Onderzoek naar de stranding en de berging van Duitse „Achilles" I Jmond-agenda Plastic reddingboten - voor 60 man - beproefd door scheepvaartinspectie DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 19 Raad voor de scheepvaart Nederlandse haringuitvoer Jacob Kuiper met werk bij „Felison" Veel scheepvaart in zaal aan Heidestraat Kerkelijk Nieuws Feest- en toneelavonden voor het BB-korps Vreemde vogel in Hillegom geland Wandeling over autodak Felle klappen aan de Zuidzij In 1956 werden 1882 woningen gevorderd De tunnel lekt, maar dat is gewoon VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 De raad voor de scheepvaart heeft de stranding behandeld van de Duitse kust vaarder „Achilles" bij het noorderhoofd op de Westkappelse zeedijk in de avond van 14 februari. Tijdens het bergings werk in de vroege morgen van 16 febru ari kwam de heer M. J. van der Hidde (procuratiehouder van W. A. van den Tak' s bergingsbedrijf te Rotterdam), die de leiding had, om het leven toen hij poogde van de kimkiel van de op zijn kant liggende „Achilies" die uit de wal was getrokken op het achterdek van het langszij gekomen bergingsvaar tuig „Dolfijn" te springen. Hij kwam in het water terecht en verdronk. De raad hoorde als getuige de acqui siteur van L. Smit en Co's Internationa le Sleepdienst te Vlissingen, de heer A. Rijnders. Deze Vertelde, dat eerst een andere bergingsmaatschappij, zonder succes, had gepoogd het met de stuur boordzijde dwars tegen de wal liggende schip vlot te trekken. Vrijdagavond de vijftiende, was een tros van de Belgische sleepboot „Scaldis" overgebracht en kort na middernacht begon men te trekken en kwam het schip los. Nauwelijks enige meters uit de wal gekomen begon de „Achilies" slagzij over bakboord te ma ken. Tien a twintig minuten na het vlot komen, zo vertelde de getuige, ging het schip langzaam op zijn kant liggen. Na overleg met de heer Van der Hidde gaf de getuige met de lamp een s.o.s. sein bestemd voor de „Dolfijn" en verzocht aan dit bergingsvaartuig aan de sleep boot door tè geven de „Achilies" zo snel mogelijk aan het strand te zetten. „Uit lijfsbehoud heb ik dit verzoek ge daan," aldus de heer Rijnders. De getuige zei verder, dat de heer v.d. Hidde van de scheepshuid was afgegle den en met zijn hoofd tegen een boeiing was terecht gekomen. Onmiddellijk wa ren in deze donkere stormachtige nacht reddingspogingen ondernomen, die helaas zonder succes waren gebleven. Toen het schip tegen het strand aan was gedreven, nadat de sleepboot de tros had losge gooid, was de getuige met het wipper toestel van boord gehaald. Lekkage door het slepen Op een vraag van een der leden van de raad verklaarde de getuige, dat hij meende, dat het schip op lekkage was nagekeken voor met het afslepen werd begonnen. Als tweede getuige werd ge hoord de expert van de scheepvaartin spectie te Vlissingen, de heer G. G. A. de Ruiter. Deze verklaarde, dat hij de kapitein van de „Achilies" had gewezen op het gevaar van de stortstenen als het schip vlot zou worden getrokken. Het lek aan bakboord vooruit zo bleek later in het dok was volgens zjjn onderzoek ontstaan tijdens het afsle pen in de bewuste nacht, want er liep een spoor precies naar de stortstenen. Naar aanleiding van vragen van een der raadsleden over de positie aan boord van de eerste getuige en diens order aan de sleepboot, merkte de heer de Ruiter VELSEN VRIJDAG 15 NOVEMBER Thalia, 20 uur: „Kitty in de grote we reld". Bioscoop De Weyman, 20 uur: „Het Alibi". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 14.30 tot 16 uur. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, geopend van 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uu; filiaal geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. Cultureel Centrum, 20 uur: W. den Boon over „Woninginrichting in onze tijd" voor Volksuniversiteit, Velsen, 20 uur. ZATERDAG 16 NOVEMBER Thalia, „Kitty in de grote wereld", 19 en 21.15 uur. Bioscoop De Weyman, „De kleine speur der", 14 uur. Des avonds geen voorstel ling. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als vrijdag. Gem. Openbare Leeszaal, geopend van 10 tot 12.30 en van 14.30 tot 17.30 uur; filiaal geopend van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Katholieke Leeszaal, Banjaertstraat 13, geopend van 1417 uur. Felison, Heidestraat 40. Tentoonstelling van werken van Jacob Kuyper, 16 uur. BEVERWIJK VRIJDAG 15 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Kle ren maken de man". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De onbekende soldaat". W.B. Theater, 20 uur: „Heuvels in vlam men". Kennemer Theater, 20 uur: „De Keer kring", Lucy Schouten over: „Onder de Indianen van Amerika". 't Centrum, 19.30 uur: Toneelavond van meisjes van „Regina Caeli". Zeewijkschool, 20 uur: Ouderavond. Openbare leeszaal, Prinsesselaan 19, ge opend van 1517 en 1920 uur; lees- en studiehoeken geopend van 1517 en 18.30—20.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.30—20 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1518 en 1921 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013, 1518 en 1921.30 uur; jeugdleeszaal-geopend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 1718 uur. ZATERDAG 16 NOVEMBER Bioscopen: als vrijdag. Dennelaan 5, 15 uur: opening van A.J.C.- honk. Statenhuis, Velserweg, 20.15 uur: Instuif- avond R.-K. Jong Velsen. Kennemer Theater, 20 uur: Concert „Ac- cordea" en Bev. Katholiek Gemengd Koor. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 1012 en 1517 uur; lees- en studiehoeken geopend van 10—12 en 1517.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 14.30—16.30 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 en 1417 uur; lees- en studiezaal geopend van 10—13 en 1417.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 14—17 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.-K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10—11 en 17—18 uur. op, dat de heer Rijnders de actieve prak tische medewerker van de heer v.d. Hidde was geweest. Het bewuste lid van de raad had er zijn bevreemding over uit gesproken, dat de heer R., die een admi nistratieve taak heeft, aan het bergings werk had deelgenomen. Ook al zou hij geen verzoek tot de sleepbootkapitein heb ben gedaan, dan zou deze toch de tros hebben losgegooid om te voorkomen, dat de „Achilies", die zo lek was als een mandje, midden in het Oostgat zou zijn gezonken. „Als ik de leider van het ber gingswerk was geweest, had ik het schip laten zitten. Het is buitengewoon hache lijk geweest. De „Scaldis" heeft zelf de grootste moeite gehad om uit de kust te blijven". De getuige merkte nog op, dat er niet voldoende zwemvesten wa ren geweest. De heer v.d. Hidde had er geen om; de heer R. wel. Enige maan den na de stranding is het schip door een Duitse maatschappij geborgen. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, was ten aanzien van de stranding van de „Achilies" van oordeël, dat het schip tijdens de zeer dichte mist en het stormachtige weer meer verlij erd was dan men aan boord dacht. Ondanks de aan boord genomen voorzorgsmaatregelen heeft men stroom en wind onderschat, en daaraan moet de stranding worden geweten. De Duitse kapitein gaf in zijn verklaring op, dat het licht, dat men aanzag voor dat van een bepaalde boei, later bleek het vuur van Westkappelle te zijn. De hoofdinspecteur wijdde vervolgens een „kritische beschouwing" aan de niet goed afgelopen bergingspoging. Het schip moest weer aan het strand worden gezet omdat het lek bleek te zijn. „Dit komt gelukkig niet vaak voor," aldus de heer Metz," omdat in het algemeen gezegd kan worden, dat de resultaten van bergings pogingen positief zijn. De hoofdinspecteur kwam tot de con clusie, dat blijkbaar bij de beoordeling der omstandigheden, die aan het slepen vooraf ging, het gevaar van de stortste nen met scherpe punten, die op circa 12 meter afstand van het schip lagen, niet doorzien was door de bekwaamste men sen, die Nederland heeft. Dat het schip, na het vlot komen niet als een baksteen zonk, weet de hoofdinspecteur aan het goed geschalkt zijn der luiken. Over de met succes bekroonde poging het schip, nadat het vlot getrokken was, aan het strand te zetten, zei de heer Metz, dat dit te danken was aan de schitterende manoeuvre van de kapitein van de Belgi sche sleepboot „Scaldis". Het is de mooiste manoeuvre, die ik in mijn zesjarige prak tijk bij de raad heb meegemaakt," zo besloot de heer Metz zijn compliment aan het adres van de Belgische sleepbootka pitein. In het derde kwartaal van dit jaar be droeg de Nederlandse uitvoer van pekel en steurharing volgens opgave van de dienst der Nederlandse haringcontrole 11.190.233 kg netto ter waarde van f7.454.569 tegen 11.840.135 kg ter waarde van f 7.554.035 in dë overeenkomstige periode van 1956. De voornaamste afne mers waren België met bijna f2,7 miljoen kg ter waarde van f 1.677.780, West-Duits- land met 2,14 miljoen kg ter waarde van f 1.568.962 en de Sovjet-Unie met 3,67 mil joen kg ter waarde van f 1.959.077. In het derde kwartaal werd uitgevoerd door exporteurs in Scheveningen voor een waarde van f 2.884.071, in Katwijk voor f2.205.166, in Viaardingen voor f2.043.333, in IJmuiden voor f 277.716 en in overige plaatsen voor f 44.283. /ifc: Kroonprins Seif El Islam Mohammed El Badr van Jemen, gefotografeerd bij het bezichtigen van een Centurion-tank in een Britse legerplaats te Dorset. De kroonprins, die vice-premier en tevens minister van Buitenlandse Zaken en Defensie is, brengt een bezoek aan Groot-Brittannië op uitnodiging van de Britse regeringEen groep Ameri kaanse economische deskundigen, die in Washington is teruggekeerd van een geheim bezoek aan Jemen, heeft de Amerikaanse regering aanbevolen Je men op bescheiden schaal economische hulp te verlenen. Het rapport van de deskundigen, waarin wordt aange drongen op hulp voor de verbetering van de wegen en landbouw in Jemen, wordt door het State Department be studeerd, aldus verluidt in Washington. Zaterdagmiddag om vier uur wordt In de expositiezaal van de vereniging „Feli son" aan de Heidestraat te IJmuiden- Oost, een tentoonstelling van werken van de Noordhollandse schilder Jacob Kuiper, een schoonzoon van Jan Sluyters ge opend. Deze van huis uit Noordhollandse schil der hij werd in 1919 te Groot Schermer geboren heeft voor deze expositie een aantal olieverfschilderijen en aquarellen van schepen en water bijeengebracht, die zijn