Tweede Kamer wil nieuw overleg over ambtenarensalarissen Fransen verlaten NAVO-conferentie Twee moties ingediend éee MORRIS èeforeyouóu^/ HET WEER Onbemande straaljager stort neer op kazerne in Bussum HAZENBERG's Haarlems Dagblad I. KAN Vijf militairen gedood, vijftien gewond van wie één ernstig Roomtompouceri 15 cent per stuk Problemen en EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN Minister-president Drees naar NAVO-conferentie Ernstige ontevredenheid Verkeersongelukken DIT JAAR 1028 DODEN j Twee doden in het verkeer k Overwegend droog ■Bi Enorme ravage Zoeken naar eenheid heeft verder geei\ zin Jubileumtaartjes 4 Slagroomwafels 1.75 1.10 Het woord is aan 72e JAARGANG No 110 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 IJmuider Courant OPRECHTE HAARIEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 263 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze Kamerverslaggever) Het regeringsbeleid ten aanzien van de beloning van de ambtenaren is gisteren in de Tweede Kamer hevig aangevallen. Minister Struycken verklaarde zich daarna bereid het overleg te heropenen om te komen tot een enigszins hogere beloning van de laagstbezoldigden, afgezien van een eventuele verhoging van de kinderbijslag, waarover overleg gaande is met de Stichting van de Arbeid. De Kamer wilde echter verdergaand overleg dan alleen over de laagst bezoldigden. Een motie met die strekking werd ingediend met de steun van de K.V.P., V.V.D., A.R. en C.H.U. Tegen half twaalf gisteravond zei minister Struycken tenslotte dat hij tegen die. motie geen bezwaar had. Volgende week dinsdag wordt over de motie gestemd. Minister Struycken had wel bezwaar tegen een motie van de heer Blom (P.v.d.A.), die wil, dat de regering in het georganiseerd overleg voor stellen aanhangig maakt tot herziening van de beloning van de ambtenaren als correctie van de vorig jaar verleende salarisverbetering voor de hogere ambte naren. Op die manier zou het moeilijk worden tot resultaat te komen, zei de minister. Bovendien vond de heer Smallenbroek (A.R.), dat de motie de positie van de regering en het georganiseerd overleg aantast. In de andere motie is alleen sprake van het overleg zonder enige nadere aanduiding. De Kamer heeft zich in dat opzicht niet te mengen in de verhouding tiSsen de regering als werk geefster en haar ambtenaren. Ook over de motie-Blom wordt dinsdag gestemd. De minister-president, dr. W. Drees, zal als leider van de Nederlandse delega tie deelnemen aan de ministers-conferen tie van de N.A.V.O.-landen, die van 16 tot 18 december te Parijs wordt gehou den. Verder zal de Nederlandse delegatie onder meer bestaan uit de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de minister voor Defensie, ir. C. Staf en de staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, drs. E. H. van der Beugel. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 WOLLEN DAMES- EN HERENTRUIEN Van alle kanten was minister Struycken belaagd. Er heerst ernstige ontevreden heid, had de heer W e ij t e r s (K.V.P.) ge constateerd. Er moet meer gebeuren dan waartoe de regering thans bereid is. Wat de lagere ambtenaren betreft, aldus de heer B.e e r n i n k (C.H.U,), kan van een noodtoestand worden gesproken. De werk- classificatie is een zoethoudertje. Voorzie ning in de financiële nood van de lagere ambtenaren mocht volgens de heer Smal lenbroek (A.R.) niet afhankelijk worden gesteld van de positie van de schatkist. Het is onaanvaardbaar, verklaarde de heer Van D ij k (V.V.D.), dat de ambtenaren salarissen