Horen en zien Kustvaart zwaar gedupeerd door inzinking vrachtenmarkt PRIMMETJE De bestemming der gronden in de nieuwe IJssel meerpolders SPION IN BERLIJN Agenda voor Haarlem BANDRECORDERS Als herstel uitblijft wordt positie van kleine reders onhoudbaar Kort en bondig DONDERDAG 7 NOVEMBER 1957 5 Radio - televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Uitvoering acteren H. I. MAERTENS N.V. De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Belgische rechter moest in Nederland terechtstaan wegens stroperij Pools echtpaar na 18 jaar in Nederland herenigd Een vriend toont Den Haag zijn feilen Accountant vrijgesproken van meineed Eigenaars van te saneren kleine boeren bedrijven moeten voorrang hebben Vier maanden voor chauf feur zonder rijbewijs, die twee kinderen doodreed PAPIERAFVALLEN Eigenlijk had de titel al een waarschu wing moeten zijn dat het televisiespel, waarvan de AVRO woensdagavond een opvoering verzorgde, wel eens langademig kon wezen. Het is een mondvol: „Voor donderdag twaalf uur, mylord". Ook het verhaal van Oscar Wilde, dat de stof le verde voor deze televisiebewerking, is niet met één woord aangeduid. Maar „Lord Arthur Saville's Crime" had in ieder geval het voordeel te zijn gegoten in een passen de, strakke vorm, de directe weerslag van Oscar Wilde's briljante spirituele creativi teit. Dat kon men van de bewerking door Constance Cox niet zeggen. Waarmee wij werden overbelast was een dialoos, die te zeer probeerde alle per sonen recht te doen wedervaren. Op die manier raakten hoofd- en bijrollen in el kaar verstrikt. De actie werd vertraagd. De verrassingen voelde men al van verre aankomen. Alle figuren kregen ruim schoots de tijd tot in de details te worden uitgewerkt, maar het enige gevolg was, dat men van de ene typering in de andere viel, tot men erop uitgekeken raakte. En zo was het ook met de handeling. Het absurde ge geven van een rijke nietsnut, die met alle geweld een moord wil plegen, omdat een of andere idioot dat uit zijn handlijnen heeft voorspeld, kreeg in deze televisiebe werking een veel te lange levensduur. Men gaat het wel geloven als zich de ene situa tie na de andere voordoet, waarin die moord afketst op een onvoorziene toeval ligheid. De dwaasheid wordt dan cere braal. En daarmee houdt zo'n spel op gees tig te zijn. Regisseur Walter van der Kamp pro beerde met een ingenieus beeldspel cou pures te ontlopen. Toegegeven dat hij al leraardigste effecten bereikte en ons dwong toch te blijven kijken, de vertoning het flitsende en oorspronkelijke aanzien ver lenen van het ideaal kon hij niet. Hij liet zijn spelers nog te vrij spel in die zin, dat zij uitvoeriger acteerden dan goed was voor de spanning. Maar hem helemaal af vallen mogen wij niet. Daarvoor beheerste hij zijn instrument vooral op het stuk van visueel uitdrukkingsvermogen te goed. Hij trof in Ton Lensink een zeer stijlvolle Lord, in Herbert Joeks een mimisch voor treffelijke butler en een kundige bezetting daaromheen, die in de decors van Peter Zwart acteerde, dat het een aard had. Beeldschermer ADVERTENTIE Nassanstraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15229 HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Instr. trio. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Voor de jeugd. 12.00 Pianorecital. 12.25 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Musette muz. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Lichte muz. 14.45 Gram. 15.00 Jaarvergadering Fed. van Diakonieën. 16.00 Gram. 16.15 Promenade ork. en solist. 17.00 Voor dracht. 17.20 Koper-ens. en solist. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Regeringsuitz.Rubr. „Ver klaring en toelichting": Europese economische samenwerking en middenstand, door drs. A. W. H. J. Quaedvlieg. 19.25 Regeringsuitz.: Emigratie rubriek. Het emigratiepraatje van H. A. v. Luyk. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 21.00 Omr.ork., vocaal ens. en sol. 22.00 Christenen in Israël, caus. 22.15 Orgelconc. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35 Gram. 23.5524.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Voor de zieken. 11.00 Voor de kleu ters. 11.15 Gram. 11.20 Competitie. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Piano a qautre mains. 14.35 Voordr. 14.55 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang, 16.30 Jeugdconcert. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Instr. kwartet. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Latijnse klanken. 18.50 De puntjes op de i, causerie. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30 Leven in Nederland. 19.45 VPRO-nieuws. 19.55 Kerkenergie naast kernenergie, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Levend uit de kracht Gods, caus. 20.20 Boekbespr. 20.35 N.O.V.I.B., caus. 20.45 Ka merkoor en sol. VARA: 21.00 Muzikaal kolder- journ. 21.20 De lange weg, documentaire. 21.45 Gram. 21.55 Lichte muz. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, caus. Daarna: Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Omr. ork. 18.10 Voordr. 18.20 Pianorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zangrecital. 19.45 Caus. 20.00 Mater Dolorosa, opera. 21.30 Kunst- kaleidoscoop. 21.45 Kamermuz. 22.00 Nieuws. 22.11 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.30—22.00 Relais van de Vlaamse TV: Reinaerd de Vos, spel. De officier van Justitie bij het kanton gerecht te Zierikzee heeft tegen een rech ter in de rechtbank te Antwerpen bij ver stek een boete van honderd gulden ge- eist wegens stroperij. Voorts wilde de of ficier hem het jachtrecht in Nederland voor de tijd van twee jaar ontzeggen. De Antwerpse rechter had het Neder landse jachtrecht overtreden door in sep tember van dit jaar zonder vergunning te gaan jagen in Nederland. Naar de offi cier van Justi.e meedeelde, was de Bel gische rechter al eens eerder door de Ne derlandse rechter voor een dergelijke over treding van de jachtwet gestraft. Over 14 dagen wordt schriftelijk vonnis gewezen. In de kustvaart kan op het ogenblik niet lonend worden gevaren. Ook de voorzich tigste reder had geen rekening gehouden met een zo scherpe inzinking van de vrachtenmarkt. De bodem is nu wel be reikt, maar van enig herstel is nog niets te bespeuren. Aldus de heer J. Vermaas te Rotter dam, een der grootste kustvaartreders in ons land, wiens mening wij vroegen over de gevolgen van de daling der vrachtprij zen voor de schepen tot 500 bruto register ton, die de zogenaamde „kleine vaart" beoefenen. De heer Vermaas is voorzit ter van de Bond van werkgevers in de kustvaart, een der beide organisaties op dit gebied (de andere is het Koninklijk Zeemanscollege „De Gru -linger Een dracht"). Het inkrimpen van het ladingaanbod, waardoor de coasters nu vaak dagen stil liggen, heeft verschillende oorzaken. Be halve de voorraadvorming als gevolg van de Suez-crisis, noemde de heer Vermaas onder meer de onzekerheid op valutage- bied, terwijl ook de bestedingsbeperking een rol speelt. Misschien is ook het aantal coasters wat uit de hand gelopen, maar deze factor achtte onze zegsman van bij komstige aard. Teveel coasters? De Nederlandse coaster-vloot heeft zich de laatste jaren uitgebreid tot bijna dui zend schepen. Voor het merendeel zijn het zogenaamde „singledeckers", die massa goederen (hout, kolen, erts) vervoeren. Dit type kustvaarder vaart vrijwel uit sluitend op reischarter, zodat de fluctua ties op de vrachtenmarkt onmiddellijk worden gevoeld. De zogenaamde tussen dekkers (voor stukgoederen) varen veelal In Hengelo is 't Poolse gezin Wisniews- ki na achttien jaar herenigd. In de zomer van 1939 kwam de Poolse militair Jozef Wisniewski, nauwelijks