Overzicht van de vogeltrek in deze herfst Wijsmuller-sleepboot haalt door Zweed verloren bak van zee Cultuurgronden moeten met nog meer kracht worden beschermd 3 Doorgaan bloemencorso 1958 bedreigd Stopzetting van atoom - proeven gevraagd Goudschat" in straat- rooster was van inbraak afkomstig Musicus, verdacht van spionage, blijft in arrest SOFTY WAVE SOFTY WAVE DE VLIEGERS ZIJN WEER GEVLOGEN L Gevaar voor de scheepvaart bij Egmond PAPIERAFVALLEN pPT Jac. Groen Azn. over satellietsteden: „Het Witte Kruis" kreeg er ruim 9000 leden bij Regering vraagt ruim een miljard meer voor het L.E.F. Kerkelijk Nieuws ^Praatótoel Nog te weinig animo van bollenmensen Danseres Linda Manez terug naar Frankrijk ^Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: OOST ZATERDAG 9 NOVEMBER 1957 Telegram aan V.N. Het Centraal Bureau van de Anti-Atoom bom-Actie te Haarlem verzond vandaag in overleg met het Japanse Comité „Japanese Council against Atomic and Hydrogene Bombs" te Tokio, mede namens het Comité „Stopzetting Atoombomproeven" te Drie bergen en namens de initiatiefnemer van het artsen-petitionnement aan de Neder landse regering, een telegram aan de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties, waarin er met klem op wordt aan gedrongen alle maatregelen te bevorderen, die kunnen leiden tot een volledige stop zetting van de proefexplosies. Ook het Belgische A-A-A-Comité te Brussel en de Duitse „Kamfbund gegen Atomschaden" zullen een dergelijk tele gram aan de Algemene Vergadering der Verenigde Naties zenden. Het Comité „Stopzetting Atoomproeven", vaak genoemd het comité Boerwinkel, om vat een groot aantal geleerden, theologen, juristen en andere bekende Nederlanders. Reeds twee maal heeft dit comité voor de radio het Nederlandse volk voorgelicht over de gevaren van de proefexplosies, bij monde van dr. F. Boerwinkel, professor dr. B. R. A. Nijboer en professor dr. A. de Froe. In het artsenpetitionnement, dat 650 art sen hebben ondertekend en waartoe het initiatief genomen werd* door de Amster damse arts K. May, drukken de artsen hun verontrusting uit over de mogelijke gevol gen van de proeven voor het huidige en toekomstige geslacht. De Anti-Atoom-Actie, die naar aanlei ding van de rede van professor Albert Schweitzer haar actie begon, telt nu reeds zijn medewerkers, behalve in België en Duitsland, in Engeland, Frankrijk, Zwit serland, Spanje, Italië, Joegoslavië, Hon garije, Oostenrijk, Tsjechoslowakije, Bulga rije, Polen, Oost-Duitsland, Rusland, Fin land, Noorwegen, Denemarken en Zweden. Ook in alle andere werelddelen meldden zich reeds medewerkers aan. Tussen de drie Nederlandse organisaties die alle onmiddellijke stopzetting der atoombomproeven beogen, is onlangs een samenwerking ontstaan, waarvan dit tele gram de eerste openbare getuigenis is. V De herkomst van het goud, dat knik kerende jongens vorige week in een straatrooster van een huis in de Kock- straat in Den Haag vonden, staat thans vast. Het betreft de helft van de buit van een inbraak, die in juli van dit jaar werd gepleegd bij een juwelier in de Heem raadstraat te Scheveningen. Daar is toen voor 15.000.aan ringen en sieraden gestolen. Bij het goud, dat de jongens vonden, bevond zich voor een waarde van 9000.aan ringen. De justitie heeft het noodzakelijk geoor- deed de voorlopige hechtenis van de 53- jarige Tilburgse musicus en componist S. D. van E. andermaal met dertig dagen te verlengen. D. werd zes weken geleden gearresteerd op verdenking van spionage en in de ge vangenis in Breda ingesloten. Hij blijft ontkennen. ADVERTENTIE Wagenweg 