\llltid m.i/ u Per 1 januari hogere huren voor gebruik gemeentelijke lokalen I Het water werd door kwieke fotografen 100 keer verrast Santpoorts oude molen wordt door gemeente overgenomen Het kiederhoekje van tante Els Visserij -varia ZWARE SHAG ORCAM Subsidie zou kunnen „overbruggen,, Bij huidige situatie is behoud allerminst zeker Tegenwoordigheid van geest 13 ALS RAAD AKKOORD GAAT I B I Uitgebreide agenda voor behandeling der begroting Het rijk wil van de gemeente perceel aan Hoofdstraat kopen Misplaatste foto Personeelsvereniging van melkinrichting Velsen hield jaarvergadering Stand na tweede ronde in clubcompetitie Moppentrommeltje »OUWE f Egberts i' °*CAM ®WARR Ch. I DOUWE EGBERTS Boeiend verhaal over negermuziek Controverse tussen „de dertien" en vele Zeeuwse kwekers DONDERDAG 14 NOVEMBER 1957 1 De bedragen, die worden gevorderd voor het gebruik van de Velsense gemeentelijke vergaderlokalen, worden tot heden be rekend naar door B. en W. vastgestelde normen. Nu het gebruik is toegenomen, enerzijds door de oprichting van nieuwe verenigingen, anderzijds door vermeerde ring van het aantal beschikbare lokalen, acht het college het juister een besluit door de raad te doen nemen. B. en W. hebben daartoe een tarief ontworpen, waardoor een sluitende of nagenoeg slui tende exploitatierekening voor het gebouw of de voor verhuur beschikbare lokalen van het gebouw mag worden verwacht. Bij de vaststelling van dit tarief moet wel worden verwacht, meent het college, dat bepaalde gebruikers niet in staat zul len zijn de daaruit voortvloeiende hogere kosten te voldoen. Hierin is echter te voor zien door de hantering van een subsidie regeling, opdat deze gebruikers zoveel mogelijk worden tegemoet gekomen. De nieuwe tarieven Aan het concept-ontwerp voor de nieu we prijsvaststelling ontlenen wij het volgende: Voor het gebruik in „Spaarnberg" te Santpoort van: a. de gehele zaal, per keer f 10,b. de halve zaal, per keer f 5, Voor het gebruik 'in het vergaderlokaal aan de Abelenstraat te IJmuiden van: a. de grote zaal, per keer f25,b. de kleine zaal, per keer f 7,50. Voor wekelijkse bijeenkomsten zal het tarief voor het gebruik van de grote zaal f 10,per keer bedragen. Voor het gebruik van het vergaderlokaal aan de Kerkstraat te IJmuiden: per keer f 20,—. Voor wekelijkse bijeenkomsten zal het tarief f 10,per keer bedragen. Voor het gebruik in het vergaderlokaal ADVERTENTIE Heeft u al kennis gemaakt met ons BANKET Spoorbanket en Banketstaven steeds iets fijner bij erom AiefOndM de fa/rMboJckeM KENNEMERIAAN 88. IJMUIDEN, TELEFOON 5520 Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen op maandag 18 november 1957, te 14.00 uur, ten gemeente huize is de agenda samengesteld. Bij de ingekomen stukken bevindt zich een ver zoek van mej. J. H. Straub om haar ont slag te verlenen als lerares aan de ge meentelijke huishoudschool en een brief van het voorlopig actie-comité Velsen- Noord betreffende de verkeerssituatie bij de spoorwegovergang aan de Wijkerstraat- weg. (Dit is in handen van Burgemeester en Wethouders gesteld om advies). Voorts vermeldt de agenda een voorstel tot het van toepassing verklaren van de schade vergoedingsverordening Velsen op het uit breidingsplan „Staatsvissershavenbedrijf"; de aankoop van de molen „de Santhaes" te Santpoort; de aankoop van een grond- strook te Santpoort; de verkoop van grond te IJmuiden aan de heer P. F. de