half zware shag* Wim Kan gaat hoofdrol spelen in film onder regie va n Kees Brusse GISPEN NAAIMACHINES Niemeijer Egyptisch-Syrische brandpijl in de Jordaanse hooiberg Amerikaanse luchtmacht jaagt op „onbekende voorwerpen" Meldingen worden stelliger en komen nu ook meer overeen DONDERDAG 7 NOVEMBER 1957 3 Westduitse oppositie tegen kernwapens voor het leger Topconferentie over de ontwapening bepleit UNO-hulpverlening: vijfde plaats voor Nederland Daling Duitse goud- en deviezenreserves Super kwaliteit halfzware shag in moderne plastic verpakking met extra voordelen: i i Handig rollen Heerlijk roken Smeltkroes van het Nabije Oosten dreigt nu over te koken in Hoesseins woestijnkoninkrijk Kroonprins van Jemen naar Londen voor overleg Op de ^Praatótoel Vallende voorwerpen f42.50 Hanglamp met tri kleur gelakte metalen kap G1SO- R lampen en propaganda Binnenkort gaat de raadgevende par lementaire Benelux-raad eindelijk werke lijk aan de slag. In februari van dit jaar had te Brussel de eerste samenkomst van dit „Benelux-Parlement" plaats. Toen kon men zich daar echter nog alleen maar met aangelegenheden van louter tech- nisch-organisatorische aard bezig houden. Op 22 en 23 dezer krijgt de, dan wederom te Brussel te houden, bijeenkomst van dit Benelux-orgaan met parlementair ka rakter inderdaad zaken te behandelen. Met name komt daar de bespreking van het Benelux-Unieverdrag aan de orde. Maar... in een bijeenkomst met gesloten deuren. Dat nu is wel een uitermate ongeluk kig begin. In het algemeen is voor orga nen met parlementaire wezenstrekken openbare beraadslaging van hetgeen daar ter tafel komt een dringend vereiste. In het algemeen kan daarop slechts in ge val van dringende noodzaak een hoogst enkele maal het maken van een uitzon dering mogelijk aanvaardbaar zijn. En in het bijzonder is het zeker gewenst, dat de parlementaire Beneluxraad, wanneer dat college zich met een Beneluxverdrag heeft bezig te houden, dit in het openbaar doet. Helaas echter laat het verdrag, dat die raad in het leven heef; geroepen, de mogelijkheid open, dat op het verlangen reeds van één der regeringen van de drie Beneluxgenoten de beraadslagingen van het „inter-parlementaire lichaam" met gesloten deuren moeten geschieden. Heb ben wij het wel, dan is het de Luxem burgse regering geweest, die van de zo even vermelde verdragsbevoegdheid ge bruik heeft gemaakt in feite ware hier misschien het woord „misbruik" beter op zijn plaats om er voor te zorgen, dat de besprekingen over het Unie-verdrag in comité-generaal zullen moeten plaats vinden. Onlangs hebben bij het algemeen poli tiek debat in de Tweede Kamer, terecht, zowel prof. Romme als mr. Burger hier op ernstige critiek uitgeoefend. De mi nister-president kon 4oen verklaren, dat het niet de Nederlandse regering was ge weest, die op een dergelijke gang van zaken had aangestuurd en dat zij trou wens ook kenbaar had gemaakt zulks on gewenst te achten. Jammer genoeg ech ter zonder succes. Minister Drees gaf ver der nog blijk van zijn zerwachting, dat de leden van de Raad de gelegenheid wel zouden aangrijpen om hunnerzijds tegen zulk een nodeloos, bovendien schadelijk geheimzinnig gedoe op te komen. Inder daad is het voor het Benelux-parlement, voor het gezag dat het nog moet verove ren, uitermate schadelijk, wanneer een aangelegenheid als een verdrag tussen de Beneluxgenoten, in zijn midden alleen maar in besloten bijeenkomst besproken zou worden. Juist nu zal het zaak zijn, alle krachten aan te wenden om de Luxemburgse