Departement wijst te elfder ure stichting in Beverwijk af Grote bewondering voor prestaties van Velsense bejaarden Oud zijn en jong blijven „Ernstig woord van protest" uit het bestuur DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Burgemeester mr. Kwint opende met plezier smaakvolle tentoonstelling Vanmorgen in de vishal en op zee 17 GEEN CHRISTELIJKE HBS IN DE IJMOND Compliment en verwijt Alsnog aandringen Haringvangsten van vannacht E.G.K.S. verwacht groot tekort aan energie in komende jaren Pools visserijmoederschip door trawler vlotgebracht Directeuren benoemd bij Scheepsagentuur VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 In januari van dit jaar is, zoals bekend, een vereniging opgericht voor christelijk middelbaar onderwijs in de IJmond. Deze vereniging hield haar tweede ledenver gadering, waarin het voorlopig bestuur verslag deed van zün werkzaamheden in de afgelopen maanden. In februari werd een aanvraag voor een christelijke h.b.s. in deze streek bij het departement ingediend, vergezeld van een uitvoerig sociologisch rapport dat de noodzaak van een dergelijke school vaststelde en waarin reeds bij de huidige bevolking een leerlingental werd verwacht tussen 250 en 300 leerlingen. Na aanvankelijk op het departement gunstig te zijn ontvangen, heeft men thans gemeend deze aanvraag te moeten afwijzen. Er dreigt nu een vreemde toestand te ontstaan in het IJmondgebied, aldus het bestuur. Op het ogenblik gaan de kinderen uit deze streek zoveel mogelijk naar het Christelijk Lyceum in Haarlem-Noord. Deze school is enige jaren geleden ge bouwd met een maximum capaciteit van 550 leerlingen en kan niet meer worden uitgebreid. Momenteel bezoeken echter reeds 566 leerlingen deze school, waar door een deel van de leerlingen reeds op een onbevredigende wijze is gehuisvest. Elk jaar neemt het aantal leerlingen van deze school sterk toe. Waar bovendien in september 1958 door het hoge geboorte cijfer van de jaren direct na de oorlog het begin kan worden verwacht van een extra sterke toevloed van leerlingen, is te voorzien dat voor de volgende cursus het aantal benodigde plaatsen ver boven de 600 zal liggen. Daar dit aantal onmoge lijk in Haarlem kan worden opgevangen, valt te verwachten dat de Haarlemse school, welke thans door ruim 150 leerlin gen uit de gemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk wordt bezocht, bij het be gin van de nieuwe cursus noodgedwongen geen leerlingen uit deze plaatsen zal kun nen opnemen, daar zelfs voor de eigen Haarlemse leerlingen niet voldoende ruimte aanwezig zal zijn. Het ziet er dus naar uit dat het volgend jaar voor de kin deren uit het IJmondgebied geen christe lijk middelbaar onderwijs te krijgen zal zijn. Het bestuur van de jonge vereniging heeft in verband met deze noodsituatie talrijke besprekingen gevoerd en daarbij in overleg met de landelijke bond voor christelijk VHMO getracht alsnog mede werking van het departement te verkrij gen voor het stichten van een voorlopige dépendance van de Haarlemse school aan de IJmond, welke dépendance dan door de nieuwe vereniging kan worden overge nomen zodra eigen subsidie zal zijn ver kregen. In de vergadering roemde het voorlopig bestuur de grote bereidheid en medewerking van de Haarlemse vereni ging en van de directeur van het Haar lems christelijk lyceum, evenals de me dewerking van de landelijke bond. Daartegenover meende het bestuur ech ter een ernstig woord van protest te moe ten laten horen over de houding welke andermaal op het departement werd aan getroffen. Na een aanvankelijke