Slecht verzorgde etalages en veel politieagenten in Oost-Berlij n I.T mond-agenda Achter forse facade van de Stalm-allee: uitgewoonde huurkazernes en puinhopen Vanmorgen in de vishal en op zee r TSMLIA x DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 15 HO-WINKELS NIET VOOR DE ARBEIDERS Verlaten straat Veel belangstelling voor eerste filmavond in Heemskerk Bedrijfsuitbreiding aan de Frogerstraat Contact geschuwd Schadevergoedingsregeling Velsen en uitbreidingsplan SVH Lege etalages Geen gezelligheid Officiële zwarte handel VARA en ABVA feestten gezamenlijk „Nestor" met droogdok naar haven van Bremen Onverwachte service Tanker „Rein" meerde af aan toeristensteiger DONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 (Van een bijzondere medewerker) Toen ik de lector aan de Freie Universitat, die voor ons 'n lezing had gehouden, ver telde dat wjj Nederlanders gedrieën naar de Oostsector wilden gaan, ried hy ons aan alle papieren, die we by ons hadden, thuis te laten en alleen onze pas mee te nemen. „Ik ben het met u eens, dat het verkeer over en weer al maanden lang betrekkelijk ongehinderd doorgaat. Maar men is er nooit zeker van dat dit vanmiddag ook nog zo zal zijn. U hebt alle kans dat er niets bijzonders gebeurt, maar tenslotte is daar alles mogelijk. U zult daar een politieagent de weg vragen; hij hoort meteen dat u buitenlander is. Nu zijn er verscheidene mogelijkheden. Het waarschijnlijkste is, dat hij u de weg wijst en verder niets. Maar het zou ook kunnen gebeuren, dat hij een taxi aanroept, u vraagt wat u zien wilt en een uur met u in de sector rondrijdt. Een andere mogelijkheid is dat hij u met die taxi naar het politiebureau brengt en dat u pas over enkele dagen terugkomt, tenminste als u geluk hebt. Maar wij weten dat al zo lang en we gaan toch ook.". Wjj 'vonden deze mededeling eigenlijk over dreven, er gebeurde toch de laatste tijd niets met bezoekers aan de Oostsector. Maar hoe meer we hoorden hoe meer we ons realiseerden, dat willekeur een van de kenmerken is van het communistische systeem en dat het dus onmogelijk is een logische verklaring te geven van de daar genomen maatregelen. Toen we op een avond een bezoek brach ten aan de Westberlijnse Bernauerstrasze, waren we met de S-Bahn naar het station Gesundbrunnen gereden. Naar de Ber nauerstrasze waren we gewandeld langs de Brunnenstrasze, een winkelstraat in de Franse sector. De verlichting was uitste kend. Maar verderop werd het anders. Deze straat loopt namelijk door naar de Oostsector en we behoefden al van verre niet te raden, waar die was. Aan onze kant een moderne straatverlichting, winkels die een zee van licht uitstraalden en duizen den mensen lopend langs de etalages. Maar aan de andere kant, achter de be kendmaking: „Anfang des demokratischen Sektors", een donkere straat, een verlich ting die deze donkerte nog eens accentueer de, gesloten winkels, de onvermijdelijke politiepost en een lege straat. We waren benieuwd welke indruk we overdag van de „Arbeiter- und Bauern- republik" zouden krijgen. Wy gingen lopen, om in aanraking te komen met de mensen. Ik was voor 1940 nooit in Berlijn geweest, in januari 1945 was ik erdoor gekomen, als gevangene in een gesloten veewagen en later had ik alleen wat van Pankow ge zien. Maar de foto's van de Friedrich- strasze uit de glorietijd van Duitsland en van de parades in de Hitlertjjd, hadden me er een duidelijk beeld- van gegeven. Wat we nu zagen was een: verlaten straat, waar welgeteld drie auto's reden. Op een dominerende plaats stond het lelijke gebouw van de Russische ambas sade, gebouwd in een soort koekebakkers- De afdeling Heemskerk van het Neder lands Theatercentrum heeft woensdag in het Marquette-theater de openingsavond gehouden. De