PONTIAC TREKVAART HAARLEM - AMSTERDAM IJmond-agenda Amerikaans Danstheater van José Limon m Hl Kfej'j Visserij-varia r THALIA DRIE-EN-EEN-KWART EEUW neven aan cle redactie 9 Onteigeningen Ondertekeningen Komt dat zien en spelen Pavane van de Moor mSmmm Actrice Fie Carelsen verlaat het toneel WOENSDAG 13 NOVEMBER 1957 Wie kan de vinding van de trekschuit ooit waarderen? Men reist als zat men thuis, geen schokken, draaien, keren, ontrust het lichaam, 't zij men vaart bij dag of nagt, men vindt al slapende zig op de plaats gebracht. Aldus rijmelde Gerrit Tij sen, een „bui- tenplaatspoëet" uit de achttiende eeuw. Inderdaad, wanneer men niet van schok ken en stoten hield, moest men de post wagens vermijden en zich aanmelden voor de „schuyt". Die schuit heeft in het leven onzer voorouders een belangrijke rol gespeeld. Het spreekwoord, dat on~ leert dat zachtjes-aan het lijntje niet zal breken, toont als het ware, da' het trek- schuitenverkeer een stempel op het dage lijkse leven gedurende enkele eeuwen heeft gedrukt. Vooral het onderling ver keer tussen de bewoners der steden werd er aanzienlijk door bevorderd met alle gevolgen van dien. Weliswaar kende men reeds in de vijf tiende eeuw een trekschuitendienst tus sen Amsterdam en Utrecht (via de Vecht) en in de zestiende eeuw een tussen Rotterdam en Delft, maar daarbij maakte men gebruik van bestaande waterwegen. Een wending kwam in het verkeer te wa ter, toen men op het idee kwar,., dat ook op reis de kortste afstand tussen twee punten altijd nog de rechte lijn is en men langs zulk een lijn doodeenvoudig een zij het smalle waterweg ging graven, waardoor dan de schuiten getrok ken konden worden. Voor zover ns be kend, was de eerste aldus ontstane „trek vaart" die tussen Haarlem en Amster dam, welke precies driehonderd vijfen twintig jaar geleden gereed kwam. Vóórdien was de verbinding over land tussen beide steden via de IJdijk, welke men nog uit de trein duidelijk kan zien en welke op de bekende ouderwetse man nier kronkelde: van Amsterdam uit eerst voorbij Sloterdijk naar 't Noorden en dan weer terug naar Halfweg en vandaar weer via Spaarnwoude naar het noorden. Even voorbij deze plaats moest men nog met het veer Penningsveer de Liede overtrekken om dan bij gunstige wegom- standigheden per paardenwagen vier uren na de afrit de Spaarnwouderpoort te Haarlem binnen te rijden. In de winter was die dijk echter wel zó slecht, dat hij vrijwel onbegaanbaar was. Dan was er ADVERTENTIE SWISS MADE Fa. R. DE BOER Kennemerlaan 60-62 iïmuiden uitsluitend verkoop ZWITSERSE horloges! voorts nog de verbinding te water: het zogenaamde buitenveer over Spaarne en IJ met schutten in Spaarndam, bij welke wijze van reizen men natuurlijk aan de elementen was overgeleverd, met als merkwaardige bijkomstigheid: hoe slech ter het weer, hoe meer men moest be talen! En het kón spoken op het IJ! Neen, het was geen wonder, dat de nieuwe trekvaart door de tijdgenoten ge zien werd als een prachtig staaltje van vooruitgang, want de tijdsduur werd niet alleen verkort tot twee uur en een kwar tier, doch men was e. zéker van, dat men ook in die tijd overkwam. Men kon er zijn horloge op gelijk zetten, want de schuiten waren natuurlijk niet afhankelijk van een gunstige wind. Bovendien was het veel gezelliger, omdat naast de aart tevens een weg was geprojecteerd en er dus nog wel eens (vooral in de latere j ren) gerij was te bewonderen. Maar méér nog ge noot men van het gezicht op het Haar lemmer Meer en op de vele fraaie buiten plaatsen, welke aan de Amsterdamse kant van Halfweg lagen. VELSEN WOENSDAG 13 NOVEMBER Thalia, 19.30 uur: „Orlog en Vrede". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 1416.30 u. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 1012.30, 14.30 17.30 en 19—21 uur. Filiaal Wijkerstraat- weg, open van 1417 uur (jeugd). Oud-Katholieke Tneelver. „De Planke niers", 20 uur, toneelvoorstelling in het Herv. Jeugdgebouw, IJmuiden-Oost. Fotokring Velsen, 20 uur, bijeenkomst Cultureel Gebouw IJmuiden: derde cau serie Cor van Weele over „Fotografie van nu". DONDERDAG 14 NOVEMBER Thalia, 20 uur: „Zeven broers zoeken een meisje". Rex en Pieter Vermeulenmuseum, als woensdag. Oud-Katholieke Toneelver. „De Planke niers", als 13 hov. Operakoor „Bel Canto", 20 uur, concert in het Patronaatsgebouw IJmuiden-O. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 1012.30 uur Fi liaal Wijkerstraatweg, open van 10—12 u. Alcoholics Anonymous, van 20 uur af, spreekuur in zaal Abelenstraat. JEVERWIJK WOENSDAG 13 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Tra peze". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Club des Femmes". Clubgebouw, O.L. Vrouw v. Goede Raad, 20 uur: „De nood in de kerk van Frank rijk", door aalmoezenier Van Gastelen. Café „Sport", 20 uur: Contactavond Voet balvereniging „Beverwijk". „De Groentenbeurs", 20 uur: Fetttver- gadering ARKA (40-jarig best.). H. Hartschool, 19.30 uur: Pater Menprop over: Muziek in Midden Afrika. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1517 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 1517.30 u.; jeugd leeszaal, Zeestraat 26, geopend van 15— 16 uur. „Het Groene Huis", jeugdleeszaal en uitlening, geopend van 15.1516 45 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 uur; lees- en studiezaal ge opend van 1013 en 1518 uur; jeugd leeszaal geopend van 1417 uur. Wjjk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 uur. DONDERDAG 14 NOVEMBER Luxor Theater, 18.45, 19.45, 20.45 en 21.45 uur: „De pijnloze bevalling". Kennemer Theater, 20 uur: Abonne mentsvoorstelling. 't Centrum, 20 uur: Pirigyniestichting, avond voor Hongaren. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; lees- en studie zaal geopend van 1013 en 15—18 uur. Wjjk aan Zee, filiaal R.K. Leeszas 1, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 17—18 uur. Het was in het jaar 1631, dat de Staten van Holland en West-Friesland octrooi ver leenden tot het graven van een vaart met de bevoegdheid om de nodige gronden te onteigenen. Men ziet: ~r is niets nieuws onder de zon. En er wérd ook onteigend, want tenslotte wilde men langs de kort ste weg van Haarlem naar Amsterdam en omgekeerd kunnen reizen. Voor het taxeren der gronden werd het Hoogheem raadschap „Rijnland" ingeschakeld en de gedupeerden hadden zich daar bij neer te leggen. Niet alleen gronden, doch ook wo ningen en zelfsbuitenplaatsen gingen tegen de grond voor het eisen van het moderne verkeer! Maar uit verlies werd winst, want de nieuwe vaart met het pittige verkeer te water en langs de trekweg te land trok de rijke Amsterdammers aan en zij bouw den prachtige lusthoven langs de „Hare lemmer weg." Van de Haarlemmer Poort tot aan Halfweg moet het één lange rij buitenplaatsen zijn geweest, waarvan vele namen in de archieven bewaard zijn gebleven, zoals: Postrust, Soelen, Welte vreden, De Eenhoorn, Geuzeveld, Thalia en andere. Wanneer men thans de kale straatweg langs rijdt kan men zich moeilijk deze schoonheid voorstellen. Voorbij Halfweg aan de Haarlemse zijde dus was weinig te zien of te be leven. Alleen tegen dat men de wallen naderde van Kenau's veste zag men thee koepels en buitenoptrekjes van gegoede burgers, die er plezier in hadden de schuiten en het gerij te zien aankomen en vertrekken. De zestien kilometer lange vaart was niet breed en werd in korte tijd gegra ven, want in 1632 gingen de eerste schui ten van wal en stevenden linea recta naar de buurstad. Het kostte Amsterdam en Haarlem elk (alleen aan onteigenen van grond- op opstallen) dertigduizend gulden, maar men mocht tol heffen om de kosten te dekken. Dat gold natuurlijk ook voor het gebruik van de weg langs de vaart, welke trouwens aanvankelijk weinig te betekenen