Verdere ontsparingen bij spaarbanken te wachten Effecten -en Geldmarkt Twentse textielindustrie kampt met nijpend personeelstekort PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Rumoer om de voorgestelde statutenwijziging „Gelderland" Regenkansen worden groter 0 Heeft rentestand hoogtepunt bereikt? Rechten van aandeelhouders bedreigd door niet-royeerbare certificaten Wereldnieuws NAAIMACHINES J ZATERDAG 9 NOVEMBER 1957 2 Heringa Wuthrich Internationaal bedrijf bij kernenergiecentrum Mol KLAVER VIER ff ff ff ff ff MACHTSSTRIJD IN DE N.V. Gebrekkig intern beleid een der hoofdoorzaken Grote winterwerkloosheid in Canada verwacht Examens .s-s S'd la het zo HOLLE SCHOTEL Nu van verschillende zijde op de nood zakelijkheid van grotere besparingen wordt aangedrongen, zijn de spaarbanken uiteraard in het nieuws. Want hoewel er ook door de overheid wordt gespaard, zij het de laatste tijd zeer weinig en de be drijven in het nationale spaarkapitaal een groot aandeel hebben, vormen toch ook de particuliere besparingen een zeer belang rijke factor. In verband met de sterk ge stegen rentestand van de laatste tijd is de mening uitgesproken dat de spaarban ken min of meer uit de tijd zijn en allengs door andere besparingsvormen zouden worden verdrongen. Wij hebben dit de vorige week in twijfel getrokken, omdat wij van oordeel zijn dat er een grote ca tegorie particulieren is die ook ondanks het grotere verschil tussen de spaarbank rente en het rendement van obligaties en aandelen, toch aan de spaarbanken trouw blijft. Met name voor de kleine man, die geen risico's mag lopen wat de conjunc tuur en de wisselingen van de rentestand betreft, blijft de spaarbank de meest aan gewezen belegging. Een feit is intussen dat er bij de spaar banken de laatste tijd ontsparingen heb ben plaats gehad, dat wil zeggen dat de terugbetalingen de inleggingen hebben overtroffen. Voor een deel was dit toe te schrijven aan de verminderde neiging om geld te sparen, omdat men dit voortdu rend in koopkracht heeft zien verminde ren, voor een ander deel en vooral de laatste maanden en weken hebben de hoog rentende obligaties, met name de zes percents woningbouwlening op de spaarbanktegoeden een sterke zuigkracht uitgeoefend, waarvan ook de cijfers over oktober weer het bewijs leveren, hetgeen die van november dat vermoedelijk in nog sterkere mate zullen doen. In oktober werd bij de Rijkspostspaarbank en de grote spaarbanken in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Groningen rond 25 mil joen meer terugbetaald dan ingelegd. Het lijkt ons echter onjuist hieruit te concluderen dat de spaarbanken hun tijd hebben gehad, vooral als het mogelijk zou blijken, de inflatie een halt toe te roepen. Het is daarom wel interessant de spaar- cijfers ook eens van de andere kant te be zien en dus niet enkel te letten op de op vragingen en het bedrag, waarmee deze de inleggingen overtreffen, maar ook op deze inleggingen zelve, omdat daaruit blijkt dat van een radicale wijziging in de spaargewoonten van het publiek niet kan worden gesproken. Wij weten wel dat de inleggingen bij de spaarbanken voor een groot deel betrekking hebben op het zogenaamde doelsparen, dat wil zeggen, dat men spaart om later het bijeenge- spaarde voor een bepaalde aankoop of ander doel te gebruiken, dit neemt niet weg dat er van de gelden, die bij de spaar banken worden gedeponeerd, toch door gaans een deel overblijft dat voor de fi nanciering van de nationale kapitaalbe hoeften kan worden gebruikt. In elk ge val blijkt uit de omvang van de inleggin gen dat de spaarbanken