voorzitter, de heer M. B. P. van de Berg, sprak zijn vreugde uit dat de belangstelling zo groot was; hij kon dan ook een bijna geheel gevulde zaal welkom heten. De heer Van de Berg bracht dank aan het gemeentebestuur voor de vele mede werking. Hij deelde mede dat het N.T.C. niet alleen filmavonden organiseert maar ook lezingen. Indien hiervoor voldoende belangstelling bestaat, wil de Heems- kerkse afdeling ook hieraan deel gaan nemen. De bekende filmrecensent A. van Domburg leidde de vertoonde film in. Deze betoogde dat de aspecten van een film zo belangrijk en veelzijdig zijn dat deze niet in één lezing zijn te verwerken. Elke week gaan over de gehele wereld miljoenen mensen naar de bioscoop en zij komen daar om er iets van mee te nemen. Hierna werd de rolprent „Hij, zij en de auto" vertoond, die zich in de volle be langstelling van het publiek mocht ver heugen. Voor de uitbreiding van zijn bedrijf heeft J. van Laar te IJmuiden de gemeente 'erzocht aan hem te verkopen een terrein groot ongeveer 185 m2, aan de Froger straat. Dit verzoek kan naar de mening van B. en W. worden ingewilligd. De prijs voor deze grond is bepaald op f 15.per m2. De gegadigde heeft met deze prijs ingestemd. stijl; overal hingen spandoeken met op schriften over „eeuwige vrede en vriend schap tussen de Sovjet-Unie en de D.D.R." of met mededelingen over westerse agres siepogingen en oostelijke vredeswil. Daar door kreeg deze brede doodse straat iets lugubers: het dode centrum van een we reldstad. Op onze weg kwamen we over de vroe gere Lustgarten, nu Marx-Engelsplatz. Een vrijwel leeg plein met een grote tribune, waarop de machthebbers plaats nemen bij demonstraties. Er kunnen tienduizenden mensen staan en het was bij 't jongste be zoek van Kroesjtsjev een toer om dit plein vol te krijgen, nu het Oostduitse publiek zo weinig geestdriftig was. Het lukte wel, want het organiseren van „spontane de monstraties" is een kunst die men in de communistische staten perfect verstaat. Al hadden we onze hele tocht precies uitgestippeld, op ieder kruispunt vroegen we iemand de weg, om de kans te krijgen een gesprek aan te knopen. Dat bleek een illusie te zijn. De mensen waren vriende lijk, maar aan onze uitspraak en aan onze kleren merkten ze dat wij buitenlanders waren en zij maakten het zo kort mogelijk. Ze wezen ons met veel gebaren de weg en liepen dan door, want het is niet onge vaarlijk door een politieman te worden ge zien als men met buitenlanders staat te praten. Het uiterlijk van de mensen had iets grauws, .de kleur van het puin, waar ze tussen wonen. De kleren waren van slechte kwaliteit. Het vrouwelijke lid van ons ge zelschap had een wandelkostuum aan. Als Het gebouw van de Freie Universitat in West-Berlijn. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben B. en W. van Velsen verzocht te bevorderen, dat de bij raadsbesluit van 17 juni 1952 vastgestelde schadevergoedings verordening Velsen van toepassing wordt verklaard op het bij hun besluit van 24 juli 1957 vastgestelde uitbreidingsplan-in- onderdelen „Staatsvissershavenbedrijf", welk plan ter verkrijging van de Konink lijke goedkeuring is doorgezonden aan de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. Hiertegen bestaat naar de mening van B. en W. geen bezwaar. Lichten van grond uit het grondbedrijf De aan de Abelenstraat en de Platanen- straat te IJmuiden-oost gelegen grond ter grootte van ongeveer 2000 m2, welke is ondergebracht in district 15 van het Vel- sense grondbedrijf, wordt grotendeels be zet door het gemeentelijk vergaderlokaal, een gedeelte van de Willem de Zwijger- school en 2 Mavem-lokalen van deze school. In verband hiermede stellen B en W. de raad voor de grond, welke een boek waarde heeft van f 13.857.28, uit