CETAFLE1 lijmt koud alle hout! /Gravin verkoos de holwonin Russen kennen de weg terug voor satellieten nog niet ^*Hoe is het ontstaan?^ Toekomst Sovjet-geleerde erkent Er gaan er nog veel meer de ruimte in WOENSDAG 13 NOVEMB ER 1957 3 Zes doden bij ontploffing aan de grens in Ierland van een het zuivere van de echte Italiaans geleerde: „Amerikaanse satelliet krijgt betere instrumenten" Joods cultureel centrum in West'Berlijn Arbeiders werpen dijk op voor bedreigd Porto Tolle Malaria-muskieten worden immuun tegen insectiden kunstharslijm Ceta-Bever ^Iiiihüi 0p ds CPraatótoel Journalistiek zwijgrecht Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Dit woord: BESTEKAMER Dr. W. Berghuis, voorzitter van de An ti-Revolutionaire Partij, kwam gisteren even ter sprake in onze beschouwing over de uitlating van de K.V.P.-voorzitter, mr. H. W. van Doorn, waarin vermeend anti papisme werd gesignaleerd in de Haagse A.R.-C.H.U.-verklaring over „noodzaak tot grotere protestantse kracht tegen groeiende invloed van het rooms-katholi- cisme". De naam van dr. Berghuis werd slechts genoemd in verband met zijn ver weer tegen dit katholieke verwijt. Wij willen thans een met deze wrijving verbandhoudend betoog van dr. Berg huis aanstippen, namelijk dat waarin hij de mogelijkheid van één christen-demo cratische unie in Nederland afwees als zijnde in strijd met de historie van het Nederlandse volk en de historie van de reformatorische bevolkingsgroep. De C.D.U. in West-Duitsland, waarin ka tholieken en protestanten samengaan, als voorbeeld aanhalend, bestempelde dr. Berghuis het als onjuist, een dergelijke politieke partijvorming in Nederland ook zelfs maar voor de toekomst te overwe gen. Men zou kunnen opmerken dat deze uit lating die niet in strijd lijkt te zijn met de opinie in de kring der K.V.P. zacht gezegd zeer voorbarig klinkt. In wijdere visie immers is de toekomst van politiek Nederland nauw verbonden met die der andere Europese landen, zo nauw zelfs, dat men zich die toekomst niet anders kan denken dan als een vervloeiing der nationale grenzen, de economische in de eerste plaats, doch de politieke onvermij delijk daaropvolgend. Dat de partijvorming in het toekomsti ge Europa zich zal blijven voltrekken vol gens nationale patronen, is nauwelijks denkbaar. Zij is namelijk niet uitsluitend afhankelijk van de principes der partij, al of niet gebaseerd op traditie en histo rie, doch bovenal van datgene wat de voorname politieke tegenstander doet. En de voorname politieke tegenstander in Nederland van de confessionele partijen is onmiskenbaar het socialisme, zoals ook in Duitsland, België en elders. Wanneer men in Europees provincialisme trouw zou willen blijven aan confessionele te genstellingen die uit het grijze verleden dateren, zal men toch in Europees ver band tot een grotere eenheid gedwongen worden tegenover de politiek-principiële tegenstander. In het toekomstige Europa tekent zich allerminst nog de verouderde tegenstelling tussen verschillende religies af, doch de moderne tegenstelling tussen politiek uiteenlopende bases, die men niet anders meer zal kunnen definiëren dan: democratisch socialisme en democratisch liberalisme. In het democratische liberalisme ligt voor de toekomst de enige houvast van alle waarden, waarvoor de confessionele partijen zich politiek hebben aangegord. Omdat een star vasthouden aan onderlinge confessionele tegenstellingen de Europese burger van straks zou afstoten naar de tegenpartij, die zich nu reeds in Europees verband kan voorbereiden op het Europe se parlementaire gevecht van straks. Uit verzamelde cijfers betreffende het goederen- en oogstvervoer per vaartuig via de binnenwateren is gebleken wat de ooggetuige reeds door eigen waarneming had kunnen vaststellen: de vrachtauto heeft deze traditionele