had en in de eerste plaats jaagpad voor de jagertjes was. Op den duur werd het pad verhard en in 1760 dus ruim een eeuw later werd bij wijze van proef met bestraten van een gedeel te begonnen. Na jaren werden aan de zuidzijde bomen geplant ter verfraaiing van het geheel. Een onderbreking, welke soms wèl, soms niet gewaardeerd werd, was het te Halfweg overstappen. Om verscheidene redenen was er aldaar namelijk geen doorlopende verbinding gegraven. Men kan het trouwens nóg zien. De afstand was weliswaar niet lang (slechts zeven tig roeden of tweehonderdveertig meter) en de overheid had ervoor gezorgd, dat iedere reiziger „sal behouden de plaetse, daer hij tevoren heeft geseten". Bovendien waren er kruiers om de bagage te dra gen en had er een „bekwame galderie" gebouwd moeten worden om de reizigers tegen wind en weer te beschutten, doch men had hier de hand wat mee gelicht en vond een ordinaire houten schutting voldoende. Toch kon het er in Halfweg blijkbaar wel gezellig zijn en in latere ja ren werd er door de Halfwegse midden standers goed zaken gedaan met die over stappers. Men kon er heerlijke gerookte paling uit het Meer en het IJ kopen en het is bekend, dat menig reiziger „een schuitje over bleef". De aanlegplaats te Amsterdam was even buiten de Haarlemmer Poort en te Haarlem bij de Spaarnwouder Poort, wel ke naam allengs vervangen werd door Amsterdamse Poort, onder welke naam wij haar nóg kennen. Zoals een grote stad „betaamt" had Amsterdam ook in die jaren d' istere ele menten, die het voorzien hadden op on schuldige reizigers. Zo werd een zeker bosje even buiten de Haarlemmer Poort Wat thans een deel van de suiker fabriek is, was voorheen het Huys Swaneburgh, een der vele buitenplaat sen, die men in trekschuit of diligence op zijn gemak kon bewonderen. Vele oude wapens zijn'in de gevel samengebracht. berucht door de vele overvallen en be rovingen, welke geboefte uit die schild- plaats ondernam. Schout en rakkers kwamen blijkbaar bij duisternis liever niet buiten de veilige omwalling om de reizigers de nodige verkeersveiligheid te garanderen. Het Haarlemmerplein was een soort verkeerscentrum, te herkennen aan de talloze koffyhuyzen en logemen ten. Opvallend is bij de bestudering van de ge schiedenis der trekvaart en haar schui ten hoe de overheden van beide steden zich uitgeput hebben in het uitvaardigen van voorschriften en bepalingen. Ook dat is dus niet iets uitsluitend van ónze tijd! Nu kan men dit niet laken, want deze moeite getroostten de overheden zich, om dat zij inderdaad een in alle opzichten veilig en snel verkeer wensten onderhou den te zien. Vandaar, dat van 1639 af een geregelde dienst werd ingesteld en de schippers gehouden waren de vaartij- den nauwgezet aan te houden. Alles moes ten zij doen om het de reizigers aange naam en gemakkelijk te maken. Omkope rij tj es waren er niet bij en zo kon men dan bijvoorbeeld in het jaar 1648 met ge noegdoening vaststellen, dat in dat jaar vanuit Haarlem ruim honderdveertigdui zend retourtjes en van Amsterdam uit ruim honderdvierenveertigduizend retour tjes waren verkocht. Maar nog geen eeuw later was 't al misère, dat wil zeg gen: er zat geen perspectief meer in, want men haalde toen nauwel.jks de honderd duizend heen-en-weerommetjes. Toch was er van een spoortrein nog geen sprake, laat staan van automobielen. Neen, voor lopig waren net de paarden, gespannen voor steeds beter geconstrueerde reiskoet sen en postwagens. Weliswaar hobbelde men erin over de doorgaans nog ont zettend slechte wegen, maar ook in die jaren was tijd geld. Geen wonder, dat een felle concurrentie ontstond, welke aanlei ding kon geven tot somtijds aardige hu moristische, maar ook wel minder vrien delijke tafreeltjes. Koetsiers en postiljons enerzijds en de schippers en hun maten anderzijds waren gezworen vijanden. Het was voor de schipper een goede