een jaar ge trouwd, nabij Danzig tegenover de Duitse troepen te staan. Hij raakte in gevangen schap, zwierf door Rusland en Siberië, trok door het Midden-Oosten e kwam in Afrika toen Rommels strijdmacht op de vlucht werd gejaagd. De Pool sloot zich aan bij de geallieerden, nam deel aan de invasie en verbleef na de oorlog in Wil helmshaven. Zijn echtgenote woonde toen ergens in het door de Russen bezette deel van Polen. Hij vestigde zich h-ter als foto graaf in Hengelo en zocht van daaruit con tact met vrouw en kind, een moeilijk con tact, dat door boodschappers, die brief jes in code meenamen, werd onderhouden. Intussen speurde de Poolse politie jjog steëds naar de Pool. Het huis van zijn Vrouw stond jarenlang onder controle. De zoon, die in 1939 was geboren, werd voort durend ondervraagd. Moeder en zoon vol hardden echter in het verhaal dat vader was gesneuveld. Na de dood van Stalin begon mevrouw Wisniewski een ingewikkelde procedure om een uitreisvisum te krijgen. Dat vi sum heeft zij uiteindelijk gekregen. Na achttien bange laren omhelsden man en vrouw dezer dagen elkaar op Nederlandse bodem en zag de vader voor het eerst zijn thans 18-jarige zoon. in lijndiensten of worden in tijdcharter verhuurd, maar zij zijn veel minder in aantal. De stroom van orders voor nieu we coasters is nu tot stilstand gekomen. Niemand sluit meer .n nieuw contract. Maar de werven zijn nog volgeboekt tot 1959. Hoewel het vrachtenpeil in de kustvaart bij de oplopende markt van de laatste ja ren iets achter is gebleven bij dat in de grote vaart, was 1955 toch een zeer goed en 1956 een alleszins bevredigend jaar. En nu zitten wij ineens in een slecht jaar. Er zijn geen symptomen, die binnen af zienbare tijd verbetering doen verwach ten, en als deze toestand een paar jaar duurt, kunnen ongelukken niet uitblijven. Overleg met Duitsland De heer Vermaas dacht hierbij in het bijzonder aan eigenaars van een of twee coasters, die met zware hypotheken zijn belast. Want niet alleen is op de vrach tenmarkt nu ongeveer 't laagste peil van na de oorlog bereikt, maar bovendien zijn de exploitatiekosten de laatste jaren enorm gestegen (gages en sociale lasten). Er wordt nu getracht tot een regeling van de vrachtprijzen te komen. Op een vorige maand in Zwolle gehouden vergadering bleken de belanghebbenden bij de Neder landse kustvaart het unaniem eens te zijn over de wenselijkheid van een schema voor minimum-vrachtprijzen. Het is ech ter de vraag of deze wens te verwezenlij ken zal zijn. Dit kan alleen, verklaarde de heer Vermaas, wanneer de Duitsers bereid zijn mee te doen, daarom is con tact gezocht met de Duitse kustvaart. Dit overleg is nog gaande. „De geestdrift en de sfeer van een in ternationale stad moeten in Den Haag herleven. De onverschilligheid moet ver dwijnen, de provinciaalse instelling moet worden overwonnen. Den Haag moet de oude trots, het grootste dorp van Europa te zijn, maar eens laten varen om te be sluiten een van de belangrijkste centra van Europa te worden." Dit schrijft een reeds tien jaren in Den Haag wonende Engelse journalist, de heer H. G. Franks. Hij verwijt Den Haag „de bus te hebben gemist", toen het erom ging een hoofdstad van het verenigde Europa te kiezen, om dat niet tijdig en met voortvarendheid plan nen zijn gemaakt voor een congresge bouw en voor logiesruimte. Kortzichtigheid is volgens de heer Franks de oorzaak van het missen van de kans. Reeds jaren geleden hoorde hij over plannen voor een congresgebouw, een cultureel centrum met vergaderzalen, kantoren en een theater. In stede echter van deze plannen verwezenlijkt te zien, zag hij twee grote hotels^verdwijnen, Hij meent, dat Brussel thans de beste kansen maakt, omdat daar voor de wereld tentoonstelling hard wordt gewerkt aan de vergroting van de logiesruimte en er na deze tentoonsteling