Jong en van grond aan de heer J. van Laar. Voorts komt er een verkoop van grond aan het Rijk voor verdubbeling Rijksweg no. 9 aan de orde, het lichten van grond uit het grondbedrijf en het verlenen van een kre diet voor de aanschaffing van leermidde len ten behoeve van de o.l. Brederode- school te Santpoort. De voorlopige vast stelling van de bedragen voor de open bare lagere scholen, over het jaar 1956 en voor de BLO-scholen alsmede voor de openbare kleuterscholen wordt gevolgd door de benoeming van een administratieve kracht aan de mevr. dr. J. van den Bergh van EysingaEliasschool te IJmuiden (Oost). Hierna komen de begrotingen voor 1958 aan de orde. Het aangaan van kasgeldleningen is het volgende punt der agenda; burgemeester en wethouders stel len de raad voor een bij de stukken ge voegd ontwerp-besluit vast te stellen, ten einde hen in staat te stellen om ten tijde, dat daaraan behoefte bestaat, de benodig de kasmiddelen voor de gemeente op te nemen. (De commissie voor de financiën stemt hiermede in). De verhoging van de rechten voor het gebruik van de gemeen telijke bad-, was- en zweminrichting en een vaststelling van het „tarief der ver goedingen voor het gebruik van de ge meentelijke vergaderlokalen" sluit met de vaststelling van een verordening ex arti kel 11, eerste lid, der Winkelsluitingswet 1951 de agenda af. De begroting zal uiteraard meer dan één zitting in beslag nemen; er wordt naar aangenomen kan worden maandagmiddag en -avond vergaderd, daarna dinsdag-, woensdag- en donderdagavond en indien nodig ook nog vrijdagavond. Lezing uitgesteld De lezing, die door kapelaan Van Gas- 'elen gisterenavond in het Jozefhuis te Velsen-noord gehouden zou worden over de nood der kerken in Frankrijk kon door een uitvoering, die op dezelfde avond olaats had, geen doorgang vinden. Deze lezing zal nu op een nader vast te stellen datum worden gehouden. Twee nieuwe huizen aan de Evertsenstraat Voor de bouw van twee woningen aan de dvertsenstraat te IJmuiden heeft P. F. de long te IJmuiden (Oost) de gemeente ver- ■ocht aan hem te verkopen het 336 m2 grote terrein, liggende aan deze straat. De verkoopprijs voor deze grond is be paald op 12.per m2, met welke prijs de gegadigde heeft ingestemd. aan de Van Diepenstraat te Velsen-noord van: a. de gehele zaal, per keer f 20,b. de halve zaal, per keer f 10,c. het speel lokaal, per keer f 15, Voor wekelijkse bijeenkomsten zullen deze tarieven respectievelijk f 10.f 5. en f 7.50 per keer bedragen. Dit tarief treedt als de raad er mee instemt in werking op 1 januari 1958. Voor de verbreding van Rijksweg 9 Voor de verbreding van rijksweg no. 9 heeft rijkswaterstaat de gemeente ver zocht aan het rijk te verkopen het terrein ter oppervlakte van ongeveer 1640 m2 met het zich daarop bevindende gedeelte van het pand Hoofdstraat no. 2 te Santpoort. Op verzoek van rijkswaterstaat is er een taxatie-rapport uitgebracht, dit kwam tot een totale waarde van f 8.880, Dit bedrag "achten B. en W. redelijk, en ook de rijkswaterstaat heeft er mee inge stemd. Het ligt in de bedoeling om van gemeen tewege aan de huurder van dit pand andere woonruimte toe te wijzen, en ver volgens dit huis door de rijkswaterstaat te doen slopen. Met de rijkswaterstaat is overeengeko men, dat op de nieuwe eigendomsgrens door en voor rekening van het rijk een erf- scheiding zal worden geplaatst, terwijl het materiaal, dat vrijkomt door