nog altijd een belangrijke en nuttige functie in ons volksleven vervullen. En ook kan men er uit zien dat, hoezeer grotere besparingen op het volksinkomen gewenst mogen zijn, er ook nu altijd nog in redelijke omvang wordt gespaard. Zo is het ons opgevallen dat bijvoorbeeld bij de Rijkspostspaarbank in oktober weliswaar ongeveer 14 mil joen meer is opgevraagd dan ingelegd, maar dat in die maand de inleggingen toch nog 49 miljoen hebben bedragen. Van enkele grote spaarbanken zijn de cij fers over oktober al bekend. Wij laten de inleggingen in die maand hieronder volgen: Uit het bovenstaande mag o.i. de con clusie worden getrokken dat de spaarban ken in ons nationaal spaarwezen nog al- tjjd een zeer belangrijke en economische functie vervullen en dat naar onze mening ook zullen blijven doen, omdat een groot deel van de spaarders aan zichzelf en aan het gezin verplicht is, voor zijn spaar gelden de minst risicodragende beleg ging te zoeken. Ondanks de inflatie van de laatste jaren weegt toch zowel bjj de loontrekkers als bjj de spaarders het no minale geldbedrag zwaarder dan de koopkracht van het geld en het is daar om de dure plicht van de overheid, een zodanig financieel beleid te voeren dat die koopkracht van het geld althans van die zyde zoveel mogelijk wordt gehand haafd. Bezitsvorming Voorts zal de overheid in haar fiscale politiek blijk moeten geven dat zij de vor ming van persoonlijk bezit als een van de belangrijke steunpunten van de volks huishouding beschouwt. Prof. Hellema heeft in een beschouwing over de maat regelen der regering ter bevordering van bezitsvorming o.m. geschreven dat de be- zitsvijandige houding, die het beleid van de naoorlogse opeenvolgende kabinetten heeft gekenmerkt, een uiterst belangrijke belemmering is geweest voor het aan kweken van de spaarzin. Over dat aankweken van de spaarzin valt nog wel iets te zeggen, hetgeen we in een volgend artikel willen doen. Voor ditmaal willen wij volstaan met de con clusie dat er thans gelukkig enkele, zij het nog zwakke symptomen zijn die de indruk wekken dat de rentestand vooreerst zijn hoogtepunt heeft bereikt. Men moet met dergelijke uitspraken natuurlijk voor zichtig zijn, maar een feit is dat de geld markt wat ruimer is geworden en dat ook op de kapitaalmarkt enige ontspanning merkbaar is. Heeft de rentestand zyn hoogtepunt be reikt? De 6 pcts.-obligaties De Bijenkorf no teren reeds 103 pet. De 6 pets. wo ningbouwlening heeft een koers van onge veer 102 pet. bereikt en ook de 6 pcts.- obligaties Pegus naderen dat niveau. Eerst als de storting op de Woningbouwlening achter de rug is, kan men van de kapi taalmarkt een meer betrouwbaar beeld krijgen. De toename van de deviezenvoor raad bij de Nederlandsche Bank met 245 miljoen sinds eind september en het voor september en oktober bij de E.BU. verkregen overschot van resp. 82 en 84,6 miljoen vormen intussen tezamen een wolkje als een mans hand. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Rijkspostspaarbank Spaarbank voor de stad Amsterdam Nutsspaarbank Groningen Idem 's Gravenhage Idem Rotterdam Idem Amersfoort oktober 1957 49 miljoen 51 2.2 7.6 6.2 2.5 oktober 1956 63.6 miljoen 6.9 3.2 8.3 8.7 2.2 De inleggingen bij de hier genoemde banken waren in oktober dus wel lager dan in 1956 (met uitzondering van Amers foort), maar in totaal is er dan toch nog ongeveer 72Vt miljoen ingelegd. Nog dui delijker spreken de cijfers van alle instel lingen, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond over de eerste negen maanden van dit jaar, welke 857.4 mil joen hebben