een groot gebouw beschikbaar zal zijn. „Het nieuwe Europa heeft echter ook nog een zetel nodig voor zijn Europese hof, dat geschillen tot op lossing moet brengen. Den Haag zal nu zaken moeten doen. Het zal moeten onder zoeken welke gebouwen er nodig zijn voor zulk een organisatie en moet dan geen tijd meer verspillen," aldus de heer Franks. De rechtbank te Zwolle heeft de 45- jarige accountant J. M. J. van G. uit Breda vrijgesproken van meineed. De rechtbank nam hierbij in overweging, dat het enige jaren later vormen van een boekhouding, aan de hand van bescheiden, in accoun tantskringen niet onregelmatig wordt ge noemd. De accoutant was ervan verdacht in een civiele procedure, die de inmiddels over leden kunstverzamelaar D. G. van Beunin- gen eind 1954 voerde tegen twee anti quairs uit Utrecht, een meineed te hebben gepleegd. De antiquairs moesten voor de heer Van Beuningen aantonen dat „Het Laatste Avondmaal" niet van Van Meege ren maar van Vermeer was. De antiquairs berekenden daarvoor 300.000, hetgeen de heer Van Beuningen te hoog vond. De rechtbank vorderde toen openlegging van de boeken van de antiquairs. De accoun tant, die in dienst was van de antiquairs, zou toen volgens de tenlastelegging mein eed hebben gepleegd. De officier van Justitie had een gevan genisstraf van zes maanden geëist. Hoe Donnavo ook raasde en dreigde voor de ingang van het konijneholPrim- metje hield zich stil en bleef zitten, waar hij zat, zo ver in het hol, dat Donnavo niet bij hem kon komen. „Ik heb er genoeg van, ik wil naar huis terug", dacht Primmetje. Donnavo was verschrikkelijk kwaad. Maar eindelijk begon hij in te zien, dat hij niets kon beginnen, en scheldend ging hij heen. 45-46 Een commissie uit het Koninklijk Ne derlands Landbouwcomité heeft na onder zoek van de mogelijkheden ter bestem ming van de nieuwe gronden in de nieu we IJselmeerpolders een advies uitge bracht waarin de volgende voorlopige conclusies getrokken worden: het uitgif testelsel in de nieuwe polders zal dienst baar moeten worden gemaakt aan de be vordering van de sanering op het oude land. Er zal daarom ook uitgifte in eigendom mogelijk gemaakt moeten wor den, speciaal voor degenen die hun be drijven op het oude land ten behoeve van de sanering verlaten. De bedrijfsgebou wen op deze eigendomsbedrijven zullen van overheidswege moeten worden ge sticht. Daarnaast kunnen pacht en even tueel erfpacht als vormen van uitgifte blijven gehandhaafd. Voor zulke landbouwbedrijven zal een minimale bedrijfsgrootte in het nieuwe land van 12 ha kunnen worden gehan teerd. Ten aanzien van eenzijdige be drijf stypen kan een, wat de commissie noemt, benedengrens van 15 ha worden aangehouden. Hoewel daarnaar zoveel mogelijk dient te worden gestreefd, zal niet in alle ge vallen het bedrijfstype in het nieuwe land gelijken op dat van het verlaten bedrijf. Met alle middelen van voorlichting moe ten de boeren uit de saneringsgebieden op de veranderde omstandigheden in het nieuwe land worden voorbereid. Een andere voorlopige conclusie van de commissie is dat zowel het (oude) bedrijf als de boer aan bepaalde voorwaarden zullen moeten voldoen om voor sanering in aanmerking te komen. De boer zal als hoofdberoep dat van landbouwer moeten hebben en in staat moeten zijn een groter bedrijf goed te beheren. De oppervlakte van het bedrijf zal niet kleiner moeten zijn dan 3 ha. Zeer gespecialiseerde be drijven met tuinbouw, varkens en-of pluimveehouderij dienen buiten de sane ring te blijven. Aanpassingskredieten Aan de voor- en nazorg zal voor het welslagen van de sanering grote aan dacht moeten worden besteed. De daar voor geschikte instanties zullen ten aan zien van de technische, bedrijfseconomi sche en sociale voorlichting grote activi teiten moeten ontplooien. Ter financiering van de aanpassing der bedrijven die een