sloping van de opstallen, ter beschikking van de ge meente zal worden gesteld. Door een misverstand ter zetterij is gis teren volkomen ten onrechte een cliché van het portret van wethouder H. de Boer van Velsen in onze Kennemer Lantaarn verdwaald. Wij bieden zowel de betrok kene wethouder als de jubilaris bij Van Gelder, die in deze Kennemer Lantaarn werd besproken, onze excuses aan. Grondstoffenaanvoer voor de Papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen zijn twee zeeschepen met grondstoffen aangekomen. Het Duitse s.s. „Lore Ottens" dat in afwachting van de losbeurt enige tijd ligplaats had aan de Kanaaldijk en dinsdagavond voor het bedrijf arriveerde, voerde uit de Finse haven Nystadt een lading van 600 vadem papierhout aan. Van de Zweedse haven Hernösand kwam het Zweedse s.s. „Bifrost" woensdagmor gen voor de steigers met een lading van 2100 ton houtstof. DKV voor moeilijke opgave De christelijke korfbalvereniging D.K.V. ontvangt zaterdag de nieuwe leiders van de afdeling, het Hillegomse S.D.O. Het zal voor D.K.V. moeilijk worden om het pun tentotaal te vermeerderen. Is de ziekte in de D.K.V.-gelederen echter uitgewoed, dan mag een aardige wedstrijd verwacht wor den en behoeven de IJmuidenaren zich zeker niet kansloos te beschouwen. D.K.V.-junioren a ontvangt S.D.O.-junio ren b en is aan de competitiestand ver plicht beide punten thuis te houden. Het junioren b-team trekt naar Haarlem waar het dezelfde tegenstander ontmoet van verleden week. Het eerste twaalftal verschijnt met: dames: M. Zorgdrager, J. Streefland, J. Kramer, M. Brouwer, D. Nederlof en A. Zwaan; heren: A. de Graaff, A. Haasnoot, H. de Boer, W. Ras, P. Oldenmark en W. v. d. Maten. Het volledig programma voor 16 novem ber luidt: D.K.V.S.D.O., 3.30 uur; D.K.V.- junioren aS.D.O.-junioren b, 2 uur; Ra- piditas-junioren bD.K.V.-junioren b. Menig personeelslid van de n.v. De Plaatwellerij is er dit jaar weer eens ge wapend met een fototoestel, zfj het met een eenvoudig boxje of een vernuftige, ingewikkelde Leica, op uitgetrokken om één van de elementen, die zich bjj uitstek daartoe lenen (het water), te fotograferen. Dit alles naar aanleiding van de vorig jaar gehouden tentoonstelling, die „Het dier" tot onderwerp had. De geroutineerde fotografen, die de techniek en vele kneepjes van het vak al enigszins onder de knie hebben, maakten foto's, waarvoor een beroeps-kiekjesma ker zich beslist niet hoeft te schamen. Maar ook de minder bedrevenen in deze edele kunst-voor-het-plezier slaagden er vaak in een aardig ogenblik op de gevoe lige plaat vast te leggen, al moesten zij dan ook qua techniek en compositie voor de meer bedrevenen onderdoen. Een voor deel voor de gevorderden was echter ook, dat zij "meèstal zelf hun foto's koftden ont wikkelen en vergroten, Daarbij konden zij de details meer naaf voren lafen komen, hetgeen de kwaliteit van hun werk ten goede kwam. Dit leverde voor degenen, die met een simpel boxje aan het werk togen, velerlei moeilijkheden op. Daarom moet men te meer respect hebben voor wat deze laatste categorie er soms nog van wist te maken. IN OKTOBER kwamen de eerste inzen dingen van de personeelsleden al binnen druppelen. En woensdagavond was het dan zo ver, dat de ruim honderd foto's konden worden geëxposeerd in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepen straat. Er waren tal van aardige inzendingen te bewonderen. Een van de