dag, wan- Zo was het nog tot voor kort: allerlei verkeersbanen naast elkaar ter ver binding van de hoofdsteden van land en provincie: spoorbaan, tramlijn, trek vaart, autoweg, rijwielpad. neer hij een postwagen met gebroken wiel of as voorbij kon varen. Ge kunt er op rekenen, dat hij geen vinger zou uit steken om te helpen. Het begrip „heer in het verk r" kende men in die jaren nog niet. En zo sukkelde van het einde der acht tiende eeuw de trekschuitendienst dan door, totdat in 1839 de eerste spoorweg van Nederland, die hoe kon het ook ongelukkiger vlak langs de trekvaart liep, de trekschuit Haarlem-Amsterdam vice-versa de nekslag gaf. Met subsidies en inperking der diensten hield men het steeds meer aan bloedarmoede lijdende veer in stand tot 1860. Officieel werd het toen opgeheven door de stadsbesturen, al hield men het van Haarlem uit wat langer vol. De laatste keer, dat er sprake is van een trekschuitverbinding tussen beide steden is in de Haarlemse Almanak van 1883. Daarna viel het grote zwijgen en sindsdien ligt daar de trekvaart nóg steeds als midelste van de drie directe verkeersbanen tussen de belangrijkste twee Noordhollandse steden. cooooocoocoocciocooccooooocxxxxiooooococococccocoocooccooo' 8 Op de hoek van de Heidestraat en g de horentzstraat heeft de Veiser Jeugd- centrale samen met de commissie uit de Vakleerkrachten en de Velser Sport stichting de afgelopen zomer een tegel plein ingericht voor verschillende bal spelen. Donderdagmiddag om kwart voor vier zal daar de eerste demonstratie gege ven worden, waarbij men hoopt, dat er uit het jonge publiek spontaan zal wor den meegespeeld. De heer Rozensteijn komt die middag om kwart voor vier met een groep leerlingen, om vijf ver- g schillende, thans bijzonder populaire balspelen te laten zien: basketbal, vol leybal, zevenhandbal, pluimvolleybal en badminton. Uit deze eerste poging wil men niet alleen een intensiever gebruik van de Velsense schoolpleinen laten ontstaan, doch tevens de jeugd bewegen actief deel te nemen aan de balsporten, wat 8 op zijn beurt danfweer kan leiden tot 8 straatcompetities en dergelijke. 6 8 cöoocxxjoooooocoocxdococxdococoooooocoooooooooooooooooooooo Bijna alle dansers, die om Je een of andere reden wensen af te w'jken van de traditie van het academische ballet, beschouwen de persoonlijkheid als op perste grootheid en Isadora Duncan als hun profetes. Zij hebben voorts de on stuitbare behoefte om te theoretiseren, om hun gedanste bedoelingen door mon delinge toelichting duidelijker te maken en te verantwoorden. Op die regel vormen José Limon en Doris Humphrey (de ar tistieke leidster van het gezelschap, dat de naam van de eerstgenoemde draagt) geen uitzondering. Met een aantal colle ga's heb ik dit in de Verenigde Staten be roemde tweetal maandagmiddag ontmoet in het r,entury-Hotel in Antwerpen op een persconferentie ter voorbereiding van een tournee door ons land, die woensdagavond in Scheveningen begint. Zij hebben op een even sympathieke als noodzakelijkerwijs vage manier hun principes uiteengezet, d e kort samengevat hierop neerkomen: „Wij streven naar uitbreiding van de ex pressiemiddelen om uitdrukking te geven aan nieuwe ervaringen. Wij noemen ons liever Amerikaans dan modern. Wij zijn geen avantgardisten. Wij gebruiken het menselijk lichaam om zo direct mogelijk menselijke hartstochten te vertolken. Een codificatie van de bewegingskunst is on gewenst, want de dans behoort aan de individu, evenals zijn geweten". Men moet al bijzonder veel en met enor me autoriteit te vertellen hebben als men zich het recht op een „eigen" taal wil aanmeten. José Limon vroeg ons vooral aandacht en begrip z mder vooroordeel voor zijn programma, daaraan toevoegend dat misschien zelfs het drie keer zien daarvan te weinig zou zijn om tot een vol ledige mening te komen. Maar waarom doet men dan afstand van een