K.V.P. vreest werkloosheid door bestedingsbeperking Chefarine „4" Franse parlement verlengt volmachten inzake Algerije NAAIMACHINES beroemde geneesmiddelen in fl tablet doen wonderen! Parlementair commentaar Kort en bondig Boek van Arnaud over marteling van Algerijnse studente baart opzien De Lente paradeert reeds WOENSDAG 13 NOVEMBER 195? 5 Financieel debat in Tweede Kamer Denkbeeld van ir. Vondeling: verhoging van belasting bij algemene maatregel van bestuur Voorbehoud tegen belastingverhoging „Wie wat waar 1958" verschenen Stevenson staat Dulles bij met raad - niet met daad Hulp bij opstellen van program voor de NA VO Aantal TV-toestellen stijgt Gewonde bleef ruim twee jaar bewusteloos Het eerste graan uit Oostelijk Flevoland Kerkelijk Nieuws (Van onze Kamerverslaggever) De bestedingsbeperking is gisteren in de Tweede Kamer nogal onderhevig geweest aan critiek bij de algemene financiële beschouwingen over de rijks begroting voor 1958. De werkloosheid is iets toegenomen en men vreest een verdere stijging. Het verstoorde evenwicht in de financiën kan worden hersteld door beperking van de bestedingen, maar ook door vergroting van het nationale inkomen via verbetering van de produktie. Aan die laatste methode gaf de gezaghebbende financiële specialist van de K.V.P., de heer Lucas, verre de voorkeur. Een minder optimistische kijk op de toestand is niet zonder grond, zei hij, gezien de vele ontslagen in de metaalindustrie, die onder andere een gevolg zijn van kapitaalgebrek bij de afnemers. Belastingverhoging, waartoe de heer Lucas ook de opheffing van de investerings aftrek rekent, belemmert de modernisering van de produktiemiddelen. Belastingver hoging vond hij daarom uitermate gevaar lijk en met groot voorbehoud zou hij de aangekondigde wetsontwerpen beoordelen tot verhoging van de belasting op het ver mogen, de sigaretten, personenauto's en motorrijwielen en de banden daarvan, als mede op televisietoestellen. De aangekondigde belastingverhogingen tot een totaal van 107 miljoen gulden heb ben mede ten doel daardoor de bestedin gen te beperken. Maar de heer Van Leeuwen (V.V.D.) merkte op dat er van bestedingsbeperking geen sprake is wan neer de overheid die miljoenen toch weer uitgeeft. Psychologisch vond hij het on juist de belasting op het vermogen te ver hogen, nu er voor tal van grote werken en voor allerlei nieuwe ondernemingen een enorme behoefte is aan kapitaal. In dit op zicht drong hij evenals de heer Lucas en de heer Van Eysden (A.R.) aan op maatregelen ter bevordering van het spa ren, het beste middel om waardevermin dering van de gulden tegen te gaan. Ook de heer Van Dis (S.G.P.) vond de bestedingsbeperking gevaarlijk. Verzwa ring van de lasten op het bedrijfsleven belemmert modernisering van de produktie en vermindert het concurrentievermogen. Met uitzondering van de belastingver hoging voor de televisietoestellen had hij Dr. A. M. Lucas (K.V.P.) daarom tegen de aangekondigde belasting verhogingen ernstig bezwaar. En de heer Van Eijsden was van oordeel dat men er alleen toe over mag gaan als er geen andere mogelijkheid is. Daarom zal de re gering duidelijk moeten maken dat belas tingverhoging noodzakelijk is. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Ook de prijsstabilisatie kwam meermalen ter sprake in het debat. Het laag houden van de prijzen heeft ten gevolge dat de vraag groot blijft en de spanningen aan houden. Daarom vond de heer VanLeeu. wen (V.V.D.) dat de bestedingsbeperking alleen is gelukt op die terreinen waar het prijsstabilisatiebeleid is mislukt, doordat tarieven zijn verhoogd en een einde is gemaakt aan verliesgevende exploitatie van overheidsbedrijven. Zowel de heer Van Eibergen (A.R.) als de heer Van Mastrigt (C.H.U.), beiden vervuld van vrees