kauw „Waarom wordt in Nederland de diensttijd niet verkort?" I a A.B.C.-cabaret van Wim Kan met „Engelen en spoken" Félix Gaillard draait opnieuw de belastingschroef aan Giulini leidde briljant concert voor niet-Amsterdammers MAANDAG 11 NOVEMBER 1957 3 K.V.P.-voorzitter op congres te Utrecht: Prof. Rotnme herhaalt zijn eis, dat vóór 1960 de kwestie der bezitsvorming moet worden opgelost m® Absolute meerderheid voor socialisten in Hamburg Adenauer verliest zijn overwicht in Bondsraad €)p de ^Praatótoel Alle hulpbronnen van Frankrijk worden aangeboord alvorens buitenlandse leningen te sluiten Black had succes met zijn bemiddeling bi j Nasser Met formele machtiging naar Parijs en Londen Tandartsen tegen behande ling „aan de lopende band" Oliekachel viel om Achtjarig kind omgekomen in brandend huis „Verstandiger luchtvaart- politiek in V.S. geboden" Eisenhower ondergaat een medisch routine-onderzoek ADVERTENTIE i "C. !rfi HSit' Natuurlijk prijs Wanneer U kauwt, kan het niet missen. U blijft kalm en nervositeit verdwijnt. Kauw voor concentratie. Bovendien: Wrigley P.K. smaakt zo lekker. w. De Hel van Deurne en het „Koperen Dingetje" België staat nummer één op de lijst van onze buitenlandse voetbalcon tacten. De wedstrijden dateren reeds van 1905. In dat jaar werd in Ant werpen voor de eerste maal om het „Koperen Dingetje" gespeeld. Van 84 wedstrijden won Nederland er 39, België 27. 18 ontmoetingen eindigden gelijk spel. Er werden 368 doelpunten gemaakt, waarvan 202 door Neder land. •.tiCrti'v»-' HAMBURG (DPA) De sociaal-demo craten hebben bjj de verkiezingen voor een nieuw parlement in de Westduitse deelstaat Hamburg een absolute meerderheid be haald. Zy kregen 53,9 percent van de stem men. In 1953 was dit 45,2 percent. De zetelverdeling in het Hamburgse parle ment wordt als volgt: sociaal-democraten 68, christen-democraten 41, vrye democra ten 11. In het oude parlement had de S.P.D. 58 zetels en het Hamburgse blok, bestaande uit C.D.U., F.D.P. (vrije democratische partij) en D.P. (Duitse partij) 62 zetels. De percentages waren toen: Hamburgs blok 50, S.P.D. 45,2, communisten 3,2 en overigen 1,6 percent. Ter vergelijking volgen hier de percen tages, die de grootste partijen in Hamburg behaalden bij de bondsdagverkiezingen van dit jaar en bij de zondag gehouden ver kiezingen. 15 september 10 november S. P. D45,8 53,9 C. D. U37,4 32,3 F. D. P9,4 8,6 D. P4,7 4,1 (Reuter) Het gevolg van de verkiezin gen in Hamburg op federaal niveau is dat de drie Hamburgse afgevaardigden in de Bondsraad de Eerste Kamer van West- Duitsland zich bij stemmingen zullen houden aan de richtlijnen van de sociaal democratische partij. De uitslag van de stemming in Hamburg berooft bondskan selier Adenauer van de meerderheid (2/3) in de Bondsraad, die hij nodig heeft voor de goedkeuring van een wetsvoorstel dat betrekking heeft op de grondwet. (UP) De D.P. behaalde minder dan vijf percent en krijgt dus geen zetel. Door deze uitslag komt een eind aan het bewind van de C.D.U.-F.D.P.-D.P.-coalitie, dat be staan heeft sinds de laatste verkiezingen in 1953. De C.D.U.-burgemeester Kurt Sieveking zal worden opgevolgt door de zeventig jarige socialist Max Brauer, die na het einde van de oorlog zijn Amerikaans staats burgerschap opgaf om burgemeester van Hamburg te kunnen worden. Aangezien Hamburg een burcht van het socialisme is en plaatselijke kwesties een belangrijke rol speelden bij deze verkie zingen, wordt de uitslag niet beschouwd als een teken, dat Adenauers populariteit dalende zou zijn. Weet ti nog wel Bij toeval kreeg ik vandaag een krant van eenentwintig jaar geleden in handen. Ilij was van vrijdag 3 april 1936. Oude kranten zijn altijd