Nederland- nieuws DAMESCONFECTIE Problemen Wim Hornman sprak over Kenya en de Mau-Mau N.Ph.O.-concert op hoog peil Havenberichten Met de cellist Caspar Cassado op de honderd velden j DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs „Op drift" door KDO Partij van de Arbeid richt zich al op de verkiezingen „Holland Sport" won IJmond-klaverjastoernooi Ledenvergadering van K.V.P. „IJmuiden-Oost" Werkgelegenheid door AMB-bestuurder besproken Bevolkingsonderzoek in Heemskerk dames- en kindermantels, japonnen, blouses, rokken, pakjes enz. „Bellatrix" vlotgebracht (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) WOENSDAG 13 NOVEMBER 1957 it Til het door de Beverwijkse bloemen winkeliers met bloemen getooide boven zaaltje van ,,'t Centrum" te Beverwijk heeft gisteravond de schrijver en journa list Wim Hornman uit Zaandam op uit nodiging van de Beverwijkse Boekhandel voor een zeer aandachtig publiek verteld van zijn belevenissen in Kenya. Zijn 40.000 kilometer lange reis dwars door Afrika stond er borg voor dat het een interes sante avond werd, die genoeg stof tot praten gaf. In het bijzonder richtte #de heer Hornman zijn aandacht op de ont wikkelingen en gebeurtenissen in Afrika, zoals het ontstaan van de Mau Mau. In het gebied van Mount Kenya, dat be woond wordt door 42.000 blanken, 157.000 Aziaten en vijfeneenhalf miljoen inlan ders zijn volgens de heer Hornman ge durende de afgelopen jaren zestig blan ken en enkele duizenden negers door de Mau Mau wreedaardig om het leven ge bracht. Hij vertelde over zijn persoonlijke er varingen in deze streek boven de evenaar, die grotendeels bedekt wordt door enorme bamboebossen: het ideale terrein voor on dergrondse activiteiten. Zonder in gruwe lijke details te treden vertelde de heer Hornman een en ander over de eedsaf legging, die door bepaalde elementen aan de negers is opgedrongen. Hierdoor wor den zij automatisch lid van de Mau Mau met alle gruwelijke verplichtingen van dien. De inlanders kunnen zich hiervan niet distanciëren, daar voor hen het verbreken van de eed een dood in de zeer nabije toe komst betekent. De heer Hornman toonde aan de belangstellenden een primitief ge weer van de Mau Mau zoals dip in het begin van de opstand werd gebruikt. Later vond er een invoer van nieuwe ge weren en munitie plaats door een niet nader genoemd land. De heer Hornman zag als achtergrond van deze ongeregeldheden de moeilijk heden bij de landsverdeling. Deze ont stonden, toen de blanken de beste stukken land voor zichzelf reserveerden. Voorts was er de vraag van de inlanders naar gemeenschapsgebouwen, zoals scholen en kerken. Ook het onderscheid, dat werd ge maakt tussen blank en zwart droeg tot de opstand bij. Hij meende, dat de blanke beschaving de neger iets ontneemt, waar- Jan Lemaire jr. heeft met „Op drift" een toneelspel geschreven, waarvan het uitgangspunt in staat bleek bij de eerste scènes een meer dan bijzondere belang stelling op te wekken, en wel voorname lijk omdat hij een onderwerp ging be handelen, dat bij mijn weten nog nimmer een auteur tot een stuk heeft kunnen in spireren. Lemaire voert hierin namelijk een eenvoudige visser ten tonele, die op zekere dag zijn netten voor het schilders palet verwisselde, omdat hij voor zichzelf overtuigd is een natuurtalent te zijn. On getwijfeld een origineel gegeven dus, waarbij men geneigd is het verdere ver loop met interesse af te wachten. Een ver loop, dat echter steeds meer gaat teleur stellen, omdat de historie zulk een conven tionele ontwikkeling verkreeg. Daarbij werd het verhaal ook onlogisch, doordat het verzet van Marius' familie tegen zijn vermeende schildersroeping zo onaan nemelijk wordt gemaakt. Want zijn schil derijen mogen dan tot het genre „kitsch" behoren, zij worden toch grif gekocht en waarborgen dus een zekere materiële wel stand voor een gezin, dat als vissers familie nu niet bepaald weelde heeft ge kend. Maar om een door de auteur geheel in het midden gelaten reden geven zij er toch de voorkeur aan, hun man en vader weer in het vooronder van zijn bark terug te brengen. Het is ook nog van belang te weten, dat Marius onder de bekoring geraakt van een Nederlandse toeriste het stuk speelt zich af op het eiland Majorca welke dame een niet minder ongeloof waardig aandeel in de handeling ver krijgt. Want eerst erkent zij in Marius de meester, welke adoratie hem niet weinig aanmoedigt de penselen te blijven han teren, maar wanneer zijn schilderijen voor een expositie in Parijs worden gewei gerd, is ook zij onmiddellijk bereid haar oordeel te herzien. Zij keert naar Neder land terug en Marius, die liefde voor haar had opgevat en zelfs een ogenblik ge neigd bleek zijn gezin voor deze nieuwe liefde te verlaten, is door dit vertrek der mate geschokt, dat hij besluit in plaats van de penselen, het roer van zijn bark weer ter hand te nemen. Aldus kan het doek vallen over een herenigd gezin, met als het centrale punt een berouwvol en tot inkeer gekomen vader. Ondanks deze aan het slot gedemonstreerde harmonie blijft het te betreuren, dat de schrijver zo onmachtig is gebleken de belofte van zijn idee in te lossen. De spelers van de katholieke toneel stichting „Kunst Door Oefening", die dit stuk dinsdag in het Kennemer Theater te Beverwijk voor het voetlicht hebben ge bracht, stonden dus voor de onmogelijke taak een aantal figuren tot leven te brengen, dat door de auteur voortdurend tot zulk een onlogische gedragslijn werd bewogen. Toch is regisseur F. Hunsche er nog in geslaagd een voorstelling uit te brengen, welke door het publiek met van tevredenheid getuigende reacties werd gadegeslagen. Waarschijnlijk omdat G. Bonnema van de oude vader zulk een pinnig kereltje maakte en Marius in de vertolking van D. Adrichem dikwijls een bewogen scène kon laten zien. Minder ge lukkig leek mij de opvatting van Maria door mevrouw A. Berkhout-Sneekes, die haar gehele tekst van een slepende dra matiek voorzag. Mevrouw Van der Kloos ter-Botman werden als de nieuwsgierige buurvrouw enige kansen geboden op een vrolijk intermezzo, welke zij allerminst ongebruikt heeft gelaten. Han van der Pal en Joop Koelman hebben zeer ver dienstelijk het gebruikelijke jonge paartje uitgebeeld en ook Jan de Swart was een behoorlijk getypeerde Remy. Mevrouw B. Tervoort-De Goede verdient tenslotte een compliment voor de manier, waarop zij in dit vissersmilieu de sfeer van distinctie wist te vertegenwoordigen. Jan van Dam Donderdag abonnementsvoorstelling Op donderdag 14 november wordt in het Kennemer Theater te Beverwijk een abonnementsvoorstelling gegeven. Het ge zelschap Jelle de Vries komt met een ca baretprogramma onder de titel: „Boven de achttien". De medewerkenden zijn: Ansje van Brandenburg, Sonja Oosterman, Nicky en Wim Romein, Ronny Potsdam mer, Jan Staal en Jelle de Vries. voor hij niets in de plaats krijgt gesteld. Aan het eind van de lezing bracht de heer Hornman een oprechte hulde aan de duizenden Albert Schweitzers die in de gevaarlijke binnenlanden van Kenya stilzwijgend, doch met grote moed hun arbeid verrichten als zendeling, missio naris, dokter of bestuursambtenaar. Tot slot werden er nog twee filmpjes over Kenya en zijn reis naar Afrika vertoond, die het gesprokene toelichtten. De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid, die dinsdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat bijeenkwam, houdt zich ook al bezig met de verkiezingen in 1958. De heer E. Sanders, voorzitter, merkte in zijn openingsrede