Sigarettenproduktie sedert maart in dalende lijn PHILIPS PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Morgen droog en rustig weer Fa. B. ENGELENBERG „Nieuwe prijsverhoging van 10 cent onmogelijk Cf»*0*' Wereldnieuws ocli Ia het zo DONDERDAG 7 NOVEMBER 1957 2 exceptionele aanbieding Goede resultaten van de KLM Almelo's textielbedrijf vraagt surséance Kamercommissie vreest: PBO in impasse Amsterdam financieel vrijwel drooggelegd Over een paar jaar wellicht gas- en stroomrantsoenering Zes percentslening van de PGEM Chinese handelsmissie naar België met flitsfoto's Photoflux Nieuwe Franse regering vraagt voorschot Vier vrouwen benadeelden twee firma's voor tien mille II Drie mannen bedwelmd door rioolgas Verzending van zeepost Nederland is nog steeds de beste afnemer van België OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN HEMEL KOEPEL De sigarettenp iduhtie in ons land is in de periode van maart 1957 tot en met september 1957 gedaald ten opzichte van de produktieeijfers in de overeekomstige periode van het vorige jaar. L-blijkt uit „De tabaksdetailhandel", waarin de in vloed van de prijsverhoging op de verschil lende sigarettenmerken wordt nagegaan. Van maart tot en met september 1956 werden totaal 7.634.029.145 stuks sigaret ten geproduceerd; in dezelfde periode van dit jaar 7.620.727.880 stuks. Uit de cijfers blijkt voort, dat de sinds de prijsverhoging van 1 maart j.l. nieuwe prijs van 95 en een gulden per pakje (die in de overeenkomstige periode van het vori ge jaar respectievelijk 85 en negentig cent kostten) toenam met in totaal 708.560.990 stuks (n.l. 699.312.840 stuks van 95 cent en 9.248.150 stuks van een gulden per pakje). De produktie van sigaretten in de andere prijsklassen daalde in totaal met 721.862.255 stuks, zodat in het geheel 13.301.255 stuks sigaretten (of ruim 665.062 pakjes van 20 stuks) minder werden geproduceerd in de periode van maart tot en met september 1957 dan in de overeenkomstige periode van 1956. De produktie van sigaretten, die vorig jaar 75 cent per pakje kostten en thans 85 cent, daalde het sterkst. Verschuiving naar shag en sigaren De „Tabaksdetailhandel" concludeert uit deze cijfers dat in de laatste zeven maanden in de voornaamste prijsklassen dertien miljoen sigaretten minder zijn ge produceerd omdat het roken van sigaret ten voor velen te duur werd. Over dezelf de periode is de produ'.tie van rooktabak en shag met grote sprongen omhoog ge gaan. Maar niet alleen de rooktabak en shag vertonen een stijging, ook het sigarenverbruik en met name dat van kleine en goedkope sigaartjes. Bij de vijf cents sigaartjes steeg het verbruik b.v. ADVERTENTIE Door bijzondere omstandigheden brengt Gerzon een schitterende partij prima kwaliteit 4-draads snel- breiwol in 14 moderne tinten. Deze zuivere wol, welke normaal 2.90 kost, brengt Gerzon ge durende slechts één week voor de exceptionele prijs van per 100 gram. Haast u, de voorraad is beperkt! De vervoersinkomsten van de K.L.M. hebben de eerste negen maanden van 1957 359,5 miljoen bedragen, achttien percent meer dan in dezelfde periode van 1956. De winst bedroeg over de eerste negen maan den van dit jaar 20,2 miljoen (vorig jaar 19,7 miljoen). Zoals reeds gemeld werd, is op 31 oktober 1957 besloten tot uitkering van een interimdividend van drie percent op de gewone aandelen, op rekening van het over 1957 te verwachten dividend. De normale afschrijvingen op vliegend materieel beliepen 36,4 miljoen tegen 27,9 miljoen over de eerste negen maan den van 1956. Op 31 augustus heeft de K.L.M. op grond van de haar vorig jaar verleend optie, van de