Horen en zien r PRIMMETJE SPION IN BERLIJN In bloembollenvak moet meer geld voor reclame beschikbaar komen Tijd is geld Proef de nieuwe Moccona J Grotere verkoop mogelijk dank zij meer propaganda 4 Radio - televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN OnderhoudendI" „Muizen en mensen niet op t.v.-scherm „Opera in Nederland" Openbaar kunstbezit De radio geelt donderdag T elevisieprogramma Ondergrondse actie van Duitse leraar in Elten Baggerbaas stelde knecht aan te groot gevaar bloot Europese verdragen op 3 december in Eerste Kamer Proces over aanrijding de extra-krachtige poederkoffie van Douwe Egberts pittig en vol aroma direct klaar in de kop r N. DOOR SLIM HARRISON "A J Op verkeersrotonde niet voorsorteren Agenda voor Haarlem jJ A G 13 NOVEMBER 1957 De hoofdfilm in het televisieprogram ma van dinsdag was ditmaal eer^ Duitse. Men had daarvoor ,,'s Nachts langs de weg" gekozen, een niet onaardige geschie denis, waarin en passant het beroep wordt getekend van de vrachtautochauffeur, die des nachts langs 's heren wegen rijdt. Deze haast documentaire inslag geeft de film net dat tikje, dat haar boven het nor male amusementsgenre verheft. Rudolf Juglet regisseerde de film. Het draaiboek vermeldt ook de naam van Helmut Kaut- ner. Vooraf ging in de serie „Kleine steden in Europa" een filmpje, dat ons liet kennis maken met het Duitse stadje Weikers- heim. Het journaal toonde de actualiteiten van de dag. Alles bijeen een onderhoudend N.T.S.-programma. Beeldschermer De aangekondigde televisie-voorstelling van John Steinbeck's „Muizen en mensen" van hedenavond gaat niet door. De VARA heeft de auteursrechten voor de uitzending niet kunnen verkrijgen. Men had het risico genomen het stuk in te studeren zonder de garantie, dat de opvoering inderdaad mogelijk zou zijn. Alle moeite is nu ver geefs geweest. In de plaats van „Muizen en mensen" wordt nu de film „Edouard et Caroline" van Jacques Becker gedraaid. De vraag: „Is een Nederlandse opera mogelijk?" werd door prof. dr. K. Ph. Ber- net Kempers ter sprake gebracht in een causerie, die hij dinsdagavond voor de microfoon van de AVRO hield. Na een kort historisch overzicht over de ontwik keling van de opera als kunstvorm besprak prof. Bernet Kempers de ondernemingen, die in Nederland met groot of gering suc ces hebben gewerkt. Een geïnteresseerdt kern van belangstellenden werd er toen wel gevormd, ten dele uit mensen met de kleine beurs, maar vooral bij de goedge- situeerde, voor muziek gevoelige Neder landers. Er bleef zich echter een gebrek aan blijvende belangstelling voordoen. Hoe kunnen wij hierin verandering brengen? De spreker gaf hiervoor enkele richtlijnen aan, zoals het in contact brengen van de rijpere jeugd en vooral ook de jongere kinderen der lagere school met de opera kunst, uiteraard op tactische wijze. De Nederlandse vocalisten, die afgericht wor den op het vrijwel alleen zingen in vreem de talen, moeten zich ook van onze taal leren bedienen met duidelijke uitspraak. Voorts moet men aansturen op goede ver talingen van vreemde teksten. Een over gangsmaatregel zou kunnen zijn: het inlei den van de bedrijven bfj een operavoor stelling met een door een welluidende stem gesproken overzicht, opgenomen op een geluidsband. Dat prof. Bemet Kempers de jeugd wil inschakelen, lijkt ons een voornaam punt. Mogen de schoolmuziekleraren ook op het speciale gebied der operakunst hun taak begrijpen! Golfbreker De minister-president, dr. W. Drees zal maandagavond 18 november om acht uur een korte radiotoespraak houden (in het gezamenlijk programma) over het werk van de Stichting Opénbaar Kunstbezit. Dr. Drees is zelf een der 78.000 deelnemers aan de radiocursus dezer stichting. HILVERSUM I 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Wat.erst. 9.40 School radio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12 00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.55 Zonnewiizer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.25 Sopr., trompet en piano. NCRV: 14.00 Metropole-ork. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Cello en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Amus.muz. 18.10 Huis- muz. 18.30 Fries progr. 18.45 Leger des Heilskwar- tier. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodiekenoarade. 22.10 Gram. 22.30 Orgelconc. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24 00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gyipn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 G.vmn. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10 50 Voor de kleuters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Kamerork. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gram. 13 20 Lichte muz. 13.55 Beurs ber 14 00 Bariton en piano. 14.30 Voor de vrouw. 15 00 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de ieugd. 17.45 Regeringsuitz.r Nederland en de wereld. Actueel onderwerp. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevar. progr. v, d. soldaten. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Lon den. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gevar. progr. 20 00 Nieuws. 20.05 Le pêcheurs de perles. opera. 21.55 Licht progr. 22.20 Lichte muziek. 22.40 Act. 22 50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Disco- taria. BRUSSEL 324 M. 12.00 Ork.conc. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Klassieke muz. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16 02 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Voor de kin deren. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. tribune. 20.00 Ge var progr. 20.30 De grote verzoeking van Sint- Antonius, burleske kantate. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 22.11 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Orgel recital. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG 20 00 Journ. en weeroverz. 20.15 Documentaire film. 20.40 IJsballet. 21.30—22.00 Is dit ook uw probleem? PRINSES BEATRIX BEZOCHT TENTOONSTELLING Prinses Beatrix heeft dinsdag een be zoek gebracht aan de kunstzalen Benne- witz in Den Haag. Zij bezocht de exposi tie van schilderijen van Frits Klein en gnderen. Het bezoek duurde drie kwartier. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) IN LEIDENDE KRINGEN in het bloembollenvak wordt nu en dan gesproken over de reclame voor de bloembollen. Deze wordt in de reclamebranche dikwijls ten voorbeeld gesteld aan andere bedrijfstakken, omdat zij zo goed werkt. Dit is inderdaad het geval. Toch ontstaat langzamerhand de vrees, dat te weinig geld beschikbaar komt om wat betreft de reclame tegen andere artikelen te kunnen blijven, concurreren. Voor de onpersoonlijke reclame in het bloembollenvak is drie miljoen gulden beschikbaar. Men moge dit een groot bedrag vinden, er moet een bevolkingsareaal van minsten vierhonderd miljoen mensen mee worden „bewerkt", namelijk de bevolkipg van de vrije wereld op het noordelijk halfrond. Van het bedrag, dat voor de onpersoonlijke reclame beschikbaar is, moet men trouwens niet alleen het produkt aanprijzen, ook moeten gelden worden uitgetrokken om de behandeling van het produkt bekend te maken. En daar de bloemen hun charme ontlenen aan de kleuren, is men gedwongen veel duur kleurendrukwerk te doen vervaardigen. Een export van bloembollen ter waar de van honderdzestig miljoen gulden lijkt ook zeer mooi, maar deze zou vermoede lijk aanmerkelijk groter worden, indien een veel intensievere reclame zou worden gevoerd. Temeer omdat de stijgende wel vaart een vlucht uit de steden veroor zaakt naar plaatsen, waar veel groen