gematigd-impressionisme verraden en die de atmosfeer van het water bijzonder raak treffen. De hier exposerende kunstenaar genoot zijn opleiding aan de Haagse academie zowel als aan de Rijksacademie, behaalde in 1947 de eerste Willink-Van Collemprijs en kreeg in 1952 de Koninklijke subsidie en de tweede Havenprijs van de gemeente Amsterdam. Verder verwierf Jacob Kui per de eerste portretprijs van de Thérèse Schwartzstichting in 1953 en ontving hij twee jaar daarvoor de subsidie van de Franse kunsthandel Bignou. Ned. Herv. kerk Beroepen te Zonnemaire (toez.) W. S. Duvekot, kand. te Oost- en West-Souburg te Oudkerk-Roodkerk D. Th. Rutgers te Eenrum (Gron.) te Schipluiden (toez.) R. H. Wissink, vicaris te Zeist. Premier David Ben Goerton is hersteld van de verwondingen, die hij opliep bij de aanslag met een granaat in het parlement te Jeruzalem, veertien dagen geleden. Een van de eerste gasten die hij ontving was de burgemeester van Keulen, Max Adenauer (links). Het was de eerste maal dat Israëlische en Westduitse autoriteiten elkaar in het openbaar ontmoetten. Voor het ge rechtshof van Jeruzalem heeft Mosje Dueg, die de aanslag in de volksver tegenwoordiging pleegde, verklaard niemand enig letsel te hebben willen De plaatselijke commissie bevordering Bescherming Bevolking bezuiden het Noordzeekanaal geeft op 18, 19 en 20 no vember in het Patronaat te IJmuiden een serie avonden voor de BB-medewerkers. De beide eerste avonden (maandag de achttiende fll m I dinsdagavond de negentiende) worden gevuld door een aan- tal cabaretartiesten onder leiding van Charles Aerts. T Het is een radio-ensemble, dat muzikaal omlijst wordt door de pianist Cor van Veen en waarbij de conférences worden geleverd door mr. Doodle. Jan Boots en Mieke zul len op deze beide eerste avonden present zijn met hun spelletje „Hersengymnas tiek". De derde avond wordt gewijd aan een première van het amateurtoneel: het gezelschap Jan van Dommelen speelt dan „Een kalme bruiloft". Voor en na de avon den zullen er extra bussen rijden voor de BB-ers uit Santpoort en verder. bezorgen. Hij wilde slechts de aandacht vestigen op zijn klachten tegen de Jewish Agency. Dueg staat terecht wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan vijf ministers. In 1955 in Siberië losgelaten Een vogel, die in 1955 in Siberië werd opgelaten, is in Hillegom geland. De twaalf jarige H, Otten trof het dier op de vuilnis belt in zijn woonplaats aan. De jongen kon de vogel, die veel gelijkenis met de in ons land voorkomende meeuw vertoont, niet thuis brengen. Het dier bleek gewond aan de linkervleugel. De jongen bezorgde de geringde vogel bij de voorzitter van „Die- renzorg", de heer Zuidam. Deze wist op de ring aan een der vogel- poten het woord Moskwa te ontcijferen. De heer Zuidam stelde zich daarom in verbinding met de Russische ambassade in Den Haag. Hierop volgde een bezoek aan de ambassade. Dit had tot resultaat, dat de volledige tekst op de ring kon worden vertaald en de herkomst van de vogel kon worden vastgesteld. De tekst bleek een verzoek aan de vinder in te houden om als men het dier ergens zou aantreffen, hiervan melding te doen aan de Russische ambassade. Volgens daar bekende gegevens bleek de vogel een zogenaamde Tjeika, die met duizenden soortgenoten in 1955 onder aus piciën van het Internationaal Bureau voor de Vogeltrek in Siberië werd losgelaten. Medegedeeld werd, dat dit de eerste vogel van de groep was, die werd aangemeld. Een dame uit Akersloot, die gisteren