Lenen in het buitenland verdient thans de voorkeur boven belastingverhoging PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER drukke dag gehad? drink Vannacht plaatselijk mist Wereldnieuws AU! Bedreiging van Amerikaanse export J VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 2 Achtergrond van de ongeanimeerde effectenbeurzen t Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Weer een 6 lening sterk overtekend Scherpe prijsstijging op goudmarkt te Parijs De bruid vroeg om kaas Het standpunt van Neder- Saksen over de Eems Suikercultuur passeert wederom dividend Lange Damespantalons SPORTHUIS SCHOLTE M ■°s es Discontoverlaging in de V.S. Nieuwe dijkdoorbraken in de delta van de Po DE KLOMPENCENTRALE la het zo (Van onze financiële medewerker) Het ongeanimeerde koersverloop te New York heeft op de Amsterdamse beurs de handel, die toch al gering was, verder doen inkrimpen, wat doorgaans met lagere koersen gepaard ging. Alleen Philips bood weerstand: men verwacht namelijk goede derde kwartaalcijfers. Afgezien van tal van onzekere factoren ten aanzien van de Amerikaanse economie, is het wel zeker dat de Spoetnik I en II aan het zelfver trouwen van de Amerikaanse bevolking een geduchte slag hebben toegebracht en ook het aureool, dat jarenlang het hoofd van Eisenhower sierde, doen verbleken. Wat de president in zijn jongste redevoe ring over de geofysische vorderingen van de V. S. heeft gezegd, was blijkbaar niet voldoende dat zelfvertrouwen te herstellen. Het gevoel van onzekerheid ten aanzien van de toekomstige economische ontwikke ling wordt door die politieke onrust uiter aard vergroot en ongunstige of minder gunstige symptomen krijgen daardoor te meer invloed. Over het algemeen zijn de resultaten van het Amerikaanse bedrijfsleven tot dusver nog niet slecht. De grote staalconcerns hebben in de eerste negen maanden van het lopende jaar nog een grotere winst behaald dan in die periode van 1956. Maar aan het feit dat de staalproduktie de laat ste tijd wordt ingekrompen, wordt meer betekenis gehecht dan aan de cijfers van het verleden. Het is gebleken dat bij ver schillende takken van industrie over het ADVERTENTIE fc? j Aha, een flesje RIVELLA maakt weer een ander mens van U! Het jaagt Uw vermoeidheid op de vlucht en doet U het leven weer van de zonnige kant zien. RIVELLA, de verfrissende en opwekkende drank, pittig en tóch zacht. Bevordert de spijsvertering! RIVELLA is een natuur product uft melk. Sprankelend goudgeel J >?hideU dan andeU Verkrijgbaar bij Uw wijnhandelaar en de horecabedrijven. Uien naar Zwitserland De Zwitserse autoriteiten hebben bekend ge maakt dat zij met ingang van 15 november de invoer van uien onbeperkt zullen toestaan. Of er veel Nederlandse uien naar dit land verzonden zullen worden zal afhankelijk zijn van het prijs peil. Er moet wel met een concurrentie op de Zwitserse markt worden rekening gehouden. Op de Nederlandse uienmarkt was deze week de stemming iets vriendelijker. De prijs van de voor export geschikte kwaliteiten liep in vergelijking met de voorgaande week 1 tot 2 ct. per kg. op. Tomaten naar Noorwegen In Noorwegen is bekend gemaakt dat met in gang van 15 november de invoer van tomaten onbeperkt zal kunnen geschieden. Dat houdt in dat ook ons land tomaten naar Noorwegen mag exporteren. In tuinbouwkringen neemt men ech ter aan dat deze export niet meer van grote be tekenis zal' kunnen zijn, aangezien het aanbod van tomaten sterk is teruggelopen. De eerste week van november bedroeg de totale tomaten- export nog maar 500 ton. West-Duitsland was toen de belangrijkste afnemer. Landbouwwerktuigenfabriek Ter voortzetting van het tot dusver onder de naam L. Miedema, Landbouwwerktuigenfabriek te Winsum uitgeoefende bedrijf is opgericht de L. S. Miedema Landbouwwerktuigenfabriek n.v. te Winsum (Friesland). Het