worden beschouwd als het sluit stuk van de begroting. Ook de heer Van D i s (S.G.P.) protesteerde. Tenslotte zei de heer Gortzak (Comm.), dat de recht vaardige eisen van de ambtenaren dienen te worden ingewilligd. Verhoging van de nuttige activiteit De economische toestand laat niet toe de beloning van de ambtenaren over de gehele linie te verbeteren, antwoordde minister Struycken aanvankelijk. Er kan echter iets worden gedaan door de methode van werkclassificatie. Voor een eerste groep van 1500 man wordt daar mede 1 januari 1958 begonnen. De ver wachting is dat met de volledige invoe ring drie jaar zal zijn gemoeid. De regering handhaaft haar standpunt, dat de lonen van de ambtenaren meer in overeenstemming moeten zijn met die in het vrije bedrijf. De ruimte daarvoor moet worden gevonden in verhoging van de nuttige activiteit, waardoor het aantal ambtenaren kan worden verminderd. Ook als er geen financiële moeilijkheden meer zijn, zou het niet wenselijk zijn een groter percentage van het nationale inkomen te besteden voor overheidssalarissen. De minister maakte duidelijk, dat hij zijn vorig jaar gedane toezeggingen is na gekomen. Met ingang van 1 augustus 1957 is de beloning van de werklieden volkomen gelijkgesteld met de regelingslonen van de metaalarbeiders in het particuliere bedrijf. De regering voert geen sluitpostpolitiek en de werkclassificatie is geen zoethoudertje, aldus minister Struycken. Overleg onbevredigend Algemeen was er ook critiek op de wijze, waarop het georganiseerd overleg over de bezoldiging van de ambtenaren wordt ge voerd. Van werkelijk overleg is geen sprake, zo werd betoogd. Het overleg moet onder leiding komen te staan van een ver antwoordelijk bestuurder. Minister Struycken erkende, dat het overleg onbevredigend is. In afwachting van een definitieve beslissing over reor ganisatievoorstellen, die aanhangig zullen worden gemaakt, verklaarde de minister te zullen trachten tot een voorlopige rege ling te komen, die aan de bezwaren tege moet komt. Hij wil ook zelf meer bij de onderhandelingen tegenwoordig zijn. Gemeentelijke zelfstandigheid Bitter was er ook algemeen in het debat over de begroting van Binnenlandse Zaken geklaagd, dat er zo weinig is overgebleven van de gemeentelijke zelfstandigheid. Daarop antwoordde minister Struycken, dat de hoofdgedachte van zijn beleid is, zoveel mogelijk de zelfstandigheid van de gemeenten recht te doen. Maar de finan ciële toestand maakt dat thans moeilijk. Men moet ook niet overdrijven en ons land niet zien als het „verenigd koninkrijk van duizend gemeenten". De voorstellen tot vergroting van de financiële zelfstandig heid der gemeenten volgens het rapport- Oud ?ullen de Kamer in het begin van 1958 bereiken. Er komt ook een nieuw financieel besluit inzake de politie en de bescherming bevolking. Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort j daarna om het leven gekomen 1028 j personen, van wie 201 kinderen. Op het Mauvezand vlak bij de Remise- weg te Laren (N.-H.) is het driejarige dochtertje Anita van de familie Mol door een vrachtauto overreden en gedood. De auto was op het voetpad gereden, waar het meisje speelde. Te Emmerschans nabij E m m e n is op de Boslaan de vierjarige Jan Bos door een Duitse vrachtauto met aanhangwagen aan gereden en gedood. De bestuurder had door krachtig remmen tevergeefs getracht het kind, dat schuin de straat overstak, te ontwijken. ADVERTENTIE Dit jaar is de Sint er met fantastische SURPRISEVERPAK KINGEN bij BARTELJORISSTR. 