r v. PRIMMETJE Ceta-Bever SPION IN BERLIJN r Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES N J Openhartig Brits rapport over ongeluk met kernreactor Kort en bondig MAANDAG 11 NOVEMBER 1957 4 Radio - televisie Veel medewerkers Jeugd in de kerk Amerikaanse dans ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Kwartet van Van Bree Canticum Sacrum „Behandeling Jer begroting heeft thans geen zin" Poëzieprijzen toegekend door gemeente Amsterdam Nederlander stichtte 100 jaar geleden medische school in Japan Mr. J. A. Berger naar Curagao Bemiddelaar in conflict bij de oliemaatschappij Instrumentarium deugde niet, maar mens nog dier heeft schade aan de gezondheid opgelopen Kerkelijk Nieuws Verf met glans en met gemak: CETALAC! PLASTICVEEF van Minister Staf sprak in Bonn met zijn Duitse ambtgenoot Overleg over de laagste ambtenarensalarissen DQOR SLIM HARRISON j Na het zien van het programma „Uit en thuis" (dat de televisie-sectie van de N.C.R.V. iedere maand op zaterdagavond verzorgt), moet men bewondering hebben voor de producer Klaas Rol, die er steeds voor zorgt, dat een bonte rij medewerkers op het beeld verschijnt. Van heinde en ver laat hij mensen komen. Zaterdagavond was het Minerva-Theater in Heemstede als studio ingericht. Een der wethouders van Marken kwam wat vertellen over het eiland dat nu met een dijk aan het vaste land verbonden is. Friezen, Zeeuwen en Volendammers toonden hun klederdracht, enkele lieftallige jongedames werkten mee aan een korte hondenshow. Verder waren er de drieling uit Amsterdam, die nu broe derlijk de militaire plichten vervult en de Haagse jongen die een groot aantal van diefstal afkomstige sieraden gevonden heeft. Tenslotte was er de treffende con frontatie van een echtpaar uit Antwerpen met hun redder uit 1949. Het Haarlems Kinderkoor Inter Nos had onder leiding van Jan Booda een aandeel in de gezelligheid. Het orkest van het „Uit- en-Thuis"-programma werd door Juan Petro gedirigeerd. De Ierse draadkunste naars Les Cortinas en het Engelse vocale ensemble The Mertinones, de bongosolist John de Miranda en de gitarist Wim van de Beek kwamen goed voor de dag, evenals twee debutanten, een Haagse xylofonist en een goochelaar-clown. Goos Kamphuis leidde de wedstrijd „Uit tegen thuis". Hieraan namen families uit Heemstede en Aerdenhout deel. De jury was „eervol ontslagen". De kijkers zullen dit niet betreuren, want de uitzending werd er vroeger onnodig door gerekt. De vragen waren bovendien niet bijzonder ingewik keld, zodat men het zonder specialisten kon stellen. De parodist Van Rijn beeldde voor de prijsvraag op geestige wijze een aantal figuren uit. De heer K. A. Vos uit Hilversum, van wie in de uitzending uit Leiden dubbel gangers waren gevraagd, ontmoette een dertigtal landgenoten die enigszins op hem lijken. Mevrouw Vos mocht de best op haar man gelijkende bezoeker aanwijzen Voor de volgende uitzending worden dub belgangsters van mevrouw Van Arkel uit Hoofddorp gevraagd. Als gewoonlijk hoor de en zag men voorts Jelle de Vries met een lied over de dingen van de dag en Pi Scheffer met zijn aantrekkelijke rubriek „Pas Geperst". De afwisseling in de jeugddienst van de Baptiste gemeente uit de Begijnhofkapel te Haarlem, die zondagmiddag door het con vent van kerken (C.V.K.) werd uitgezon den, de kortheid van de preek door ds. J. van Dam en de tijdsduur van precies een uur, hebben het met belangstelling volgen van de samenkomst.bevorderd. Jonge men sen lezen uit de bijbel voor en legden na de predikatie over „Wij willen daden zien" getuigenissen af. Liturg was dr. J. J. Ki- wiet (predikant-directeur van het Baptiste Vormingscentrum De Vinkenhof te Bosch en Duin) en medewerking verleenden ver der het kerkkoor onder leiding van A. Bak, de organist L. van der Weide