maatschappelijk ka pitaal bedraagt 2.000.000, verdeeld in 50 aande len serie A en 950 aandelen serie B, alle groot 1000. Amerikaanse lening Informeel wordt vernomen, dat de wereldbank een lening van 40 miljoen dollar aan Belgisch Kongo heeft verstrekt. Dit bedrag is bestemd voor de uitvoering van het tienjarenplan. Eer lang zal een officieel communiqué worden uitge geven. Heteluchtkachel Een metaalwarenfabriek te Hoogkerk zal, na drie jaren van experimenteren, een heteluchtka chel aan de markt brengen, welke ontworpen is volgens een systeem, waarbij de kachel met ven tilator bovenin de ruimte is geplaatst. De fabriek heeft octrooi op haar vinding aangevraagd. gehele gebied der V. S. 65 pet. der onder nemingen melding maakt van een achter uitgang van de binnengekomen orders en van de orders welke zich nog in porte feuille bevinden. Bij slechts 15 pet. der ondernemingen bewogen de binnenkomen de orders zich nog in stijgende richting. Van een herfstopleving is dus geen sprake, hetgeen ook blijkt uit de wagonladingen bij de spoorwegen, welke nu reeds drie maanden lang een daling te zien geven. De grote concerns in de V. S. doen aan de bestedingsbeperking krachtig mee door een aanmerkelijke vermindering van hun nieuwe investeringen, waarvan naar velen menen een geleidelijke teruggang van de economische bedrijvigheid het gevolg moet zijn. Tussen twee vuren De Amerikaanse regering heeft deze ver minderde investeringen door haar krediet beperking in de hand gewerkt, evenals zulks ten onzent het geval is, omdat hierin een van de meest effectieve middelen wordt gezien tot stuiting van het inflatieproces. Men zou dus kunnen zeggen dat het doel van de regering wordt bereikt en geleide lijk een periode van deflatie intreedt,waar door het evenwicht tussen produktie en consumptie wordt hersteld. Maar voor een deflatie van wat lange duur is de Ameri kaanse regering even bevreesd als voor een verdere inflatie en op dit punt staat zij dus tussen twee vuren. De ervaring van de laatste tijd heeft wel weer geleerd dat men, ondanks de snelle vorderingen van de technische en statistische wetenschap de ontwikkeling van het economisch leven niet in de hand heeft. Zo is bijvoorbeeld de scherpe daling van de grondstoffen- prijzen aan vele bedrijven welkom, omdat zij tot een verlaging van de kostprijs kan bijdragen en de mogelijkheid schept voor de gerede produkten zo al niet tot een prijsverlaging, dan toch tot een prijsstabili- satie te komen. Maar in het verleden was een van de oorzaken van een economische inzinking de verminderde koopkracht der producenten van grondstoffen en voedings middelen, zodat deze niet voldoende was om de produktie van de wereldindustrie op te nemen. Hoewel de export van de V. S. in 1956 nog is toegenomen en ook het eerste halfjaar nog bevredigende cijfers doet zien, is men toch bevreesd dat de verminderde koopkracht van de grondstof fenlanden de Amerikaanse export zal aan tasten, terwijl voorts de bestedingsbeper king in andere landen haar invloed in de zelfde richting zal doen gelden. Van een teruggang der particuliere bestedingen is in de V. S. nog nauwelijks sprake en de omvang van het afbetalingskrediet is gro ter dan ooit, maar als tengevolge van een kleinere export de bedrijven hun produktie moeten inkrimpen en personeel moet wor den ontslagen, zal dat ook op de afzet in het binnenland van invloed zijn. Verlammende onzekerheid Voor zover de Amerikaanse regering op de gang van het economisch leven invloed kan uitoefenen, moet zij dus voortdurend tussen twee kwaden kiezen en het is deze onzekerheid, welke op de beurshandel een verlammende uitwerking heeft. Aan de ene kant de strijd tegen de inflatie, aan de andere kant de wens een zo volledig mo gelijke werkgelegenheid te handhaven en drang daartoe, welke van de vakbonden op de regering uitgaat. Er