kou gevat Ook het N.V.V. wenst nu geen algemene loonsverhoging Kort en bondig NO-IRON SHIRTS i Parlementair commentaar Duidelijk aanwijsbare achterstand moet echter worden ingehaald dp&UC**' VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 't Ideaal 't Ideaal 't Ideaal Minister Struycken: Woningbouw wordt niet gestagneerd Rotterdams „Europoort" Burgemeester reageert op A msterdamse uitlatingen Salarisherziening leden Raad van State Examens zo/uist van stapel gelopen: de sigaret met de vele extra's BESTEL NU DIT NIEUWE, FRAAIE ALBUM Aziatische griep zou een tweede ronde maken Britse H-bomproeven uit onmacht stopgezet? Maximaal aantal Britten (95) in de rally O.E.E.S.-ministers bijeen ter bespreking van de vrijhandelszone straks hebt U griep 'AKKERTJES' helpen direct 9 De voorzitter van het N.V.V., de heer C. W. van Wingerden, heeft in een hoofdbe- sturenvergadering verklaard, dat op grond van de ontwikkeling van lonen en pr(jzen tot en met augustus 1957 van een extra offer van de werknemers kan worden ge sproken, dat moet worden toegeschreven aan factoren, die geen redelqke grond voor een looncompensatie opleveren. Een loonsverhoging thans ter compen satie der gestegen kosten van levensonder houd zou volgens de heer Van Wingerden de economische situatie, in het bijzonder de Nederlandse exportpositie, ongunstig beïnvloeden. Bovendien zouden wq nauwe lijks meer een claim kunnen doen op verla ging van de prijzen, zei hij. Wel dient in ieder geval iets te geschieden voor de genen onder de werknemers, die het zwaarst door de kostenstijging zijn getrof fen. Herinnerend aan de uitspraken van mi nister Zijlstra, dat deze zo nodig krachtig zal optreden, wanneer mogelijke prijsver lagingen niet worden doorgegeven aan de consument, zei de heer Van Wingerden dat men in de afgelopen weken al iets heeft kunnen bemerken van prijsverlagingen in verschillende sectoren, waarvan het N.V.V. de indruk heeft, dat dit nog maar een begin is en waarvan de verwachting wordt uit gesproken, dat er nog vele zullen volgen. Zou dit niét het geval zijn, dan zullen wij, aldus de N.V.V.-voorzitter, niet aarzelen ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het uitverkoren no-lron overhemd der mannen, omdat de boord steed» perfect blijft zitten. der vrouwen, daar het zo gemakkelijk wast, droogt en nooit gestreken be hoeft te worden. van St. Nicolaas, omdat een Tern Shirt de gehele familie blij en tevreden maakt. In wit, grijs, beige 2250 TERN NO-IRON SHIRTS alléén verkrijgbaar bij Amsterdam Haarlem Den Haag Rotterdam Er kan op het ogenblik niet worden ge sproken van een feitelijke stagnatie bij de uitvoering van het woningbouwprogramma 1957 of bij het bouwrijp maken van gron den, bestemd voor de woningbouw in 1957 en 1958. Dit heeft minister Struycken, mede namens de ministers Witte en Hof- stra, geantwoord op vragen van het Twee de Kamerlid de heer Verkerk (A.R.) over de woningbouw en de uitwerking daarop van de ministeriële circulaire van 12 juli 1957. Als gevolg van deze circulaire, zo erken nen de ministers, is bij vele gemeenten be zorgdheid ontstaan over de uitvoering van het bouwprogramma 1957 alsmede, over de mogelijkheden tot het bouwrijp maken van gronden, bestemd voor woningbouw in 1957 en 1958. Van een feitelijke stagnatie kan echter niet worden gesproken. Het aantal woningwetwoningen, waarvoor mi nister Witte na 12 juli machtiging tot gun ning heeft gegeven, is per maand niet veel geringer geweest dan in de voorafgaande maanden van dit jaar. De ministers zijn voor wat de woningwetwoningen betreft niet bang dat het produktiepeil en de conti nuïteit in de bouw zal worden bedreigd. Het is niet te voorspellen, hoe het verloop zal zijn bij de bouw van particuliere wo ningen. In het geheel van de maatregelen voor de woningbouw ingevolge de woning wet behoeft voor de zogenaamde meer jarige contracten geen stagnatie te ont staan. Tot eind oktober was het de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnij verheid mogelijk, met behulp van de reser ve uit de gelden van het grote contract met de institutionele beleggers bij de machtiging tot gunning van woningwet woningen de eventueel ontbrekende vaste geldmiddelen te suppleren. Voor de