is, want een „huisje met een tuintje" is niet alleen het ideaal van een vooroorlogse liedjesfabrikant. Op de grotere belang stelling voor luxueuze voorwerpen als ge volg van de stijgende welvaart speculeren zo goed als alle fabrikanten, die ruim schoots gebruik maken an de reclame mogelijkheden om hun waren onder de aandacht te brengen. Wordt het artikel onvoldoende aangeprezen, dan zal ook de verkoop dalen. De gelden voor de reclame in het bloem bollenvak worden vastgesteld op basis van de export in het voorgaande jaar. Hieraan zijn bezwaren verbonden, want: bij een kleinere export, minder reclame. Te veel reizigers Overigens wordt uiteraard meer dan drie miljoen gulden gespendeerd om de bloembollen in binnen- en buitenland aan te prijzen. Want de afzonderlijke firma's maken veel reclame door middel van groothandels- of kleinhandelsadvertenties en catalogi. Bovendien gaan ongeveer tweeduizend vertegenwoordigers in de ver schillende landen op pad om de bollen aan de man te brengen. Niemand kan maar bij benadering zeggen, hoeveel deze „rei zigers" wel kosten. Wel is men ervan overtuigd, dat er teveel zijn, maar men ziet eenmaal geen kans om de traditie te doorbreken. Evenmin is bekend, hoeveel aan prijs couranten wordt uitgegeven. In Hillegom zenden enige zeer grote „particuliere pakkers", dus kleinhandelaren, jaar lijks van anderhalf tot drie miljoen prijs couranten rond. De kosten hiervan kan men stellen op een kwartje per stuk. Op twee tot drie percent van deze prijscouran ten wordt gereageerd, zodat het resultaat niet zo groot is. Gesteld kan worden, dat de kwekers te weinig geld voor de reclame beschikbaar stellen. Volgens het Weekblad voor Bloem bollencultuur komt slechts 1,4 percent van het totale exportbedrag vrij voor de pro paganda. Dit nu is een bijzonder laag per centage. Vooral als men ervan uitgaat, dat bij verwezenlijking van de economi sche samenwerking in Europa eerlang Amerikaanse verhoudingen zullen ont staan. In Amerika wordt per branche ge middeld acht percent aan het propageren van de produkten besteed. Men vergelijke de cijfers en concludere. Het is trouwens nog maar goed, dat de reclamegelden via heffingen worden ge- ind. Want zou de propaganda moeten worden bekostigd met vrijwillige bijdra gen, dan zou er vermoedelijk bar weinig geld voor de reclame beschikbaar zijn. Deze ervaring heeft men al lang geleden opgedaan. Reeds in 1890 ontwaakte het besef, dat het best collectieve propaganda voor de bloembollen kon worden ge maakt. In 1924 stelde men een bedrag van twee cent per beteelde Rijnlandse roe of wel veertien gulden per hectare ter be schikking. Het aanvankelijke enthousias me voor de collectieve propaganda ver flauwde spoedig en slechts door ingrijpen van bovenaf in de crisisjaren kon weer een enigszins bruikbaar bedrag op tafel wor den neergeteld. Ieder beseft wel, dat de onpersoonlijke reclame noodzakelijk is, maar men zou bij vrijwillige betaling spoedig niet meer bijdragen, omdat de eigen reclame nu eenmaal ook veel geld vraagt. Ter zake kundigen zijn van oordeel, dat veel meer bloembollen zouden worden verkocht, als meer geld voor de verkoop stimulering beschikbaar zou komen. Pas dan kan worden gedacht aan een vergro ting van de beplante oppervlakte bollen. Nu boet men eigenlijk voor de fouten van het verleden, toen men wel de nadruk leg de op de verkoop van bollen, maar ver gat een goede vraag te scheppen. Ook thans maakt men zich nog wel hieraan schuldig. Het is noodzakelijk, dat alle belangheb benden gaan inzien, dat een grotere ver koop van bloembollen dan pas kan wor den verwezenlijkt als voldoende vraag naar het charmante Hollandse produkt is geschapen. Daarom zullen de leidende kringen in het bollenvak voor deze ge dachte eerst in eigen kring propaganda moeten maken om genoeg