i 18.90 I Koopje van de week| E I De trawler maakte in de „stoomtijd" een snelle opgang t Schuttersveld l manchester UITSTEKENDE PRESTATIE DOOR „TAVIDO" Soliede bouw zorgde voor een lange levevensduur t vier gulden minder, t t Vijf-en-vijftig Ons openbaar leesplankje WOENSDAG 13 NOVEMBER 1957 6 LANGS SLUIZEN EN HAVENS t t Textiel en woninginrichting Stem des Volks zingt „Orpheus" in Santpoort Tegen Prowano II faalde dubbel v. WeelderenOort Drie ongevallen op het terrein van Hoogovens OLD CLOTHES NEW Vermoeiend lawaai Sint en dood Feest in het papier Voor de blinden Boekjes in nieuwe band en een nieuw pand Ghr. Metaalbedrijfsbond IJmuiden veertig jaar Examens COR v. d. MEER DE EERSTE stoomtrawlers die tegen het einde van de vorige eeuw in Engeland werden gebouwd hadden de brug achter de schoorsteen boven de kombuis en dat was begrijpelijk, want de vissers meenden toen een beter gezicht op de uitstaande lijnen te hebben. Vele trawlers hadden toen zelfs een open stuurhuis en het beteken de al veel wanneer de- stuurhut vóór de schoorsteen werd geplaatst. Kort daarna verschenen de eerste trawlers met een bak toen werd het aanbrengen van een sloe- pendek heel gewoon en thans zijn we er al aan gewend dat het achterschip aan bak boordzijde dichtgebouwd wordt. Toch hebben vele trawlers uit de vorige eeuw een lang leven gehad en dat pleit voor de scheepsbouwers. Zij hebben wel heel wat gebouwd, want rond de eeuwwisseling hadden Engeland en Schotland al meer dan 1000 stoomtrawlers. Het is bekend dat ons land spoedig van de Britse scheepsbouw op het gebied van trawlers ging profiteren en wel door rederijen en rederijtjes die in IJmuiden werden opgericht. De foto toont één van die stoomtrawlers uit de beginperiode van het IJmuider trawlerbedrijf. Het is de Batavier II IJM 107, welke naam het schip heeft gedragen van 1908 tot 1924, toebehorende aan de Zeevisserij Mij. Batavier II, waarvan de heren Tubbesing, Fennell en Reygersberg directeuren waren. Er was ook een Bata vier I, gemerkt IJM 106. Voordat deze rederij het haar eigendom kon noemen had zowel de Batavier I als de Batavier II al een lang leven achter de rug. De trawler werd nieuw uitgehaald in het jaar 1892. „Auricula" was de eerste naam toen de scheepsbouwers J. H Re- noldson Sons in South Shields het vaar tuig aan de Britse visserij-mij. opleverde. De Engelsen hebben er bijna 13 j. mee ge varen. Het is namelijk zo dat het schip in 1905 aangetroffen wordt in IJmuiden. Aangekocht door de N.V. Zeevisserij Maat- ADVERTENTIE AAAAAA AAAAAAA AA AA A A AAAA AA/A Als het voor u niet veel uitmaakt of u vier gulden meer voor een Manchester broek betaalt, dan is dit géén aanbie ding voor u Maar als u deze broeken van die u nergens goedkoper kunt vinden dan voor minstens drie en twintig gulden, nu aangeboden worden voor aarzel dan niet, maar kom morgen bij tijds naar ons en koop dan zo'n broek in sportmodel met omgeslagen pijpen, anti-slip tailleband, riemlussen en achterzak met ritssluiting. De zakken zijn met leer versterkt. Donderdag begint om half negen de verkoop van de beste SCHUTTERS VELD MANCHESTER BROEKEN die u zich denken kunt.... en voor een prijs die niets meer met de waarde te maken heeft voor slechts In alle normale maten. w n Lange N'ieuwstraat Telefoon 5205 Marktplein IJmuiden Deelnemer K.L.M.