voor toeneming van de werkloosheid, vestigden er de aan dacht op dat de prijzen hoger zijn gestegen dan de vakverenigingen wilden toelaten zonder looneisen te stellen. Verhoging van de lonen, zei de heer Roemers (P.v.d.A.), zou thans echter niet leiden tot een oplossing van de moei lijkheden voor de werknemers, maar ook hij vroeg hoe de regering denkt over het voorstel van de Stichting van de Arbeid om de kinderbijslag met tien cent per kind per dag te verhogen voor inkomens bene den 6900 gulden per jaar. Met nadruk gaf de heer Roemers de regering de raad de hand aan de pols van het bedrijfsleven te houden om tijdig het roer om te gooien wanneer de werkloos heid toeneemt. Overigens stelde hij tegen over het pleidooi van de heer Lucas voor produktieverbetering, dat men niet zeker weet of daardoor het verschil tussen de overbesteding en het nationale inkomen wordt opgeheven, pat er te weinig wordt gespaard, zal de regering eerst duidelijk moeten maken. Zij deelt wel mede dat thans 18 percent wordt bespaard van het nationale inkomen, tegenover 20 percent Bij pijn, griep of landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen I Wie Wat Waar 1958, het nieuwste deel tje in de reeks kleurige populaire jaar boekjes, is verschenen. Het bevestigt op nieuw de reputatie die zijn voorgangers zich in de naoorlogse jaren verworven hebben als een prettige en overzichtelijke vraagbaak voor de problemen-van-alle- dag, maar het biedt ook - ditmaal zelfs méér dan in het verleden - een inzicht in de betekenis van de vorderingen van de techniek en de wetenschappen, die in onze dagen zulk een stormachtige revo lutie doormaken, dat het zelfs voor de ontwikkelde leek onmogelijk meer bij te houden is. Wie Wat Waar? probeert in summiere en populaire samenvattin gen deze leemten in onze kennis aan te vullen. Zo bevat het boekje om maar en kele onderwerpen te noemen uitsteken de korte artikelen over het voor en tegen van de automatie, over elektronische breinen, en over de lange afstandsprojec tielen en raketten met uitzondering alleen van de Spoetniks, die helaas pas aan het firmament verschenen, toen dit jaarboekje al van de drukpers kwam rol len. Waarbij het ons tot troost kan strek ken, dat ook de gezamenlijke westerse wetenschap nog steeds geen passend hok je gevonden heeft om deze aardsatelliet in op te bergen. Nog een greep uit de inhoud: geïllu streerde jaarkalenders met alle mogelij ke (en onmogelijke) feestdagen en met vele historische data, binnen- en buiten landse jaaroverzichten. Inrichting en werkwijze van internationale organen als NAVO, Pan-Amerika, Euromarkt en Euratoom. Ons koninklijk huis en de fami lieverhoudingen der Benelux-dynastieën; wereldbevolking en levensvoorwaarden; Hoe woont de mens?; streektalen; op mars van de vrouw; voedingsmiddelen, weer en klimaat. Radio, luchtvaart koopvaardij, wegverkeer en spoorwe gen. Onmisbare gegevens omtrent visse rij, landbouw en veeteelt. Kerkelijk leven met een overzicht van alle kerken ter we reld, hun verspreiding, onderlinge over eenkomsten en verschillen. Een uitge breid tableau van ons onderwijs in al zijn geledingen. Een verklaring van alle -ismen in de schilderkunst, van het twaalftoonsstelsel van de experimentele elektronische muziek. Films, die komen. Een volledig promotie-degradatie-schema betaald voetbal, geflankeerd door een boeiend artikel over de geschiedenis der Olympische Spelen in het oude Grieken land. Daartussendoor duizenderlei we tenswaardigheden over historische en actuele feiten, loonronden en huurverho gingen, de nieuwe posttarieven, records op allerlei gebied, Europese en wereld organisaties en wat dies meer zij. Het met honderden tekeningen en foto's ver luchte boekje is een uitgave van Haar lems Dagblad, maar toch