Brits commando in het Nabije Oosten van Cyprus naar Aden Vijf ministers aanwezig in de E.G.K.S. - bijeenkomst in Rome Baiers IJsballet in Nederland met nieuw programma Oecumenische Raad in Haarlem vierde zijn eerste lustrum 'n Moderne reparatieinrichting Horlogerie „Suisse" Regionale kerkendag in juni met als onderwerp: industrialisatie ZATERDAG 9 NOVEMBER 1957 Zwaartepunt komt in Oost-Afrika te liggen, met een nieuw commando en strategische reserve Kartonnen parkeermeters in het centrum van Parijs Boete bij overschrijden van bepaalde staantijd Amerikaanse kerngekeimen in een super-brandkast Kelder kan de zwaarste H-bom verdragen Britse kernproef boven de Stille Oceaan genomen Bom uit vliegtuig op grote hoogte ontploft Examens Jan Brussen aangesteld bij Concertgebouw-Orkest PGEM wil te zijner tijd een atoomcentrale bouwen Mr. Blaisse vraagt of nationale belangen niet in het gedrang komen door stijgende koletiprijzen Voorraad koelhuisboter vermindert niet snel Ongeluk met Britannia is een ernstige tegenslag Debat over radio-activiteit in de politieke commissie Tsjechoslowakije stelt een conferentie Voor Loonvoorstel van de N.S. nog niet ingediend Door Hongarije versmade aardappelen kostten 650.000,. Cultures worden vrijwel in de steek gelaten LONDEN (Reuter) De Britse minister van Defensie, Duncan Sandys, heeft don derdag het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britse strijdkrachten in Arabië en Oost- Afrika beter van Londen dan van Cyprus uit kunnen worden geleid en dat de rege ring daarom heeft besloten in Aden een afzonderlijk gecombineerd commando in te stellen, dat aan de staf te Londen ver antwoordelijk zal zijn. De bevelheber zal alle Britse land- en luchtstrijdkrachten op het Arabische schiereiland en in Brits So- maliland, alsmede de zeestrijdkrachten in de Perzische Golf onder zich hebben. Deze regeling wordt op een april 1958 van kracht. Sandys voegde hieraan toe, dat de rege ring om dezelfde redenen heeft besloten, het gebied van Oost-Afrika af te scheiden van het commando voor het Nabije Oos ten en in Kenia een deel van de strategi sche reserve te legeren. Deze troepen zullen gereed worden gehouden om als verster king naar het Arabische schiereiland of het Verre Oosten te worden gezonden. „Wij zijn voornemens tenslotte op Cy prus een commando voor land- en lucht strijdkrachten onder een bevelhebber te vestigen, maar de binnenlandse situatie maakt het voorshands noodzakelijk, deze fusie uit te stellen", aldus minister San dys in het debat over defensie-aange legenheden. (UP) Het commando over de troepen in Libië blijft op Cyprus. „De gebieden waar de kans op een lokale oorlog het grootst lijkt, zijn het Verre Oosten en de Perzische Golf", aldus de minister. De oostelijke vloot zal in Singapore worden gestatio neerd, zodat een aanzienlijke Britse zee macht ten oosten van Suez blijft. De Brit se strategie is gebaseerd op het handhaven van een bijzonder mobiele strijdmacht, hetgeen de voorkeur verdient boven bases, waar permanent troepen zijn gestationeerd. Duncan Sandys gelooft dat de aardsatel- lieten de denkbeelden bevestigen die in 't Britse defensie-witboek naar veren zijn gekomen. De gegevens die men uit de satellieten verkrijgt zijn van het grootste belang voor de ontwikkeling van inter continentale projectielen, aldus Duncan Sandys. ADVERTENTIE met bekwame vakmensen geeft u de zekerheid, dat uw kostbare HORLOGE in goede handen is. Vraagt vrijblijvend prijsopgave. Eigen graveerinrichting GROTE KEUZE Horloges - Wekkers - Pendules - Tafelzilver - Sola - Goud en Zilver. Barteljorisstraat 1 - Tel. 13131 - H'Iem naast reisbur. LISSONE-LINDEMAN (Van onze correspondent in Parijs) Dertienhonderd boetes van ongeveer een tientje elk is de financiële buit geweest op de eerste dag van het experiment met de „disque bleu", (blauwe schijf). Dat is een kaart, waarin "een kartonnen schijf kan worden rondgedraaid, die, zoals een klok, aan de rand van cijfers is voorzien. Auto mobilisten, die in de binnenstad, de blauwe zone, willen parkeren, moeten de kaart aan hun voorruit bevestigen, na met de schijf het uur van hun aankomst te hebben af gesteld. Wanneer zij anderhalf uur later niet zijn vertrokken, kunnen zij rekenen op een bon. De opzet van deze nieuwe verkeersmaat regel is het massale parkeren langs de trottoirs in het centrum van Parijs te be perken. Over het algemeen zijn de Parijse straten, ondanks eenrichtingsverkeer, toch al niet breed, en met een file auto's langs de kant, blijft er voor het verkeer bijna geen ruimte over. De Parijse politie hoopt met de blauwe schijf deze verstopping op 'e heffen. Een verbetering is al merkbaar. T7óoral de autobussen bewogen zich vlotter 'nor de binnenstad. Of die verbetering van -'ijvende duur zal blijken, moet worden Fgewacht. De Parijzenaars zijn meesters 'n het ontduiken van overheidsmaatregelen nn wij vermoeden, dat het niet lang kan duren, of ook de blauwe schijf zal veel van haar doelmatigheid hebben ingeboet. De inventieve Franse geest staat daar wel borg voor President Eisenhower heeft een gebouw geopend, dat bestemd is om de Amerikaan se kernenergiegeheimen te beschermen te gen aanvallen met kernwapens, spionnen en saboteurs,. Dit nieuwe hoofdkwartier van de commissie voor kernenergie ten noordwesten van Washington wordt in ja nuari in gebruik genomen. De benedenste verdieping kan worden gebruikt als schuil kelder die plaats biedt aan 1800 mensen. Volgens een functionaris van dè commis sie voor kernenergie is het gebouw er op berekend „de zwaarst denkbare waterstof bom" te weerstaan. Het complex, dat der tien miljoen dollar kost, wordt beschermd door de beste en modernste elektronische apparaten, zoals installaties om brandkas ten met elektromagnetische velden te be veiligen, „elektronische ogen" bij de in gangen en ultrasonische instrumenten. Ge-, wapende machten zullen dag en nacht rondom het gebouw patrouilleren. President Eisenhower verklaarde bij de opening, dat de kernenergie zich van alle vorige ontdekkingen onderscheid door „de verschrikkelijke mogelijkheden welke zij slechte mensen biedt, die deze ontdekking voor de vernietiging van de mensheid wil len gebruiken. Vervolgens wees hij op de mogelijkheden ten goede, zoals op het ge bied van de geneeskunde en de landbouw. Volgens onze correspondent zijn som mige commentators van mening, dat de Russen met hun Spoetniks een zenuwoor log voeren die ten doel zou hebben de Amerikanen duidelijk te maken, dat hun gordel van bommenwerperbases rond de Sovjet-Unie verouderd en waardeloos zou zijn. Kroesjtsjev zou het Westen in een paniekstemming willen brengen om con cessies af te dwingen en de neutralen over te halen zijn zijde te kiezen. LONDEN (Reuter) Boven het mid den van de Stille Oceaan is gisteren een Brits kernwapen tot ontploffing gebracht. Waarnemers te Londen nemen aan, dat het een waterstofbom was. Het wapen werd, naar verluidt, door een straalbommen- werper van het type „Valiant" uitgewor pen. Het toestel was met een speciale witte verf bestreken, waardoor de hitte van de explosie werd teruggekaatst. De