sanering hebben on dergaan zullen, speciaal met betrekking tot gebouwen en inventaris, ruime moge lijkheden moeten worden geboden voor het verkrijgen van krediet op gemakke lijke voorwaarden en-of van subsidies. Er moet tegen worden gewaakt dat de kos ten van nieuwbouw, uitbreiding en verbe tering van bedrijfsgebouwen een knelpunt bij de sanering gaan vormen. Onteigeningsproblemen Over onteigening wordt in het rapport o.a. het volgende gezegd: het ziet er niet naar uit dat de eisen die volkshuisves ting, verkeer, recreatie en dergelijke stel len ten aanzien van de in Nederland voor handen oppervlakte grond in de naaste toekomst matiging zullen ondergaan. Bij onteigening worden behoorlijke ver goedingen voor bedrijfsschade verstrekt. De mogelijkheden om de onteigenden compensatie in land te bieden, als daar toe de wens te kennen wordt gegeven, moeten echter zo goed mogelijk worden uitgebuit. De Rotterdamse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een 21-ja- rige expeditieknecht uit Rotterdam, die op 21 juni met een vrachtauto het trottoir in de Ooievaarstraat te Rotterdam was opgereden. Daarbij werden twee kinde ren, die op hét trottoir stonden, gedood en een volwassene en een kind zwaar ge wond. De knecht had nog geen rijbewijs. De rechtbank veroordeelde hem tot vier maanden gevangenis. Iraf. Voorts heeft de rechtbank een 27-jarige aannemer uit Oostvoorne veroordeeld, die op 5 juli in Poortuga il iet zijn auto een melkhandelaar had overreden, tengevol ge waarvan deze ter plaatse was overle den. Het vonnis luidde veertien dagen hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van zes maanden. 50. Ik keek haar recht in de ogen, en half lachend, half ironisch, antwoordde ik: Grace, je bent getrouwd met Walter. Ik kan toch niet. Denk je dat Walter zich daar iets van aantrekt? Hij en Clara dan. Wat bedoel je? Waarom anders is hij zo brandend nieuwsgierig naar die Duitse?! Ik zal je precies zeggen wa ik denk, Grace. Wat dan? Ik heb er met Walter niet over willen praten, maar ik geloof dat Clara in ernstige moeilijkheden zit. Ernstige moeilijkheden? Het voorhoofd van miss Morelli trok vol rimpels, haar ogen brandden van ongerustheid en doodkalm zei ik: Zij moet gearresteerd zijn. Nee toch? Ik knikte bevestigend, zoals oude vrouwtjes hun vriendinnen verzekeren dat „het leven nu eenmaal zo is." Miss Morelli beet zich op de lippen en zag er bij zonder zorglijk uit. Vind je 't vervelend? Ik zou zeggen: een rivaal minder. Ik haatte die vrouw, antwoordde Angela, zou zij verantwoordelijk zijn voor die ontploffing? Ik weet het niet. Ik geloof dat het maar beter is er niets van tegen Walter te zeggen. Je hebt gelijk, Michaël. Teder drukte zij zich tegen mij aan en samen dans ten wij nog drie walsen, zonder meer een woord te zeggen. Toch toen wij uit elkaar zouden gaan, nam zij me bij de arm en fluisterde in mijn oor: Mag ik je morgen op je kamer komen opzoeken? Akkoord. Maar nu ben ik dan onderweg naar mijn afspraak met June. Ik geef een hevige ruk aan het stuur om een auto te ontwijken die vlak voor mij opduikt. Gelukkig zie ik weldra het bordje „Saint-Gervais" verschijnen. Op mijn polshorloge is het tien minuten over twaalf. Laten we hopen dat June er is. Even flink remmen en ik zet de wagen stil aan de voet van de kerk, onder een boom die zo goed in de bladeren zit dat de auto bijna helemaal schuil gaat. ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Langzaam loop ik naar de kerk. Maar geen spoor van miss Douglas. Zij heeft kennelijk niet op me gewacht. Ik loop een paar minuten heen en weer, loop zelfs een paar keer om de kerk, maar zonder succes. Jammer... Ik had verwacht dat zij toch wel een kwartiertje zou wachten, omdat zij wist dat ik met de auto ben. Je kunt toch altijd een mankementje krijgen. Waarom zou zij dat niet gedaan hebben? Ik besluit om dan maar regelrecht naar Bellevue te gaan, waar zij logeert. Een late voorbijganger wijst me de weg. De auto laat ik maar staan en hinkend ga ik op wegnog steeds zonder sigaret. Ik weet zeker dat ik nu geen trek in roken heb. De deuren van Bellevue staan nog open. Een por tier praat met een chasseur van een jaar of vijftien. Ik loop de trap op, langzaam, en zeg de mannen goedendag. Kan ik u helpen, meneer? Ik kom voor juffrouw Douglas. Die is op haar kamer, vraagt u even bij de re ceptie. Een half uur geleden is zij thuis gekomen met een vriend. Dank u. Die woorden klinken vreemd in mij na: June Dou glas met een vriend?! Wat merkwaardig! Enfin, die vraagtegens zullen verdwijnen als ik haar aanstonds zie. Bij de receptie zit iemand een gekleurd tijdschrift te lezen, kijkt op als ik dichterbij kom. Glimlachend vraagt hij: Wat wilt u, meneer? Juffrouw Douglas alsjeblieft. Een ogenblikje graag. Hij loopt naar de telefoon en wacht. Ik trommel met mijn vingers op de toonbank en kijk ongedul dig naar de klok. „Half een". Er is iets vreemds, iets onverwachts. Hallo miss Douglas? De receptionist kijkt me aan en vraagt: Wie kan ik zeggen, meneer? Carter, Jim Carter, ik kom naar aanleiding van een artikel in de Savoyard- Monsieur Carter van de Savoyard. Goed, ik zal hem naar boven sturen. De man legt de hoorn neer en wijst naar de lift. Kamer 65derde verdieping rechts. Ik stap de metalen kooi binnen en druk op de knop van de derde. Enige minuten later sta ik voor de deur van miss Douglas. Ik klop, maar niemand geeft antwoord, niemand... Als ik door blijf gaan de deur te bewerken, zullen de andere kamerbewoners maar al te gauw wakker zijn. Plotseling begin ik te vermoeden dat er iets met miss Douglas is gebeurd. Maar zij heeft toch net nog de telefoon beantwoord. Of zou hij Ik houd op met het maken van veronderstellingen en haal een bos sleutels tevoorschijn. De een na de ander probeer ik. Een van de sleutels past wel, maar ik kan er de deur niet mee open krijgen. Toch moet ik alles op alles zetten. In de ronding van de ene sleutel steek ik een andere en door die als een soort hefboompje te gebruiken, forceer ik het slot. Het slot is meteen bedorven, maar dat geeft niet, als de deur maar opengaat. Tenslotte lukt het. Ik slaak een kreet van blijd schap, druk tegen het houtwerk en stap de kamer binnen. Wat me onmiddellijk opvalt is de totaal aanblik: al les ligt overhoop. Lakens, slopen, ondergoed van miss Douglas liggen schots en scheef door elkaar. Hoe ik ook kijk, ik zie haar niet. Plotseling blijft mijn blik rusten op de telefoon op het nachtkastje. Het toestel staat op de rand en kan elk ogenblik omlaag tuimelen. Ik wil het ding grijpen en loop om het bed heen. Plotseling lopen de rillingen over mijn rug. Uitgestrekt op de grond ligt June Douglas, gewond. Zij heeft de hoorn nog in haar handen geklemd. Als zij me ziet, begint zij met een pijnlijk gezicht te glim lachten. Wat is er gebeurd?! Ik kniel bij haar neer. Haar glimlach is verstard, het lijkt alsof er wolken voor haar ogen zweven. Met haar linkerhand houdt zij een opgerold doekje tegen de borst. Het is een groen hemd, door het bloed al rood gekleurd. Ik wil haar optillen, maar zij schudt „neen" met het hoofd. (Wordt vervolgd) Militaire lector. Kolonel mr. H. H. A. de Graaff, president van de krijgsraad in het tweede militaire arrondissement te Arnhem, die benoemd is tot lector in het militair straf- en tuchtrecht aan de ge meentelijke universiteit van Amsterdam, heeft dinsdag zijn lectoraat aanvaard met het houden van een Openbare les, ge titeld „een re-introductie". Het is namelijk voor het eerst sedert 1939 dat deze universiteit weer een leerop dracht voor het militaire straf- en tucht recht heeft verleend. In zijn referaat gaf kolonel De Graaff een beknopt overzicht van de huidige stand