Het Portugal van r URBACH Natté Tweed Van dag tot dag Hoornik trekt verbod tot opvoering van „Het Water" in Nieuw gascontract getekend ^Praatótoel VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 Verwenste wensen moe van het wassen... V.S. krijgen ook gegevens over tweede kunstmaan Verontschuldiging aangeboden door Nederlandse Comedie Brederodekleuterschool 16 november open Hoogovens levert nu zestigduizend m3 per dag Bourguiba: Frankrijk moet basis Bizerta opgeven Franse kabinet krijgt zijn voorschot alabast'ne 9 ■iiiniiiiiii de Incident op conferentie van het Rode Kruis in India Voorzitster en vijftien delegaties liepen weg Het Verbond van Nederlandse Werk gevers heeft een moedige poging onder nomen om de sneeuw van gelukkige, zalige, vrolijke en gezegende kerstwensen, die tegen het einde van elk jaar over het Nederlandse bedrijfsleven neerdaalt, van zich af te schudden. Het acht het, blijkens een bericht in ons blad van donderdag, niet helemaal onmogelijk, dat er nog ge voelens bij het verzenden en ontvangen van deze kaarten betrokken zijn. „Maar ook zonder dat menen we het allemaal best met elkaar", meent het Verbond, dat wil zeggen: ook zonder die uit Engeland overgewaaide gewoonte, die veel tijd en geld kost en bovendien een ondraaglijke belasting voor de post vormt. Het zijn stellig indrukwekkende argumenten. Wanneer de werkgevers dit met elkaar willen bespreken dan is dat geheel hun zaak. Het was inderdaad zonde om te zien hoe allerlei werkelijk voortreffelijk gra fisch werk (tenslotte bood men ook hierin tegen elkaar op) vrijwel onmiddellijk in de prullenmand placht te verdwijnen. Maar het Verbond hoopt, dat haar voor beeld nagevolgd zal worden: betekent dat dus ook het einde van winterlandschappen, die wij elkander in onderlinge dierbaar heid doen geworden? Zullen wij wellicht over vier, vijf jaar helemaal van die kerst kaartenlawine af zijn? Och, misschien krijgen we er dan nog wel eens een van een enkeling, die het altijd al diepgaand gemeend heeft. En dan krijgt het pas een beetje zin. ADVERTENTIE ADVERTENTIE ...geef die voeten rustl Warm gevoerd, suède leren pan toffeltje met cosy of anti-slip zool. Degelijk gemaakt, leuk model I 9,95 pantoffelspecialist - wel beter, niet duurder! Merkwaardis signaal vernomen In een vraaggesprek voor de Amerikaan se radio heeft dr. Hynek, directeur van het observatieprogramma voor aardsatel- lieten, meegedeeld, dat de Russen donder dagavond voor het eerst geantwoord heb ben op vragen om inlichtingen over de tweede Russische kunstmaan. Z« ver strekten basisgegevens over de baan van de kunstmaan. NEW YORK. Volgens Newyorkse pers berichten zijn door luisterposten overal ter wereld vreemde radiosignalen opgevangen, die in elk geval niet afkomstig zijn van een van beide Spoetniks. De New York Times oppert heel voorzichtig de mogelijk heid, dat er reeds een raket onderweg naar de maan zou zijn. (UP) Met een modulatie van 100 cycles klonk een constante toon op de frequentie van 108 megacycles. Aanvankelijk was het signaal duidelijk en sterk, maar op den duur verflauwde het en om 16.50 uur Nederlandse tijd was het niet langer te horen. Het signaal is niet afkomstig van het „project-Vanguard", de komende Ameri kaanse satelliet. Een woordvoerder van die werkgroep heeft dit categorisch verklaard en het vermoeden uitgesproken, dat het een „plaatselijk signaal" is geweest. De aanstaande Amerikaanse satelliet zal in derdaad op de frequentie 108 megacycles uitzenden. Volgens het Düsseldorfse blad Neue Rhein Zeitung heeft de Russische ambas sadeur in West-Duitsland, Smirnov, op een receptie verklaard dat de hond in Spoetnik II binnen drie dagen in de Sovjet-Unie zal landen. De directie van de Nederlandse Come die en de dichter Ed. Hoornik hebben de volgende verklaring uitgegeven: „De directie van de Nederlandse Come die betreurt in hoge mate de incidenten, die klaarblijkelijk hebben plaats gehad tijdens de voorstelling van het toneelstuk „Het Water" op 3 november in de Stads schouwburg te Haarlem. Zij heeft hiervoor de auteur Ed. Hoornik haar verontschul digingen