zijn daarom waarnemers, die toch weer een periode van inflatie verwachten, temeer nu de Russi sche hegemonie op het gebied van de raketprojectielen de Amerikaanse regering tot een grotere activiteit op dat gebied noopt. Reeds verluidt dat men in Congres kringen de mening over de omvang der defensie-uitgaven wil herzien, waardoor een tegenwicht zou kunnen worden ge schapen voor de factoren, welke een eco nomische inzinking kunnen veroorzaken. Dit zou er toe leiden dat de vraag naar en de prijzen voor de strategische grond stoffen zullen stijgen, dat de Amerikaanse invoer zal toenemen en grotere overzeese dollaruitgaven worden gedaan, welke de internationale liquiditeitspositie zouden vergemakkelijken en dus ook weer grotere exporten uit de V.S. mogelijk zouden ma ken. Maar het is duidelijk dat hiermee een nieuw inflatieproces zou worden ingeluid. Het is tegen deze achtergrond, dat de New Yorkse effectenbeurs zich de laatste tijd in haar koersverloop beweegt en waardoor ook de Europese beurzen in zo sterke mate worden beïnvloed dat men voor de hoge rendementen van vele aandelen het oog verliest en ondanks de veelal lage koersen toch op zien komen blijft spelen. Lichte ontspanning Ook de lichte ontspanning op de geld en kapitaalmarkt, welke de laatste weken in ons land is ingetreden heeft door de onzekerheid omtrent de Amerikaanse con junctuur en de flauwe stemming van Wall- street haar effect op de Amsterdamse beurs gemist. Tijdelijk is de 6 pets woning bouwlening tot 103'A pet. opgelopen, maar de emissie van de Prov. Geldersche Elec- triciteits Mij a pari en van 6 pets pand brieven Rotterdamsche Scheepshypotheek- bank a 99 pet deed weer een deel van het koersagio verdwijnen. Ook de verbeterde positie van de Nederlandse schatkist en de verdere aanwas van de goud- en deviezen voorraad van de Nederlandsche Bank mis ten hun uitwerking. Meer oog had men voor de tegenvallende cijfers van de be talingsbalans over het eerste halfjaar, door minister Hofstra medegedeeld, welke voor de lopende rekening een tekort van f 389 miljoen aanwijzen tegen f 168 mil joen in dezelfde periode van 1956. Alleen tegenover het tekort van het tweede helf- jaar 1956, toen er een tekort was van f 440 miljoen, is het cijfer voor het eerste se mester iets gunstiger. Dat ons publiek on der de invloed van de dalende koersen in het eerste halfjaar voor niet minder dan f 315 miljoen fondsen aan het buitenland heeft verkocht, heeft wel onze kapitaal rekening tegenover het buitenland ver sterkt, maar wordt toch als een verarming gevoeld. Ook de plaatsing van f 200 miljoen schatkistpapier in Duitsland a 51/8 pet. voor een jaar duidt daarop, hoewel ze onder de heersende omstandigheden ver klaarbaar en verantwoord is. Dr. Lucas, die zich met anderen sterk tegen de ver hoging van de Vermogens- en enkele an dere belastingen heeft verzet, heeft op lenen in het buitenland aangedrongen, voor zover zulks mogelijk is. Waarom ook niet, zo kan men vragen als in aanmerking wordt genomen dat wij destijds een deel van de buitenlandse schuld onverplicht hebben afgelost en de Nederlandse staats schuld in acht jaar tijds met ca. f 9 mil jard is teruggegaan. Produktie en export moeten worden be vorderd en als blijkt dat deze door de be stedingsbeperking en door een onereuze belastingheffing worden aangetast, is het beter voor buitengewone staatsuitgaven in het buitenland te lenen dan deze groten deels uit de belastingen, dat is uit het volksinkomen en vermogen te financieren. Want hiermee is men ook onder leiding van minister Hofstra te ver gegaan. De inschrijving op de lening ad 1.500.000 6 percent 30-jarige obligaties a 100 per cent ten laste van de Vereniging der Zus ters van Liefde te Venray is sterk over tekend. De toewijzing kan slechts gering zijn. De lening is groot 1.800.000,- waar van reeds 300.000.