laatste twee maanden van dit jaar is hij daartoe in staat uit de opbrengst van de nationale woningbouwlening 1957. De minister herinnert aan het reeds ge publiceerde voornemen van de regering, met ingang van 1 januari 1958 het verle nen van voorschotten zodanig te hervatten, dat volgend jaar met de bouw van 40.000 woningwetwoningen kan worden begonnen. Van de financiering van deze woningen zullen derhalve de gemeenten worden ont last. Bij de voorschotverlening komen ook de bedragen beschikbaar nodig voor de bij de woningen behorende grond op gelijke wijze als dit thans plaats vindt uit het aan de gemeenten voor nieuwbouw verstrekte gedeelte van de gelden uit het zogenaamde grote contract. De minister is zich er van bewust dat het probleem van het bouw rijp maken van gronden hiermee niet in alle gevalle volledig is opgelost. Over dit punt heeft nog nader overleg plaats. de regering aan haar uitspraken te herin neren. Niet bukken voor agitatie De heer Van Wingerden zei voorts, dat, als nu geen algemene loonmaatregel wordt verlangd, dit niet een binding aan enige termijn betekent. Het betekent ook niet dat er geen ruimte zou zijn voor het in halen van duidelijk aanwijsbare achter standen. Hij gewaagde voorts van de actie in de mijnstreek, die volgens hem „volko men in strijd was met de wijze, waarop de bona fide vakbeweging in Nederland haar werk doet, zodat voor deze actie in Nederland slechts algemene afkeur werd uitgesproken". „De regering hoede zich er voor, de schijn op zich te laden, dat wilde acties succes opleveren". Stel dat geschiedt wat wij menen dat moet geschieden, na melijk dat aan de lagere ambtenaren als nog recht wordt gedaan, dan zou het er op kunnen lijken alsof dat een succesvol re sultaat is van de agitatie van deze groep. Die schijn dient vermeden te worden". Zij had vermeden kunnen worden, aldus de heer Van Wingerden, als de regering zich beter had gerealiseerd wat haar be slissing voor de hogere ambtenaren voor gevolgen moest hebben. De huren De naaste toekomst zal in het bijzonder de aandacht van het N.V.V. voor het huur- vraagstuk vragen, waarover in samenwer king met de andere vakcentralen opnieuw contact met de regering zal worden opge nomen. „Het kan niet zo blijven doorgaan, dat weiswaar een toenemend aantal wo ningen gereed komt, maar dat daarvoor huren worden gevraagd, die een zodanig deel van het inkomen uitmaken, dat het voor velen eenvoudig onmogelijk is de aangeboden woning te aanvaarden. Wij kunnen niet berusten in een situatie, dat woningen, die voor arbeiders worden ge bouwd, blijven leeg staan, of door anderen voor wie ze niet werden gebouwd, worden betrokken, terwijl onze mensen en vooral de jonge mensen in omstandigheden ver keren, die soms onhoudbaar moeten wor den genoemd", zo besloot de heer Van Wingerden. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, heeft gereageerd op een mening, die in Amsterdam is geuit ten aanzien van de Rotterdamse plannen voor het nieuwe havencomplex „Europoort" op het eiland Rozenburg. Volgens de burge meester had deze mening, die volgens hem beslist niet door het gemeentebestuur van Amsterdam of de Kamer van Koophandel aldaar is geïnspireerd, de strekking te be togen, dat de gehele ontwikkeling van Rotterdam op een vergissing berust, om dat alles wat aan de gang is en met name de aankondiging van het plan „Europoort" fout is geweest, daar Amsterdam over betere en goedkopere mogelijkheden zou beschikken. Zou dit juist zijn, aldus mr. Van Walsum, dan betekent dit dat men zich in Rotter dam zou vermeien in illusies en dat de verwachtingen over de ontwikkeling op een vergissing berusten. De teneur van het Amsterdamse oordeel is te betogen, dat Rotterdam zich druk maakt over een plan, dat 1500 ha beslaat, terwijl in Amsterdam 2500 ha gereed liggen. Wat de toegang van de Amsterdamse haven betreft zou er volgens die mening geen vuiltje aan de lucht zijn: Van 1911 af zou de sluis van IJmuiden als het ware liggen te wachten op schepen van 100.000 ton. Burgemeester Van Walsum wij.de er echter de aandacht op vestigen, dat er 1500 ha in het plan „Europoort" begrepen zijn, omdat er voor een dergelijke oppervlakte gegadigden zijn. Volgens een systeem zijn er plannen