regering alsnog te bewe gen, op haar in deze wel heel ongelukkige stap terug te komen. Zouden de parle mentariërs, die samen de parlementaire Beneluxraad vormen, zich al te gelaten neerleggen bjj een gevolg-geven aan het verzoek van de Luxemburgse regering, dan zou daarmee het hek van de dam zijn. Te gemakkelijk zou dan het voor de toekomst hoogst bezwaarlijke precedent geschapen worden van geheime bespre king van een Beneluxveriraj in een Raad die uit hoofde van het parlementaire ka rakter, dat hij heeft en dat nog in aan merkelijke mate versterking behoeft, juist publiekelijk onderwerpen van deze aard dient te kunnen behandelen. Ongetwijfeld zullen de Nederlandse le den van de Raad niet in gebreke blijven, het hunne te doen ter voorkoming van het welslagen van het bedenkelijke Luxemburgse plan. Te hopen valt nu maar, dat hun Belgische en Luxemburg se mede-leden dit keer blijk zullen geven van het besef, dat het dringend nodig is alle krachten aan te wenden om te be vorderen, dat het nieuwe orgaan zal uit groeien tot een Benelux-parlement van vlees en bloed. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 BONN, (DPA-AFP) In het debat in de Westduitse Bondsdag over de politiek van de nieuwe regering-Adenauer zijn diep gaande meningsverschillen tussen opposi tie en regering gebleken over de buiten landse politiek. De leider van de oppositie, Ollenhauer, sprak als zijn mening uit dat de bondsrepubliek formeel moest afzien van het uitrusten van de Westduitse weer macht met kernwapens. Hij bepleitte een grotere uitwisseling van wetenschappelijke gegevens tussen de NAVO-landen, hierbij de hoop uitsprekend dat het uitbreiden van de betrekkingen niet in feite zou uit lopen op een akkoord over gemeenschap pelijke vervaardiging en over het gebrui ken van moderne vernietigingswapens. Hij zei-zowel 't erkennen van de Oostduit- se regering door Belgrado als het daarop gevolgde afbreken van de betrekkingen met Joegoslavië door Born te betreuren. Hij zinspeelde tenslotte op een Duits ini tiatief tot een conferentie over de ont wapening waaraan de regeringshoofden van alle „atoommogendheden" zouden moeten deelnemen. Het politieke program van de regering werd uiteengezet en verdedigd door Hein- rich Krone, voorzitter van de christen democratische parlementsfractie. Een rechtvaardige oplossing van de kwestie der Duitse hereniging vormt volgens hem een voorwaarde. In de loop van het debat verklaarde bondskanselier Adenauer, dat een discus sie over de eventuele terugtrekking van West-Duitsland uit de NAVO in de huidige internationale situatie „een nieuwe pro- paganda-overwinning" voor Kroesjtsjev zou zijn. NEW YORK Met de geldelijke bij dragen voor de hulpverlening aan de on derontwikkelde gebieden neemt Ne derland op de wereldranglijst de vijfde plaats in. Het heeft voor 1958 aan de UNO een bijdrage van 1.092.000 dollar voor het werk ten behoeve van de onder ontwikkelde gebieden in het vooruitzicht gesteld en volgt op de wereldranglijst na de Verenigde Staten, het Verenigd Ko ninkrijk, Canada en Frankrijk, doch voor alle andere landen, waaronder de Sovjet- Unie, Australië, India, West-Duitsland, België, enzovoort. De Amerikaanse bijdrage zal in 1953 maximaal 15,5 miljoen dollar bedragen. De Britse bijdrage bijna twee en een kwart miljoen. Canada draagt twee mil joen bij en Frankrijk ruim anderhalf mil joen. De Sovjet-Unie heeft voor 1958 één miljoen dollar in het vooruitzicht gesteld, West-Duitsland 447 en België 437 duizend dollar. In totaal hebben tot