toezeg ging heeft het departement namelijk gis teren ook ernstige bezwaren geopperd te gen het plan van een Haarlemse depen dance. Het bestuur noemde onder meer dat op het departement telkenmale een ander argument werd opgegeven voor het niet verlenen van subsidie en medewerking. Wanneer in een volgend gesprek het voorgaande argument kon worden weer legd en ontzenuwd bleek men telkens weer geneigd terug te komen op het eer der gezegde en had men weer een ander motief gevonden voor de afwijzing. Te vens betreurt het bestuur het dat het de partement geen begrip toont voor de dy namische ontwikkeling in de IJmond. Het is wel opmerkelijk dat Den Haag aan de ene zijde onze streek als voor de nationale economie zeer belangrijk en in het ka der van de totale ontwikkeling van Ne derland als bijzonder urgent ziet, terwijl daarnaast geen enkele medewerking WQrdt verleend aan eigen initiatieven die uit deze streek naar voren komen. Uit de vergadering werd dit punt door enkele leden ook op andere gebieden nog eens onderstreept. Besloten werd alsnog tezamen met de Haarlemse vereniging ernstige aandrang bij alle betrokkenen uit te oefenen om per I september 1958 de bedoelde depen dance te openen en in 1959 deze als eigen school over te nemen. Met veel waardering vermeldde het be stuur de medewerking van de gemeente Velsen bij het verkrijgen van het terrein om een voorlopig gebouw voor de school te vestigen. Een overeenkomst met de ge meente voor huur van een terrein in de omgeving van het Gijzenveldplantsoen werd goedgekeurd. Het bestuur verwacht een evenzo tegemoetkomende houding van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk in dien het bestuur op medewerking van de ze gemeenten een beroep zou moeten doen. In dezelfde vergadering werd het voor lopig bestuur als definitief bestuur aan gewezen. Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren in de afgelopen nacht: KW 6 met 4, KW 7 met 25, KW 9 met 4, KW 23 met 10, KW 25 met 50, KW 73 met 17 uit halve vleet, KW 138 met 8, KW 149 met 8, KW 15 met 34, KW 19 met 7, KW 47 met 2 uit halve vleet, KW 54 met 1 uit halve vleet. KW 57 met 8 uit halve vleet, KW 70 met 2, KW 140 met 2, KW 168 met 5, KW 170 met 7, KW 22 met 20, KW 45 met 10, KW 127 met 20, KW 175 met 10, KW 159 met 5, KW 163 met 20, KW 18 met 5, KW 38 met 5, KW 48 weinig vangst, KW 67 met 65, KW 86 met 10, KW 141 met 5 uit halve vleet, KW 37 met 5 uit halve vleet, KW 95 met 15, KW 130 met weinig vangst, KW 151 met 5, KW 20 met 17, KW 39 met 6, KW 40 met 25, KW 41 met 17, KW 74 met 20, KW 78 met 5, KW 15 met 1, KW 43 met 2, KW 44 met 3, KW 85 met 5, KW 50 met 6, KW 123 met 17. De vangsten van de trawlloggers waren: KW 99 met 25, KW 122 met 40, KW 101 met 40, KW 135 met 170, KW 176 met 20. Gemiddelde vangst vleet 11 kantjes. AMSTERDAM Op de Amsterdamse beurs was gisteren Koninklijke Olie iets in reactie. Er was woensdag nogal stevig vooruitgelopen in Amsterdam op een stijging in Wall Street en hoewel de koersen aldaar inderdaad een flinke stijging, vooral begin beurs,, hebben te zien gegeven, vielen de slotkoersen te gen. Tengevolge hiervan trad er donder dagmiddag voor de aandelen Koninklijke Olie een lichte reactie in. Aangezien eer gisteren vele baisseposities werden glad- gesteld, zowel in Amsterdam als op de overige Europese beurzen, gaf men er gis teren de voorkeur aan, de radiorede van president Eisenhower af te wachten, alvo rens nieuwe posities aan te gaan. De han del was dan ook over de gehele markt mi nimaal. Aandelen Koninklijke Olie fluc tueerden van f 165.70 als