ontwikkeld, die reëel zijn en aangepast aan de behoefte van de gegadigden. De burge meester was benieuwd of voor die 2500 ha in Amsterdam ook gegadigden kunnen worden aangewezen. In 1956 arriveerden ruim 21.000 schepen te Rotterdam, 6.837 te Amsterdam. In Rot terdam was in dat jaar het totale goede renvervoer 72.213.000 ton en in Amsterdam 9.700.000 ton. Deze getallen zijn aan sta tistieken ontleend. De afstand, die tussen die cijfers bestaat, zou volgens Amster dam, berusten op een „vergissing". Zo zijn we niet op de goede weg en zo is 'n gesprek tussen Amsterdam en Rotterdam niet te voeren, aldus mr. Van Walsum. Van Rot terdamse zijde is nooit beweerd, dat Am sterdam niet toegankelijk gemaakt zou mogen worden voor schepen van 100.000 ton. Hij herinnerde aan de vliegveld kwestie, waarbij Rotterdam erkend heeft, dat er na de oorlog slechts plaats was voor één luchthaven voor intercontinentale verbindingen. Hij vergeleek de lucht- en zeehavens en hij meende, dat men een zelfde redenering, gebaseerd op de cijfers, kan volgen ten aanzien van de zeehavens. Mr. v. Walsum had er geen bezwaar tegen als een objectief onderzoek naar de kan sen van beide havens zou worden inge steld. Als die commissie jaren zou stu deren zouden beide steden de bus missen. Een wetsontwerp tot wijziging van de salariëring van de leden van de Raad van State is in voorbereiding, met het oog op de voor het rijkspersoneel tot stand ge brachte algemene salarisherzieningen en de verhoging van de salarissen der ho gere ambtenaren. Dit deelt de minister van Binnenlandse Zaken mee naar aanlei ding van het verslag der Tweede Kamer. Met de hieruit voortvloeiende hogere uit gaven is op de begroting reeds rekening gehouden. r Geheel nieuwe serie prachtige scheeps plaatjes van Captain Grant Hier is de nieuwe serie van 180 scheepsplaatjes in natuurlijke kleuren en een nieuw album: „Op de lange deining". Even boeiend als zijn voorganger, even rijk aan interessante wetenswaardigheden. Een kostelijk bezit voor het gehele gezin. 180 plaatjes en 69 pagina's leerzame ontspanning - fris als de zeewind. Rook voortaan Captain Grant! Extra geur - extra fijne smaak - met op de binnenhuis van elk doosje een extra mooi scheepsplaatje. RANT Bestel bij Uw winkelier of vraag het aan bij John Wood Son (Tobacco) Ltd., Postbus 95, Dordrecht. Voeg f. 1.95 aan postzegels bij en het album wordt U franco toegezonden. Ook de eerste serie plaatjes en het eerste album blijven in omloop. Voor ruilmogelijkhedenRuilcentrale „AHOY". Postbus lil, Amsterdam. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Struycken mocht donderdag avond het genoegen smaken de begroting van Binnenlandse Zaken zonder hoofde lijke stemming aangenomen te krijgen. Overigens kunnen de daarbij gehouden debatten hem moeilijk enig genoegen hebben verschaft. Overduidelijk was, dat de Kamer de wijze, waarop hij de verschillende aangeroerde kwesties be sprak, allesbehalve kon bewonderen. Het had er veel van, alsof daa, achter de ministerstafel iemand stond, die de door hem te behandelen stof niet beheerste en die zelfs menigmaal moeite had, hetgeen zijn ambtenaren voor hem op papier had den gezet, op dragelijke wijze voor te le zen. Kennelijk had hij hele passages nog niet eens tevoren gelezen. Vandaar bij herhaling een aanmerkelijk lange adem pauze, gedurende welke hij fluks trachtte ADVERTENTIE Rotterdam. Nederlandse Economische Hoge school. Kandidaatsexamen economische weten schappen: A. Bienfait, Rotterdam: J. Kasbergen, Rotterdam en P. M. Tuynman, Ouddorp. Docto raalexamen P. G. Makking, Rotterdam; F. Ver stoep, Rotterdam: X. van Vuuren, Sleeuwijk. I ponds'verpakking I. 1.20 iltuuim houaud h.v. uuxcuout uetuu» Cleveland (Reuter). In officiële berich ten uit Japan wordt melding gemaakt van een tweede golf van Aziatische griep. Tot nu toe zouden zich driehonderddui zend nieuwe ziektegevallen hebben voor gedaan. Dit meldt de medische dienst van het Amerikaanse leger, die voorts (niet officiële) berichten uit China heeft ont vangen, welke er op wijzen dat zich ook daar een tweede golf begint af te tekenen. Londen, (Reuter). De Londense „News Chronicle" meldt dat de Britse kernproe ven in de Stille Oceaan afgelast moesten