ramen waren met staal afgeschermd om de bemanning te beschermen tegen het felle lichtschijnsel van de ontploffing. Het was de vierde Britse proef met een waterstofbom in de buurt van Christ mas Island. De vorige proeven werden op 15 mei, 21 mei en 19 juni genomen. Twaalf dagen geleden had Groot-Brittan- nië de scheepvaart gewaarschuwd, buiten het betrokken gebied te blijven. Na de ont ploffing werden met tweemotorige straal- bommenwerpers van het type „Canberra" monsters van de lucht genomen en meteo rologische waarnemingen gedaan. Londen heeft het Japanse verzoek deze winter geen kernproeven bij Christmas Island te nemen, afgewezen. UP) Britse geleerden zijn er in ge slaagd een zo goed als „schone" H-bom te maken. Het ministerie van bevoor rading heeft bekendgemaakt dat de jong ste serie kernproeven met succes is afge sloten en dat het er naar uitziet dat de straling opnieuw niet noemenswaard zal zijn. Volgens wetenschappelijke waar nemers kunnen de Britse H-bommen zo nodig voor „tactische" doeleinden gebruikt worden. Een bewijs voor de „zuiverheid" van de bom wordt gezien in het feit dat het gebied dat voor de scheepvaart ver boden werd bij deze proeven, is terugge bracht van 759.000 op 63.000 vierkante mijl. Men gelooft dat de bom van het type is waat-van de R.A.F. een voorraad zal aanleggen. Er zullen nog meer proeven met dit type bom worden genomen, doch radicale veranderingen in de structuur worden niet meer verwacht. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Geslaagd voor het doctoraalexamen rechten de heer R. Meyer, Amsterdam; voor het doctoraalexamen scheikunde de heer G. A. Brinkman, Amster dam; voor het doctoraalexamen wiskunde de heer J. F. van Haastrecht, Maastricht, en voor het kandidaatsexamen wis- en natuurkunde de j heren C. J. van Eeken, Amsterdam en P. A. W. J. de Wilde, Beverwijk. De dirigent van het Philipsorkest in Eindhoven en het Nederlands Studenten orkest, Jan Brussen, is aangesteld als as sistent van de dirigenten van het Concert gebouw-Orkest in Amsterdam. De Neder landse Orkeststichting, die hem deze aan stelling heeft bezorgd, heeft medewerking gekregen van de Nederlandse Radio Unie, die Jan Brussen voor de rest van dit seizoen op non-actief heeft gesteld als lid van het Radio Philharmonisch Orkest. Het prospectus van de reeds aangekon digde 6 percents obligatielening ad 15 miljoen van de PGEM behelst ook plan nen tot uitbreiding van de bedrijfsmid delen. Thans is een derde produktie-een- heid van 60.000 kw in aanbouw, die eind 1957 in bedrijf zal worden genomen. Een vierde eenheid van 85.000 kw is in bestel ling. De verdere uitbreiding zal in twee etappes voltrokken worden door de bouw van een nieuwe elektriciteitsfabriek en door voorbereidingen te treffen voor een kernenergiecentrale. (Van onze correspondent in Bonn) In de bijeenkomst van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal te Rome waren gisteren vijf ministers van Econo mische Zaken aanwezig. De Nederlander E. M. J. A. Sassen zei, dat de regeringen te veel geneigd zijn de economische en sociale politiek aan elkaar te koppelen. Hij vroeg meer aandacht voor de mense lijke aspecten en zei het te betreuren dat de verwezenlijking van het artikel inza ke de migratie voor ongeschoolden zo lang op zich laat wachten. In het Spoet niktijdperk mogen wij bij de opbouw van Europa dralen i och falen, zo zei hij. De Franse socialist Lapie, die de huidige zit ting een voorafschaduwing van het toe komstige Europese parlement noemde, critiseerde heftig het slome tempo der