gelden voor de reclame naar buiten te verkrijgen. Men heeft ontdekt wie sinds enige tijd in Elten en de Zelfkant probeert de be volking rijp te maken voor de leuze „terug naar Duitsland". Het is een leraar aan het gymnasium van het Duitse stadje Heinsburg, die lessen geeft aan de volks hogeschool in de Zelfkant. Hij verzamelde namen van personen uit dit gebied, die voorstanders zijn van aansluiting bij Ne derland en plaatste deze namen op een soort zwarte lijst. Hij heeft misbruik gemaakt van het ver trouwen, dat hij bij de Nederlandse auto riteiten in dit gebied genoot. Ook van Duitse zijde is men allesbehalve ingeno men met de actie van de leraar. Naar verluidt, heeft de „Regierungsprasi- dent" van Aken zijn afkeuring uitgespro ken over de handelwijze van de leraar en hem bij zich ontboden. Het Duitse dag blad „Neue Ruhrzeitung" schrijft over de ze zaak: „Wat deze leraar heeft gedaan is zeer lichtvaardig en onbedachtzaam om het maar niet sterker uit te drukken." Veroordeeld tot geldboete Het gerechtshof te Amsterdam heeft de straf van 300 gulden boete, die de recht bank te Alkmaar opgelegd had aan de 41-jarige voormalige baggerondememer S. F. uit Bovenkarspel, bevestigd. Tegen deze verdachte had zowel de officier van Justitie als de procureur-generaal wegens grove schuld aan een bedrijfsongeval met dodelijke afloop een maand gevangenis straf geëist. Op 22 oktober van het vorige jaar was de verdachte met zijn tijdelijke hulp, de 15-jarige tuinbouwknecht S. T. de Wit, bezig een der twee drijvers van zijn kleine baggermolen los te maken, omdat hij in een sloot onder Venhuizen een brug moest passeren. De molen sloeg tijdens deze werk zaamheden om, de jongen gleed van de ponton af, geraakte onder de molen en stikte in de modder. Hij kon niet zwem men. De verdachte zou tevoren tegen de jongen gezegd hebben dat hij in het water moest springen als de molen dreigde om te slaan. De Eerste Kamer heeft gistermiddag een drietal wetsontwerpen goedgekeurd, waar door aan 52 vreemdelingen en staatlozen het Nederlanderschap wordt verleend. Voorts werden nog enkele begrotings wijzigingen goedgekeurd. Een ontwerp tot verlenging van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet 1939 tot 26 september 1958 en van de bij de Vestigigingswet Bedrijven 1954 vastgestelde vestigingsbeschikkingen tot 1 januari 1959 werden zonder beraad slaging aanvaard. Dit was eveneens het geval met een ontwerp tot verlenging van het Besluit Regeling In- en Uitvoer 1944 tot 1 januari 1959 in afwachting van een nieuwe wettelijke regeling. De Eerste Kamer zal de volgende week niet vergaderen. Indien het Voorlopig Ver slag en de Memorie van Antwoord op tijd zullen zijn verschenen, zal de Eerste Ka mer op 3 december beginnen met de open bare behandeling van de Europese ver dragen. Maar wat was er nu in die tussentijd thuis gebeurd, sinds de kleine Primmetje zo plotseling verdwenen was? Noudat kan men zich wel indenken. Natuurlijk waren vader, moeder en Wamme erg verdrietig. Dagenlang hadden ze overal gezocht, de buren hadden meegeholpen; maar Primmetje was nergens te vinden. Want niemand had gezien, hoe de slechte Dcmnavo hem had meegenomen. En toen, op een avond, hoorde vader opeens een bekend stemmetje55-56 ADVERTENTIE en daarom geven wij onze uurwerken niet weg, maar ze zijn dan ook waard er geld aan te besteden, want zelden zag u zo'n prachtige collectie HORLOGES: Omega - Pontiac - Indus - Remova - Zentra - Union - Cazal PENDULES - PENDULETTES: Junghans - Kienzle - Lancaster WANDKLOKKEN: juweeltjes uit de klokken-industrie WEKKERS - REISWEKKERS: die u nooit in de steek laten. Kies hieruit uw Sint Nicolaascadeau voor een geslaagde pakjesavond bij de kleine zaak met de grootste keuze. Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 De Maastrichtse rechtbank heeft een aanrijding met dodelijke afloop behandeld, waarvoor de 46-jarige hotelhouder H. M. J. B. te Leiden terecht stond. Tegen hem werd twee maanden gevangenisstraf ge- eist en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid, wegens het hoogst roekeloos en onvoorzichtig inhalen van een scooter rijder, waarbij de autobestuurder de mo torrijder „sneed". Deze kreeg tengevolge daarvan zodanige verwondingen dat hij spoedig overleed. De substituut-officier van Justitie achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. De verdediger betoogde echter dat de gehele dagvaarding gebaseerd was op het gebeurde bij het inhalen, hetgeen iets anders is dan passeren. Tevens was uit de getuigenverklaringen allerminst zekerheid verkregen over de feiten, die tot de dood van het slachtoffer zouden hebben geleid. Mr. Heeg concludeerde op beide gronden tot de noodzaak van vrij spraak. De rechtbank zal op maandag 25 november uitspraak doen. ADVERTENTIE X Normale bus (of jx>tje) Gezinsbus 55. Gaat 't over Walter? Ja, ik heb besloten van hem weg te gaan. Werkelijk? Het kan niet langer. Ik geef geen antwoord, maar kijk haar koud en on bewogen aan. Vertel je mij de waarheid. Ja, ik wil 'met jou mee. Maar wanneer en hoe en waarom. Dat mag ik wel.Waarom? zeg je pas 't laatst. Je gaat er dus mee akkoord? .Grace., je bent een heel bijzonder iemand., iemand. Stil Zij buigt zich naar mij over en kust mij. Met een engelachtige glimlach laat ik haar begaan, maar als de kus lang genoeg geduurd heeft, zeg ik: Grace, ik ben de geschikte man niet voor jou. Maar natuurlijk, kom, we gaan morgen samen naar Zwitserland. Zwitserland, waarom? Walter zal ons daar nooit achterna durven komen. Hij zou niet durven. De Zwitserse politie zoekt hem nog. Want wat jij niet weet.. Walter is in feite een internationale zwendelaar. Werkelijk? Jamorgen probeert hij de grootste slag van zijn leven te slaan, maar ik wil nie+ meedoen., ik wil weg., ver weg vluchten., alles vergeten. Je zult zien dat hij gepakt wordt en ik wil de gevangenis niet in. Nu had zij werkelijk eens een keer gelijk, maar dit vrolijk opgezette komedietje kan alleen maar door een kenner gewaardeerd worden. Nu ben ik een kenner. en met reden. HOOFDSTUK III Ik loop het postkantoor uit, waar ik net een bijzon der lang telefoongesprek met Parijs heb gevoerd. De man aan de andere kant van ue draad was niemand anders dan een vertegenwoordiger van de firma Michaël O'Connor, een zekere meneer Smith. Nu gaat het gevecht dus aflopen... nu moet er een einde komen aan een van de moeilijkste opdrachten die ik ooit heb gekregen. Nog een paar uur en ik zal geslaagd zijn, of ik zal de meest doorslaande misluk- king van mijn carrière moeten yerwerken. ROMAN VAN SLIM HARRISON (vertaald uit het Frans) Wanneer Smith al mijn aanwijzingen naar de letter uitvoert, heb ik een prachtkans op de overwinning. Voor het Savoy-hotel herken ik de rood-zwarte auto van Grace Sullivan. Zij wacht dus op me, zoals ik had voorzien. Maar er staat me een onverwachte tegenslag te wachten. De receptionist geeft me een visitekaartje in een enveloppe. Lieve Michaël. In deze enveloppe vind je het con tactsleuteltje van mijn wagen. Wil je de auto zelf naar de afgesproken plaats rijden? Ik zal daar bij je komen, je toegenegen Grace. Dat maakt de zaak ingewikkelder. Miss Morelli toont zich slimmer dan ik had verwacht. In plaats van meteen in de wagen te stappen, ga ik nog even naar mijn kamer, en loop in het voorbijgaan nog even die van Suzan binnen. Zij is klaar. Ik lach tegen haar, en vraag haar, met me mee te gaan. In mijn kamer zet ik haar in een gemakkelijke stoél waarna ik me verontschuldig. Geef me een ogenblikje om me te scheren. Daar na sta ik tot je beschikking. Ik ga de badkamer in, waar ik mijn bezoekei