aangeboden. Gezien de tegen strijdige verklaringen, die haar over het gebeurde hebben bereikt, zal zij haar nauwgezet onderzoek dienaangaande voortzetten en zo nodig de gepaste disciplinaire maatregelen treffen. De directie van de Nederlandse Come die heeft de auteur voorts de verzekering gegeven, dat het steeds haar oprechte be doeling is geweest het stuk te vertonen op een wijze, die zij en de uitvoerenden verschuldigd zijn aan ieder kunstwerk en de auteur daarvan. De directie van de Ne derlandse Comedie betreurt het incident temeer, omdat dit aanleiding is kunnen worden tot het haars inziens ongerecht vaardigde verwijt, als zou zij tekort schie ten in eerbied voor het Nederlandse stuk, waarvan zij het belang integendeel ten volle erkent. De auteur Ed. Hoornik, de verontschul digingen van de directie der Nederlandse Comedie aanvaardend, heeft zijn verbod tot opvoering van het stuk ingetrokken, vertrouwend dat bovengenoemde gezind heid uit volgende opvoeringen van het stuk zal blijken". Deze verklaring is getekend door Guus Oster namens de Nederlandse Comedie en door de auteur Ed. Hoornik. De nieuwe openbare Brederode-kleuter- school aan de Vinkenbaan te Santpoort zal officieel geopend worden op zaterdagmid dag 16 november, des middags te half drie. Gistermiddag werd ten kantore van Hoogovens het nieuwe gascontract tus sen de gemeente Haarlem en Hoog ovens getekend. Van links naar rechts: burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, prof. dr. J. F. ten Doesschate en wet houder A. J. M. Angenent. Tweede rij: ir. J. C. W. Swart, directeur G.E.B., mr. G. van Mesdag (Hoogovens), ir. P. van Delden en wethouder W. C. Bak ker. Het oude contract liep tot 1956 en voorzag in 30.000 m3 per dag, het nieuwe contract, dat een looptijd van 25 jaar heeft, voorziet in 60.000 m3 per dag (waarin is begrepen de hoeveelheid van het oude contract). TUNIS (Reuter). President Bourguiba van Tunesië heeft in zijn wekelijkse radio toespraak gezegd, dat de Russische kunst maan het machtsoverwicht tussen oost en west niet heeft verbroken. Hij voegde daaraan toe: „Wij hebben voor het Westen gekozen". De president is wel van mening, dat de verschijning van aardsatellieten de strate gische plannen wijzigt. Het is moeilijk vol te houden, zei hij, dat de Franse marine basis in Bizerta nog essentieel is voor de verdediging van de vrije wereld. Tunesië is bereid met Frankrijk over deze basis te praten „in een geest van be grip", maar de aanwezigheid van Franse troepen in andere Tunesische steden kan niet langer worden gerechtvaardigd. PARIJS (UP) De Franse Nationale Vergadering heeft premier Gaillard met 375 tegen 150 stemmen gemachtigd, 250 miljard francs van de Banque de France te lenen. Reeds eerder had de minister van Fi nanciën, Pflimlin, in de financiële com missie van de Nationale Vergadering be toogd dat de schatkist door de 36 dagen crisis vrijwel leeg was en dat het opne men van een voorschot „onvermijdelijk" was. Pflimlin kondigde aan, dat hij dinsdag de Assemblée volmachten zal vragen voor het bestrijden van budget- en handelste korten. In totaal zijn nu door de regeringen van Mollet, Bourgès en Gaillard bij de Banque de France voorschotten opgenomen ter waarde van 550 miljard franc. Men ge looft dat Gaillard om 100 miljard franken aan nieuwe belastingen zal vragen en de Franse begroting tot eenzelfde bedrag zal besnoeien. Of het kabinet al dan niet zijn toevlucht zal nemen tot „gedwongen leningen" is nog niet bekend. De rege- ring-Gaillard is voorts van plan streng op te treden tegen de inflatie, onder meer, naar verluidt, door het opleggen van zware boetes en het tijdelijk sluiten van zaken die niet meewerken bij het in toom houden der prijzen. ADVERTENTIE voor het ophangen van zware voorwerpenj 1 ponds-verpakking 1. 