Nederlandse Spoorwegen eigen aan delen tot een nominaal bedrag van' 5.000.000 a pari overgenomen. Met het oog op de voor de komende jaren te verwachten uitbreiding van het vervoer zijn voorzieningen getroffen om in 1958 nog vijf Douglas DC-7c's en drie Lockheed L-1049 H-vliegtuigen aan de vloot toe te voegen. De resultaten van het vervoer op de lijn diensten blijken uit de volgende cijfers: (alles in duizenden ton-kilometers) 9 maanden per 30 sept. groei passage vracht post van 10.518.205 stuks in 1956 tot 17.318.390 stuks in 1957, een toename dus van 6,8 miljoen stuks. Uit deze cijfers blijkt dus wel duidelijk dat het rokend publiek zoveel en zo goed koop mogelijk probeert te roken. De tijd dat men niet op een dubbeltje keek is voorbij, aldus het blad. „Onheilzaam plan" Het orgaan noemt de voorgestelde ver hoging van de omzetbelasting op sigaret ten een ernstige zaak voor de sigaren winkeliers. Het concludeert dat een alge mene prijsverhoging van tien cent per pakje uitgesloten is en een gemiddelde prijsverhoging dichter bij de vijf cent dan bij de tien cent komt te liggen. Een ver hoging van tien cent was echter al nood zakelijk om zonder een aanslag op de tegenwoordige winst de minister het zijne te geven. Een gemiddelde verhoging vijf cent betekent echter een aanslag op het tegenwoordige inkomen van industrie en handel van zestig cent per duizend sigaretten. Bij de tegenwoordige gemid delde prijs van vijfenveertig gulden per duizend sigaretten krijgt de minister 30,15 (zevenenzestig procent) en blijft voor industrie en handel 14,85 (drieën dertig procent). Wanneer een prijsver hoging van vijf cent per pakje van twintig noodzakelijk zou worden geacht, dan zou een gemiddelde prijs van 47,50 per dui zend sigaretten moeten worden betaald, waarvan de fiscus 33,25 (zeventig pro cent) zou nemen en voor handel en indu strie 14,25 (dertig procent). „De Tabaksdetailhandel" uit tenslotte de hoop, dat onderhandelingen die de organi saties thans voeren met Kamerleden en politici, resultaat opleveren. „Resultaat in dier voege, dat de minister wordt afge bracht van zijn onheilzaam plan de omzet belasting op sigaretten te verhogen." De n.v. Wolspinnerij, weverij en ververij J. ten Bos te Almelo heeft surséance van betaling gevraagd. Dit is met onmiddel lijke ingang verleend. Over de onderne ming is als bewindvoerder aangesteld mr. dr. B. W. Kranenburg te Wierden. Tot deze voor het voortbestaan van de onder neming zo ingrijpende stap is na zeer uit voerige besprekingen besloten. De te Al melo gevestigde onderneming heeft neven- bedrijven in Wierden en Weerselo. De to tale bedrijfsbezetting omvat ongeveer zes honderd man personeel. Men heeft thans een reorganisatieplan opgesteld om het be drijf weer gezond te maken. De vaste commissie voor bezitsvorming en P.B.O. uit de Tweede Kamer vreest, dat de Publiekrechtelijke Bedrijfsofgani- satie in een impasse dreigt te geraken. In haar voorlopig verslag over de afdeling bezitsvorming en P.B.O. van de begroting van Binnenlandse Zaken, bezitsvorming en P.B.O. geeft de commissie aan deze vrees uiting. Vrij algemeen, aldus het verslag, zag men in het feit, dat in het afgelopen zit tingsjaar van de Staten-Generaal slechts een instellingsbesluit van een bedrijfsli- chaam het staatsblad bereikt, een duidelijk symtoom van de impasse, waarin de ver dere verbreiding van de P.B.O. dreigt te geraken. Gaarne zou men vernemen of binnen afzienbare tijd adviezen van de S.E.R. tot instelling van nieuwe bedrijfs- lichamen zijn te verwachten. Gegeven de stagnatie in de totstandko ming van nieuwe bedrijfslichamen, zou men het