2 JUWELIER HORLOGER TEL. 13004 TOOTOOOOOOO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overwegend droog weer met vrij veel bewolking en plaatselijk mist. Weinig wind en weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. 'oyxv v-^vYvvDrioQOoaDCXiXXXiQtxocooocooocoooocQQcaacyxjcTriLzvyyv Vijf militairen kwamen om het leven en vijftien werden gewond, toen gistermiddag een brandende straaljager, die door de piloot even tevoren met de schietstoel was verlaten, neerstortte op de Kolonel Palmkazerne in Bussum. Met de rechter vleugel sloeg het een groot stuk uit een der gebouwen. Stukken van het brandende toestel en de brandende motoren staken een tweede gebouw in brand. Op de binnen plaats van de kazerne werd een enorme ravage aangericht. Op het moment dat het vliegtuig neerstortte, hadden juist een korporaal en drie soldaten de kazerne verlaten om de wacht af te lossen. Allen werden getroffen door wegvliegende stukken van de straaljager en gedood. In het gedeelte van het gebouw, dat door de vleugel van het toestel werd geraakt, kwam een sergeant om het leven. Van de ongeveer honderd militairen, die zich in de beide gebouwen bevonden, werden er vijftien gewond, van wie één ernstig. Het toestel was een Super Sabre-straal- jager van het Amerikaanse esquadron, dat op het 'iegveld Soesterberg is gelegerd. Het was omstreeks één uur opgestegen en bestuurd door de 25-jarige Ameri kaanse luitenant Rezk Mohamed. Kort na de start bemerkte de piloot, dat zijn toe stel in brand was geraakt. Hij seinde aan DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S Familieleden van de militairen, gele gerd in de kazerne te Bussum, kwamen spoedig informeren wie tot de slacht offers behoorden. De vrouw op deze foto kon men geruststellen, haar man werd niet getroffen. de verkeerstoren te Soesterberg: „Ik ga springen". Direkt daarna verliet hij de straaljager met de schietstoel. Hij kwam neer op het dak van een rusthuis in de Boslaan te Hilversum. Zijn schietstoel viel op het 'ak van een woning aan de Menno van Coehoornlaan te IJilversum, boorde zich door het dak en bleef aan een goot bij de keuken hangen. De 65-jarige be woonster, mevrouw Edelstein, was juist in de keuken bezig, maar kwam met de schrik vrij. Het vliegtuig vloog onbemand verder en kwam enige minuten later bran dend neer op het binnenterrein van de Palmkazerne te Bussum. Er ontstond op het terrein en in de kazerne aanvankelijk een paniek, maar ogenblikkelijk liep iedereen uit om te helpen en werden de commandant van de 117de Luwa, die hier gelegerd is, majoor Zijlmans en de officieren, die in het nabij gelegen kamp Crailo aan het eten waren, gewaarschuwd. In allerijl werd de brand weer van Bussum gealarmeerd, alsmede de brandweer van de mobiele colonne te Crailo en de geneeskundige dienst van de Palmkazerne en van de legerplaats Crailo. waardoor reeds enkele minuten later vier artsen en een aantal verplegers aanwezig waren. Terwijl men met veel materiaal begon de brand te blussen, werden de vijf slacht offers van het ongeluk geborgen. De ge wonden werden, nadat hun de eerste hulp wasL verleend, naar ziekenhuizen in Bus sum en Utrecht vervoerd. De slachtoffers Bij het ongeluk zijn om het leven ge komen de 20-jarige wachtmeester G. J. Eenkhoorn uit Kampen, de 21-jarige soldaat eerste klasse P. C. Voshol uit Rotterdam, de 20-jarige soldaat J. A. Daalhuizen uit Odijk, de 20-jarige soldaat J. de Bruin uit Rotterdam en de 19-jarige soldaat J. van Doesburg uit Waardenburg. Zeer ernstig gewond is de 21-jarige wachtmeester J. D. F. van Helde uit