Australisch-Nederlands beheer over samengevoegde Guinea's N BLAD WAAR PIT IN. ZIT! Australische pers verwacht: HET WIL" TOCH WEL'WAT ZEGGEN'.., VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 11 Bandrecorders Platenspelers Gramm. versterkers Radio-Grammofoons GRAMMOFOONPLATEN 1 Chinese „voorlichting" over Nieuw-Guinea Amerikanen helpen er de patriotten onderdrukken" Irak komt voor de rechten van Bahrein op Nu ook de „Caltex IX" met leuzen beklad Agitatiecomité verbiedt verdere verfacties Bond van praatlustige reizigers in Londen Belgisch parlement begon zijn werkzaamheden Kamer zal Euroverdragen deze week goedkeuren Geen keus tussen Spoetnik en de wasmachine Wij moeten beide hebben, zegt Spaak in Parijs Ministers van Ghana met pistolen gewapend Amerikaanse uitgaven voor onderzoek gaan omhoog Dulles gewaagt van offer van bijkomstige vrijheden Radio-Moskou meldt mas sale betogingen in Jordanië Nieuwe beschuldigingen aan adres van Turkije (Van onze correspondent in Sydney) Bü zyn aankomst in Sydney verklaarde de Nederlandse minister van Zaken Over zee, mr. G. Ph. Helders, die Nederlands en Australisch Nieuw Guinea heeft bezocht, dot zqn bezoek hem niet alleen de ver bazende vorderingen had doen zien, welke er in de afgelopen jaren in Nederlands Nieuw Guinea zijn gemaakt, maar hem ook de gelegenheid had gegeven vergelijkingen te trekken met wat er aan de andere kant van het eiland, Australisch Nieuw Guinea, werd gepresteerd. „Wij kunnen nog veel leren van de Australiërs. De bedoeling is dan ook om de samenwerking, die er al sinds 1953 tussen beide regeringen bestaat, te verstevigen. Het is van groot belang dat de Neder landse en de Australische regering met el kaar samenwerken in Nieuw Guinea", al dus de minister. Het bezoek van de minister aan Australië viel samen met uitlatingen, die vertegen woordigers van de Indonesische regering hebben gedaan over haar vermeende aan spraken op „West Irian". De officiële ver klaring der regeringen van Nederland en Australië, waarin de nauwere samenwer king tussen beide landen inzake Nieuw Guinea werd bekend gemaakt, heeft daar door in de Australische pers meer relief gekregen dan anders het geval zou zijn geweest. Het invloedrijkste dagblad in Australië, de Sydney Morning Herald, schreef dat de besprekingen tussen minis- ADVERTENT1E grote keuze in de bekende merken Unieke collectie platen Prettige bediening en deskundige voorlichting Volledige garantie en service Speciale inrichting voor reparaties Dit alles vindt u bij het BEKENDE ADRES radio-en gramofoonspec/alist GftOOTE HOUTSTRAAT 10» TU.BOAÓ NAARllN TOKIO (UP) „Op instigatie van de Verenigde Staten sturen de Nederlanders op een oorlog met Indonesië aan," aldus het te Peking verschijnende „Volksdag blad", het officiële orgaan van de Chine se communistische party. Nederland zou erin hebben toegestemd dat de oliehaven Sorong werd ingericht tot basis voor de Zuidoost-Aziatische verdragsorganistie (Z.O.A.V.O.). De overige bases op West- Nieuw-Guinea zouden worden uitgebreid. Amerikaanse deskundigen hebben dit jaar de bases geïnspecteerd en naar ver luidt zijn Amerikaanse officieren toege voegd aan de Nederlandse troepen, die de patriotten van Nieuw-Guinea onderdruk ken." De Indonesische regering heeft echter stappen genomen voor de bevrijding van West-Irian. „Dit bleek noodzakelijk toen de Nederlandse kolonialisten, op instiga tie van Amerika buiten de UNO om, koortsachtig voorbereidingen gingen tref fen voor een oorlog om West-Irian," aldus het „Volksdagblad." „De volkerenorganisatie is er bij her haling niet in geslaagd een bevredigende oplossing van de kwestie-West-Irian te vinden. Dit is voornamelijk het gevolg van de Amerikaanse en Nederlands-kolo niale obstructie. Omdat de Verenigde Sta ten nog steeds de boventoon voeren in de UNO is het weinig waarschijnlijk dat de verlangens van het Indonesische volk ge durende de huidige zitting zullen worden bevredigd," zo schreef het orgaan van de Chinese communistische partij voorts. President Sukarno heeft herhaaldelijk verklaard, dat „de strijd om West-Irian