2!) - Haarlem Tel. 20518 de nieuwste permanent wave, welke uw haar een NATUURLIJK aanzien geeft. geeft u na één streek met de borstel een gedistingeerde soepele coiffure. DE LAATSTE week werd gekenmerkt door harde zuidwesten wind. Na enige dagen zonder trek kwamen de vogels zaterdag 2 november weer talrijk en in een ver scheidenheid van soorten door, niettegenstaande de vrij harde wind. Tegen alle ver wachting in was zondag de trek nog sterker, hoewel de zuidzuid-westen wind tot storm aanwakkerde. Van 7 tot 11 uur werden op de post aan de Boulevard bij de Zeeweg genoteerd: 22000 spreeuwen, 4450 vinken en kepen, ongeveer 4000 roeken en kauwen, slechts 8 bonte kraaien, 200 veldleeuweriken, een aantal graspiepers, ring- mussen, groenlingen, sijsjes, kramsvogels, houtduiven, holenduiven en een sperwer. De gegevens van de post te IJmuiden kwamen hiermee overeen. Onze waarnemers op Schouwen meldden zondag ook een enorme trek van 24.000 spreeuwen, die vlak boven de golven vliegend tegen de harde wind in van Goeree af kwamen. Voorts noteerde men er 1900 vinken en slechts 15 leeuweriken. In Tilburg daarentegen was de trek van leeuweriken sterker en het aantal spreeuwen minder. Op woensdag 6 november passeerden aan de kust bij gunstig weer wederom enige tienduizenden vogels van diverse pluimage, terwijl er donderdag ondanks het rustige herfstweer maar geringe trek was onder invloed van de noordelijke wind. ringmussen, Institut de Beauté Haute Coiffure Tijdens de trekperiode van deze herfst zijn er maar weinig dagen met oostenwind geweest. Zeetrek kwam dan ook weinig voor, temeer daar er op die dagen een zware mist over West-Europa hing. De maand oktober was zacht en dagen met gure noordwesten wind en hagel- en on weersbuien zijn bijna niet voorgekomen. De herfsttrek werd dit jaar geken merkt door een zeer gevarieerde late doortrek. Vo rige jaren trokken in november al leen nog spreeu wen, nu vliegen er ook nog grote aan tallen vinken, leeuweriken, koperwieken roeken en duiven langs. De vinken gaven deze herfst een mooi beeld van gestuwde trek. Op 20 oktober was er de meeste zeetrek. Viel vorige jaren het hoogtepunt van de vinkentrek om streeks 10 oktober, dit jaar hadden wij op die datum haast nog geen vinken waarge nomen, ze trokken in hoofdzaak in de tweede helft van oktober en begin novem ber door. Onze waarnemer in Hengelo zag begin oktober een relatief hoger aantal vinken en ook in Wassenaar werden toen meer vinken gezien dan op de Haarlemse post. Uit de waarnemingen van de laatste jaren is gebleken, dat een sterke trek langs de Noordzeekust steeds gepaard gaat met sterke trek langs de zuidoostkust van het IJselmeer. Toen er op 20 oktober aan onze kustpost 9700 vinken genoteerd werden, werd het aantal vinken dat men bij Putten langs zag vliegen geschat op vijftig tot honderdduizend. Deze trekgolf werd door ons op die datum verwacht, daar Duitse waarnemers ons bericht hadden gezonden van vele tienduizenden vinken, die op 13 oktober over Fehmarn, het eiland in de Oostzee bij Holstein, vlogen. Op grond van het verloop van dergelijke trekgolven, die wij in 1954 hebben kunnen volgen, konden wij berekenen, dat de vogels na ongeveer een week hier zouden zijn, rekening hou dend met enige dagen van ongunstig weer. De trek van spreeuwen is deze herfst normaal geweest. Tot 22 oktober was er geregelde trek van deze vogels. Zij pas seerden in kleine aantallen. Daarna zette een sterke trek in. Op 22 oktober was het totaal genoteerde aantal spreeuwen 17.000, op 6 november was dit aantal gegroeid tot 160.000. In IJmuiden