hoogste prijs tot tegen het slot f 164.80. Het gemiddelde verlies ten opzichte van woensdag was circa f 2. De overige hoofdfondsen lagen goed in de markt en kwamen iets boven de betaal de prijzen voor deze aandelen in de mor genuren uit. Speciaal Philips was gevraagd, mede in verband met de binnenkort te verwachten derde kwartaalcijfers. Het fonds lag ruim 1 percent boven woensdag. Unilever was prijshoudend, en A.K.U. een tikje lager. De gepubliceerde kwartaalcijfers van de K.L.M. vermochten de handel in deze aandelen niet te stimuleren. Het was stil in deze hoek en de prijs lag ruim f 3 lager vergeleken bij woensdag. Scheepvaarten waren prijshoudend evenals de Indonesi sche waarden en de staatspapieren. De spoeling op de obligatiemarkt wordt dunner, nu er binnenkort weer een lening zal komen van 6 pet. 15 miljoen gulden ten laste van de provinciale Geldersche Elec- triciteits Maatschappij. Hierop was de wo ningbouwlening lager op een gemiddelde koers van 1013/8 tegen woensdag 102%. Gisteren werd voor de tweede keer in één week door de banken de koers van daggeld met percent verlaagd tot 3% percent tengevolge van de ruimere geld markt. Prolongatie 5 pet. (A.N.P.) NEW YORK De aandelen der fabrikanten van bizon- dere brandstoffen en idem metalen, die van groot belang zouden kunnen zijn voor de ontwikkeling van het rakettenprogram- ma, boekten gisteren op de Newyorkse Effectenbeurs aanzienlijke winsten. Iets van hun toenemende kracht straalde af op de gehele markt, die het eerder op de ze beursdag in verband met winstnemin gen nogal kalmpjes aan gedaan had. De winsten in de sector der raketten en hun brandstoffen liepen op tot 7 3/8 dollar voor Foote Minerals en Chemicals. Olin Ma- thieson stegen meer dan drie dollar, U.S. Borax ruim vier dollar. Alle metaal- en staalfondsen konden van een tot twee dollar (voor International Nickel en Climax Molybdenum) oplopen. De koperwaarden 'ageerden op de ho gere koersen voor de metalen. Spoorwe gen registreerden bij sommige fondsen winsten tot een dollar. Ook de aandelen der autoindustrie zwaaiden om en begonnen, onder leiding van Chrysler, op te lopen. De hogere koersen weerspiegelden een nieuwe vraag die volgde op een daling welke zich niet doorzette. De Dow Jones-gemiddelden bedroegen voor industriële waarden <,38,91 op don derdag tegen 435,82 op woensdag; voor Sporen 108,55 tegen 107,57 en voor Open bare Nutsbedrijven 64,97 tegen 64,96. (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3 Nederl. '47 79,6/i« 3°/o Nedl. 1962/64 86l5/i« A. K. U 150'% Calvé Delft 268 Van Gelder Zonen 185 K. N Hoogovens 253 Nederl. Ford 193 N. Kabelfabriek 241 gew.PhilipsGloeil. 241 244 pref. Philips Gloeil 135% Unilever 337 338 Wilton Fijenoord 209 Dordtsche Petrol. 767% Konkl. Petroleum f 164.60 f 165.50 A'dam Rubber 56 K. L. M f99.40 Holl. Amer. Lijn 143% N. Scheepv. Unie 135 Phs. v. Ommeren 211 H. V. A 95 Verg. Deli Mijen 57% Amsterd. Bank 195 Ned. Handel Mij. 150 Rotterd. Bank 160 Twentsche Bank 166 Anaconda Copper 48% Bethlehem Steel 4OV2 U. S. Steel 54% General Motors.. 