interessant. Soms (als ik heel even onhoffelijk mag wezen, mijnheer de hoofdredacteur) inte- tessanter dan de krant van gisteren, van daag en morgen. Wat het nieuws betreft: De Zeppeling Hindenburg is de evenaar gepasseerd. Alle rangen voor de voetbalwedstrijd Ajax-H.B.S. zijn uitverkocht. De politie heeft pamfletten van de N.S.B. in beslag genomen. Dr. C. van den Berg is benoemd tot directeur-generaal der Volksgezondheid. De spoorlijn Nijmegen-Arnhem zal niet geëlektrificeerd worden. De Raad van Indië heeft wijlen Edeleer van Aken herdacht. Er wordt een collecte gehouden ten bate van de kampen der Centrale voor Werk lozenzorg. Er is ingebroken bij J. H. Speenhoff. Zijn ridderorden zijn gestolen. Maar de advertenties zeggen mij toch het meest omtrent wat er in eenentwintig jaar veranderd is: Een tekenaar vraagt een kamer op goede stand. Huurprijs ten hoogste f 10 per maand. Een Stetson-hoed kost f 10.50. Te koop een zeldzaam mooie Engelse eetkamer f 225. Een warenhuis adverteert elegante mid dagjaponnen f 17.50 en ideale wandelschoe nen f 3.95. In Soest is een modern huis te huur „op keurigen stand" bev. 5 k.; badk.; 2 w.c.'s; keuken, keld. en garage, v. en achtertuin. Dir. te aanv. f 35 p. m.". Vleesprijzen: gevulde kalfsborst 70 ct. per pond, rolpens 45 ct. per pond; kalfs- rollade f 1.95 per 15 ons. In Den Haag zijn drie herenhuizen te koop ad f 6250 per stuk. En u kunt een speciale Paas-reis naar Parijs maken: drie dagen alles inbegrepen f24.50. Wat zou de stukjesschrijver van 1978 te schrijven hebben als hij deze krant van vandaag tussen oude papieren vindt? Elias „Het zou wel wenselijk zyn als minis ter Staf het tot zijn taak zou rekenen het Nederlandse volk nu eens op verstaan bare wijze te vertellen wat wel en wat niet kan, zowel hier als by onze NAVO-part- ners. Tot dusverre zijn er nog maar wei nig gewone stervelingen, die begrypen, waarom nu juist in ons land onmogelijk zou zijn wat in Duitsland, België en Enge land wordt voorgesteld als een aanpas sing van aanvaarde verplichtingen aan de de nationale omstandigheden. Totdat mi nister Staf de fijne nuances voldoende uit de doeken heeft gedaan is voor de brede massa van ons volk de vraag: of de part ners hielden zich niet aan de afspraak of er is weinig bezwaar, dat wij ook in Nederland naar middelen zoeken om de diensttyd te verkorten." Dit zei de voorzitter van de Katholieke Volkspartij, mr. H. W. van Doorn, in de rede, waarmede hij het zaterdag en zondag in Utrecht gehouden congres van de KVP opende. Sprekende over de huidige conjuncture le moeilijkheden zei mr. Van Doorn, dat de welvaart ons minder in de knel zou hebben gebracht, als men van vele zijden een opener qor en oog zou hebben gehad Vertrouwelijk gesprek tussen mr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer (links) en minister mr. J, M. A. H. Luns. voor de katholieke aandrang de spaar zin en het spaarprofijt van rijkswege te be vorderen. Het gaat thans om het grote politieke draaipunt van deze jaren: de vorming van een duurzaam bezit voor de brede massa van het volk. Hij achtte het een lichte juichkreet waard, dat A.R., C.H.U. en V.V.D. in het parlement als in strijd aandringen op een positieve bezits- vormingspolitiek en dat de ministers Suurhoff en Hofstra erkennen, dat de brede massa in staat moet worden gesteld deel te krijgen aan de kapitaalverschaffing. Bij het verkrijgen van een groter wel varen voor ons volk interesseert de K.V.P. niet zozeer het stoffelijk bezit, als wel de verkrijging van een menswaardig bestaan in geestelijke en maatschappelijke zin, alsmede de kinderen binnen het gezin de beste ontploiingsmogelijkheden te geven. Ditzelfde geldt ook bij het pleidooi voor betere