en de hoboïst Johan Fischer. Goede beelden werden tenslotte gebracht toen de jeugd het internationale Baptiste lied „Gezegend zij de band" zong, waarbij de kerkgangers hand in hand stonden. Een indrukwekkend slot van de dienst voor jonge mensen. Zondagavond brachten AVRO, KRO, VARA en VPRO voor gezamenlijke reke ning in een relais van de Vlaamse televisie een voorstelling van het American Dance Theatre onder leiding van José Limon. In een studio-uitzending zonder publiek wer den vijf kleine en gedeelten van grotere balletten uit het repertoire uitgevoerd, waarvan vooral Nachtmerrie („Night Spell") in de choreografie van de ex- Nederlander Lou Hoving (alias Lucas Ho- vinga), die sinds 1948 met zijn vrouw Lavina Nielsen aan deze groep verbonden is en die zich in Amerika ontwikkeld heeft ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Me- tropole-ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.25 Dansmuz. 14.00 Pianorecital. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursoer. 17.45 Regeringsuitz.Rijksdelen overzee. Ontwik kelingsplannen voor de Nederlandse Antillen, door ir. J. P. Josephus Jitta. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Onverwachte gasten aan het firmament, door dr. H. Groot. Tweede lezing: Kometen. 19.00 Nieuws 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Kate- chismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Sopr. en piano. 21.30 Voor de zieken. 22.00 Phil- harm. ork. en solist. 22.25 Gram. 22.30 In het hart van een beweging, klankb. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Nouveauté's. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.Griekse kunst, door mevr. dr. H. E. s'Jacob. 11.30 Viool en piano. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Pianorecital. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Ac tualiteiten. 18.30 Harmonie-orkest. In de pau ze: Caus. over hoge of lage stemming. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gitaar recital. 19.25 Vrouwenkoor. 19.45 Toneelbeschou wing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Ope ra-facetten.. 22.55 Ik geloof, dat.., causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling. 23.21 Experimentele muziek. 23.41— 24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianorecital. 12.30 Weerber. 12.34 Pianorecital (verv.). (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.03 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Radiokron. 21.00 Gram. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.11 Pianorecital. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 Eurovisie- film. 21.20—23.05 Speelfilm. tot een danser van formaat, grote indruk maakte. In deze laatste kwaliteit heeft men hem als een expressieve Jago in „The Moor's Pavane" bewonderd, waarin Limon zelf de Othello-figuur uitbeeldde met een technische perfectie, een lenigheid en een kracht, die bewezen, dat hij ondanks zijn negenenveertig jaren nog een voortreffelijk solist is, die bovendien wat men bij vele jeugdige premiers danseurs mist over een prachtig expressief masker beschikt. Zijn werk als choreograaf getuigt van ve lerlei invloeden: vormen die herinneren aan het expressionisme, aan de melodra matische symboliek van Kurt Jooss, aan Spaanse en Mexicaanse folkloristische ele menten. De strakke groepen in het frag ment uit „New Dance" lijken regelrecht aan de ritmische gymnastiek der Scandi- naviërs ontleend te zijn. Typisch persoon lijke stijl-elementen vindt men in de lange, slepende bewegingen van de mannen, het voorglijden op gestrekte benen en zelfs op de knieën, veelal in combinatie met door vloeiend „grondwerk" waarmee hij dikwijls verrassende effecten bereikt. Knap en geraffineerd was ook het spel met de door lage spotlights geprojecteerde meer dan