bedragen en die van dezelfde periode van 1956 nog met 21 miljoen hebben overtroffen. Neemt men alle spaarbanken tezamen de Rijkspost spaarbank, de Algemene Spaarbanken en de Boerenleenbanken dan blijkt dat de totale inleggingen gedurende de eerste 8 maanden van 1957 f 2026 miljoen heb ben bedragen tegen 1946 miljoen in de zelfde periode van het vorige jaar. Hier stonden in 1957 1630 miljoen en in 1956 1503 miljoen opvragingen tegenover, zo dat in de eerste acht maanden van het lopende jaar dus 395 miljoen meer werd ingelegd dan terugbetaald (tegen 443 miljoen in dat tijdvak van 1956). Zoals wij reeds zeiden zullen de cijfers van eind november en die van ultimo 1957 ongetwijfeld een verdere ontsparing te zien geven, omdat op 15 november a.s. de storting op de Woningbouwlening moet plaats vinden, maar een feit blijft het, dat er ook in deze tijd nog velen zijn, die aan de gewoonte blijven vasthouden periodiek een bedrag naar de spaarbank te bren gen. Vooral in de provincie is dat het ge val. Het is dan ook opmerkelijk dat bij de Boerenleenbanken de inleggingen in de eerste 9 maanden van 1957 nog be langrijk groter zijn geweest dan in die periode van 1936, n.l. 918V2 miljoen tegen ƒ784,2 miljoen en dat ook het spaarover schot (inleggingen verminderd met te rugbetalingen) dat van de eerste negen maanden van 1956 heeft overtroffen; het beliep namelijk in 1957 133,4 miljoen tegen 122,6 miljoen in 1956 en 121,4 miljoen in 1955. Hierbij kan worden opge merkt dat de Boerenleenbanken door gaans een wat hogere rente vergoeden dan de gewone spaarbanken en dat niet al leen de boeren, maar ook vele particulie ren op het platteland hun geld bij de Boe renleenbanken beleggen. Deze nemen onder de spaarbanken zelfs de grootste plaats in. Eind augustus bedroeg het spaartegoed bij laatstgenoemde instellin gen 2577 miljoen, bij de Algemene Spaarbanken 2039 miljoen en bij de Rijkspostspaarbank 1962 miljoen. BRUSSEL (Belga) Bij het Belgische atoomenergiecentrum te Mol zal een be langrijk internationaal bedrijf voor de winning van uranium worden opgericht. Het blad „Le Peuple" meldt dat. deze fa briek zal dienen voor de verwijdering van het bestralingsmateriaal der uranium- staven, dat als brandstof voor de reactors dient. De fabriek zal de naam „Euro chemie" krijgen, omdat zij zal werken voor rekening van verscheidene landen van West-Europa. De in oprichting zijnde maatschappij zal omvatten Denemarken, Noorwegen, Zweden, Zwitserland, Oosten rijk en later nog andere landen. Het te in vesteren kapitaal bedraagt een miljard franc, te verdelen onder de landen van de organisatie voor Economische Europese Samenwerking. De Eurochemie zal te Mol werk verschaffen aan 450 arbeiders en technici, aldus het blad. ADVERTENTIE 3 tfttzOTidtng elke zaterdagavond 9.45 uur, over Hilversum II (298 m.}. Schrijf In elk der tien vokje» een 1 of 2 of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra porto op adreszijde. Inzenden oant Klaver Vier, Hilversum. Wekell|k* prljxen tot een ia aaa totale waarde v. minstens IU.UUU.