arbeidsvoorwaarden in de mijnin dustrie. Wat de binnenlandse partijverhoudingen betreft stelde mr. Van Doorn vast, dat er in de afgelopen maanden momenten wa ren, dat K.V.P. en P.v.d.A. tezamen in staat waren tot een constructief beleid. Maar de P.v.d.A. zal toch verstandig doen wel te beseffen, dat deze ontwikkeling ern stig gevaar loopt weer ten kwade te keren, zodra men van socialistische zijde onvol doende rekening gaat houden met de nuch tere waarheid, dat de meerderheid van ons volk ervoor past te gedogen, dat getracht zou worden haar socialistische beleid op te dringen. Mr. Van Doorn betoogde, dat men als christenen, als katholieken, in de komen de jaren meer dan ooit rekening zal moe ten houden met de beide tendenzen, die zich in het socialisme aftekenen: een ex treem links gericht marxistisch socia lisme en een verwaterd en indifferentis- tisch socialisme. Hij stelde tenslotte vast, dat het de lei der der katholieke mijna beiders gelukt is wat meer begrip af te dwingen voor de zwaarte van de ondergrondse mijnarbeid en wat meer ontzag voor de kracht van de solidariteit tussen boven- en onder- gronders in de mijnen. De heer J. Aarden, directeur-secretaris van het Centrum vooi Staatkundige Vor ming, hee't een inleiding gehouden over het gemeente- en provincieprogram van CAIRO, (Reuter) De president van de Wereldbank, Eugene Black, heeft In Cairo meegedeeld dat zijn besprekingen met president Nasser van Egypte over een schadeloosstelling aan de aandeelhouders van de Suez-maatschappy succes hebben opgeleverd. Hij zal zijn bemiddeling in Tarijs en Londen voortzetten. In financiële kringen te Cairo zegt men dat Black's succes bestaat in een „formele machtiging" zijn bemiddelingspogingen voort te zetten. In buitenlandse diploma tieke kringen noemt men het resultaat van de besprekingen belangrijk voor de oplossing der geschillen, die Egypte met het Westen heeft. In deze kringen her innert men er aan dat de V.S. beloofd hebben de Egyptische tegoeden in dollars te zullen vrijgeven, als er een regeling tussen de Egyptische autoriteiten en aan deelhouders van de oude Suezkanaalmaat- schappij tot stand is gekomen. De Egyp tische minister van Financiën, Abdel Mo- neim el Kaissoeny, heeft meegedeeld, dat een speciale Egyptische organisatie de be sprekingen over de compensatie aan de aandeelhouders met de Wereldbank zal voortzetten. de K.V.P., zulks met het oog op de in 1958 te houden verkiezingen voor de Pro vinciale Staten en de gemeenteraden. In de namiddag hebben de deelnemers zich verdeeld over vier sectievergaderin gen. In drie ervan werd gesproken over de toekomstige welvaart, in Nederland, in Europa en in de wereld. In de vierde werd de inleiding, welke de heer Aarden had gehouden, besproken. Rede prof. Romme Zondag heeft de voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, prof. Romme, een rede gehouden over actuele vraagstukken. Hij juichte de Nederlands- Australische verklaring inzake Nieuw- Guinea toe, vooral omdat het belang van de bevolking van Nieuw-Guinea centraal is gesteld en gericht is op het recht van zelfbeschikking. Hij betoogde voorts, dat in de Verenigde Staten van Europa, waar naar wordt gestreefd, niet alleen het na tionaal eigene moet worden ontzien, maar dat daarop telkens weer een appèl moet worden gedaan om de grootst mogelijke kracht te kunnen ontwikkelen. Professor Romme critiseerde de opvat tingen van prof. Oud over de staatsmacht. „De wijze waarop prof. Oud spreekt over de staatsmacht veroorzaakt bij mij een glimlach, maar ook een grimlach. De vrijere loonvorming, zo betoogde prof. Romme, is de enige weg, waar langs de staatsmacht kan worden in gedamd en waardoor ook de arbeiders