Communistische leiders zien parade van nieuwe wapens L „Ondanks de Spoetniks is kracht der vrije wereld het grootst GELUKKIG HET WEER Vervoersrapport van Kapteyn in Kolen- en Staalparlement HAZENBERG ircellana F Haarlems Dagblad Westelijke militaire attaché's onder de indruk van 38 raketwapens %Sce MORRIS (nforei/onfiifij! Kalmeringspoging van Eisenhower ik heb ima iOijk. dekens! Meer wind Kolenproduktie in de E.G.K.S. Ordening en openbaarheid der tarieven gevraagd I. KAN 99 V erkeersongelukken DIT JAAR: 1009 DODEN j Twee doden in het verkeer Roomboter slagroomwafels Het woord is aan Ongerustheid in Rijk weer toegenomen Uitbreidingsplan Rozen burg niet goedgekeurd SLIKGROENTEN WANDKLEDEN 72e JAARGANG No 104 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 257 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft donderdag in een geweldige mili taire parade op het Rode Plein te Mos kou een demonstratie gegeven van haar bewapening, welke zij de beste ter wereld noemt. De manifestatie werd ge houden ter herdenking van de veertigste jaardag van de oktoberrevolutie. Maar schalk Rodion Malinovski, de minister van Defensie, die de parade afnam, ver klaarde dat de Sovjet-strijdkrachten „in staat zijn iedere aanvaller te verplette ren". De toon van zijn rede en de demon stratie van de nieuwste Russische wa pens, waaronder 38 soorten raketten, waarvan enkele tot dusver geheim wa ren, werden door vele buitenlandse waarnemers beschouwd als een krachtige uitdaging aan de Verenigde Staten, spe ciaal met het oog op het Nabije Oosten. De westelijke mili taire attaché's, die de parade bijwoonden, kwamen later bijeen om over het geziene van gedachten te wis selen. Enkelen van hen waren onder de indruk, toen zij de geweldige nieuwe wapens langs de tri bune op het mauso leum van Lenin en Stalin zagen trekken. Russische officieren konden bij het zien van de ernstige ge zichten van de weste lijke diplomaten hun lachen niet bewingen. Volgens westelijke militaire deskundigen waren de twee groot ste getoonde projec tielen eentrapsraket- ten van 21 tot 24 meter lang en met een reikwijdte van 160 kilometer, een soort grote V-2's. An- were raketten waren tweetrapsprojectielen, die van de grond af tegen vliegtuigen kunnen worden ge bruikt, te vergelijken met de Amerikaanse „Nike", tactische wa pens die gebruikt kunnen worden tegen doelen op de grond op korte afstand, te ver gelijken met de Ame rikaanse „Honest John", en andere ra ketten „die geen overeenkomst hadden met andere grond- raketten". Toen de grote raketten de tribune pas seerden, greep Kroesjtsjev naar zijn bril en maakte gebaren tegen het Chinese staatshoofd Mao Tse Toeng en andere communistische leiders. De commentators van radio-Moskou zeiden over deze raket ten: „Dit is een geweldig wapen, commen taar is overbodig". Op de foto zieten men van links naar rechts voor het mausoleum: Mao Tse Toeng, Kroesjtsjev, Boelganin, Mikojan en rechts Gomoelka. De werkelijke grote Russische raketten, van middelgrote en intercontinentale reik wijdte, worden nog steeds strikt geheim gehouden. (AFP) Op het Sverdlov-plein staan vijf raketten tentoongesteld. De grootste twee zijn ruim zes meter lang, hebben een doorsnee van een meter en zijn voor zien van zeer kleine vleugels aan het uiteinde. Het is onbekend waarvoor de raketten dienen. In de parade werd ook een atoomkanon van een kaliber van 280 mm meegevoerd, alsmede modellen van de beide spoetniks en maquettes van de Rus- ADVERTENTIE )0000000000000000cxx30000000<xxxxxxx)00000000000000000cxxx> Moskou viert het feest ter gelegenheid van de veertigste herdenking van de bolsjewistische oktoberrevolutie van 1917 voornamelijk massaal en op straat. Kozakken in hun schilderachtige kledij vermaken de Moskovieten met hun folkloristische dansen. sische kernenergiecentrale en een elektro nische rekenmachine meegedragen. Wegens het slechte zicht (de lucht was geheel bedekt) werd een demonstratie van de luchtmacht afgelast. Tevoren was door de radio omgeroepen dat er nieuwe vlieg tuigtypen zouden worden getoond. Het centrale partijcomité, de Opperste Sovjet en de ministerraad gaven 's avonds een receptie voor de diplomatieke ver tegenwoordigers en de buitenlandse gasten, die voor de herdenking naar Moskou zijn gekomen. De belangrijkste gastheer op de ontvangst in het Kremlin was Kroesjtsjev. Terwijl president Vorosjilov en premier Boelganin