wijze van vervoer verdrongen en de vaderlandse economie is nagenoeg ingesteld geraakt op het vol komen verdwijnen van het binnenvaartuig als factor in het transport. Ziedaar een constatering, die we des noods met een beetje sentimentaliteit om de „verdwijnende karakteristiek" zouden kunnen beschouwen als een definitief af scheid, zonder er verder nog veel woorden aan te Verspillen - ware het niet dat deze overschakeling van water op weg ingrij pende consequenties met zich sleept, waar van helaas moet worden vastgesteld dat zij niet voldoende onder ogen zijn gezien. Wat men onze voorouders ook in de schoe nen probeert te schuiven ten aanzien van hun gebrek aan vooruitziendheid - laten we bedenken dat we zélf voorouders zijn en wellicht straks een veel slechter figuur slaan dan zij! - toch moet ondubbelzinnig worden geconstateerd, dat zij in zeker op zicht blijk hebben gegeven van een kordate aanpak ter oplossing van het verkeers- en vervoersprobleem in hün omstandigheden.' Zij hebben namelijk de Nederlandse steden en streken wijde, op toenemende frequen tie berekende waterwegen gegeven, die volkomen voldoende waren om een even tuele ontwikkeling van het binnenscheep- vaartwezen op te vangen. Dat het de kant van de motortractie is opgegaan en dat die waterwegen thans nutteloos zijn geworden voor de economie, is de poets die de onoverzichtelijke toe komst hun gebakken heeft. Doch thans is de situatie zo - kijkt eens rond in uw stad! - dat het wegvervoer over te smalle, ge vaarlijke en verkeerd getraceerde wegen moet, terwijl de waterwegen, ongebruikt, de ruimte in beslag nemen. Denkt men zich in, dat alle waterwegen in steden en dorpen plotseling voorzien zouden zijn van een dragend oppervlak - als het vriest ge beurt dat wonder! - dan beseft men, hoe betrekkelijk eenvoudig ons verkeerspro bleem zou zijn op te lossen, wanneer men met dezelfde verbeeldingskracht als waar mee de vrachtauto werd ontwikkeld het wegenvraagstuk zou aanpakken. Van schip tot auto ging als het ware vanzelf - maar de consequenties ten aanzien van de door deze twee gebruikte weg zijn niet onder ogen gezien, noch aanvaard. Dundalk, - Een ernstige ontploffing heeft zich voorgedaan in een huis in het dorpje Adenpubr (spreek uit: eedenpoer) aan de grens tussen Noord-Ierland en de Ierse republiek. Er zijn zes doden te be treuren. De politie heeft in het puin, naar het heet, zes Thompson machinepistolen gevonden. (Reuter) Het huis ligt op het grondge bied van de Ierse republiek, niet ver van Newry in Noord-Ierland, waar onlangs leden van het buiten de wet gestelde Ier se republikeinse leger aanslagen gepleegd hebben. De politie meent, dat een bom in het huis per ongeluk is ontploft. ADVERTENTIE MOSKOU (Reuter/AFP) Een mede werker van het Moskouse planetarium heeft in antwoord op vragen gezegd, dat de hond in de tweede Spoetnik „klaarblij kelijk dood" is. Van officiële zijde is ech ter nog steeds niets over het dier meege deeld. De medewerker van het planeta rium, prof. Porzefski, verklaarde, dat de Russische geleerden nog niet weten, hoe men de container van de tweede Spoetnik naar de aarde kan laten terugkeren. De Sovjet-geleerde Zigel schrijft in het vakverenigingsorgaan „Troed", dat het onder meer de taak van de volgende kunst manen zal zijn de „gasstaart" van de aarde een sluier van gasdeeltjes die zich bijna tot de maan uitstrekt en het zodiakale licht een witachtig schijnsel, dat bij zonsondergang in het Westen te zien is te onderzoeken. De geleerde bespreekt tevens de mogelijkheid om honderden aardsatellieten op drie- tot vijfduizend kilometer hoogte samen te voegen tot een aantal reusachtige kunstmanen, die als waarnemingsposten of als brandstofsta tions voor ruimteschepen zouden kunnen worden gebruikt. De directeur van het Smithsonian