vind Het is kapitein Sauvoit van het Tweede Bureau. Fluis terend vertel ik hem het nieuws. Laforest wordt gevolgdzijn schuld staat wel vast, maar de commandant heeft besloten, hem pas na de ontmoeting te arresteren. Hij volgt de vracht wagen in een jeep. Zoals afgesproken zal e- maar een zwak escorte meegaan. Als we afgaan op de gege vens die we hebben, kan de overval alleen maar op die plek gepleegd wordenhij ontvouwt snel een stafkaart en wijst me een punt dat met een rood kruisje is gemerkt. Dat is de meest eenzame plek, en bovendien heb ben de heren daar hun eigen vrachtauto verborgen Zij hebben deze er vannacht neergezet. Onze mensen hebben hen tegen de morgen zien vertrekken. De auto is met een groot zeil afgedekt... Dat is minder belangrijk. Maar daar zal de over val dus gepleegd worden. Waar hebt u met miss Sullivan afgesproken? Hier. Mooi... Alles is klaar voor de aanval. Zoals af gesproken, zal de vrachtwagen om precies zés uur van het Plateau vertrekken. Uw mensen kennen hun instructies. Commandant Delarve heeft alles georganiseerd. Prachtig... ik zie u dus vanavond terug als ik u miss Sullivan kom brengen. Ik ga de badkamer uit na wat scheercreme over mijn baard te hebben gewreven, die maar half ver dwenen is na de bewerking met een elektrisch scheer- apparaat, dat echter voldoende herrie maakte om ons fluistergesprek te overstemmen. Suzan glimlacht nog steeds, en is kennelijk blij, me terug te zien. Gaan we nu? vraagt zij. Nee liefje, jij gaat. —Ik? Ja... ik kom je ophalen bij de kleine kapel. Hoe laat? Om vijf uur. Maar jij moet ér uiterlijk om kwart voor vijf zijn. En je had me beloofd... Hier. Uit mijn zak haal ik een klein, vierkant doosje en ik geef het haar. Ik weet, dat in het doosje een kleine diamant ligt, die, laat ik zeggen, de beloning voor haar medewerking vormt. Maar Suzan weet van niets, en ik wil op de feiten niet vooruitlopen. Ik wist dat zij me op een gegeven ogenblik van dienst zou kunnen zijn. Die dag is gekomen en ik betaal haar voor haar diensten. We hebben dus geen verplichtingen aan elkaar. In de rood-zwarte wagen, die miss Sullivan me zo welwillend geleend heeft, rijd ik op mijn gemak naar de plaats waar we hebben afgesproker elkaar te ont moeten. Daar vlak in de buurt kan ik een pracht van een waarnemingspost betrekken, van waaruit ik geen glimp van het komende schouwspel zal hoeven te mis sen. Voor één keer zullen anderen het vuile werk voor mij opknappen. Binnen een kwartier beu ik waar ik wezen moet. Ik parkeer mijn wagen in een zijweggetje, waar maar heel zelden een auto passeert (Wordt vervolgd) Hoge Raad beslist: De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in de principiële kwestie of een zgn. ver keersrotonde een rondweg is of een krui sing, in welk laatste geval men op de rotonde links zou mogen rijden als men links af moet. Een rij-examinator had zich op de rotonde te Maastricht laten verbali seren wegens links rijden. Zowel de kan tonrechter als de rechtbank te Maastricht gaf een veroordelend vonnis. De Hoge Raad heeft het cassatieberoep van de rij-examinator verworpen. De Hoge Raad overwoog dat niet blijkt, dat de wetgever voor de verkeerssituaties op een rotonde van het wegenverkeers reglement heeft willen afwijken, zodat de noodzaak van zogenaamd voorsorteren niet aanwijsbaar is. Het oordeel, dat de Hoge Raad heeft uitgesproken ten aanzien van de toegesta ne wijze van rijden op verkeers- of circula tie pleinen, hetgeer inhoudt, dat men op deze pleinen alleen rechts zal mogen rij den en dus niet zal mogen voorsorteren leidt tot de consequentie, dat van een vlot te afwikkeling van het verkeer over circu latiepleinen geen sprake meer zal kunnen zijn, aldus verklaart de A. N. W. B. De opzet bij de aanleg van verkeerspleinen heeft juist tot doel het