mogen wij zon der overdrijving stellen, dat het een der handigste en veelzijdigste populaire va demecums is, die men in ons land kent. We gebruiken het zelf dan ook vrijwel dagelijks Nieuw denkbeeld Alleen de heer Vondeling (P.v.d.A.) was niet zo bang voor belastingverhoging. Men moet de moed hebben, zei hij, de be lastingen te verhogen als dat in het belang is van gezonde financiën. De Miljoenen- nota is iedereen meegevallen. Daaruit blijkt dat de regering het psychologische moment j voor belastingverhogingen voorbij heeft laten gaan. Wat is de bijdrage van de hogere inkomens tot de bestedingsbeper king?, vroeg de heer Vondeling, die voorts opmerkte dat reeds jarenlang wordt ge klaagd dat de middelen, die de regering toepast om de bedrijvigheid te regelen, zo traag werken. Het duurt lang voor belastingverhogin gen tot stand komen, die nodig zijn om de financiëh in evenwicht te brengen. Daarom opperde de heer Vondeling het denkbeeld de regering te machtigen de belastingen buiten het parlement om tot een zeker maximum te verhogen. Dan kan de regering slagvaardiger op treden als er iets mis gaat. Daartegen voer de heer VandeWete- r i n g (C.H.U.) direct aan, dat dit in strijd zou zijn met de Grondwet en een aanslag op dé democratie 'zóu betekenen. Hij ver weet de regering dat zij té wéinig bezui nigt op de uitgaven vah het rijk en de moeilijkheden afwentelt op de gemeenten. Dr. ir. A. Vondeling (P.v.d.A.) enkele jaren geleden, maar daarmee is niet bewezen dat dit laatste percentage het juiste zou zijn. Evenals de heer Vondeling drong de heer Roemers aan op een ruimere subsidie voor de woningbouw, omdat het huurpeil van de nieuwe woningen grote bezorgdheid wekt en dat in een mate, die haar conse quenties op het loon tenslotte niet zal kun nen missen. De vakverenigingen achten thans een algemene loonronde geen oplos sing voor de moeilijkheden, maar daarmee hebben zij zich niet gebonden voor het hele jaar 1958. Of er volgend jaar looneisen komen, zal afhangen van de ontwikkeling. Vandaag antwoordt de regering. WASHINGTON (Reuter) Adlai Ste venson, de Amerikaanse democratische lei der die tweemaal bij presidentsverkiezin gen door Eisenhower verslagen is, zal mi nister Dulles helpen bij het formuleren van de Amerikaanse politiek ten aanzien van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Stevenson verklaarde in New York, dat hij gaarne zal meewerken aan het Amerikaan se program dat Eisenhower de volgende maand op de NAVO-conferentie in Parijs zal indienen. Aanvankelijk had Hagerty, de woord voerder van het „Witte Huis", verklaard, dat Stevenson een verzoek van Dulles om medewerking had afgewezen, doch dat Ste venson zich wel bereid had verklaard com mentaar op het programma te leveren als het eenmaal opgesteld zou zijn. Later cor rigeerde Hagerty zijn verklaring. Steven son had weliswaar geweigerd zitting te nemen in Dulles' staf die het program op stelt, maar hij wil wel advies en commen taar leveren naarmate de formulering van het program vordert. Stevenson zal dus voortdurend op de hoogte worden gehou den van de ontwikkeling van dit program en vóór de definitieve vorm wordt vastge steld, zijn commentaren leveren, aldus Ha gerty. Stevenson zei, dat hij Dulles de vorige week de verzekering had gegeven, dat hij Op 1 november bedroeg het aantal aan gegeven radio-toestellen 2.342.080 tegen 2.329.924 op 1 oktober 1957. Op 1 november 1957 waren er 527.391 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 529.179 op 1 oktober 1957. Het aantal geregistreerde televisietoe stellen steeg van 190.152 op 1 oktober tot 209.458 op 1 november. Adlai Stevenson gaarne bereid is de regeringsvoorstellen te bestuderen en er commentaar op te leve ren vóór zij definitief worden vastgesteld. De punten