het grond bedrijf te lichten. Jubilerend „Excelsior" gaat 16 november feest vieren Het fanfarekorps „Excelsior" uit Heems kerk zal op zaterdag 16 november in con certzaal „De Zon" een feestavond houden ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan. De revuegroep „Uilenspiegel" zal onder de titel „Cocktail en confetti" voor een feeste lijke sfeer zorgdragen. we omkeken, zagen we dat vrouwen ble ven staan om haar na te kijken. In West-Duitsland ziet men over het al gemeen weinig politie op straat, behalve dan verkeersagenten. Hier wemelde het er van. De heren zagen er keurig uit in een goedzittend uniform en het was hen aan te zien, dat zij geen gebrek hebben. Van contact met het publiek was vrijwel geen sprake. Ons doel was de Stalin-allee, de straat die aan alle bezoekers wordt getoond om van de prestaties van de Duitse Demo cratische Republiek op te geven. Van de Alexanderplatz loop je erheen langs puin hopen van gebouwen en open plekken, zo dat je soms dwars kunt oversteken naar de volgende straat. Alles is hier zoals in 1945. De Stalin-alleen is een brede straat met ruime trottoirs en indrukwekkende ver lichtingsornamenten. Als de nieuwbouw communistische moderne bouwkunst moet voorstellen, dan kunnen de heren op dit gebied in het westen nog wel iets leren: het is massaal en lelijk. Tegenover het Sportpalast staat nog steeds een groot standbeeld van Josef Stalin. Pieck, Ul- bricht en Grotewohl hebben niet meege daan aan de ontluistering van Stalin. De Stalin-allee is de grote winkelstraat van de Oostsector; boven de winkels lig gen woonblokken. De etalages zien er slecht verzorgd uit. Waarom reclame ma ken als je toch wel verkoopt? Het gewone publiek gaat met zijn bonnen naar de „Konsum"-winkels, want zo groot is de voorraad consumptiegoederen niet. De kle ding- en meubelwinkels hebben een be hoorlijke sortering, maar de prijzen zijn hoog en de kwaliteit is niet best. Geen enkel restaurant langs deze straat heeft een terras waar men ge zellig kan zitten, zelfs „Warschau" en „Boedapest" niet en daar kunnen be zoekers uit West-Berlijn nog wel met Westmarken betalen. Wij lopen onder een van de grote hui zenblokken door om een kijkje te nemen op het terrein achter de straat; daar is niets te zien dan uitgewoonde huurkazer nes, afgewisseld met puinhopen en open vlakten, de plaats waar diegenen wonen, die niet tot 'de partij of een andere geprivi legieerde groep behoren. De Stalinallee met wat er achter ligt is een beeld van wat de Russen „Potemki- nism" noemen, een bedriegelijke facade, die de trieste werkelijkheid moet verber gen. Maar ook die faqade vertoont ge breken. Men verricht herstelwerkzaamhe den aan deze huizen, die pas enkele jaren geleden voltooid zijn. Het is een zielig re sultaat van communistische opbouw na tien jaar. Terug via de Alexanderplatz, waar een groot Warenhaus van de Handels-Organi- zation staat. Deze warenhuizen zijn eigen lijk bet centrum van de officiële zwarte handel. Alles is er te krygen zonder bon, Grondstrook in Santpoort wordt aan de gemeente verkocht Het in de raad op 24 september geno men besluit tot voorlopige goedkeuring van een plan tot onteigening van de grond- stroken langs een deel van de Hagelinger- weg te Santpoort hebben B. en W. ter ken nis van de betrokken eigenaren gebracht, met het verzoek de voor de wegverbreding benodigde grond alsnog aan de gemeente in eigendom over te dragen. Een van de eigenaren heeft zich bereid verklaard de hem in eigendom toebehoren de strook grond, ter grootte van ongeveer 33 centiaren, aan de gemeente te verkopen, zulks onder de voorwaarden, zoals deze zijn vervat in een aan de eigenaren gericht schrijven. In samenwerking met de afdeling Castri- cum van de Algemene bond van