techniek, die tot algemene »n onmiddellijke ver staanbaarheid leidt? Al deze voorvechters van de zogenaamde vrije dans richten hun bezwaren tegen het zogeheten klassieke ballet alleen op het verkeerds gebruik van de middelen, met hun protesten de aan wending ten goede door gebrek aan scho ling er ervaring veronachtzamend. Doch laten wij thans de resultaten van deze Amerikaanse stroming ïader 'ckijken. Mij werd daartoe gisteravond de gele genheid geboden in de Koninklijke Vlaam se Opera, waar de „American Dance Company José Limon" optrad met me dewerking van een eigen orkest onder lei ding van Simon Sadoff. De kennismaking rechtvaardigt volgens mij de vraag of José Limon net als Kurt Jooss (die zijn reputatie toch vooral aan zijn magistrale „Groene Tafel" dankt) een man is van één ballet. Gelet op de eigenaardigheden van het genre is name lijk zijn „Pavane van de foor" als een meesterwerk te beschouwen. Maar dat dateert al van 1949. Wat ik aan latere WW ri scheppingen van hem voor ogen kreeg, is daar verre bij ten achter gebleven qua intensiteit en voegt er niets nieuws aan toe. Op suggestieve wijze wordt hierin met intense concentratie op de emotione le elementen de geschiedenis zan de ja loerse Othello mtvouwd door slechts vier personen, die kennelijk gedacht zijn als symbolen. De choreograaf Limon heeft zich ten doel gesteld de lyrische aspecten te tonen bij de ontwikkeling van een diamatische situatie. De symbolen zijn dus representatief: zij stellen in beeld spraak voor wat eerst in een schema is vastgelegd, zij „illustreren" een bepaal de zin. Dat is trouwens af te lezen uit de overigens sublieme t lastische contrast werking, ook wat de plaatsing van de fiyu-en in de ruimte betreft. Een oorzaak van het welslagen is, ge loof ik, gelegen in een eigenaardige bin ding: aan de objectief verfijnde muziek van Henry Purcell en vooral aan het ri tueel van oude hofdansen, die wel niet authentiek maar toch met benadering van essentiële stijlelementen worden uitge voerd. Deze „vormelijkheid" dwong tot een beperking, waardoor het meesterschap zich kon openbaren. Hiei heerste veel minder toevalligheid en willekeur in ver gelijking met zijn andere proeven van be wegingscompositie. Overigens leert een vergelijking met „La Somnambule" van Balanchine hoeveel beknopter men te werk kan gaan om een ueviger evocatie van het gracieus verborgene te bereiken. Karakteristiek voor wat toch, ondanks al le vermeende vrijheid, al heel gauw een „manier" van dansen wordt, is net draaien uit de heup (stereotiep op den duur) en het louter esthetisch stileren van het ge baar, dat dadelijk een indruk van mooi doenerij wekt als men de „betekenis" niet herkent. Opvallend is voorts de vaak prachtige lange frazering, soms doorver bindingen over de maten van de muziek heen, voortvloei ?nu mede uit een gebrek aan exact evenwicht, van welke tekort men een sierlijke deugd heeft gemaakt. Met de „Pavane van de Moor" wordt men verplaatst naar de sfeer van de re naissance, waarin de mens zijn individua liteit „ontdekte". De stijl van José Limon is daar de uiterste consequentie van. Het is een hyperindividualisme. Hij distan tieert zich bijvoorbeeld zelfs van de in ons land opzienbarend gewerkt hebbende Martha Graham, omdat deze haar per soonlijkheid surrealisme in de diepte zoekend laat overheersen. Limon geeft iedereen zoveelmogelijk vrij spel. Dit herinnert een beetje aan de litteraire Be weging van Tachtig, die immers ook een eigen taal zocht voor de allerindividueel ste expressie van de allerindividueelste emotie. In beide gevallen een miskenning van het beginsel, dat het niet gaat om de woorden maar om de openbarende orde ning. Nu komt daar in de dans bij, dat men niet emoties als zodanig kan uitdruk ken: men moet de aanleiding zichtbaar doen worden. Vandaar het gebruik van aan de dansbeelden voorafgaande dénk- beelden. Kent