levensgrote schaduwen der dan sers tegen de lichte, decorloze horizon, waardoor een boeiende ritmische her haling der figuren en bewegingen ont stond, wanneer men zich er althans voor hoedde dit spel van licht en schaduw tot een autonoom spektakel te verheffen, dat nu en dan zelfs onze aandacht van de dan sers dreigde af te leiden. Beeldschermer Honderd jaar geleden, op 14 februari 1857, stierf te Amsterdam de Nederlandse componist en dirigent Johannes Bernardus van Bree. Met zijn heengaan werd een leven afgesloten dat versomberd werd door materiële zorgen en ziekte, maar dat ook de vreugde gekend had van een gezegende muzikale arbeid. Van Bree onderscheidde zich als dirigent en buitengewoon talrijk zijn de composities, die hij gedurende zijn betrekkelijk korte leven hij werd zesen vijftig jaar geschreven heeft. Zij zijn vrijwel geheel vergeten. Met de cyclus van tien uitzendingen onder de naam „Het Nederlandse Strijkkwartet" heeft echter de A.V.R.O. ook de aandacht van de luiste raars gevraagd voor een der vier strijk kwartetten van deze toondichter. Het strijkkwartet, het derde van dit viertal, in de toonaard van d geschreven, werd zon dagmiddag in een uitvoering door het Gau- deamus Kwartet uitgezonden. Het werd een prettige en zelfs vaak een verrassende ken nismaking met een werk, dat wel niet een voorbeeld van oorspronkelijkheid genoemd kon worden, maar dat toch bijzonder aan trekkelijk was door de openhartige muzi kaliteit, die de toehoorder er uit tegemoet klonk. Beethoven, Schubert en Schumann bleken op zijn fantasie veel invloed gehad te hebben. In navolging van de „Russische" kwartetten van Beethoven heeft Van Bree van dit werk ook een Russisch kwartet gemaakt met de variaties over het volks lied „De rode sarafan" (in onze tijd extra beroemd gemaakt door kozakkenkoren). De negentiende eeuw moge dan voor ons land arm geweest zijn aan oorspronkelijke, niet-beïnvloede Nederlandse muziek, wer ken die op een behoorlijk peil stonden, werden er toch wel geschreven. Daarvan getuigde het uitgezonden strijkkwartet van Van Bree. De stad Venetië gaf in 1955 aan de com ponist Igor Strawinsky een opdracht voor het schrijven van een compositie ter ge legenheid van een muziekfeest. Deze com positie werd een vocaal-instrumentaal werk, dat tot titel kreeg „Canticum Sa crum ad honorem sancti Marei nominis". Het is dus een gewijde zang ter ere van de evangelist Markus, wiens naam ook gege ven werd aan de befaamde kathedraal, de San Marco, in de romantische kanalenstad. Deze „Canticum Sacrum" behoort tot de laatste composities van Strawinsky, die zich er alweer in een groter isolement mee heeft geplaatst dan ooit te voren. Hij mag dan nog gebonden zijn aan beproefde com- B. en W, van Dordrecht: Het college van B. en W. van Dordrecht heeft de gemeenteraad medegedeeld, dat het niet mogelijk is de' gemeentebegroting voor 1958 in december te behandelen, zoals dat tot dusverre geschiedde. Het college is van mening, dat onder de huidige finan ciële omstandigheden van een zinvolle be handeling der begroting geen sprake kan zijn en wil daarom trachten eerst nog wat meer houvast biedende gegevens te verza melen. Waarschijnlijk zal de begroting nu in maart van het volgend jaar kunnen worden behandeld. Het college van B. en W. van Amster dam heeft besloten, twee poëzieprijzen elk bedragende 1000 toe te kennen voor een in 1956 door een auteur van Nederlandse nationaliteit in de Nederland se taal gepubliceerde bundel poëzie. Op advies van de jury, bestaande uit prof. dr. P. Minderaa, W. J. van der Molen en Paul Rodenko, werd een prijs toegekend aan Guillaume van der Graft voor zijn bundel „Woorden van Boord" en een prijs aan Maurits Mok voor zijn bundel „Stormen en Stilten". Op dinsdag 12 november zal het honderd jaar geleden