- KT pi BV ir JTJ L ■ff» LLB AVIe cijfer» opgeteld i Radio-actie in samenwerking met en ten bate van St. „Prins Bernhardfonds",St. „Het Nederi. Blindenwezen", Ned. Ver. Sociale Zorg vöör Minder-Validen „AVO" en St. „Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed- qekeurd bij besl. v.d. Min. v. Justitie d.d. 27-8-1957 no. 1026/257. (Van onze financiële redacteur) In onze serie artikelen „Hoe werkt de beurs" hebben wij onder meer melding gemaakt van de middelen om de macht van het bestuur (directie en commissa rissen) der nv's te vergroten ten koste van de bevoegdheden der aandeelhouders, hetgeen de laatste jaren doorgaans ge schiedt door de uitgifte van zogenaamde niet-royeerbare certificaten. De aandelen van de vennootschap worden dan aan een administratie- of trustkantoor afgegeven, dat die aandelen beheert en daarmee uiteraard de rechten kan uitoefenen, wel ke krachtens de wet en de statuten van de vennootschap aan de aandelen zijn ver bonden. En zij die het geld voor de ven nootschap fourneren, ontvangen in ruil voor de aandelen van het administratie- De textielindustrie in Twente en de Gel derse achterhoek worstelt met een tekort aan arbeidskrachten, dat veel nijpender is dan dat van andere bedrijfstakken in deze gebieden. Dit vraagstuk is zo ernstig, dat een belangrijk deel van deze industrie een andere vestigingsplaats zal moeten zoeken als de huidige ontwikkeling voort duurt, aldus prof. dr. Van Heek in een bijeenkomst van het Nederlandse Insti- tuur voor Efficiency. Om deze situatie het hoofd te bieden werd enkele jaren geleden door het tex- tielvak aan een sociologisch instituut der Leidse universiteit opdracht gegeven, een onderzoek naar deze materie in te stel len. Men zou de arbeidsproblemen van de Twents-Achterhoekse textielindustrie zo kunnen formuleren, dat voor de tweede wereldoorlog in het bijzonder de mense lijke betrekkingen in deze nijverheid zeer te wensen hebben overgelaten, zei prof. Van Heek. Hierin zijn na de oorlog aan merkelijke verbeteringen gekomen. Thans vindt men de voornaamste arbeidsmoei- lijkheden in de aard van het werk zelf en het verouderde beeld, dat over de ar beidssituatie in de textielindustrie be staat. Bij de textielarbeiders zelf, wekt het ploegenstelsel verreweg de meeste weer stand, hoewel zij de economische noodza kelijkheid hiervan in het algemeen wel erkennen. Menselijke verhoudingen Wat het personeelsbeleid betreft, merk te prof. Van Heek op, dat wel in de meeste bedrijven een personeelsafdeling aanwe zig is, doch dat diens bevoegdheden meest al niet toereikend zijn. Veelal is de per soneelsafdeling niet meer dan een ver lengstuk van de loonadministratie. Er is dan slechts sprake van een personeelsaf deling en niet van een personeelsbeleid. Men moet zich wel realiseren, aldus prof. Van Heek, dat met de groei van de be drijven en de toenemende rationalisatie van de produktie steeds meer een be wust bedrijfsbeleid nodig zal zijn. Behal ve door verhoging van het aanzien van het textielvak moet worden overwogen in hoever het dreigend probleem van een toenemend tekort aan textielarbeiders kan uitgebracht. Zij bevat een aantal bepalin- of trustkantoor de zogenaamde niet- royeerbare certificaten. De voor maandag aanstaande door de N.V. Papierfabriek „Gelderland" te Nij megen aangekondigde vergadering, waar op een statutenwijziging in behandeling zal worden genomen, krachtens welke aandelen „b" zullen worden uitgegeven, die in het bezit komen van een admini stratiekantoor, dat daartegenover niet' royeerbare certificaten zal uitgeven, heeft dit veel omstreden onderwerp opnieuw op het tapijt gebracht. Geldgevers rechteloos? Uit de voorgestelde statutenwijziging blijkt namelijk, dat er straks aandelen „a" zullen overblijven, waaraan vergaan de bevoegdheden zijn verbonden en die in bevriende handen blijven en dat voorts alle rechten door de houders van de aan delen „b" zullen worden uitgeoefend, wat dus wil zeggen, dat de houders van de niet-royeerbare certificaten bij de ven nootschap niets hebben in te brengen. De „Vereeniging voor den Effectenhan del" is ook in deze