zich met de ere-gasten bezig hielden, zette de partijsecretaris een Oe- krains volkslied in, gevolgd door de Mar seillaise in Oekrainse stijl. Mevrouw Eka- terina Foertseva en Michail Soeslov, twee medeleden van het partijcomité, onder steunden hem krachtig. Vervolgens om- VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: In het zuiden van het land veel g bewolking met tijdelijk enige regen. In het noorden opklarin- g gen en op de meeste plaatsen g droog. Matige, af en toe krach- g tige noordoostelijke wind. Wei- ij nig verandering in temperatuur, jg Volledige weerrapporten op pagina twee. CaXXXX30000000000000C»000000000000000000000000000000000< DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S LUXEMBURG (ANP) De kolenpro duktie van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is in oktober belang rijk gestegen. Zij bereikte een totaal van 21.728.000 ton, tegen 18.945.000 ton in sep tember en 21.959.000 ton in oktober 1956. Alle landen van de gemeenschap hadden aan de stijging deel. De totale produktie van de gemeenschap gedurende de eer ste tien maanden van dit jaar bedroeg 206.623.000 ton, 1,3 miljoen ton minder dan in dezelfde periode van 1956. De produk tie was dus 0,64 pet. lager. Alleen in Frankrijk was de kolenproduktie dit jaar groter dan vorige jaar. ADVERTENTIE BARlfcUORlSSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 ANTILOPE SUèDE DAMESJASJES ^OOOÖOOOOCOOOOOOOOOOC)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOC< Op bovenstaande foto ziet men op de voorste rij v.l.n.r. Mao Tse Toeng, Kroestjsjev, Boelganin, Mikojan en Gomoelka. iÓOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOf helsde Kroesjtsjev een vrouw van middel bare leeftijd en danste enige passen met haar. Hij drukte talrijke partijvrienden de hand, rnaar negeerde de westelijke gasten. Nadat hij zich dansend en zingend een weg had gebaand door de gasten in het oude tsarenpaleis, voegde de partij-secreta ris zich weer bij de andere leiders, die in een volstrekte afzijdigheid aan de ere-tafel wijn dronken. Onder de niet-communistische staats hoofden, die president Vorosjilov hun ge lukwensen deden toekomen, bevonden zich president Eisenhower, president Nasser, koning Gustaaf Adolf van Zweden en keizer Hirohito van Japan. Van onze correspondent in Rome) De gemeenschappelijke vergadering van de Europese Gemeenschap voor. Kolen en Staal heeft gisteren de gehele dag gesproken over een uitvoerig en gron dig rapport van de commissie voor het verkeerswezen, uitgebracht door de Ne derlander P. J. Kapteyn. Volgens het rap port heeft het verkeer in de drie verkeers zakken spoorwegen, water en weg zich zo uiteenlopend ontwikkeld, dat de nagestreefde harmonisatie in de zes E.G.K.S.-landen alleen vrijwel onmogelijk is. Daar de spoorwegen nu eenmaal vrij wel een monopolie bezitten, ontstond de opvatting, dat het verkeer een publieke dienst in het algemeen belang is. Het ge volg hiervan was een stelsel van verorde ningen, subsidies en voorschriften, dat aldus het rapport vrijwel onontwarbaar Het rapport geeft aanwijzingen voor een oplossing van het probleem. Het E.G.K.S.- verdrag eist in overeenkomstige omstan digheden overeenkomstige tarieven. Daar toe is nodig een ordening van het vervoer en de vervoersvoorwaarden binnen een zelfde vervoertak en tevens e :n ordening van de concurrentie tussen de verscheide ne vervoerstakken. Het rapport bepleit de openbaarheid van alle vrachttarieven. Een Belgische afgevaardigde betoogde, dat de vervoerskosten gemiddeld veertig percent uitmaken van de kosten van de steenkool en dat er nog vrijwel niets is gedaan om de willekeurige vaststelling der vrachtprijzen te bestrijden. De inter nationale spoorwegtaileven zijn een suc ces, maar de harmonisatie tussen de ver- keerstakken ontbreekt nog en wordt dringend nu de Europese markt ko mende is. Hij verwierp de oprichting van een speciale gemeenschap voor het verkeerswezen, daar een orgaan, wer kend onder de Hoge Autoriteit, vol doende is voor het toezicht op de tarieven politiek. De Nederlander Lichtenauer, die zei grote belangstelling in ons land te ver wachten voor dit gedocumenteerde rap port, ontzegde de E.G.K.S. het recht in te grijpen in het particuliere vervoersbedrijf. Hij verklaarde veel goeds in het rapport te vinden, maar meent dat het vervoers bedrijf de eigen kosten moet dekken en lonend moet blijven. Waar het