zijn, dat de Nederlandse offi cier van gezondheid jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort zijn eerste college gaf aan de door hem in Nagasaki opgerichte medische school, waaruit later de medische faculteit gegroeid is. Bij dit eeuwfeest van de universiteit van Nagasaki zullen de fes tiviteiten gekenmerkt worden door drie hoogtepunten, waarbij Nederland ten nauwste betrokken is. Ten eerste zal een kleinzoon van een van jhr. Pompe van Meerdervoorts leerlingen, dr. S. Arase, het door hem in het Japans vertaalde boek werk „Vijf jaren in Japan", dat jhr. Pompe van Meerdervoort in 1868 in Nederland liet verschijnen, aanbieden. Ten tweede zal het Nederlands Instituut voor Internatio nale Culturele Betrekkingen de tot heden verschenen referatenbladen van „Excerpta Medica" aan de universiteit ten geschenke geven. De Nederlandse ambassadeur te To kio zal dit geschenk, dat tien jaargangen (183 delen) omvat, overhandigen. Tenslotte zal deze herdenking worden gecombineerd met de opening van een deel van de in 1616 opgerichte Nederlandse factorij op het eiland Deshima, dat de gemeente Nagasaki in zijn oorspronkelijke staat heeft laten herstellen. Via Deshima hebben de eeuwen door de westerse wetenschappen ingang gevonden in Japan. poneertechnieken, de essentie van zijn mu ziek" heeft geen aanknopingspunt meer bij gangbare esthetische beginselen, ja zelfs niet bij algemeen menselijke en -bindende wetten voor waf betreft melodische vor ming en muzikale continuïteitsgrondsla gen. Strawinsky staat alleen. Hij gevoelt zich waarschijnlijk als de roepende in de woestijn. Dit zou dan de klankenwoestijn kunnen zijn, die hij ons in deze gewijde zang voorzet: dor, harteloos, koel berekend, hard en stug. Wij kunnen ons voorstellen, dat menige luisteraar zondagmiddag tijdens de uit zending van dit werk door de A.V.R.O. onthutst en vol wrevel zijn radiotoestel heeft afgezet. Maar toch moet men de A.V.R.O. dankbaar zijn voor dit in elk geval oriënterende contact met deze „on gewone" muziek. En de grootste bewon dering moet men hebben voor het Neder lands Kamerkoor en het Radio-Filharmo nisch orkest, die onder leiding van Felix de Nobel de geweldige taak volbrachten het werk tot uitvoering te brengen, al zal dit ongetwijfeld gepaard zijn gegaan met verloochening van eigen expressief-muzi- kale principes. Golfbreker De regering van de Nederlandse Antil len heeft mr. J. A. Berger, voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars en voorzitter van de Sociale Verzekerings bank te Amsterdam, bereid gevonden op te treden als bemiddelaar in het conflict tussen de Curacaose Petroleum Industrie- Maatschappij en de Petroleum Workers Federation of Curagao. De heer Berger zal in de loop van de volgende week naar Curagao reizen. De onderhandelingen tussen de C.P.I.M. en de P.W.F.C., de vakvereniging van werknemers in het Curacaose oliebedrijf, zijn afgebroken. De P.W.F.C. heeft een ultimatum aan de directie van de C.P.I.M. gesteld, inhoudende dat het werk zou wor den neergelegd indien de looneisen niet vóór 14 november zouden zijn ingewilligd. Gelukkig smaakten de bessen goed, en Primmetje kon er nu tenminste zijn ergste honger mee stillen. Hij plukte er een flinke hoeveelheid van; en toen hij genoeg gegeten had, stak hij de rest in zijn zak voor onderweg. Toen stapte hij maar flink door, tot hij zo moe was, dat hij besloot, onder een boom enkele uurtjes te gaan slapen. Hij zocht een beschut plekje uit, en lag weldra in diepe rust51-52 Van onze correspondent in Londen De Britse regering heeft het rapport ge publiceerd over het incident van Wind- scale, de kernenergiecentrale voor mili taire doeleinden, waar op 16 oktober een van de beide kernreactors oververhit raakte en groot gevaar voor de omgeving opleverde. Het