zaak gemengd, omdat zij haar goedkeuring heeft gegeven voor een eventuele introductie ter beurze van deze niet-royeerbare certificaten. Het be stuur van de vereniging motiveert dit met de mededeling, dat de Gelderland over deze aangelegenheid reeds met haar in overleg is getreden, voordat op 7 decem ber 1956 de reglementering van niet- royeerbare certificaten werd ingevoerd en de „Gelderland" zich daarna bereid heeft verklaard, zich geheel aan deze nieuwe reglementering te conformeren. Deze nieuwe reglementering was het re sultaat van een rapport, dat medio 1956 door een commissie onder voorzitterschap van prof. Hellema aan de Vereeniging is worden opgevangen door opvoering van gerl] waaraan moet worden voldaan om de arbeidsproduktiviteit zonder verhoging van het arbeidstempo. Wat het werkmilieu betreft, meent prof. Van Heek dat er meer dan tot nu toe, aandacht moet worden geschonken aan stofafzuiging en air-conditioning. Aan het slot van zijn uiteenzetting zei prof. Van Heek, dat zelfvoldaanheid en fatalisme de grootste vijanden van een doelmatig arbeidsbeleid der Achterhoekse textielindustrie zijn. Het Canadese persagentschap meldt, van een „tot oordelen bevoegd ambtenaar" ver nomen te hebben, dat men verwacht dat er in de komende winter tenminste 750.000 Canadezen zonder werk zullen zijn, het geen een hoogtepunt sinds het einde van de tweede wereldoorlog zou betekenen. Amsterdam. Vrije Universiteit. Geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie de heer N. H. Heiner, Ter Aar; voor het kandidaatsexamen Nederlandse letteren mej. G. H. Semplonius, Heemstede; voor het doctoraalexamen economie de heer W. Lalisang, Oegstgeest. Tussen een hogedrukgebied, dat zich langzaam over Schotland en de Noordzee uitbreidt, en een lagedrukgebied boven Zuid-Europa handhaaft zich een krachtige noordoostelijke stroming. De wind over schreed daarbij aan de kust de grens van vormveranderingen en verplaatsingen on derhevig is, waarbij zij tijdelijk het zuid oosten van het land bereikte. Het vlieg veld Beek rapporteerde tot vanmorgen 7 uur 14 mm. regen. Middellandse Zee breidt zich in de rich ting van het Alpengebied uit en gaat ver gezeld van een ander omvangrijk regenge- bied. Aangezien het weer door beide re genstoringen bedreigd wordt neemt de kans op regen in een groot deel van het land toe. De wind blijft tussen noord en noordoost waaien en verandert weinig van kracht. Verder komt er niet veel verande ring in het temperatuurverloop. Zondag 10 november Zon op 7.53 uur, onder 16.59 uur. Maan op 19.18 uur, onder 10.34 uur. Maandag 11 november Zon op 7.54 uur, onder 16.57 uur. Maan op 20.19 uur, onder 11.24 uur. Hoog en laag water In IJmuiden Maandag 11 november Hoog water: 5.44 en 17.57 uur. Laag water: 1.23 en 13.35 uur. WEERRAPPORTEN Temperaturen: bulten- 00 M rt d en binnenland heden- ■o-g Q In p c morgen 7 uur. Neerslag: 6 CU u dj laatste 24 uur. 0) c.5 Helsinki zwaar bew n 3 3 Stockholm zwaar bew. nno 0,2 Oslo onbewolkt windst. -1 0 Kopenhagen geheel bew. nno 7 0 Aberdeen zwaar bew. nnw 2 1 Londen onbewolkt n 2 0 Amsterdam zwaar bew nno 6 0 Brussel geheel bew no 5 5 Luxemburg regen nno 3 6 Parijs regen nno 4 2 Bordeaux geheel bew. n 7 0 Grenoble geheel bew. windst. 5 0 Nice regen no 14 Berlijn regen nno 9 7 Frankfort regen nno 6 5 München geheel bew wzw 6 2 Zürich geheel bew nnw 6 4 Genève geheel bew no 6 0,1 Locarno zwaar bew. O 6 6 Wenen regen ozo 10 7 Innsbruck zwaar bew. w 6 10 Rome regen zo 14 14 Ajaccio regen ono 13 Mallorca geheel bew wzw 10 6 Den Helder licht bew. nno 8 0,3 Ypenburg half bew. no 6 0,1 Vlissingen licht bew. nno 7 0 Eelde zwaar bew nno 5 0 Twente geheel bew nno 4 0 De Bilt zwaar bew. nno 6 0 Eindhoven geheel bew. no 5 0,6 Vlv. Z.