37% Shell Union 67% Tidewater 24 Vi» „Snelle overschakeling op kernenergie onvermijdelijk" Het eerste rapport van het gemengde co mité van de Hoge Autoriteit en de Raad van Ministers van de E.G.K.S. is zojuist gepubliceerd. Het is een studie over de structuur en de strekking van het energiebeleid in de landen van de gemeenschap. De voornaam ste conclusies luiden: De energieproduktie in de gemeenschap is nog steeds belangrijk minder dan de be hoefte. In 1955 is het nodig geweest, netto 84 miljoen ton steenkooleenheden (s.k.e.) in te voeren, ofwel 20 pet. van de totale behoefte, met welke uitgave een bedrag van meer dan een miljard dollar gemoeid was. Voorts wordt in de studie becijferd dat alleen al de behoeften van de binnenlandse markt der gemeenschap (in 1955: 403 mil joen ton s.k.e.) in twintig jaar zal toenemen met 83 percent. Als de atoomenergie niet te hulp zou komen, zou de noodzakelijke netto-invoer ter dekking van het verschil tussen de behoeften en de produktie zich als volgt ontwikkelen: 1955 1965 1975 (in miljoenen tonnen s.k.e.) 84 189 303 Politieschietvereniging Leden en donateurs van de politieschiet- vereniging Castricum en Omstreken heb ben in hotel De Rustende Jager een feest avond gehouden als slot van de jaarlijkse schietwedstrijden. Gewoontegetrouw wer den ook nu op deze bijeenkomst de prijzen aan de winnaars uitgereikt waarmede de voorzitter van de vereniging, adjudant G. Verbaan, zich belastte. Onder meer waren hierbij aanwezig burgemeester C. F. Smeets en echtgenote benevens de gemeen tesecretaris, de heer G. Louter. Men had zich voor deze avond verzekerd van de medewerking van een Haarlems amateur toneelgezelschap dat, tengevolge van ziek te en technische gebreken, slechts een ma tige opvoering van „Het witte schaap" op de planken kon zetten. Het verdere gedeel te van de avond werd doorgebracht met een dansje, waarvoor door een stemmige band voor uitstekende muziek werd ge zorgd. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE In 1975 zou de netto-invoer meer dan verdriedubbeld zijn in vergelijking met 1955 en zou dus ruimschoots de huidige produktie van de gehele gemeenschap pas seren. Naar waarde zou die uitvoer meer dan 4 miljard dollar bedragen. Een invoer tot een dusdanig bedrag zou grote gevaren met zich medebrengen, zo wel voor de bevoorrading als voor de sta biliteit van de prijs van de energie en voor de betalingsbalans. Om deze gevaren te vermijden of althans te verkleinen, lijkt het daarom noodzakelijk aan de ene kant een zeker evenwicht tussen de invoer van petroleum en van steenkool tot stand te brengen en aan de andere kant de ontwik keling van de produktie van atoomenergie zo spoedig mogelijk te bevorderen. De tentoonstelling van door bejaarden vervaardigd huisvlijt in het gemeente lijke vergaderlokaal aan de Abeelen- straat in IJmuiden, is donderdagmiddag door Velsens burgemeester, mr. M. M. Kwint, officieel geopend. Mr. Kwint vond hetgeen de bejaarden hebben gepresteerd tenvolle de belang stelling waard. De burgemeester had vooral grote bewondering voor de ma quette van IJmuiden en herinnerde aan het succes, dat de bejaarden met dit produkt van hun fantasie en werklust hebben gehad bij de opening van de Velser tunnel. „Bij het bezoek van de Koningin aan de IJmond ter gelegenheid van de openstelling van de tunnel, vorm de deze maquette een van de hoogte punten. Eén van de heren, die dit kunst werk heeft helpen wrochten, was zeer geoccupeerd om de Koningin tijdens haar bezoek aan de hand van dit werkstuk in IJmuiden wegwijs te maken, hetgeen hem wonderwel gelukte," zei de burge meester, die meende enige kleine ver beteringen aan de maquette sinds de openstelling van de tunnel op te merken. „Het is ook een project, waar men wel altijd aan kan blijven doorwerken. Zo kan men nu bijvoorbeeld de sluizen nog elek trisch doen openen en sluiten." De waar dering voor het werk van de bejaarden (de meeste bouwers hebben de vijfenzeven tigjarige leeftijd al overschreden) wilde hij daarom tot uitdrukking brengen in het schenken van