Enschedé. Niet ernstig gewond zijn de ongehuwde dienstplichtigen H. Ekhart uit Amsterdam, H. C. H. Kitzen uit Zaandam, H. Lende- De brandweer in actie bij het zwaar gehavende kazernecomplex. rink uit Den Haag, A. H. J. Lucassen uit Almelo, S. A. de Groot uit Naarden, J. J. van Tol uit Rotterdam, P. van den Rol Brouwer uit Amsterdam, J. W. C. Donker uit Rotterdam, N. Meijboom uit Rotter dam, C. Schouten uit Gouda, N. Nauta uit Arnhem, J. Holleman uit Berkel en A. Hamersma uit Amsterdam. In de loop van de middag zijn de minis ter van Defensie, ir. C. Staf, de Ameri kaanse ambassadeur Sir Philip Young, en de Nederlandse en Amerikaanse comman danten van de luchtbasis Soesterberg naar de Palmkazerne gekomen om de door het ongeluk veroorzaakte ravage in ogen schouw te nemen. De materiele schade aan de gebouwen wordt op ongeveer hon derdduizend gulden geschat. De Ameri kaanse ambassadeur heeft namens presi dent Eisenhower zijn innig medeleven betuigd met de familieleden van de om gekomenen en met de gewonden. De am bassadeur heeft de hoop geuit dat degenen die gewond zijn zeer spoedig mogen her stellen. De ambassadeur legde er de nadruk op dat de Amerikaanse luchtmacht een diep gaand onderzoek zal instellen naar de oor zaken van de ramp. Brand in dc stuurhut De Amerikaanse luitenant Mohamed heeft, sinds hij op Soesterberg werd ge stationeerd, reeds twee keer een toestel met de schietstoel moeten verlaten. De redenen, dat hij dit gisteren voor de derde keer moest doen, worden uiteengezet in een mededeling van de chef van de lucht machtstaf, luitenant-generaal-vliegerwaar- nemer H. Schaper. Generaal Schaper verklaart dat luitenant Mohamed onmiddellijk na de start rook ontwikkeling in de cockpit heeft gekregen, tengevolge waarvan zijn uitzicht dusdanig werd belemmerd, dat zijn instrumenten bord nog slechts zeer moeilijk was waar te nemen. Hij heeft enkele malen getracht te landen, hetgeen tengevolge van de ster ke rookontwikkeling in de cockpit mis lukte. Door gebruik te maken van zijn zuurstofapparaat ondervond de vlieger geen moeilijkheden met zijn ademhaling. Vermoedelijk is de toevoerslang van de zuurstof echter doorgesmeuld, want plot seling werd de ademhaling bemoeilijkt. De vlieger heeft daarna- de stuurhutkap afge gooid om lucht te krijgen. Toen echter het smeulende vuur gevoed werd door de in stromende lucht, werd de brand aange wakkerd, waardoor het voor de vlieger onmogelijk werd langer in de brandende cockpit te blijven, zodat hij onmiddellijk het vliegtuig heeft moeten verlaten. Een van de brandstoftanks van de ver ongelukte straaljager is in Hooglanderveen bij Amersfoort neergekomen. De tank sloeg op 50 meter van een café een gat in de grond van 3'/2 meter breed en 1 meter diep. De tank kwam brandend naar be neden, maar het vuur was reeds gedoofd, voordat zij in de grond sloeg. De tank ex plodeerde niet, hoewel zij vrijwel geheel gevuld was met kerosine, de brandstof voor straalmotoren. PARIJS (Reuter) De Franse afvaardiging is vrijdagochtend uit protest tegen het „meedogenloze en ongerechtvaardigde besluit van twee bij de NAVO aangesloten regeringen" tot het zenden van wapens naar Tune sië weggelopen uit de conferentie van NAVO-parlementariërs te Parijs. De verklaring werd namens de afvaardi ging voorgelezen door Pierre Schnei- ter. Voordat de Franse afvaardiging de vergadering verliet, legde zij een verklaring af, waarin zij zei, dat het zoeken naar Atlantische eenheid ver der geen zin heeft en dat zij om die reden verder niet zal deelnemen aan de conferentie. De