-actie. De afdeling Santpoort-Bloemendaal van de „Stem des Volks" zal zaterdagavond 16 november in „De Weyman" te Sant poort-Dorp een uitvoering geven met medewerking van de alt Elly Imhoff, de sopraan Regina Beekman, dé sopraan Frieda Oosterhof-de Boer en met bege leiding van „Morgenrood" afdeling Bilt- hoven en de heer P. Post piano. Het pro gramma vermeldt „Orpheus" van Gluck. Het geheel staat onder leiding van Her man Haftink. De Batavier II, een oudje uit IJmuidens trawlerrijen. schappij Zeeland werd het de IJM 107, maar de naam bleef onveranderd. De Camellia IJM 104, Escallonia IJM 105 en de Boronia IJM 107 waren eveneens bij die rederij ondergebracht. Dit waren wel de oudste schepen die deel uitmaakten van de onder directie van G. Planteydt staande trawlers, verdeeld over zeven maatschappijen die namen hadden van provincies. De vier „Zeeland"-trawlers werden gevoerd door de schippers K. Gou da, J. de Groot, D. Zwart en A Zwart, stuk voor stuk namen die een bekende klank hebben in het trawlerbedrijf van IJmuiden. De rederij ging een goede toe komst tegemoet en met een vloot van meer dan 20 stoomtrawlers verschatte zij velen werk. Niemand dacht eraan dat de maatschappij wel eens al te hard v?n sta pel was gelopen. Er werden verliezen ge leden en men bleek niet te zijn opgewas sen tegen de wisselvalligheden in het vis serijbedrijf. Volhouden was niet langer mogelijk en in 1908 kwamen de schepen voor de kant te liggen. De grote slag volgde kort daarna en alle schepen wer den verkocht. Naamsverandering „Ons schip" van deze week kwam te recht bij de rederij, die we al eerder heb ben genoemd, de Mij. Batavier en kon weer aan de visserij gaan deelnemen, zij het onder een andere naam: Batavier II IJM 107. Dit duurde ruim 15 jaar, waar van 4 oorlogsjaren, waar het schip zich goed doorheen heeft geslagen. In 1924 ging de trawler echter weer van baas veran deren. Het schip werd eigendom van de heren J. van der Made en D. Horn op richters van de Stoomvisserij Mij Klaver- bank en als Jeane IJM 107 ging hel weer naar zee. De laatste naam waaronder het vaartuig gevaren heeft is „Johanna" geweest en die verkreeg het in 1930 toen het w.as gaan toebehoren aan mej. Hof. maar d? beste jaren waren al voorbij. De grote staking in 1933 deed er niet veel' goed aan, want vlak voordat de tweede wereldoorlog uitbrak lag de „Johanna" meestal stil. Diezelfde oorlog heeft het bestaan van de oude traw ler gerekt. Wonder boven wonder had de bezetter geen interesse voor het schip, al thans niet om het deel te laten nemen aan de oorlogvoering. De rederij L. Parlevliet kon de oude „Johanna" weer in de vaart brengen en in 1941 kon men het schip dagelijks voor de kust aantreffen en dat is de gehele oorlog doorgegaan. In 1944 verplaatste de visserij zich naar Delfzijl en ook de „Johanna" was daar van de partij. Ter ruste Maar zodra de oorlog ten einde was werd de kleine trawler niet meer aange keken. Het is toen nog korte tijd in de vaart geweest, maar het was één der eer ste die met bemanning-gebrek begon te kampen. In maart 1947 is het vaartuig voor de laatste maal in IJmuiden aan de markt geweest en na twee jaar van rust werd het door de sloper uit het Spuikanaal weggehaald. Arie van der Veer (Nadruk verboden). Tafeltennis in Veisen VTC 1 ondernam deze week de reis n-ar Haarlem, om daar de strijd aan te binden tegen Prowano 2. De uitstekend spelende Swart van Prowano wist zijn 3 partijen alle in winst om te zetten. Slechts van Weelderen bood behoorlijke tegen stand maar moest toch na 3 games in Swart