In Foxhol boeit men zand met een zetmeelkorstje Nobel pathos in film van Jules Dassin EROSIESPOOK BEDWONGEN? HIJ DIE STERVEN MOET" DE BEURS van gisteren Vanmorgen in de vishal en op zee MS— Hl Luidsprekers 12 Nieuw middel tegen bodemverstuiving van universeel belang Instelling van twee nieuwe bedrijfschappen voorgesteld Echtpaar stak café in brand om uit de zorgen te komen Midden- en kleinbedrijf hebben nadeel van de prijsstabilisatie Uitwijkregeling voor door berekening bepleit ■I m Aftrek schilderkosten van Grootboekstorting Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 4 tot en met 8 november Bij acht juweliers ingebroken Scheepvaart ZATERDAG 9 NOVEMBER 1957 In het laboratorium van W. A. Schol- tens chemische fabrieken N.V. in Foxhol staat een bakje zand. Heel erg rul zand, maar toch, als u er hard op blaast of zelfs de verkeerde kant van de stofzuiger erop richt, zal dit zand niet uit liet bakje wegstuiven. Het is namelijk be sproeid met „stabilose", een nieuw chemisch middel dat de zandkorrels bij elkaar houdt, zodat de wind hen niet kan opnemen en wegvoeren. Op zó'n middel zit men in de hele wereld te wachten. Of dat wonder uit Foxhol zal komen? Proefnemingen op grote schaal zullen het moeten bewijzen, maar de fabrikant heeft goede hoop met dit „Stabilose" een bijdrage tot tegen gaan van erosie te kunnen leveren. „Bodem-erosie is de afbrekende werking en verplaatsing van stenen en verwerings- produkten door natuurlijke invloeden als stromend water, gletsjers en wind. Bomen kappen, windschermen weghalen en ploe gen, om het land voor een gewas geschikt te maken, zijn dingen die deze erosie bevorderen. Op deze manier zijn kale vlakten en woestijnen ontstaan met ra vijnen en valleien, omdat na het kappen van de bomen de grond onbeschermd ach ter bleef en een speelbal werd van regen en wind. Door wind-erosie worden dan ook elk jaar enorme verliezen geleden. Stofstormen, die het vruchtbaarste deel van de grond meenemen, zijn vooral in Amerika bekend en gevreesd. Maar ook in ons land, met name in de Groninger veen koloniën en op de Drentse zandgronden, de hooggelegen landbouwgronden buiten de dorpen. Door deze erosie wordt de teel- laag van de plantenvoedingsstoffen be roofd. Elk jaar miljoenen erosieschade De schade, die wind-erosie aan de Neder landse landbouwgronden toebrengt, wordt op f 10.000.000,per jaar geschat. Al sinds jaren is men overal bezig naar middelen te zoeken die paal en perk kunnen stellen aan dit euvel. In 1952 kwam in Amerika een middel op de markt om de bodemstructuur te regelen. Het was een synthetisch produkt. Hiermede wilde men arme gronden ver beteren met een soort bindmiddel. Er wordt nu nog veel met dat bind middel geëxperimenteerd, maar een prak tische toepassing is nog niet mogelijk, om dathet te duur is. Stuifzand geketend Bij Scholten in Foxhol hoorde men ook van dat middel. „Wanneer wij uitgaan van een goedkope grondstofzo werd daar geredeneerd, „dan is het misschien moge lijk, een veel billijker bindmiddel te ma ken voor structuurverbetering van de arme gronden". Zoals het echter zo vaak gaat met proef nemingen: Er kwam wel wat nieuws uit de bus, maar iets heel anders dan waar Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwer pen ingediend tot instelling van een be drijfschap voor de detailhandel in aard appelen, groenten en fruit en een bedrijf schap voor de detailhandel in alcoholhou dende dranken. Voor wat het eerste bedrijfschap be treft, is het initiatief uitgegaan van de organisaties van ondernemers en werk nemers in deze branche, die zich in 1952 tot de S.E.R. met een verzoek om advies hebben gewend. Het advies van de S.E.R. is in juli van het vorig jaar aan de minister uitgebracht. Over de instelling van een bedrijfschap detailhandel alcoholhoudende dranken heeft de S.E.R. in 1953 eigener beweging aan de regering geadviseerd. Daar uit dit advies niet bleek, dat