gegevens; het houdt in dat de Europese bondgenoten in de eerste plaats Engeland, maar ook anderen niet alleen toegang zullen moeten krij gen tot Amerika's „atoomgeheimen" (die juist voor het land, waarvoor ze het angst- valligst geheim werden gehouden, al lang geen geheimen meer zijn!), maar dat zij bovendien actief kunnen worden betrok ken bij de praktische toepassing der weten schappelijke verworvenheden. Dat het daarbij voorlopig alleen gaat om de mili taire toepassing daarvan, is betreurens waardig; maar de perspectieven, door dit begin geopend, zijn er niet minder belang wekkend om. Ook uit de woorden van Dulles bleek, hoezeer Amerika zich bewust is geworden van het gevaar van alleen te staan. Hij gaf bovendien toe en dit is eveneens een novum dat het gemakkelijker zou zijn, leiding te geven aan het geïntegreerde mi litaire systeem, dat volgens Washington uit de NAVO moet groeien, als dit kon ge schieden door een supranationaal of multi nationaal politiek lichaam. Hij ging zelfs zo ver, te wijzen op de vroegste ontwik keling van de V. S., die hoewel er toen in de afzonderlijke staten nog sterke ge voelens van „nationale" zelfstandigheid leefden het toch, om naar buiten sterker te staan, nodig vonden tot een geïntegreerd federaal stelsel te komen. Weliswaar zei Dulles te geloven, dat het ook zonder zulk een politiek lichaam wel zou gaan, maar hij verborg zijn twijfel daaromtrent niet. Inderdaad is een geïntegreerd militair oppercommando een typisch oorlogsver schijnsel, dat in vredestijd uiterst moeilijk te verwezenlijken zou zijn. Over de vraag „wie moet beslissen over het al of niet gebruiken van de atoomwapens der NAVO?" wordt in de alliantie al heel lang gediscussieerd. Naarmate het atoom-arse naal groter wordt, zal de strijd over die vraag feller worden en zeer terecht. Want een dergelijk besluit, waarmee leven en dood van de gehele mensheid gemoeid zouden kunnen zijn, mag niet aan een generaal, ook niet aan een hele staf van generaals, en zelfs niet aan de regering van het machtigste land der alliantie worden toevertrouwd. Dat is een kwestie, zoals trouwens ook de primaire kwestie van oorlog of vrede, waarover alle bondgenoten medezeggenschap en niet slechts for mele, maar zeer reële medezeggenschap moeten hebben. En daarvoor is een ander politiek orgaan nodig dan het Parijse ge heime college van regeringsvertegenwoor digers, dat oncontroleerbaar werk doet. Als de volgende week parlementariërs uit alle NAVO-landen, dus ook uit Ameri ka, in Parijs bijeenkomen, zal over dit vraagstuk stellig wel het een en ander worden gezegd. Dulles heeft hun nu ten minste het woord in de mond gegeven. ZESTIEN PAGINA'S, Simon Koster r In de gemeentelijke universiteit te Amsterdam werd woensdagmiddag de viering van het elfde lustrum van de Amsterdamse Vrouwelijke-Studenten- Vereniging, met een reünie geopend. Reünisten op het Damrak op weg van het Centraal Station naar de universiteit. X2000000000000000CXX5000000000CJOC10000000000000000COOCOOOO' VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Koudere nacht met plaatselijk mist. Overigens veranderlijke bewolking met in de kustpro vincies enkele buien. Overwe gend zwakke wind uit noorde- s lijke richtingen. Morgen onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. OCOOü0OOOOQüU<JOG0C)000000000CXX)CXXXXO00C30000000000000000( DIT NUMMER BESTAAT UIT Van bet prijsstabilisatiebeleid mag geen strikte stabilisatie van bet prijspeil worden verwacht. Prijswijzigingen op de wereldmarkt van grond- en hulp stoffen en vrachten beïnvloeden onvermijdelijk het binnenlandse prijsniveau. Tevens vloeit daaruit voort, dat het prijsstabilisatiebeleid dient te waarborgen, dat prijsdalingen van grond- en hulpstoffen en vrachten leiden tot dienovereen komstige prijsverlagingen in het binnenland. De regering vertrouwt erop, dat zulke prijsverlagingen vrijwillig door het bedrijfsleven tot stand zullen worden gebracht. Indien zulks achterwege zou blijven, zal de regering niet aarzelen in te grijpen. Daarnaast zal echter het beleid in versterkte mate worden gericht op stimulering van de concurrentie. Ten aanzien van de prijspolitiek voor haar eigen bedrijven handelt de over heid in het algemeen zoals zij in het raam van de prijsstabilisatiepolitiek van de particuliere ondernemers vraagt. De tariefsverhogingen van de overheidsbedrijven is noodzakelijk om negatief of onvoldoende rendement op te heffen. Woensdagmiddag om h-If vier is tijdens een formatievlucht vliegen een Seahawk- straaljager van de Marineluchtvaartdienst nabij het dorp Oud-Beijerland neerge stort. De vlieger, luitenant ter zee twee de klasse L. Dekker uit Katwijk, is daar bij om het leven gekomen. Dit is het eerste vliegtuig van dit type dat in ons land verongelukt. De Sea- hawks zijn pas kort geleden bij de Marine- lucht vaartdienst in gebruik genomen. Het toestel kwam neer op een stuk bouwland in de Oud-Beijerlandsè polder, op ongeveer 150 meter afstand van een boerderij. In de pas geploegde akker werd een gat van ongeveer 23 bij 7 meter ge slagen. Het toestel is niet in brand ge raakt. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Struycken, verwacht dat de dienst der gemeenten 1957 evenals die van vorige jaren, in het algemeen in evenwicht ge houden zal kunnen worden. Ook wat het jaar 1958 betreft, behoeft er op dit ogen blik over het algemeen geen vrees te be staan voor een bijzonder ongunstige bud- Tussen de bij het gemeenschappelijk overleg aangesloten ziekenfondsorganisa ties en de Federaties van Nederlandse Op ticiensorganisaties is thans, naar deze fe deratie mededeelt, overeenstemming be reikt over een redelijk tarief voor de leve ring van brilleglazen en brilmonturen aan ziekenfondsverzekerden. Als basis voor de onderhandelingen heeft gediend een uitvoerig rapport van het Economisch Instituut voor de Middenstand over de rentabiliteit van de opticiensbedrijven in Nederland over het jaar 1955. gettaire positie. Aldus deelt de minister mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. De vraag, of het in de Miljoenennota 1958 neergelegde standpunt met betrekking tot de tarieven van openbare nutsbedrijven zich wel verdraagt met de noodzakelijke prijsstabilisatie, beantwoordt de minister bevestigend. Deze tarieven zijn namelijk in sterke mate bij de algemene prijsontwik keling ten achter gebleven. De openbare nutsbedrijven voldoen als gevolg hiervan veelal niet aan de naar de mening van de regering te stellen eis, dat een redelijk rendement over het geïnvesteerde kapitaal wordt verkregen. Aan tariefsverhoging is dan ook in vele gevallen niet te ontkomen. Ook de brug over de Rijn bij Rhenen vordert snel. Nog deze maand, op woensdag 27 november, zal minister Algera hem voor het verkeer open stellen. Men is nu bezig met het aan brengen van het wegdek. Dit gevaar komt voort uit de resultaten, die de Sovjet-Unie heeft behaald in veer tig jaren krachtsinspanning, welke er al lereerst op gericht was het Westen in militaire kracht voorbij te streven, aldus voegde Dulles er aan toe. Dulles werd gevraagd of het mogelijk is in een gemeenschappelijke verdedi gingsorganisatie als de NAVO een geïn tegreerd militair systeem te hebben, dat niet door een politiek lichaam wordt ge leid. Hij antwoordde, dat het duidelijk is, dat de gemakkelijke weg tot het bereiken van militaire eenheid die van politiek samengaan is. Hij herinnerde er aan, dat dit de conclusie was, waartoe de Verenig de Staten waren gekomen in hun eerste dagen, toen een losse confederatie van soe vereine staten vervangen werd door een federaal systeem. Hij voegde er echter aan toe niet de mogelijkheid uit te slui ten van een straf georganiseerde mili taire eenheid zonder politieke eenheid. Een dergelijke eenheid was in de Tweede Wereldoorlog bereikt, toen de geallieerde landen verbonden militaire staven onder het bevel van generaal Eisenhower schie pen. De kwestie is, of soevereine landen vrijwillig de leiding over hun gewapende machten door personen van andere natio naliteit in vredestijd willen aanvaarden. De enige vraag is, aldus voegde hij er aan toe, of het gevaar in vredestijd groot ge noeg is om een dergelijke bereidheid tot stand te brengen." De minister acht de uitspraak, dat de overheid door belastingverhoging en het belemmeren van zelffinanciering de mo gelijkheid van investeren wegneemt, een vertekening van de werkelijkheid. Het hoge peil van de investeringen, waarvan «nog steeds een belangrijk deel uit eigen middelen wordt gefinancierd, spreekt een andere taal. Consumptie stijgt nog Over de omvang van de overbesteding op dit ogenblik zegt de minister dat in de eerste zeven maanden van dit jaar de totale consumptiehoeveelheid nog een geringe stijging heeft vertoond ten op zichte van de overeenkomstige periode van het voorgaande jaar. Wat de inves teringen betreft, bestaat de indruk, dat ook deze nog steeds hoger zijn dan in 1956. De sterkste stijging is opgetreden bij de woningbouw en daarmede samen hangende werken. De bewindsman keert zich vervolgens te gen de bewering dat 'n reële bestedingsbe perking vrijwel nergens is te ontwaren en zeker niet in de uitgaven van de over heid. De stijging van de consumptieve uitgaven van het rijk in 1957 met f 360 miljoen is grotendeels een gevolg van de 6 percent salarisverhoging van septem ber 1956, van de compensaties voor de A.O.W.