kunnen meeprofiteren van de economi sche resultaten. Tot h.et terugdringen van de staatsmacht werkt eveneens mede de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Een derde middel tot inperking der staatsmacht is de zaak der bezitsvor ming. Een wijd verbreide bezitsvorming moet een te sterke materiële pantsering van de staat voorkomen. De geestelijke evolutie in de socialis tische partijen gaat niet in snel tempo, maar er is toch wel een evolutie op het gebied der bezitsvorming. De ontwikkeling moet worden afge wacht, zei prof. Romme, die echter meen de de eis te mogen stellen, dat vóór 1960 de kwestie der bezitsvorming haar beslag zal krijgen. Zaterdagavond woonden de deelnemers aan het congres eeh voorstelling bij van het Ballet der Lage Landen. Tussen de eerste en de tweede scène van „De No lenkraker" begroette de K.V.P.-voorzit ter allereerst pater Stokman, die van een vrij langdurige ziekte hersteld is. Ver volgens begroette mr. Van Doorn de bui tenlandse gasten, in het bijzonder de Bel gische minister van Staat, de heer A. R. de Schrijver, die na de pauze een toe spraak hield over de Europese eenwor ding. De Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde heeft in Utrecht een algemene vergadering gehou den. Er werd met kracht gewezen op de noodzaak, thans, na de beslissing van bin dende adviseurs, voort te gaan met het streven naar de vervulling van een aan tal al eerder geuite tandheelkundige wen sen, welke erop gericht zijn betere waar borgen te scheppen voor het gevaar van „behandeling aan de lopende band", waardoor vooral voor de ziekenfonds-ver zekerden te weinig overblijft van de zo noodzakelijke vertrouwensverhouding tus sen tandarts en patiënt. De vergadering was van mening, dat ter voldoening aan de algemene behoefte aan tandheelkundige hulp een grotere in spanning nodig is op het gebied van de preventie, daar voorkomen beter is dan genezen. Met het oog hierop heeft de maatschappij besloten de invoering te be vorderen van vrouwelijke hulpkrachten, wier werkzaamheid zal liggen op het ge bied van de tandheelkundige verzorging van de jeugd. In het bijzonder wordt daar bij gedacht aan eer voorlichtende taak ten aanzien van de beste wijze van gebits verzorging en andere werkzaamheden, die ook kunnen leiden tot het tegengaan van tandbederf, aldus een communiqué dat na de vergadering werd uitgegeven. Het hoofdbestuur deelde mede, dat naar mogelijkheden wordt gezocht tot* vermin dering van arbeidsverlet als gevolg van bezoek aan de tandarts. Een desbetref fend rapport is in voorbereiding. Het Concertgebouw Orkest concerteerde zondagmiddag weer voor niet-Amsterdam- mers, ditkeer onder leiding van Carlo Maria Giulini, de Italiaanse dirigent, wiens interpretatie van Verdi's Requiem in het jongste Holland Festival een ongekend geestdriftige reactie ontlokte en die nu tijdelijk het hoofdstedelijke keurensemble onder zijn hoede heeft. Giulini is een dirigent van het gevoelstype, enigzins te vergelijken met Kubelik, die evenals hij een vurig temperament paart aan uiterst verfijnde zin voor kleur en nuance. De suggestie der directie van de Italiaanse maestro op het orkest leidde tot een be zield en kleurig musiceren, om te beginnen in een ons onbekende symfonie (in c) van Boccherini, vervolgens in Mozarts Piano concert in C (K.V. 503) en tenslotte in de uiterst dankbare orkestrale bewerking die Ravel maakte van de „Schilderijententoon stelling" van Moussorgsky. De symfonie van Boccherini is een aar dig stuk, waar men met genoegen naar luistert, maar dat tenslotte geen indrukken nalaat van bijzonder persoonlijke aard. Wanneer daarna de muziektaal van zijn tijdgenoot Mozart gehoord wordt, verhuist Boccherini via het achterplan naar het nevelige rijk der vergetelheid. Solist in het Concert van Mozart was de Italiaan Pietro Scarpini, wiens klare, pun tige en waar gewenst zeer zangerige ver tolking de meesterpianist in hem ver raadde. Het prachtige en toch zelden ge speelde concert kreeg door de intense samenwerking van solist en orkest een Het A.B.C.