was over het algemeen meer zeetrek dan aan de Boulevard. Tot verbazing van de waarnemers trok op de laatste stormachtige zondag een troep van duizend spreeuwên zeewaarts, de storm trotserend, om de oversteek naar Engeland te wagen. De post in Santpoort zag spreeu wen in alle richtingen vliegen. Een ge deelte hiervan is slaaptrek, waarbij de vogels elke morgen van hun slaapplaats naar hun voedselgebied trekken. De waar nemer constateerde, dat de laagvliegende spreeuwen een meer westelijke trekrich ting hadden, terwijl de vogels, die hoger vlogen, meer de richting van de kust over namen en dus een zuidwestelijke koers hielden. De trek van veldleeuweriken is dit jaar aan de kust zowel als in het binnenland sterker geweest dan normaal. De kustpost noteerde deze herfst totaal 2400 leeuweri ken, hetgeen driemaal zoveel is als in 1956. De meeste leeuweriken trekken echter over de polders. Over de post in de Waar- derpolder was de trek dan ook veel sterker dan langs de kustpost. De graspieper trok gedurende de gehele trekperiode in kleine aantallen door. Alleen begin oktober was er één dag met sterke piepertrek, toen er 300 genoteerd werden. In tegenstelling tot andere jaren ging de trek van deze soort ook na midden oktober nog door. Totaal werden er ongeveer 1200 geteld. De koperwieken verschenen deze herfst vroeg, al midden september. Op verschillende avonden is er nachttrek van koperwieken geweest, vooral in de week van 2027 oktober. Op de avond van 24 oktober waren op het Haarlem-terrein niet alleen de voetballers in het licht van de EEN HEVIG VERONTRUSTE kapitein van de Zweedse sleepboot „Tyr" (2000 pk en 266 ton groot) moest gisteravond omstreeks tien minuten voor acht aan Schevenin gen Radio melden, dat één van de drie bakken, die door de „Tyr" werden gesleept, was losgeslagen en op de Noordzee onder de Nederlandse kust op drift was geslagen. Scheveningen Radio waarschuwde de scheepvaart by de kust voor het gevaar, dat de ronddrijvende bak opleverde. De bak sloeg los op zes myl ten noordwesten van de vuurtoren van Egmond en dreef by de noordoostelijke wind, die er stond, in zuidwestelijke richting af. De kapitein van de „Tyr" meldde, dat hij geen kans zag de bak opnieuw vast te maken. Er bevond zich aan boord niemand; wel was hij voorzien van navigatielichten. De Zweed stemde er aanvankelijk mee in, dat N.V. Bureau Wijsmuller assistentie met een van haar sleepboten zou verlenen. De „Tyr" zou dan naar IJmuiden komen om de twee andere bakken af te leveren en vervolgens met een IJmuidense sleep boot op zoek gaan. Later veranderde de kapitein van idee, maar toen had N.V. Bureau Wijsmuller de sleepboot „Winston Churchill" al naar zee gestuurd om, werkend op Lloyds Open Form, de bak te zoeken, vast te maken en binnen te brengen. Toen de sleepboot „Tyr" omstreeks kwart over tien de loods aan boord had genomen en een half uur later de pieren binnen kwam, kon kapitein A. v. d. Wiele van de „Winston Churchill" al meedelen, dat de bak was gevonden op ruim negen mijl ten noordwesten van IJmuiden. Men was er reeds in gesla*agd vast te maken, daar een van de opvarenden, P. Kalkman, was over gesprongen. Op de bak maakte deze „run ner" de reis mee naar de thuishaven. Er werd met de sleep naar IJmuiden koers gezet en omstreeks kwart over twaalf liep de „Winston Churchill" met de bak binnen. De verdwaalde werd door de „Elizabeth Goedkoop" binnen de pieren overgenomen en bij de „Tyr" en de twee andere bakken afgeleverd. In de loop van vandaag zou de Zweedse sleper weer naar zee vertrekken om het drietal naar Rotterdam, de