1.20 ALABAST1NE HOLLAND ((.V. UIOSEOJUCHT 4 AMSTERDAM „De professor is niet thuis", g zegt het dienstmeisje. „Hij do- g ceert vandaag in Lissabon." Ze H geeft me vlotweg de doctors- Ij titel, wat Portugezen al gauw B doen om in ieder geval niet te jf laag te mikken. Het heeft dan B geen zin een correctie aan te B brengen: dat zou de mensen H maar teleurstellen. Ik ben wèl teleurgesteld, B want ik had graag even met H professor Bissaya Barette van g de universiteit van Coimbra B gesproken. Afgezien ervan, dat g hij een bekend chirurg is en g de studenten in de geheimen jj van de medicijnkunst inwijdt, B is hij mij genoemd als de g initiatiefnemer en organisator jj van Klein Portugal. Dat is het B Madurodam van deze Iberische B republiek, met dit belangrijke jj verschil, dat de kinderen hier S vrijuit mogen spelen. De huis- B jes en gebouwtjes hebben jj trouwens dusdanige afmetin- 3 gen, dat de kleintjes er zich g nog behoorlijk in kunnen be- 3 wegen. Ik was zojuist uit Lissabon jj gearriveerd en had al genoten s van het voor een Noorderling bijzondere schouwspel, ge- jj vormd door een lange laan met jj twee rijen bloeiende mimosa- g boompjes. Het geeft aan de bij B uitzondering sombere herfst- fi dag fleur en charme. Maar B daarvoor alleen ben ik niet jj gekomen. Op de professor jj wachten is uitgesloten, want B ik wil dezelfde dag nog door- jj reizen naar Oporto. Ik moet g het dus wel zonder zijn des- B kundige voorlichting stellen. Men had mij de ligging van B Klein Portugal vrij nauwkeu- jj rig aangeduid. Tegenover de 1 plaats waar Coimbra zich be- gj haaglijk op de noordelijke en S heuvelachtige oever van de De Portugese universiteitsstad Coimbra bezit een soort open luchtmuseum in miniatuur, geheel gewijd aan de kinderen. Zij mogen er naar hartelust spelen en steken en passant heel wat op over de diverse bouwwijzen en -stijlen van hun land. Mondego heeft genesteld is het treurig restant te vinden van de kerk, die vroeger het graf bevatte van de in 1472 gestor ven zeer vereerde koningin Isabella, Water en zand heb ben er in de loop van de eeuwen aardig huisgehouden; slechts de hoogste gedeelten van het oude gebouw zijn nu nog zichtbaar. De verzonken ruïne doet me denken aan de legendarische toren van baron von Münchhausen. In de on middellijke nabijheid geeft een fraai smeedijzeren hek, waarin een reusachtige zonnebloem opvalt, toegang tot het kinder dorp. De directrice van de instel ling laat me het gemiste bezoek aan professor Barette spoedig vergeten. Ze is zo trots op Klein Portugal, dat ik haar zelfs op tactische wijze moet remmen, anders had ik er nu nog rondgelopen. De organisa tor krijgt alle eer van haar. „De professor heeft zelf geen kinderen," vertelt ze, „maar hij zegt wel eens, dat hij er over heel Portugal verspreid drieduizend bezit. Overal heeft hij tehuizen voor de jeugd op gericht. Nee, dit park is uniek, de andere zijn allemaal gewone dagverblijven, waar de kinde ren onderwijs ontvangen en speelgelegenheid hebben." Zo is het in principe hier ook. Ik mag een kijkje nemen in de school voor voorberei dend en lager onderwijs. Het meubilair is modern, de aan kleding fris en artistiek ver antwoord. „De moeders werken in fa brieken of zijn door een an dere oorzaak niet in staat overdag voor de kinderen te zorgen." Ik had al eens eerder derge lijke inrichtingen bezocht: bij de kurkfabriek Mundet in de omgeving van Lissabon en een lucifersfabriek in Oporto. De opzet en sfeer zijn hier al niet anders, zodat ik de directrice met een zacht lijntje op het onderwerp breng dat het voor naamste doel is van mijn be zoek: het speelpark. „Het is een reconstructie in het klein van de verschillende in Portugal voorkomende hui zen en bouwstijlen", legt ze uit. „Zowel de eenvoudige boeren woning met zijn karakteristie ke schoorsteen uit het zuiden van het land als het ridderslot uit de veertiende eeuw zult u er aantreffen." We doen intussen de ronde en ik moet erkennen bij elk nieuw bouwwerk meer onder de indruk te komen. Overal spelen groepjes kinderen, uit gedost in blouses, waarvan de felle kleuren, rood, blauw, geel, groen, hen op bloemen doen lijken. Zij hebben vrije toegang tot het hypermoderne stadhuisje met de kunstig be werkte lantaarn bij de ingang, de landelijke villa met het balconnetje, de dorpsherberg uit de provincie Minho en de verkleinde uitgave van het iiiiiiiniMUMiiiiiimiii