-cabaret van Wim Kan en I Corry Vonk vertoont op vijf achtereenvol gende avonden (tot en met woensdag) zijn tiende naoorlogse programma in de Haar lemse Stadsschouwburg, een revue van „schijnfiguren en schertsgestalten" onder de op alles en niets slaande titel „Engelen en spoken". Wie gij ook zijt, die dit leest, u moét daarheen gaan als u in de gele genheid bent. Beter amusement is in ons land niet te vinden en daarbuiten, voor zover ik dat kan beoordelen, maar heel sporadisch. In zekere zin is dit dus een jubileum voorstelling voor mij zelfs een dubbe le, want als ik mij goed herinner zag ik Wim Kan voor het eerst nu twintig jaar geleden op het helaas verdwenen toneel van het Leidsepleintheater in Amster dam: een wat schuchtere, onhandige con ferencier en liedjeszanger, niet eens zo'n erg goede partner in de sketches, die toen nog in de mode waren, bovendien. Louis Gimberg en Corry Vonk speelden daar de toonaangevende rollen. Het mag wel eens met bijzondere waardering worden gezegd, dat de laatste niet alleen haar aanzienlijke populariteit heeft weten te behouden, maar deze zelfs uitbreidde door ook aan een meer verfijnde smaak te be antwoorden zonder haar markante origi naliteit te verloochenen. Iedere typering van haar is in forse lijnen raak bepaald en tevens met voorbeeldige economie in doeltreffende details uitgewerkt. Met de waarlijk grote comédiennes heeft zij de noodzakelijke (maar hoe zelden gehoorde in Nederland weet ik alleen de actrice Nel Koppen naast haar te noemen) harde en scherpe articulatie gemeen, qok in haar gezongen voordrachten. Mede door haar kleine en wat gedrongen verschij ning doet zij soms denken aan een koddi ge -duikelaar, die wel eens kan doorslaan Wim Kan in zijn „pet"-nummer. naar de kant van het sentimenteel deer niswekkende of het ongerijmd pathetische zonder desondanks ooit te vallen. Haar excentriciteiten draaien altijd om een pal- staande kern van menselijke zwaarte kracht. Haar „Sneeuwman" en „De Schildpad" (op een knappe tekst van Kees Stip) behoren tot de hoogtepunten gaafheid, zoals men zich de verklanking van een compositie doorgaans slechts dro men kan. Het was een Italiaanse interpre tatie op zijn best; temperamentrijk maar volkomen beheerst, doorzichtig en zuiver van klankevenwicht. Scarpini wist ook de grote cadens van Busoni in de Mozartsfeer te houden. De „Schilderijententoonstelling" - waar mee Moussorgsky een overleden vriend, de schilder Hartmann. een even karakteristiek als origineel muzikaal monument oprichtte en dat door Ravel op verzoek van de diri gent Koussewitskv ongemeen schitterend georkestreerd werd - is een stokpaard (dit bii wijze van spreken, want het bezit ei kenschappen van een „volbloed") geworden der gastdirigenten. Het werk waarborgt een verzekerd succes, vooral met zo'n apparaat als het Concertgebouw Orkest, maar het biedt bovendien alle kansen om beeldend te musiceren, romantisch te zijn zonder overdreven sentimentsontladingen, te woe. keren met orkestrale kleuren, muziek te maken waarin de verbeelding een hartig woordje meespreekt en het orkest, maar niet minder ook het publiek, warm te sto ken en geestdriftig te stemmen. Giulini haalde er op briljante wijze zijn slag mee thuis en de reactie van het opgetogen publiek was van dien aard, dat zij als proef op de som kon gelden van de voortreffe