zijn meerdere erkennen. Tegen Snabile en Van Elsland haalden Van Weel deren en Oort de punten binnen. Snelders speelde een uitstekende partij tegen Van Eisland en wist te zegevieren. De stand was dus voor het dubbelspel werd aange vangen 5-4 in het voordeel van de TC'ers. Hoewel er verwoed werd gevochten, wis ten Oort en Van Weelderen, die elkaar deze avond beslist niet begrepen, het. kost bare matchpunt van het dubbel niet te scoren, zodat deze ontmoeting eindigde in een gelijk spel. VTC 2. opereerde eveneens op vreemde bodem. In de verwachting in het nog ong- slagen team van DSB geen gemakkelijke tegenstander te hebben, ondernamen Noorman c.s. de reis naar Haarlem. Dat deze verwachting niet ongegrond was maakten de DSB-ers duidelijk door met een verdienstelijke 6-4 z- ge hun ongesla gen positie te handhaven. Dekker nog steeds in prima vorm wist 2x +e zegevie ren. Jammer was het dat hij zijn derde partij met het kleinst mogelijke verschil zag verloren gaan. Charles Noorman wist slechts een van zijn partijen in winst om te zetten; vrotTwe Fortuna was hem echter op deze avond beslist niet welge zind; de beide andere partijen verloor hij op het nippertje en van enig krachtsver schil met zijn tegenstanders was geen sprake. Van Hal zag geen kans een winst punt te scoren. Wel zagen de VTC-ers nog kans het dubbel in hun voordeel te beslis sen. VTC 3 en 4 handhaafden hun ongesla gen posities door met ruim verschil (8-2 en 10-0) over hun tegenstanders DSB 3 en 5 te zegevieren. VTC 5 smaakte voor het eerst het zoet der overwinning. De zwakke broeder in hun afdeling, Bloemendaal 3, werd met een 10-0 nederlaag naar huis gestuurd. VTC 1 dames moesten in de derde klas tegen VGZ1 met een gelijk spel genoe gen nemen. Door uitstekend spel van Letty van Duyl werd een nederlaag voorkomen. Mary Goossens kan blijkbaar de juiste vorm nog niet vinden en heeft dan ook geen van haar partijen kunnen win nen, iets wat onbegrijpelijk is, daar zij vorig jaar als de beste bij de dames het eerste team naar het kampioenschap leidde. Hopelijk kunnen wij binnenkort dan ook weer goede resultaten van haar verwachten. Guus van Keulen, tie de zo merrust ook nog niet geheel te boven is wist twv.e van haar partijen te winnen. Ook het dubbel was voor de VTC dames zodat een gelijk spel oehaald werd. VTC 2 dames ondervonden heftige tegen stand van Te Zaanen 2, maar zagen toch nog kmis een gelijk spel uit het vuur te slepen. Tweemaal winst voor Henny Jonkman en Janny Parson en eenmaal van aanvoerster Hanny Warners. VTC 3 dames zorgden voor een verras sing door in de uitwedstrijd tegen Rytelbi hun eerste winstpunten binnen te halen. Goed spel van Gerda Gras, die al haar partijen ..in winst omzette legde de grond slag voor deze overwinning. Gré Belfroid gesteund door de goede resultaten van haar aanvoerster wist tweemaal te zege vieren. Ook het dubbel brachten zij vervol gens op hun naam, waarmede de zege een feit werd. Debutante-competitiespeelster Ria van Os kon nog niet tot wi - ft komen, maar weerde zich verdienstelijk. Viermaal winst, driemaal een gelijk spel en slechts eenmaal verlies, was de rijpe oogst van deze week voor de VTC teams Op het terrein van Hoogovens te IJmui den hebben zich maandag drie ongevallen voorgedaan, waarbij drie personen wer den gewonck Zij moesten naar het Roode- Kruisziekenhuis te Beverwijk worden overgebracht. Het eerste ongeval geschiedde toen bij de in aanbouw ujnde