de werknemers in de betrokken bedrijfstak een voldoende representatieve organisatorische vertegen woordiging vormden, werd het advies weer ingetrokken. Vorig jaar november heeft de S.E.R. wederom een advies uitgebracht, waaraan de regering nu gevolg wil geven. In de toelichting op dit wetsontwerp merkt de regering nog op, dat uit de om standigheid, dat thans de instelling van dit bedrijfschap bij de wet wordt voorge steld, niet mag worden afgeleid, dat het standpunt van het toenmalige kabinet be treffende de instelling van bedrijfslicha- men in sectoren, waarin de organisatie graad van de werknemers slechts gering is, door het thans zittende kabinet zonder meer is overgenomen. Het kwam de rege ring evenwel ongewenst voor, gezien de onvermijdelijke vertraging, die zulks mee zou brengen, de bevordering van de tot standkoming van het bedrijfschap uit te stellen. Voor de rechtbank te Assen heeft het echtpaar K. uit Nijeveen terecht gestaan, omdat het brand had gesticht om uit de financiële zorgen te komen. Het echtpaar woonde aanvankelijk in Giethoorn. De man was in de oorlog lid van de N.S.B., werd daarvoor gestraft, maar kwam er weer bovenop. Nadat een klein kapitaal tje was gespaard werd een café over genomen, maar dat bleek een misgreep ge weest te zijn. De geldzorgen werden steeds groter en toen kwam het echtpaar op de gedachte het café in vlammen te doen opgaan om daardoor de verzekeringsgel den te bemachtigen. Op de houten zolder van het café zette K. een pan met vijf liter benzine op een petroleumvergasser en ging daarna met zijn vrouw op familie bezoek. Midden in de nacht ontdekten bu ren dat het café in lichter laaie stond. De omliggende boerderijen konden ternauwer nood behouden blijven. De eis luidde tegen de man twee jaar gevangenisstraf en tegen de vrouw negen maanden. men naar zocht. Uitgaande van de goed kope grondstof (in dit geval zetmeel), leidden de onderzoekingen tot een produkt, dat uitermate geschikt blijkt te zijn om wind-erosie tijdelijk tegen te gaan. Het is een speciaal zetmeel-preparaat bestaande uit kleine witte korrels die in koud water oplosbaar zijn. Met een gewone landbouwsproeimachine kan het op het land worden aangebracht. Dan ligt er over de bodem een dun korstje, dat de bovenlaag van bijvoorbeeld het zand bij een houdt en de wind geen gelegenheid geeft, dat zand weg te voeren. Wanneer men zo'n stukje zandkorst in de hand neemt en dat tegen het licht houdt, lijkt het net een zeef. Er zitten talloze kleine gaatjes in. Dat is van groot belang, want wanneer het nu regent, kan het water toch via de gaatjes in de grond dringen en daar zijn voedende taak verrichten. Het middel werkt maar tijdelijk. De micro-organismen in de grond verdelgen het zetmeelkorstje na enige tijd. Maar over het algemeen wordt het juist op prijs gesteld dat het middel maar tijdelijk werkt. Bijvoorbeeld in het voorjaar, zolang de grond kaal is. Komt het gewas er boven, dan wordt de grond door de wortels der planten weer op natuurlijke wijze vast gehouden. Men mag rustig zeggen, dat men in de gehele wereld op een dergelijk middel zit te wachten. Uitgebreide proeven zijn op het ogenblik gaande in Zuid- Amerika en in Afrika. Ook in ons land worden vele proeven genomen. In Limburg zijn bijvoorbeeld bij de aspergeteelt al goede resultaten bereikt. Grote perspectieven Het nieuwe anti-erosiemiddel bevindt zich met dat al nog volkomen in een ontwikke- lingsstudium. Volgend jaar zullen op nog grotere schaal proeven worden genomen, in het bijzonder op humus-arme gronden. Tot welke mogelijkheden óók export- gebied dit zal leiden voor deze Neder landse industrie, zal de naaste toekomst leren. De gevolgen van de bestedingsbeperking en de prijsstabilisatie-politiek hebben een nadelige invloed op de positie van de on dernemers in het midden- en kleinbedrijf, aldus één der conclusies van de raad voor het midden- en kleinbedrijf