een glazen stolp teneinde de maquette tegen beschadiging te bescher men. Ereplaats De heer G. Blaas (78 jaar), voorzitter van de afdeling Velsen van de Bond voor Be jaarden, dankte de burgemeester voor zjjn vriendelijke woorden en droeg de maquette aan hem over. „Ik hoop, dat het werkstuk een goed plaatsje mag krijgen in het Pie- ter Vermeulenmuseum", zei hij en over handigde de burgemeester tot slot een foto van de maquette met de namen van hen, die er aan hebben gewerkt. De burgemeester gaf hem met nadruk de verzekering, dat zulks het geval zal zijn. „We zullen er een ereplaats voor reser veren," zei de burgervader. Kranig werk Toen sprak de secretaris van het lande lijk bestuur van de Bond van Bejaarden en greep tegelijk de kans aan om een lans voor de bejaarden te breken. „Nou zullen De heer Chr. J. Visman (72) jaar geeft een deskundige uitleg bij zijn scheeps- helling-in-het-klein, die werd vervaar digd voor de tentoonstelling van huis vlijt van Velsense bejaarden in het gemeentelijke vergaderlokaal aan de Abelenstraat. d'r natuurlijk wel een paar zeggen: wat is dat nou. Dat is toch maar prutswerk. En misschien zullen ze minachtend hun schou ders ophalen. Maar ik noem het kranig werk, dat die oude kerels hier hebben gepresteerd. Want ze weten met hun vrije tijd om te springen en leveren werk, dat er zijn mag. Al is het dan niet direct in dienst van de consument, zoals in het ar beidsproces het geval is". En hij besloot met te concluderen dat ook de oudere mensen nog kunnen werken. De aanwezigen toonden hun instemming met hetgeen de secretaris van het lande lijke bestuur zei en bekroonden zijn con clusie met een welgemeend applaus. Dat de overheid het belang van dit werk inziet, bleek wel uit de aanwezigheid van een vertegenwoordiging van Velsens vroe de vaderen en in het bijzonder door de aanwezigheid van de heer P. Waardenburg die als voorzitter van de Commissie So ciaal-cultureel Ontspanningswerk voor Bejaarden menig woordje sprak. Na het officiële gedeelte waren de be zoekers ruimschoots in de gelegenheid om de tentoongestelde werken van nabij en in werking te bewonderen. De bejaarden en de trotse bezitters van de werkstukken gaven een deskundige toelichting. Sans Atout in de wintercompetitie In de wintercompetitie van de bridge club „Sans Atout" werden de volgende resultaten behaald: Groep I: 1. J. BosPh. van Groningen 74, 2. J. van Zutphen—J. Hamers 58, 3. J. StalsJ. de Lalijne 55l/ï, 4. A. van Gronin genJ. Nijman 53'/2, 5. D. HoogeboomC. Luttik 52; 6. N. HendriksJ. Koopman schap 53, 7. G. PlooyJ. Groot 52'/2, 8. B. GrootK. v. d. Zon 48, 9. dames Belter manTabak 461 /2, 10. R. OosterhoutH. Oosterveen 46. Groep II: 1. A. TandG. Zoontjes 621/z, 2. B. HoogeboomJ. Kerkhof 62, 3. heer en mevrouw Vollaerts 56Vs, 4. A. Worst Sr. A. Worst Jr. 55, 5. mevr. Tabak—D. Biben 541/2, 6. dames ReymersKleijn 53V2, 7. W. en G. de Boer 53, 8. C. HoogeboomJ. Berlee 50'/2, 9. J. KrabG. C. Tabak 45, 10. L. KleynC. Geldermans 45. „De Zon" houdt klaverjasdrive De Klaverjasclub „De Zon" houdt zater dag 9 november in zaal Dam te Heemskerk een zogenaamde open drive, waaraan door een ieder kan worden deelgenomen. De Nieuw Amsterdam" die sinds de brand in de „Stwyvesantbar" bij Wil ton- Feijenoord te Schiedam in dok ligt, zal spoedig weer ligplaats aan de Wilhelminakade kiezen. Het schip gaat eind november in de vaart. Vandaag 4500 kisten De aanvoer te IJmuiden bestond van morgen uit 4500 kisten vis, waarbij 950 kisten schelvis, 35 wijting, 150 gul en ka beljauw, 55 koolvis, 650 haring, 2450 ma kreel, 