niet in New York, maar in Indonesië zal worden beslist. Het Indonesische volk is thans eenstemmig van oordeel dat, in dien Nederland weigert West-Irian af te staan, Indonesië onmiddellijk alle Neder landse ondernemingen moet confisqueren, de diplomatieke betrekkingen met de Ne derlandse kolonialisten moet verbreken en zonodig West-Irian moet veroveren," zo besloot het „Volksdagblad." Ander geluid NEW YORK (UP) In een hoofdarti kel in „El Diario", een in de Spaanse taal uitgegeven blad in New York, werd van daag gezegd, dat de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, Subandrio, de Latijns-Amerikanen heeft „beledigd." Het blad publiceerde een bericht uit Djakarta volgens hetwelk Subandrio had gezegd, dat hij niet voldaan is over de houding van de Latijns-Amerikaanse dele gaties bij de UNO ten aanzien van de kwestie-Nieuw-Guinea. „De Latijns-Amerikanen kennen de com munisten en hun meelopers en sympa- thiserenden maar al te goed om hen te steunen in een project, dat zo onlogisch is als die van steun aan Indonesië", al dus het hoofdartikel. „Inderdaad zijn wij geïnteresseerd wij hebben er een levendig belang bij dat het communisme of anarchisme zich niet zal uitstrekken in een gebied van de we reld, dat op het ogenblik gelukkig en wel varend leeft in coëxistentie met Nederland, het meest democratische land in Europa en een van de meest sympathieke in de wereld", aldus „El Diario". ter Helders en de Australische regering over uitwerking der neergelegde beginse len „getuigen van wijsheid". De jongste dreigementen in Djakarta, herhaald door de Indonesische gezant in Canberra, dat „de laatste dagen der Neder landers in Nederlands Nieuw Guinea zijn geteld", hebben de Australische pers op geschrikt. Speculatie van de Australische pers is, dat Australisch en Nederlands Nieuw Guinea tot één gebied zullen worden verklaard onder een beheerschap der beide landen, te sanctioneren door de UNO. In dit verband herinnert de Australische pers aan wat de Australische minister Hasluck in Port Moresby gezegd heeft tijdens het bezoek van minister Helders: „de toekomst van de bevolking van Nieuw Guinea en hiermee bedoel ik het hele eiland is veel belangrijker dan het vast houden door de Nederlanders aan iets, dat zij al bezitten, of het vastgrijpen door de Indonesiërs aan iets, dat ze nog niet heb ben. Ik geloof dat de toekomst der bevol king van Nieuw Guinea het beste gediend wordt door samenwerking tussen' de Australiërs en de Nederlanders". Met andere woorden, zo concludeerde de Australische pers, zal het hele eiland Nieuw Guinea uiteindelijk tot een zelf standige natie moeten uitgroeien. DEN HAAG (ANP) Er is nog geen beslissing gevallen over de vestiging van een „Nieuw-Guinea Bureau" in Australië, hoewel een dergelijke stap tijdens het over leg van minister Helders met Australische autoriteiten wel ter sprake is gekomen. Deze en andere kwesties zullen nog nader worden onderzocht en worden besproken na de terugkeer van minister Helders in Den Haag. MADRID (UP) De minister van Bui tenlandse Zaken, J. M. Luns, heeft in een in Madrid gepubliceerd interview gezegd, dat de onderhandelingen tussen Nederland en Australië de wetenschap ten grondslag hebben, dat iedere wijziging der huidige situatie voor Nieuw Guinea voor dat land onaanvaardbaar zou zijn en een bedreiging zou vormen voor de belangen van Australië. CANBERRA (Reuter) De Australische Labour-oppositieleider dr. Evatt heeft donderdag in het Australische parlement als zijn mening te kennen gegeven dat een regionaal veiligheidsverdrag, dat Australië, Nederland en Indonesië omvat, de enige oplossing is voor de kwestie Nieuw Guinea. Het gehele gebied van Indonesië en Nieuw Guinea zou krachtens dit verdrag onder bescherming staan. De levensstan daard in deze gebieden zou men moeten trachten te verhogen. BAGDAD (UP In het Perzisch-Britse geschil over de olierijke eilandengroep van Bahrein heeft zich nu een derde gemengd: Irak. In een officiële verklaring wordt ge zegd, dat Irak geen enkele aanspraak er kent die een vreemde mogendheid maakt op rechten