astro- fysisch laboratorium in Cambridge, dr. Fred L. Whipple, heeft voorspeld, dat de raket van Spoetnik I op 11 december op zeer spectaculaire wijze op aarde zal stor ten. De kans dat de raket inderdaad de aarde bereikt achtte hij zeer groot. Dr. Whipple zeide, dat het verschijnsel zou lijken op „een brandende auto" in de lucht. Hij wilde de mogelijkheid dat de raket in Amerika zou neerstorten niet uitsluiten. Doch de kans dat het raketdeel inderdaad op land en niet in zee valt is één op vier. De Spoetnik I en de raket zijn geruime tijd niet waargenomen. Tot oude jaar Het Russische communistische partijblad „Prawda" bericht dat de eerste kunstmaan tot het einde van het jaar rond de aarde zal blijven cirkelen. Het hangt van de weerstand, die de kunstmanen in de at mosfeer ondervinden, af, wanneer zij zullen verbranden. Volgens de berekenin gen van Russische geleerden zal de raket, die met de eerste kunstmaan is afgescho ten, eerder dan deze kunstmaan verbran den, aldus het blad, dat hieraan toevoegt, dat de tweede kunstmaan een veel langer leven beschoren is. Als de eerste kunstmaan en de raket tot een hoogte van circa 100 km zijn gedaald, zal de weerstand zo groot zijn, dat de kunstmaan en de raket roodgloeiend zullen worden. Door de weerstand zullen ze snel ler dalen en tenslotte verbranden, aldus het blad. LüBECK (UP) Bij Robert Spaak in Lübeck is maandag iets uit de lucht in de tuin komen vallen, dat de politie en na tuurkundigen voor vraagtekens heeft ge plaatst. Het is een geperforeerde pijp van licht metaal, ongeveer twintig centimeters lang, met tekenen erop, die er met behulp van elektriciteit in gebrand lijken te zijn. Spaak zelf is ervan overtuigd, dat het een stuk is van de Spoetnik. Hij hoorde een ontploffing in de lucht, zag daar iets uit elkaar springen en vond vervolgens dit pijpje in zijn tuin. Een in Bonn geaccrediteerde Russische diplomaat heeft medegedeeld, dat de derde Spoetnik spoedig zal worden gelanceerd, waarschijnlijk direct nadat de eerste Amerikaanse aardsatelliet omhoog is ge schoten. Deze derde Spoetnik zou groter en zwaarder zijn dan zijn voorgangers en eveneens een dier, hoogstwaarschijnlijk een hond, meevoeren. COMO (UP) Prof. Mario Zagar, di recteur van het observatorium van Mi laan, heeft op een bijeenkomst in Como verklaard dat de instrumenten van de Amerikaanse satelliet „veel verder ont wikkeld" zjjn dan die in de Russische. De Amerikaanse geleerden, die zich be zig houden met het onderzoeken van me thoden, satellieten te lanceren, zijn zeker niet minder vergevorderd dan hun Rus sische collega's, aldus prof. Zagar. In de Verenigde Staten zouden metho den zijn gevonden waarbij van atmosferi sche, in plaats van elektrische of mecha nische factoren gebruik wordt gemaakt om gegevens naar de aarde te zenden. Prof. Zagar zeide, dat de Amerikaanse satelliet ongeveer vijftig instrumenten zou bevatten. BERLIJN (UP). - Zondag is in West- Berlijn de hoeksteen gelegd van het Joodse centrum, door de stad gefinancierd, op ae plek, waar de nazi's gisteren negentien jaren geleden de synagoge in vlammen lieten opgaan in de „kristallen nacht". De president van West-Duitsland, Theodor Heuss, zei in een boodschap te hopen, dat de joden opnieuw wortel zouden schieten in Duitsland en hun vertrouwen zouden herkrijgen in de toekomst van het land. Een papierrol in de eerste steen aange bracht memoreert, dat het bestuur van de stad besloten had, een cultureel centrum voor de joodse gemeenschap in Berlijn op te richten, ter vervanging van de „op mis dadige wijze" vernielde synagoge. De rol is ondertekend door burgemeester Brandt en door de voorzitter van de Westberlijnse gemeenteraad Kurt Landsberg. Het cen trum zal verrijzen in de Fasanen-strasse, in het midden van Berlijn, bij de Kurfür- stendamm. In de nacht