regeringen. De Westduitse minister professor Er- hard zei betere resultaten te verwachten wanneer de Europese markt zal zijn verwezenlijkt. Grondslag voor samenwer king vormen de geordende valuta-betrek kingen, zo zei hij. Het verkrijgen van een sluitende handelsbalans en bestrijding der inflatie zijn te allen tijde de voor naamste regeringstaak, ook bij lage conjunctuur. Hij herinnerde eraan, dat de Hoge Autoriteit „een raadgevend orgaan" is, zodat zijn regering volkomen vrij is de kolenprijzen te verhogen. De Neder lander mr. P. S. Blaisse noemde de sta biliteit der valuta's belangrijk, maar niet te allen tijde de eerste regeringszorg. Hij vroeg of de Hoge Autoriteit voldoen de rekening houdt met de nationale eco nomische belangen. Zij spreekt over be weeglijke kolenprijzen, maar de bewe ging gaat steeds opwaarts. In het Ruhr- gebied is er blijkbaar kartelvorming. De Franse liberaal Amangaud wees op de schaarse krachtbronnen van West-Euro pa en vroeg meer aandacht voor nieuwe energiebronnen naar Russisch-Ameri- kaans voorbeeld. De Italiaanse minister Gava zeide dat de Hoge Autoriteit beschikt over uitge breide macht inzake controle van de kar telvorming. De Nederlandse minister Zijl stra noemde de bestrijding der inflatie gebod nummer een: voeren allen een ge zonde monetaire politiek dan volgt coör dinatie vanzelf. Dat belet het opjagen der prijzen en het drukken van de lonen even zeer als onredelijke loone'sen. Ieder land heeft daartoe zijn "igen methode. Minis ter Zijlstra waarschuwde er tegen, de concrete doelstellingen niet te hoog te grijpen. KEULEN (Reuter) Professor W. Hallstein, staatssecretaris bij het West duitse ministerie van Buitenlandse Za ken, heeft op een bijeenkomst van uitge vers te Keulen medegedeeld, dat het ver drag inzake de Europese Economische Gemeenschap waarschijnlijk op 1 janua ri van kracht zal worden, mits de Bene- luxlanden het verdrag voor 15 december zullen hebben geratificeerd. Naar het Produktschap voor Zuivel mededeelt, vermindert de voorraad koel huisboter, welke voor verminderde prijs in de winkelbedrijven ten verkoop wordt aangeboden, niet snel, omdat de afzet van verse roomboter door het op de markt brengen van de koelhuisboter is terugge lopen en men dientengevolge verplicht is een gedeelte van de produktie aan verse boter weer in de koelhuizen op te slaan. Wat er dus aan de ene kant afgaat, komt er aan de andere kant weer bij Op het ogenblik is er weer export van verse boter naar Duitsland, maar ook koelhuisboter wordt geëxporteerd. Momenteel is een in schrijving op 2000 ton van deze boter ge opend, welke geëxporteerd kan worden naar alle landen, behalve België. Van de 20.000 ton koelhuisboter, welke beschik baar is gesteld voor de verkoop, is tot nu toe 5000 ton afgezet, voor het grootste ge deelte in het binnenland, maar ook voor een gedeelte in het buitenland. Na een lange afwezigheid is deze week het ijsballet van Maxi en Ernst Baier weer in Nederland aangekomen met een geheel nieuw programma dat nog groot ser, schitterender en rijker gemonteerd is dan dat waarmee zij twee jaar geleden in de Amsterdamse Apollohal optraden. De nieuwe produktie bestaat uit twee ijsballetten, „De Poppenbruiloft" en „De vier jaargetijden", die beide zijn ingestu deerd door de nieuwe huischoreograaf der Baiers, de jonge Günter Lorenz, die ook in het klassieke danstheater zijn spo ren verdiend heeft. Maxi en Ernst die inmiddels al een dagje ouder geworden zijn, zullen zelf niet meer optreden, wat voor velen een teleurstelling zal zijn. Zij hebben