haven van bestemming, te brengen. schijnwerpers te zien, maar ook veel koper wieken gaven blijk van hun aanwezigheid, toen zij in de lichtbundels vlogen. Op 23 oktober viel het hoogtepunt van de trek van de kramsvogels. De posten in de Waarderpolder en in Santpoort meldden die dag goede trek van deze vogels en over de Veluwe trokken duizenden kramsvogels. Deze lijster is meer een dagtrekker dan de koperwiek. Er trokken dit jaar opmerkelijk veel ringmussen, vaak samen met vinken en soms met spreeuwen in één troep. Reeds in september bleek, dat er zeer veel kool- en pimpelmezen trokken. Deze trek hield aan tot ver in oktober. Toen werden er overal in de polders en volkstuinen pimpelmezen aangetroffen, terwijl in de duinstreek de koolmees de overhand had. De mezen wa ren hongerig, zochten de voertafels op en kwamen zelfs in de huizen. De mezen trekken niet alle jaren. De sijsjes, die ver leden jaar verstek lieten gaan, waren thans weer aanwezig. Er was een vroege invasie van Vlaamse gaaien. Deze vogels verschenen reeds in de eerste helft van september en in de eerste oktoberhelft trokken ze al weer door. On getwijfeld houdt deze vroege wegtrek ver band met de slechte en vroege eikeloogst. De eerste bonte kraai werd hier 4 oktober gezien. Hun totaal aantal is dit jaar slechts matig, terwijl de roeken in grote troepen langstrekken. Er blijken heel wat roeken te zijn, hoewel ze in Nederland sterk ach teruit gaan. De broedkolonies in Haarlem zijn verdwenen. ADVERTENTIE NATUURLIJK Fa. W. F. Claus Bakeneisergracht 45 Tel. 11454 Haarlem ADVERTENTIE h/mtü Deze week: Al uw kleding klaar voor de winter! Libelle, Nassauplein 7, Haarlem Dr. W. B. Smit in jaarvergadering herdacht In Amsterdam is de algemene verga dering van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" gehouden, die werd bijgewoond door vertegenwoordigers van honderd afdelingen. In zijn openingsrede deelde de voorzitter, de heer W. J. Loj en- ga, mede, dat het aantal afdelingen van de verenigingen niet was toegenomen. Het ledenaantal steeg met 9.266 tot 175.191. Het aantal afdelingen bedraagt 117. Met enige ogenblikken stilte werden de voor zitter van de Stichting voor moeder- schapszorg en kinderhygiëne in Noord holland, dr. W. B. Smit, directeur van de G.G.D. te Haarlem, alsmede de pionier der organisatie van de kinderhygiëpe in Noordholland, dr. A. ten Bruggencate, herdacht, die dit jaar zijn overleden. Daarna gaf de voorzitter het woord aan de erevoorzitter van de vereniging, de Commissaris der Koningin in de provin cie Noordholand, mr. M. J. Prinsen. Deze deelde mede, dat de Koningin mevrouw mr. J. M. Kunst, aftredend algemeen secretaresse, had benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Dr. Prin sen memoreerde de grote verdiensten die mevrouw Kunst, in het bijzonder gedu rende de jaren 1940-1945, voor de vereni ging heeft gehad. Drie nieuwe hoofdbestuursleden wer den benoemd: de heren P. Waardenburg, A. P. Dockheer en ir. D. van Riemsdijk. De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de begroting van het Landbouwega- lisatiefonds voor 1956, waarin de uitga ven totaal 1.172.903.300 gulden hoger wor den gesteld dan in de oorspronkelijk goed gekeurde begroting. In dit bedrag is begrepen het totale na delige saldo van de dienstjaren 1949 tot en met 1955 ten bedrage van 1.095.598.400 gulden, zodat de in de oorspronkelijke begroting geraamde uitgaven voor 1956 zelf worden verhoogd met 77.304.900 gul den. Aangezien het thans geraamde totaal der inkomsten over 1956 ten opzichte van de oorspronkelijke begroting een verhogin