in een rap port over de sociaal-economische politiek 1957. Het rapport zegt dat het inkomen van een groot deel van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf beneden de zoge naamde weistandsgrens ligt, waardoor van hen gezien hun extra lasten als ondernemers relatief meer gevraagd wordt dan van andere bevolkingsgroepen. De eigen aard van het midden- en klein bedrijf sluit volgens het rapport de moge lijkheden om op korte termijn tot grotere omzetten en/of lagere kosten te komen goeddeels uit. De raad adviseert daarom tot een aantal voorzorgsmaatregelen. Bedrijfstakken die de lasten van de bestedingsbeperking en vooral de prijsstabilisatie niet kunnen dragen, zouden bijvoorbeeld een gedocu menteerd beroep moeten kunnen doen op de minister, die zo nodig op korte termijn (gedacht wordt aan enkele weken) overleg pleegt. Daarna wordt, tenzij anders be slist is, tot doorberekening overgegaan. Men acht het tevens gewenst ,dat een nadere studie wordt gewijd aan het fis cale draagkrachtbeginsel met betrekking tot de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Uit de in het rapport opgenomen cijfers blijkt, dat in 1956 in het ambacht 67 per cent van de bedrijven een inkomen gaf beneden f 7000 per jaar en dat in de detailhandel 74 percent van de bedrijven een inkomen had beneden de welstands- grens: f 6900 per jaar. P.T.T.-tarieven. De federatie der werkgeversorganisaties in het boekdruk- dersbedrijf heeft in een adres aan de leden der Staten-Generaal uitvoerig uiteengezet van hoe ingrijpende aard de gevolgen zijn van de drastische verhoging der P.T.T.- tarieven, met name die voor het drukwerk. Met klem wordt de Kamerleden verzocht stelling te nemen tegen een eventuele ver dere tariefsverhoging. Reeds bij de première van de film „Hij die sterven moet" tijdens de Filmweek in Den Haag is er gelegen heid geweest een waarderende bespre king van Jules Das- sin's werkstuk te ge ven. Bij de beschou wing, welke nu aan de film is gewijd, leven die indrukken nog sterk. Dat mag vermeld worden als men in aanmerking neemt dat op het programma van de Filmweek vaak be denkelijk zwakke in zendingen stonden, zodat 't niet moeilijk was ze te overtreffen. Ja, met zijn verbeel ding naar de roman van Niko Kazantzakis „Christus wordt weer gekruisigd" heeft Jules Dassin geappel leerd aan het gemoed in sterker mate nog dan de roman, die door zijn wijdlopigheid te veel aan spanning inboet en deze op den duur niet meer aan de lezers kan over dragen. Het conflict in „Hij die sterven moet" is een innerlijk conflict, een conflict van het geweten. Kazantkazis geeft er een symbolische uitdrukking aan door het te doen plaatsvinden in een groep vertolkers van een passiespel, die, gesteld voor de taak het lijden van Christus uit te beelden, ware navolgers van Christus worden wan neer zij een groep uitgestotenen te hulp willen komen, die door hun dorpsgenoten aan hun lot worden overgelaten. Wat spel was wordt voor hen bittere werkelijkheid. En het is of de geschiedenis zich herhaalt. Want de Christusfiguur van het passiespel, de herder Manolios, sterft door de ver radershand van de Judas-vertolker, zijn doodsvijand. Zijn trouwste vriend is de speler van de Johannesrol. Zijn grootste tegenstander de pope Fotos, in wie wij de Joodse hogepriesters kunnen herkennen. De man, die hem overlevert, is de Turkse bezetter van zijn dorp de geschiedenis speelt in de twintiger jaren een levend geworden Pilatus. Men vindt in „Christus wordt weer gekruisigd" het Lijdensverhaal in alle personen weerspiegeld. Alleen de omstandigheden zijn van een andere tijd, maar verschillen niet wezenlijk. Er is dus een treffende en bijna beangstigende over eenkomst. Deze analogie, de tragische twee spalt onder de Christenen, welke leert dat Christus nog altijd een teken van tegen spraak is, zelfs voor zijn volgelingen deze analogie plaatst het gegeven dadelijk op een hoger