van bescherming of toezicht in welk deel van de Arabische wereld ook. De inwonders van de eilandengroep hebben het recht zelf over hun toekomst te beslissen. Dit recht wordt hun in meer of min dere mate ontnomen door Perzië, dat de eilandengroep opeist als veertiende pro vincie en door Groot-Brittannië, dat op het standpunt staat, dat Bahreins bin nenlands bestuur in handen is van de sjeik en dat het in het buitenland verte genwoordigd wordt door Londen. SINGAPORE (UP)Opnieuw hebben Indonesische jongelui een Nederlands schip, dat bü Pulau Sambu aanlegde, met anti-Nederlandse leuzen beschilderd. Het was de Caltex IX, waarvan de romp werd „versierd" met „Hands off Irian Barat" (Handen af van West-Irian). Enkele schil ders drongen door tot de brug en teken den daar een doodshoofd met het woord „mati" (dood) er onder. De „Caltex IX", varend onder Neder landse vlag en in Nederland geregistreerd, vervoert personeel van de Amerikaanse oliemaatschappijen tussen Singapore en Sungai Pakneing in Sumatra. Toen het schip donderdagochtend bij Pulau Sambu voor anker ging werd het onmiddellijk beklommen door een groep jongelui, die ijverig de verfkwast hanteerden. De Nederlandse gezagvoerder, die wei gerde zijn naam op te geven, heeft voor zijn vertrek uit Pulau Sambu mondeling bij de Indonesische havenautoriteiten ge protesteerd. Hij zeide niet of de leuzen zul len worden verwijderd voordat het schip de terugreis naar Sungai Pakneing aan vaardt. DJAKARTA (ANP) Het centrale co mité van actie voor de „Bevrijding" van Westelijk Nieuw-Guinea, dat onder leiding stat van minister Sudibjo, heeft aan de regionale comité's in geheel Indonesië in structie gegeven, dat het verven van op schriften op en het bekladden van muren van gebouwen en van auto's van buiten landse onderdanen in Indonesië, met in begrip van de Nederlanders, moet worden gestaakt. Vrijdag zou in Djakarta een massa-bij- eenkomst worden gehouden ter ondersteu ning van de aanspraken van Indonesië op Westelijk Nieuw-Guinea. Deze bijeen komst is echter tot maandag aanstaande uitgesteld. Minister Sudibjo deelde mede, dat president Sukarno en oud-vice-presi- dent Mohammed Hatta zijn benaderd voor het houden van een toespraak. Hij zeide, dat de bereidheid van deze twee hoogste nationale leiders om deze bijeenkomst toe te spreken, „in hoge mate beslissend" zal zijn voor het standpunt van Indonesië in zijn streven naar bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea. :OOOOC<X)OOOOOOOOOOOOCOCOOOOOOCOOOOCOOOOCC>CX)OOOOOCCOCOOOC< i 8 LONDEN, (U.P.) Er is in Londen ten- S minste een persoon die er genoeg van I heeft in treinen en andere openbare 8 vervoermiddelen zjjn medereizigers zwijgend en wezenloos voor zich uit te zien staren. Francis Albert Gullick wil met zeven praatlustigen vrien den een „bond van converserende reizi- i gers" (C.T.A.) oprichten. „De Brit mag 8 verlegen zijn, maar hij is niet gereser- veerd", zegt Gullick, „hij houdt van pra ten en wanneer het ijs eenmaal gebro- ken is dan kan hij aardig meedoen". Gullick heeft duizend C.T.A.-insignes a (Conversing Travellers Association) klaar liggen voor hen die lid willen 8 worden. Leden dienen hun insignes te dragen om te tonen dat zij bereid zjjn een gesprek aan te gaan. Leden moeten personen zijn die met gemak een ge sprek met vreemden op reis kunnen 8 aanknopen. XDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO» Van een der gebouwen van de Palm- kazerne werd een hoek afgeslagen door de neerstortende Amerikaanse straal jager. Een militair, die zich in dit deel van het gebouw ter ruste had begeven, kwam om het leven. ADVERTENTIE dat REVUE - dit jonge, pittige familieblad - in korte tijd een vaste plaats heeft gekregen in de harten van honderdduizenden jonge huisgezinnen Géén wonder! Een staf van enthousiaste reporters is dag en nacht in touw om U steeds het beste van het beste te brengen - in woord en beeld - in Uw REVUE 1 (Van onze correspondent in Brussel) De liberale senator Gillon is tot voor zitter van de Belgische Senaat herkozen. In de tweede kamer werd Camille Huys- mans