per auto door de Visseringstraat in IJmuiden koerste, ontwaarde op de rijweg voor haar wagen een manspersoon, die niet van zins was het veld te ruimen voor haar claxon, noch voor haar gaspedaal. En omdat deze dame voldoende eerbied had voor alles wat leeft en groeit, stopte zij, uit het portier raam wenkend, dat de man het trottoir als staanplaats diende in te nemen. De man zei niets, klom met een glimlach op de bumper van de wagen, begaf zich op de motorkap en wandelde op de chauffeuse toe. Deze moet zicb enige malen in de arm hebben geknepen, maar inmiddels was de man al met een elegante zwaai op het dak van de auto geklommen, om ietwat on zeker naar de achterzijde te wandelen. Daar is hij eraf gestapt, teneinde zijn wandeling bevredigd te vervolgen. Later is de hele kwestie bij de politie uitgepraat en toen bleek zonneklaar, dat de vreemde autoloper zich niets meer van het voorval kon herinneren, maar dat hij dan ook bijzonder ver boven zijn thee water verkeerde. De krassen op motorkap en dak zijn onmiddellijk tussen de dame en de man geregeld. DE GROOTSTE PLASTIC REDDINGBOTEN, die ooit in Nederland werden ge bouwd, zijn gisteren aan de Zuidzü te IJmuiden door de scheepvaartinspectie op hun deugdelijkheid en sterkte beproefd. De boten werden gebouwd door de IJmui- dense firma Mulder en Rijke. De bouwers ontvingen op deze koude dag alle waar dering voor de twee van gewapend plastic gebouwde reddingboten, die 8.75 meter lang zijn en in gevallen van nood liefst zestig man kunnen bevatten. De order portefeuille voor reddingboten bij Mulder en Rijke blijft voor deze plastic en ook aluminium en houten schepen welgevuld: honderdzestig reddingboten moeten nog worden gebouwd. Ook vier jaar geleden, in november 1953, stonden de heer C. Moolenburg, Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart en andere inspecteurs uit verschillende dis tricten op de Zuidzij bij de kraan van het Staatsvissershavenbedrijf. Het ging toen om de proeven met de eerste in Nederland gebouwde plastic reddingboot; een scheepje van vier en een halve meter lengte en met plaats voor twaalf man. Ook in de praktijk bleek dit scheepje uit stekend te voldoen. Bij Mulder en Rijke volgde order na order en in grootte namen de boten regelmatig toe. Zes voor de K.P.M. Tot de K.P.M. vorig jaar met de order voor zes zestig persoons reddingboten kwam voor de nieuwbouw-vrachtschepen in de Oost. Het waren de eerste twee van dit zestal, die donderdagmiddag aan de Zuidzij werden beproefd. De boten werden eerst op het droge be last en gemeten en daarbij bleek, dat de doorbuiging bij de kiel slechts enkele millimeters bedroeg, wanneer er 7.5 ton ballast in de boot rustte. Nadat slingerproeven tegen de kade in de Vissershaven waren genomen, schoot de boot tenslotte van 2.5 meter hoogte en belast met 4.5 ton los uit de sliphaak. Een felle klap begeleidde de val van de boten in het water. Bij inspectie bleek alles nog in orde te zijn. Geen scheuren of andere brokken. En de Zeeland Deze grote boten zullen ook voor het nieuwe passagiersschip van de maatschap pij Zeeland voor de dienst Hoek van Hol land-Harwich v.v. worden gebouwd door Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren in de nacht van donderdag op vrijdag: IJM 75 65 k., 283-10, KW 7-30, 25-10, 73-17, 138-5, 147-50, 16-50, 19-25, 47-5, 70-5, 140-35, 168-17, 170-5, 22-17, 45-15, 127-12, 175-10, 159-5, 163-25, 38-5, 48-85, 86-15, 37-75, 95- 50, 130-25, 151-20, 40-17, 41-8, 74-35, 78-8, 