museum Machado de Castro. Dat museum vooral is een wonder. Ik heb het in Coimbra bezocht en er de vele antieke kunstschatten bekeken en hier, aan de andere oever van de Mondego tref ik het weer aan, in de juiste verhoudingen nagemaakt met zijn fraaie trap, zijn galerij met bogen en klokketoren. „Voor ons gaat het natuur lijk niet alleen maar om het kinderspel", verklaart mijn leidsvrouwe. „Later zullen ze ook het echte museum willen bezoeken dat hopen we ten minste". Aan een fontein op het dorpsplein staan zes kleuters heerlijk met water te knoeien. Hun kleurige pakjes maken er een harmonieus tafereel van. En al is het dan najaar, alom vind ik nog de sporen van een overdadige bloemenpracht en plantengroei, die in de lente en zomer tot een sfeer van grote bekoorlijkheid moeten leiden. Natuurlijk ontbreekt het ka pelletje niet. „Loopt u er maar eens in," nodigt de directrice uit. „Pas op voor uw hoofd!" Het kerkje is gebouwd op bezoekers van één meter leng te of minder. Ik kan binnen echter normaal staan en inder daad, er is geen onderdeel vergeten. „Het wordt ook dikwijls ge bruikt en dan moest u eens kunnen zien hoe happig de kinderen erop zijn de klok te mogen luiden." Is er ook iets fijners te be denken dan echt het leven van de grote mensen te spelen? Echt kasteelheer te zijn, echt hoofd van het gezin in het ook daar met enthousiasme ge speelde „vadertje en moeder tje"? „Hoeveel kinderen hebt u hier?" „Momenteel zeventig, tussen twee en zeven jaar. Ze zijn afkomstig uit de armste ge zinnen van de stad. De klein tjes hebben 's middags hun slaapuurtje en intussen ravot ten de groteren in het park. Ook buiten de lesuren steken ze nog een massa op. Ze leren hun land beter kennen dan hun ouders, nog voordat ze de kans krijgen tot in de uiterste hoeken door te dringen. Ver der gaat er een groot stuk op voedende werking uit van onze demonstratie-objecten. We be schikken over verkleinde uit gaven van een kolenmijn, een krachtst„tion en een zoutwin- plaats. En alles kan werken." Nu vind ik het toch weer jammer professor Barette te hebben gemist. Ik had hem graag mijn bewondering laten blijken voor deze fantastische en wellicht nergens anders ter wereld voorkomende in stelling. Voor ik vertrek stel ik nog voorzichtig één vraag: „Wordt er soms niet eens al te geest driftig gespeeld, ik bedoel, hebt u er wel eens last van, dat de boel moedwillig wordt vernield?" De directrice is een zeer wijze vrouw. Ze glimlacht en haalt haar schouders op. „Na tuurlijk zijn er wel eens kleine boefjes bij, die we op de vin gers moeten tikken. Maar in het algemeen gaat het best. Het begrip gemeenschapsbezit wordt er zo bij hen ingepompt, dat ze elkaar corrigeren. En is dat niet de beste waarborg tegen excessen?" Moet dat nou? Het is goed om zich, als men een week al na het invoeren van de maximum-snel heid van automobielen over dit onder werp wil schrijven, zich te realiseren, dat men de drieduizendste is. Kortom, er is al een overweldigende hoop zinnige en volstrekt onzinnige opmerkingen over de nieuwe wet gemaakt. Hier zijn er dan nóg een paar. Gedwongen door een mooie, zuivere angst voor bekeuringen heb ik me - als bezitter van een heel klein autootje - ook nauwkeurig gehouden aan het voorschrift om niet harder dan 50 km per uur te rijden. Dat wil zeggen: af en toe ben ik het ook wel eens echt vergeten - heus, we moeten ook nog wennen - maar over het algemeen ben ik braaf geweest. Die enkele keer was er gelukkig geen politie-agent te zien. Be halve één keer, maar dat was een agent op de fiets en gelukkig behoort geen van onze prominente wielrenners tot de politie macht. Hij kon het dus toch niet contro leren. Ofschoon ik in de afgelopen week al zeker evenveel ongelukken heb gezien als anders, ben ik er van overtuigd dat de maximum-snelheid grote voordelen heeft. Er zijn namelijk talloze punten in een stad, waar het zeer wel mogelijk is om 70 te rijden of 80 of zelfs 90, maar hele maal verantwoord is het eigenlijk nooit. Tenminste niet, als het regent. Niettemin deden talloze rijders het, omdat het „knul lig" en „zeurderig" zou