- op inschrijvingsvoor- waarden was geplaatst. Vrees voor een nieuwe regeringscrisis in Frankrijk, stakingsdreigingen en het diplomatieke geharrewar over wapen- ieveranties aan Tunesië hadden donderdag een koortsachtige vraag naar goud op de markt te Par Ijs tengevolge. De prijs van baar-goud steeg hiêrdoor met 35.000 franc tot 590.000 franc per kilo gram, waarmede het hoogste peil werd bereikt sedert de recordprijs van 633.000 franc, die in 1952 werd genoteerd. ADVERTENTIE „Frederik", zei ze, „nu niet zo'n ouderwetse grote bruids taart, maar een stevige homp kaas. Da's beter voor je maag ook, Frederik." Dit is natuurlijk wel vreemd, het gebruik van kaas moet niet worden overdreven. Blijft het feit, dat Hollandse kaas een verrukkelijke, gezonde lekkernij is, een traktatie voor bijna iedere gelegenheid. Vraag het Kaasreceptenboekje (25 ets) bij Uw winkelier of schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!) aan Het Nederlands Zuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, Rijswijk(z.H.). doemeer met KAAS Publicatie van hal Ned. ZuWelburea* 51 De minister-president van de Westduitse deelstaat Neder-Saksen, Hellwege, heeft de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, donderdag tijdens een onderhoud van twee uur op de hoogte gesteld van het standpunt van Neder- Saksen ten aanzien van de Nederlands- Duitse besprekingen over tussen beide landen bestaande problemen, die maan dag aanstaande zullen worden hervat. De oogstuitlevering van de n.v. Suiker cultuur Maatschappij is in 1956 aanzienlijk beneden de taxatie gebleven. Verkregen werd slechts 133.251 quintalen. Per ha eigen aanplant was de opbrengst 118 qt kristal, tegen 140,9 in 1955. De teleurstellende oogst en de stijgende lonen en prijzen veroorzaakten een aan zienlijk lager exploitatie-overschot. De netto winst was groot rp. 2.025.911 (rp. 1.786.689). Dit bedrag wordt op de Indo nesische balans aangehouden in afwach ting van een eventueel winsttransfer. De Nederlandse winst- en verliesrekening geeft een nadelig saldo van f 90.368, dat wordt afgeboekt van het voordelig saldo vorig jaar. Er wordt wederom geen divi dend voorgesteld. De recente berichten over de stand van de aanplant zijn niet ongunstig. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden mag een behoorlijke riet- aanplant worden verwacht, hoewel de tweede snit het gemiddelde resultaat on gunstig zal beïnvloeden. ADVERTENTIE effen en streep v.a. 15.75 Gierstraat 59 - Tel. 21346 - Haarlem Het hogedrukgebied ten noorden van ons land nam in de kern bij zuid-Noorwe- gen iets af, maar het breidde zich over Midden-Europa en de Balkan uit. Ook in Frankrijk steeg de luchtdruk. Tengevolge hiervan nam de oostelijke wind in ons land af. Ook in de afgelopen nacht bleven de temperaturen over het algemeen boven het vriespunt. Alleen in de noordelijke provincies daalde het kwik minder dan een halve graad beneden nul. Het ziet er naar uit, dat het hogedruk gebied dichterbij ons land zal komen, het geen tot gevolg zal hebben, dat de wind zwak wordt. Aangezien de vochtigheids graad van de lucht bovendien toeneemt kan vannacht plaatselijk mist ontstaan. In het noorden van het land kan de tem peratuur weer iets onder nul dalen. Zaterdag 16 november Zon op 8.03 uur, onder 16.50 uur. Maan op 1.13 uur, onder 14.09 uur. Maanstanden 21 nov. 17.19 uur nieuwe maan. 29 nov. 07.57 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 16 november Hoog water: 10.14 en 22.55 uur. Laag water: 5.28 en 18.05 uur. WEERRAPPORTEN Temperaturen buiten- «0 -S •7 8 en binnenland heden- n morgen 7 uur. Neerslag: I'S S a; c V laatste 24 uur. ■i 'E 0) -4-» O 3 Helsinki geheel bew. zw 2 0 Stockholm geheel bew. ono -1 0 Oslo nevel windst. -5 0 Kopenhagen geheel bew. z 3 0 Aberdeen geheel bew. windst. 