optimisme, dat uit de Memorie van Toelichting over de P.B.O. spreekt, gaarne nader toegelicht zien. Weliswaar waarschuwt de bewindsman tegen een overdreven optimisme, maar „door deze waarschuwing heen is een zeker optimis me bij de minister zelf toch ook wel te be speuren". Dit had vele leden verheugd maar zij vragen toch, of er wel concrete feiten zijn aan te wijzen waarop dit optimisme steunt. Diverse commissieleden wijzen er op, dat de ontwikkeling van de P.B.O. niet alleen wordt geremd door factoren van technische aard maar ook en vooral door weerstanden, welke uit een bepaalde men taliteit voortvloeien. De P. B. O. kan zich slechts goed ontwikkelen, wanneer er een sfeer van vertrouwen is tussen de bedrijfs- genoten. Het is deze leden opgevallen, dat zelfs in bedrijfstakken, waar reeds ge durende vele jaren sprake is van een goed overleg tussen werkgevers en werknemers, aan het onderlinge vertrouwen toch blijk baar nog zoveel ontbreekt, dat men niet kan komen tot de instelling van de nood zakelijke P.B.O.-organen. De publiekrech telijke bedrijfsorganisatie brengt uit haar aard met zich, dat alle bedrijfsgenoten verantwoordelijkheid dragen voor de gang van zaken. Het aanvaarden van het feit, dat ook andere verantwoordelijk zijn, im pliceert, dat dezen ook een zekere mede zeggenschap dienen te krijgen. Zij vragen zich nu af, welke maatregelen de regering kan treffen om deze hindernis te helpen opruimen. „Indien binnen redelijke termijn geen voorzieningen worden getroffen zal elek- triciteits- en gasrantsoenering over een aantal jaren binnen de grenzen der mo gelijkheden liggen. Dit mogen degenen, die het niet zo erg vinden dat gemeen ten, wat de kapitaalsuitgaven betreft, vrijwel drooggelegd zijn, zich wel eens realiseren. Het is een van de gevaren, die de stad Amsterdam bedreig ;n als gevolg van een gebrek aan geldmiddelen en die het college van B. en W. met grote zorg vervullen." Dit verklaarde de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, gistermid dag tijdens de voortgezette behandeling van de bestedingsno'a in de gemeente raad. In deze nota zijn werken opgesomd tot een bedrag van 70 miljoen gulden, die als gevolg van de bestedingsbeperking niet zijn uitgevoerd. B. en W. achten de uit voering van al deze werken noodzakelijk of gewenst, zei de burgemeester, maar de enige reden dat deze werken niet in uitvoering zijn genomen ligt aan het ab solute gebrek aan geld. De lijst met nood zakelijke werken groeit nog voortdurend. Weliswaar zal, zei mr. Van Hall, enig soulaas worden geboden op het gebied van de woningwetbouw, waarvan, naar wordt aangenomen, ook de scholenbouw in Amsterdam zal kunnen profiteren, maar het college heeft nog geen enkele zekerheid, dat voor bijkomende posten van de woningbouw en voor de absoluut noodzakelijke uitgaven voor de energie-, gas- en watervoorziening, voor het ver voerbedrijf en voor du haven en de in dustrie geld beschikbaar zal komen. Daarom dreigen er voor Amsterdam ge varen op allerlei gebied. De burgemeester stelde de raad voor af te zien van vragen waarom bepaalde werken niet worden uitgevoerd, daar hier op steeds het antwoord moet luiden: „Wij hebben er geen geld voor". Slechts zal volgend voorjaar met de bouw van het havengebouw op de voor malige vismarkt worden begonnen. De rijksgoedkeuring hiervoor is verkregen. Het RAI-gebouw, het operagebouw en het nieuwe stadhuis komen op de lijst van niet uit te voeren werken niet voor, om dat andere dan financiële oorzaken hier een rol spelen. Naar wij vernemen wordt zeer binnen kort de uitgifte verwacht van een zes per cents lening, van 