op, dat de Partij van de Arbeid er niet alleen is om de politieke vraagstukken, die er gerezen zijn en nog komen, theoretisch te behandelen, maar er op gericht is door haar werkzaamheid het Nederlandse volk te doen confronteren met de daadwerkelijke uitvoering van de vele vraagstukken, die ons volk interes seren. Daarom achtte hij het noodzakelijk om bij de komende verkiezingen met resul taten te komen, die de werkmethode van de landsregering, van provinciale staten en gemeenteraden vergemakkelijken. Hoewel de afdeling wegens de relatief grootste ledenwinst door het Partijbestuur was gehuldigd, lag er een nieuw verzoek tot ledenwinning. Reeds werd meegedeeld, dat de Partijvoorzitter, de heer Evert Ver meer op 11 februari in Velsen-Noord zal komen spreken, aan welke bijeenkomst het politieke cabaretgezelschap „De Steek vlam" uit Den Haag medewerking zal ver lenen. De jaarwisselingsbijeenkomst is vastge steld op 6 januari 1958. Ten aanzien van een rapport van de Wiardi Beekman Stichting over de alimen tatieplicht, dat ruime discussie ontlokte, werd overeengekomen, dit nader in kleine kring te bestuderen. Aangezien bekend is, dat de verkiezin gen voor Provinciale Staten op 24 maart en die voor de gemeenteraden op 28 mei zullen worden gehouden, heeft de verga dering zich reeds beraden over de uitvoe ring van de plannen. Hierbij werd opge merkt, dat wegens de toeneming van het aantal inwoners van Velsen tot boven de 60.000 de samenstelling van de Velsense gemeenteraad zal worden gebracht van 31 op 33 zetels. Een uitvoerige bespreking volgde op een verslag van een Partij-conferentie over afbetalingssysteem en consumentenkrediet, uitgebracht door de heren W. Davidson en J. J. Nijdeken. De klaverjascompetitie tussen verschil lende clubs uit de IJmond heeft bij de laatste maandagavond gespeelde wedstrij den een onverwacht ongunstige wending voor de Beverwijkse club „Vriendenkring" gebracht. De betere papieren van „Vrien denkring" werden door „Hollandia" met het hoogste aantal punten en tien marsen weggespeeld, waardoor „Holland Sport" de eerste plaats ging innemen om daarmee de IJmond-beker te veroveren. De uitslag HollandiaVriendenkring bracht hierdoor Hollandia op de tweede plaats, zodat Vriendenkring, zij het met slechts 327 punten verschil, naar de derde plaats werd verwezen. De verwachting, dat „de Meerweiden" deze derde plaats zou gaan bezetten, kwam ook al niet uit. „De Meerweiden" moest met de laatste plaats genoegen nemen. De andere Velsen- noordse club „Geel Zwart" troonde daar nog boven. Zaterdagavond wordt in céfé „Sportlust" de prijsuitreiking gehouden. De eindstand van dit klaverjas-IJmond- toernooi is nu na acht wedstrijden: Hol land Sport 197193 punten, 79 marsen; Hol landia 196559 punten, 96 marsen; Vrienden kring 196232 punten, 85 marsen; Geel Zwart 189740 punten, 57 marsen; de Meer weiden 187527 punten, 74 marsen. De marsenprijs komt terecht bij Hol landia. Dinsdagavond heeft de afdeling „IJmui- den-Oost" van de Katholieke Volkspartij een ledenvergadering gehouden in het Sint Fidelis gebouw te IJmuiden-Oost. De heer Th. J. Borsten, door het bestuur voor deze functie als candidaat gesteld, werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen. Daarna werd uitvoerig het concept-reglement op de gemeenteraads-verkiezing K.V.P. be sproken. Dit nieuwe reglement behelst tal van verbeteringen. De opmerkingen, door de leden van de kiesvereniging ter tafel gebracht, zullen aan de gemeentelijke cen trale worden doorgegeven. Unaniem werd door de vergadering de heer J. van Leeuwen, voorzitter van de Katholieke Middenstandsbond te Velsen, als candidaat gesteld voor de Provinciale Staten. Voor de gemeentelijke centrale der K.V.P. werden negen