Hoogoven 4, toen een vallend stuk gereedschap de schilder van de firma De Vries, de heer A. B. uit Haarlem aan het hoofd trof. B. had juist even zijn helm afgezet en liep nu een scheurwond aan het hoofd op. Bij de slakkenzeverij van Pelt en Hooykaas reed een vrachtauto mei slak achteruit de inrit oinnen. De chauffeur van de afdeling ovenbouw, C. S. uit Heems kerk, die hier met iemand stond te piaten, moet de vrachtauto niet hebben opge merkt en raakte bekneld tussen de auto en het portaal. Hij lie* kneuzingen aan de borst en het linkerbeen op. In de Martin-staalfabriek werd het der de ongeval gemeld, toen men op Het giet- bordes een kleine nijskraan met behulp van een kettingtakel wildp verplaatsen en de trekhaak losschoot. De arbeider van Werkspoor, J.V. uit Utrecht, liep daar bij een gebroken linker onderbeen op. Vfjf jaar geleden om precies te zijn op acht no vember 1952 had ik het genoegen een gouden bruids paar op deze plaats mijn felicitaties aan de voeten te vlijen nu, op de grens tussen goud en diamant is er wederom een blij moment aangebroken. Frederik Ja cobus Wilhelmus v. d. Kolk en zijn Hendrika vieren het feest hunner 55-jarige echt vereniging. In de maand oktober heeft de Gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek aan de Heidestraat weer niet stil gezeten en zich de kasten andermaal gevuld met schone banden en wijze werken. Hier zijn de nieuwe aanwinsten: ADVERTENTIE Weer in korte tijd gereed KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Het gebeurt vandaag in alle monterheid en goede luim tezamen met de kleine schare kinders en klcinkin- ders en deze halve-Velsena- ren (alleen Hendrika werd hier als een v. d. Plas(je) ge boren, want vader was Leid- se import) kunnen zich over tuigd houden van mijn her nieuwde beste wensen: het ga hen goed tot het diamant en verder veel verder nog! Het is bedroevend te mer ken, vrinden, hoe een klein stel rabauwen een avond als van IJmuidens Roem weet te verrom,melen. Zaterdag avond in het Patronaat ging daar het eerste van de serie van twee concerten, waarmee IJmuidense accordeonisten het winterwerk aanvangen en het is geen ogenblik rus- stig geweest in de zaal, dank zij de jongeliên, die zich met hun onbeschaafde ma nieren in gelegenheden den ken te moeten ophouden in zalen, waar gemusiceerd wordt. Waarom kómen zij dan, zult gij. mij verbijsterd vra gen? Welaan zij komen niet vanwege de muziek, die hen blijkbaar geheel ge stolen kan worden, maar vanwege de mystieke aan kondiging, dat er gedanst (nou gedanst....) kan wor den achterna. En dan komen zij en maken alvast vooraf platte herrie, zodat het het orkest en de conférencier en allemaal een groot einde de keel uit gaat hangen om nog langer voor dit publiek te spelen. Dat een dirigent onder zulke omstandigheden door laat spelen is zijn zaak, al zou ik het vértikken en af tikken, maar dat er onvol wassen en geestelijk onge wassen knaapjes en meide kens te vinden zijn, die hun botheid op deze wijze eta leren, moet voor deze ziel tjes toch wel een moeizame wijze van zelfhandhaving worden. Altijd een ander ergeren wordt op den duur naar het mij lijkt een vrij vermoeiende bezigheid. Romans: Boon, Niets gaat ten onder; Boudier-Bakker, Finale; Diekmann, Een mens tekort; van der Eb, Geen nacht zonder morgen; van Maanen, De onrust zaaier; van den Oever, De zee is ons land; Visser, De vlag half stok; Armstrong, Grijze wolf; Bromfield, Die goede