15 miljoen ten laste van de n.v. Provinciale Geldersche Electrici- teitsmaatschappij. Op 5 december wordt in Brussel een Chinese handelsmissie verwacht, die een rondreis door de Belgische industrie zal maken. Zij heeft bijzondere belangstelling voor materieel voor machinefabrieken e'n constructiewerkplaatsen. De delegatie wordt geleid door Tsjao Ting, directeur van de buitenlandse han del van de Chinese Volksrepubliek ADVERTENTIE ft Het feilloze flitslampje - 25 ct PARIJS (Reuter) De nieuwe Franse regering heeft woensdagavond besloten, de Bank van Frankrijk een voorschot van 200 miljard frank te vragen om te voorzien in de onmiddellijke behoeften van de schat kist. Het aan te vragen voorschot zal hetzij door de belastingontvangsten, die aan het einde van het jaar zijn te verwachten, hetzij door nieuwe belastingen worden gedekt. Men wil tevens een eerder ver strekte voorschot van 50 miljard frank dat per 15 november afgelost diende te worden, voor drie maanden doen verlen gen. Dit voorschot is in juni verstrekt. Beide voorstellen zullen aanstaande don derdag door de regering aan de Nationale Vergadering worden voorgelegd. De Rotterdamse politie heeft vier ge huwde vrouwen aangehouden, die ervan verdacht worden een textielhandelaar en een Utrechtse firma in gouden en zilve ren voorwerpen voor tienduizenden gul dens te hebben benadeeld. De textielhan delaar had aan een der vrouwen goede ren, jp.ggnsign^tW gegeven,.die.zij beurt in consignatie gaf aan een andere vrouw. Deze verkocut de gc-deren in sa menwerking met een vriendin tegen veel te lage prijzen. Verscheidene „klanten" die sieraden, horloges en japonnen hadden gekocht, hebben een proces-verbaal we gens heling gekregen. WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenland: heden- I •O Onder invloed van een storing, die van de Alpen naar Duitsland trok, begon het in de nacht van woensdag op donderdag in de oostelijke provincies te regenen. Voor al in Zuid-Limburg waren de regenhoe- veelheden aanzienlijk. Op het vliegveld morgfanat7 ^siag: Beek werd 17 mm. afgetapt. Elders bleef laatste M uur' hst droog so dssldsn ds temperaturen tij-* Hglsinki gshssl bsw. z dens opklaringen tot betrekkelijk lage Stockholm geheel bew. windst. waarden, hier en daar tot 3 graden, en Kopenhagen regen n vormde zich hier en daar mist. De storing Aberdeen onbewolkt windst. verplaatste zich verder naar de Oostzee Londen waardoor de regenzone ons land verlaat en Amsterdam het weer morgen een rustig karakter be- Brussei houdt. Aangezien de wind naar noordelijke Luxemburg richtingen is gedraaid kunnen enkele buien parys van de Noordzee landinwaarts drijven. De Borcieaux komende nacht is de kans op mistvorming <grenoble groter dan de afgelopen nacht. Vrijdag 8 november Zon op 7.49 uur, onder 17.02 uur. Maan op 17.41 uur, onder 8.36 uur. Maanstanden 7 nov. 14 nov. 21 nov. 29 nov. 15.32 uur 22.59 uur 17.19 uur 07.57 uur volle maan. laatste kwartier, nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 8 november Hoog water: 3.59 en 16.12 uur. Laag water: 12.00 en uur. Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven zwaar bew. n 3 mist nnw 6 mist windst. 5 zwaar bew. nnw 5 mist windst. 4 mist windst. 5 geheel bew. windst. 7 zwaar bew. n 10 geheel bew. zo 7 regen zzw 8 geheel bew. zzo 5 geheel bew. ono 6 half bew. no 3 zwaar bew. w 10 regen zzo 13 geheel bew. nw 7 regen zzo 15 zwaar bew. zzo 15 weerlicht windst. 10 geheel bew. nnw 8 licht bew. windst. 6 half bew. windst. 6 lichte regen nnw 7 lichte regen n 7 zwaar bew. nnw 6 geheel bew. windst. 