lijke eigenschappen van het dankbare werk en tevens van de interpretatie. Jos. de Klerk I van het eerste gedeelte. Maar het liefste was mij toch het onbestaanbare „Manne- tje met een hoedje op". De gewezen pi loot A. Viruly progeerde haar als „Klaas Vaak" een romantische opvlucht te laten maken naar de hogere sferen boven het toneel van de strijd der wereldmachten, doch zij wist gelukkig binnen de gren zen van het anekdotische te blijven en een geslaagde landing in het clowneske te volbrengen. Gedurende de rest van dit jaar werkt (de plaats van Cilly Want innemend), de dansparodist Albert Mol aan de voorstel lingen mee. Zijn aandeel bestaat uit een malle imitatie van mannequins in een mo deshow, een in naïeviteit bekoorlijk duet in de stijl van door Spaanse groepen hier bekend gemaakte Zuidamerikaanse folklo re (tezamen met Sant Heijermans *en door Peter van Hattum toepasselijk op de handharp begeleid) en tenslotte uit een solistische persiflage op het zogeheten vrolijke ballet. Met zijn verrukkelijke overdrijving van alle maniërismen van het decadente genre behaalde hij een wel verdiend succes. Van de „zeven engel tjes" is nog weinig te zeggen. Zij kregen nauwelijks kans zich persoonlijk te doen gelden, met uitzondering van Nelly Wie gel die in „Gauw nog wat genieten!" een aantrekkelijke demonstratie van moge lijkheden in de kleinkunst geeft. Het „Feestcongres der ooievaren" en „De vier Dreeskinderen" vormden plezierige preludes (muziek van de verdienstelijke pianist Ru van Veen) op wat na de pauze komen zou. Tot zolang laat Wim Kan na melijk op zich wachten. Er wordt een stemming van gezellige, tintelende anti cipatie gewekt. Dat is een goed systeem. Het heeft niets met zelfverheerlijking te maken. Want Wim Kan is een artiest, die niet alleen door zijn unieke persoonlijk heid maar vooral door de aard van zijn humoristisch commentaar alléén moét staan. Eigenaardig is dat: eerst ziet men Corry Vonk excelleren in haar overwe gend kluchtige „mannetjes"-makerij, daarna komt Wim Kan ons bijna ander half uur aan het lachen houden met wat in wezen uitingen van een vrouwelijke in stelling ten opzichte van allerlei levens verschijnselen zijn. Al vaker heb ik de oude wijsheid te pas gebracht, dat menig maal in de kunstenaar evenals in de „ideale" minnaar een mannelijke en een vrouwelijke factor samengaan. Zo spreekt men over gevoel voor humor, hoewel het feitelijk om een verstandelijke beoordeling gaat. Wim Kan speelt uitermate grillig met wat zich aan zijn gevoel als onrede lijk voordoet in mens en maatschappij, waarbij zijn mannelijke logica hem een systeem in de absurditeit doet ontdekken. Het buitengewoon amusante gevolg daar van is, dat men daardoor uiteindelijk met hem het doodgewone als abnormaal gaat beschouwen. Misschien verklaart zulks mede, dat daardoor minister-president dr. Willem Drees als monument van nationa le deugd zo'n dankbaar mikpunt vormt voor zijn sublieme spotternij. Veel van wat de onvolprezen Kenneth Tynan eens over Danny Kay heeft geschreven, kan men ook op Wim Kan van toepassing brengen: als een medi sche hypnotiseur brengt hij ons bewust zijn in een toestand van aangename ver doving, waardoor wij alleen nog maar reageren met onze zintuigen voor het fantastische. Daardoor ook kan hij met zijn figuurlijke ontleedmes in de gezwel len en weefsels van onze ziekten en zwak ke plekken tasten zonder ons te bezeren. „Dokter A. B. C." is een zachtaardige heelmeester van het lijden aan de kwalen van deze tijd, die alle formules van het komische aanwendt om ons door lachen gezonder te maken. En als men tenslotte weer bijkomt, is men ook deze over eenkomst dank ik aan Kenneth Tynan als een hond zo weldadig