worden om de Britse voorraad „brand stof" voor waterstofbommen te sparen. Het blad schrijft dat de voorraad „brand stof" voor de proeven op het eiland Christmas belangrijk is ingekrompen ten gevolge van het ongeluk dat kortgeleden de plutoniumfabriek in Windscale heeft getroffen. In deze fabriek werden „patro nen" gemaakt voor atoom- en waterstof bommen. te overzien, wat men voor hem aan het papier had toevertrouwd. Tijdens de gehele avond heeft de mi nister één werkelijk zeer juiste opmer king gemaakt, namelijk, toen hij er van gewaagde, dat aan een ministerieel leven eenmaal een eind kan komen! Zelf zag hij en dat pleit voor hem de humor van het geval in, getuige het feit, dat hij moest lachen, nadat hij dit gezegd had. Hij moest trouwens wel aanvoelen, dat m n in de Kamer in hoge mate ontevre den over hem was, in het bijzonder ook wegens de manier, waarop hij aanvanke lijk heropening van het georganiseerd overleg omtrent de ambtenarensalaris sen uitsluitend had willen toezeggen met betrekking tot de kwestie van de sala riëring van de laagst bezoldigden. Dit wenste de Kamer tenslotte niet te nemen. Zodoende kwam er bij de replieken een motie-Weijters (K.V.P.) ter tafel, die de bedoeling had ook andere groepen bij dat overleg te betrekken. Voorzichtigheids halve was in de motie nog opgenomen, dat een en ander bekeken zou dienen 'e worden binnen het kader van het alge meen loonbeleid. De heer Blom (P.v.d.A) en diens politieke vrienden wensten wat meer. Zij kwamen met ;en motie die echter bij de ondertekenaren van de mo tie-Weijters, dus ook bij A.R.-C.H.- en V.V.D.-spekers bestrijding ontmoette die bepaaldelijk verlangde, dat de regering bij het georganiseerd overleg voorstel len tot verbetering der salarissen voor al le ambtenaren, uitgezonderd de topfunc tionarissen aanhangig zou maken. Mr Smallenbroek (A.R.) wees er op, dat men aldus principieel zowel de positie van de Kroon als tevens het karakter van het georganiseerd overleg zou aantasten. In zijn dupliek gaf minister Struycken zich echter niet eens de moeite, van enig prin cipieel standpunt ten opzichte van de so cialistische motie blijk te geven. Hij vond haai ongewenst en daarmee basta. Te vens ging hij nu volkomen overstag door zijn aanvankelijk voorgestane beperking omtrent de groep, wier salariëring in het overleg opnieuw aan de orde zou komen, geheel en al te laten varen. Zonder blik ken of blozen slikte hij de motie-Weijters. De winnaar van de Rally van Monte Carlo 1956, de Engelsman Ronnie Adams, heeft ingeschreven voor de 27ste Rally van Monte Carlo, die van 21 tot en met 29 januari 1958 zal worden gehouden. Ditmaal zal Sydney Attard zijn co-equipier zijn. In totaal zullen 95 Britse equipes het maximale aantal Britten dat mag worden ingeschreven op 21 januari aan de on geveer 3000 km lange sterrit beginnen. Bij de RAC (de Britse Automobielclub) waren meer dan 150 verzoeken tot inschrijving binnen gekomen. De winnares van de da- mesprijs van het kampioenschap van Europa groot toerisme, Nancy Mitchell, zal ook ditmaal deelnemen. Van de 95 Britse equipes starten er 56 in Glasgow, zodat 39 Britten een start plaats op het continent verkozen boven die in Glasgow. Wq hebben vandaag een goed begin gemaakt en de aanwezigheid van zoveel ministers van de 17 O.E.E.S.-'anden was zeer bemoedigend," aldus verklaarde de Engelse Paymaster-general Reginald Maudlin. voorzitter van het intergouver nementele comité op een donderdag avond gehouden persconferentie. „Hoe wel wij goed begonnen zijn", zo ging hij voort, „kunnen wij nog geen verslag ge ven over bereikte resultaten." De Franse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, Maurice Faure, heeft een uiteenzetting ge geven tijdens de vergadering, waarin hij de bekende Franse opvattingen ten aan zien van de vrijhandelszone nog eens onderstreepte. De Franse staatssecreta ris was heel duidelijk en ondubbelzinnig in zijn beschouwingen, aldus Maudling. De voorzitter van het intergouverne mentele comité zei verder, dat tijdens de bijeenkomst van donderdag vooral het vraagstuk der contingenten en tarieven ter sprake is gekomen. Maudling zeide niet te verwachten, dat de agenda van vijf categorieën problemen, met in totaal 48 