echter twee alleszins waardige plaatsvervangers gevonden in het duo Lothar Müller, de Europese kampioen kunstrijder en Irene Braun, meervoudig kampioene van Duitsland en in Utrecht, waar het nieuwe ijsfeest deze week ten doop gehouden is, hebben duizenden kun nen constateren, dat dit jeugdige tweetal zeker net zo elegant en virtuoos" ijsdanst als de Baiers zelf in hun beste jaren. Andere nieuwe aanwinsten van het „eerste en enige ijsballet ter wereld" zijn de wereldkampioene Rika Schropp, de Oostenrijkse kampioen Poldi Bierer en het Deense kunstrijdwonder Sönke Jen sen. Enkele dagen geleden hebben de Baiers voorts het Hongaarse kampioens team Hedig Palinkas en Istvan Szenes geëngageerd, die vorig jaar uit Boeda pest haar Oostenrijk vluchtten, waar zij sindsdien in een kamp voor refugiés een kommervol bestaan leidden. Beiden wa ren zo goed, dat Ernst Baier hun zonder aarzelen als solisten in zijn nieuwe ballet ten opnam, hoewel de bezetting toen al geheel uitgekiend en ingedanst was. Baier zelf meent, dat vooral Szenes een grote carrière tegemoetgaat, want op het gebied van de ijsacrobatiek een der moeilijkste takken van het kunstrijden staat deze jongeman zo ongeveer voor niets. Baiers tableau de la troupe, dat in de cember 1955 ongeveer 85 medewerkers omvatte, is nu uitgebreid tot 120 arties ten, die tijdens de grote ensembles vaak bijna allemaal op de ijsvloer zijn. Daarom kon men nu ook niet meer volstaan met een „podium" van 250 m2 zoals voor twee jaar. In de Amsterdamse Apollo hal, waar men het ballet van 19 novem ber af zal kunnen bewonderen, wordt thans een ijsvloer van 400 m2 gemaakt, de grootste die ooit in ons land voor een dergelijk doel is ingericht. Dat inrichten van zo'n ijsvloer is een wetenschap op zichzelf, want zelfs aan het water dat men gebruikt worden zeer bij zondere eisen gesteld. Is het sterk kalk- houdend, zoals bij ons duinwater, dan moet het na bevriezing overdekt worden met een laagje zacht (bij voorkeur regen) Lothar Müller en Irène Braun, de nieuwe eerste solisten van Baier's ijs ballet in een der tafrelen van „De vier jaargetijden": een lente in Berlijn anno 1900. Maxi Baier leverde het idee voor dit nieuwe ballet en ontwierp er ook de kostuums voor. snel uitput, zodat zij grote moeite hebben, rpee te, komen met het tempo van de mu ziek. In Amsterdam zal men dan ook waarschijnlijk voor een deel water moeten gebruiken uit de grachten en vijvers, waarvan er gelukkig een flink exemplaar naast de Apollohal aanwezig is. Het ge beurt namelijk wel eens, dat men water met tankauto's van heinde en ver moet aanvoeren; wat uiteraard een omslachtig en kostbaar karwei is. In Utrecht treedt het ijsballet op het ogenblik avond aan avond voor een uit verkocht huis op, en in de hoofdstad zal het waarschijnlijk niet anders gaan. „Kassawagens" zijn nu al op rondtocht, door „de provincie" om de plaatsbewijzen bij wijze van spreken huis-aan-huis aan de man te brengen; een nieuwe service die naar men verwacht veel aftrek zal vinden. De voorbereiding, instudering en aan kleding van de beide „verhalende ijsbal letten" heeft massa's geld en maanden van zwoegen gevergd. Maar het resultaat is dan ook, naar men ons verzekerde, een vrijwel perfecte ijsshow, waarin elke fi water, omdat „kalkijs" de schaatsers guur en iedere beweging tot in fracties remt in hun bewegingen gn hen veel te van seconden getimed is en die qua cos- tumering werkelijk iets „noch nie Dage- wesenes" moet zijn. Baier's IJsballet blijft, waarschijnlijk in Amsterdam tot eind november. Daarna gaat