opnieuw voorzitter. Hiermee heeft het Belgische parlement, op de traditio nele tweede dinsdag van november, zijn werkzaamheden hervat. In een levendige toespraak wees Camil le Huysmans op het feit, dat onder deze nieuwe legislatuur de Wereldtentoon stelling en de verkiezingen gehouden wor den. In het geheugen der mensen zal 1957 het jaar zijn van de eerste interplanetaire wonderen, die belangrijker zijn dan de atoombom. Huysmans zei met droefheid te moeten vaststellen, dat de wereld het risico loopt van een nutteloze catastrofe. Met een oproep tot de vestiging van een werkelijke vrede ging de president over tot de regeling van de werkzaamheden der Tweede Kamer. Nog deze week zal het verdrag van de Europese Economische Gemeenschap en Euratoom worden goedgekeurd. Onomwonden Woensdag heeft de minister van Buiten landse Zaken Victor Larock het debat ge opend over de gemeenschappelijke markt. Larock vertelde niet, dat het hoge buiten tarief van de nieuwe Europese gemeen schap een zeer nadelige invloed kan heb ben op de buitenlandse handel, de levens duurte en de industriële ontwikkeling in de Benelux-landen, die een laag tarief van invoerrechten gewoon zijn. De export zou kunnen dalen door een sterke stijging van de kostprijzen en de afnemers buiten de Europese gemeenschap zouden geneigd zijn minder goederen in de Benelux-landen te kopen. Bovendien zal het hoge buitentarief de invoer duurder maken. Ik verklaar onomwonden, aldus Larock, dat dit een ernstige handicap kan worden, maar gelukkig zijn er in het verdrag bepa lingen opgenomen, waardoor wij die nade lige invloeden kunnen ondervangen. In de eerste plaats is de lijst van de produkten, waarvoor de invoerrechten door onderhan delingen worden vastgesteld, niet afgeslo ten. Wij mogen aan die lijst een serie pro- rukten toevoegen, ten belope van twee percent van de waarde van onze import, voor België meer dan drie miljard frank aan produkten per jaar. Iedere staat kan bovendien zijn invoerrechten wijzigen, met toestemming van de Europese commissie, wanneer het gaat om een globale invoer waarde, die niet hoger ligt dan vijf per cent van de totale invoer, voor België een bedrag van acht miljard frank. Na twaalf jaren zal het buitentarief gewijzigd kun nen worden. De herzieningsprocedure is door het verdrag geregeld, aldus de mi nister. POOLSCHE SCHRIJVERS TREDEN UIT PARTIJ Naar verluidt zijn vijf vooraanstaande Poolse schrijvers uit de communistische partij getreden. Vier van hen maken deel uit van de redactie van het blad „Europa", dat in het begin van de maand door de overheid werd verboden. Deze foto geeft een indruk van de enorm ravage die iverd aangericht op het terrein van de Palmkazerne te Bussum, toen daar gistermiddag een Amerikaanse straaljager brandend neerstortte, nadat de piloot het toestel met de schietstoel had verlaten. Twee gebouwen werden ernstig beschadigd. PARIJS, (ANP) „De spoetnik is onze grote geallieerde en wij kunnen de Russen niet dankbaar genoeg zijn, dat zij deze hebben gelanceerd", aldus de secretaris generaal van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie, Paul Henri Spaak, in een toespraak voor de parlementsleden van de NAVO-landen. „Wy democraten moeten zo nu en dan eens wakker geschud wor den, want wjj houden teveel van ons com fort, van onze kunst en van onze geestes wetenschappen en wjj willen niet altijd over militaire zaken spreken. Ik wil geens zins geringschatten wat de Russen hebben gepresteerd, maar zü hebben dit succes alleen kunnen bereiken ten koste van het levenspeil der Russische bevolking, iets, wat wij in het Westen niet kunnen doen. Wij kunnen niet kiezen tussen de weten schap en ons levenspeil, tussen de spoetnik en de wasmachine zonder economisch ten onder te gaan en wjj zullen dus op beide gebieden inspanningen moeten verrich ten". Spaak legde er de nadruk op, dat geen enkel land deze inspanningen nog alleen kan dragen, ook al behoort het tot de rij ken en dat alle landen van de Atlantische gemeenschap zich zullen moeten vereni gen tot een sterke eenheid. Wenst u wel een hogere autoriteit