vrouw..; Dormann, Soldaten zonder gene raal; Endore, Koning Van Parijs; van Eyck, De man genaamd Mil ler; Gerstad, Onder de zon van Nieuw-Guinea; Rachmanowa, De rivale van de Czarina; Speyer, Het hof der bekoorlijke meisjes; Trevor, De invasie; Vandel, In greep van buiten; Penn Warren, Slavin van de vrijheid; West, De fontein stroomt over. Buitenlandse romans: Richter- Ruhland, Die Jahre hinpb; Wied, Der Ehering; Campbell Barnes, With all my heart; Carr, Below suspicion; Gallico, Love of seven dolls; The Gordons, Murder ri des the Campaign-train; Head, Murder at the Flea Club; Llewel lyn, Sweet witch; Roosenburg, The walls came tumbling down; Lee Runbeck, The year of love; de Saint Pierre, Les écrivains; Cicognani, L'omino che a spento i fochi; Pratolini, II quartiere. Novellen en verhalen: Dekker, Op zwart stramien, van Brock- dorff, Portioenkoela; Boll, Das Brot der friihen Jahre; Boll, Wanderer kommst du nach Spa..; Bates, Death of a huntsman; Pudney, Pick of today's short- stories. Algemene werken: Jameson en Schwill, Zó maakt men millioe- nen. Wijsbegeerte; psychologie: Bi- got.Kohnstamm en Palland, Leer boek der psychologie; Aeppli, Dromen en hun uitlegging, Beets De grote jongen; Parker. Astro logie. Godsdienst: Handboek pastora le sociologie I en II; Szabo, De opmars der waarheid; van Nif- trik, Kleine dogmatiek; Boerwin kel, Kerk en secte. Sociale wetenschappenBierens de Haan, Sociologie; van der Werf en Woudsma, Hun opdracht, leesboek over de V.N.-gedachte in een wordende wereld; Bouw- sma, Voorkoming van dubbele belasting; van der Meer, Schets der bedrijfseconomie; van de Kieft, Efficiency in de practijk; van Baarle. Reclamekunde en re- clameleer. Opvoeding en onderwijs: Ik kan kinderen grootbrengen, onder red. van P. Post; Aichhorn, Ver waarloosde jeugd; Nijkamp, De kleuter in de gemeenschap; Hesp, Practisch handboek voor spre kers. Natuurwetenschappen: Harkink, Inleiding tot het practisch reke nen; Ludolph en Potma, Coördi- natendeer, voor het middelbaar technisch onderwijs en zelfstu die; Balk en Scheepmaker, Ze'f proeven doen; Schut, Eenvoudi ge chemische manipulaties; Al ders, Bouw je eigen sterrekijker; Schermerhorn en van Steenis, Landmeten en waterpassen voor bouwkundigen;Casteret, 30 laar onder de aarde; Senet, De mens op zoek naar zijn voorouders; Carrighar, Bevroren zomer. Geneeskunde, sport en spel, huishoudkunde: Brans, Hoff en Zuidersma, Handleiding voor het apothekersassistents-examen Voorhoeve, Homoeopathie in de practijk; Brown en Kempton, Sexuele problemen; Baanen. Op reis door de bergen: Koning en Nauwelaerts de Agé. Jiu Jitsu. een handleiding in zelf verdediging; Eetbare paddestoe len, met recepten van J Blauw kuip; Ykema-Steenbergen. Lek ker eten, toch slank worden Land- en tuinbouw; jacht ep visserij: Boerderijen in Neder land; Jaulgonne, Jacht op groot wild in Afrika en Azië; Schrei- ner. De polder in! Techniek: Diebold, Automatic; Feuilleteau de Bruyn, Kernener gie, ellende of welvaart? [mei- man. Koel-, vries- en ijsinstalla- ties: Schier en Vollrath, Meet techniek voor de werktuigbouw; Overgaauw en Buitenhuis, Vic toria hulpmotor FM-38 L; Piccard. Boven de wolken, onder de gol ven; van der Hiel en Kruisinga, Scheepsbouw, zeemanschap en extract internationaal seinboek, band I-II; Visser, Het manoeu vreren; De Vries, Examen vol matroos; van Hemmen, Het wik- kelboek; van Drunen, Licht- en krachtschakelingen voor mon