Fransen spraken de hoop uit, dat de NAVO-leiders zo spoedig mogelijk „deze inbreuk op de Atlantische solidariteit" zullen be studeren. In de verklaring werden de Verenigde Staten en Groot-Brittannië niet met name genoemd. (U.P.) Het heengaan van de Fransen uit de conferentie dreigt de arbeid van de conferentie, die bijgewoond wordt door 180 vooraanstaande parlementsleden uit vijftien landen, grote schade te doen. Toen de Fransen de conferentie verlie ten, werd de vergadering onmiddellijk ver daagd en kwamen de politieke en agenda commissie bijeen, om te beslissen welke stappen men nu zou moeten nemen. De arbeid van ongeveer een week zou nutte loos zijn als een van de voornaamste leden van de parlementaire conferentie, die juist voor het bereiken van meer solidariteit bijeen was geroepen, zich niet achter de moties zou scharen. Die moties, die aandringen op een nau were Westerse eenheid op alle gebied zou den naar de conferentie van hoofden van de regeringen van de NAVO-landen wor den gezonden, die op 16 december begin nen zou. Voor morgen is een spoed-zitting van de Permanente raad van het Atlantische bondgenootschap bijeengeroepen in Parijs, teneinde de crisis onder het oog te zien, die de achtjarige Alliantie op haar grond vesten doet schudden. De Franse dagbladen van welke richting ook vallen de „Anglo-Amerikanen" scherp aan. Hun verbitterde commentaar toont aan, dat in vele kringen de diepgewortelde overtuiging heerst, dat de Verenigde Sta ten en Engeland proberen om Frankrijk uit Noord-Afrika te verdrijven en het te „be roven" van de rijkdommen van de Sahara. LONDEN (U.P.) In een uitzending die bestemd was voor de regionale kranten in Rusland heeft het Russisch persbureau Tass vandaag een bericht opgenomen naar aanleiding van het Amerikaanse be sluit om, samen met Engeland, Tunesië van wapens te voorzien. Dit Amerikaanse besluit duidt volgens Tass op een Ameri kaans streven om Noord-Afrika te bezet ten, door Tunesië onder het Amerikaanse imperialisme te brengen. (Men zie ook pag. 3) ADVERTENTIE Voor en MAROKKAANSE LEDERWAREN f r KRUISSTRAAT 35 i GEN.GR0NJESTR.35 ADVERTENTIE ADVERTENTIE REKLAME Deze week patisserie DEKKERS CENTRUM GALERI] - TEL. 4302 Wij verwerken uitsluitend Room boter in onze banketbakkerij. ADVERTENTIE ZATERDAG nog eens M u 11 a t u 1 i De hevigste uitdrukking van smart is het sarcasme. 1e klas banketbakkerij CENTRUM GALERIJ Het zogenaamde „rapport Calmeyer" heeft op en om de Parijse conferentie van parlementariërs uit de NAVO-landen, maar vooral in militaire kringen van de NAVO, geen grote opschudding verwekt. Het doet weinig ter zake, dat het document in kwestie geen officieel rapport van de mili taire commissie der Parijse conferentie is en dat naast het Nederlandse Kamerlid luitenant-generaal Calmeyer ook diens Belgische collega Gilson er verantwoorde lijkheid voor draagt. De hoofdzaak is, dat twee deskundige parlementariërs, zij het dan niet namens, maar wel ten behoeve van de militaire commissie en van de conferentie in haar geheel, het rapport hebben ingediend, waarin de verschillende zwakke plekken in het bestel van de NAVO op ongewoon scherpe wijze zijn belicht en geanaliseerd. Dit heeft volkomen ten onrechte een zekere ontstemming ge wekt bij sommige van de hoogste militai ren van de alliantie. Maar de betekenis, die de civiele autoriteiten eraan hechten, is wel duidelijk aangetoond door de secre taris-generaal, Paul Henri Spaak, die er gisteren zijn gehele vijf kwartier lange rede tot de parlementariërs aan wijdde en er in vele