dusver 74 van de 82 UNO-leden bijdragen voor 1958 toege zegd tot een bedrag van ruim dertig mil joen dollar. Het Vaticaan heeft weer een symbolische bijdrage van tweeduizend dollar beloofd. In UNO-kringen maakt men zich ongerust over de toekomstige financiering van de internationale techni sche bijstand aan de onderontwikkelde gebieden. Het Amerikaanse Congres heeft namelijk besloten, dat de Amerikaanse bijdrage voor 1958 aan de UNO-program- ma's niet meer mag bedragen dan 45 percent van hetgeen alle andere landen tezamen opbrengen. Voor 1959 zal dit niet meer mogen zijn d;i 3' percent en voor 1960 niet meer dan 33lA percent Tenzij de bijdragen van de andere landen aanzienlijk zouden worden verhoogd, zou den dus de beschikbaar komende gelden uit Amerikaanse bron sterk verminderen. FRANKFORT (Reur) De Westduitse goud- en deviezenreserves hebben in de laatste week van oktober een daling onder gaan. Zij bedroegen op 1 oktober tezamen 24.289 miljoen DM tegen 24.370 miljoen DM op 23 oktober j.l., zo is bekend ge maakt door de Deutsche Bundesbank. ADVERTENTIE grote ruimte om uit te rollen altijd verse shag geen stuktrekken van de tabak geen draadje verlies prettig in de zak te dragen Van onze reisredacteur) AMMAN. Nauwelijks is er een eind gekomen aan de Syrische crisis of een nieuwe dreigt in Jordanië de smeltkroes van het Nabije Oosten te doen overkoken. Radio-Cairo heeft de jonge koning Hoes sein beschuldigd van het hoogste verraad dat men zich onder Arabische staats lieden voorstellen kan, namelijk: „dat hij zijn minister van Buitenlandse Zaken, Sa- mir Rifai, opdracht heeft gegeven te on derhandelen over een afzonderlijke over eenkomst met Israel, en wel tijdens be sprekingen in september te Napels met zijn joodse ambtgenote, mevrouw Golda Meir. „Wanneer koning Hoessein de schoe nen van de Amerikaanse ambassadeur wenst te likken kunnen wij dit niet aan vaarden". De vingernagel van de armste Arabier is nog meer waard dan de ge hele bende van Hoessein", aldus radio- Cairo. In de Egyptische pers is gezegd dat „het militante Jordaanse volk niet langer geduld kan hebben met Hoesseins mis daden". „Het Jordaanse volk is mach tiger dan deze verraderstroep en zal hen uitroeien". Radio-Jordanië ontkent deze beschuldi gingen en slingert bekendmaking na be kendmaking de wereld in, waarin wordt gezegd dat men in Jordanië documenten bezit die bewijzen: a. dat Nasser de vre- desstichter met Israel Is, b. Hem er van beschuldigen Palestijnse vluchtelingen aan hun lot over te laten en c. hem Mos- kou's agent, een volgeling van Boelganin en een smerige dictator noemen, die zijn Arabische ziel verkocht voor roestige tanks. Nasser en zijn Egyptische leger worden beschreven als een stel lafaards die uit de Sinaï zijn gejaagd en die met zweep en handboeien regeren. Israel in de klem Achter het tamelijk ironische schouw spel, dat Israels vijanden opleveren door elkaar van vredesvoorstellen te beschul digen, lijkt zich toch een ernstige nieuwe crisis te ontwikkelen. Zoals ik vorige week in Syrië voorspelde, kon een nieuwe aanval op Hoesseins positie worden ver wacht en Israel zou dan de aanleiding (Vervolg van pag. 1 Naar wij vernemen heeft Kees Stip ge streefd naar een film, waarin vooral die zijde van de artiest Wim Kan naar voren wordt gebracht, waarin hij zijn publiek confronteert met de holheid van figuren, die zichzelf als zó gewichtig beschouwen, dat men neiging heeft te geloven, dat ze het ook inderdaad zijn. Dit op zichzelf echter is niet voldoende, aldus