is gebleken dat de voor zorgsmaatregelen in deze oudste, en thans verouderde, kernenergiefabriek onvoldoen de waren, met name de instructies voor de controlekamer. Het instrumentarium van de reactor was onvolledig, zodat de wetenschappelijke staf geen onraad be speurde toen de temperaturen in een deel van de reactor een abnormale hoogte bereiken. Bepaalde veiligheidsinstrumen ten waren defect. Hoewel men wist, dat dit met een belangrijk instrument het ge val was, had men nagelaten dit te her stellen. Aangenomen wordt, dat in een cylinder, welke uraniumstaven bevatte, een breuk is ontstaan door een verkeerde behandeling van het verhittingsmechanisme. De radio actieve „straling" ontstond door de ont snapping van een geringe hoeveelheid jodium-isotoop in de atmosfeer. Niemand wordt voor de fouten aansprakelijk ge acht, zodat er geen sprake zal zijn van strafmaatregelen. Sluiting Er is alle kans dat de centrale zal wor den gesloten. De reactor, waarmee het on geluk gebeurde, is stopgezet en ook de tweede pis buiten werking gesteld. Voorzo ver kan worden nagegaan heeft mens noch dier schade aan de gezondheid opgelopen. Ontsmettingsmaatregelen onder het pu bliek behoefden niet te worden genomen, omdat de extra hoeveelheid radio-activi teit in de atmosfeer onbetekenend bleek. Geruststellend is dat een dergelijk ongeluk zich niet kan herhalen in de nieuwste cen trales van het type Calder Hall, die ge bouwd worden voor de elektriciteitsvoor ziening. Om elk enkel risico in de toekomst te vermijden, heeft de regering besloten drie commissies- te benoemen onder een onaf hankelijke voorzitter, Sir Alexander Fleck, voorziter van het concern Imperial Che mical Industries. Deze commissies zullen nagaan of het orgaan voor kernenergie goed functioneert en ook aanbevelingen Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schelluinen W. Vroeginde- wey te Bleiswijk, te Sleeuwijk (toez.) P. H. de Pree te Ingen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Rozenburg J. H. Carlier te zutphen. ADVERTENTIE doen over het lot van Windscale. Mense lijke fouten lagen ten grondslag aan het gebeuren in Windscale. Groot-Brittannië heeft in twaalf jaar een kernenergie in dustrie opgebouwd, zonder dat er één en kel mensenleven verloren ging en zonder dat er materiële schade werd aangericht. Het kernenergiebedrijf zal, evenals elke andere menselijke onderneming, van fou ten moeten leren. De commissie van on derzoek, met de kerngeleerde Sir William Penney aan het hoofd, heeft voor de pers het regeringswitboek toegelicht en alle vragen beantwoord. Het was een openhar hartige uitwisseling van gedachten, waar bij met geheimzinigheid werd afgerekend de enige manier om de ongerustheid bij het publiek weg te nemen. De minister van Oorlog en van Marine, ir. C. Staf, heeft in Bonn een bezoek ge bracht aan zijn Westduitse ambtgenoot minister Strauss. Zij hadden een infor meel gesprek over NAVO-aangelegenhe- den, met het oog op de vergadering van de NAVO-ministerraad, die in december in Parijs zal worden gehouden. Over de inhoud van het gesprek is in Bonn officieel niets bekend gemaakt. Aan genomen wordt, dat gesproken is over een nauwere samenwerking tussen de landen der Westeuropese Unie bij de produktie van oorlogsmaterieel. Er zou in de komende NAVO-ministerraadverga- dering- vooral- gesproken worden over Duit se medewerking bij de ontwikkeling van raketwapens. Daar thans overleg wordt gepleegd in en met de Stichting van de Arbeid tot verbetering van de inkomenspositie der laagstbezoldigden wegens de recente stij ging van de indexcijfers der prijzen, is de regering bereid over datzelfde onderwerp het overleg in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenza ken te openen, aldus heeft de minister van Binnenlandse Zaken geantwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid de heer Van der Zanden (K.V.P.) over de beëindiging van het overleg tussen een aantal centrales van overheidspersoneel en de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken over de financiële posi tie van het lager en middelbaar overheids personeel. Geschenk. Het centraal militair hospi taal te Utrecht heeft vrijdag via het Prin ses Irenefonds een televisietoestel gekre gen, dat door het ijsballet van Maxi en Ernst Baier geschonken is. 53. Ik sla de kap op en zie dan ook een echte motor. Nu begrijp ik 't niet meer.of liever.ik begrijp t maar al te goed. Ik zoek in de schuur naar nog een andere bron van inlichtingen, als ik plotseling een langwerpige kist ontdek met deze bijzondere opschrif ten: FRANS LEGER. VOORZICHTIG BREEKBAAR! 765.JH.N 7. Kijk eens aan, het wordt steeds interessanter... wat zeg ik, opwinderder. Met voldoening kijk ik in het rond. Ik wrijf in mijn handen van plezier. Nu hoef ik alleen nog maar de villa te inspecteren en ik kan op een welbestede avond te rugzien. Uit de schuur lopend, kijk ik naar de twee mannen die op de grond liggen uitgestrekt. De gummiknuppel is een eerste klas slaapmiddel, handig en rustig. Ondanks alles buig ik me over het lichaam van mijn tweede slachtoffer heen en fouilleer hem. Niets. En die beste Josef? Ik kijk hem met zorg na en heb er wel voldoening van. In een van de zakken van zijn blauwe overall zit een bos sleutels. Die sleutels moeten van de villa zijn... Laat ik 't meteen maar even proberen. Als ik de trapjes oploop naar het kleine bordes, gaan mijn gedachten onwillekeurig naar miss Morelli uit. Het vrouwtje heeft nog een afspraak met me in de Savoy... dat moeten we niet vergeten. Ik heb nog een appeltje met dat meisje te schillen, buiten mededin ging. Een blik op mijn horloge. Al kwart voor drie. Ik zal snel en goed moeten toeslaan. Mijn hand rust op de deurknop, die ik omlaag druk. De deur gaat gemakkelijk open, alles gaat uitstekend. Kom Sammetje.aan het werk! HOOFDSTUK II Over een paar minuten zal ik weer terug zijn in Chamonix. De auto neemt de hellingen van deze nogal bergachtige weg gemakkelijk. Al rijdende denk ik na en neem de situatie nog eens door. Om te beginnen is Kurt de moordenaar, of liever de aanstichter van de poging tot moord op June Douglas, ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) die hij heeft aangezien voor een employé van de Franse inlichtingendienst. De auto die ik tegengeko men ben alvorens in Saint Servais te arriveren, moet dus door Walter Sullivan gereden zijn. Ik moet zeggen dat hij wel tempo gereden heeft, nadat hij me kort tevoren in de Savoy vaarwel had gezegd. Verder heb ben de opmerkingen van June Douglas over de villa van de weduwe Sainton, en het clandestiene bezoek dat ik net heb gebracht, er wel toe bijgedragen dat ik het plan van Kurt en van miss Morelli nu beter dóór heb. Maar dat plan zal in elk geval gedwarsboomd moeten worden. Helaas zijn er twee wolkjes aan de horizon versche nen die de situatie aanzienlijk zouden kunnen beder ven. In de eerste plaats; het signal nent dat men van mij heeft in hotel Bellevue in Saint-Gervais. De por tier van het hotel en de chef van de receptie zullen ongetwijfeld tegenover de politie verklaren dat ik de moordenaar ben. Even heb ik gedacht dat er bij de recherche twijfel gezaaid had kunnen worden door het feit dat June aanvankelijk met Kurt naar boven is ge gaan. Maar het feit dat zij zelf aan de telefoon heeft geantwoord „dat ik maar naar boven moest komen", zal bij de recherche de overigens heel logische ge dachte doen postvatten: „Toen die manke kwam leef de zij nog". Het tweede punt dat nog al wat moeilijkheden kan opleveren is de tijdelijke uitschakeling van de twee mannen, die in