-Limb lichte regen n 4 14 42. „Blijf van mijn boeltje af!", herhaalde de brandmeester verwoed, „hoe haal je het in je salamanderse hoofd, om alles op straat te smijten?!" Zwarte Dolf keerde zich langzaam om en bekeek de kleine brandmeester met een honende grijns. „Waar bemoei jij je mee?", vroeg hij ge ringschattend, „je brandpost is opgeheven en dus heb je hier niets meer te vertellen". Dat heb ik wèl!", raasde de brandmees ter. „Mijn brandpost wordt morgen pas officieel gesloten. Tot zolang heb ik dus het recht om brandjes te blussen en mag niemgnd aan mijn materiaal komen!" Materiaalherhaalde Zwarte Dolf en barstte in een onwelluidend gelach los, „zo noemt hij die rommel! Hahaha!" Schud dend van boosaardige pret beklom hij de Magirus-ladder, waarmee Panda bij zijn eerste oefening in de lucht was geschoten. „En wat heeft dit stuk oudroest te ver beelden?", vervolgde hij. „Is het een om gebouwd keukentrapje, ofhaha een lanceer-inrichting voor kunstmanen?" „Ik zal je lanceren!", gilde de getergde brand meester en, buiten zichzelf van drift, haal de hij de hefboom over. „BOING!", zei de uitschietende veer en „HELP" gilde Zwarte Dolf, die met een vaart de lucht in zoefde. voor de niet-royeerbare certificaten toe' gang tot de beurs te krijgen. De commis sie en ook het bestuur van de Vereeni ging stellen uiteraard op de voorgrond, dat degene, die risicodragend kapitaal ter beschikking stelt, ook medezeggenschap moet hebben. Maar in bepaalde gevallen, zo meent men, kan van dit principe wor den afgeweken. Dit is met name het ge val, als de belangen van de vennootschap dreigen te worden geschaad door de in menging van een ongewenste, bijvoor beeld buitenlandse groep, of als concur rerende bedrijven de meerderheid van de aandelen zouden verwerven. Toegegeven moet worden, dat inderdaad de meerder heid van de aandelen in een vennootschap in handen kunnen komen van een bepaal de groep, die andere belangen nastreeft dan de vennootschap, en de overige aan deelhouders daaraan dienstbaar maakt. De commissie en de Vereeniging hebben daarom gemeend, dat de uitgifte van niet-royeerbare certificaten, waardoor het stemrecht bij een bevriende groep verze kerd blijft, niet onder alle omstandighe den behoeft te worden afgekeurd. Zij heeft gepoogd met een reeks van voor schriften de belangen van de certificaat houders te beschermen. Voor en tegen In vele kringen is men het echter met de houding van de Vereeniging niet eens en in de financiële pers wordt thans over de niet-royeerbare certificaten weer een felle strijd gevoerd. Op de vergadering van aandeelhouders van de „Gelderland zal de statutenwijziging maandag van verschillende kanten worden bestreden, hoewel het vermoeden gegrond is, dat de neuzen geteld zijn en het bestuur zijn zin dus zal kunnen doordrijven. Het komt ons voor, dat een positief oor deel over deze inkorting van de rechten van aandeelhouders moeilijk is te stel len, de ervaring heeft geleerd, dat de aandelen van een vennootschap inderdaad in „verkeerde" handen kunnen komen. Aan de andere kant zijn er familie-ven- nootschappen die, nu de kapitaalbehoef ten stijgen, wel graag nieuw kapitaal wil len aantrekken en daartoe voor haar aan delen beursnotering wensen, maar die toch de machtspositie van het huidige bestuur niet willen prijsgeven en opzettelijk voor bijzien, dat de gezamenlijke deelnemers in het maatschappelijk kapitaal zowel ju ridisch als