meest boeiende serie foto's in groep A was die van de heer W. Roeland. Kennelijk allemaal opnamen bij de pieren van IJmuiden. Bijzonder goed getroffen is bijvoorbeeld de foto, waarop het hoogopspattende water werd vastgelegd. Een grillige compositie van schuim en fijne waterdeeltjes, waarin de zonnestralen duizendvoudig worden weer kaatst. Fel contrasteren de zwarte brokke lige basaltblokken. Het water werd hier door de heer Roeland in een flitsende momentopname in een van zijn meest gril lige vormen verrast. Een badend paard, een inzending van de heer H. J. Dengerink, behoort volgens ons eveneens tot een van de beste foto's, die van waar vakmanschap getuigen. In groep B (de groep van de minder gevorderden) waren ook enige aardige foto's te bewonderen, zoals Straat overstroming van de heer J. W. van den Berg en Water(en) van de heer K. Jurriëns. In deze groep was echter ook heel wat kaf onder het koren. Meer selectie had beslist geen kwaad gekund. In ieder geval is het streven van de amateurs schoon en hebben zij het water eens uit een ander oogpunt (lenspunt zou in dit opzicht beter zijn ge weest) kunnen bezien. DE BELANGSTELLING voor de ge leverde prestaties viel woensdagavond nogal tegen. Omstreeks negen uur was de grootste drukte al geluwd. Vanavond wor den echter de prijzen (twee voor iedere groep) in het ontspanningslokaal van de Plaatwellerij uitgereikt. Dan zal het onge twijfeld wel wat drukker zijn. De prijs uitreiking geschiedt door ir. J. F. Clausen, directeur van de n.v. De Plaatwellerij. De jury, die de foto's beoordeelt, bestaat uit enige leden van de Beverwijkse Amateur Fotografenvereniging. MARKTNIEUWS Beverwijk, 13 november. Andijvie 8- 17, sla 4-12, bloemkqol 27-67, bospeen 10-26, waspeen 10-18, spruiten 34-74, witlof 39-59, prei 12-22, knollen 11-23, groene kool 7-12, rode kool 6-10. Op de voorlopige lijst van de Nederlandse monumenten én op de Velsense monumentenlijst dezer gemeente, is onder meer vermeld de molen „de Santhaes" te Santpoort. Deze molen is niet meer als windmolen in bedrijf, doch aan zijn behoud moet uit oogpunt van historisch bezit veel waarde worden gehecht, meent het college. Van de tegenwoordige eigenaar kan, mede in verband met zijn leeftijd, worden verwacht noch geëist, dat hij dit object, dat als windmolen thans volkomen onproductief is, steeds in goede staat blijft onderhouden. Het is dan ook te duchten, dat op deze manier dit waardevolle voorbeeld van vroegere molen bouwtechniek, daterende uit het jaar 1779 en behorende tot het type „bovenkruier", waarvan het onderhoud reeds nu min of meer te wensen overlaat, steeds verder in verval zal geraken. Ten einde dit te voorkomen hebben B. en W. met de eigenaar onderhandeld over aankoop van de molen met de bijbehorende grond. Deze onderhandelingen hebben er toe geleid, dat de eigenaar zich bereid heeft verklaard tot de verkoop van de molen met de onder- en omliggende grond, met de twee schuren voor een bedrag van f 3.200 per jaar, welk bedrag wordt teruggebracht tot f 3.000 per jaar bij het eindigen van de huur. De verkoper aanvaardt van de ge meente in huur, met ingang van de datum waarop de grond en opstallen aan de ge meente in eigendom worden overgedragen, de kleine schuur in de westelijke hoek van het terrein, alsmede het gedeelte van de grote schuur, dat hij als veestalling en hooiopslagplaats gebruikt, voor de huur van f 200 per jaar. De