aangeeft van 2.888.800 gulden komt het nadelige saldo voor 1956 zelf thans 74.416.100 gulden hoger uit dan oorspron kelijk werd geraamd. De voornaamste factoren van deze ver hoging zijn de 'garantie-uitkering op melk ten gevolge van de lagere gemiddelde op brengst van alle melk: 31.000.000 gulden, de toeslag op de consumptiemelk als ge volg van de verhogingen van de verreken- prijs voor consumptiemelk en van de, in melkkostprijs, te hoog gecalculeerde bo- teropbrengst: 30.300.000 gulden, de garan tie-uitkering op traan door de ongunstige uitkomst van het vangstseizoen 1955-'56: 7.700.000 en het nadelig saldo op aardap pelmeel: 7.500.000 gulden. In zijn openingsrede voor de jaarlijkse vergadering van de Vakgroep tuinders der Katholieke Land- en Tuinbouwbond, die vandaag in hotel De Leeuwerik te Haar lem wordt gehouden, heeft de voorzitter, de heer Jac. Groen Azn., aandacht ge schonken aan de plannen tot vorming van satellietsteden in het westen des lands. De heer Groen betreurde het feit, dat de van onschatbaar belang zijnde industrie, die de tuinbouw is, dreigt te worden op geofferd ten behoeve van de stadsuitbrei dingen. De voorzitter vroeg zich af, waar om de plannenmakers steeds maar het oog gericht houden op het westen des lands. „Moeten alle administratieve rijks diensten nu juist in het westen gevestigd zijn?" Voorts stelde hij zijn gehoor de vraag, of er voor de bevolking niet wat meer levensruimte beschikbaar moet blij ven dan in de overbevolkte steden en de industriecentra, zodat de meest intensie ve agrarische bedrijfstakken nog kunnen blijven voortbestaan. „Het is dringend noodzakelijk, dat wij voor het behoud van de waardevolle cultuurgronden nog ster ker in het geweer komen dan tot heden het geval is geweest", aldus de heer Groen, die in een uitvoerige toespraak een overzicht gaf van de huidige stand van zaken in de Nederlandse tuinbouw. Hij wees erop, dat het afgelopen jaar in sommige gevallen als gevolg van de weersomstandigheden gevoelige verliezen aan de tuinbouw zijn toegebracht. Een slechte fruitoogst is hier het gevolg. In de Streek werd de bloemkooloogst bedreigd. In vele gevallen is door de verliezen de bestaansbasis aangetast. „Maar dit zijn oogstrisico's en de overheid meent zich dan niet geroepen, bijvoorbeeld door kre dieten tegen lage rente, de helpende hand te bieden". De heer Groen deed nogmaals een beroep op de overheid om bij het doen van belastingaanslagen naar recht vaardigheid te streven. Dan zullen de aanslagen gebaseerd moeten zijn op uit komsten over drie of vijf jaar. Het is on rechtvaardig om in een slecht jaar belas ting te moeten betalen op basis van bij voorbeeld het vorige, goede jaar. De heer Groen besprak het tuinbouw- beleid van de regering, waarbij hij stil stond bij de verlangens van de minister van Landbouw, zoals: opvoering van de vakbekwaamheid, instelling van vesti gingseisen, perfectionering van de be drijfsvoering, dit om aan de toenemende internationale concurrentie het hoofd te kunnen bieden. De eisen, die de minister stelt zijn echter slechts te verwezenlijken door kapitaalkrachtigen of bij regerings steun. Van dit laatste middel moet men in deze tijd maar niet te veel verwachtin gen hebben, zei spr. Ten aanzien van de Euromarkt vroeg spr. zich af, of het Beneluxverdrag niet allereerst van zijn protectionistische as pecten moet worden ontdaan. Door de houding van de Belgische regering onder vindt de tuinbouwexport naar dat land bijvoorbeeld de grootste moeilijkheden. Uitvoerig besprak de heer Groen de moeilijkheden bij de afzet van bewaar- kool. Spr. was het oneens met de minis ter, die ervan uitgaat, dat het beschikbaar stellen van kredieten voor de getroffen tuinders slechts verantwoord is, als hier aan een betere produktieregeling wordt verbonden. Overigens gaf spr. uitdrukke- ADVERTENTIE REPARATIES aan alle merken STOFZUIGERS HARTENDORP Oen. Cronjéstr. 