de auteur. De lach, die Wim Kan ontketent, ontleent zijn kracht daaraan, dat hij ons plotseling brengt tot het besef van onze eigen zwakte. Die zwakte wordt overal tot een gevaar, waar wij de dingen aanvaarden zonder ze te onderwerpen aan de toets van onze eigen kritiek. V.l.n.r. Kees Stip, Corrie Vonk, Kees Brusse, Wim Kan, mr. J. M. Landré, directeur van Polygoon en C. S. Roem, directeur van Profilti. Het is deze mentaliteit van de massa, die de dictatoren aan het bewind heeft gebracht. Maar niet tegen dit gevaar waarschuwt de 'ilm; het is in Nederland nooit reëel geweest. Ergens in deze film zegt Wim Kan: „De dictatoren hebben bij ons geen kans, omdat we de balkons aan de achterkant bouwen." Maar er is een ander gevaar, waaraan de moderne mensheid bloot staat en waaraan ook een zo nuchter volk als het Nederlandse niet ontkomt. Het gevaar van de suggestie van het eindeloos herhaalde woord, in alle vormen waarin de moderne publiciteits- middelen het als een regen over ons uit gieten. De gewoonte om te eten, te drin ken, te dragen, te geloven en te doen wat krant, radio, film en televisie ons als lo gisch suggereren, is bezig ons zozeer tot een tweede natuur te worden, dat wij dreigen de onnatuur ervan niet langer te beseffen. Het is niet het woord van de dic tator, dat ons regeert, maar de pen van de toverleerling-copywriter, en wee ons, wanner hij uit de hand loopt en wanneer het nuchtere verstand dat hem kan be zweren, met hem op de loop gaat. Het is deze waarschuwing, die mee klinkt als ernstige grondtoon van de lach, die deze film in ruime mate beoogt te verwekken. Onze filmredacteur tekent hierbij aan: De aankondiging van deze nieuwe Neder landse film valt wel zeer toevallig samen met het afwijzend standpunt ten op zichte van de Nederlandse speelfilmpro- duktie, dat enige filmcritici onlangs in een „Open Brief" hebben geuit. Er is, gelijk men uit onze reactie daarop heeft kun nen concluderen, voor ons geen reden waarom wij deze produktie niet zouden bijvallen. Men kent Kees Stip als een gees tig man, die met het filmmétier is ver trouwd. Kees Brusse heeft zich nog on langs met een filmpje voor „Pro Juven- tute" als een talentvol regisseur doen kennen. De opdracht een speelfilm van lange duur te maken verdient hij dan ook ten volle. kunnen zijn. Nu lijkt het, dat Syrië en Egypte inderdaad de brandende pijl in de Jordaanse hooiberg hebben geschoten om te proberen koning Hoessein te doen val len, terwijl Syrië een geregelde stroom saboteurs en overvalsgroepen naar Jorda nië stuurt, bewapend met lichte Tsjechi sche wapens en ontplofbare stoffen. Sinds augustus hebben dertig ontplof fingen de woestijn-hoofdstad Amman op haar grondvesten doen schudden en in tussen heeft Egypte een propaganda-front geopend. Een opvallend punt in de Egyptische beschuldiging was de opmerking dat Hoesseins grootvader, koning Abdoellah, werd vermoord omdat hij onderhandelde met de Israëliërs. Nasser probeert klaar blijkelijk de fanatici in Jordanië op te hit sen tot een herhaling van de voorstel ling Chronische onrust De oorspronkelijke bevolking van Jor danië, bestaande uit een half miljoen, voornamelijk Bedoeïnen, werd sinds de Palestijnse tragedie overstroomd door een anderhalf miljoen Palestijnse vluchte lingen van wie er velen onder miserabele omstandigheden leven en van haat zijn vervuld. Onder deze fanatici heerst een chronische onrust, welke de huidige Jor daanse regering heeft genoodzaakt spe- LONDEN (Reuter) De kroonprins van Jemen, Saif Al Islam