50 stokkebit, 1000 kg tong, 100 kisten schol, 50 stuks stijve kabeljauwen De „Herman" (van 29 okt.) was present met 750 kisten makreel, 200 kleine makreel, 220 verse haring, 10 koolvis, 45 schelvis, 5 radio; de SCH 153 Onderneming IV (van 24 okt.) met 300 kisten schelvis, 500 ma kreel, waarbij 100 kleine en 200 verse ha ring; de „Haarlem" (van 28 okt.) met 220 kisten schelvis, 110 gul en kabeljauw, 30 koolvis, 600 makreel, 140 verse haring, 10 wijting; de „Thorina" (van 28 okt.) met 240 kisten schelvis, 40 gul en kabeljauw, 15 koolvis, 110 verse haring, 270 makreel. 120 kleine makreel, 10 wijting, 10 diversen en 50 stuks stijve kabeljauwen. De WR 25 loste 140 kisten schelvis en 40 diversen. De kleine vaart was er met tong en schol. Voor dc export De buitenlandse handel nam vandaag de regels grote kabeljauw af voor f 110 f 120, kleine voor f 64, kisten grote kabel jauw voor f 114f 140 en kleine voor f 130 f 150. De grote schelvis deed f 32f 45, grootmiddel f 21f 29. Grootmiddel tong leverde op f 4.70f 4.90, kleinmiddel f 4.10 f 3.85, tong I f 3.30f 3.40 en slips f 2.30 f 2.80. Het binnenland in Grote tong was voor f 5f 5.10 per kg voor het binnenland bestemd. De schol I deed f 66, schol 2 f 74f 61 en de drietjes f 50f 41. Haring ging vandaag van de hand voor f 19f 21 en makreel voor f 10 f 18. De grote gul maakte f 49f 44, mid del f 40—f 39, torgulen f 22f 13. Zwarte koolvis leverde f 54f 63 op, grote gullen- maat f 24, kleine f 13f 15. Witte koolvis maakte f 84f 90, grote gullenmaat f 36— f43. De leng haalde f112, de kleinmiddel schelvis f 40f 20, pennen f 33f 18 en braadschelvis f21f 11. Wijting ging het land in voor f 20f 14. En wat er komt Voor de zaterdagmarkt lossen in ieder geval twee trawlers: de „Dirkje" als eerste uit het Kanaal met 1000 kisten verse ha ring en de „Curagao" uit de Noord met 500 kisten haring, 300 makreel en 50 diver sen. De trawlers trokken naar zee op 31 en 29 oktober. Oudste schepen zijn nu: VL 131 (van 26 okt.), VL 121 (van 28 okt.), Tzonne en KW 80 (van 29 okt.), KW 81 en 87 (van 30 okt.) en „Abraham", „Van Hattum", KW 32 „Sakina Martine", Deining KW 8 en Ma ria Theresia KW 99 (van 31 okt.). Dure vis in Engeland De IJmuidense trawlers „Vios" en „Am sterdam" hebben goede besommingen ge maakt in Engeland. De Noordzee-vis was duur. De „Vios" maakte f 30.000 en de „Amsterdam" besomde f 29.000. Beide trawlers hebben opnieuw brandstof ge laden voor een nieuwe reis. De „Tzonne" had pech aan de machine en moest Aber deen aandoen. Na reparatie van de schade is de Tzonne weer ter visserij gegaan. Haringvisserij In het Kanaal bestaat thans grote drukte op de haringvangstgronden. Trawlers van vele landen vissen er met de trawl op ha ring. Deze week woensdag hebben bijna alle schepen, vooral de Nederlandse traw lers, een beetje verse haring gevangen. Donderdag was minder. Zaterdag wordt de eerste trawler met verse haring uit het Kanaal aan de markt verwacht: de RO 53 „Dirkje" met 1000 kisten. In de vroege ochtend is het vanmorgen gelukt het Poolse visserijmoederschip „Kaszubi", dat maandag in de Theems- monding omhoogliep, vlot te brengen. De lading haring is er eerst uitgehaald en overgebracht op de Poolse trawlers, die daartoe langszij kwamen en later hebben deze trawlers het schip ook vlotgetrokken. De sleepboot „Nestor" uit IJmuiden, die gisteren de plaats bij de „Kaszubi" had ingenomen van de naar Wight vertrokken „Titan", is vanmorgen doorgestoomd naar Londen, om bakken op te halen voor Rot terdam. Van de Maasstad zal de sleper daarna een droogdok naar Hamburg