7 In het hoofdkantoor van de cokesfa briek te Sluiskil zijn drie mannen door rioolgas bedwelmd geraakt. Een employé ging 's morgens in de kel der van het kantoor een onderzoek instel len naar de onwelriekende dampen, wel ke daaruit opstegen. Deze dampen waren zo sterk, dat hij bedwelmd raakte. Een andere employé begaf zich later eveneens in de kelder en verloor eveneens het be wustzijn. De chef van de administratie ging als derde een onderzoek instellen. Hij viel reeds bij de kelder neer. Zijn wegblijven wekte argwaan bij collega's en deze togen eveneens op inspectie. Zij troffen de drie bewusteloze mannen aan, die terstond naar een ziekenhuis werden overgebracht. Twee van hen konden des avonds reeds naar huis gaan. De chef van de administratie bleek, toen hij be dwelmd was neergevallen, een hersen schudding te hebben opgelopen. Het bleek dat gassen uit een riool in de kelders waren doorgedrongen. De fa- brieksbrandweer heeft de riolering door gespoten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip. Australië: s.s. „Himalaya" 11 nov. en s.s. „Orion" 16 nov.; Brazilië: m.s. „Wa terland" 18 nov.; Canada: s.s. „Rijndam 12 nov. en m.s. „Prins Willem V 14 nov.; Chili: via New York 13 nov.; Indonesië: m.s. „Musi Lloyd" 14 nov. en s.s. „Nestor 18 nov.; Ned. Antillen: m.s. „Osiris" 11 nov.; Ned. Nieuw-Guinea: s.s. „Perseus1 11 nov.; Nieuw-Zeeland: via Engeland 16 nov.; Suriname: m.s. „Oberon" 13 nov.; Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Jagersfontein" 13 nov. en m.s. „Stirling Castle" 16 nov.; Brits-Oost-Afrika via Frankrijk 16 nov. Inlichtingen over de verzendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. ADVERTENTIE Vlv. Z.-Limb. lichte regen n 1957 1956 143.335 121.329 18 50.264 44.104 14% 7.611 7.039 8 °/o 201.210 172.472 17% 330.534 286.313 15% produktie (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische minister van Buitenlandse Handel, de heer Fayat, deelt in een over zicht omtrent de Belgische exportvooruit zichten mede, dat Nederland nog steeds veruit de grootste afnemer is van de Bel gische industrie. De Nederlandse markt neemt thans 23 procent op van de totale Belgische export. West-Duitsland heeft 40. Het was een zware slag voor de arme brandmeester dat zijn brandpost was op geheven. „Morgen zult ge een officiële be vestiging van mijn opheffingsbesluit krij gen!", riep de burgemeester. „En verdwijn thans uit mijn ogen!" Tevergeefs probeer de Panda hem nog tot andere gedachten België echter van zijn plaats als de be- te brengen. Hij kan er heus niets aan langrijkste leverancier van Nederland ver- doen", zei hij, „iemand waarschuwde ons, drongen. dat er brand in uw huis was en„In dien er brand in mijn woning waere, zou ik brandpost 2 gewaerschuwd hebben" viel de burgemeester hem vergramd in de rede, „want de brandpost van Zwarte Dolf is hier pal tegenover. Gij beiden hebt in hoge maete onnadenkend gehandeld en dat is onduldbaerGe kunt gaen!" Verdrietig reden Panda en de brandmeester heen. „Mijn brandpost gesloten...", mompelde de brandmeester bitter. „En dat allemaal, omdat iemand ons een vals alarm heeft gegeven. Wie zou dat toch geweest zijn?" Op dat ogenblik kwam de brandweerauto van Zwarte Dolf met een loei de hoek om, zodat het wagentje van de brandmeester op de stoep werd gedrongen. „Hallo, luid- jes!", riep de slechtaard, grijnzend. „Was de burgemeester blij met jullie bluswerk?!" Doelstraat' 59 - Haarlem - Tel. 15252 STAALWOL IN PAKKEN Naakt. In een nog niet in kaar., gebracht gebied van Noord-Australië heeft een patrouille 27 gezinner aangetroffen, die vermoedelijk deel uitmaken van de Pintibu-stam. Deze naakte woestijn nomaden