plan dan men van een film gewend is. Het symbolische karakter van de uiterlijke omstandigheden maakt het de filmer mogelijk de innerlijke strevin gen en verhoudingen zichtbaar te maken met medewerking en vaak alleen al door het in beeld brengen van hun verschijning. Het dorp, waar zich het conflict afspeelt en zijn onmiddellijke omgeving vormen een element in de handeling, dat voortdurend voor ons oog verschijnt, omdat het er niet van kan worden losgedacht. De moeilijk heid is uit al die bouwstoffen een verant woorde keuze te doen. Wat moet op een gegeven ogenblik meespelen, wat niet? Die keuze heeft Dassin gemaakt en hij deed het voor mijn gevoel ongemeen zuiver. Hij brengt precies dat in het spel wat essen tieel is voor de ontwikkeling van het dra ma. Hij speelt met grote volksgroepen en met enkele figuren, hij speelt met het landschap en met de verzengende hitte, hij speelt met de stilte en met het volks rumoer. En hij schuift al die elementen in de handeling, en die handeling grijpt ons aan tot en met het ogenblik, dat voor de WÊmi W.v V' A- - v: V V .V De pope en de herder uit de film „Hij die sterven moet". herder Maniolos de strijd is volstreden. Achter hun barricades wachten echter zijn volgelingen, gereed het gevecht voort te zetten, al daagt de hoop dat het bloedoffer van Manolios een zoenoffer zal zijn. Het is, zoals dat iedereen wel overkomt die probeert een formulering voor zijn bewondering te vinden, bijzonder moeilijk Dassin's film naar waarde te karakteri seren. Hij heeft de dramatische mogelijk heden, die het gegeven hem bood, met het oog van de filmer gezien en ze met de middelen van de film verwezenlijkt. Hij deed het met grote expressieve kracht, met een felle en bewogen taal, met een pathos, dat van het land en het volk is, waarin zijn verhaal speelt, een pathos, dat als de beek uit de berg voortstroomt uit de hoogte der gevoelens, die de mensen in „Hij, die sterven moet" dringt tot de allesbeheer- sterven moet" dwingt tot de allesbeheer- hem, voor egoïsme, zelfzucht en meedogen loosheid of ertegen. Een keuze, waarvoor men, ook nu nog, plotseling en beslissend gesteld kan worden P. W. Franse De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft voor de eerste keer een tijdvak aangewezen waarbinnen de uitvoering van schilders- en stucadoors- werkzaamheden aan het inwendige van woningen geldt als een verbetering in de zin van de Wet Grootboek Woningverbe tering. Dat tijdvak gaat in op maandag 11 november en loopt tot en met 8 maart 1958. Dit houdt in, dat de kosten, verbonden aan deze werkzaamheden, voor zover zij zijn uitgevoerd in bij het Grootboek aan gemelde woningen, desverzocht in min dering kunnen worden gebracht op de be dragen, welke te zijner tijd met betrek king tot deze woningen door de verhuur ders moeten worden gestort. Daartoe dient een verzoek om ontheffing te worden in gediend. Om ontheffing te krijgen moeten de kosten van de schilders- en stucadoors- werkzaamheden tenminste dertig percent bedragen van het totale bedrag dat voor de betrokken woning v r 1 januari 1967 op het Grootboek zal moeten worden ge stort. Een verzoek tot ontheffing zal binnen drie maanden na gereedkoming van de werkzaamheden bij het gemeentebestuur moeten worden ingediend ter verkrijging van de vereiste goedkeuring. Daarvoor moet worden gebruik gemaakt van een formulier, dat voor dit- doel kosteloos bij de gemeentebesturen verkrijgbaar wordt gesteld. AMSTERDAM De rede die president Eisenhower voor het Amerikaanse volk gehouden heeft, heeft niet alleen in Amsterdam maar ook op andere Europese beurzen teleurstel ling gewekt. Men had in financiële krin gen meer van de redevoering van de pre sident verwacht, dan vrijwel alleen me dedelingen over de Amerikaanse raket ten. Niets werd door de president mede gedeeld over de toekomstige defensie-uit gaven, die eventueel een stimulans zou den hebben kunnen vormen