4 1 Londen geheel bew. nno 4 0 Amsterdam geheel bew. ono 2 0 Brussel zwaar bew. ono 4 0 Luxemburg zwaar bew. ono 2 0,1 Parijs zwaar bew. windst. 4 0 Bordeaux zwaar bew. ozo 9 0,1 Grenoble nevel windst. 5 0 Nice zwaar bew. no 13 0 Berlijn nevel O 0 0 Frankfort zwaar bew. ono 2 0 München geheel bew. ozo 1 0 Zürich nevel windst. 3 0 Genève nevel windst. 5 0 Locarno geheel bew. windst. 8 0 Innsbruck onbewolkt windst. -4 0 Rome nevel 0 12 0 Ajaccio zwaar bew. ono 12 Wenen onbewolkt zo 3 0 Den Helder geheel bew. O 2 0 Ypenburg geheel bew. O 2 0,1 Vlissingen geheel bew. ono 3 0,1 Eelde zwaar bew. O 1 0 Twente half bew. ono 0 0 De Bilt zwaar bew. ono 1 0 Eindhoven licht bew. O 3 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt ZO 3 0 47. „Zien jullie wel, dat er écht brand is?", vroeg Zwarte Dolf klagerig, „en laten jullie dat perceel nu maar rustig uitbran den?" „Goed. Er IS brand", sprak de brandmeester, „maar waarom moet juist JIJ ons komen waarschuwen? Je hebt ons nooit het kleinste brandje gegund. Je hebt altijd alles in de war gestuurdHier zal dus wel weer een salamanderse streek van je achter zitten!" „Ja, waarom ga je zelf niet op die brand af?", vroeg Panda. Zwar te Dolf slikte moeilijk. „Ik kan niet omdat mijn brandweerauto onklaar is", verklaar de hij. „Toch begrijp ik niet helemaal begon Panda. Maar de brandmeester liet hem niet uitspreken. Het idee dat er ergens een felle brand op hem wachtte, deed hem veel vergeven en vergeten. Hij kon nu eenmaal nooit weerstand bieden aan de roep van het vuur. „Geen tijd voor geklets nu.'", riep hij uit, Zwarte Dolf naar de paal duwend. „Vlug! Wijs ons waar het is". En op zijn bijzondere wijze dook hij achter Dolf omlaag. Er weerklonk een doffe klap envoorlopig was Zwarte Dolf niet meer tot enige aanwijzing in staat. „U ook altijd met die gekke manier van afdalen", riep Panda uit. „Daar heb je het nou! Nu kan Zwarte Dolf ons niet meer wijzen waar de brand is". De Federal Reserve Board heeft bekend gemaakt, dat de Federal Reservebanken te Atlanta, Richmond (Virginia), New York en St. Louis met ingang van 15 november haar disconto zullen verlagen van 3'/a tot 3 percent. Verwacht wordt, dat de andere acht Federal Reservebanken dit voorbeeld spoedig zullen volgen. Waarnemers leggen de verlaging van het disconto door de vier banken uit als een verzachting van de politiek van krap geld. In augustus werd, op verschillende da gen, het disconto van 3 op 3'/a percent ge bracht bij alle 12 Federal Reservebanken. Het disconto is de belasting van leningen die de Federal Reservebanken geven aan lidzijnde commerciële banken. ROME (AFP). - In de Po-delta zijn don derdag weer enkele dijken doorgebroken, andere dijken dreigen te bezwijken. Het heeft donderdag weer zwaar geregend. Het meeste gevaar loopt de 23.000 inwoners tellende havenstad Porto Tolle, die als gevolg van een dijkbreuk door het water omspoeld wordt. In deze stad bevinden zich veel vluchtelingen van het bijna ge heel onder water staande eiland Camerini. ROVIGO (UP). - De dijken rond Porto Tolle bezweken onder de druk van het water van de Adriatische Zee. Ook het waterpeil in de Po is gestegen. De elektri sche centrale van het gebied is over stroomd, zodat het grootste deel van de omgeving zonder licht zit. Duizenden vluchtelingen trachtten zich met hun have en goed over de landstrook, die de enige verbinding met het vasteland vormt in veiligheid te brengen. Honderden vrouwen, babies en zieken werden in de naburige heuvels ondergebracht. Het water oefent thans druk uit op het bastion dat de genie heeft aangelegd om de landstrook, die enkele meters boven zeeniveau staat, te beschermen. De buiten wijken van Porto Tolle staan reeds onder water. Van de 23.000 inwoners van Porto Tolle zijn er 2.342 geëvacueerd. Onder de mensen die reddingswerk verrichten, bevin den zich verscheidene Hongaren, die heb ben gevraagd te, mogen helpen om hun dankbaarheid te tonen voor hun ontvangst in Italië. Op verschillende plaatsen in het over stromingsgebied gaat het leven gewoon door. Op Camerini wilden twee jonge men sen hun huwelijk niet uitstellen. Zij traden voor een altaar, dat gedragen werd door twee boten, waarin zich de priester en de bruiloftsgasten bevonden. ADVERTENTIE HEDEN ONTVANGEN: Pracht emaille broodtrommels 12.75—15.95 Keukenstoelen, beuken gelakt 12. Zinken emmers 2.75 Nest emaille pannen, 5 stuks 12.95 Alle soorten en maten trappen voorr. Dr. Leydsstr. 