economisch de eigenaren van de vennootschap zijn. Worden deze eige- Bakzeil. De Zuidafrikaanse regering heeft bakzeil moeten halen met haar streven naar apartheid in de kleding industrie. De regering had 37.000 niet- blanke arbeiders werk verboden dat slechts door blanken mocht worden ge daan. Er zijn echter slechts 5.000 blan ken voor dit werk beschikbaar, zodat er thans overleg gaande is om een oplossing te zoeken. Parasieten. In Tsjecho-slowakije is een nieuwe serie processen tegen „straat schenders" begonnen. Te Praag zijn vrijdag twintig jongelieden tot gevan genisstraffen veroordeeld, omdat zij voorbijgangers hadden aangevallen en vertegenwoordigers van de openbare orde bedreigd. Te Pilzen in Bohemen zijn drie „straatschenders" veroor deeld, omdat zij een politieman had den aangevallen en verwond. Te Bra tislava in Slowakije kreeg een aantal personen wegens „parasitisme" ge vangenisstraffen. Boete. De Argentijnse regering heeft de tweeënzestig vakverenigingen, die de vorige maand een landelijke staking op touw gezet hebben uit protest tegen de hoge kosten van levensonderhoud, boeten opgelegd, die in totaal onge veer 61.500 gulden belopen. Volgens de regering zijn de bonden hun bevoegd heden te buiten gegaan. Vrome wens? De evangelische kerk in Duitsland wil een bespreking met de Oostduitse regering met het doel de betrekkingen, die de laatste tijd slech ter zijn geworden, te verbeteren. Dit is in Frankfort aan de Main in West- Duitsland meegedeeld na een bijeen komst van het kerkbestuur. Bommenuurtje. Vrijdagavond zijn tus sen negen en tien uur, tussen de dertig en vijftig bomaanslagen gepleegd in de Cubaanse hoofdstad Havana. Een aan tal personen is gewond. De bommen werden voor scholen, bioscopen, win kels en geparkeerde auto's tot ontplof fing gebracht en vermoedelijk uit rij dende auto's geworpen. Voorpost. Generaal White, de Ameri kaanse opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, h-eft in Secel gezegd, dat de twee Amerikaanse di visies in Zuid-Korea gedeeltelijk met kernwapens zijn uitgerust. Zodra de nodige uitrusting beschikbaar zou ko men zouden de troepen volledig met kernwapens uitgerust worden. Zeep. De doorsnee-Fransman gebruikt in een jaar minder zeep dan welke van zijn Europese buren ook en minder dan Vz van wat een Amerikaanse ver bruikt. Een Fransman koopt ongeveer 425 gram per jaar, een Amerikaan 1500 een Nederlander 630 gram zeep, een Belg 705, een Duitser 780 en een Brit 1200 gram. Wapenzending. In Tripoli (Libië) is een Turks schip met lichte wapens voor het Libische leger aangekomen. Het Turk se parlement heeft zich enkele maan den geleden voor wapenleveranties aan Libië uitgesproken. Stalinon-eis. Een „Vereniging van Stali- non-slachtoffers" in Frankrijk heeft een eis tot schadevergoeding ingediend tot een totaal van een miljard franc bij het proces tegen twee apothekers, die het geneesmiddel stalinon hebben ver kocht. Het gebruik van dit middel zou blindheid en verlamming veroorzaakt hebben. Storm. In de nacht van donderdag op vrijdag is 't kustgebied van de Ameri kaanse staten Texas en Louisiana door storm geteisterd. Er zijn dertien doden en bijna driehonderd gewonden te be treuren. Honderden huizen zijn ver nield. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houlstr. 