voor de eco nomische structuur in Amerika. Koninklijke Olie, die in het niet-officiële ochtendverkeer op zeer kleine schaal werd verhandeld op f 166,20, opende in het offi ciële middagverkeer op f 163,70 om daar na nog een paar dubbeltjes in te zakken. Het verlies vergeleken bij donderdag was circa 1 en evenveel onder pariteit New York. De handel was, mede in verband met het naderende weekeinde, van zeer geringe omvang. Vraag van het publiek was er bijna niet en de arbitrage kon in ternationaal niet tot zaken komen. Aandelen Philips hielden zich uitstekend en boekten circa 2 percent winst. Unile ver opende 2 punten hoger doch moest dit avance in het verdere beursver- loop weer teruggeven. A.K.U. was 2 pun ten lager. K.L.M. nam 1 van het gele den verlies van eergisteren terug. Staats fondsen waren prijshoudend. De woning bouwlening was fractioneel beter. Scheep vaarten waren gemakkelijk terwijl de cultures de winst van eergisteren groten deels moesten prijs geven. De handel was in het algemeen van zeer geringe beteke nis. Prolongatie 5 procent. (ANP) NEW YORK De laatste beursdag van de week ver toonde het gebruikelijke beeld van winst nemingen en vereffeningstransacties, waar door de beurs lager sloot. De handel zakte in beneden het niveau van de laatste dagen, maar de prijzen schenen meer te dalen door gebrek aan belangstelling dan tengevolge van gecon centreerde verkoopspressie. De verliezen liepen tot twee dollar, maar een groot deel van deze neergang kwam ten laste van de belangrijke fondsen en dit oefende een nogal stevige neerwaartse druk uit op de gemiddelden. Vliegtuig-, raketten- en bizondere brand- stoffenindustrieën daalden eveneens mede na verscheidene dagen van sterke stijging. Chemische industrieën waren eveneens zwakker. Metalen verloren één tot meer dan twee dollar. Op enkele uitzonderingen na liepen de olies ook terug. Spoorwegen waren onregelmatig. Wall Street kreeg de indruk, dat het ra- kettenprogramma van de regering geen extra defensieuitgaven met zich zal bren gen, doch eerder een doelmatiger gebruik van de reeds gevoteerde middelen. In ieder geval was men geneigd te geloven, dat eventuele hogere uitgaven voor het cha piter raketten ten laste gebracht zullen worden van andere dan de defensieposten op de begroting, zodat dus de inflatiefac tor niet in het geding zou zijn. Verliezen van meer dan een dollar ble ven ook niet bespaard aan de recente fa vorieten in de vliegtuiggroep, zoals Boeing, Martin en Chance Vought. Koperwaarden zakten in na de val der koperprijzen in Londen. Aluminium en andere metalen toonden eveneens een neergaande tendens evenals staal, chemische industrieën en auto's, olies boekten verliezen van fracties tot meer dan een dollar. Ook spoorwegen vielen terug. De Dow-Jones-gemiddelden waren: voor Industriële waarden 434.12 op vrijdag te gen 438.91 (donderdag); voor Spoorwegen 107.19 tegen 108.55 en voor Openbare Nuts bedrijven 64.85 tegen 64.97. (U.P.) Vrijdag 8 november 1957 Laagste Hoogste Laatste koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 1 nov. Alg. Kunstzijde Unie 148 151% 150 1% Van Berkei's Patent 174 175 175 Van Gelder Zonen 1801/2 I86I/2 186 y2 6 '4 Kon. Ned. Hoogovens 245 260 249 4 Ned. Kabelfabriek 240 242 241 2 229 244 242*4 8 323 339 y2 336*4 2*4 Wilton-Fijenoord 204% 209% 209)4 11% Kon. Petroleum 158.20 167.60 163.25 1.40 Holland-Amerika Lijn 140% 144 144 3 Kon. Ned. Stoomboot Mij. 1271/2 130% 130y2 Ned. Scheepvaart Unie 131% 136 134"/i6 lS/l6 Van Ommeren 202 211 2081/2 V2 Amsterdam Rubber 55 59 55ls/i« 37/18 H. V. A 90 95 92% 1% Ver. Deli Maatschappijen 55^ 59 551/2 3% 3y2% Staffellening 1947 79'/i« 80'/i 7931/S2 »/l« 3% Invest, cert. Nederland 88-Hs 8815/i« 88"/S2 3% Nederland 1962—64 86Vs 87®/i« 87Vie 5/l« Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 5.234.665.- Obligaties 8.353.713.— Deze week (voorl.) Aandelen 5.869.056.