van 9 tot 10 november 1938 plunderden en vernietigden Duitse nazi stormtroepen, op bevel van de regering, zoveel mogelijk joods eigendom. Er waren ongeveer 650.000 joden in Duitsland, toen de nazi's aan de macht kwamen. Heden zijn er niet meer dan ongeveer 25.000. ROVIGO (Reuter) Arbeiders uit ge heel Noord-Italië zijn op het ogenblik bezig met de bouw van een twee meter hoge en zeven km. lange dijk om de 22.000 inwo ners van de gemeente Porte Tolle te be schermen tegen het water van de Po, dat deze gemeente nog steeds bedreigd. De hulpverlening begint nu op volle toe ren te draaien. Het leger heeft opdracht gekregen veldkeukens op te slaan en tenten in te richten om de vluchtelingen voedsel en tijdelijke huisvesting te bieden. Brand weerploegen uit heel Noord-Italië brengen met platte boten geïsoleerde bewoners in veiligheid. De pauselijke hulporganisatie zorgt voor tonnen dekens, en winterkle- ding. De staatssecretaris van Landbouw, Mario Vetrone, die zich in het noodgebied be vindt, heeft reeds aangekondigd, dat er 200 miljoen lire nodig zijn voor het dichten van de gaten in de dijken. De regering heeft opdracht gegeven om haast te maken bij het uitvoeren van de waterkeringswer- ken, waaraan sinds het begin van dit jaar gewerkt wordt. Er werd toen 1.400.000.000 lire beschikbaar gesteld voor het verster ken van de dijken. Op andere plaatsen in Noord-Italië zijn verschillende grote wegen geblokkeerd door sneeuwval en landverschuivingen. De Sempionpas is afgesloten vanwege de sneeuw. De temperaturen zijn overal laag en schijnen nog lager te zullen worden. In Turijn was het met 1,5 graden Celsius dins dag het koudst. JJEW YORK (Reuter)De Ameri kaanse vertegenwoordiger in de maat schappelijke commissie van de UNO-As- semblee, dr. Walter Judd, heeft verklaard dat muskieten, die de malariabacil over brengen, een dusdanige weerstand tegen insektendodende middelen hebben ont wikkeld, dat het „geboden is geworden de malaria in de komende jaren in de gehele wereld uit te roeien, vril men er zeker van zijn dat dit, met de bestaan de bestrijdingsmiddelen verwezenlijkt wordt." Dr. Judd zei vooits dat miljoenen mensen ieder jaar als gevolg van mala ria-aanvallen maanden lang niet kunnen werken. Hij noemde de malaria „wellicht de grootste, op zichzelf staande economi sche last, die de wereld moet dragen." Vit alle franse provincies zijn dezer dagen afvaardigingen naar Parijs ge komen om met zang en dans een karakteristiek van hun landstreek te geven. Het werd een echt folkloristisch evenement. Twee deelneemsters uit Luchon kozen de Place du Chatelet uit voor een vrolijk dansje. ADVERTENTIE De knetterende castagnetten en het weemoedige gitaarspel van de zigeuners in Granada trekken duizenden vreemde lingen naar de holwoningen van Sacro Monte. Ik heb u al eens mogen vertellen, dat de bewoners, die zelfs door een Spaanse bedelaar als verte genwoordigers van een min derwaardig ras worden be schouwd, het nog zo kwaad niet hebben. Zij leven er goed van en hun onderaardse hui zen zijn in veel gevallen van de modernste gemakken voor zien. De wereldberoemde danse res Carmen Amaya heeft haar jeugd in zo'n holwoning door gebracht en beschouwt deze nog als haar officieel domici lie, hoewel ze allang gewend is aan de weelderige hotels van de Europese en Ameri kaanse hoofdsteden. In haar afwezigheid is Lola Medina de ongekroonde koningin. Haar etablissement wordt het drukst bezocht en is het mèest luxueus ingericht. Ik heb al tijd gemeend, dat haar ruime inkomsten uit entreegelden men telt voor een uur kijken naar zigeunerdansen grif een gulden of zes neer verant woordelijk waren voor de in stallatie van een marmeren bad en andere moderne ge makken. Maar nee, die zijn er gekomen als presentjes van de bij haar inwonende vrien din, hare Excellentisima