leven onder uiterst moeilij ke omstandigheden. Zij voeden zich ge deeltelijk met knaagdieren. Uitgeweken. De 58-jarige professor Friedrich Holtz, directeur van het far macologisch instituut van de medische faculteit der Luther-universiteit te Halle-Wittenberg in Oost-Duitsland, is volgens het informatiebureau West naar West-Duitsland uitgeweken. Prof. Holtz is twintig jaar directeur van het instituut geweest. Sterk. In het meer van Menzaleh (Egyp te) hebben vissers een krab gevangen van meer dan 25 kilo. Het beest ont snapte na een der vissers dodelijk ge wond en een ander een oog uitgesto ken te hebben. Ongeluk. De secretaris van de Britse vakbond van spoorwegarbeiders, Jim Campbell, is in een ziekenhuis in Sta lingrad overleden aan de verwondin gen, die hij bij een auto-ongeluk tij dens zijn bezoek aan de Sovjet-Unie had opgelopen. De president van de vakbond, Tom Hollywood, werd zwaar gewond. Vogelpik. In Brussel verluidt, dat Ame rikaanse deskundigen blauwdrukken zullen bestuderen van een door Belgi sche geleerden ontworpen raket voor korte afstand en zullen spreken over methoden tot massaproduktie van het projectiel „Vogelpik" in België. Verlicht. Het 32 meter hoge monument van Stalin in Praag is woensdagavond voor het eerst sedert de „onttroning" van de Russische leider in februari van het vorige jaar, verlicht. Het is het grootste standbeeld van Stalin in Euro pa. In de afgelopen maanden was het steeds in het donker gehuld wanneer andere monumenten of openbare ge bouwen verlicht waren. Warm. Stockholm had gisteren zijn warm ste avond in meer dan honderd jaar met een minimum temperatuur van plus elf graden Celsius. Even zuidelijk van de Zweedse hoofdstad werd een temperatuur van veertien graden bo ven nul gemeten. Toppunt. Vele Italianen zullen dit jaar hun kerstbomen tooien met commu nistische versieringen. Het Italiaanse ministerie van Handel heeft de invoer toegestaan van kerstboomversieringen uit Tsjechoslowakije tot een bedrag van tien miljoen lire. Oliebrand. Op enige kilometers van Mar seille is woensdagavond brand uitge broken in een olieraffinaderij te La Mede. Zes olietanks, elk met een in houd van honderdduizend liter, ge raakten in vlammen door het explo deren van een olie-auto, die achter uit op een tank inreed. De chauffeur van de olie-auto wordt vermist. Drie arbeiders werden met brandwonden in de derde graad in een ziekenhuis op genomen. Hun toestand is zeer ern stig. Drie tanks brandden vanmorgen nog. Neergestort. Vijftien Britten zijn gisteren om het leven gekomen met een vier motorig Bristol Britannia turbine- schroef vliegtuig dat tijdens de landing na een proefvlucht bij Bristol neer stortte en in brand vloog. Tien huizen werden door wrakstukken beschadigd. Enkele bewoners moesten naar een ziekenhuis gebracht worden. Het is de tweede maal dat een „Britannia" ver ongelukt: in 1954 stortte een vliegtuig van dit type in de rivier de Severn, bij Bristol. Er vielen toen geen slacht offers. Historie. Het hof van beroep van Aix en Provence, in Frankrijk, heeft ex-ko ning Michael van Roemenië gelast de nalatenschap van zijn vader, koning Carol, te delen met Magda Lupescu, de derde vrouw van Carol en diens zoon uit zijn eerste huwelijk, Mirceau Lambrino, boekbinder in Parijs. Met deze uitspraak is een einde gekomen aan een juridische strijd van verschei dene jaren. Lambrino is de zoon van Jeanne-marie „Zizi" Lambrino, een danseres, (wier vader een hoge Roe meense officier was), met wie Carol, toen luitenant van het Roemeense le ger, in 1918 wegliep en in Odessa, trouwde. Het huwelijk werd later, door een Roemeens hof