- Obligaties 13.540.452.— Vandaag aan de markt De aanvoer te IJmuiden bestond van morgen uit 4400 kisten vis, waarvan 350 schelvis, 50 wijting, 20 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 1550 haring, 650 makreel, 15.000 kg. tong, 400 kisten schol en 85 stokkebit. De „Dirkje" (van 31 okt.) kwam als eer ste uit het Kanaal met 900 kisten verse ha ring. De VI. 131 (van 26 okt.) was er met 200 kisten schelvis, 250 makreel, 160 ha ring, 40 diversen, 85 kantjes en de „Cu- ragao" (van 29 okt.) met 100 kisten schel vis, 60 koolvis, 370 makreel, 500 haring en 40 wijting. Voor de export Het buitenland nam vandaag de kabel jauw, grove en middel schol en tong af. De kisten grote kabeljauw deden f 140 f 156 en de kleine f 150. Grote, middel en zetschol maakten f5872; schol I f54 f 62. De grote tong (voor het binnenland) noteerde f 4.60f 4.70, de grootmiddel f3.60—f4.20, kleinmiddel f3.40—f3.70, tong I f 3.05—f 3.20 en tong 2 f 2.55—f 2.70. Grote tarbot haalde f 2.90f 3.50. Het binnenland In De haring van de „Dirkje" noteerde vanmorgen f 19f21, van de loggers op de Engelse wal f 27 en van de trawlers uit de Noord f 18f 21, Makreel bracht op f 10f 13. De grote schelvis maakte f33 f 35, grootmiddel f 29f 32, kleinmiddel f 22f 27, pennen f 18f 27 en braadschel- vis f 16f 22. De wijting deed f 14f 18, schol 2 f56—f41 en schol 3 f 34—f 22. De grote gul was voor f 50f 60 voor het binnenland bestemd, de middel voor f 35f 44 en de torgullen voor f 14f 22. Zwarte koolvis deed f 60f 61 en witte koolvis f 86. Voor de maandagmarkt Voor de maandagmarkt komt de „Ariad ne" met 200 kisten schol, 120 grote ma kreel, 200 kleine makreel, 50 verse haring, 100 kabeljauw en koolvis, 240 dichte braad- schelvis en 25 diversen. Ook de VI. 121 (van 27 okt.) kwam thuisstomen. De vangst bestond uit 210 kisten haring, 500 makreel, 250 schelvis en 40 diversen. Oudste boten zijn nu: Tzonne en KW. 80 (van 29 okt.), KW. 81 en 87 (van 30) en Abraham, Deining, KW. 32 en KW. 99 (van 31 okt.). Besommingen Herman f 15.230, Haarlem f 23.670, Tho- riha f 14.370. Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren in de afgelopen nacht: IJm. 75 30 k.; KW. 6 5 k„ KW. 9 35, KW. 25 120, KW. 73 25, KW. 138 5, KW. 147 25, KW. 16 70, KW. 19 10, KW. 47 40, KW. 54 5, KW. 70 70, KW. 140 10, KW. 170 20, KW. 22 30, KW. 159 15, KW. 175 10, KW. 163 5, KW. 18 10, KW. 38 34, KW. 48 50, KW. 86 15, KW. 141 100, KW. 95 20, KW. 130 17, KW. 151 17, KW. 20 25, KW. 40 40, KW. 41 25 k. KW. 74 60 KW. 78 10, KW. 15 20, KW. 43 10, KW. 110 20, KW. 50 5, KW. 123 15, KW. 45 80 (halve vleet). De vangsten van de trawlloggers waren gisteren: KW. 99 85, KW. 101 85, KW 135 40. De gemiddelde vangst was 25 kantjes. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De politie in Culemborg heeft in Am sterdam een 64-jarige machinebankwerker gearresteerd, die verdacht werd van een inbraak in een juwelierszaak te Culem borg. De man bekende dat hij de inbraak had gepleegd en dat hij bovendien had in gebroken in vier juwelierszaken te Am sterdam en in juwelierszaken te Utrecht en Den Bosch. De tip voor de inbraak in Culemborg kreeg hij van een caféhoudster in Utrecht. Per fiets is hij naar Culemborg gegaan en toen hij met zijn werk klaar was fietste hij terug naar zijn Utrechtse tipgeefster, waar hij een deel van de buit verborg. In Eindhoven is een heler gearresteerd, die horloges verkocht die de machinebank werker gestolen had. Algenib, 9 v. Suez n. Aden. Amerskerk, 9 te Marseille. Abbekerk, 9 te Marseille. Almdijk, 8 v. Havana n. Vera Cruz. Alphacca, 9 te Trinidad. Alwaki, pass. 8 Kp. Palos n. Genua. Amstelmeer, 10 te Aden verw. Amstelveen, 8 v. Suez n. Aden. Bonita, 8 te Balboa. Borneo, 9 te Suez. Boskoop, 9 te Barbados. Calamares, 9 te Puerto Armuelles. Caltex Rotterdam, 8 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex The Hague, 9 te Suez. Caltex Utrecht, pass. 9 Bizerta n. Rotterdam. Cleodora, 