afgevaardigden door de vergadering candidaat gesteld: Th. P. Borsten, mr. N. C. van Zeist, R. Graafsma, R. Gerritsma, G. P. Mathijsen, W. A. H. Ha mers, F. G. C. Hamers, G. Hof en H. Span jaard. Als plaatsvervangende afgevaardig den werden gekozen de heren A. A. Schoorl A. J. Röling, A. van de Berghe, P. J. van de Boogaard en Van Gils. De leden van het dagelijks bestuur, de heren Th. J. Borsten, W. A. H. Hamers en A. A. Schoorl werden door de vergadering voor de Statenkring „Velsen" als candidaat gesteld. Na de rondvraag, waarvan door diverse leden gebruik werd gemaakt, wees de nieuwe voorzitter, de heer Th. J. Borsten, er in zijn slotwoord nog eens op, dat de leden der kiesvereniging er zich als katho lieken voor moeten hoeden dat er geen versplintering komt, noch in de partij, noch in de propaganda voor de komende Staten- en gemeenteraadsverkiezingen. Weinig belangstelling voor toneel Voor het Katholiek Instituut voor Ar beidersontwikkeling heeft de Alkmaarse vereniging „Phoenix" dinsdagavond een opvoering gegeven van het blijspel van Glen Melvyn „De kat en de strafschop". De Heemskerkse zaal Dam was slechts voor de helft gevuld en hiérover sprak de voorzitter de heer B. Schouws zijn teleur stelling uit. Deze teleurstelling is des te groter omdat de beide vorige avonden zo goed bezet waren. Het plezier van de aan wezigen was er echter niet minder om. Van de vermakelijke historie is oprecht ge noten. „Ten aanzien van de werkgelegenheid in ons land is er nog geen enkele reden tot het nemen van maatregelen. Dit neemt niet weg, dat het wel zo belangrijk is, dat de regering en de bonden het economische leven dagelijks in de gaten houden", aldus de districtsbestuurder van de Algemene Metaal Bedrijfsbond, de heer C. Ockeloen, dinsdagavond in „Terpsichore" te Bever wijk voor de leden van die afdeling. De heer Ockeloen gaf zijn zienswijze over het ontstaan van deze economische bewegin gen in het land en vergeleek die met de toestand van 1025 af en de beruchte „der tiger jaren". Hij noemde het een geluk voor het gehele volk, dat het Planbureau en het Bureau voor de Statistiek het sein tot bezuinigen hebben gegeven, daar de invoer de uitvoer verre overtrof. Door de vergadering werd gewezen op de dreigende werkloosheid, doch de heer Ockeloen wist de vergadering te overtuigen, dat dit van geen betekenis is, ook al zorgen sommige kranten voor een paniekstemming. De vo rige week waren er 40.000 werklozen in ons land, zei hij. Daarbij waren ook mensen, die om lichamelijke oorzaken niet kunnen werken. Daar staan tegenover 160.000 aan vragen van werkgevers. Rotterdam heeft de eerste jaren nog steeds een tekort aan werkkrachten. In de Europese landen neemt men aan, dat drie percent werkloosheid normaal is. Dit zou voor ons land betekenen 120.000 werklozen, die er gelukkig nog lang niet zijn. De arbeiders moeten een en ander nuch ter bekijken, was de mening van de spre ker. Als er maatregelen moeten worden genomen, is de vakbeweging paraat. Voorts wedden nog de toestanden in de buiten landse metaalindustrie besproken. Nadat in 1953 te Heemskerk een bevol kingsonderzoek werd gehouden, zal dit thans in de periode van 18 tot en met 29 november weer plaats vinden. Elke inge zetene, van de leeftijd van vier jaar af zal een oproep ontvangen. Een groot gedeelte van de kosten van het onderzoek wordt door de gemeente gedragen, doch daar naast is ook een bijdrage van de bevol king noodzakelijk. Deze bijdrage is gesteld op f 1.25 per persoon. Gezien het zeer grote algemeen belang van het bevolkingsonder zoek rekent het gemeentebestuur op de medewerking van de bevolking. Contactavond met bijzonder karakter De Heemskerkse voetbalvereniging ADO heeft in zaal Kloes een druk bezochte con