molen is momenteel verhuurd voor een huursom van f 1300 per jaar; de huurder exploiteert daarin een door hem aangebrachte elektrische maalinrichting, welke situatie kan blijven bestaan. In het administratiegebouw aan de Wij- kerstraatweg te Velsen-Noord kwamen woensdagavond de leden der personeels vereniging van de Melkinrichting „Vel sen" bijeen in een algemene jaarvergade ring. Voor de bestuursverkiezing stonden als aftredend geboekt de heren B. Fenne- ma, secretaris, H. Gerdink en G. H. de Jong, waarvan de laatste zich niet herkies baar kon stellen. Van bestuurszijde werd voorgesteld in de plaats hiervoor de heer W. B. Raterman te verkiezen, welke be noeming zonder hoofdelijke stemming en bij enkele kandidaatstelling werd aange nomen. In zijn jaarverslag doorliep de secre taris nog eens vluchtig de verschillende belangrijke gebeurtenissen in de vereni ging in het afgelopen jaar, waarna de pen ningmeester de jaarbalans voorlas die een voordelig saldo aangaf van f 695.35. Over het programma van het aanstaande winterseizoen dat het bestuur in het meer culturele vlak, zoals schouwburgbezoek en lezingen, wilde brengen werd korte tijd gediscussieerd. Verder staan nog diverse excursies naar bedrijven en Rijkswaterstaat op het pro gramma. Ook werd een eventuele aanslui ting bij de verenigde personeelsverenigin gen der fabrieken aan de zuidzijde te IJmuiden, „Proveto" ter sprake gebracht. „De Santhaes", Santpoorts trotse bo venkruier, die de tijd zal kunnen weer staan als de gemeenteraad B, en W. steunt in hun voorstel om het monu ment aan te kopen tegen een jaar lijkse vergoeding aan de huidige eigenaar. Bridgeclub De Jump De drie eerstgeplaatsten van elke groep voor de derde ronde van de clubcompetitie van „De Jump" waren in percenten: Groep A: 1. Mevr. Prins-Wittebrood 63.54; 2. V. Amerongen-Maarleveld 59.38; 3. v. d. Berg-Amsing 54.17. Groep B: 1. Dames Rolloos-Elzerman 62.30; 2. Echtp. de Groot 56.35; 3. Wey-de Winter 52.79. Groep C: 1. Echtp. Rem 57.14; 2. Mevr. Seydel-Nieuwkoop 55.56; 3. Porck- Porek 53.97. Groep D: 1. Mevr. Thompson-Croes 64.00; 2. Dames Laman-Koningstein 53.00; 3. Echtp. Stam 53.00. De kopgroep na deze ronden wordt ge- vofmd door: Groep A: 1. Mainz-Wittebrood 176.04; 2. V. Amerongen-Maarleveld 163.89; 3. Mevr. Prins-Jonker 157.64. Groep B: 1. Wey-de Winter 176.40; 2. Dames Elzerman-Rolloos 167.40; 2. Dames Dames Elzerman-Rolloos 167.40; 3. Dames Kramer-Schoen 157.14. Groep C: 1. Dames Seydel-de Haas 166.73; 2. Mevr. Bloem-v. Loo 161.99; 3. Echtp. Rem 161.69. Groep C: 1. Mevr. Thompson-Croes 174.67; 2. Echtp. v. d. Steen 165.23; 3. Da mes Ouwerkerk-Vlotman 165.17. VANDAAG GA IK jullie eens iets vertellen over een cijfer. Ja, een getalhet geluksgetal. Als je dit leest weet je natuurlijk meteen welk cijfer ik bedoel. Zeven. Zeven speelt een grote rol in ons leven, dat rijmt nog ook, maar het is werkelijk waar. Om te beginnen bestaat de week uit zeven dagen en in de muziek leert men zeven hele noten. De regenboog heeft zeven kleuren(tussen haakjes, weten jullie die allemaal te noemen?) Hier zijn ze: violet, indigo, blauw, groen, geel, oranje, rood. Dit zijn eigenlijk de dagelijks voorkomende zevens; maar ook'in de sprookjes wereld wemelt het van de zeventjes. Denk maar eens aan Sneeuwwitje en de zeven dwergen, Klein Duimpje met zijn zeven-mijls laarzen, de Wolf en de zeven geitjes. In al die verhalen moet het getal