slepen. Het Handelsregister maakt er melding van, dat de heer C. Weenink te IJmuiden is uitgetreden als directeur van Halver hout Zwart's Scheepsagentuur te Vel- sen-IJmuiden. Tot directeur is benoemd de heer J. E H. Hendriksen. Voorts is uitgetreden als commissaris van Zur Muhlen's Scheepsagentuur te Velsen-IJmuiden de heer G. H. van Her waarden. De heer C. Weenink, die direc teur was, is thans commissaris. Tot direc teur is benoemd de heer J. H. D. Koppe. EENS BEREIKT ieder mens de leeftijd, waarop hij niet meer behoeft te werken. In ambtelijke kringen heet dat de „pen sioengerechtigde leeftijd". Dan wordt hij meestal ge huldigd. Er zijn toespra ken, heel vaak een rook- stoel, soms een bronzen, zilveren of gouden plak van de directie (al naar gelang varde functie en staat van dienst). En meestal is daar een enve loppe met inhoud alsmede een versierde stoel, een ereplaats aan tafel, een f eestsigaar en sherry. Maar als dat alles achter de rug is mét de dagelijkse gang naar werk of kantoor, dan realiseert de mens zich plotseling: „Ik behoor van nu af aan tot de be jaarden". In het begin zal hij zich niet op zijn ge mak voelen wil weer werken. Het is alles nog wat onwennig. Maar alles went. En langzaam maar geleidelijk begint er een nieuw leven: een soort derde jeugd. Er doemen al lerlei dingen op, die vroe ger al aantrekkelijk wa ren, maar die wegens tijd gebrek achterwege bleven: knutselen, het gevoel krij gen, dat „je weer iets te betekenen hebt". De bejaardenvereni- gingen stimuleren de zelf werkzaamheid van de leden. Want het probleem van de vrije tijdsbesteding in een bejaardenvereni ging neemt een heel be langrijke plaats in. En daarom is de tentoonstel ling van huisvlijt, door Velsense bejaarden ver vaardigd, zo belangrijk. Het bestuur van onze ge meente liet dit door zijn grote vertegenwoordiging tijdens de opening duide lijk blijken. En ook Velsens burgemeester bracht het in zijn toespraak, waarmee hij de tentoonstelling voor geopend verklaarde, tot uiting. ALS MEN de werkstuk ken eens aandachtig be kijkt, dan springt duidelijk de nauwkeurigheid naar voren, waarmee zij werden vervaardigd. Het is of de bejaarden middels hun werkstukken hebben wil len zeggen: „Zie je wel, wij kunnen ook nog wer ken, wij kunnen ook nog iets presteren". Maar uit de werkstukken blijkt nog iets: de grote voorliefde voor de tech niek en de scheepvaart. Er zal dan ook wel menig oud-schipper dagen achter een aan het model van zijn „vroegere schuit" hebben gewerkt. De modellen van de schepen, maar ook die van de drijvende bok, hijs kraan en miniatuur scheepshelling, zijn bij voorbeeld tot in finesses feilloos (en waarschijnlijk ook nog op schaal) uitge werkt. DIT ALLES is echter slechts met veel geduld, weinig geld en gedeeltelijk met gebruikmaking van afvalmaterialen gemaakt. Een van de bejaarden, die trots zijn zelf-vervaardigde kraanwagen liet zien (zo kan men ze in geen enkele speelgoedwinkel aantref fen) vertelde, dat hij de motor had gemaakt van een afgedankt elektrisch scheerapparaat van zijn zoon. „Het was een hele oude motor en er moest veel aan worden veran derd. Maar hij is mooi, hij is mooi". Vertederd strijkt hij over de roodgelakte huid van de auto, mijmert wat over de gelukkige uren, waarin het speelgoed voor hem ging leven. De uren, waarin hij de auto stukje voor beetje in el kaar zette. Dan verbreekt hij zijn gepeins, kijkt ons aan en zegt :„Je blijft er jong bij". En dat geldt voor al deze bejaarden: „Oud zijn en jong blijven".

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 17