tactavond gehouden. Deze bijeenkomst had een bijzonder karakter, daar aan een tien tal leden een speldje werd uitgereikt we gens het vijfentwintig jarig lidmaatschap of wegens bijzondere verdiensten voor de vereniging. De voorzitter de heer J. Bekker reikte dit bewijs van erkentelijkheid uit aan de ere-voorzitter burgemeester H. Nielen en de heren G. de Boer, C. Koedijk, Th. Koop man, J. Beentjes, Jac. Beentjes, J. Mey- land, K. Schouws en A. C. Beentjes. De voorzitter van de contactcommissie de heer J. Velt speldde het op bij de heer J. Bek ker. De burgemeester richtte hierna het woord tot de aanwezigen waarbij hij erop wees hoe de ouden een voorbeeld van clubtrouw waren. „Bij de jonge generatie is dit in vele gevallen niet meer zo", con stateerde hij. Deze geanimeerde bijeenkomst, die on getwijfeld de banden tussen de leden heeft verstevigd, werd besloten met een gezel lige klaverjasdrive om fraaie prijzen. ADVERTENTIE Het is zo'n prettig gevoel als men zijn inkopen in een ver trouwde zaak kan doen, waar men goed wordt geholpen en juist geadviseerd. Dit geldt wel in het bijzonder voor Daarom komt u eens naar onze mooie gevarieerde col lectie kijken in leder artikel wordt u precies gepast en zonodig veranderd Laat u ook eens onze mooie collectie PEIGNOIRS tonen. til 7541 MARKTPLEIN Afd. Confectie 1e etage Dinsdag kwamen te IJmuiden binnen de Pirola van Waterford, Munkfors van Rot terdam, Alfred Porr van Rotterdam, Bab T. van Geffle, Lucas Bols I van Mantyluo- to, Gooiland van Hamburg, Phidias van Malaga, Holland van Rotterdam, Haralam- pos van H. Roads, Brendonia van Dover, Karvan van Helsingborg, Wilh. Doeren- kamp van Rotterdam, Gerd van Londen, Men je van Ipswich, Wegro van Swansea, Veni van Thameshaven, Bifrost van Sundsvall, Harlingen van Mantyluoto, Rawka van de Noordzee, Kp. J. Reinecke van Bremen, Wexford van Boston, Lord Tweedsmuur van Managoa, East Gate van Sunderland, Atalanti van H. Roads, Frans- comté van Durban, Biocovo van Novoros- sisk, Stad Utrecht van Kirkenes. Uit IJmuiden vertrokken de Saint Paul naar Duinkerken, Keizersgracht naar Rot terdam, Saxen naar Venermeer, Anna Ma rie naar Hamburg, Leliegracht naar Ter- neuzen, Tr. Matthies naar Abö, Trave- munde naar St. Juan, Rien Teekman naar Helsinki, Sculptor naar Liverpool, Santhy naar Falmouth, Coeta naar Thyne, Corona naar Antwerpen, Murfid M. naar Rouen, Duiveland naar Leith. Thornberry naar Gdynia, Angelina Lauro naar Newport News, Stella Strömer naar Sarpsborg, Emmy Ottens naar Christinestad; Gerd naar Londen, Heriot naar Leith, Delfborg naar Haringhaven IJmuiden, Het derde dinsdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest werd door Marinus Adam geleid. De cel list Caspar Cassado had een belangrijk aandeel in deze avond door zijn tweevou dige solistische medewerking, te weten in het celloconcert van Boccherini en in de Hebreeuwse rapsodie „Schelomo" van Ernest Bloch, over welke compositie de lezers reeds enigszins zijn ingelicht na de voorbespreking in de editie van zaterdag. Door de werkelijk bezielde uitvoering van dit in menig opzicht grandioze stuk wer den de verwachtingen, die men er reeds van gekoesterd mocht hebben, nog over troffen. Bloch's muziektaal heeft een eigenaar dige buitentij delijke klank, gewekt door de verbinding van synagogale psalmodieën met modern-orkestrale klankkleuren van een donkergloeiend timbre. In de solo van de violoncello meent men werkelijk de stem van de oudtestamentarische vorst te horen, zich beurtelings gebiedend tot zijn volk en smekend tot zijn God wendend. Dit geluid wordt doorkruist en soms onder broken door andere stemmen, waarin de wijding van een tempeldienst, de pracht van een feeststoet, de heilige vastbesloten heid van een