-premie en voor de huurverhoging en van enige bijzondere salarisverho gingen in 1957, zoals voor het onder wijzend personeel. De minister vestigt er de aandacht op dat de getroffen maatregelen tot afrem ming van de bestedingen niet uitsluitend beogen een afneming van koopkracht. Hij wijst daarbij op de beperkingen, welke in dit verband op de eigen uitgaven van de staatshuishouding zijn aangebracht. In de particuliere sector hebben de maatregelen inderdaad overwegend dit gemeen, dat door middel van het beperken van koop kracht de mogelijkheid tot besteden wordt verminderd. De opschorting van de investeringsaftrek is daarnaast te zien als het wegnemen van een speciale stimu lans tot besteden. MOSKOU (Reuter) De veertigste her denking van de Russische oktoberrevo lutie is vandaag begonnen met een grote parade op het Rode plein in Moskou, die werd afgenomen door de maarschalken Rodion Malinovsky, de nieuwe minister van Defensie, en Moskalenko, de bevel hebber van het Moskouse militaire dis trict. De tribune op het maussoleum van Lenin en Stalin was bezet door de Rus sische leiders, die bij hun verschijnen luid door de menigte werden toegejuicht. Ma linovsky, heeft in een dagorder „reactio naire imperialistische krachten" er van beschuldigd op een politiek van kracht te vertrouwen en de internationale spanning te intensiveren. „De Sovjet-strijdkrachten hebben echter de beschikking over de mo dernste wapens en technieken en behoe den het vreedzame, scheppende werk van het Sovjet-volk", aldus de maarschalk. Malinovsky zei in eén toespraak tot de soldaten en het publiek dat de Sovjet- Unie zeer goed begrijpt dat een nieuwe oorlog met kernwapens het einde van het mensdom zal betekenen. Hij noemde de lancering van de beide kunstmanen de eerste stap naar de verovering van de ruimte. Op de bijeenkomst waarop Kroesjtsjev gisteren de herdenkingsrede uitsprak, waren ook Kaganovitsj en Sjepilov aan wezig, die behoorden tot „tegen de partij gerichte groep", waarvan de leden in juni van hun functies werden ontheven. Kaga novitsj steunde op de arm van een jonge vrouw. Toen journalisten op Sjepilov toe traden verwijderde deze zich snel. WASHINGTON (AFP, Reuter en DPA). Zowel te Washington als te Londen ziet men in diplomatieke kringen niet veel in het voorstel van de partijsecretaris Kroesjtsjev om een conferentie van de leiders van oost en west te beleggen. In Parijs ziet men in diplomatieke kringen de rede van de Russische partijleider ech ter als „het begin van een nieuw tijdperk in de internationale politiek". (USIS) „Het gevaar voor een land te proberen alleen te staan is nu zó groot, dat vrije landen er naar streven zich nauwer aaneen te sluiten, aldus heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, op zijn persconfe rentie verklaard. Dit zegt de minister van Financiën, de heer Hofstra, in zijn antwoord aan de Tweede Kamer. Hij verklaart verder, dat de opgetreden stijging van de kosten van levensonderhoud geen aanleiding vormt tot scepticisme ten aanzien van de prijs stabilisatiepolitiek. Deze heeft immers ten doel te voorkomen, dat de pfijsbeweging zich als een zelfstandige oorzaak van in flatoire ontwikkeling gaat ontpoppen. De minister meent te mogen verwachten dat een seizoenbeweging, ook al is deze ex ceptioneel groot, geen zelfstandige factor zal gaan vormen in het loonoverleg. Met het streven naar stabilisatie van het prijs niveau is niet in tegenspraak, dat bepaal de prijsstijgingen onder andere in samenhang met de getroffen maatregelen tot bestedingsbeperking welbewust zijn aanvaard. De minister weerspreekt met stelligheid de indruk dat de opvoering van het na tionale inkomen voor de regeling op de tweede plaats zou komen. Niet ïn de laat ste plaats hecht de regering aan produk- tievergroting waarde, omdat het even wichtsherstel dan des te minder door een absolute beperking van de bestedingen behoeft te worden bewerkstelligd. Dat niettemin in de financiële politiek van dit moment aan het streven naar beperking van de bestedingen een zo belangrijke plaats moet worden ingeruimd, ligt naar de mening van de bewindsman voor de hand. Van een opvoering van de produktie kan immers niet op korte termijn een be langrijk effect worden verwacht. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1