der militaire straf- en tuchtwetge- ving, voorafgegaan door een korte histori sche inleiding. Rabbijnencongres. In de Portugese Synagoge, de oudste Joodse kerk van Am sterdam, heeft de opperrabbijn van het Britse Gemenebest I. Brodie dinsdag een tweedaags congres van de Europese rab bijnen gesloten. Op dit congres hebben 25 opperrabbijnen en rabbijnen wegen trach ten te vinden om de oude tradities van het jodendom te bestendigen. Zendingsadministratiegebouw. In Baarn is dinsdag een nieuw administratie gebouw van het zendingscentrum der gere formeerde kerken feestelijk in gebruik ge nomen. Ds. P. N. Kruiswijk, voorzitter van de generale synode van de Gerefor meerde kerken in Nederland, aanvaardde namens de synode het gebouw in eigen dom. De opening geschiedde in tegenwoor digheid van tal van kerkelijke en bur gerlijke autoriteiten. Flat. Aan de Zaagmuldersweg in Groningen, is maandag het grootste flatge bouw in Noord-Nederland gepend. Archi tect was de heer F. Klein uit Groningen. In het gebouw zijn zeven miljoen kilo ge wapend beton verwerkt. Het gebouw telt 89 woningen, waarvan 63 met drie en 26 met twee vertrekken, negen winkels, een complex kantoren, dertien autoboxen en dienstruimten. Er zijn twee liften. Het hoogste punt van het gebouw ligt 32 meter boven de begane grond. Zuidvruchten. Het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft een heffingsverordening voor de in voer van gedroogde zuidvruchten aange nomen. De consumptie van zuidvruchten is na de oorlog zeer sterk teruggelopen. Men wil van de opbrengst van de heffing, die naar schatting ongeveer f 340.000 per jaar zal bedragen, reclame voor het ge bruik van zuidvruchten gaan maken. ADVERTENTIE NATUURLIJK Fa. W. F. Claus Bakanessergracht 45 Tel. 11456 Haarlem DONDERDAG 7 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Die Blume von Ha waii'", 20 uur. Concertgebouw: Najaars concert van Christelijk mannenkoor, 20 uur. Gebouw der Vrijzinnig Hervormden, Jacobstraat: de heer K. R. Junius Inger- man spreekt voor „Weten en Werken" over: „De schoonheid der Eeuwige stad", 20 uur. Brinkmann: Uitreiking vaardig heidsdiploma's van de B.B., 20 uur. Frans Halsmuseum: Antilliaanse muziek van Ottmar Fraai, zang, Julien Coco, guitaar, Jules de Palm, voordracht, 20 uur. De Leeuwerik: Selectie-avond d'Oprechte Amateur, 19.30 uur. Cultura: Lezing NVSH, 20 uur. Minerva: Heemsteed- se Kunstkring, cabaret „Kwartet met Jules de Corte en Karin Larsen, 20.15 uur. Rembrandt: „Porte des Lilas", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „On veilig signaal", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De hel der verlorenen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Gangsters van 18 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Op naar Hollywood", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Johnny knapt het op", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „De droom van een bakvis", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 8 NOVEMBER Concertgebouw: Symfonieorkest „Haer- lem" o.l.v. Marinus Adam. Solist: Eugene Haynes, piano, 20 uur. Frans Halsmuseum: Volksuniversiteit: Tweede voordracht van J. Schultink over „Het ballet", 20 uur. Rembrandt: „Silk Stockings", alle leef tijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Porte des Lilas", 18 jaar, 14,30, 19 en 21.15 uur. Luxor: „De hel der ver lorenen", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Lido: „Mademoiselle Striptease", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: „Hij die sterven moet", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: „De droom van een bakvis", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Love me tender", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Minerva: Geen voorstelling.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7