zeven dan ook een gelukkige werking hebben. De natuur zelf heeft ons niet in de steek gelaten op dit punt: de Nijl heeft zeven armen die in zee uitmonden, evenals de rivier de Po. Rome is naar men zegt op zeven heuvels gebouwd, op de rechteroever van de Rijn ligt het Zevengebergte en zo zou er nog wel meer te noemen zijn. Natuurlijk hebben jullie allemaal wel eens gehoord van de „zeven schoonheden" en de „zeven wereldwonderen". De zeven schoonheden zou ik geloof ik niet alle kunnen noemen al weet ik nog wel, dat kuiltjes in je wangen er zeker bij hoort, maar de zeven wereldwonderen heb ik op gezocht en die kan ik je wel even voor toveren. Het eerste is dan de pyramiden van Egypte, de tweede de hangende tui nen van Semiramis in Babyion, nummer drie de tempel van Diana te Ephesus, vier het Mausoleum in Rome, vijf de Kolossus van Rhodos, zes het standbeeld van Ju piter en zeven de vuurtoren op het eiland Pharus bij Alexandrië. Van een paar van coocxxxx>3ocxxxxxxxxx5ooc<xi<x!cxxxx)oooooc)coooooocoooóooo0qc Een taxichauffeur kwam bij de politie I een dode haas brengen, die iemand in i zijn wagen had laten liggen. „In orde" zei de dienstdoende agent, „als de eigenaar zich na twaalf maanden niet j I gemejd heeft, zal de vondst als eigendom j worden overhandigd". Frits: „Moe, zal ik even honden- j kaakjes gaan halen?" Moeder: „Hondenkaakjes? Waar- j om Frits. We hebben toch geen hond?" i i Frits: „Nee, maar dokter zei toch, j dat ik meer dierlijk voedsel moest heb- ben?" X»QOOOOCOOOOOO(X)00000(MCOO<X!OOOOOOOCOCOOC>OOOOOOOOOOOOOÓ deze „wonderen" hebben jullie misschien wel eens gehoord, maar voor het meren deel zijn ze je volkomen onbekend en dat is te begrijpen, want al deze wonderbaar lijke bouwsels dateren uit de grijze oud heid. Tot slot nog een grapje met cijfers waar ook het getal zeven in voorkomt. Kijk maar eens wat leuk: 15 x 7 is 105 15 x 67 is 1005 15 x 667 is 10005 15 x 6667 is 100005 15 x 66667 is 1000005 15 x 666667 is 10000005 enz. TANTE ELS EEN BEROEMD Engels schilder zou de koepel van de St. Paul in Londen schilde ren. Dat was natuurlijk een geweldig be langrijke opgaaf en omdat men wilde dat de kerk zo spoedig mogelijk klaar zou zijn, had men de schilder voorgesteld met zijn werk te beginnen voordat het metsel werk van het gebouw geheel af was. De kunstschilder werkte dus op dezelfde stei ger waar ook een metselaar bezig was. Op een keer toen de schilder helemaal in zijn werk verdiept was, ging hij, zoals kunstenaars meer doen met halfdichtge- knepen ogen een paar passen achteruit om het effekt van zijn werk te bekijken. Vol komen vergetend waar hij zich bevond, ging de man meer en meer achteruit, tot hij bij de rand van de steiger kwam. Nog één pas en hij moest achterover val len, tweehonderd voet in de diepte. TOEN ZAG de metselaar het grote ge vaar waarin de schilder verkeerde. Zijn hart stond stil van angst en hij zag in ge dachten de ongelukkige al omlaag storten. Wat moest hij doen? Als hij riep: „Pas op!', ivas er veel kans dat de schilder om zou kijken en dan viel hij toch. Als hij nog één beweging achteruit maakte was hij verloren. Plotseling kreeg de metselaar een ingeving: hij greep een der penselen en gaf een flinke streep door het mooiste gedeelte van het werk! Woedend, met opgeheven vuist stormde de schilder op hem af„Sla maar", zei de metselaar kalm, „uw werk is bedorven, maar uw leven is gered". Toen zag de schilder pas in welk gevaar hij geweest was en zijn woede verdween om plaats te maken voor grote dankbaar heid! ADVERTENTIE .