ongeldig ver klaard. Michael is de zoon uit Carols tweede huwelijk met de Griekse prin ses Helena. Ex-koning Carol is in 1953 in Portugal overleden. ZIEN WE de hemelbol als een koepel, die zich op betrekkelijk geringe afstand boven ons hoofd welft, er doet zich met dit produkt van onze verbeelding nog een ander hoogst merkwaardig feit voor. We zien het hemelgewelf namelijk hoger of lager, al naar gelang de verschillende stan den die we innemen. Wanneer u fier rechtop staat, lijkt de blauwe koepel op een diep bord dat over de aarde is gelegd. De hemelkoepel is dan sterk afgeplat. Gaat u evenwel op de rug liggen, dan lijkt de koepel veel hoger en krijgt hij de vorm van een theekopje: recht boven u schijnt hij vrij hoog en de afstand tot de ge zichtseinden is aanzienlijk in- V. gekort. Voelt u zich bovendien jeugdig genoeg om met de kinderen gym nastiekoefeningen aan boomtakken te ver richten, laat u zich die gelegenheid om het uitspansel werkelijk eens als een halve bol te zien, niet ontgaan. U kunt deze vreugde beleven door met uw knieën aan een tak te gaan hangen (op dezelfde wijze als we vroeger aan de rekstok deden) en met het hoofd naar beneden de lucht te bekijken, die dan inderdaad de vorm van een halve bol gaat aannemen. Door al dergelijke verschillende houdin gen kunnen we het hemelgewelf, zoals zich dat aan ons voordoet, van vorm en grootte doen veranderen. Maar behalve onze eigen houding, zijn er nog talrijke andere ele menten die invloed op de vorm van de hemelbol hebben. Een wolkendek werkt bijvoorbeeld de afplatting sterk in de hand, zodat de hemel zich dan als een vrij platte schotel aan ons vertoont. Voorwerpen die hoog in de lucht steken, zoals kerktorens, fabrieksschoorstenen en radiomasten schij nen een uitstulping van het gewelf naar boven te veroorzaken. Om te constateren, hoe plat we de he melkoepel zien, zouden we op een vrij veld moeten gaan staan, waar we een on belemmerd uitzicht op de horizon hebben. Daar kunnen we, in staande houding en met gestrekte arm, het punt aanwijzen dat zich recht boven ons hoofd bevindt. Ver volgens beschrijven we met de wijsvinger een boog langs het hemelgewelf tot de vin ger de horizon aanwijst. Dan is een denk beeldige lijn langs de hemelkoepel getrok ken en het enige dat thans gevraagd wordt, is 't punt aan te wijzen dat in het midden van die lijn ligt. Gemakkelijker kan het al niet. Gaan we nu meten, welke hoek de arm met de water- paslijn maakt, dan blijkt die hoek meestal 20 a 30 gra- den te bedragen. Lagere waar den komen voor, evenals hogere, maar dat zijn uitzonderingen. Het aantal, graden dat de arm met de water- paslijn maakt, geeft de mate aan, waarmee we de afplatting van de hemelkoepel zien. Immers, zouden we de hemelkoepel inder daad als een halve koepel zien, dan zou de arm 45 gr. moeten wijzen. Hoe kleiner de hoek, hoe platter we de hemel zien, en hoe groter de hoek, hoe boller de koepel lijkt. Deze waarden kunnen, al naar gelang de stand die ons lichaam ten opzichte van de hemel inneemt, sterke verschillen verto nen, maar zij kunnen ook individueel ver schillen. In het algemeen wordt de hemel echtpr als een platte schotel gezien. We kunnen dit verschijnsel natuurlijk naar het rijk van de verbeelding verhuizen, en daar hoort het grotendeels ook wel thuis, maar het merkwaardige doet zich voor, dat het zich als een realiteit aan ons openbaart. Bijvoorbeeld bij een laagstaan de maan, die we juist door dit verschijnsel, veel groter zien dan wanneer zij hoog aan de hemel staat. Daarover een volgende keer. HPétillon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2