9 te Balikpapan. Corilla, 8 v. Mombasa n. Bombay. Diemerdijk, 8 v. Willemstad n. Southampton. Drente, 9 te Gibraltar. Delft, 8 te Trinidad. Eemland, 8 v. Santos n. Puerto Alegre. Esso Den Haag, pass. 8 Malta n. Antwerpen. Esso Nederland, 8 v. rede Cowes n. Port Said. Esso Rotterdam, 8 v. Antwerpen n. Rastanura. Felipes, 8 v. Padang n. Pladju. Friesland KRL, 9 te Aden. Gadila, 8 v. Singapore n. Bangkok. Gabonkust, 8 v. Lagos n. San Thome. Gooiland, 8 te Hamburg. Hispania, 9 te Bilbao. Iberia, pass. 8 Dover n. Castro Urdiales. Ittersum, 7 v. New Orleans n. Bremen. Java, 9 te Ummsaid. Kellia, 9 te Ornskoldsvik. Kermia, 9 te Buenos Aires. Kertosono, 9 te Cristobal. Kota Gede, 9 v. Surabaja n. Tegal. Korovina, 9 te Rotterdam. Leersum, 9 te Yokohama. Lekhaven, pass. 8 Fern. Noronha n. Rio de Jan. Liberty Bell, 9 te Port Said verw. Lieve Vrouwekerk, 8 v. Bombay, 10 te Karachi verwacht. Loenerkerk, 8 Finisterre gepass. n. Rotterdam. Louis Lantz, 9 te Vlaardingen. Marisa, 8 te Reunion. Malea, 9 v. Miri n. Singapore. Muiderkerk, 9 v. Port Said n. Antwerpen. Mamelloyd, 8 te Aden. Mataram, 8 v. Suez n. Aden. Montferland, 8 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Murena, 8 dw. Shanghai n. Singapore. Naess Commander, 9 te Fawley. Oberon, 8 te Rotterdam. Ondina, pass. 8 Khorya Morya eil. naar Mena Al Ahmadi. Oranje, pass. 8 Finisterre n. Port Said. Oranjefontein, 9 te East-London. Papendrecht, 8 te Puerto La Cruz. Pieter S, 8 v. Swansea n. Rotterdam. Poseidon, 8 te Guanta. Prins Alexander, 8 v. Bremen n. Hamburg. Prins Frederik Hendrik, 8 v. Antw. n. Glasgow. Prins Willem George Frederik, 9 te Montreal. Prins Willem II, 9 te Cleveland. Prins Willem van Oranje, 8 v. R'dam n. Antw. Roggeveen, 8 v. Port Swettenham n. Singapore. Rotula, 9 te Pladju. Rijndam, 9 te Cobh verw. Rondo, 10 te Biak verw. Stad Rotterdam, 9 v.^Lulea n. Emden. Sunetta, 10 te Singapore verw. Sibajak, 8 v. Willemstad n. Cristobal. Singkep, 9 te Seattle. Sirrah, 8 v, Singapore n. Perzische Golf. Stad Gouda, 9 te Narvik verw. Statendam, 8 v. New York n. Southampton. Sfraat Bali, 9 te Penang. Tamo, 8 v. St. Vincent n. Hamburg. Tara, 9 te Buenos Aires. Tarakan, 8 v. Tj. Priok n. Tegal. Tero, 9 te Santos. Waal, 9 te Tanger verw. Waterman, 9 te Port Said. Westertoren, 8 v. Miri n. Yokohama. Willem Ruys, pass. 8 Perim n. Suez. Willemstad, 8 v. Amsterdam n. Georgetown. Wonorato, 9 te Ilo Ilo. Willemstad, 9 te Dover. Zaankerk, 8 v. Mombasa n. Aden. SPOEDOPLEIDING stuurman en machinist. Zeevaart-inst. Stations weg 66, Velsen, telef. K 2550—4704. Dag- en av.-lessen, geen toela tingseisen. Erkende B. E. A. AUTO- en SCOOTERRIJSCHOOL „Re- kord". Gediplom. instruc teurs. 10 autorijlessen voor f 47.50, 10 scooterrijlessen v- f 42.50. Theorie, halen en brengen gratis, v. Wassenaer- straat 47, IJmuiden. Autorijschool DRIEHUIS door betere lessen voordeli ger. Da Costalaan 53, tel 4318. Autorijschool DRIEHUIS ook voor verhuur zonder, chauffeur een klasse beter. Da Costalaan 53. Tel. 4318. AUTORIJSCH. „IJMOND-'. Wij lessen met de nieuwste Opel '58 Celsiusstr 52, tel. no. 4551 WERKSTER gevr., 3 mor gens per week. Rembrandt- laan 43, IJm.-Oost. FLINK MEISJE gevr. voor de Hujshoudlng. Aanm. na 7 uur. Mevr. Jung, Kennemer- laan 73. WERKSTER gevr. voor één of twee dagen per week. Zelfst. kunnen werken. Aan melden: Saturnusstr. 78. NET MEISJE, 19 j., b.z.a. v. hulp in de huishouding. Za terdagsmiddags vrij. Brieven L 3053. NET MEISJE gevr. tot 45 jr., intern of extern, v.g.g.v. en zelfst. kunn. werken, bij wer kende dame alleen in Am sterdam. Br. L 3068. VR. ADM. KRACHT (geh.) m. zeer ruime kantoorerv., zelfst. corresp. zoekt werkz. voor enige dagen per w Br. L 3054. B.z.a. HULP In de HUISH. voor de morgenuren. Brie ven L 3058. NET MEISJE b.z.a. als hulp in winkel met St. Nicnlaas- drukte. Adres te vern. bur. van dit blad. NET MEISJE, 19 jr., alg ontw. b.z.a. als noodhulp in boekhandel of dergel. zaak Hele dagen en/of 's avonds Adres te vern. bur. v. d. blad Heer zoekt BIJVERDIEN STEN. Br. L 3064. 