optrekkende legerschare doorklinken. Maar na alle praal en al het machtsvertoon komt steeds weer de dee moedigheid van een geloofskracht die sid dert voor wet en wraak. Aldus rees de gestalte van de vorst op in zijn trots en zijn onderworpenheid, uit een muziek die inderdaad door een hedendaagse muzikale profeet geschreven is. Ik bedoel hiermee niet dat Bloch's muziek naar de toekomst wijst (zij doet dit bepaald niet) maar wel dat de componist de moed heeft gehad zijn pen te laten besturen door de zeker heid verkondiger te zijn van duizendjarige tradities, waarvan de echo in zijn werk moest resoneren. Cassado en het orkest hebben het stuk met grote intensiteit tot uitvoering gebracht. Het publiek, zeer onder de indruk, dankte hen daarvoor staande en de solist betrok met recht Ma rinus Adam en de orkestleden in deze hulde, waarvan ook hèn zeker een gelijk waardig aandeel toekwam. De avond werd daarna eveneens in een musische atmosfeer met een op hoog peil staande uitvoering van Debussy's orkes trale meesterwerk „La Mer" besloten. De musiceerspanning van het voorafgaande Het 300 ton metende Nederlandse motor schip „Bellatrix" is dinsdagavond vlot ge bracht door twee Deense sleepboten, nadat het was vastgelopen voor de Westkust van Jutland. De sleepboten „Sigyn" en Ja son" slepen de „Bellatrix" naar Frederiks- haven. De bemanning van de „Bellatrix" is aan boord gebleven daar er geen gevaar bestaat. Opbrengst klaprooscollecte Tijdens de bijeenkomst van het Klap rooscomité, afdeling Beverwijk, heeft de voorzitter, de heer Th. Luypen, de uitslag bekend gemaakt van de collecte ten be hoeve van de Oorlogsgraven. De opbrengst bedroeg dit jaar 1118,51. Propaganda-avond schaakclub „Weenink" De Beverwijkse schaakclub „Weenink" houdt op dinsdag 19 november een propa- ganda-avond in het Witte Kruis Badhuis aan de Baanstraat. Deze bijeenkomst is speciaal bedoeld voor huisschakers, die nog geen lid van de vereniging zijn. De beroemde „Woldouby-stelling" kent iedere dammer, maar minder bekend is de geestelijke vader van deze beroemde stel ling. Het was een Senegalees een kleur ling-dammer die op de Parjjse wereld tentoonstelling, met als inzet enige franken, een party dam op de honderd velden tegen iedereen, die dat wilde, speelde. De tegenstander kreeg de inzet terug b\j re mise en ontving het dubbele als hij won. De sterkste Parijse dammers werden op die manier geklopt. Maar toen de toen malige Franse wereldkampioen naar de tent kwam, won Isodoro Weiss van de neger-dammer Woldouby. Nu had Woldouby een systeem om zijn stukken, ongeacht de opening, steeds te trachten in 'n soort klassieke stand te drij ven. Daardoor ontstond in het middenspel (van 10 tegen 10 stukken), de „Woldouby- stand". XXJOCXDOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXOOOOCXXXXXXJOOOOCJCOOOOCIOCXXXXXXX Met wit spelend won de neger door 1) 34-30 17-22 of 2) 28x17 21x12. 3) 33-28 12- 17. 4) 38-33 wint. Toen al begreep Woldouby, dat het tem po berekenen een belangrijke factor is. Om tempowisselingen te voorkomen moeten de ruilmogelijkheden zoveel mogelijk wor den uitgeschakeld. Want de tempo-bereke ning heeft dan pas haar grootste nut, als er geen ruilmogelijkheid meer aanwezig is. Bij elke ruil treedt immers verandering op in de tempoverhoudingen. En hoe moei lijk het is voor het bord de familie standen van Woldouby of de klassieke partij, te spelen, leert ons onderstaand voorbeeld uit de laatste ronde van het kampioenschap van Noordholland. De Haarlem-speler H. van Berk staat hier met wit aan zet duidelijk verloren. "OOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOCOOOOOOCOOCOOOOOOCCOCCOOOCOOOOCOOOC 1 i 30000000000000000000000000000000000000000000000000000000 Zwart (M. R. C. Stahlberg) werd het slacht offer van een geestig zetje, maar met een achterwaartse ruil zou de partij voot Berk verloren zijn. In de partij ging het zo: 1. 