Se- nora Dona Leonora Saavedra Collado Salamanca y del Al cazar, gravin van Torreher- mosa, echtgenote van de Fran se Vicombte Sosthène de la Rochefoucauld. Tola voor haar donkerogige vrienden. Toen mij de geschiedenis werd verteld van de gravin, die verkoos te leven in de hol- De vrijwillige ballingschap van de Spaanse gravin, die haar huis en gezin verliet om onder de zigeuners te gaan wonen, zou frontpaginanieuws zijn geweest, als Europa in 1939 geen andere zorgen had gehad. Eerst thans kan deze bijna ongelooflijke ge schiedenis worden verteld. woning van een zigeunerin, heb ik eerst wel even aan de waarheid er van getwijfeld. Er zijn over zigeuners zoveel romantische verhalen in om loop, dat ik dacht met het zo veelste verzinsel te doen te hebben. Het bijna ongeloof lijke blijkt echter ook in dit geval waar te zijn. Zestien jaar lang, tot de dood van de gravin in 1955, heeft zowel de grafelijke familie als het volk waaronder Tola gastvrij heid genoot angstvallig ge zwegen. Nu staat althans de laatste bron wijd open. Als een der vele bezoekers aan de holwoning van Lola Medina had ik alleen maar oog voor de dansen, die er werden uitgevoerd. Achter af beschouwd moet iK er Tola hebben zien rondlopen, maar ik kan het me eerlijk gezegd niet herinneren. Er was toen ook geen enkele rerien bijzon dere aandacht te schenken aan een al wat oudere vrouw, ge kleed in een witte blouse en een zwarte pantalon, die zich met een altijd onbewogen ge zicht van het ene naar het an dere tafeltje begaf, de toe komst voorspelde en fooien incasseerde. Ze was de dochter van de schatrijke Spaanse markies de Viana en haar huwelijk in 1924 met Vicomte Sosthène de la Rochefoucauld, de erfge naam van de Franse graaf de Doudeauville en de Spaanse graaf d'Estrees, werd als de gebeurtenis van het seizoen beschouwd. Leonora was min of meer het slachtoffer van de conventie: zij kende de bruidegom nauwelijks en het huwelijk was door de weder zijdse families gearrangeerd. Zonder dat er nu bepaald een gespannen verhouding tussen de partners heerste, was de echtverbintenis geen groot succes. Man en vrouw leefden volkomen naast elkaar en zelfs de geboorte van een dochter maakte de band niet hechter. Integendeel, de vi comte had op een zoon gere kend en het meisje, dat ter wereld kwam, bleek achterlijk te zijn. Om de uiterlijke schijn te bewaren sleepte de gravin zich vijftien jaar lang door haar ongelukkig huwelijk heen. Toen kwam door een toeval een keerpunt in haar leven. Vrienden in Granada, bij wie ze in 1939 op bezoek was, probeerden de stille vrouw wat op te vrolijken door haar mee te nemen naar een dans feest van de zigeuners. De volgende morgen voelde ze zich onverklaarbaar rusteloos en men liet al, denkend, dat ze ziek was, een dokter ko men. Voordat deze haar had kunnen onderzoeken, gaf ze de wens te kennen te vertrek ken. Ze ging maar niet naar haar huis in Madrid. Leonora klopte op de deur van Lola Medina's holwoning, werd er toegelaten en bleef er zestien jaar als gewaar deerd gast. Het schandaal, dat eigen lijk het meest sprak tot hen, wier namen vermeld zijn in de Almanach de Gotha, werd overspoeld door ernstiger zor gen in Europa. En gedurende de oorlog werd Tola, zoals ze zich sindsdien noemde, vrij wel vergeten, behalve dan door de direct belanghebben den. Alle pogingen van haar familie haar te bewegen terug te keren stuitten af op een hooghartig zwijgen. Als blijk van erkentelijk heid jegens Lola Medina liet de gravin de holwoning mo derniseren. Er kwamen dure gordijnen en kleden, er werd een marmeren bad geïnstal leerd en electrisch licht aan gelegd. Ze verkocht al haar bezittingen, waarop zij de hand kon leggen en dat was, gelukkig voor de grafelijke familie, toch nog maar een klein gedeelte, want een le gertje van advocaten richtte