Ambtena ren heeft de V.A.R.A. afdeling Castricum in hotel Borst te Bakkum een feestavond gehouden. Medewerking werd hieraan ver leend door het Zaandamse cabaretgezel schap „Le Moulin Vert". Onder algehele leiding van Ko Theewis is door hen een gevarieerd programma van zang, muziek en schetsen gebracht, dat de volle zaal van begin tot eind heeft geboeid. Na de pauze werd een Weens program maatje gebracht onder de titel „Beim Heu- rigen" en tot slot is er een gezellig bal ge houden met muziek van het ensemble van Johnny Westerman. Voor de aanvang heeft de heer G. Terol een kort openingswoord gesproken waaraan hij een propagandis tisch tintje gaf. Dit in verband met de aanwezige jonge ren, die hij aanspoorde zich in de rijen van de AlB.V.A. te scharen. Uit Rotterdam is de sleepboot „Nestor" van N.V. Bureau Wijsmuller gisteravond vertrokken met een droogdok op sleep touw naar Bremen in Duitsland. De „Nes tor", die begin van deze week onder bevel van kapitein A. Broek enige bakken van Londen naar Rotterdam sleepte, was met het droogdok gisteravond omstreeks tien uur buitengaats bij Hoek van Holland. Het Russische gedenkteken in Berlijn bij de Brandenburger Tor. maar de pryzen zyn zo hoog, dat de ge wone man er niet aan te pas komt. Ook hier is het de communistische elite, die profiteert. Profiteren is misschien wat overdreven als men ziet hoeveel goederen ook in deze winkels van inferieure kwaliteit zijn. Maar er zijn ook nog begerenswaardige dingen te kopen. Roomboter bijvoorbeeld die twin tig mark een kilo kost. Dat is voor een ar beider, die gemiddeld 120 mark per week verdient, wel wat veel. Maar wie het waagt in West-Berlijn Oostmarken te kopen tegen de koers van vier voor één Westmark, kan hiea goed koop fototoestellen, grammofoonplaten en communistische litteratuur kopen. Het wordt veel gedaan al blijft het riskant, want als men bij een onderzoek niet kan aantonen de Oostmarken in Oost-Berlijn te hebben gekocht tegen een koers van één op één, volgt een vervolging wegens de- viezensmokkelarij en de straffen zijn niet mals. We hebben drieëneenhalf uur gelopen en daarom willen we met de S-Bahn naar het Westen terug. We hopen voor onze West marken kaartjes te krygen. Maar mijn Westmark wordt teruggeschoven door de juffrouw achter het loket: „Mag ik niet aannemen". Dan maar iets kopen in één van de vele winkels in het station om wisselgeld in Oostmarken te krijgen. Maar ook daar heb ben we geen geluk. Het is nog een heel eind lopen naar de Brandenburger Tor, dus probeer ik het bij voorbijgangers in de hal van het station. Maar niemand durft te helpen. In een hoek van de hal staat een goed- gekleed heer met een aktentas onder de arm, naar ons te kijken. Ik besluit het hem te vragen. Als ik hem verteld heb dat we geen Oostgeld bij ons hebben, voel ik met een een kaartje in mijn hand. „Maar we zijn met ons drieën. Hij verdwijnt in het gebouw en komt een paar minuten later terug met nog twee plaatsbewijzen, waar voor hij betaling weigert. Wel accepteert hij een sigaret en blijft een poosje met ons praten. Als we later onze gastheer vragen wat dat voor iemand kan geweest zijn (hij kent Oost en West als weinig anderen) is zijn reactie: „u hebt geluk gehad. Het is vrij zeker dat het een partijman was, anders had hij niet in het publiek zo lang met u staan praten. Hij heeft u waarschijnlijk een goede indruk willen geven van de ser vice in de Oostsector". -Als wij weer in West-Berlijn zijn, is het alsof we in een andere wereld zijn aange komen. Druk autoverkeer en vrolijk pra tende mensen. De caféterrassen zitten vol, het publiek is goed gekleed en het is alsóf de druk van de laatste uren van je afvalt. Een middag in de Oostsector doet iemand beseffen hoe ontzaglijk waardevol de vrij heid is! De nieuwe, door de N.D.S.M. te Amster dam gebouwde tanker „Rein' heeft giste ren de eerste mijlen afgelegd door het Noordzeekanaal naar IJmuiden. Het 24.980 ton grote schip werd gisteravond omstreeks negen uur door vier sleepboten van N.V. Bureau Wijsmuller en de N.V. rederij v.h. Gebr. Goedkoop afgemeerd aan de toeris tensteiger te IJmuiden. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Henriëtte F., d. van M. K. Faber en C. Sandijck; Maria C. W., d. van S. B. Boersma en A. A. T. Sprengers; Frits P., z. van F. C. J. Rijperman en B. van der Oord; René G. M., z. van C. Limmen en C. M. BleekeV; Christina, d. van P. M. van der Maat en A. Rietdijk; Anthonia C. T„ d. van N. P. de Munk en J. Brandjes; Maria W. M., d. van H. J. van Dooren en V. C. Ven del; Divera M., d. van P. T. Rood en C. van Wonderen; Wilhelmus P. M., z. van A. M. Boots en D. J. Quax; Maria A., d. van J. H. Spanjaard en C. A. Winder; Johannes, z. van P. Scholten en C. Post; Ingrid, d. van Telkamp en A. Lammerts; Christina H. W,, d. van A. Assema en E. Witteman; Hidde, z. van U. J. van Wijngaarden en A. A. Bruinenberg. ONDERTROUWD: F. Eijben en H. C. Overweel, T. J. Wijnkoop en A. Thiery, G. A. J. Gallee en M. C. J. van 't Hoff, P. Hof en J. G. Prins, N. Koopman en D. Wiersma, K. H. Folz en A. T. Zwart, J. Verbruggen en A. G. M. Arissen. GETROUWD: P. A. M. Heuer en W. M. Smit, F. P. de Vilder en C. A. de Ruijter, H. J. van Leeuwen en C. C. van Baarsen, J. van der Wal en G. Kluft. OVERLEDEN: L. Kistemaker, wed. van P. Rodenburg, 56 j. F. Pineda, 63 j. M. H. Huijbens, 81 jaar. Aanvoer voor donderdag Voor de donderdagmarkt liep als enige visboot de „Stads Enchuysen" (van 2 nov.) binnen met 300 kisten schelvis, 300 haring, 400 makreel, 50 stokkebit en 50 diversen. Vier loggers zorgden voor 2000 kisten verse haring van de wal en de „Maria Van Hat- tem" (van 5 nov.) kwam vanmorgen om half zeven uit het Kanaal binnen met 650 kisten verse haring. De kleine vaart zorgde nog voor 80 kisten schol en 2000 kg tong. Wat er komt Voor de vrijdagmarkt was vanmorgen nog geen boot bekend. Oudste boten zijn nu: KW 99 (van 31), SCH 135 en VL 7 (van 2 nov.), Klaas Wij- ker, Arie Ouwehand, Emma Wilhelmina, Nestor, KW 176 (van 5 nov.) en Norma Maria, Eveline en SCH 27 (van 6 nov.). Voor de export Van duur tot zeer duur was de vis van daag. Eén kist kabeljauw bracht f 255 op. Grote schelvis bracht per kist f80 (tach tig gulden) op en grootmiddel f87f81. De grote, middel en zetschol gingen van de hand voor f62f71 per kist, schol I voor f63—f68. Grootmiddel tong leverde per kg f 4f 4.20 op, kleinmiddel f 3.60f 4, tong I f 2.90—f 3.40 en tong II f 2.50—f 2.60. Het binnenland in De haring noteerde vanmorgen f 17— f23. Makreel ging weg voor f 21—f 27. De zwarte koolvis bracht op f 140, middel gul f65—f70, torgullen f40—f48. De klein middel schelvis bracht f 56f 72 per kist op, pennen f 53—f 70, braadschelvis f42 f 52. De schol 2 maakte f 59f 62 en de schol 3 f 38—f 42.' Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren in de nacht van woensdag op donderdag: KW 2—170 k., 7—100, 25100, IJM 75—60, 283—5 k., KW 138—25, 147—17, 16—17, 57— 40, 70—18. 140—17, 168—35, 170—100, 45— 20, 175—80, 127—80, 163—35, 38—50, 130— 35, 151—25, 39—5, 40—10, 74—70, 78—3, 15 50, 44—35, 110—20, 50—85 k. Uit halve vleet: KW 23—25, 19—15, 67—100, 85—60, 12310 k. Geen vangst: KW 6, 54, 22, 86 en 40. Gemiddelde vangst: 40 kantjes. Geen reparatie De logger SCH 325 „Oceaan VIII" van de rederij Jaczon, die zaterdagavond op de keien van het zuiderhavenhoofd te Sche- veningen werd geworpen en vrij ernstig werd beschadigd, zal voorlopig niet wor den gerepareerd. Ingewijden achten de kans zeer groot, dat het schip in het ge heel niet