43 - Haarlem - TeL 52760 lijk als zijn mening te kennen, dat men bij het optreden van moeilijkheden, niet alle schuld op de schouders van de tuin ders moet afschuiven. Het bestuur van de Vakgroep is van oordeel, dat ruilverka veling in de Langedijker koolstreek nood zakelijk is, teneinde betere omstandighe den voor de teelt te scheppen. „Laat men in ieder geval niet met een produktiere geling bij ons komen om de afwijzing van hulp te camoufleren. Wil men tot teelt spreiding komen, dan moeten eerst door middel van ruilverkaveling structuurver beteringen tot stand worden gebracht." Tenslotte bepleitte de heer Groen bij het vooroverleg niet alleen de publiekrechte lijke organen, maar ook de vak- en stands organisaties in te schakelen, opdat de be langhebbende tuinders, bijvoorbeeld als het gaat over het splitsen van teeltver gunningen in kool en warmoezerij gewas sen, zich voldoende kunnen uitspreken. ADVERTENTIE NYLONS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Blokzijl (toez.) D. Keuning te Almen-Harfsen te Oostwold (Old) J. P. van Santen, kand. te Utrecht te Woerden C. Graafland te Ameide. Aangenomen naar Doorwertb-Hevea- dorp W. J. Doude van Troostwijk, kand. aldaar. Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Papendrecht H. Koudstaal, kand. te Rot terdam. Geref. Kerken Beroepen te Deventer (vac.-H. Heule) C. W. de Vries te Lollum (Fr.) te Engwie- rum H. A. van Bottenburg, kand. te Hil versum. Geref. Kerken onderh. art- 31 K.O. Beroepen te Blokzijl G. Mulders te Ul- Op een werf te Aalsmeer is een nieuw jacht in aanbouw, dat de naam „Oranje" zal dragen. Het is bestemd voor de gouverneur van Suriname. Het jacht wordt 20 meter lang, 4.80 meter breed. Het wordt uitgerust met een 140 pk dieselmotor. De diepgang zal 1.50 meter bedragen. 0p de Man Ziek Thuis Tot de dingen, die minstens éénmaal per jaar terugkeren, behoort, naast het op tuigen der kerstboom, het eten van appel flappen, het boren in de kiezen, belasting aanslagen, 'n permanentje, contributie van de vereniging voor het Ophouden van Straaljagers, ook dit: de Lichte Ongesteld heden van je man. Dit laatste verschilt van alle overige periodiek verschijnende euvelen. Die con tributie betaal je gewoon, de appelflappen éét je (en de harde stukjes om het klok huis, die tante Riek er weer in heeft laten zitten, spuug je stiekum in je zakdoek Trouwens, die belastingaanslagen betaal je ook dolgraag, het mag in termijnen, ge makkelijke betalingsvoorwaarden dus - maar een Man Ziek Thuis - dat is iets, waar je haast niet overheen komt. Het begint zó: 's morgens sleept hij zich uit plichtsgevoel voort, begeleid door een hoest, die uit z'n tenen schijnt te komen. Dan weet je al, wat je boven het hoofd hangt. Je slikt een dozijn vitamine-C-tabletten, zet de huiskamer op z'n kop, schilt aard appelen voor drie dagen, zwabbert onder het bed, waar het weer zwaar bewolkt is, en wacht op de dingen die komen. 's Avonds komt hij moeizaam binnen en fluistert: „Ik lust niks. Ik ga metéén naar bed". - En, halverwege de trap: „heb JIJ nog niks?" „Ik niet!", roep je met een lijdensgezicht. „IK heb geen tijd om ziek te zijn!" De volgende dag is z'n stem weg. Als de kinderen naar school gaan, roepen ze trots door de hele buurt: „Mijn vader is lekker ziek! Nou laat-ie vanavond m'n treintje rijden!" Gevolg: één minuut later roept mevrouw Keel over de schutting: „Uw man ziek? Ik dacht al, ik zie 'm niet. Watheppie? Ligt ie in bed? Da's beter dan over de vloer" En als je een boodschap gaat doen, houdt mevrouw Roermond je staande: „Uw man ziek? 