in allerijl een imposante juri dische barricade op. En intus sen ging Tola met de zigeu ners op tournee, zong wat, danste ook af en toe en voor spelde de toekomst. Men nam een befaamde psy chiater in de arm, dezelfde die haar dochtertje behan deld. Hij zag er ook al geen gat in. Schouderophalend ver klaarde hij: „De remmingen, die ze steeds heeft gehad, schijnen onder de zigeuners een uitlaat te krijgen. Volgens mij is ze voor honderd pro cent normaal." Geremd of niet. Tola scheepte alle delegaties van adellijke pleitbezorgers aan de deur af. Ze was gelukkig en had graag afstand van haar titel gedaan, als die mogelijk heid aanwezig was geweest. Toen haar vader stierf en haar grote landgoederen in het zuiden van Spanje naliet, WllL wilde Tola deze aan de zigeu ners schenken. Weer kwam de schare juridische adviseur in het geweer. Toch zou ze haar zin hebben doorgedreven, wanneer het toeval weer niet had ingegrepen. Haar gezond heidstoestand maakte het no dig dat ze naar een ziekenhuis moest worden overgebracht en daar slaagde de familie er eindelijk in Tola af te zon deren van haar vrienden. Haar echtgenoot snelde op vleugelen der liefde voor de erfenis naar zijn vrouw. Ze behandelde hem als lucht. Lola Medina en haar zigeu nertroep belegerde dagen lang de poort van het zieken huis, maar die bleef voor haqr gesloten. Op haar sterfbed welke geestelijke dwang heeft men de ongelukkige vrouw opge legd? maakte de gravin haar testament. De inhoud er van wordt u duidelijk, wan neer u weet, dat haar man met voldoening kon zeggen: „Eindelijk is de betovering verbroken. Vijfhonderd representanten van bekende geslachten vorm den de rouwstoet toen Tola op het kerkhof San Isidro te Ma drid ter aarde werd besteld. Er waren strenge politiemaat regelen genomen om te ver hinderen, dat zigeuners de pompeuze plechtigheid bij woonden. De vrienden, onder wie ze zestien gelukkige jaren had doorgebracht, mochten haar zelfs de laatste eer niet bewijzen. Maar de volgende ochtend vond men op haar graf een armzalig tuiltje veldbloemen, pathetisch afstekend bij de vele kostbare kransen en boe ketten. J. F. Kemming HiiiniiiiroiiiiM Ruimtegriezels Een gejaagde stem zegt: „Nee, dat zijn de manen van Mars niet. Dat is Mars zelf. Die rode glans, die ken je toch! En om ons heen een rotsachtig landschap, net als onze maan, maar dan kleiner. Dat licht komt van Mars en wij zitten op een van zijn manen. Maar waar is die koude vent nou. Jeff, Jimmy! Die vent met dat koude lichaam is opgestaan. Ik voelde hem net Willen ze ons gek maken?" Dit zijn dan een paar opmerkingen, die ik afgelopen zondag voor u heb opgete kend uit het enige hoorspel van de Neder landse radio, waar ik niet af kan blijven. Iedere zondagavond brengt de KRO „Sprong in het heelal", het verhaal van een reis door de ruimte naar Mars. De pogingen daartoe duren nu al drie KRO- winterseizoenen. En dat is loffelijk. Nie mand wil zomaar eens effe achteloos naar Mars. Neen, dit is een onderneming die weloverwogen moet worden, goed doorge praat en dan pas aarzelend geprobeerd. Zij moet dan enkele keren falen en de schrijver heeft het nu in elk geval zo ver gerekt, dat hij zich een beetje kan aan passen aan de werkelijkheid. Hij kan er - hij heeft dit nog niet gedaan, overigens - wat Spoet- en Woefniks doorheen gooien en daarmee de hele zaak nog aanzienlijk in aantrekkingskracht laten winnen. Die attractie is trouwens nu al sterk Ik ben niet van de Sprong in het Heelal af te slaan. Laat ik u verzekeren, dat ik in het geheel niet naar Mars wil. Zelfs niet naar de maan. Ik wil eerst nog eens Amerika zien en Hawaii, Moskou en de Taj Mahal in India. Vervolgens wil ik naar de Bermudas, naar Rio de Janeiro en naar een geishahuis in Nagasaki. Dat alles wil ik uitvoerig bezoeken en voor de maan heb ik dus