181, Tel. 14444 royeerbare certificaten ontrecht, dan dient, zo menen velen, de Vereeniging voor zulke certificaten geen beursnotering te moeten toestaan. „Onaanvaardbaar" ANP meldt in dit verband nog: Ook na de toelichting van de nv papierfabriek „Gelderland" te Nijmegen op de voor gestelde statutenwijziging zegt de Ver eniging „Effectenbescherming" helaas te moeten concluderen, dat deze statuten wijziging onaanvaardbaar blijft. Op deze wijze worden aandeelhouders onmondig naren door middel van de kunstgreep met gemaakt", aldus „Effectenbescherming." HET BLIJFT altijd moeilijk onszelf ten opzichte van de planeet de aarde eniger mate in de juiste verhouding te zien. Straalvliegtuigen die in enkele uren af standen kunnen overbruggen, waar in vroeger eeuwen de zeilschepen weken of maanden voor nodig hadden, auto's en treinen die ons in korte tijd naar het andere eind van een continent rijden, wekken bij middellijn van 2 meter een afbeelding van de aarde op verkleinde schaal kunnen zien. Een vlieg die over de bal kuiert, komt met zijn ogen verhoudingsgewijs verder van het oppervlak dan de modernste stratos- f eervliegtuigen. Hóe zien we nu de aarde op grote hoog te? Het blijkt, dat het bolle aardoppervlak, gezien vanuit een vliegtuig, zich bij helder voortduring de suggestie dat de aarde maar weer niet naar beneden kromt (zoals we een klein bolletje is, waarvan we de afmetingen gerust over het hoofd mogen zien. Hij, die te voet door onbe kende streken heeft gedwaald, waar geen sterveling zich ver toonde, en de man die in roei boot of reddingvlot dagenlang op bevaarbare zeeën heeft rondgedreven, zonder een schip op roep- a.fstand te ontmoeten, al degenen dus, die met beperkte middelen over het aard oppervlak hebben gezworven, beseffen terdege, dat er nog geweldige afstanden bestaan en dat de aarde een geweldig groot oppervlak heeft. Door de moderne commu nicatiemiddelen zijn we er echter toe ge komen de aarde steeds kleiner en kleiner te gaan zien en de meesten stellen zich voor, dat we maar een paar honderd kilo meter boven het aardoppervlak behoeven uit te stijgen om onze planeet als een rol ronde sinaasappel te kunnen waarnemen. De werkelijkheid is echter anders. In dien we in onze kamer de ruimte zouden hebben om er een bal met een middellijn van 2 meter op te slaan, kunnen we dit onmiddellijk ervaren. Een raket die een hoogte van 200 km bereikt, zou zich van die grote bal slechts op een afstand van 3 cm verwijderd hebben en Spoednik I, die een gemiddelde hoogte van ongeveer 600 km schijnt te hebben gehad, is dus slechts 9 cm van die bal verwijderd, voorop ge steld, althans, dat we in die bol met een van een bol oppervlak zouden verwachten) maar zich daaren tegen naar boven buigt! De aarde wordt dus niet gezien als een bol, maar integen deel als een diep bord, op een soortgelijke wijze als we het hemelgewelf hebben waargenomen. Hoog in de lucht krijgen we dus de indruk dat we ons bevinden tussen twee horlogeglazen, waar van het onderste wordt gevormd door de holle aarde, het bovenste door de afge platte hemelkoepel. Ook boven een wol kenmassa doet zich hetzelfde verschijnsel voor: we zien het wolkendek gekroond, met de holle zijde naar ons toe. Op zéér grote afstand van de aarde schijnt deze zinsbegoocheling te wijken. Foto's van honderden kilometers hoogte vanuit raketten genomen, wekken althans de indruk, dat we weer met een bolle aarde te m,aken hebben, al moeten we daaraan toevoegen, dat we nog niet weten, hoe het levende oog in dat geval zou reage ren. Dat zullen we dus maar weer moeten afwachten. Sprekend over de schijnbare grootte van zon en maan, hebben we de vorige maai vergeten u te vertellen, dat de centimeter maat een aardig instrument is om de heme mee af te tasten. Daarover een volgende keer. H. Pétilloi (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2