vragen, die door hem werd opgesteld, op deze conferentie, welke tot zaterdag zal duren, in haar geheel behandeld zal kunru worden, maar hij meende, dat voor einde november een nieuwe bijeen komst gehouden zal kunnen worden, aan het einde waarvan hij hoopte dan tot een afgerond geheel der problemen te kun nen komen. Maudling. verklaarde, dat er drie soor ten vraagstukken zijn: ten eerste die voor welke onmiddellijk een oplossing gevon den kan worden, vervolgens die waarover van gedachten zal moeten worden gewis seld, en een derde groep, waarvan de' oplossing veel tijd zal vergen. Ook kun nen de problemen gesplitst worden in zui ver technische, die een essentieel deel van iedere vrijhandelszone uitmaken, en problemen die besproken moeter worden omdat zij van wezenlijk belang zijn voor ieder land afzonderlijk. Veel landen moe ten hun standpunt reserveren, totdat zij een beeld van het geheel der problemen hebben gekregen, die met de vorming van een vrijhandelszone verband houden. In tussen, aldus minister Maudling, zullen zij ook de publieke opinie duidelijk moe ten maken wat de vrijhandelszone nu eigenlijk is. De onderhandelingen tussen 17 landen blijken echter vrij gecompli ceerd te zijn. Maudling merkte verder nog op, dat Engeland er nog steeds naar streeft, voor het inwerkingtreden van de vrijhandelszone, hetzelfde tijdsprogramma te gebruiken, als dat voor de Europese Economische Markt der zes opgesteld. Beste cocktail. In Krasnapolsky te Amsterdam is de wisselbeker, eerste prijs, van de door de Nederlandse Bartenders club georganiseerde zevende nationale cocktailcompetitie uitgereikt aan de bar keeper van „Britannia" uit Vlissingen, de heer C. van Duyn, voor diens cocktail „golden witch". De kampioenscocktail van dit jaar „Golden Witch" is als volgt samen gesteld: een derde deel strega, een derde deel bacardi rum, een zesde deel amer picon en een zesde vermouth-wit. Zwaardere straf. Een 48-jarige Hil versummer die door de rechtbank was ver oordeeld tot een boete van f 300 wegens roekeloos rijden en die tegen dit vonnis in hoger beroep was gekomen, is door het gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand en een boete van f 500. Hij had vorig jaar bij Uithoorn een 19-jarige jon geman, die naast zijn defecte auto stond, aangereden met het gevolg dat een gedeel te van diens voet geamputeerd moest wor den. Tegen nonchalance. De Amsterdamse politie gaat een actie voeren onder het motto „de gelegenheid maakt de dief, biedt dus geen gelegenheid".. Het is namelijk gebleken, dat zeer vele misdrijven voortko men uit nonchalance van het publiek, dat huissleutels onder matten voor woningen neerlegt, touwtjes door brievenbussen doet en auto's niet goed afsluit. De politie wil boekjes verspreiden, waaruit men kan le ren op welke wijze men zijn eigendommen kan beveiligen en waarin het publiek op zijn nonchalance wordt gewezen. Te vroeg. Tot twee maal toé is een raadsvergadering in de gemeente St. Jan steen (Zeeuwsch Vlaanderen) niet door kunnen gaan, omdat de raadsleden wei geren om negen uur des morgens bijeen te komen. In St. Jansteen wordt veronder steld dat de raadsleden tot hun weiger achtige houding zijn aangezet door een correspondent van een streekblad, die, doordat hij onderwijzer is, niet de vroege raadszitting kan bijwonen voor het schrij ven van zijn zeer puntig gestelde raadsver- slagen, die meestal weinig instemming ge nieten bij B. en W. Overstuur. Aan de Brunninksweg in Hengelo zijn twee tot één woning omge bouwde autobussen uitgebrand doordat een driejarig kind een petroleumkacheltje omver wierp. Het kind vluchtte naar de moeder, die, volkomen overstuur, in plaats van naar een nabijgelegen boerderij waar telefoon is, naar de binnenstad van Hen gelo fietste om haar man te waarschuwen, die daar werkzaam is. Toen de brandweer uiteindelijk werd gealarmeerd, was het autobussenhuis uitgebrand. De inboedel ging geheel verloren. ADVERTENTIE RUSSISCHE TENNISSERS. Volgens een bericht van de Moskouse correspondent van de „Daily Mail" zullen volgend jaar Russische tennissers deelnemen aan de Wimbledon-kampioenschappen, voor de eerste keer in de geschiedenis van dü toernooi.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3