10 - Haarlem - Tel. 57730 Nawerking. In een ziekenhuis te Hirosjima is een onderwijzeres overleden die twaalf jaar geleden tijdens de explosie van de atoombom boven Hirosjima radio-actieve straling heeft ondergaan. Zij overleed aan een beender-ziekte. Zij is de 31ste die dit jaar overleden is aan de nawerking van de atoombom. Driemaal. Oud-president Truman heeft verklaard, dat hij indertijd Stalin drie maal voor een bezoek aan Amerika had uitgenodigd, doch dat de Rus sische dictator niet gekomen was. Tru man gelooft niet dat het kwaad kan als Kroesjtsjev de Verenigde Staten zou bezoeken. Verwrongen. De Britse publicist Malcolm Muggeridge, die in het Amerikaanse tijdschrift „Saturday Evening Post" een omstreden artikel over het Britse koningshuis schreef, heeft de Britse persraad verzocht maatregelen te ne men tegen twee Britse zondagsbladen, die volgens hem gedeelten uit zijn ar tikel op verwrongen wijze hebben weergegeven. Het gevolg is geweest, dat een ander Brits zondagsblad, dat elke week een bijdrage van Mugge ridge publiceerde, zijn contract met hem opzegde. Stiekum. In Cairo is een wetsontwerp van de Egyptische regering gepubliceerd krachtens hetwelk wapens kunnen worden ingevoerd zonder douanecon trole. De maatregel heeft ten doel een strikte geheimhouding over hoeveel heid en aard van ingevoerde wapens te helpen verzekeren. Achterlijk. De Spaanse regering heeft een wetsontwerp gepubliceerd, dat beoogt volksvertegenwoordigers het recht te geven vragen aan ministers te stellen en staatsburgers de bevoegdheid te ge ven verzoeken bij het parlement in te dienen. Het ontwerp voorziet verder in toelating van het publiek tot de voltallige vergaderingen van het parle ment. Crematie. Het lichaam van president Za- potocky van Tsjechoslowakije, die woensdag is overleden, zal niet wor den gebalsemd en opgebaard in het mausoleum van Praag naast dat van wijlen president Klement Gottwald. Het zal worden gecremeerd. Lutine In Londen is het nieuwe gebouw van de Londense verzekeringsmaat schappij Lloyds. De komst van ko ningin Elizabeth en prinses Margaret werd aangekondigd door tweemaal luiden van de Lutine-scheepsbel. De bel van de Lutine wordt gebruikt bij nieuws van groot belang: één galm be tekent een grote scheepsramp. Valstrikken. De leider van de Cyprische verzetsbeweging EOKA Dighenis (kolo nel George Grivas) heeft in pamfletten, die in Nicosia zijn verspreid, gewaar schuwd dat zijn verzetsorganisatie „de Britse regering spoedig zal bewijzen, dat zij sterker is dan ooit". Dighenis zegt, dat de Cyprioten moeten worden gewaarschuwd voor alle valstrikken, die de nieuwe gouverneur, Sir Hugh Foot, mogelijk zal aanwenden. Schoonmaak. In de Spaanse stad Valencia, die in het midden van de vorige maand is getroffen door overstromingen, ligt een laag modder van ongeveer drie miljoen ton, over twee derden van de stad. De schoonmaak wordt geleid door een generaal van het Spaanse leger die werkt met vijfduizend man, graafma chines en vrachtauto's. Kadavers en bedorven levensmiddelen in de modder worden vernietigd met vlammen werpers. Normaal. Het Westduitse „Verband Deut- scher Studentenschaften" heeft beslo ten normale betrekkingen op te nemen tot de studentenwereld in de Sovjet- Unie en de mogelijkheid te onderzoe