Een miljoen ex-Palestijnen tegen Hoessein en zijn Bedoeinen Anglo-Amerikaanse wapens in Tunesië aangekomen r Van dag tot dag j STOOMKETEL ZONDER VEILIGHEIDSKLEP Amerikaanse suikeroom: „Laat maar zitten als de Jordaanse jaarrekening, komt Übv.meijev JAPONNEN Franse ambassadeur in Tunis deed Bourguiba „belangrijke voorstellen ^Praatótoel GROTE HOUTSTRAAT 16 Wollen wevenit Vleesloze dagen Belangengemeenschap Afgedwongen rust De ontwapeningskwestie UNO-Assemblee steunt Westelijke voorstellen Garcia weer president van de Philippijnen Jeugdig en fris als een meisjewijs als een vrouw, zó is „Margriet*. 0/5 de Plaatsbespreken voor reis naar de maan «s* N tt ÏBadfris» voeten I voor perfecte voethygiëne VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 3 Was de kwestie-Algerije er oorspronke lijk een, die voornamelijk Frankrijk en zijn overzeese provincie aanging en waarover de rest van de wereld geheel vrijblijvend kon oordelen, thans is de zaak op zeer spectaculaire wijze in het grote kansspel der machtsverhoudingen betrpkken. De nieuwe Franse regering, die blijkbaar nog altijd de illusie koestert een statuut voor Algerije te ontwerpen, waar de Assemblee het mee eens zal zijn, heeft Washington doen weten, dat zij het als een breuk met de Atlantische solidariteit zal beschouwen, indien Amerika wapens gaat leveren aan Tunesië. Want Frankrijk, dat er zelf geen been in ziet zich in de strijd tegen de Algerijnen mede van Amerikaans wapenmateriaal te bedienen, dat voor zijn eigen verdediging bestemd is, koestert de vrees, dat Tunesië wapens met een dergelijke bestemming ook voor andere doeleinden zal aanwen den. En blijkbaar verhindert het provin ciale belang, dat Frankrijk aan de overzijde der Middellandse Zee met stalen vuist be hartigt, een juist inzicht in de wereldver houdingen. Tunesië heeft bij monde van zijn zeer betrouwbare leider Bourguiba het Westen gekozen. Men heeft hem de afgelopen maand met bewondering gadegeslagen* bij zijn pogingen het gesprek tussen Algerij nen en FranSen weer op gang te brengen, soms op gevaar af zijn eigen relaties met zijn buurman te bederven. Bijvoorbeeld .toen hij er bij de leiders van het Bevrij dingsfront op aandrong niet meer de vol komen onafhankelijkheid als voorwaarde te stellen voor onderhandelingen met Frankrijk. De zaak is echter muurvast blijven zitten, zowel aan de zijde der Al gerijnen als aan Franse zijde. Dat Bourguiba verklaard heeft ook Rus sische wapens te zullen accepteren en dat nog wel ongeveer tezelfdertijd met zijn aanhankelijkheidsverklaring aan het Wes ten, kan moeilijk anders worden uitgelegd dan als een poging om de Verenigde Sta ten tot een positiekeuze te dwingen nog vóór de zaak in de Assemblee van de UNO komt. Er zo heeft Bourguiba in een oogwenk de hele Atlantischewereld in beroering gebracht. De spanningen die thans tussen Frankrijk en Amerika zijn ontstaan zullen ook de andere leden der Atlantische Ge meenschap tot een keuze gaan dwingen. Daarbij zal mede in de overwegingen moe ten worden betrokken, dat Bourguiba lie ver de Fransen in Algerije confronteert met wapens, die ze zelf óók hebben, zodat het een Westelijke aangelegenheid blijft, dan met materiaal van Oostelijke herkomst. Want dan komen ér ook altijd instructeurs en technici mee. En mogelijk ook nog vrij willigers; zoals in Korea. (Van onze reisredacteur) AMMAN, november Wekken de Arabische landen bij u nog gedachten aan edele bedoeïenen, sjeuks en galoppades in de woestijn dan kunt u, wanneer u voortmaakt, nog net even in Jordanië terecht. In dit Hasjemitische koninkrijk, dat zij aan zij ligt met het uitdagend moderne Israel, zwerven de Beni Sachr en andere tanige, donkere nomadenstammen nog steeds met hun zwarte geitenharen tenten door de geschroeide woestijnen, vol hooghartige minachting voor de twintigste eeuw en voor ieder modernisme, óók Arabisch modernisme. Zij zweren trouw aan de kleine koning Hoessein en hun zonen dragen de „battle- dress" naar Brits model en