meer zal worden gerepareerd en zal worden gesloopt. Een nader ondlirzoek naar de door de stranding aangerichte schade heeft aan het licht gebracht dat reparatie ten minste een bedrag van vijftigduizend gulden zal vergen. De SCH 249, die bij de poging om de SCH 325 van het zuiderhoofd te slepen, op het zuiderstrand werd geworpen, is gister middag eveneens bij de Sleephelling droog- gezet. Na inspectie van de schade is be sloten, dat het schip zal worden gerepa reerd. De schade omvat een scheur in de achtersteven, een lekkage in de olietank en beschadiging van de kiel over een lengte van tien meter. Ook moeten enkele platen worden uitgeklonken. VELSEN DONDERDAG 14 NOVEMBER Thalia, 20 uur: „Zeven broers zoeken een meisje". Rex, geen opgave. Oud-Katholieke Toneelver. „De Planke niers", 20 uur: Toneelvoorstelling in Herv. Jeugdgebouw IJmuiden-Oost. Operakoor „Bel Canto", 20 uur, concert in het Patronaatsgebouw IJmuiden-O. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 10-12.30 uur. Fi liaal Wijkerstraatweg, open van 1012 u. Alcoholics Anonymous, van 20 uur af, spreekuur in zaal Abelenstraat. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.2012 en 1416.30 u. VRIJDAG 15 NOVEMBER Thalia, 20 uur: Kitty in de grote wereld". Bioscoop De Weyman, 20 uur: „Het Ali bi". Rex n Pieter Vermeulenmuseum, als donderdag. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, geopend van 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur; filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. Raadhuis: spreekuur wethouder A. de Jong, Financiën, Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst, Parken en Plantsoenen, Vreemdelingenverkeer. Cultu eel Centrum, 20 uur: W. den Boon over „Woninginrichting in onze tijd" voor Volksuniversiteit, Velsen, 20 uur. BEVERWIJK DONDERDAG 14 NOVEMBER Luxor Theater, 18.45, 19.45, 20.45 en 21.45 uur: „De pijnloze bevalling". Stadhuis Scheybeeck, 19.30 uur: Open bare vergadering van de gemeenteraad. Kennemer Theater, 20 uur: Abonne mentsvoorstelling. 't Centrum, 20 uur: Pirigyniestichting; (avonl voor Hongaren). K.S.A.-gebouw, 20 uur: Vergadering K.V.P. R.K. Leeszaal: Uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; leer- en studie zaal geopend van 1013 en 1518 uur. Wyk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. VRIJDAG 15 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Kleren maken de man". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De on bekende soldaat". W.B. Theater,' 20 uur: „Heuvels in vlam men". Kennemer Theater, 20 uur: „De Keer kring", Lucy Schouten over: „Onder de Indianen van Amerika". 't Centrum, 20 uur: Toneelavond meisjes- groep van de parochie Regina Caeli". Zeewykschool, 20 uur: Jaap Buis Jr. spreekt op ouderavond. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 15—17 en 19—20 uur; lees- en studiehoeken geopend van 15—17 en 18.3020.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.3020 uur. R.K. Leeszaal: Uitleenbibliotheek ge opend van 15—18 en 19—21 uur; lees- en studiezaal geopend van 10—13, 15—18 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van .6—17.30 uur. Wyk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraai 12, geopend van 10—11 en 1718 uur. ADVERTENTIE het theater met de beste films vertoont VRIJDAG 8 u„ ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur en MAANDAG t.m. WOENSDAG 8 uur (dus 6 dagen) ROMY SCHNEIDER KARL HEINZ BÖHM, de twee popu laire sterren uit „SISSY" in een film vol sprankelende humor en charme KITTY IN DE GROTE WERELD in prachtige kleuren Een vuurwerk van vrolijkheid ZONDAGMIDDAG 3 uur JOHNNY WEISSMULLER in JUNGLE JIM IN HET VERBODEN LAND DONDERDAG 21 NOV., 8 uur speciale voorstelling MARIA SCHELL in het dramatische filmwerk IK WIL