15-15, 43-10, 110-70, 50-70, 123-25. Uit halve vleet: KW 2-20, 54-10, 57-10, 141-10. Gemiddelde vangst: 22 kantjes. Het binnenland in De binnenlandse handel nam vanmorgen grote tong af voor 4.604.90 per kg, schol 2 voor 4654 en schol 3 voor 2339. Grote gul maakte 6873, middel 5662, torgullen 4043. Een kist pennen maakte vanmorgen liefst 82 en acht kisten braadschelvis deden 67 per kist. De haring ging van de hand voor 1820 per kist. Oudste boten De visserij blijft schraal. Voor zaterdag komen de KW 135 met 700 kisten en de SCH 135 met eveneens 700 kisten vis. Oudste boten zijn nu: KW 99 (van 31 okt), SCH 135 en VL 7 (van 2 nov.), Klaas Wijker, Arie Ouwehand, Emma Wilhel- mina, Nestor, KW 176 (van 5 nov.) en Nor- ma Maria, Eveline en SCH 27 (van 6 nov.). Vergadering De volgende openbare vergadering van het Produktschap voor vis en visprodukten wordt gehouden op maandag 18 november om 14 uur in de grote vergaderzaal van het Hoofdproduktschap voor Akkerbouw- produkten te 's Gravenhage. Nieuwe visserij Vissers uit Lossiemouth en andere havens in het noordoosten van Schotland hebben een nieuwe bezigheid ontdekt: het vissen naar kleine inktvissen. Deze weekdieren worden gevangen om gevolg te geven aan de oproep in Britse vakbladen die worden gevraagd door de Italiaanse markt. Ook op de thuismarkt groeit de vraag en er wor den goede prijzen voor betaald, die op eenzelfde peil liggen als die voor kabel jauw. De inktvisjes worden vooral, via Aberdeen en Glasgow, naar Milaan uitge voerd. VL. 77 aan de ketting Naar wij vernemen is de in IJmuiden thuisbehorende Vlaardingse stoomtrawler VL. 77 „Abraham" aan de ketting gelegd. Een aanvraag om faillissement van de re derij C. van Toor*s Stoomvisserij Maat schappij is aangevraagd. Van de laatste reis keerde de „Abraham" deze week maandag in IJmuiden terug. Het schip besomde aan de dinsdagmarkt f 20.100. Inmiddels zijn schipper en beman ning van de „Abraham" ontslagen. We her inneren eraan, dat enige maanden reeds berichten circuleerden als zou de trawler naar het buitenland worden verkocht. Door de rederij werd dit bericht toen ontkend. Besommingen Woensdag besomde de Allanwater f 14.500 en de Job Gouda f 13.100. Vandaag weinig Vandaag bestond de aanvoer te IJmui den uit 1120 kisten verse haring van enige vleetloggers en 18.000 kg. tong en 750 kis ten schol van een aantal kotters en log gers. De U.K. 64 had onder meer 160 stuks stijve kabeljauwen aan boord. De prijzen voor export De regels grote kabeljauw noteerden vandaag f 108f 80, kleine f 68f 65. Grote schol maakte f 66f 54, middel f 72 f 60, zetschol f 73f 61 en schol I f 64 f 56. De grootmiddel tong bracht voor ex port f 4—f 3.80 op, kleine middel f 3.40 f 3.25, tong I f 2.80f3 en tong II f 3.40 f3.50. Grote tarbot leverde f3 per kg. op. Om aan schot te gaan Op 40 tot 60 mijl van IJmuiden liggen de vleetloggers aan schot. In de nacht van woensdag op donderdag haalde de KW. 2 van de rederij Meerburg ruim 400 kisten uit de vleet. Donderdagmorgen hebben de havenarbeiders en de bemanning geholpen om de vangst in recordtempo in de hal te plaatsen. Des namiddags om drie uur kon de logger de haven weer verlaten om op nieuw 's avonds aan schot te gaan. Eindelijk Eindelijk trof de „Stadt Enckhuysen" KW. 82 het met de visprijzen. Schipper Cor Aland uit IJmuiden loste na een reis met slecht weer een een schrale vangst een goede 1100 kisten vis aan de donder- dagmarkt. De besomming van f 32.000 was een welverdiende beloning voor