men de letterkundig ge formuleerde aanleidingen niet, dan is er niets van te begrijpen: de variaties op Prjjzen van dinsdag Heilbot 3,80-3,40, gr. tong 5,50-4,70, grm. tong 4,10-3,90, kim. tong 3,90-3,60, kl. tong I 3,10-2,90, kl. tong II 2,50-2,40, tarbot I 3,40-3 per 1 kg. Kl. schol II 61-28, schar 23-21, bot 32-31, v. haring 22-15, makreel 23-10, gr. schel vis 62-38, grm. schelvis 57-37, kim. schel vis 44-33, kl. schelvis I 41-32, kl. schelvis II 32-16, wijting 32-12, gr. gul 70-64, mid. gul 50-41, kl. gul 32-21, kl. haai 30-20, ham 69, poontjes 27, kl. koolvis zw. 32-21, kl. koolvis wit 45-39 per 50 kg. Gr. kabeljauw 360-208, gr. koolvis zw. 92-75, gr. koolvis wit 136-124 per 125 kg. Aanvoer van dinsdag 35 kisten tong en tarbot, 2 heilbot, 25 schol, 25 schar, 5 bot, 2155 haring, 2510 makreel, 930 schelvis, 280 wijting, 115 ka beljauw en gul, 150 haai, 2 ham, 8 poon, 120 koolvis, 28 diversen. Totaal 6390. Besommingen van dinsdag VL 77 Abraham f 20.100, KW 8 Deining f 27.000, KW 80 f 14.200, KW 81 f 28.000, KW 87 f 16.200, KW 43 f 13.700, KW 95 f 1.080, RO 2 f 3.500. Weerschependienst. Op oceaanstation „a" (62 gr. N.B. en 33 gr. W.L.) zullen ge durende de volgende tijdvakken de Neder landse weerschepen „Cumulus' en „Cir rus" achterenvlgens dienst doen: „Cumu lus": 9 december 19572 januari 1958; „Cirrus": 2 januari 195826 januari 1958. ADVERTENTIE g het theater met de beste films B DONDERDAG a.s. 8 uur in een speciale voorstelling op veler verzoek nog éénmaal De lawine van lach, zang en dans ZEVEN BROERS ZOEKEN ZEVEN MEISJES in Cinemascope en prachtige kleuren met Jane Powell - Howard Keel - Russ Tamblyn. Het vrolijke en boeiende verhaal van 7 trouwgrage bruidjes, geschaakt door 7 verliefde broers. De kostelijkste amusementsfilm sinds jaren HEDENAVOND 7.30 uur LAATSTE VERTONING OORLOG EN VREDE Af scheidsvoorstelling 8 februari Binnenkort zal de actrice Fie Carelsen het toneel verlaten na het vijftig jaar te hebben gediend. Haar naam is ten nauw ste verbonden met het theaterleven in Den Haag. Tien jaar geleden hebben het Haagse schouwburgpubliek en de gemeente ter gelegenheid van het feit, dat zij veertig jaar op de planken stond, van hun erkente lijkheid voor haar activiteiten al blijk ge geven. Zij werd daarbij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en onder scheiden met de erepenning van de stad Den Haag. Van de hand van de schrijver journalist Ben van Eysselsteijn verscheen toen een biografie van haar. Met de Haagse Comedie zal zij op 8 februari in de Konink lijke Schouwburg een afscheidsvoorstelling geven. José Limon met Betty Jones in „De Pavane van de Moor", teksten uit het bijbelse boek „Prediker" onder de titel „Daar is een tijd.bleven voor mij zonder toelichting raadselach tig, zoals ik door middel van steekproe ven (het al dan niet raadplegen van het programma) kon vaststellen. Ook hier weer: afgeleide symboliek. Er was ove rigens veel schoonheid voor het oog en het oor, de laatste dank zij een met de Pulitzerprijs bekroonde partituur van Norman dello Joio. Op muziek an Heitor Villa Lobos werd een vrije fantasie naar aanleiding van het toneelstuk „Emperor Jones" vertoond, een werk uit 1956, waarin talrijke vond sten te bewonderen waren, maar dat mij als een schromelijk geforceerde overbo digheid geen moment dieper interesseer de. Van zeer veel choreografisch talent getuigde „Ritmo Jondo" van Doris Humphrey op met handgeklap aangevul de muziek van Carlos Surinach, waarin allerlei gedraaide sprongen werden ge demonstreerd en eer opzet aan het licht kwam tot het cultiveren van primitieve elementen. Deze danskunst heeft mede een ouderwetse inslag door het biologische karakter, dat de functie van het lichaam als „spelend" instrument miskent. Maar goed, het door haar verdedigde „systeem" van vallen en opstaan is tel- lig uit een innerlijke noodzaak geboren. José