ken, hetzelfde te doen ten aanzien van de overige staten van het oostelijke blok. Het verbond zegt zich niet te hebben laten beïnvloeden door „poli tiek dogmatisme". Alarm. Het hoofd van de Amerikaanse be scherming burgerbevolking heeft be kendgemaakt, dat een alarmtoestel is vervaardigd voor de huisvrouwen waarmee zij in tijd van oorlog automa tisch gewaarschuwd worden voor lucht aanvallen en gevaarlijke radio-actieve uitstralingen. Het toestel wordt op het lichtnet aangesloten en zou door mas- saproduktie tegen zeer lage prijs in de handel gebracht kunnen worden. Tegemoetkomend. De Italiaanse regering zal de helft van de prijs betalen van kleine vliegtuigen van Italiaanse ma kelij die door particulieren en lucht- vaartverenigingen zijn gekocht. De re gering wil de particuliere vliegerij be vorderen en de Italiaanse vliegtuig industrie steunen. GESCHROKKEN van een babbeltje over meteorieten, dat we al weer geruime tijd geleden lieten afdrukken, stelde een leze res de vraag of een meteoriet, die met zo'n vaart van wel 100 km per seconde op de aarde af stuift, een stad zou kunnen ver woesten en onder de mensen een ware slachting zou kunnen aanrichten. Hoewel uiteraard nooit iets met volle zekerheid kan worden ge- zegd, menen we deze, op f angstige toon gestelde vraag, toch met een volmondig „neen" te kunnen beantwoorden. Er suizen inderdaad ontelbare meteorieten door ons lucht ruim, maar de meesten hier- V. van zijn stofjes, die door de wrijving in de atmosfeer verbranden. De meteorieten die de weerstand van de lucht weten te overleven komen inderdaad op de aarde terecht, en sommigen hiervan - we hebben daar destijds reeds op gewezen - bezitten een aanzienlijke grootte. Maar van werkelijke „inslagen" op de aarde, zijn niet veel gevallen bekend en de tijdsduur waarin deze zich hebben voltrokken moet met eeuwen, duizenden en soms tiendui- zenlen jaren worden gemeten. De krater van Arizona werd in voorhistorische tijden door een reuzen-meteoriet in de aardkorst geboord en het bekende geval van Siberië heeft zich toch ook al weer bijna een halve eeuw geleden afgespeeld. Bovendien is het dicht bevolkte deel van de aardkorst in vergelijking tot de lege of bijkans lege plekken zó gering, dat de kans op een dergelijke ramp in de steden toch wel uiterst klein is. En wat de mensen betreft, we hebben destijds reeds verteld, dat nooit of te nimmer onomstotelijk is aan- getoond dat een mens door een meteoriet werd gedood. (Wie bang is voor meteo rieten, doet dan ook werkelijk beter deze onrust af te leiden naar dingen die zin hebben. Als meest voor de hand liggende voorbeeld zouden we in dit verband kun nen wijzen op het verkeer, waarover we met de beste wil van de wereld niet zulke geruststellende verklaringen kunnen af leggen als we hierboven van de meteorieten gaven). Bovendien kan een kleine berekening aantonen in welk een veilige positie wij ons ten opzichte van de meteorieten regen bevinden. Een mens neemt nu eenmaal maar een klein stukje van de aarde in beslag. Alle mensen bij elkaar - dat zijn er zo'n 2700 miljoen - kunnen gezet wor den op een stukje land van 25 bij 25 km, dus op een totale oppervlakte van 625 vierkante km. Dat is een aardig lapje voor uw achtertuin, maar in vergelijking met het totale aardoppervlak is het slechts het éénmiljoenste deel van wat de aarde te bieden heeft. Zou er nu een meteoriet van middelmatige grote komen aansuizen, dan is de kans voor u en mij om hierdoor ge troffen te worden het éénmiljoenste deel, gedeeld door 2700 miljoen. Onze kansen zijn dus 1 op 2700.000.000.000.000 om ge troffen te worden. Daarentegen hebben wé 2699.999.999.999.999 kansen om niet ge troffen te worden, wat er nogal geruststel lend uit ziet, dunkt me. En nu dan, op verzoek, wat over kolen damp. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2