verkeer te doen rijden op de wijze, zoals thans door de Hoge Raad is veroordeeld. Verkeersplei nen worden namelijk in het algemeen dan aangelegd, wanneer de verkeerssituatie een moeilijk karakter draagt door het feit, dat een druk verkeer via verschillen de toeleidende wegen op een kruising met beperkte capaciteit uitmondt. Niet de aan leg van het verkeersplein op zichzelf is voldoende voor de noodzakelijke vergro ting van deze capaciteit, maar ook het volledig gebruik van het verkeersplein. Deze uitspraak is voor de A. N. W. B. aanleiding om opnieuw, zoals de bond reeds in 1955 heeft gedaan, de minister van Verkeer en Waterstaat met aandrang te verzoeken in het wegenverkeersregle ment een bepaling op te nemen, waarin het berijden van verkeerspleinen zodanig wordt geregeld, dat deze in hun geheel door het verkeer kunnen worden gebruikt, overeenkomstig de bedoeling welke bij de aanleg van deze pleinen bij de ontwer pers de rijkswaterstaat heeft voor gezeten. WOENSDAG 13 NOVEMBER Stadsschouwburg: A.B.C.-cabaret o.l.v. Corry Vonk en Wim Kan: „Engelen en spoken", 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis van Looy: Tentoonstelling repro- dukties naar werken van klassieke en moderne meesters, van 1012.30 en van 13.3017 uur. Galerie Espace: Tentoonstel ling schilderijen van Jules Chapon, 1117 uur. Gebouw van Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting, Frans Halsstraat 7: „Win terfeesten in het gezin", 1417 en van 19.30—21.30 uur. FILMS Cinema Palace: „Hij die sterven moet", 14 j., 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Porte des Lilas", 14 j., 19 en 21.15 uur. Lidothéater: „Mamzelle Striptease", 18 j., 19 en 21.15 uur. Luxortheater: „De hel der verlorenen", 14 j., 19 en 21.15 uur. Rem- brandttheater: „Silk stockings", a.l„ 19 en 21.15 uur. Roxytheater: „Ieder schot is dodelijk", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio theater: „De droom van een bakvis", a. 1., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Hotel „De Leeuwerik": Toneelvereniging „Het Voetlicht" met „Surprise", 20 uur. Brinkmann: Humanistisch Verbond, Th. Polet over „Humanisme in het dagelijks leven", 20 uur. Frans Halsmuseum: prof. mr. T. W. van Asbeck: „Zwakte en be tekenis van de Ver. Naties", voor Volks universiteit, 20 uur. DONDERDAG 14 NOVEMBER Concertgebouw: Concert door de Chris telijke Oratoriumvereniging o.l.v. George Robert, m.m.v. het Noordhollands Phil- harmonisch orkest, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Reprodukties naar wer ken van klassieke en moderne meesters, van 1012.30 en van 13.3017 uur. Galerie Espace: Schilderijen van Jules Chapon, 11 17 uur. Gebouw van Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, Frans Halsstraat 7: „Winterfeesten in het gezin", 1417 en van 19.30—21.30 uur. FILMS Cinema Palace: Hij die sterven moet" 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Porte des Lilas", 14 j„ 14.30, 19. 21.15 uur. Lidotheater: „Mam'zelle Strip tease", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxortheater: „De hel der verlorenen, 14 j., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva- theater: „Als de dauw hangt komt er regen", 18 j., 20.15 uur. Rembrandttheater: „Silk Stockings", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxytheater: „Ieder schot is dodelijk", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studiotheater: „De droom van een bakvis", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN Frans Halsmuseum: G. Kouwenaar voor Volksuniversiteit over: „Experimentele poëzie, 20 uur. Brinkmann: dr. W. H. K. Feuilletau de Bruyn: „De politieke be tekenis van de Spoetnik", 20 uur. Dreef- zicht: Informatie-avond Katholiek Maat schappelijk Jeugd en Gezinswerk, 20 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6