waarover overeenstemming be staat, wil Stevenson in het openbaar steunen. Stevenson heeft aan Dulles reeds een memorandum gezonden dat zijn eerste indrukken bevat over de problemen waar voor de Verenigde Staten staan. VANCOUVER (Reuter). - Een 29-jarige Nederlandse houthakker, J. Bijl, is dinsdag in een ziekenhuis te Vancouver overleden, na twee jaar en twaalf dagen in een toe stand van bewusteloosheid verkeerd te hebben als gevolg van een ernstige hersen- verwonding, die hij in oktober 1955 kreeg. Hij werd bij zijn werk door een kabel ge troffen. Zijn moeder is in oktober van het vorige jaar naar Nederland teruggekeerd, nadat zij 120 avonden aan het bed van haar zoon had doorgebracht. Volgens een functionaris van een Cana dese sociale instantie is het in Canada nog niet voorgekomen, dat iemand zolang be wusteloos is geweest na een arbeidsonge val. De sociale instantie heeft 42.000 dollar voor ziektekosten en 6000 dollar wegens loonderving uitgekeerd. (Van onze parlementaire redacteur) Bij het dinsdag gevoerde algemeen fi nancieel debat zat niet alleen de minister van Financiën achter de ministerstafel. Met de minister-president waren daar ook de minister van Binnenlandse Zaken, Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie en Be zitsvorming, de Staatssecretaris van dat departement, mr. Schmelzer, die zich vooral ook met het onderwerp bezitsvor ming heeft bezig te houden, voorts de ministers van Economische Zaken van Sociale Zaken en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Blijkbaar had de het vorig jaar van de zijde der Kamer geuite critiek, dat toen alleen minister Hofstra naar de door de afgevaardigden ten beste gegeven financiële beschouwingen zat te luisteren, het gewenste resultaat opgeleverd en de overige leden van het kabinet tot inkeer gebracht. Nu moet erkend worden, dat inderdaad de gedachtenwisseling over het financieel beleid, dit jaar zeker meer dan ooit. een aangelegenheid is, waarbij de politiek van het kabinet in zijn geheel in het brandpunt van de parlementaire be langstelling staat. Het ging dinsdag geens zins uitsluitend over financiële vraagstuk ken, maar ook over het loon- en prijsbe leid. het vraagstuk van de woningbouw en dat van de huren. En in verband met dit alles kwamen tevens allerlei kwesties ter sprake, die ten nauwste samenhangen met wat sociaal mogelijk en (of) wenselijk is. De beraadslagingen leidden ertoe, dat verschillende belangwekkende onderwer pen werden aangesneden. Wie in de me ning verkeerd mochten hebben, dat minis ter Hofstra het zwaar te verantwoorden zou krijgen en dat zich nu reeds een felle striid over de door hem voorgestane be- lastingnolitiek zou ontketenen, kwam ech ter bedrogen uit. Natuurlijk ontbrak het in dit opzicht niet aan een. overigens slechts licht, voorpostengevecht, doch overigens bleek het streven te bestaan pas wanneer de door de minister voor te stellen ont werpen ter tafel zullen liggen, de verschil lende stellingen te betrekken. Van belastingontwerpen gesproken, ir. Vondeling (P.v.d.A.) kwam met een merk waardig denkbeeld voor de dag. Hij was van mening, dat het grondwettelijk voor schrift. dat i'oor de vaststelling van te heffen belastingen een wetteliike regeling verlangt, in de nraktiik dikwijls al te be zwaarlijk is. Volgens hem moest het voor een regering mogelijk zijn, opdat zij tijdig ook op belastinggebied eventueel door con juncturele wijzigingen geboden veranderin gen zou kunnen aanbrengen, een andere weg dan het menigmaal veel tijd vorde rende pad van de wetgever te bewandelen. Daarom zag deze spreker er wat in. als de wet het maximumtarief van een belas ting zou vaststellen, terwijl dan via een algemene maatregel van bestuur, uitgelokt door de ministers van Financiën, van Economische