opzichten mee bleek in te stem men. Het rapport Calmeyer, om het maar zo te blijven noemen, is dan ook stellig belangrijk genoeg om er op deze plaats aandacht aan te wijden. Het gaat uit van de stelling, dat een gemeenschappelijk verdedigingsapparaat niet in een vacuum kan worden opge bouwd, maar moet kunnen dienen als in strument van een gemeenschappelijke po litiek, die in het geval van de NAVO een wereldpolitiek moet zijn, berekend niet alleen op de mogelijkheid van een aanval op West-Europa, maar ook op die van Sovjetmanipulaties, zoals ze de laatste tijd in het Nabije Oosten worden uitgevoerd. Voor zulk een wereldpolitiek, die zou moe ten beginnen met een overeenkomst tot onderlinge consultatie vóór het nemen van gewichtige besluiten van een der leden- landen, heeft Spaak krachtig gepleit. Maar ook heeft hij daar al bijgevoegd, dat het verplicht stellen van zulk een consultatie zal neerkomen op een revolutie in de inter nationale politiek, daar deze politiek door de eeuwen heen uitsluitend op de basis van nationale souvereiniteit is gevoerd. Overi gens lijkt er weinig kans te bestaan op verwezenlijking van deze gedachte, zolang in de Noord-Atlantische Raad elk land over het vetorecht beschikt. En van dat recht zullen de regeringen geen afstand willen doen zolang er kwesties bestaan zoals bijvoorbeeld de Algerijnse, waarom trent de vijftien landen waarschijnlijk nooit tot een volstrekt gelijkluidende poli tiek zullen kunnen komen. In het rapport Calmeyer wordt gewezen op het verschil in opvatting tussen de Angelsaksische NAVO-landen, die voor hun veiligheid vooral op atoombommen willen steunen, en de landen van het Europese vasteland, die niet door water van de Russische legers zijn gescheiden, dus gemakkelijker bezet kunnen worden. Deze laatste landen voelen zich, aldus het rapport, niet voldoende beschermd door strategische atoomwapens „waarover noch zij individueel, noch de NAVO-gemeen- schap in haar geheel de beschikking heb ben en die trouwens een tweesnijdend zwaard zijn, dat zowe1 de aanvaller als de aangevallene met vernietiging bedreigt". Voor deze landen dient de nadruk te wor den gelegd op de aanwezigheid van vol doende grond- en luchtstrijdkrachten, waarbij het „schild" van dertig divisies, uitgerust met tactische kernwapens en ondersteund door de daartoe nodige lucht macht, een minimum wordt genoemd. Voorts wordt in het rapport betoogd, dat er behoefte is aan nauwere samenwerking tussen de politieke en de militaire leiding van de alliantie en dat het daarvoor nood zakelijk is, de zetel van de zogenaamde „Permanente Groep" en van de Commissie van Militaire Vertegenwoordigers van Washington naar Parijs te verplaatsen. Daardoor zou bereikt worden, dat de ge allieerde opperbevelhebber in Europa, die nu als gevolg van de afwezigheid der militaire administratie van het politieke NAVO-centrum volgens het rapport dikwijls de grenzen van zijn bevoegdheden overschrijdt, zich voortaan tot zijn zuiver militaire taak zal kunnen bepalen. Hier wordt een teer punt geraakt, want het gebrek aan intensief contact tussen Parijs en Washington heeft wel vaak tot wrijving in de NAVO-staf en tot een zekere naijver tussen de betrokken instanties geleid. Niet temin is er weinig reden om te verwachten, dat deze aanbeveling van het rapport succes zal hebben, gezien de vele gevoelig heden die er in dit opzicht bestaan. Enige andere belangrijke onderdelen van het rapport Calmeyer hopen wij morgen te bespreken. Simon Koster 4

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1