'k Hoorde de kinderen al roepen. Toch niet erg? Z'n stem weg? Lekker rus tig, mens". Maar enige dagen later staat hij plotse ling achter je als je in de keuken afwast. In dit stadium is griep onver dragelijk. „Zal ik je helpen?" „Graag", zeg je dankbaar. „Bah, wat heb je een lauw water", be gint hij na één bordje drogen al. „Je moet goed heet water nemen. Laat mij eens" hier aan deze vork zit nog pindakaas". Even later: „waar berg je alles op?" - Trekt willekeurige la open. „Wat een rom mel. Jullie huisvrouwen zijn WARHOOF DEN!" Weer even later: „Moet je persé nou stofzuigen? Kan dat stof nou niet één keer Nog even later: „Wat was die bakker onhebbelijk. Ik zou 'm de bons hebben ge geven, Jij laat ook over je lopen!" Weer wat later, aanlopende met enige witbehaarde vruchten: Ik heb de tomaten nagezien op de fruitschaal. Deze heb je laten beschimmelen!" Na het middageten: „De kinderen moeten naar school! Gaan ze altijd zo op het nip pertje? Daar moet JIJ toch op letten?" En 's avonds, na het avondeten: „Ik heb dat zo eens een hele dag bekeken. Nou weet ik, hoe 't komt, dat jullie het zo druk hebben. Jullie vrouwen werken niet econo misch! Je moetWat is er? Wat heb je?" „GRIEP!", roep je uit, en je valt uitge put in een diepe luie stoel neer om er de hele avond niet meer uit te komen. Slakkie Voor het bloemencorso 1958 bestaat mo menteel nog van de zijde der vakgenoten uit de bloembollenstreek en andere teelt centra weinig belangstelling. Vorig jaar op dit tijdstip was de animo veel groter. Het resultaat van een oproep om medewer king, in september gedaan door het Comité Bloemencorso Bollenstreek, is verre bene den de verwachtingen gebleven. Het Comité Bloemencorso Bollenstreek heeft thans een tweede circulaire doen uit gaan teneinde het teleurstellende resultaat te niet te doen. Op de vakgenoten wordt een beroep gedaan om een bedrag beschik baar te stellen als aandeel in een gemeen schappelijke wagen. Vier of vijf bloembol lenfirma's kunnen bijvoorbeeld door het beschikbaar stellen van ieder vierhonderd gulden een corsowagen laten rijden. Het corsocomité is van oordeel, dat als ook het resultaat van deze oproep bene den de verwachtingen blijft, het genood zaakt zal zijn het bloemencorso niet te laten doorgaan. Gezien de grote propagan distische waarde van het corso zou dit een blamage voor de bollenstreek zijn. De Franse balletdanseres Linda Manez zal binnenkort het Nederlands Ballet ver laten. Zij is reeds vele jaren aan dit ge zelschap verbonden en danste er regel matig solorollen. Linda Manez keert terug naar haar vaderland. Het bijwoord oost wordt ook als zelf standig naamwoord gebruikt: men spreekt van dè Oost. Daarnaast komen voor: oosten en ooster, het laatste al leen in samenstellingen. De oorspron kelijke betekenis is dageraad, die in* het Grieks eoos, in het Latijn aurora (voor ausosa) heet. Merkwaardig is het Duitse Ostern en het Engelse easter voor het feest dat bij ons Pasen heet. Deze namen herinneren aan de naam ener Germaanse lentegodin die Austro heette. Figuurlijk werden zij gebruikt voor het te harer ere gevierde feest. De naam Austro betekende namelijk: mor genrood en dus: dageraad. Het Paas feest heeft het heidense feest yer- ^vangen. j

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5