teurs; Mahler, Licht- en kracht- schakelingen:Rens, Leerboek der radiotechniek, deel I en II; Ties- sens, Chemische waterzuivering in de practijk; Heil, Gereed schapstaai; Goettsch, Koolteer- producten; Langer, De verspa- ningsmachine in de houtbewer king; Potma en de Vries, Be knopt leerboek der staalconstruc ties; van der Schelling, Het stu kadoorsambacht, dl. I en II; De Velser tunnels; Josephus Jit.ta, Sluizen, en andere waterbouw kundige kunstwerken in en langs kanalen. Kunst: van Essen, De kunst van het oude Rome; Knuttel en Kru- ger, Bouwkunst; Fledderus, Over winkels; Bruegel, Pieter Bruegel, ingeleid door T. Cox; Picasso, Picasso, 72 lithographieën; Baa- ren en Vélu, Leerboek der meu belstijlen; van der Heijden, Stijl in huis; Engelman, Een naald vol dromen; Metz, Over dirigeren, dirigenten en orkesten; Metz, Het orkest onder de loupe; Poilmann en Tiggers, Nederlands volkslied, liederen en canons; Volksliede- renbundel, samengesteld door Smijers, Bruning, Dresden e.a. Taal- en letterkunde: Vestdijk, Zuiverende kroniek; Salomons, Herinneringen uit den ouden tijd; sneldichten; Dubois, Jonckheere Huygens, Dichten op de knie, 500 en van der Waals, Facetten der Nederlandse poëzie, van Martinus Nijhoff tot Herwig Hensen; van der Graft, Woorden van brood; Schmidt, Doorsnee in doorsnee; Meijer, De schoonheid van Sha kespeare, I, II en III. Geschiedenis: Burckh^rdt, We reldhistorische beschouwingen; H. en G. Schreiber, Glorie en on dergang, zwerftocht door een verdwenen wereld; Postgate, 1848, de geschiedenis van een bewogen jaar; Pope, De slag aan de Rio Plata; Wegerif, Bouwmeesters der middeleeuwen en hun wer ken; Toen en nu, 19071957, ju bileumuitgave van Shell; Bou dier-Bakker, Vier grote Oranjes: Kurtz, Kenu Symonsdochter van Haerlem; Kouwenaar, Tussen Dam en Muntplein: van Lennep, Honderd jaar Hartekamp; Herto gin van Windsor, Een vrouw ver telt, memoires van de Hertogin van Windsor; Corti, Elisabeth, de tragedie van een keizerin. Land- en volkenkunde: Denis, Met een luipaard op schoot; Hui zin ga, De wereld in stroomlijn; Calder, Gevecht met de woestijn; de Jonge, Verkommerd land; Velsen, speciaal nummer van „De bouwrevue"; Krug, Afrika bezui den de Sahara; Gardi, Verdwij nend paradijs; Jonckheere, Kongo, zonder buks of boy; Stoppelman, Zo is New York; Helfritz, Chili; Phair, Op jacht naar de Inca- schat. Het wil er bij mij nog steeds niet in, ondanks atoomgeschut en interconti nentale projectielen, dat de kleine afgietselen van dit mensonterend tuig rond het vredig feest van Sinterklaas in de schoenen van onze spruiten terug te vinden zijn. Zonder de nijvere vervaar digers van het in steeds groter variëteit opduikend oorlogsspeelgoed tegen mij in het harrenas te willen ja gen, want dat kan al niet Het werk bjj „de veer tien", papiermachine veer tien om het voor de niet- kenners even duidelijk te maken, zal vrijdag onder licht feestgedruis geschieden, want dan is een van de trouwste dienaren dezer ma chine aan zijn veertig jaren toe veertig jaren papier, die in 1917 begonnen voor de toen zeventienjarige L. Otte Lzn., jong lid van de Van Gelder-gemeenschap en oud-Wijkeroger bjj uitstek. Altoos aan de machines, die zijn hart hebben gestolen blijkens de vele kilometers papier, die hij sindsdien over de rol heeft zien lopen. Zelfs van de bejaarde „zes", wiens raderwerken allang ter schrothoop zijn veroordeeld en die voor de meeste VGZ- zonen een dierbare herinne