*M door *>Zi. O*. I Prijzen van woensdag Gr. tong 5.504.70, grm. tong 4.504, kim. tong 4.103.70, kl. tong I 3.403.10, kl. tong II 2.70—2.60, tarbot I 3.40—3, alles per kg.; Tarbot IV 61, kim. schol 73—60, kl. schol I 70—61, kl. schol II 66—27, schar 36—15, Bot 4536, makreel 23.2020, kl. schelvis I 61, kl. schelvis II 58, wijting 4523, kl. gul 37, per 50 kg.; Gr. Kabeljauw 320 per 125 kg. Aanvoer van woensdag 32 kisten tong en tarbot, 135 schol, 50 schar, 22 bot, 2105 haring, 5 schelvis, 15 wijting, 15 kabeljauw en gul, 21 diversen, totaal 2400 kisten. Besommingen van woensdag KW. 108 f3620, KW. 70 f4280, KW. 127 f12100, KW. 65 f 1200, KW. 88 f2150, KW. 71 f480, IJm. 3 f1320. Pater Mentrop van het Lavigerie-College der Witte Paters uit Santpoort, vertelde gisteravond voor de jongens van de „Mus- ketiersgroep" van Beverwijk, in een van de klassen van de H. Hartschool, het een en ander over de negermuziek in Centraal Afrika. Om de jongens enigszins ver trouwd te maken met de sfeer, die in Centraal Afrika heerst, had de geestelijke enige instrumenten meegenomen, die hij tijdens zijn praatje bespeelde. Op vlotte wijze verhaalde hij van zijn ervaringen in het zwarte werelddeel en over de verschil lende muziekinstrumenten die daar ge bruikt worden, zoals de tam-tam. Op de meegebrachte wire-recorder werden vervolgens enkele negerliederen ten gehore gebracht, alsmede een deel van een door negers gezongen mis. Deze mis is niet speciaal gecomponeerd, zo vertelde de pater, maar wordt geheel geïmproviseerd. De jongens genoten zichtbaar van het gebodene en bestormden na afloop de pater met talrijke vragen over zijn ver blijf in Centraal Afrika. Contactavond v.v. „Beverwijk" goed bezocht De voetbalvereniging „Beverwijk" heeft woensdag in het clubhuis café „Sport" een contactavond gehouden, die ondanks de koude zeer goed was bezocht. De voorzitter de heer N. G. Grapendaal betoogde dat het, nu het met het eerste elftal niet naar wens gaat in de competitie, het vooral nu van het grootste belang is om het onderlinge contact te verstevigen. De avond werd op prettige wijze door gebracht en met grote animo werd deel genomen aan de klaverjascompetitie. De dames leverden felle strijd om en in de sjoelbak. Een aardig intermezzo vormde het optreden van een goochelaar. Lezing voor P.v.d.A.-leden Voor de afdeling Beverwijk van de Partij van de Arbeid houdt de heer J. A. Berger op vrijdag 22 november in ,,'t Centrum" een lezing over de algemene situatie in ons land. „Open Vensters" bij de Humanisten De gemeenschap Beverwijk van het Humanistisch Verbond komt op zondag 17 november in het Statenhuis bijeen. Dr. D. H. Prins zal een lezing houden over het onderwerp: „Met open vensters". De groenten en peenprijzen bij „Ons Belang" In tegenstelling tot de groente was er voor de winterpeen thans goede belangstelling op de veiling van „Ons Belang" te Castri- cum. Weliswaar werden de groenten, die onder de klok doorgingen verkocht, maar de prijzen waren niet om over te roemen. Andijvie kwam slechts tot 12V» cent per kilo en de groene kool, waarvan het grootste gedeelte van de aanvoer nog doordraaide, ging voor slechts 8V2 cent per kilo van de kar. Spruiten, die eind vo rige week nog 81 cent noteerden brachten thans van 45 tot 63 cent op. De grote