rapport- Kapteyn het vervoer beschouwt als een onderdeel van de kostprijs, is het vervoer voor de heer Lichtenauer een bedrijf op zich. Een vrije vaststelling van de tarie ven voor het internationaal verkeer acht hij voor een gezonde economie nodig. Hij verwacht dat bepaalde landen afkerig zul len zijn van openbaarmaking der tarieven en vestigt de aandacht op het dirigistische karakter van het rapport. Het Nederlandse lid van de Hoge Auto riteit, Spierenburg, dankte namens de Hoge Autoriteit de heer Kapteyn voor zijn omstandig rapport en verklaarde, dat de Hoge Autoriteit voorlopig onvoldoende macht bezit voor het vaststellen der Euro pese vrachttarieven. ADVERTENTIE De Sint kijkt al om de hoek bij BARTELJORISSTR. 2 - TEL. 13004 JUWELIER HORLOGER WASHINGTON, (UP). Presi dent Eisenhower heeft donderdag avond in zijn radio- en televisie toespraak tot het Amerikaanse volk, aangekondigd, dat hij een bijzondere functionaris aan de staf van het Witte Huis zal toevoegen, die belast zal worden met de taak de wetenschap en technologie te bevorderen. Deze nieuwe functie zal worden vervuld door dr. James R. Killian, president van het technologisch instituut in Massachusetts, die geassisteerd zal worden door een staf van geleerden en een groep adviseurs van vooraan staande deskundigen, aldus de presi dent. De president deelde tevens mede, dat Amerikaanse geleerden met succes een experimenteel projec tiel naar de ruimte hebben gelanceerd en het volledig intact terug op aarde hebben doen komen. Het doen terug keren van een dergelijk projectiel zonder dat het door atmosferische wrijving wordt opgebrand, noemde hij een van de grootste opstakels voor het perfectioneren van een intercon tinentale ballistische raket. Eisenhower kondigde voorts aan te zul len trachten de wetenschappelijke breinen van de NAVO en eventueel van de ZOAVO en andere anti-communistische bondge nootschappen, samen te doen werken ten einde de Russische vorderingen op techno logisch gebied in te halen. De president onderstreepte de grote voordelen, die zouden voortvloeien uit een geïntensiveerde internationale samenwer king en beloofde het congres te zullen vragen hem meer vrijheid te geven om nauwer met andere landen op militair- wetenschappelijk gebied samen te werken. Hij verklaarde, dat de grootste weten schappelijke vorderingen het produkt zijn geweest van vrije internationale uitwisse ling van ideeën. Er is nauwelijks een land, dat niet minstens één bijdrage heeft ge leverd aan de moderne wetenschap. Daar is bijvoorbeeld de bijdrage van Engeland wat betreft de straal-aandrijving, radar en infra-rode stralen, Duitsland ont wikkelde raketten, x-stralen en sulfa- medicijnen, Italië kwam met draadloze telegrafie, Frankrijk met radio-activiteit en Japan met zijn ontdekkingen ten aan zien van magnetisme. Wetenschappelijke attachés „Indien mij de noodzakelijke bevoegd heid (door het Congres) is verleend zal ik, overeenkomstig de richtlijnen van de met premier MacMillan bereikte overeenkomst, mijn steun geven aan de instelling van een wetenschappelijke commissie in de NAVO e Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 1009 personen, van wie 196 kinderen. In Heerlerheide liep de achtjarige Peter Smits bij het spelen plotseling de rijweg op. De jongen werd aangereden door een personenauto en zo ernstig gewond dat hij tijdens het vervoer naar een zieken huis overleed. In een ziekenhuis te Wassenaar is een 38-jarige Hagenaar overleden, die op 2 november bij een verkeersongeluk in D e n Haag ernstig werd gewond. Hij zat naast de bestuurder in de cabine van een be stelauto, die op een kruispunt in botsing kwam met een personenauto. Hij liep toen een schedelbasisfractuur op. ADVERTENTIE dubbel dik 32 ct ZATERDAG per 4 stuks ƒ1.10 1e klas banketbakkerij - Tel. 6479 Het Westduitse leger heeft deze week de controle over de Rijn overgenomen van de Franse strijdkrachten. Tijdens een korte plechtigheid werden de Franse vlaggen gestreken en de West duitse gehesen. Deze foto werd gemaakt tijdens de inspectie van het Rijnflot tielje, waarbij men van links naar rechts ziet: generaal Pernot du Breuil, commandant van het tweede Franse legercorps, generaal-majoor Paul Her mann, commandant van het vierde Westduitse legercommando, fregat kapitein Terlier, voormalig comman dant van het Rijnflottielje en kapitein ter zee Hébert, opperbevelhebber van de Franse