en van Sociale Zaken, we gens conjuncturele redenen veranderingen in het tarief zouden moeten kunnen wor den aangebracht. Voorshands ligt het in de lijn der ver wachtingen, dat er tegen verwezenlijking van dit denkbeeld nog heel wat bezwaren zullen rijzen. Allicht zal men daarin toch een bepaald te ver gaande aantasting zien van de thans bestaande bevoegdheden van het parlement, ook al zou dan - bij wijze van troost, zo zou men bijkans geneigd zijn, op te merken - zulk een maatregel van bestuur in het stelsel-Vondeling ach teraf bekrachtiging door de wetgever be hoeven. ADVERTENTIE STOFZUIGERS Gunstige betalingsvoorwaarden HARTENDORP Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem, Tel. 52760 Naar het ANP verneemt is dezer dagen het eerste graan uit de nieuwe IJselmeer- polder Oostelijk Fleveloland verkocht aan een handelaar in de Noordoostpolder. Het betrof hier een hoeveelheid van 109 ton rogge en gerst en de opbrengst was 26.50 per 100 kg. Het grootste deel van de ge heel drooggevallen polder is nog bedekt met riet, zeebies, moerasandijvie en an der onkruid, maar in de richting van de roggebotsluis, ongeveer tegenover Kam pen is al een flink begin gemaakt met de ontginning. De thans verkochte rogge en gerst werden dit jaar, kort na het droog vallen op dit zanderige gedeelte van Oos telijk Flevoland uitgezaaid. PARIJS (UP) De volmachten, die de Franse Assemblée aan de twee vroe gere Franse regeringen verstrekt had om op te treden tegen de Algerijnse rebellie zowel in Noord-Afr'ika als in Frankrijk zelf, zijn dinsdagavond ook aan de rege ring Gaillard verleend. Het desbetreffen de wetsontwerp werd aangenomen met 344 tegen 211 stemmen. Terwijl de minister van Binnenlandse Zaken Bourgès-Maunoury in de nationa le vergadering verlenging van de specia le volmachten bepleitte, werd van links een perscampagne gevoerd tegen wat wordt genoemd „martelingen en wreed heden" van Franse troepen. Deze campagne is mede gebaseerd op een boek van de bekende Franse schrij ver Georges Arnaud (de auteur van „Le salaire de la peur", eveneens verfilmd) en een advocaat, Jacques Verges. De hoofdpersoon is een 22-jarige, ter dood gebrachte Algerijnse studente, Djamila Bouhired. Djamila zou na afschuwelijke martelingen hebben bekend als verbin dingsagente voor de nationalisten te zijn opgetreden. De minister voor Algerije, Robert La- coste, zeide in de nationale vergadering dat Djamila Bouhired zich aan verschei dene misdaden had schuldig gemaakt. Door haar arrestatie konden eveneens „een aantal moordenaars" worden aan gehouden, aldus Lacoste. Lacoste kondigde tevens aan, dat het reeds lang voltooide rapport van de com missie, die een onderzoek instelde naar wreedheden en mishandelingen van J'ran- se politie en troepen in Algerije, zou wor den gepubliceerd. Dit zou echter niet eer der geschieden dan gelijktijdig met een rapport over „de misdaden waaraan de nationalisten zich schuldig maken". Zoals eerder bericht is hebben drie le den van de commissie van onderzoek ont slag genomen. Voordien had minister Bourgès-Maunou ry nog verklaard over documenten te beschikken volgens welke het Nationale Bevrijdingsfront de terroristische activi teit in Frankrijk zelf wil vergroten. Se dert het begin van het jaar zijn 550 perso nen gedood en 2.000 gewond bij gevechten van Algerijnse nationalistische groepen. Deze activiteit kon volgens Bourgès- Maunoury alleen met speciale bevoegd heden voor de regering worden bestreden. De controle van identiteitspapieren en nachtelijke razzia's zullen veelvuldiger worden uitgevoerd. Sinds juli werden 85.000 Algerijnen in openbare gelegenhe den en 12.700 in stations op hun identiteit gecontroleerd. Met 727 nachtelijke razzia's leverde dit 1.329 arrestaties op. Voorts zijn 101 