moe en ont spannen tegelijk. Moet ik nog een analy se geven van de middelen, die Wim Kan gebruikt? Dat heb ik al zo vaak proberen te doen. Misschien is het goed eraan toe te voegen, dat hij bij zijn goochelspel met woorden, die hij verbuigt tot buiten hun gangbare of herleidt tot hun oorspronke lijke betekenis om er een onthullende zin in te ontdekken, gelukkig niet de dichter lijke gave der verwondering verliest. Feilloos is de dosering van het lachgas van de vluchtige elementen verfijnde kol der en weemoedige charme, waarbij de injecties trefzeker op precies het juiste moment met een weldadig prikkelende uitwerking hun doel bereiken. Op zijn best is Wim Kan als hij alle tot sleur geworden verhoudingen onderstebo ven praat en het binnenste buiten keert, als hij alledaagse figuren tot helden op blaast en hoogmogendheden tot zielige stumpers verkleint. Tot in het potsierlijke vergroot hij de aangenomen schijn om de kern van verborgen waarheid er ver rassend of beschamend in bloot te leggen. Hij heeft zijn onnavolgbare vorm gevon den door van zijn aanvankelijke tekort komingen karakteristieke kenmerken van zijn persoonlijkheid te maken. En hij speelt het klaar om een zaal vol gezeten burgers als finale een volkslied a la Johnny Jordaan te laten zingen. David Koning PARIJS (Reuter/AFP) De regering- Gaillard heeft nieuwe soberheidsplannen goedgekeurd, welke onder meer voorzien in nieuwe belastingen ten bedrage van 104 miljard franc, en bezuinigingen op de openbare uitgaven tot eenzelfde bedrag. De openbare uitgaven zullen in 1958 niet groter dan 5.300 miljard franc mogen zijn. De regering zal zich in dat jaar mogen verzetten tegen elke verhoging der uit gaven boven dit bedrag, zelfs indien deze extra-uitgaven zouden worden opgevangen door het scheppen van nieuwe ibkomsten. Voorts wordt het maximale tekort op de begroting voor 1958 tot 600 miljard franc teruggebracht. Deze voorstellen zjjn vervat in een wetsontwerp op speciale bevoegd heden op economisch en financieel gebied, dat deze week aan de Nationale Vergade ring zal worden voorgelegd. Het ontwerp verleent de regering tevens bevoegdheden de prijzen te beheersen en zaken die te veel berekenen, te sluiten. De indirecte belasting op de produktie van luxe- en semi-luxegoederen zal in 1958 met 5 pet. worden verhoogd, waardoor 'n reeks luxe- en semi-luxegoederen wordt getrof fen die in de zomer reeds in prijs omhoog gingen, toen Gaillard als minister van Financiën in de regering-Bourgès-Mau- noury deze belasting verhoogde. Auto's zullen niet door de nieuwe belasting wor- Bij een felle brand, 'veroorzaakt door een omgevallen petroleumkachel is zon dagavond in een buis aan de Molcnsteeg te Franeker een achtjarig meisje. Jannie van der M. omgekomen. Een twintigjarige jongeman, G. B., is met zeer ernstige brandwonden naar een ziekenhuis ge bracht. Vannacht maakte hy het naar om standigheden redelyk goed. De familie Van der M. zou maandag haar intrek nemen in de woning en bracht er zondag nog het een en ander in orde. De twintigjarige G. B., zoon uit het eerste huwelijk van mevrouw Van der M. was ziek en lag in bed in een der slaapkamers waar een petroleumkachel brandde. De andere vier kinderen van het gezin speel den in het huis. Bij het verplaatsen van het kacheltje is het onderstuk ervan omgevallen. De uit stromende petroleum vatte vlam en stroomde zelfs de trap af. In een ogenblik tijds brandde het gehele huis als een fak kel. De achtjarige Jannie heeft blijkbaar geen uitweg meer kunnen vinden, hoewel men haar nog voor een raam aan de ach terzijde heeft gezien, en haar toeriep er uit te springen. Na de blussing vond men het geheel ver koolde lijkje. De zieke