voorlopig nog volstrekt geen tijd. De maan, zowel als Mars, is voorlopig nog voor helden. Tenminste, dat had ik gedacht voor ik dit seizoen voor het eerst naar de Sprong ging luisteren. Sindsdien is mij gebleken dat ruimtevaarders gewoon knullen zijn, zoals u en ik. Jimmy Barnet, een van de vier opvarenden van het ruimte-schip de „Pionier", is vooral een erg schrikachtig mens, die bij de minste of geringste aan leiding om zijn moeder begint te roepen. Koude handen, vreemde bollen, holle stem men alles is genoeg om Jimmy Barnet in angstzweet te doen uitbreken. Dat is Jan Borkus. Steve Mitchell (Jan van Ees) is van iets, maar niet veel krachtiger hout gesneden. Ook hij aarzelt natuurlijk niet om bij een baartje van 60.000 km per uur het schip te verlaten teneinde een van de begeleidende vrachtschepen te inspecteren, maar als het op iets werkelijk spannends aankomt, is Steve nergens. Jeff Morgan komt het dichtst bij wat ik van het hel dentype verwacht. Louis de Bree (Dr. Mat thewsis min of meer de geestelijke leids- m.an van de expeditie. Hij althans is een slimme, koele man - maar zijn manier van interplanetair radiospreken is ook niet dót, wat wij in Amerikaanse oorlogsfilms van harde kille helden hebben leren te ver wachten. Niettemin is het héérlijk, dit hoorspel. Het doet alleen de laatste weken voort durend de vraag bij mij rijzen, wie nu die mensen zijn die zich - aldus de Sovjet- am.bassade in Den Haag - bij de Russische autoriteiten hebben gemeld voor de eerste tocht naar de maan. Zijn dat straaljagerpiloten of is het de melkboer, die ons iedere ochtend wekt met zijn vrolijk gefluit? Is het Westerling of is het Ko van Dijk? Is het de heer Hugen- holtz van de dierenbescherming of is het generaal Hasselman? Of is het Jan van Ees, die het nu niet meer laten kan? Ik ben het niet. Ik wil echt niet. Het lijkt mij zo griezelig. En griezelige dingen zijn alleen leuk in hoorspelen. E. Romat/n NEW YORK (UP) De journaliste van de New York Herald Tribune Marie Torre, die als getuige in een civiele rechts zaak weigerde haar bronnen te noemen, is dinsdag door de federale rechter in New York wegens „minachting van het hof" veroordeeld tot 10 dagen gevange nisstraf. De rechter liet haar echter op vrije voeten om haar de gelegenheid tot hoger beroep te geven. De rechter ver klaarde, dat er een belangrijke juridische kwestie in het geding is, waarover nog nooit door een hoog federaal hof uitspraak is gedaan, zodat een principiële uitspraak op prijs gesteld moet worden. De rechter heeft reeds eerder te kennen gegeven dat, als de appèlrechter mej. Torre ook schul dig bevindt, hij haar de gelegenheid zal geven alsnog haar getuigenis af te leggen. Het verbond van Amerikaanse journa listen heeft zich thans in deze zaak ge mengd met het oogmerk, in appèl een uitspraak te krijgen, die het zwijgrecht voor de pers erkent. Mej. Torre- zal de zaak nu eerst aan het hof van beroep voorleggen. Mocht dit haar ook veroordelen, dan zal de New York Herald Tribune haar bijstaan om voor het opperste gerechtshof een behan deling te verkrijgen. ADVERTENTIE Haarlem Oorspronkelijk was de bestekamer natuurlijk de mooiste kamer van het huis, de zogenaamde pronkkamer of sa lon. Maar reeds in een zeventiende- eeuws kluchtspel wordt het woord ge bezigd voor wat men oudtijds het ge heim gemak en tegenwoordig de W.C. noemt. Het is dus een schertsende bena ming: de naam van het fraaiste ver trek wordt overgebracht op het onoog- lijkste. Er is geen reden om de onder stelling te volgen, dat bestekamer een verbastering zou zijn van bassecamere, een in het Middelnederlands een enkele maal voorkomende benaming van be- nedengewelf. Men kan namelijk de ont wikkeling van de betekenis in de tek- ^sten op de voet volgen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5