het een halfjaar op tournee naar Kopenhagen, Hamburg, Berlijn, Parijs en de Brusselse wereldtentoonstelling, waar na het in de zomer opnieuw voor een serie voorstellingen naar Holland komt. LONDEN (UP) Na het neerstorten van de viermotorige Bristol Britannia, waarbij vijftien mensen om het leven kwamen, hebben de Bristolfabriek en het Britse ministerie van luchtvaart een com missie van onderzoek ingesteld. De toe komst van deze grote turbinestraalvlieg tuigen wordt bedreigd als de oorzaak van het ongeluk niet snel wordt vastgesteld. Bestellingen zouden afgezegd kunnen worden als de oorzaak onopgehelderd zou blijven. Het ongeluk was een niéuwe tegenslag voor de Britse luchtvaartindus trie, juist nu de Bristolfabrieken onder druk gezet worden, omdat zij niet snel ge noeg aan de vraag kunnen voldoen. (ANP) Een woordvoerder van de Bris tolfabriek heeft aan de luchtvaartmede werker van de „Times" verklaard dat het ongeluk niet is ontstaan door een motor storing, noch door brand tijdens de vlucht, noch door een ontploffing. Op de luchtvaarthaven Schiphol is een motorenwerkplaats in aanbouw, die in de loop van het volgende jaar door de K.L.M. in gebruik zal worden genomen. Met de bouw van de hal is 6l/t miljoen gulden gemoeid. De inrichting van de proefbanken voor de motoren vergt twee miljoen gulden. De inrichting van het machinepark in de werkplaats zal rond elf miljoen gulden kosten. Een doorkijkje door de in aanbouw zijnde werkplaats. De taak van de NAVO. Ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de poli- tiek-sociale faculteit van de Amsterdam se gemeente-universiteit zal de secretaris generaal van de N.A.V.O., Paul Henri Spaak, op 21 november in de aula van de universiteit een rede houden over „De taak van de N.A.V.O.". NEW YORK (Reuter) In de politieke commissie van de UNO-Assemblée heeft een aantal westelijke afgevaardigden ge zegd, dat het bijeenroepen van een speciale wetenschappelijke conferentie ter bespre king van de gevolgen van kernstraling zoals voorgesteld door Tsjechoslowakije geen aanbeveling verdient, daar reeds tal rijke organen deze kwestie bestuderen en men beter het resultaat van het laatste UNO-onderzoek kan afwachten. De Britse Belgische, Oostenrijkse en de Zweedse af- derzoek strikt wetenschappelijk moetemfw gevaardigden betoogden, dat het onderzoek strikt wetenschappelijk moet zijn en dat er geen politieke kwesties bij betrokken moe ten worden. De Tsjechische hoogleraar prof. Hercik zei, dat zich niet alleen meningsverschillen voordoen over de politieke en morele inter pretatie van geconstateerde feiten, maar dat men het ook vaak niet eens is over de wetenschappelijke waardering van deze feiten. Als voorbeeld noemde hij de kwestie van de maximaal toelaatbare hoeveelheid straling. De Britse minister van Staat Noble ver klaarde, dat de beschikbare gegevens erop wijzen, dat de radio-actieve neerslag ten gevolge van proeven met kernwapens slechts onbetekenende gevolgen op gene tisch gebied heeft. Hij zei, dat een weste lijke ontwerp-resolutie het werk van de bestaande commissie van onderzoek zal vergemakkelijken. In deze ontwerp-resolu tie wordt een beroep op „alle betrokkenen" gedaan hun medewerking aan het onder zoek voort te zetten door het verstrekken van inlichtingen. De commissie van onder zoek wordt verzocht „zo spoedig mogelijk haar rapport te voltooien en dit ter be schikking van de tweede conferentie over het vreedzaam gebruik van kernenergie te stellen". De Oecumenische Raad van Kerken in Haarlem en omgeving heeft ter herden king