jongeman, wiens kleren in brand stonden, is door een raam aan de achterzijde van het huis naar be neden gesprongen. Hij werd deerlijk ver brand bij buren binnengebracht, vanwaar hij naar het ziekenhuis in Harlingen werd vervoerd. De vader, S. van der M., die met zijn hand een raam verbrijzeld had om te kun nen vluchten, moest eveneens naar het ziekenhuis worden gebracht omdat zijn polsslagader door de scherven was door gesneden. Een elfjarig dochtertje moest zich redden door aan de voorzijde van het huis uit een raam te springen. De woning brandde geheel uit. Toen de brandweer arriveerde, viel er niets meer te redden. den getroffen, wel radio- en televisietoe stellen, scooters, motorfietsen, horloges, spiritualiën, porselein, bont, juwelen en karpetten. Volgens financiële waarnemers blijkt uit de voorstellen, dat de regering eerst alle hulpbronnen van het land wil mobi liseren, alvorens eventueel over te gaan tot het vragen van een lening in het bui tenland. Een verhoging ven de belasting op bui tensporige winsten met twintig percent moet dit jaar negen miljard franc opbren gen. De verhoging van de belasting op luxegoederen en andere belastingen die het zakenleven betreffen, zal ongeveer negentig miljard franc opleveren. Speciale volmachten De speciale bevoegdheden, die de rege ring wenst, omvatten: vaststelling van de prijzen bij decreet, tussenkomst van de regering bij de organisatie van de land bouwmarkt en wijziging van de verdeling der goederen op een zodanige wijze dat het aantal tussenschakels wordt verminderd. Voorts zal de regering volgens het wets ontwerp de exportprocedure en de be- paligen ten aanzien van het toerisme ver eenvoudigen en stappen kunnen nemen om nieuwe exportmarkten te vinden. De rege ring kan industrie en handel verplichten de verhoging voor hun rekening te nemen, indien zij de prijzen bij decreet op hun huidige peil bevriest. Vlees en kolen duurder (UP) Vandaag gaan de prijzen van levensmiddelen omhoog. Rund- en var kensvlees worden duurder, evenals kolen. De beste kwaliteit rundvlees zal 30-70 francs per kilo in prijs stijgen, ham wordt 50 francs per kilo duurder. De kolenprijs stijgt met 6.5 percent. In december worden prijsverhogingen van drie tot vijf percent verwacht voor koffie, peper, rijst, choco lade en kaas. Men voorspelt ook een stij ging van de gas- en elektriciteitstarieven. Het heeft er alle schijn van, dat deze stij gingen een nieuwe loonsverhoging onver mijdelijk zullen maken, hetgeen de inflatie zal bevorderen. SAN FRANCISCO (UP) De Ameri kaanse onderminister van Economische Za ken Douglas Dillon heeft op een bijeen komst in San Francisco gepleit voor een verstandiger politiek ten aanzien van de luchtvaartverdragen, die de V.S. met ver scheidene Europese landen hebben. „Toen deze verdragen gesloten werden, kort na de oorlog, waren diverse buitenlandse verdragspartners nog niet in staat, eigen luchtvaartlijnen naar de V.S. in te rich ten". zo zei hij, „maar nu hun dat wel mo gelijk is. zal Amerika aan deze landen be paalde landings- en andere rechten moe ten toestaan, omdat wij anders niet zullen kunnen rekenen op gelijke rechten voor de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen in het buitenland". WASHINGTON (UP) President Eisen hower is zondag voor een routine-onder zoek in het Walter Reed ziekenhuis te Washington opgenomen. Het Witte Huis legt er de nadruk op dat dit een routine- onderzoek is, evenals op 28 oktober 1956. Sindsdien is hij eenmaal voor het hart en eenmaal voor de longen onderzocht. Aan het einde van de volgende week zal pre sident Eisenhower enkele dagen rust ne men en golfspelen in Augusta.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5