schipper en bemanning, die maanden achtereen een markt met lage prijzen troffen. Er is tong De KW. 126 van de rederij Kuyt uit Katwijk was na een week vissen met 2000 kilo tong aan de markt. Tevens loste de logger 50 kisten kleine en 10 kisten grove schol en wat andere bijvis. Het werd een flinke besomming. Naar de vangst van deze trawlkotter te beoordelen, is er nog wel een tongetje te vangen. Blijkens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begro ting 1958 van Maatschappelijk Werk werd in 1956 op grond van de Woonruimtewet 1947 in 1882 gevallen een gehele woning gevorderd voor onbepaalde tijd en in 220 gevallen een deel van een woning. In 20 gevallen werd een gehele woning gevor derd voor een bepaalde tijd. In 1957 (tot 1 oktober) werd in 1296 ge vallen een gehele woning gevorderd voor onbepaalde tijd en in 181 gevallen een deel van een woning. In 21 gevallen werd een gehele woning gevorderd voor een „Sans Atout" in wintercompetitie De bridgeclub „Sans-Atout" heeft de wintercompetitie voortgezet met de vol gende uitslagen: Groep I: heer en mevrouw Vollaerts 40 m.p.; 2. C. HoogeboomJ. Bertee 40 m.p.; 3. mevrouw v. EssenPh. v. Groningen 39 m.p.; 4. dames ReymersKleyn 38% m.p.; 5. mevrouw TabakD. Biben 37 m.p.; 6. R. HoenJ. Kerkhof 36 m.p.; 7. J. KrabG. C. Tabak 35 m.p.; 8. J. de Lijle R. Oosterhout 30 m.p.; 9. A. Worst sr.A. Worst jr. 28 m.p. Groep II: 1. N. HendriksJ. Koopman schap 68)4; 2. L. KleyneG. Geldermans 64; 3. J. v. ZutphenG. de Boer 59%; 4. B. HoogeboomJ. Bos 55/4; 5. A. TandG. Zoontjes 5214; 6. dames BeltermanTabak 50 m.p.; 7. C. LuttikD. Hoogedoorn 4914; 8. B. Groot—K. v. d. Zon 48; 9. J. Blom— J. Nijman 4734. ,£000000000000000000300^^ In de Westelijke buis van de Velsense l autotunnel is al een paar dagen een dun straaltje op te merken, dat op voor een leek ietwat onrustbarende wijze langs de muur naar beneden drentelt en daar by tijd en wijle een fraai plasje maakt, j De tunnel lekt dus. Degene echter, j die daarover de Dienst voor Sluizen en I i Stuwen te Utrecht, de tunnelbouwers bij uitstek dus, opbelt, wordt hartelijk 1 uitgelachen wegens zijn ongerustheid. „Meneer, er is geen tunnel ter wereld, die niét lekt" zeggen de mensen daar. t „Een tunnel is net een boot, die dicht moet trekken en dat zal gauw genoeg j gebeurd zijn dank zij het vuil en het s I slib van de kanaalbodem". Waarop men t dan weer zonder overdreven angst of j zwemvesten door de Veiser tunnel durft te rijden. Want het is heel gewoon -1 een tunnel moet zelfs een beetje lekken. j 'óooooooooooooooocoooc<X)ooc)oooocDooooooooo(»oooo<xxxxxx3oa de IJmuidense firma. Zes van deze forse schepen moeten worden gebouwd. Vijf roeireddingboten worden acht meter lang, de motorreddingboot 8.75 meter. Ook voor verscheidene andere rederijen zullen nog vier reddingboten van ruim acht meter lengte moeten worden gebouwd. AMSTERDAM De markt vertoonde, vooral voor de in ternationale waarden, een goed herstel. De rede van president Eisenhower was hier aan niet vreemd; handel van enige beteke nis kwam ook vandaag niet voor. Van pu blieke zijde bestond er vrijwel geen be langstelling voor de beurs en de arbitrage mogelijkheden met de overige Europese beurzen waren heel gering. Aandelen Ko ninklijke Olie pasten zich goed aan bij de slotkoers van dit fonds uit Amerika. Het verlies van woensdag van 5 gulden, werd tot f 1.50 gereduceerd. De koers lag bij de opening op f 158. Tegen het slot van de markt kwam een notering van f 159 op het bord, tegen woensdag f 155.40. Philipsaan- delen bleven de aandacht trekken en lagen vast in de markt. Het verlies van de vorige dag werd niet alleen ingehaald, de aande len kwamen daar zelfs nog 3 pet. boven te liggen op een prijs van 243>/2. Anders was het gesteld met de papieren van het Unileverconcern, die bij de opening genoteerd werden op 323, vrijwel onveran derd. 