de schuur van de villa van de weduwe Sainton alias Clara Kolberg te werk waren gesteld. Wal ter en Grace Sullivan zullen voelen dat iemand hen tegenwerkt... zij zullen gaan aarzelen of zij het be raamde plan nog wel zullen uitvoerenen dat zit me nog het meest dwars. Ik ben vastbesloten mij te ver zekeren van de persoon van Grace Sullivan alias miss Morelli en wel om twee redenen. De eerste is dat Kurt het plan zonder haar niet zal durven uitvoeren de tweede dat de ontvoering van miss Morelli het doel van mijn missie is. Weliswaar zou ik zowel „Fran- coise" als miss Morelli in één klap willen slaan, maar ik ben bang dat dat niet zal lukken. Met een vaartje van veertig kilometer rijd ik het slapende Chamonix binnen. Ik zet de wagen niet in het daarvoor bestem- de park bij de Savoy neer, maar even verder: ik hoef maar een paar honderd meter te lopen naar het hotel. Een kleine steeg is een prachtige p'aat- en ik laat de auto er achter. De portier slaapt vredig, comfortabel geïnstalleerd in een clubfauteuil van de wachtkamer van het hotel. De deur heeft bijna geen geluid gemaakt en het zal morgen op geen stukken na mogelijk zijn de politie te vertellen hoe laat ik ben thuis gekomen. Ik neem met opzet de lift niet, maar loop over de dikke lopers van de trap naar boven, waar mijn voetstappen geen enkel geluid maken. Voor mijn kamerdeur aarzel ik, dan steek ik de sleu tel in het slot... Langzaam draai ik de sleutel om... dan grijpt mijn hand naar de knop van het licht. Nauwelijks ben ik het vertrek binnen of ik hoor een mannenstem zeggen: Handen omhoog, meneer Michaël O'Connor. Voor mij staat commandant Delarue met twee mannen van de Franse inlichtingendienst, luitenant Vicard aan de ene kant en Sauvoit aan de andere. Tegenover een dergelijke overmacht kan ik- maar één ding doen: mijn handen omhoog steken en glim lachen. Hetgeen tot gevolg heeft dat commandant De larue rood aanloopt van kwaadheid. U hebt ons een mooie poets gebakken, meneer Sam Morgan. Hoe zo? U vergist zich, ik heet Michaël O'Connor. In uw werk, inderdaad, maar u werkt voor de Amerikaanse F.B.I. Pardon Het heeft geen zin u van de domme te houden, we zijn volledig op de hoogte. Werkelijk? Laat uw armen maar weer zakken, ik weet dat u niet gewapend bent. Dan vergist u zich toch. Ik haal zo nonchalant mogelijk twee revolvers te voorschijn, die ik op tafel leg. Commandant Delarue bijt zich op de lippen en de kleur van zijn gezicht wordt van rose karmijnrood. Wat? Was u. Inderdaad... En mag ik nu weten wat mij het plezier verschaft u hier in mijn kamer aan te treffen? (Wordt vervolgd Verlengd. Door de steeds toenemende belangstelling vooral van de zijde van het onderwijs en grote Amsterdamse be drijven heeft de directie van het Am sterdams Stedelijk Museum besloten de expositie „Hier uw Haven" in het Amster dam Historisch Museum „De Waag" tot 2 december te verlengen. Huizen op cultuurgrond. In Ede zul len 40 landbouwers hun bedrijf aan de gemeente moeten afstaan. Het gemeentebe stuur heeft besloten voor de tweede keer 120 hectaren cultuurgrond voor woning bouw te bestemmen, ondanks protesten van de belanghebbenden en van de Stich ting voor de Landbouw. De gedupeerden worden financieel scha deloos gesteld, maar de mogelijkheid voor hen elders grond te bemachtigen is zeer klein. Botersmokkel. Douaniers uit Eeklo in België hebben te Maldegem na een achter volging een auto met 800 kg. Nederlandse boter in beslag genomen. De smokkelaar wist te ontkomen. Hollandweek. Stichting Nederlandse Export Combinatie houdt van 25 tot en met 29 november een „Holland-show" van belangrijke exportartikelen in Edinburgh. Honderd Nederlandse fabrikanten expose ren daar hun produkten. Schotse waren-- huizen en grootwinkelbedrijven verlenen hun medewerking door gedurende