MIJN KIND TERUG 18 j. HEDENAVOND 8 uur nog éénmaal ZEVEN BROERS ZOEKEN ZEVEN MEISJES in Cinemascope en prachtige kleuren Echt een film om wéér te gaan zien Honderdvijftig gulden aan klaprozen De gehouden collecte ten bate van de oorlogsgravenstichting (klaprooscollecte heeft de som van f 152.48 opgebracht. Dit is ruim f 31 minder dan in 1956 toen f 181 bijeen kwam. AMSTERDAM De flauwe koersen voor de aandelen Ko ninklijke Olie en Unilever kwamen niet overeen met de omvang van de zaken. Het was wederom zeer stil. Wallstreet kwam, mede door de omstreeks deze tijd aldaar gebruikelijke gedwongen belastingverko pen, waartegenover niet voldoende vraag aanwezig was, flauw af. De aandelen Ko ninklijke Olie noteerden in Wallstreet IK dollar lager en dit drukte de koers voor deze papieren in Amsterdam. De nieuwe onrust in het Nabije Oosten waar Perzië plannen maakt om het 500 vierk. m. grote Britse eiland protectoraat Bahrein on der controle te krijgen, was evenmin een stimulans voor de olie-aandejen. Het eiland heeft op vijf na de grootste olieraf finaderij van de wereld. De oliebelangen bevinden zich in hoofdzaak in Amerikaan se handen. Niettegenstaande de prijs voor de aan delen Kon. Olie 1 gulden hoger lag dan de laagste notering in de morgenuren van f 153.80, bedroeg het verlies op een prijs van f 155 toch nog 5 gulden of wel 25 pun ten oude basis, vergeleken bij de slotkoers van dinsdag. Het publiek noch de arbitrage voelde veel voor zaken. Unilever werd nog steeds aangeboden en voegde ongeveer 6 punten aan de vijf punten verlies van dinsdag toe. De Philipspapieren hielden zich bij de opening heel goed, min 1 pet., maar in het verdere beursverloop kwam hier nog een percentje bij. AKU was ruim 1 punt lager en KLM min 1 gulden. Van de schêep vaarten verloor Van Nie- velt 3 pet., terwijl de overige waarden door elkaar 1 tot 2 punten beneden dinsdag no teerden. De obligatiemarkt was goed prijs houdend tot beter. De beurs vond het frap pant, dat de markt zich hier zo goed hield, nu over 2 dagen ongeveer 300 miljoen gul den nodig zijn voor de storting op de wo ningbouwlening. Van de staatspapieren was de staffellening 'K pet. hoger. De wo ningbouwlening werd vernomen op 102/ (102). Cultuurwaarden werden tengevolge van de gepubliceerde be::chten uit Indonesië wederom aangeboden en noteerden voor HVA 3 punten, Amsterdam Rubber 2lh en Verenigde Deli 1 pnt. lager. Prolongatie 5 pet. (ANP). NEW YORK De activiteit bleef beperkt tot lopende zaken omdat men wachtte op de verkla ring van president Eisenhower over de veiligheid in de toekomst. De koersen fluctueerden licht. De omzet was beschei den in alle fondsen op enkele na. Het be richt uit Cape Canaveral in Florida over het succesrijke lanceren van weer een raket bracht de koersen boven de laagste dagwaarden, maar er ontstond toch geen werkelijke vraag en tegen beurseinde zak ten vele koersen weer in. De belangstel ling ging vooral uit naar fondsen zoals Bethlehem Steel, Boeing, Standard Oil of New Jersey, Chrysler, General Motors en General Dynamics. Het industriegemiddelde kwam van 429.75 op 430,07; dat voor spoorwegen van 106,03 op 105,33 en dat voor openbare nuts bedrijven van 64,83 op 64,81. Van de 1155 verhandelde fondsen sloten er 337 hoger en 552 lager. De omzet bedroeg 2.120.000 tegen 2.050.000 op dinsdag (UP). 314 Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rottérd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper 'MM eh em Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 80-H 87 'A 151 265 I8OV2 246 181 233 238 136 322/ 202 72U/2 f 155.50 51 f99.— 142 131% 208 91 Vb 54 194 147 164 165 46 38 K 53 05% 63% 21% Voorbeurs koersen 241 326 f 158.70

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11