's Morgens werd voor deze aandelen 327 betaald. De vrees blijft hier boven de markt hangen van een eventueel interim dividend in aandelen inplaats van cash. Bij een kapitaal van ongeveer f 350 miljoen, zou dit 350.000 stockdividenden betekenen. Hiervan komt dan, aldus de beurs, een groot gedeelte op de markt, hetgeen een druk op de koers van de aandelen tenge volge zou hebben. Tegen het sluiten van de beurs kwam plotseling enige vraag van de beroepshandel voor de aandelen Unilever, als dekkingsaankopen, waardoor de koers een forse stijging onderging tot 329. Hier door werd de koerswinst van de dag be paald op ongeveer 6 pet. AKU was ge vraagd, ruim 2 punten hoger. KLM was tegen de gehele marktverhouding in bijna 1 gulden lager. Scheepvaarten verdeeld, met merendeels koerswinsten van 1 pet. De handel bleef ook hier zeer gering. Op de cultuurmarkt deed zich geen herstel van betekenis voor. Donderdag was de laatste dag voor de stor ting op de woningbouwlening," ongeveer f300 miljoen, dit was niet op de obligatie- markt te merken; er was geen merkbaar aanbod en de stukken noteerden slechts fractioneel lager dan woensdag bij kleine omzetten. Prolongatie 5 pet. (ANP) NEW YORK Na een aanvankelijke stijging werd het koersverloop dalend zodat de slotkoersen lager waren dan die van woensdag. De stijging hing samen met het verzoek van Eisenhower om verhoogde defensieuit gaven om Ruslands wetenschappelijke vorderingen te neutraliseren. Maar door winstnemingen en voorzichtige verkopen werd de stijging uitgewist. Tegen beurs einde namen de verkopen in aantal toe waardoor de koersen beneden openings niveau zakten. De raketfondsen die de stij ging hadden ingezet verloren winsten van meer dan twee dollar. De meeste fondsen uit deze groep sloten lager met verliezen, die varieerden van één dollar tot meer. Bij de spoorwegfondsen was New York Central een zwakke plek met een daling van ongeveer twee dollar. Youngstown en Inkens verloren elk ongeveer een dollar bij de staalwaarden. Foote Mineral daalde meer dan twee dollar en Ingersoll Rand meer dan vijf dollar. Scheepsbouwfondsen verloren hun aanvankelijke stijgingen grotendeelt. De olies waren onregelmatig lager in verband met de toegenomen span ning in het Nabije Oosten. De autowaar den waren verdeeld. Metaalfondsen waren aan de lage kant. De staalaandelen fluc tueerden licht. Chrysler was met een stij ging van één dollar een steunpunt in de autogroep. Het industriegemiddelde kwam van 430,07 op 427,94; dat voor spoorwegen van 105,33 op 103,77 en dat voor openbare nuts bedrijven van 64,91 op 64,84. De omzet be droeg 2.450.000 aandelen tegen 2.120.100 op woensdag. Van de 1.165 verhandelde fond sen sloten er 270 hoger en 635 lager. (UP). 314 o/o Nederl. '47 3 °/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors. Shell Urdon Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 805/ie 87" /ie 15614 265 I8U/2 245 Vi 181 237 244V2 136 328 205 737 f 159.40 52% f 97.80 142% 130V2 108 91% 53'/2 191 145 162 164 46% 38% 54 36 65% 22% Voorbeurs koersen 244 329 160

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13