deze tentoonstelling Nederlandse waren te etaleren. Voor studenten. Op het terrein achter het Leids Academisch Ziekenhuis zijn ze ven moderne studentenpaviljoens geopend, bestemd voor huisvesting van totaal 103 mannelijke studenten. Zij zijn tot stand ge komen met medewerking van het rijk, dat de onrendabele top van de bouwkosten heeft gefinancierd, en de Rijkspostspaar bank, die een lening van zevenhonderd duizend gulden heeft verstrekt. Koninklijk bezoek. Het ligt in het voornemen van de Koningin op 20 novem ber ^en niet-officiegl bezoek aan Leeuwar den te brengen. Onderscheiding. Ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag is te zijnen huize te Warmond aan mr. E. E. Menten door mr. J. C. baron Baud, namens de Koningin het grootkruis in de Huisorde van Oranje overhandigd, zulks wegens de vele per soonlijke diensten, door mr. Menten aan het Huis van Oranje betoond, laatstelijk nog in verband met de komst van prinses Beatrix te Leiden. Mr. Menten is voor zitter van het Leids Universiteitsfonds. Ploegwedstrijd. In de Mariapolder te Strijen zijn vrijdag de nationale ploegwed- strijden 1957 van het Ploegcomité Neder land gehouden. Er traden 19 deelnemers tegen elkaar in het krijt. Eerste werd A. van Dijke uit Wolphaartsdijk, tweede en derde werden W. van Dorp uit Rozenburg en K. Eelman van Texel. MAANDAG 11 NOVEMBER Stadsschouwburg: ABC-cabaret ö.l.v. Corry Vonk en Wim Kan: „Engelen en Spoken", 20 uur. Concertgebouw: „Bel Canto", Italiaans operaconcert, 20 uur. Frans Halsmuseum: dr. J. Smalbraak, laatste voordracht over „Wat iedere vrouw weten moet", 20 uur. Brinkmann: Lode van Gent voor „Geloof en Wetenschap" over „Het land .van Berbers en Arabie ren", 20 uur. Gebouw Frans Halsstr. 7: Tentoonstelling van huishoudel. en ge zinsvoorlichting „Winterfeesten in het ge zin" tot en met 15 november. Brinkmann: Lezing over effectenbeurs voor oud-leer lingen Academie voor Voortgezet Econo misch Onderwijs, 20.15 uur. Brinkmann: Lezing door J. de Groot voor Vereniging voor Pedagogiek over de zorg voor de so ciaal labiele jeugd, 20 uur. Minerva: „Wil de vruchten", 18 jaar, 20.15 uur. Rem brandt: „Silk Stockings", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Porte des Lilas", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor: De hel der verlorenen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido: „Mam'zelle Striptease", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: ,Hij die sterven moet", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio: „De droom van een bakvis", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy: Ieder schot is dodelijk, 14 jaar, 19 en 21.15 uur. DINSDAG 12 NOVEMBER Stadsschouwburg: ABC-cabaret o.l.v. Corry Vonk en Wim Kan: „Engelen en Spoken", 20 uur. Concertgebouw: Noord hollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Ma- rinus Adam, derde concert serie D. Solist Casper Cassado, 20.15 uur. HBS Raaks: Uitreiking prijzen van Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, 20 uur. Boeken rode, Heemstede: Lezing door J. P. Strij- bos voor Buurtbelang Aerdenhout over Spitsbergen, 20 uur. Minerva: „Wilde vruchten", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt: „Silk Stockings", alle leeftijden, 14, 16 15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: „Porte des Lilas", 14 jaar, 14.30 en 20 uur. Luxor: „De hel der verlorenen", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Lido: „Mam'zelle Striptease", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Cinema Pa lace: „Hij die sterven moet", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Studio: „De droom van een bakvis", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. Roxy: „Ieder schot is dode lijk", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6