staan als men het niet deed. Vooral voor de niet-zo-gewel- dige broeders onder ons, automobilisten, was dat een beetje een risico. Nu mogen ze niet meer. Ze zitten met verluchte ge zichten achter hun stuur. Nog altijd ang stig er in knijpend, maar nu tenminste met een kalm gangetje. Af en toe zien we een man, die het even vergeten is. Dan komt de oude solidariteit weer boven en andere chauffeurs gebaren hem, dat hij een vergissing maakt. Dan zien we hem langzaam tot 50 terugzakken, lijdend, berustend. Hij heeft misschien wel haast. En dan kunt u zeggen, dat hij er met een snelheid van 50 km misschien anderhalve minuut later zal zijn dan vroe ger, toen hij af en toe 80 reed. Maar het is veel meer een psychologische zaak. Als je een machtige motor onder de voeten hebt en je rijdt zo zachtjes, dan is dat be paald frustrerend voor de man die écht haast heeft. Overigens heb ik hier en daar het idee gekregen, dat de gemotoriseerde politie macht nu een ironische treitermethode heeft gevonden, die legaal niet is aan te vallen maar bijzonder hinderlijk is. Een politie-auto gaat daarvoor op een grote brede stadsweg rijden met een snelheid van 25 km per uur. Achter hem vormt zich een eindeloze queue van automobilisten, die er geen van allen zeker van zijn of hun snelheidsmeter nog wel goed werkt. De consequentie is, dat ze de politie niet voorbij durven. De agenten, volkomen in hun recht, draaien zich om en grinniken kwasi-vriendélijk naar achteren. Tot één moed vat en de officiële auto voorbij gaat. De tweede wacht nog. Even kijken, of de eerste op de bon wordt geslingerd. Er ge beurt niets. Dan komt de hele file, alle maal haatdragende blikken werpend naar de agenten, die nu zakelijk voor zich uit kijken. Neen, het gaat dus wel met die maxi mum-snelheid. Onder elkaar zeggen de automobilisten, dat het toch met een paar jaar wel weer allemaal anders zal worden. Misschien. Maar ik wens één ernstig pro test te laten horen. Dat ik voortdurend voorbij word gereden door bromfietsers, die maar 40 km mogen rijden, gaat te ver. En werkelijk, dit gebeurt minstens vijf of zes keer per dag. Moet dat nou? Ik vraag u, moet dat nou? Móét ik dan gedwongen worden tot de aanschaf van een dure bromfiets, als ik een beetje wil opschieten? En ik ben nou net zo blij met dat autootje. E. Romayn ADVERTENTIE Toonaangevend in Damesstoffen modieus voor pakjes en rokken 140 cm breed f 12.95 Gen. Cronjéstraat 39 - Telefoon 56880 J. J. F. Kemming iiiiiiiiiiiiiiiiini NIEUW DELHI (Reuter) De voor zitster van de internationale rode-kruis- conferentie in Nieuw Delhi, de Indische prinses Amrit Kaoer, en 15 delegaties heb ben de conferentie verlaten uit protest tegen het besluit de Chinese nationalisten tot de conferentie toe te laten als ver tegenwoordigers van „de republiek Chi na". Een Amerikaanse resolutie van die strekking werd aangenomen met 62 tegen 44 stemmen en een Russisch verzoek om de conferentie te beëindigen nadat de voorzitster was weggegaan, werd met 65 tegen 38 stemmen verworpen. Daarop verlieten de delegaties uit de communis tische landen en uit India, Egypte, Syrië en Indonesië de zaal. De vakante voorzitterszetel werd hierna bezet door de Belgische prins de Merode. De conferentie besloot toen officieel af gevaardigden van de (nationalistische) „republiek China" toe te laten met 51 tegen drie stemmen, bij achttien onthou dingen. V Aan de conferentie werd deelgenomen door 400 afgevaardigden uit 83 landen. Het is de grootste Rode-Kruisconferentie die ooit is gehouden. In 1963 zal de twin tigste zitting van het internationale Rode- Kruisconvent te Genève worden gehou den. In 1963 bestaat het Rode Kruis hon derd jaar, en de Zwitserse delegatie heeft verzocht dat congres te mogen organi seren. De raad van gouverneurs van de Liga van Rode-Kruisverenigingen heeft de volgende leden voor vier jaar in het bestuurscomité gekozen: Canada, Finland, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Neder land, Turkije, Australië, België, Brazi lië, China, Egypte, Perzië en Japan.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5