ring of niet meer dan een oud verhaal is. Veertig jaar. het is een prestatie, onze bewondering waard. Zij gaan vergezeld van mijn eer biedige felicitaties voor vrij dag alvast. De collecte voor de blin den in IJmuiden-oost en Driehuis heeft f 288,opge bracht. eens meer, omdat 't harrenas voornoemd hen blijkbaar is aangeboren, kan ik het hele maal en volhartig eens zijn met de Velsense vrouwen, die tezamen het woord „SAMVRO" vormen, ofwel „Samenwerkende Vrouwen Organisaties", dat hier iets scheef zit. Een sjoelbak of 'n trein zijn voor mij mooier dan een schietgeweer of een tank. Trouwens: mijn oud ste Lampeniertje, dromend voor een der etalages van verrukking, merkte, opkij kend naar mijn meegenie tend oog, van deze week op: „Waarom zou ik zo'n ding vragen? Je kunt er alleen maar niks mee doen". Dat was haast filosofisch. Lampeniet m De in dit hoekske meermalen geparadeerd hebbende nieuwe aanwinsten van de Katholieke leeszaal, worden bin nenkort naar ik lees ondergebracht in een nieuw en schoon pand aan de Willemsbeekweg. In het pand, dat de naam „Loendersloot" zovele jaren heeft gedragen, wordt na melijk een grote verbouwing ondernomen en hopelijk voor de lezertjes en lezers komt et geval nog dit jaar gereed, zodat men de wijk kan nemen uit het wijkgebouw van het Wit-Gele Kruis even verderop. In het nieuwe etablissement kan de leeszaal nog een mooie poos vooruit en we zullen dus heel wat nieuwe aanwinsten aan de rij der gepubliceerde kunnen toevoegen, vermoed ik zo. nilF De Turkse havenstad Izmir, het vroe gere Smyrna, krijgt een nieuw haven complex, dat wordt aangelegd door een Frans-Nederlandse combinatie. Deze foto geeft een overzicht van het werk, dat in de loop van het volgende jaar gereed moet komen. Izmir is de op een na grootste stad van Turkije Het amateurtoneel in Beverwijk heeft de laatste dagen een bijzonder goede beurt gemaakt met enige voorstellingen, die zelfs voor de meest kritische bezoeker een verheugende bron van amusement zijn geweest. Dondeidag was het immers de rederijkerskamer „Kennemerland" die met een respect afdwingende opvoe ring van Herman Roelvink's „Freuleken" op gepaste wijze het vijfentachtigjarig bestaan herdacht en nog dezelfde avond begon ook de toneelclub „Tavido", als onderafdeling van de vereniging „De Gie- teling" in het Hervormd Jeugdhuis in IJmuiden aan een serie van drie opvoe ringen van het blijspel „Aan d'oever van een snelle vliet,welke reeks de volgen de dagen in het Kennemer theater in Be verwijk werd voortgezet. Dit amusante blijspel van Esther Mc. Cracken behoorde een tiental jaren gele den tot een der grootste successen van het ensemble van wijlen Cor Rui.K het geen toch niet kon verhinderen, dat mijn herinneringen hieraan na al die tijd vrij wel waren vervaagd. „Tavido" zorgde er echter voor dit geheugen weer te verfris sen met een opvoering, die zo levendig en aantrekkelijk is geweest als men zich maar kan wensen. En toch is het spelen van een dergelijk blijspel voor amateurs allerminst een eenvoudige opdracht, want het stuk bezit geen intrige, die de spelers enig houvast zou kunnen geven. Van de inhoud kan alleen worden naverteld, dat deze de vrolijke wederwaardigheden be treft van de familie Royd, die harr tij delijke intrek in een zomerhuisje heeft genomen. Nauwelijks gearriveerd, wordt men dan prompt bezocht 'oor een invasie van buren en logés, die zich onledig hou den met elkaar in allerlei mallotige situ aties te brengen. Deze bezoekers worden naar karaktertrekken onderverdeeld in film- golf- en hengelsportmaniakken, be drijvige en onbenullige dames, plus de traditionele vamp. Deze figuren ziin door de schrijfster in hun onderlinge verhou dingen buitengewoon geestig obser veer d, waarnaast het juist de bij na alle daagse gebeurtenissen in dit zomerhuisje zijn, welke het blijspel zulk een uitzonder lijke charme verlenen Kleine problemen over de maa'tijden. het stropen van een zalm dooi een rechte' nota bene! de niet te stillen eetlust van een buurmeis je en andere onbeduidend lijkende facto ren zijn de gegevens, waarop dtt vrolijke spel berust. Nu is het moeilijk uit betrek kelijk op zich zelf staande scènetjes een voorstelling op te bouwen, die van begin tot eind blijft boeien en amuseren. Maar hoe voorbeeldig wisten de spelers van „Tavido" hierin onder regie van de heer A. H Holtslag te slagen, dank zij een waarlijk sprankelend tempo een een lo gische mise-en-scène. Het publiek werd nauwelijks de tijd gegund op adem te ko men na een pittig gespeeld tafereeltje, of het volgende werd alweer met dezelf de esprit voor het voetlicht gebr'cht. Ik moet er dan ook niet aan denken welk een mislukking de opvoering van dit blij spel zou inhouden, wanneer het door een minder talentvol ensemble op het reper toire was genomen. Het is dus als een niet gering compliment voor „Tavido" be doeld, wanneer hier wordt verklaard dat alle dertien(!) rollen van dit stuk vrijwel onberispelijk werden bezet. Enige voor beelden hiervan waren de bijna veirukke- lijk onbenullige Ella Spender van me vrouw P. Ebbinge-Wubben, de languissan te Rowena Marriot van mevrouw T. Kockx en de stuntelige Sally van mejuf frouw O. van Son. Bij de eren zagen wij G. Weyers nimmer beter dan als de/e on verstoorbare Arthur Royd en bevestigde De afdeling IJmuiden van de Christe lijke Metaalbedrijfsbond hoopt op dinsdag 3 december het veertigjarig bestaan te vie ren. Er is ter gelegenheid van dit iubileum een receptie op zaterdag 7 december in hotel Royal aan de Kennemerlaan te IJmuiden. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevordeiw tot accountant: G. Walstra, Bennebroek; J. Ge- leynse, Amsterdam. Kandidaatsexamen politieke en sociale wetenschappen (sectie c2): mej. M. I. E. Oestreicher, Amsterdam Kandidaatsexamen philosophic: mevr. B Rose-Schwartz, Amster dam. Kandidaatsexamen opvoedkunde. A. van Meerten, Overveen. Utrecht De heer D VreugdenhiJ te Utrecht is tot doctor in de wis- en natuurkunde gepromo veerd op een proefschrift over „Het protoplasma als osmotisch systeem". Eveneens promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde de heer R. Rikmenspoel te Utrecht op een proefschrift ge titeld. „Photoelectric and cinematographic mea surements of the „motility*' of bull sperm cells". ADVERTENTIE De echte HEI.DERSF TAAI van Pronk steeds vers verkrijgbaar bii hei bekende adres KENNEMERLAAN 131 TEL. 5386 Reforma - Zoutloos - Suikervrije artikelen Suikervrije chocoladeletters uiterlijk 14 november bestellen s.v.p. R. Velthuys opnieuw zijn reputatie als een der beste jeune-premiers van de IJ- mond. De mij toegemeten plaatsruimte veroorlooft niet nog meer spelers met na me te vermelden, maar zij kunnen zich ervan overtuigd houden, dat zij gezamen lijk op het gebied van het amateurtoneel een topprestatie hebben verricht. Jan van Dam

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10