hotels en café's geslo ten en hebben 329 personen een gedwon gen verblijfplaats toegewezen gekregen. ALGIERS (UP) Een van de be kendste parachutistenregimenten in Al gerije is naar de Sahara gezonden als maatregel tegen het dreigende gevaar, dat de Algerijnse opstandelingen daar een nieuw front gaan openen. Gesteund door vliegtuigen en helicopters begaven de val schermtroepen van generaal Hanri Bi- geard zich naar het gebied van Timi- moun, een oassetad ongeveer 460 km. ten zuiden van Oran gelegen. Het was in de buurt van Timimoun dat een groep technici, die naar olie zocht, donderdag werd aangevallen. Vierentwin tig man werden bij deze aanval gedood. Thans heeft de Algerijnse Petroleum Maatschappij besloten de technici door gewapende escorten te doen vergezellen wanneer zij in de woestijn naar olie zoe ken. PARIJS 8 (AFP) De Franse premier Felix Gaillard heeft 13 staatssecretaris sen en een onderstaatssecretaris aange wezen. De lijst van ministers en staatssecreta rissen zal dinsdag in de Franse staatscou rant verschijnen. Onder deze staatssecre tarissen bevinden zich de radicaal-socia list Maurice Faure (buitenlandse zaken) en de socialist Maurice Pic (binnenland se zaken). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lemmer (toez.) F. Kuiper te Goënga-Offingawier; te Waarder K. van de Pol té Veenendaal. Aangenomen naar Akkerwoude en Murmerwoude R. Dijkstra te Wagenborgen. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-Loosduinen (vac. J. B. Vogelaar) G. van Doornik te Nijmegen en P. C. de Vries te IJsselmonde. Beroepen te Groningen-Oost (vac. F. Vroon) H. van der Wey te Emmen; te Broek onder Akkerwoude W. B. van der Meulen, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Uithuizermeeden C. W. de Vries te Lollum. Beroepen te Harlingen G. W. H. Peddemors te Dirkshorn (N.H.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Opperdoes M. Vlietstra te Eemdijk. Bedankt voor Woerden en voor Zierikzee (2de "red.pl.) G. J. Buys te Pa- pendrecht. Geref. gemeenten Tweetal te H.I. Ambacht: L. Kieboom te Lisse en H. van Gilst te Dirksland. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Goes J. Faber te Deventer. Het doet even vreemd aan op een gure novemberdag de eerste voorboden van de lente te ontmoeten. Maar wanneer we we ten, dat Koningin Mode hierbij in het spel is, staan we voor geen enkele verrassing meer. Wanneer zij op haar vlucht door de zonnige landen een greep doet uit de bekoorlijkste stoffen en daarvan met veel kunstgevoel en talent de mooiste ontwer pen creëert, dan denkt zij al aan een sei zoen, dat nog ver in het verschiet ligt. Zo werden we ook betoverd door de nieu we voorjaarscollectie van Continentals, die speciaal het modieuze en vlottere gen re van de Berkertex firma brengt. In En- land is de naam van Continentals al lang een begrip: het is een garantie voor per fecte coupe, originele verwerking en het gebruik van de mooiste materialen. En nadat we deze dagen de collectie in het Doelenhotel te Amsterdam hebben gezien, zijn we tot de overtuiging gekomen dat de Engelse confectie-industrie een steeds belangrijker plaats in de mode-wereld gaat innemen. Er was een keuze gemaakt uit de mooiste materialen van Frankrijk Italië en Spanje, dè zonnige landen bij uit stek, die steeds weer met nieuwe dessins komen, die levend en warm van tint zijn, en door een speciale bewerking kreukher- stellend en vuilafstotend zijn gemaakt Naast de „no iron" popeline en de bedruk te piqué, een materiaal, dat zich zeer prettig laat verwerken, zagen we een nieu we stof, het z.g. sailcloth, een zware kwa liteit katoen, die zich uitstekend leent voor sportieve jasjes. Deze „zeemansstof" zal hier zeker furore maken. Dit durven we niet te garanderen van lichte zomerman tels, die van dezelfde imprimé vervaar digd waren als de daaronder gedragen ja pon. Voor de weinige echt warme dagen, die we hier kennen, zal voor de meesten deze rijke en charmante mantel (want dat is het ontegenzeggelijk) een te grote luxe zijn. Jammer overigens, want het is een mantel met allure! Opmerkelijk in deze collectie waren de kleine details, waaraan de uiterste zorg was besteed: de fantasie stoffen, die langs het décolleté met een effen biesje waren afgezet, wat een ver fijnd effect gaf, en de gematigd doorge voerde mode-lijnen die bijvoorbeeld de moderne sluike japon-lijn verzachten door een elastieken ceintuurtje op twee knopen in de taille. De strapless cocktail en strand kleding waren op baleintjes gewerkt en geheel tegengevoerd; de afstaande hals lijn vóór werd op de rug gebroken door een lage V-uitsnijding. Juist deze verfijn- Ook voor het geklede genre wordt het komende seizoen veel gebruik gemaakt van fantaisie piqué, zoals by dit model letje in „princesse-lijn", waarbij de fluwelen band over de hals voor een originele afwerking zorgt. de details maakten de collectie apart en smaakvol, en het is begrijpelijk, dat we met zoveel moois in het vooruitzicht met nog meer verlangen naar de lente uitzien. Katy Etherpiraten. Twee broers uit En schedé zijn door de Almelose rechtbank veroordeeld tot vijf maanden gevangenis straf wegens clandestiene radio-uitzendin gen. Een 19-jarige jongen uit Enschedé werd voor een dergelijk feit tot drie maan den veroordeeld. De zenders werden ver beurd verklaard. Smokkelaars Wegens het smokkelen van 4000 kilo boter naar België heeft de rechtbank te Maastricht een varkenshan delaar uit Dahlem (België) tot 8 maanden gevangenisstraf en f 10.000 boete veroor deeld. Zijn auto werd verbeurd verklaard. Een zuivelhandelaar uit Maastricht, die de boter had geleverd, kreeg drie maanden en f 1000 boete. Omgekomen. In een erwtentrechter in een conservenfabriek te Warffum heeft rnen het stoffelijk overschot gevonden van een 41-jarige fabrieksarbeidster. De vrouw werkte op de zolder en moest de trechter gevuld houden, waardoor de erwten naar een lager gelegen verdieping getranspor teerd werden. Men vermoedt dat zij een hartaanval heeft gekregen en in de trech ter gevallen is. Vrye tijdsbesteding. De politierechter te Utrecht heeft vijf jongens van 18 en 19 jaar uit Woerden veroordeeld tot voor waardelijke gevangenisstraffen en geldboe ten, omdat zij een jaar lang in Woerden winkeldiefstallen hadden gepleegd. Met het gestolene zouden zij een flinke krui denierswinkel hebben kunnen opzetten. Zo wel de officier van Justitie als de verdedi gers wezen er op dat de gemeente Woer den niets doet voor de jeugd, die met haar vrije tijd geen raad weet. Processieverbod. Op 26 november zal de rechtbank te Breda een zaak behande len tegen drie r.k. geestelijken die op 23 juni 1957 een procesverbaal kregen van de rijkspolitie omdat zij die dag te Geertrui- denberg zonder toestemming een openbare sacramentsprocessie zouden hebben ge houden. Bij onderzoek in archiefstukken bleek dat vóór 1848 in Geertruidenberg geen pro cessies werden gehouden, zodat deze op grond van de huidige wettelijke bepalin gen ook thans niet zijn toegestaan. Rode Kruisprjjsvraag. De hoofdprijs van de prijsvraag, die het Nederlandse Rode Kruis uitschreef ter gelegenheid van de uitgifte van de Rode Kruis-postzegels 1957, is gewonnen door de heer J. Ewijk, Provincialeweg Z 15, Almkerk (N.