van zijn oprichting op 14 november 1952 donderdagavond een lustrum-forum belegd, waarvan de leiding berustte bij een van haar „mannen van het eerste uur", prof. dr. A. J. Rasker, die vóór zijn aan vaarding van het hoogleraarschap voor zitter van deze Raad was. De andere leden van het forum waren dr. Ch. de Beus, mejuffrouw J. Warns, dr. F. W. Colter man, studie-secretaris van de landelijke Oecumische Raad, en ds. W. M. van As- peren, de huidige voorzitter der Haarlem se Raad. Er werd gediscussiëerd over het verschil tussen de begrippen oecumenisch en interkerkelijk. Hoe breed de betekenis van het Griekse woord „oïkouméné" oorspronkelijk is ge weest, blijkt uit het Nieuwe Testament, waarin het onder meer gebruikt wordt voor de gehele bewoonde wereld, waar aan blijkens Matthëus 24, het Evangelie van het Koninkrijk gepredikt zal worden. In de eerste eeuwen van de kerk spreken Origenes en Basilius de Grote over „hen, die in de oïkuméné wonen" en daar heeft het begrip dus de betekenis van de gehele kerk tegenover de buitenwereld. Zo werd ook het Concilie van Nicea „oecumenisch" genoemd. De Oosters Orthodoxe Kerk spreekt van zeven owumenische Concilies, omdat de besluiten van slechts déze zeven door de kerk van Oost èn West zijn aan vaard. In de laatste eeuwen kreeg het begrip een nieuwe inhoud: de zendingsconferen tie van 1900 in New York wordt bijvoor beeld oecumenisch genoemd en zij was het ook weer in volkomen evangelische zin door de wereldwijde zendingstaak, waar op de deelnemers zich bezonnen. De krach tigste impulsen naar kerkelijke eenheid zijn dan ook van de zending uitgegaan. Zo wijst het oïcuméné thans meer op een be wustzijn dan op een feit: het gevoel reeds te behoren tot een wereldwijze eenheid van de Kerk van Christus, boven nationale en confessionele geschillen uit. Het forum heeft zich donderdagavond vooral bezig gehouden met de vraag of oecumenische diensten nu reeds mogelijk zijn en de vraag of de verdeeldheid der kerken een onontkoombare fataliteit of een schuld is. Het leeft te weinig De voorzitter van de Raad, ds. W M. van Asperen, vertelde ons, dat de Raad min of meer in een overgangstoestand verkeert: de eerste jaren werden gekenmerkt door de zeer zeker verrijkende kennismaking van hervormden, luthersen, remonstran ten, doopsgezinden, zevende-dags-adven- tisten, baptisten, vrij evangelischen en de als gasten deelnemende leden van het Leger des Heils. Daarna kwam er een dood punt want de „oïkuméné" leek een lief hebberij te zijn van enkelen, ook al zaten zij erbij als vertegenwoordigers van hele kerkelijke gemeenten. Maar in die gemeen ten leeft dat oecumenisch bewustzijn nog te weinig. Dit besef heeft ertoe geleid, dat men zich nu vooral op één deel van de taakomschrijving gaat toeleggen: informa tie over wat in de Wereldraad of in de landelijke Oecumenische Raad geschiedt. Dat is namelijk veel meer en van veel meer betekenis, dan men in de lokale ge meenten weet. En zolang de zaken zo blij ven, blijft ook de hele plaatselijke aanpak van dit werk wat dilletantistisch. Daarom heeft zich thans onder leiding van de Waalse en de Remonstrantse predikanten te Haarlem, respectievelijk ds. J. F. Bau- draz en ds. J. W. Wery, een studiekring gevormd, die zich ten doel stelt, aan allen die zich tot oecumenisch werk geroepen voelen, daarbij de nodige documentatie te verschaffen. Zo hoopt men ook tot de vorming van een bibliotheek en een lees zaal te komen. Daarbij leiden de leden van de kring elke eerste vrijdag van de maand een kring voor jongeren van 18 tot 