Mohammed Al Badr, komt zaterdag in Londen aan voor een bezoek van tien dagen met het doel de betrekkingen tussen Groot-Brittannië en Jemen te verbeteren, zo heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. De kroonprins is vice-premier, minister van Buitenlandse Zaken en mi nister van Defensie. Hij zal de gast zijn van de Britse regering. Volgens een woord voerder van het Britse ministerie is de toestand aan de grens tussen het Britse protectoraat Aden en Jemen de laatste tijd verbeterd. Nasser, de Syriërs en de Sovjet-agenten, die menen te kunnen steunen op de meer derheid van de vroegere Palestij nen bij het dienen van hun oogmerken. Indien zij daarbij succes hebben zou een verontrus tende situatie kunnen ontstaan, aangezien de pro-Syrische Palestijnen dan wellicht zullen proberen Jordanië bij Syrië te voe gen. Er kan in dat geval worden verwacht dat de Israëliërs onmiddellijk tot actie zullen overgaan en dat kan leiden tot een conflict dat veel ernstiger zou zijn dan het vorige in Syrië en tenminste zo drei gend voor de wereldvrede als het Suez- avontuur. Het. is nog te vroeg om vast te stellen hoe ver Egyptenaren en Syriërs hun cam pagne zullen doorzetten. Gelukkig zijn er nog geen tekenen die wijzen in de rich ting van de verschrikkelijke massa-op- roeren waardoor Amman meer dan eens in opschudding is gebracht, en de Jor- ciale oorlogsmaatregelen in te stellen: met j daanse regering heeft de situatie tot nu een avondklok, controle op de weg door toe goed onder controle. Voor de komende het Arabische legioen en zware vonnissen I dagen heeft zij reusachtige demonstraties voor communistische sympathisanten. Het feit dat Jordanië Amerikaanse eco nomische en militaire hulp heeft aanvaard, maakt koning Hoessein het doelwit voor georganiseerd om loyaliteit met de koning te betuigen. Intussen blijft de toestand buitenge wone waakzaamheid vragen Nieuwe aanwijzingen voor op reis Ditmaal nog eens enig instructief schrijven over het goede reizen in de vaderlandse treinen. De keuze van de reisgenoot is van groot belang. Heel prettig reist men met een overbuur die a) eet, b) slaapt, c) zich de tanden, de na gels, de broekzgmen etc. reinigt, d) be schonken is. Wij laten dan nog de lieden die een tick hebben buiten beschouwing; ofschoon toch ook een heer die mooi met de tanden klappert, die een knappend geluid weet voort te brengen door hel hoofd in zijn boord zeer snel van links naar rechts te wenden, die zich de vinger kootjes krakend uittrekt, die een sterk indringend snuifje over zich heeft, ook heel, heel mooi is.' Ad a). Eters zijn heel dankbaar. Vooral als zij smekken of zuigen (appelsienen!). Het voedsel moeten zij opdiepen uit een diepe zak (let daar vooral op). Ad b). De slapers zijn heel genoeglijk gezelschap. Naast u kunnen zij onver wacht maar lief het hoofd op uw schouder leggen en met een natte kin uw eenzaam heid verlevendigen. De klasse sterft echter uit, ook al tengevolge van het verdwijnen van die prachtige houten wagons waarin men met vieren naast elkaar ternederzat. Maar toch ook tegenover u kan een goed slaper, zeker wanneer hij tijdens de slaap de ogen niet geheel gesloten houdt maar u slechts een troebel oogwit toont, veel moois brengen. Aardig is ook als hij in de slaap duidelijk maakt dat een der oogspiertjes niet zo krachtig meer werkt als de natuur dat heeft gewild en het oog geopend blijft en u onophoudelijk waak zaam aanziet. Ad c). Behalve met een afgerond, gaaf nagelbijter die, gekweld naar buiten blik kend, op de