-B.). Deze hoofdprijs, een personenauto, zal op donderdag, 14 november te 's-Gravenhage aan de winnaar worden uitgereikt. Overleg duurt voort. Ook de perso- neelsraad van de Nederlandse Spoorwegen deelt mede, dat het overleg over het ver dere beleid met betrekking tot de arbeids voorwaarden van het spoorwegpersoneel wordt voortgezet. Tegen het einde van déze week kan een definitief standpunt worden verwacht. Kinderpostzegelactie-1957. De verkoop van de eerste kinderpostzegels begint op maandag 18 november a.s. in het Haags ge meentemuseum. De directeur-generaal van de P.T.T., ir. J.D.H. van der Toorn, zal dan de eerste zegels met de afbeeldingen van kinderportretten uit de Haagse school kopen van mevrouw Kuipers-Sluyters, de enige nog levende dergenen die op deze zegels zijn afgebeeld. Haar vader, wijlen Jan Sluyters, maakte indertijd een jeugd portret van zijn dochter. Het kopje daar van prijkt nu op de 8 cents kinderpost zegel in de serie van dit jaar. Hoogleraarsbenoemingen. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om on derwijs te geven in de heelkunde is be noemd dr. M. Vink. Voorts is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de rijksuniver- teit te Utrecht om onderwijs te geven in de Engelse taalkunde, en de oudere Engelse letterkunde: dr. R. Vleeskruyer, thans we tenschappelijk ambtenaar eerste klasse aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam. T.V.-zender Lopik. De T.V.-zender te Lopik, die in revisie is geweest, is weer normaal in gebruik genomen. Het effec tief uitgestraalde vermogen is nu weer tot het normale opgevoerd, zodat een eind aan de minder goede ontvangst is geko men, die men hier en daar de laatste we ken heeft gehad. Om een universiteit. In de dinsdag te Zwolle gehouden gemeenteraadsvergade ring heeft burgemeester jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten meegedeeld, dat het gemeentebestuur van Zwolle een be spreking heeft gearrangeerd met Gedepu teerde Staten en het gemeentebestuur van Deventer en Enschedé. Het gaat er in de eerste plaats om, aldus de burgemeester, dat er in Overijsel een universiteit of hoge school komt. Punt twee is de plaats en daarover vechten we dan onder elkaar wel. Film en jeugd. Het contactcomité van een aantal plaatselijke jeugdfilmorganen heeft zijn ongerustheid uitgesproken over de schrapping van het rijkssubsidie voor het instituut „Film en jeugd". In een brief aan de staatssecretaris van O., K. en W. heeft dit comité verzocht het genomen be sluit ongedaan te maken of zo te verzach ten, dat de arbeid van „Film en jeugd" voortgang kan vinden. Onderscheiding. De heer H. G. J. de de Monchy, die dinsdag het voorzitter schap vap de Rotterdamse Kunststichting heeft overgedragen, heeft van de stad Rotterdam de „Penning van de Maze" ge kregen voor zijn grote verdiensten voor het Rotterdamse kunstleven in een periode van zeven jaar. Na twee jaar ontdekt. Een 30-jarige Amsterdamse kantoorbediende heeft zich door onjuiste boekingen met ongeveer f35.000 verrijkt ten nadele van zijn werk gever. Na twee jaar is de fraude pas ont dekt' Belasting ontdoken. Tegen een 40- jarige Helderse arts is 8000 gulden boete geëist wegens onvolledige belastingaan gifte, waardoor hij ruim 5000 gulden te weinig zou hebben betaald. De verdediger meende dat geen veroor deling kon volgen omdat de arts zelf aan gifte gedaan had van zijn onbewust ge maakte fout. Zeventien mille verloren. Een 32-ja- rige boekhouder van een bouwbedrijfin Amsterdam heeft een tas verloren met f 17.000. De tas zat achterop de bromfiets gebonden. De hoekhouder had de gewoon te, grote bedragen mee te nemen als hij het kantoor verlaat, om diefstal te voor komen Minister Luns op reis. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal op 15 november naar New York vertrekken ter bijwoning van de debatten over Nederlands Nieuw-Guinea in de alge mene vergadering van de Verenigde Na ties. Mr. Luns zal ook de ministersconfe rentie van de NAVO in Parijs bijwonen, die begin volgende maand zal worden ge houden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9