35 jaar, die zij trachten in te leiden in de oecume nische vraagstukken. Reeds verscheidene jaren vormt een groep jongeren de Oecumenische Jeugd raad waarover wij destijds in de rubriek „Zeven Dagen Haarlem", gewijd aan het jeugdwerk, hebben geschreven. Deze raad heeft thans de heer W. J. Kip tot voor zitter en de heer C. Suyk is reeds lange tijd secretaris. Over de plannen voor het volgend jaar kon ds. Van Asperen ons reeds mededelen, dat er in het weekeinde van 7 en 8 juni een Oecumenische Kerkendag zal wórden gehouden voor Haarlem en IJmond, waar in de problemen van de industrialisatie aan de orde komen. Men zal zich in werk groepen over deze vragen beraden in de Doopsgezinde Kerk. Prof. dr. W. Banning heeft voor dit weekeinde reeds zijn mede werking toegezegd. Het hoogtepunt van deze regionale ker kendag wordt een oecumenische kerkdienst op 8 juni in de Grote Kerk. Naar aanleiding van publikaties inzake een afwijzing van een voorstel tot loons verhoging van het spoorwegpersoneel deelt de directie der Nederlandse Spoorwegen mede, dat over een voorstel tot herziening van de dienstvoorwaarden van het spoor wegpersoneel nog overleg plaats vindt tussen de directie en de personeelraad. Van indiening van enig voorstel bij de desbe treffende autoriteiten is derhalve geen sprake. De 2500 ton pootaardappelen, die in het begin van dit jaar in opdracht van de Ne derlandse regering naar Hongarije zijn ge zonden om de Hongaarse boeren te helpen, zijn in Hongarije verwerkt door de indu strie en voor veevoeder gebruikt. De kos ten van deze zending blijken thans rond 650.000 gulden te hebben bedragen. De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij deze 650.000 gulden worden gebracht op de be groting van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening voor dit jaar. In de toelichting brengt minister Mans- holt in herinnering, dat de Hongaarse auto riteiten de zending destijds hebben gewei gerd, omdat de aardappelen zouden zijn aangetast door het aardappelaaltje. Een Deense deskundige, en de Oostenrijkse en de Nederlandse plantenziektenkundige diensten hebben vastgesteld, dat hiervan geen sprake was. Niettemin zijn de aard appelen niet gebruikt voor de doeleinden waarvoor ze waren bestemd. Via de Ver enigde Naties heeft de Nederlandse rege ring protest aangetekend tegen de houding van de Hongaarse autoriteiten. Klacht van N.V. Moorman „Gezien het standpunt van de Neder landse regering, is de situatie voor de cul tuurondernemingen in Indonesië thans zo, dat deze ondernemingen min of meer in de steek gelaten worden." Dit betoogde de directeur van de n.v. maatschappij tot ex ploitatie der cultuurondernemingen E. Moorman en Co vrijdag in de jaarverga dering van deze vennootschap, die overi gens, naar uit de rede van de directeur bleek, toch ook wel enige lichtpuntjes ziet. De vooruitzichten van de natuurrubber, zo werd met name gezegd, zijn niet zo som ber als dikwijls wordt voorgesteld en ook de prijs ligt op het ogenblik vrij gun stig. Tot en met oktober is 706.000 ton rub ber (jaartaxatie 842.000 ton), 665 quintalen koffie (jaartaxatie 675) en 106.000 zakken witte suiker (160.000) geproduceerd. De n.v. beschikt over een saldo middelen van zes miljoen roepiah. De laatste zeven jaar is totaal rp. 9,3 miljoen geïnvesteerd, waar van een aanzienlijk deel reeds is afgeschre ven. De transfer uit Indonesië staat echter op het ogenblik vrijwel stil en ook de toe komstverwachtingen zijn in dit opzicht niet hoog gespannen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9