Limon zal men vooral waarderen als een kracht met waardigheid vereni gende danser van ongemeen formaat, die voortdurend de aandacht weet vast te houden en mee te slepen. Waarschijnlijk is uit zijn Mexicaanse afstamming de herhaaldelijk ,e signaleren verwantschap met eigenaardigheden van de Spaanse dans te verklaren. Naast hem excelleert de grotendeels door Kurt Jooss opgeleide, van geboorte Nederlandse danser Lucas Hoving, die een zeer markante stijl heeft ontwikkeld Vin de vrouwelijke solisten is vooral de intelligente Pauline Koner in staat zich indrukwekkend te doen gelden in de vaak nevelige sfeer van gezochte extase. Zeker mag niet verzwegen wor den, dat alle leden van het ensemble over een op dit gebied zeldzame lichtheid en snelheid beschikken. Op maandag 18 no vember is het gezelschap te zien in het Concertgebouw in de hoofdstad. David Koning Vrouwen hielden jaarvergadering De afdeling Beverwijk van de Vrouwen groep van de Partij van de Arbeid heeft dinsdagavond in de slöjdzaal van de Zee- wijkschool te Beverwijk de resultaten van het vorige seizoen besproken. Door middel van de jaarverslagen kwamen alle werk zaamheden weer voor de geest. Ook het verslag van de penningmeesteresse was een beeld van activiteit. Er was nog maar een klein saldo over. De beide propagan disten ontvingen een woord van dank voor hun arbeid. Uit het feit, dat alle aftreden de bestuursters werden herkozen, kon men opmaken, dat de leden tevreden waren met het beleid van het bestuur. Na afloop van het officiële gedeelte is er gekiend om aardige prijsjes. De opbrengst was bestemd voor pakjes, die bij het Sint Nicolaasfeest worden uitgereikt aan de chronische pa tiënten van „Maris Stella" te Wijk aan Zee. „Pat-Mat" verloor van „Het Oosten" In de bondscompetitie heeft het vierde tiental van de Kennemer schaakclub „Pat Mat" met 6 !^-3 V2 verloren van „Het Oosten" 4. BDC 2 won van VKD 2 In het „Statenhuis" hebben de BDC- reserves voor de tweede klasse in de Ken- nemerland-damcompetitie tegen de reser ves van V.K.D. uit Haarlem gespeeld. Voor het bezetten van de onderste plaats was deze wedstrijd van belang. V.K.D. bezette met drie gespeelde en verloren wedstrij den de onderste plaats, terwijl de BDC'ers met twee punten uit vier wedstrijden de voorlaatste plaats innamen. Om het risico van een nederlaag te vermijden hadden de Beverwijkers enkele sterke-reserve-spelers opgesteld. Het werd een 17—3 overwinning voor BDC 2. Het degradatiegevaar is ge weken. Een zojuist door het Amerikaanse departement van Defensie vrijgegeven foto van de start van een Thor-projec- tiel. Dit is een luchtmacht-raket, ont wikkeld door de Douglas-fabrieken. Bij eerdere proeven ontsnapte er wel eens zo'n Thor aan de besturing van zijn geleiders om zich vervolgens „zo dronken als een Tor" te gedragen. Maar de latere bleven keurig in het gareel en leverden grote prestaties. (Verkort weergegeven Verzekering. Betreffende het ingezon den stuk „Verantwoordelijkheidsgevoel": Hoe zou deze heer reageren als hij door een verkeersongeval invalide zou worden, over erger nog maar niet gesproken, en de schuldige zou niet verzekerd zijn? Weet hij ook hoevelen in grote financiële moei lijkheden zijn geraakt doordat de schul digen niet verzekerd waren? Verzekering is een produkt van beschaving en zij die niet verzekerd zijn tegen derde dienen onverwijld tot andere gedachten gebracht te worden om het aantal financieel ge troffenen niet nog groter te maken. En wat die aanvullende verzekering bij over lijden betreft, dit heeft niets te maken met het verkeer, doch dient alleen om de mensen erop attent te maken dat ook de kosten van het begraven gestegen zijn, waaraan een verzekeringsmaatschappij ook niets kan doen dan alleen de mensen te adviseren hun verzekerd bedrag op te trekken. W. BOS, Haarlem.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13