maat der telegraafpalen bijt en bijt, kan men het ook treffen met een écht vaderlands nagelreinigerWat is zo'n nijver ventje in de weer! Heerlijk om te zien voor de belangstellende reiziger. En telkens springt het zindelijke baasje even overeind om zich de schoot voor u schoon te klopen. Daarom: loop altijd eerst even de ganse trein langs en zoek u zulk een reisbuurman uit. Het valt niet altijd mee, zoals spreekt. Maar aan de andere kant: de lieden waarvan men het het minst zou verwachten, gezien de fraaie hoed welke zij in het net hebben liggen, kunnen zich soms ineens, als een vlinder uit de pop, ontplooien tot de schoonste nagelreinigers. Ad d). Des avonds kan men het fijn treffen met de dronkaardjes. Wie een mee valler heeft, komt tegenover een echt dronken mannetje te zitten. Altijd vol prettige, interessante praat zitten zulke personen en nooit astrantig. Soms zingen zij even voor u deze typische folkloristi sche figuren, en soms ook zakken zij weg in de mooiste, kwijlerige slaap die men zich wensen kan. En hoe leuk gaat zo'n man meteen al tegenover u zitten. Zo, „hèhè, ja, daar zittemenou" en dan ziet hij wel iets in u, maar alles lang niet haar scherp en derhalve moet hij de blik zeer lang en intens richten. Want gij zit daar voor hem, lezer, als een wazig-rondtollend, onduidelijk maar wel bijzonder sympathiek persoon. Gij dient hem hier over zijn iveifelingen heen te helpen, is ons advies. Gij moet onmiddelllijk aardig met zulk een heer gaan spreken. Lichte, vro lijke praat. Als g ij maar begint want zo'n man is vaak heel eenkennig ook en dan I weent hij soms ineens. Maar is hij een maal los, wel, dan is er ook geen houden meer aan en een prettige reis is verzekerd: „Gelache' damme hebbe'!" Duif ADVERTENTIE De Amerikaanse luchtmacht is de laatste dagen weer voor een aanzienlijk deel in touw geweest om een hele serie meldin gen van onbekende voorwerpen in de lucht uit verscheidene delen der V.S. te controleren. Tot nu toe heeft zij echter niets op het radarscherm gehad. Merk waardigerwijze de kustwacht wèl. Een patrouilleschip van de Amerikaan se kustwacht signaleerde dezer dagen op 200 mijl ten zuiden van de monding van de Mississippi, in de Atlantische Oceaan een „onbekend vliegend voorwerp". Via de radar werd het voorwerp geruime tijd gevolgd. Het voorwerp bewoog zich in concen trische kringen rond de „Sebago" en ver dween in noordelijke richting. In de 27 minuten tijdens welke men het voorwerp met behulp van de radar kon volgen, heeft het voorwerp een afstand van 875 mijlen afgelegd. Om 5.21 uur hebben de uitkijken en het brugpersoneel van de „Sebago" het voorwerp drie seconden lang met het blote oog waargenomen. Het leek op een „lichtende planeet", zo werd gemeld. Berichten over andere waarnemingen van deze voorwerpen, worden zeer nauw gezet onderzocht en er is een speciale groep deskundigen op het pad gestuurd door de afdeling voor „U.F.O.'s" (Unidentified Flying Objects). Hier volgt een samenvatting van de ooggetuigenverslagen Levelland, (Texas): verscheidene per sonen eivormig voorwerp van 70 me ter lengte, roodachtig licht gevend. Mo toren en schijnwerpers raakten onklaar. White Sands (New Mexico), militairen dezelfde waarneming. Alamogordo (New Mexico): schel lich tend voorwerp, autoradio onklaar, motor stopte. Waarnemer klaagde over zonne brand na afloop. Bevestigd door andere bewoners daar. Honolulu: Ronde witte voorwerpen, die uit de lucht daalden gezien door inboor lingen. Een blanke missionaris bevestig de dit. Selma (Alabama): Drie piloten van luchtmacht zagen een helder voorwerp door de lucht schieten. Een andere opmerkelijke waarneming kwam van vier vissers op het eiland Van- oewa Levoe: „een vreemd voorwerp, wit van kleur en rond van vorm, kwam uit de lucht dalen". Zij verklaarden, dat zij er zeer dichtbij waren en het boven zee zagen hangen op een hoogte van 6 meter. „Het scheen te draaien en erboven ver scheen de figuur van een man", aldus het rapport. „Toen de vissers in hun boot het voorwerp naderden werd er een verblin dend licht op hen geworpen. Zij zeiden dat zij ervan duizelden en het hen een gevoel van zwakte gaf. Toen ging het voorwerp recht de lucht in en verdween in de nach telijke hemel. Onderhoud KEARNY (UP) Rechercheurs in Kearney (Nebraska) hebben een „gesprek van man tot man" gehad met de 48-jari- ge Reinhold Schmidt, uit Bakersfield, die het eerst de monotonie van het nieuws over dergelijke waarnemingen verbrak met een opzienbarend verhaal over een onderhoud met enkele personen in een vliegende schotel. Schmidt, een graan handelaar, kwam bleek en bevend om een dominee vragen, nadat hij op een buitenweg bijna tegen een vliegende schotel zei te zijn gereden en een gesprek had gehad met vier mensen, die erin za ten. Een van lien had hem „met iets dat op een zaklantaarn leek beschenen", ten gevolge waarvan de heer Schmidt „zich voelde alsof hij verlamd was. Hij kon zich niet bewegen, misschien was het van angst. De heer Schmidt zal nog verder ver hoord worden, zo deelt de politie van Kearney mede. In Transvaal JOHANNESBURG (Reuter) Voor de derde maal in vijf dagen tijds is dinsdag avond boven het aangrenzende gebied van Oranje-Vrijstaat en Transvaal een ge heimzinnig, busvormig voorwerp van zeer grote afmetingen waargenomen. Honderden mensen zagen het luchtvaar tuig snel achter de wolken verdwijnen, toen militairen van de Zuidafrikaanse luchtmachtbasis te Dunnotar in Trans vaal het in hun zoeklichten vingen. Lucht machtfunctionarissen weigerden elk com mentaar. SUNBRY-ON-THAMES (Engeland) (UP) Een gloeiend rood voorwerp is woens dag in Sunbry on Thames uit de hemel komen vallen en met een slag neerge komen op de speelplaats van een open- luchtkinderbewaarplaats. Het voorwerp, dat volgens verschillende schattingen een afmeting had tussen een tennisbal en een voetbal in, kwam bijna op een driejarig CUIEMBORG meisje neer, dat op de stoep van de school speelde. Volgens de eerste mededelingen van onderzoekers van het ministerie van Luchtvaart was dit voorwerp, dat een gat van meer dan een halve meter in de grond van de speelplaats sloeg, een meteoorsteen. Maar volgens twee autoriteiten van het Brits museum was dit ding „zeker geen meteoorsteen". CAïRO (UP) Russische „deskundigen" in Alexandrië hebben woensdag gezegd, dat een voorwerp, dat in Caïro op een speelplaats van een school werd gevon den, vermoedelijk een stuk van een Amerikaans projectiel was. Zij waren op de Russische tentoonstelling van het atoom voor vredesdoeleinden naar de school ont boden, toen het ding gevonden werd. Zij zeiden, dat het voorwerp van witte rubber en zwaar glas niet afkomstig kon zijn van een van de beide Spoetniks. Zij verklaar den te vermoeden, dat het een stuk is van een projectiel, dat in de Middelandse Zee door de Amerikaanse Zesde Vloot is af gevuurd. Egyptische autoriteiten kwamen overi gens tot een bezadigder uitleg: een schijn werper, vermoedelijk gestolen en door de dief uit schrik weggeworpen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5