aan voer van winterpeen (108 ton) kon niet verhinderen, dat vrijwel alles werd ver kocht en de prijzen waren goed te noemen. Peen b noteerde n.l. van f 11 tot f 12.70 de 100 kilo; peen c bracht f 10.60 tot f 13.70 de 100 kilo op en peen d kwam van de f 8.90 tot de f 10.90. De peen o (ongeschikt voor de export) bracht tenslotte f8.70 tot f 10.80 de 100 kilo op. Discussieavond amateurfotografen De Beverwijkse Amateur Fotografenver eniging komt op vrijdag 22 november bij een voor het houden van een discussie avond in het verenigingsgebouw aan de Schans. Gesproken zal worden over het onder werp „Jureren". Strijd over de oesters Tussen de „Commissie van dertien" en de visserij verenigingen op Schouwen-Dui- veland is een verwijdering ontstaan. De vereniging „Algemeen Vissersbelang" te Bruinisse heeft alle contacten met deze commissie verbroken en verwacht wordt dat de vereniging „Helpt Elkander" te Zie- rikzee dit voorbeeld spoedig zal volgen. Het verschil van mening is ontstaan, zoals is gemeld, door de plotseling veranderde houding van de „Commissie van Dertien" ten aanzien van de oesterproeven in het Veerse Gat. De verenigingen op Schou- wen-Duiveland hebben besloten zich met de „Zevibel" (Zeeuwse Visserij Belangen) achter de plannen van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland te scharen. Zowel te Bruinisse als in Zierikzee is men er van overtuigd, dat de proeven, die voor een oestercultuur in het Veerse Gat genomen zullen worden zeker gunstige re sultaten zullen hebben. Bovendien staat men op het standpunt, dat, wanneer de „Commissie van Dertien" de plannen in het Veerse Gat tegenwerkt, het niet uitgesloten is dat de proeven, die waarschijnlijk in de Grevelingen genomen zullen worden met het verwateren van mossels, ook niet door zullen gaan. Men is dan ook van oordeel dat de plannen van Gedeputeerde Staten sterke steun verdienen. Bovendien is men in Brunisse bereid de oesterteelt over te nemen van de collega's uit Yerseke, wanneer die geen interesse meer tonen. Een ostercultuur in de Greve lingen wordt zeer goed mogelijk geacht. Hoewel men ervan overtuigd ih, dat door de verwezenlijking van het Deltaplan aan zienlijke schade ontstaat, is men van oor deel. dat wanneer de jaarlijkse opbrengst eventueel tot de helft zal verminderen, het niettemin verantwoord is visserij te blijven beoefenen. In tegenstelling met de „commissie van dertien" staat men op het standpunt, dat de geboden kans met twee handen aange grepen moet worden. Wanneer een uitzon derlijk expert als dr. Korringa het nemen van proeven in het Veerse Gat verant woord acht,, dan bestaat er zeker een vrij grote kans om te slagen. De angst voor zware concurrentie van Belgische of Fran se zijde, wanneer de proeven mochten ge lukken, heeft volgens het bestuur van de vereniging „Algemeen Vissers Belang" te Bruinisse, een belangrijke rol gespeeld bij het standpunt van de „Commissie van Dertien". Daaruit kan dan evenwel wor den afgeleid dat de vissers in Yerseke slechts uit eigen belang hebben gehandeld. Overigens is niet alleen van Schouwen- Duiveland critiek geleverd op de houding van de „Commissie van Dertien", zo deelt men mede. Ook in Tholen is men het met de handelwijze van deze commissie niet eens, en een grote inleggerij in Bergen op Zoom heeft sympathie betuigd met de Schouwen-Duivelandse vereniging.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15