marine-strijdkrachten op de Rijn. (Deze commandowisseling wekt herinneringen aan het jaar 11136 toen het Hitlerregime zijn eerste internatio naal opgelegde verplichting schond en de Wehrmachthet gedemilitariseer de Rijnland binnentrok). om de Atlantische krachtsinspanning in wetenschappelijk onderzoek te vergroten," aldus Eisenhower. Daartoe zal de minister van Buitenlandse Zaken zich een wetenschappelijke adviseur kiezen en wetenschappelijke attaché's be noemen in bepaalde plaatsen in het buiten land. Eisenhower zeide, dat zijn deskundigen hem verzekeren dat de V. S. vóór zijn bij de Sovjet-Unie op het gebied van de kern- physica, kwalitatief en kwantitatief. „En dat willen wij blijven," zo zeide hij. Acht endertig soorten projectielen hebben de V. S., hetzij in bedrijf, of in ontwikkeling, geschikt voor iedere afstand, ieder gebruik en iedere wijze van lanceren. Sinds 1955 hebben alle nieuwe oorlogsschepen geleide projectielen in de plaats van het conven tionele geschut. De V. S. hebben in beide oceanen duik boten die aan de oppervlakte kunnen komen, daar binnen enkele minuten een projectiel kunnen afvuren dat een nucleaire lading heeft, en weer onderduiken, terwijl het projectiel geleid wordt naar een doel dat honderden mijlen weg is. En dan heeft de vloot een zojuist ontwikkelde atoom dieptebom, aldus verklaarde de president. De Russische Spoetniks achtte hij een „prestatie van de eerste grootte, en de ge leerden, die dat tot stand brachten ver dienen de volle eer en erkenning." „Of schoon het vrij waarschijnlijk is, dat de Russen in sommige opzichten van de ont wikkeling van projectielen en satellieten ons vooruit zijn, is de algehele militaire kracht van de vrije wereld bepaald groter dan die van de communistische landen," aldus de president. „Wat de wereld vandaag méér nodig heeft dan een reusachtige sprong in het heelal, is een reusachtige stap naar de vrede. Keer op keer hebben we onze be reidwilligheid getoond tot het doen van een dergelijke stap. Als een beginstap in deze richting dring ik er bij de Sovjets op aan zich te verenigen met de praktische en bruikbare ontwapeningsvoorstellen, die gisteren door een grote meerderheid in de UNO zijn goedgekeurd," aldus Eisenhower. Inayat Khan: De toekomst is de weerklank van het heden. Gedeputeerde Staten van Noordholand hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van de gemeenteraad van het uitbreidingsplan Rozenburg (nabij de Bennebroekerweg), dat ontworpen was ten behoeve van de honderd gezinnen van de buurtschap Rijk, als zij door de uit breiding van de luchthaven Schiphol uit hun woningen verdreven zullen worden. Het college heeft zijn besluit gebaseerd op planologische gronden. Het is bereid medewerking te verlenen de stichting van de hervormde kerk met kosterswoning en de openbare lagere school in Rozenburg te bevorderen, indien geen andere plaat sen te vinden zouden zijn. Beide gebou wen zullen met ongeveer honderd wonin gen worden afgebroken als tot verwezen lijking van de uitbreiding van Schiphol wordt overgegaan. Door dit besluit van Gedeputeerde Sta ten is de onrust in Rijk toegenomen, om dat de kans, dat de gedupeerde bewoners een onderdak zouden vinden in de omge ving, waar zij verdreven worden, vermin derd is. Die onrust is toegenomen, om dat de gemeenteraad van Haarlemmer meer besloten heeft een krediet beschik baar te stellen voor de bouw van 124 wo ningen in Aalsmeerderbuurt-Zuid. Ge vreesd wordt, dat de bewoners van Rijk zich daar moeten vestigen. B. en W. heb ben de verzekering gegeven, dat de bouw van deze woningen los gezien moet wor den van het uitbreidingsplan Rozenburg. De gemeenteraad komt op 28 november bijeen ter bespreking van het besluit van Gedeputeerde Staten. ADVERTENTIE in 4 minuten klaar op fafel! i Ingrid Bergman gescheiden De filmregisseur Roberto Rossellini en de actrice Ingrid Bergman zijn bij gerech telijke uitspraak in Rome gescheiden met wederzijds goedvinden. Het is een scheiding van tafel en bed. De opvoeding van de kinderen wordt toe vertrouwd aan Ingrid Bergman. In febru ari gaat de actrice naar Hollywood waar zij in een nieuwe film zal optreden. ADVERTENTIE Kleine en grote handgeschiderd en -bedrukt ontwerpen UICO Zeer grote collectie. Spaanse en Mexicaanse import. Felle tinten. Altijd iets aparts brengt u KUNSTHANDEL Kennemerlaan 55 Tel. 7040

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1