43-39 18-22? en Berk behaalde door 34-29 hoe zwart ook slaat remise. Winnend spel bereikt Stahlberg met 1) 43-39 6-11. 2) 16x7 12x1. Wit verliest nu in alle varianten. Kijkt u zelf maar' Mooie winst Na de Woldouby-periode hebben velen in de loop van de nieuwe eeuw veel stu die gemaakt van de klassieke partij. Na de Chestem-periode was het Roo- zenburg, die in het bondsorgaan zijn be roemde artikelen schreef onder de titel „Wat weten wij van de klassieke partij?". Nog altijd is men niet uitgestudeerd op "OOOOCXDOOOOOOCOCCOOOOCOOOOCXDOOOOOCOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOQC de Woldouby-stand en haar vele familie varianten. Neem b.v. de stelling uit de partij Gro temanTerlouw, voorkomend in de wed strijd NoordhollandZuid-Holland in 1956. In het Maart-nummer 1957 van het of ficieel orgaan „Het Damspel" hebben wij over dit geval al onze mening verkondigd, dat wit aan zet verloren is. Het ging als volgt: 1) 34-29 23x34. 2) 30x39 18-23 3) 28- 22 12-18. 4) 33-28 23-29. In de partij speel de Groteman 39-34 en verloor. Nu meen den enige lezers dat 5) 22-17 21x12. 6. 27-21 16x27. 7) 32x21 29-34. 8) 39x30 24-29 remise oplevert. De stand van dit zes-om-zes eindspel is in alle varianten gewonnen. Zwart: 12, 13, 14, 18, 19, 29; wit: 21, 25, 28, 30, 35 en 38. Wit aan zet verliest in alle varanten. Bijv. Ie spelgang: 38-32? 29-33, 12-17, 19x37, 30-24, 37-42 wint. 2e spelgang. 30-24 29x20, 38-32 18-23. 28-22 23-28, 22x33 12-17, 21x12 13-18, 12x23 19x37, 33-28 37-42, 28-23 20-24. 23-18 42-47 en nu dreigt 14-20, 24-30, 35x24. Dus moet offer 35-30 24x35, 18-12 47-29, 25-20 14x25, 12-8 29-20. November-wedstrijd Voor de november-wedstrijd plaatsen wij nu nog drie problemen. In de vorige ru briek hebben wij een vraagstuk van P. Roozenburg als le vraagstuk ter oplossing aangeboden. Hieronder het tweede vraagstuk van de vroegere DCIJ-speler de heer A. Douma. thans wonend in Haarlem-Noord. Als prijs voor de november-wedstrijd is door deze auteur een gloednieuw Russisch damboek 1957 van 230 bladzijden ttr be schikking gesteld. (Zie vorige rubriek). A. DOUMA - Haarlem 1OOCOOO(X^^CCXXX)OOOOOOOOCXX>OOpCOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOC werk leefde kennelijk nog voort bij het orkest en zijn dirigent. Debussy, die in dit werk het impressionistische picturale ideaal van licht en kleur misschien het meest benadert, vergt hier tevens het uiterste van het reactievermogen en de differentiatiekunst van iedere speler af zonderlijk, terwijl toch de duizenden kleine motieven en klankfiguren slechts punten, kleine schaduwwerkingen of lichtvlekken mogen vormen in de totale evocatie. De uitvoering was, door de concentratie en de bereidheid van allen, boeiender dan de routine-uitvoering van menig op zichzelf hoger geklasseerd ensemble. Rest nog te vermelden dat het program ma geopend was met een goede, doch wel licht wat weinig genuanceerde uitvoering van het Concerto grosso no. 21 van Han del, waarin vier orkestleden (de heren Hes- merg, De Graaff, Biele en Rosekrans) zich onderscheidden in de obligate partijen. Het celloconcert in Bes van Boccherini had reeds vóór de pauze aan Cassado gelegen heid gegeven zijn eminente interpretatie kunst te tonen, waarbij vooral de wijze waarop hij in het tweede deel de toon bijna ongemerkt liet „opbloeien" uit de orkestklank bijzonder fraai was. Sas Bunge AMSTERDAM Aandelen Unilever lagen bij de opening op 330V2 ruim 2 punten beneden de vorige slotkoers. In het verdere beursverloop zakte het fonds geleidelijk af tot een koers van 328. Als reden werd opgegeven dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat het interimdividend van het Unilevercon- cern dat binnenkort verwacht wordt niet in contanten maar in stockdividenden zal worden uitgekeerd. Dit gerucht veroor zaakte wat aanbod, waartegenover bijna geen vraag aanwezig was. Aandelen Phi lips hadden enige belangstelling en wer den op een prijs van 240V2 tot 243 -uit de markt genomen door zowel het publiek als de arbitrage. De hoogste koers kon hier niet behouden blijven en tegen het sluiten van de markt lag de prijs rond de 241 tegen 239 maandag. Behoudens de te verwachten gunstige derde-kwartaal cijfers van dit concern, waren er verder geen bijzondere redenen aanwezig voor deze belangstelling. AKU was nauwelijks prijshoudend en KLM rond de vorige slot- prijs. In de oliehoek was het wederom zeer rustig. Maandag noteerden aandelen Ko ninklijke Olie f2,50 onder pariteit New York en dit bleek achteraf wat te pessi mistisch te zijn geweest, want wel kwafnen deze aandelen dollar lager uit Amerika maar de pariteit, Amsterdamse usance was f 161,20. Op dit niveau gingen de stukken bij opening in andere handen over. Gelei delijk aan kwam het buitenland onder meer Parijs kleintjes aan de markt ten gevolge van de minder gunstige berichten over het staken van de werkzaamheden ten aanzien van de olie-exploitatie in de Sahara, waar de Koninklijke Shellgroep flinke belangen heeft. De aandelen ver lieten de markt op ongeveer 160 onver anderd vergeleken bij maandag. De koersen van de scheepvaartfondsen vertoonden een afwijking van ongeveer 1 percent naar beide zijden. De handel was hier wederom van zeer geringe omvang. Staatsfondsen waren goed prijshoudend. Ondanks de minder gunstige berichten uit Indonesië waren de aandelen HVA bij opening drie percent hoger op 97%. De verdiensten van deze cultuurmaatschappij komen hoofdzakelijk uit Ethiopië. Amster dam Rubber en Verenigde Deli trokken zich van de onprettige berichten niets aan en noteerden V2 punt hoger. Prolongatie 5 percent (ANP). NEW YORK Uit een dalende ontwikkeling, die vrij wel het gehele beursverloop beheerste, kwam vlak voor beurseinde een scherpe daling voort bij vergrote omzet. De spoor wegwaarden kwamen op een nieuw laag- tepunt sinds 3 mei 1954. De onlangs zo sterke raketfondsen waren aangeboden. Chemicaliën waren zwak en boekten ver liezen van zelfs twee dollar. Sommige olie waarden moesten twee dollar prijs geven. Bij de rubberfondsen werden verliezen ge leden van een fractie tot 2 dollar. De me taalwaarden deelden in de neergang op en kele fondsen na, die lichte stijgingen boek ten. Een uitgebreide lijst van fondsen in speciale situaties gaf verliezen van 1 tot meer dan 2 dollar te zien. Bij de staalwaar- den werd A. S. Steel 1 dollar lager geno teerd. Bij de spoorwegen daalde Atlantic Coast Line twee dollar. Het industriegemiddelde kwam van 434.94 op 429.75; dat voor spoorwegen van 107.48 op 106.03 en dat voor openbare nutsbedrijven van 64.84 op 64.83. Van de 1154 verhandelde fondsen sloten er 269 hoger en 638 lager. (U.P.) Slotkoers Voorbeurs- Zwart: 5, 6, 10, 11, 13, 14, 18, 25 en 31. Wit: 17, 30, 33, 34, 35, 38, 42, 46 en 47. Wit speelt en wint. Oplossingen en correspondentie van vraagstuk no. 2 van deze november wed strijd tot uiterlijk zaterdag 23 november te zenden aan het adres van de damredac- teur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden. 3% 0/0 Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn .- N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers gisteren 80% 87% 151% 263 183% 251 186 240 241 136 328% 209 742% f 160.40 56 f 100.— 143 133% 210 95 56% 194% 150 162 165 46% 39% 54% 36 66% 23%. koersen 236 323 f 154.50

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7