te accepteren, die op zeker ogenblik zegt: wij hebben een minimum van zoveel divisies nodig? Thans is de situatie zo, dat iedere partij bij verkiezingen geen betere kans maakt dan wanneer zij aankondigt de dienstplicht te zullen verminderen. Wan neer ik zelf nog politicus in mijn land was, zou ik trouwens hetzelfde doen, zo ver klaarde Spaak onder grote hilariteit van zijn toehoorders. Spaak gaf uiting aan zijn verheugenis, dat over de laatste ontwikke ling in het Nabije Oosten overleg is ge pleegd tussen de westerse mogendheden in NAVO-verband en dat dit overleg, hoewel niet voor honderd percent, toch onmisken bare resultaten heeft opgeleverd. Spaak acht dit bemoedigend voor de toekomst. Over het rapport van luitenant-generaal Calmeyer verklaarde Spaak nog, dat hij de opvatting, die verschil maakt tussen een grote en een kleine oorlog, uit den boze acht. Dit zou leiden tot de mening, dat in dien men al een totale oorlog kan voorko men, men zo nu en dan een conflict van klein formaat zou kunnen toestaan. De oorlog is niet misdadig van het ogenblik af, dat er miljoenen mensen gedood wor den, zo betoogde hij, doch reeds van het moment af, dat als gevolg van oorlogs handelingen ook maar een slachtoffer valt, zo zei hij. Wij moeten onze problemen niet meer in Europees, doch in Atlantisch verband op lossen. Op deze wijze zal de Spoetnik een historische les voor ons zijn geweest, aldus besloot Spaak zijn uiteenzetting, die door de talrijke gedelegeerden en diplomaten, die op deze vergadering aanwezig waren, luide werd toegejuicht. In het op de toespraak van Spaak vol gende debat verklaarde luitenant-generaal Calmeyer, dat het geenszins in zijn bedoe ling heeft gelegen de militaire leiders van SHAPE (Supreme Headquarters Allied Powers Europe) aan te vallen, maar dat hij de vinger had willen leggen op de won de plekken in de verdediging van het vrije Westen. Spaak bestreed krachtig het neutralisme in Europa. Dit betekent, dat men de over heersende positie van Rusland accepteert, zo merkt hij op. Hij zei van mening te zijn, dat de bijeenkomst der regeringshoofden in december een vernieuwing kan beteke nen van het Atlantische bondgenootschap. Bij de aanvang van zijn uiteenzetting legde Spaak er de nadruk op, dat de NAVO niet alleen een militair, doch ook een po litiek karakter moet dragen. Voor deze politieke samenwerking is echter een soort revolutionaire ommekeer in de politieke opvattingen der NAVO-landen noodzake lijk. Eeuwenlang heeft het nationale egoïs me in onze landen de eerste plaats inge nomen bij onze pogingen de nationale soe vereiniteit te bewaren. Voor de meeste landen is de buitenlandse politiek nimmer een politiek op wereldniveau geweest. Wij zullen ons moeten gewennen aan het denk beeld, dat de toekomstige politiek van de NAVO-gemeenschap de gehele wereld zal omspannen. Spaak zei eraan te twijfelen, of alle vijftien ministers van de raad zijn opvatting zouden delen, dat de toekom stige politiek der Atlantische gemeenschap niet langer bepaald wordt door geografi sche grenzen. Accra, (UP) De minister van Binnen landse Zaken van Ghana, Krobo Edoesei, heeft gisteravond aan een juichende re geringsgezinde menigte meegedeeld, dat de ministers van de jonge negerstaat van heden af gewapend zullen zijn met pisto len. „Wij spelen geen spelletjes" zei hij. De minister kondigde aan, dat de rege ring in staat is massa-arrestaties, confis caties en deportaties uit te voeren en dat zij dit doen zal ook, als de oppositie er haar toe zou brengen. Sinds het ontstaan van Ghana heerst er een bittere strijd tussen de centrale rege ring en regionale groeperingen die hun traditionele rechten willen behouden. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft verklaard dat de Ame rikaanse strydkrachten jaarlijks 5.200 mil joen dollar uitgeven voor onderzoek en ontwikkeling van de moderne wapens. Vice-president Nixon heeft verklaard, dat het geld dat de Verenigde Staten uit geven voor economische hulp even belang rijk is als het geld dat besteed wordt voor raketten en andere wapens. (AFP) De directeur van de afdeling voor wetenschappelijk onderzoek van het Amerikaanse departement van Defensie, dr. Reynolds, heeft verklaard dat de be snoeiingen die Charles Wilson, de vorige minister van Defensie, bevolen had op het program voor onderzoek ongedaan zijn gemaakt. Groter afhankelijkheid Dulles heeft verklaard dat het Ameri kaanse volk misschien enkele bijkomstige vrijheden zal moeten opgeven indien het op wetenschappelijk en militair terrein de Russen wil verslaan. „Het kan kort duren, maar het kan ook lang duren voor dat de krachten van de vrijheid de over hand hebben en dit grote monolithisch bouwsel dat ons bedreigt, vernietigen", aldus Dulles, die er aan toevoegde dat Rus land aanzienlijke reserves heeft en onder kundige leiding staat. „Het is het streven van de Russische leiders hun inspanningen te concentreren op kanalen, waarlangs zij geloven de wereldheerschappij te kunnen bereiken. De vraag is of wij hen voorbij kunnen streven en toch de essentiële vrij heden kunnen behouden", zo zei hij. Dulles noemde een der voorwaarden waarop men de wedloop nog op vreed zame wijze zal kunnen beëindigen de aan vaarding van een grotere mate van onder linge afhankelijkheid tussen vrije landen. Dit onderwerp zal op de komende NAVO- vergadering van regeringshoofden in Parijs nader worden uitgewerkt, aldus Dulles. Groter samenwerking OTTAWA (Reuter) De Canadese pre mier, Diefenbaker, heeft verklaard, dat zijn regering de hoogste voorrang zal geven aan ontwikkeling van de samenwerking met de Verenigde Staten op het gebied van verdediging tegen intercontinentale raketten. Een tweede belangrijk punt van Amerikaans-Canadese samenwerking is volgens hem de verdediging tegen onder zeeboten die raketten kunnen afvuren. MüNCHEN (AFP) Een Russische lui tenant ter zee, die in maart gevlucht is van een Russisch koopvaardijschip dat in de haven van Kiel lag, heeft op een pers conferentie te München verklaard, dat de Russische onderzeeboten in staat zijn op vijftig tot zestig kilometer afstand kern projectielen te lanceren. Hij zei „tientallen Russische officieren" te kennen, die zich in burger aan boord van koopvaardij schepen bevinden met de opdracht „alle militaire installaties en in het bijzonder radarinstallaties op te sporen, die inge richt zijn aan de kusten in het buitenland". Ook hij had een dergelijke opdracht gehad. LONDEN (UP) Radio-Moskou meldde gisteren dat overal in Jordanië massale demonstraties tegen „de regering en het imperialisme" worden gehouden. De on rust zou op het leger zijn overgeslagen. Als gevolg van de weigering van enkele troepeneenheden, op demonstranten te vu ren, zou de regering Bedoeïenen hebben in gezet. Een Jordaans blad citerend zei ra dio-Moskou dat de meeste leden van het koninklijk huis het land hebben verlaten. ,,De ministers verlaten hun woningen niet en koning Hoessein heeft zich in zijn pa leis gebarricadeerd. De regering zou mas sa-arrestaties hebben laten uitvoeren. De onderdrukking van de patriottische bewe ging wordt door de Verenigde Staten ge- financieerd", zo voegde radio-Moskou hier aan toe. „Voor de tweede maal gedurende 't laat ste halfjaar heeft Amerika zich in de bin nenlandse aangelegenheden van Jordanië gemengd als de „worger" van de bevrij dingsbeweging der Arabische volken." De beschuldigingen van radio-Moskou werden in de „Pravda" vrijwel woordelijk herhaald. Het partijorgaan voegde er aan toe dat de demonstraties tevens gericht waren „tegen een overeenkomst, volgens welke een deel van Jordanië aan Israel wordt afgestaan". „De Verenigde Staten hebben in de UNO, vergeefs getracht een rookgordijn om het Nabije Oosten te han gen en beweerd dat het daar rustig was. De ernstig wordende toestand in dit deel van de wereld is niet beperkt gebleven tot Jordanië. Nog immer zijn Turkse troepen langs de grens met Syrië samengetrokken, en nog immer hebben aan de Syrisch- Israelische grens incidenten plaats. Het blad drong aan op „waakzaamheid", niet alleen van de Arabieren, „maar van alle vredelievende volkeren".

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11