200BEL. A.s. echtpaar, b.b.h.h., zoekt ongem. woon ruimte met kook- en etook- gelegenheid. Br. L 3051. BONTJASJES!! Kort en lang. Nu voor iedereen mogelijk. Zeer soepele betaling vanaf f 2.p. w- Coupeuse bezoekt u met kollektie aan huis. Br. no. L 4906. WIJ VERHUREN voor elke gelegenheid tafels, stoelen, glaswerk, porcelein, bestek, elektr. geluidsinstall. en platen, luchtbedden, toneel decoraties. Eerste IJmuider- Verhuurinrlchting, Tromp straat 35, IJm.-O Tel. 4273 HEBT U FEEST? Huur een pick-up met gezellige pla ten. Muziekhandel Uniken, Wijk aan Zeeërweg 45, IJm. Oost. Telefoon 7127 Koop nu een Eterna MAAT- CORSET, Reeds vanaf 15! Wijk aan Zeeërweg 4, IJm.O. Pracht modern BANKSTEL m. 3-zits bank, wollen bekl. f 350, onder garantie. Zaa- nenstraat 63, H.-N. Nuttig ST. NICOLA ASCA- DEAU Rookstoelkussens, dubbel verend, 15 j. gar. v.a. ff 22.50 p. stel. Zaanenstraat 63, Haarlem-N. Nette KOSTGANGERS gevr. Moderne woning. Dolfijnstr. 244, IJmuiden. ZWART POESJE aan komen lopen. Af te halen L. Nieuw- straat 35. WONINGRUIL m. Beverwijk gevraagd in gem. Velsen, vrij huis. Aangeb. vrij huis in Beverwijk. Br. L 3021. Ruil: Gevr. VRIJE HUIZEN in IJm., Driehuis of Santprt Aangeb. 3 en 4 k. flats en vrije huizen. Br. L 3067. Woningruil ALKMAAR IJMUIDEN. Flatwoning aan geboden, bev. 4 kam., keuk-, douche. Gevr. liefst vrij huls in IJm., Bev. of omg Brie ven L 3066 of tel. K 2200-6833 LOMPEN, OUD IJZER, OUD PAPIER, worden tegen de hoogste prijs bij u gehaald door Fa. Max Gossehalk. Industriestraat 2, tel. 5852. BROEKMAN koopt en ver koopt alle soorten meubilair, tapijten, naaimach. enz. La- kenstr. 26. Tel. 10794. H'lem. Gezell. winteravonden heeft u met een goed RADIOTOE STEL. Een goed adres voor radio? Keizer, Trompstr. 30. IJmuiden-Oost, tel. 4516. Wij ruilen uw oude toestel in. ACCU's le klas Duitse Im port. Lage prijzen. Doelstr 8. Tel. 17828, Haarlem. Voor alle ELEKTR. APPA RATEN o.a. strijkijzers, kof fiemolens, elektr. kachels, enz. enz. kunt u het best te recht bij Electrotechn. Bu reau Keizer, Trompstraat 30, IJmuiden-Oost. Tel. 4516. DE ANTENNE ts het belang- rijkste bij televisie. Als be wijs van betrouwbaarheid geven wij u 3 jaar garantie. Een betrouwbaar adres voor televisie? Keizer, Trompstr. 30, tel. 4516, IJmuiden-O. „DE GEZINSPORTEFEUIL LE" vanaf f 0.50 p. w. Ab Winands, Alex. Bellstraat 45, IJmuiden. Tel. 6035. TEL. 7200 voor al uw stoom- goed, plisseren, verfgoed en stoppage. Alleen Hoek en Vaart, met de beste service. Filiaal Wijk a. Z.weg 101, IJmuiden. Puik WINTERPROVISIE, 10 kg f 1.95, 35 kg f 6.48. L. M. v. Noort, Esdoornstraat 20. VERHUUR-INRICHTING v. ladders en kruiwagens, enz. Afbraakhandel, Baaostraat 6163 B, tel. 4893, Beverwijk. SLOOPHOUT, baddings 2 bij 3, delen, latten, ramen, deuren enz. Tevens mooie partij dubbele schotten en 4 stuks urinoirbakken. Af braakhandel, Baanstraat 61- 63 B, tel. 4893, Beverwijk. Weg. omst.h. VAUXHALU Victor Super de Luxe. Slechts 6000 km gelopen. Maasstraat 7, IJmuiden. Na 5 uur. Te lefoon 7425. Te koop: Mooie mahonie LINNENKAST; nette winter jas, heren; en laken dames- jas. Br. L 3050. Te koop: KABINET en 3 werpmolens. Tevens een par tij boeken, als nieuw, romans en Wild West. Koningsweg 6, Velsen-N. Te koop: DUITSE HERDER, reu, 15 mnd. Lorentzstraat 102, IJmuiden-O. Te kp: FIAT 1100, '47 Mech. prima. Reggestraat 40 Te koop: OPEL REKORD '56. Inlichtingen tel. K 2550 - 4551. Te koop: MEISJES- en JON GENSFIETS, z.g.a.n. f 50 per stuk. Diezestr. 18. Te koop: BABYCOMMODE. Snelliusstraat 19, IJm. OPEL OLYMPIA 1948, be trouwbaar wagentje, in goe de staat, f 650.Met wegen belasting, rijklaar. Ook in ruilen v. bromfiets, motor, televisie o.i.d. Vergierdeweg 30, tel. 53859, Haarlem

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 12