de rood-wit geblokte hoofddoek, „kefiyah" geheten, van wat eens Glubb Pasja's Arabisch Legioen was en nu het Jordaanse leger heet. Dat is wel nodig ook, want de 23-jarige koning Hoessein, afstammeling van de profeet Mohammed, die overigens meer belangstelling heeft voor sportwagens en straaljagers dan voor vurige hengsten en kamelen, heeft het niet zo gemak kelijk. Hij vervloekt vermoedelijk in stilte de gulzigheid van zijn grootvader Abdoellah, die voor zijn trouwe vazaldiensten van de Britten het koninkrijk Transjordanië cadeau kreeg, een deel van groot Syrië, dat na de eerste wereld oorlog door de Britten en Fransen gelijk een verjaarstaart in stukken werd ge sneden. Abdoellah was daar niet tevreden mee en breidde na aparte onder handelingen met de oorlogsmoede Israeli's in 1948 zijn woestijnrijk uit met een stuk voormalig Palestina op de westelijke oever van de Jordaan. En nu zit Hoes sein met zijn vier paleizen in Amman, de stad op de zeven heuvels, met de brokken. In een van onze afleveringen van „Erbij" van enige tijd geléden hebben wij ruim aandacht geschonken aan de resul taten van de Internationale Kinderwed strijd 1955, die verbluffende resultaten uit alle hoeken der wereld opbracht aan teke ningen, schilderijen en geschreven schet sen resultaten die de volwassene in meer dan een opzicht versteld moeten doen staan. Deze wedstrijd, georganiseerd door India, toonde ondubbelzinnig aan hoe de beeldende talenten van de hedendaagse jeugd een geëvolueerde instellingen tegen over het leven vertolking kunnen geven, waarin de grote veranderingen van de twintigste eeuw zich weerspiegelen. - De neiging tot het nonfiguratieve, de moderne kleurenleer, de afdwaling in het onbekende land der psyche en de herken ning van het figuur als een patroonelement in de artistieke vormgeving spreken alle duidelijk uit het beeldende werk der kin deren, dat daardoor een treffende profetie vormt van de kunst van morgen. Deze profetie is door volwassenen moei lijker te geven, doch nog moeilijker te ver staan en te aanvaarden. Doch het kind van onze tijd heeft met de tekortschieten de inzichten der volwassenen in de groot heid van komende tijden niets van doen. Het volgt zijn licht, dat schijnt aan een verdere einder dan die der grote mensen. En nu willen wij enkel de pedagogen en andere volwassenen, die hun taak gevonden hebben in 't leiden van kinderen, de raad geven zich te verdiepen in de resultaten van de visie der kinderen, zoals de Indiase regering die heeft neergelegd in een dik boek vol reprodukties. Want het komt ons voor de dagelijkse ervaring leert het dat op de scholen vaak te zeer een artis tieke uiting en visie van het kind worden verlangd, die verleden tijd voor hen is. Onderwijzers en docenten zullen zich de moeilijke taak moeten stellen, zich los te maken van hun eigen erfenissen en zich goede leerlingen van hun leerlingen te tonen. De artistieke vorming der kinderen wellicht kunstenaars van morgen eist dat. Wij moeten daarvoor zwichten. ADVERTENTIE RUIME SORTERING Hoessein erfde namelijk van zijn licht- krankzinnige vader Tallal een rijk, waar van de bevolking verdrievoudigd was. Zijn onderdanen zijn niet meer alleen wat twis tende Bedoeïenenstammen. Er zijn een half miljoen Palestijnse boeren bijgekomen, die uit hun hutten op de heuvels verbitterd naar de vlakte staren, waar Israëlische tractors hun voormalige landerijen om ploegen. En in vijfentwintig stinkende kampen, die als zweren in het onwezenlijke maanlandschap van de vlakte van Jericho liggen, hokken nog eens een half miljoen berooide Palestijnse vluchtelingen, in wier door de haat verziekte breinen nog maar één wens gloeit: terug naar Palestina. Zij zijn bereid daartoe met de duivel in zee te gaan. Ware het niet dat Hoessein's Bedoeïenen hun arrogante minachting uitstrekken tot iedereen, die in een huis woont, al is het maar een van de stank walmend krot in een vluchtelingenkamp, Jordanië zou reeds in Syrië zijn opgegaan. Dat dit Hasjemi tische koninkrijk nog bestaat, is trouwens toch een wonder, want het heeft nauwelijks inkomsten. De voornaamste peutert het uit het toerisme naar de heilige plaatsen in Jeruzalem, waarvan het de helft, de oude stad, in handen heeft kunnen houden. De buitenlandse bezoekers, die zich in de kerk op de Calvarieberg door zwetsende gidsen en naijverige twistende priesters van een half dozijn verschillende kerkelijke gezind ten (zij knijpen soms stiekum eikaars kaar sen uit) het geld uit de zak laten kloppen, brengen drieëneenhalf miljoen dollar per jaar het land binnen. Dat is ruim twee dollar per hoofd van de bevolking. Op de luttele plaatsen waar een stroompje water de grimmige woestijn aan het lachen kan maken, wordt schriele landbouw be dreven. Maar meer dan de helft van het graan en bijna al het vlees moet worden ingevoerd. Er zijn dan ook twee vleesloze dagen per week, waarop de restaurants broodmagere konijntjes of mottig gevogelte ter tafel brengen. Maar ja, de UNRWA (United Nations Relief and Works Agency) houdt-de refugees in het leven op 1500 ca lorieën per dag. Er is een heel klein beetje bijzonder lichte industrie. Men delft fos faat, maar tegen de tijd dat die in Beiroets haven wordt ingescheept, is tijdens de winning en driemaal overladen de helft daarvan al door de droge woestijnwind weggeblazen. Vroeger heeft men uit de Dode Zee potas gewonnen, maar nu is men vergeten hoe dat ook weer moest. Derhalve heeft Jordanië een suiker oompje nodig. Vroeger sprong Groot-Brit- tannië bij door het Arabisch Legioen te betalen (nog steeds schrokt het leger 56 percent van de begroting op). Maar toen Hoessein in een vertwijfelde poging popu lariteit te winnen bij zijn ex-Palestijnse onderdanen, Glubb de deur wees, liep die subsidie snel af. Van de drie Arabische staten, die hulp beloofden, is alleen koning Saoed zijn belofte van vijf miljoen dollar per jaar nagekomen. Nu zijn het de Ameri kanen, die a raison van 25 miljoen dol lar per jaar het bekende „laat maar zit ten" gebaar maken, wanneer de rekening op tafel komt. Op voorwaarde natuurlijk dat Jordanië zich onder de vaandels van vrijheid en democratie schaart en niet meedoet aan de immorele neutralisten streken van Cairo en Damascus. Het lij'-t een schappelijke prijs, maar helaas werpt de donkerogige Jordaanse uit de Amerikaanse harem ongeoorloofde knipoogjes naar buiten. Want de Jorda- niërs, arm als de mieren, doen dapper mee aan het Arabisch nationalisme. De ex- Palestijnen lonken naar Nasser en de Sy- riërs met wie zij zich één voelen. Maar omdat de linkse, met de Sovjets flirtende jonge effendi's uit Cairo en Damascus moeilijk tot de mcnarchisten kunnen wor den gerekend, zoeken Hoessein en zijn Be doeïenenstammen, wier trouw overigens doorgaans aan de meest biedende toevalt, steun bij de Iraakse en Saoedische ko ningshuizen en de Libanese kooplieden, in een belangengemeenschap van nette he ren tegen het rode gespuis. Middelerwijl schelden zij elkaar wederzijds de huid vol wegens verraad aan „Al umma al Arabia", de Arabische natie. Sinds in april van dit jaar de Palestijn se meerderheid onder leiding van de toen malige stafchef een mislukte poging deed om Hoessein een beentje te lichten en Jordanië bij Syrië in te lijven, heeft de kleine koning besloten dat het nu maar eens uit moest zijn. Het parlement is bui ten functie want een deel der afgevaar digden zit in de gevangenis en een ander deel in Syrië, zodat er geen quorum voor handen is, en de staat van oorlog is afge kondigd. Dat betekent dat het leger om de vijf mijl uw auto aanhoudt en door zoekt, uw papieren controleert en wan trouwig uw elektrisch scheerapparaat voor een tijdbom aanziet. Dat betekent dat u gefouilleerd wordt wanneer u het post kantoor of eén regeringsgebouw binnen gaat, dat er buiten de steden een avond klok is ingesteld van vijf tot vijf, dat com munisten, of gemakshalve zo genoemden, achttien jaar en bezitters van automa tische wapens automatisch de doodstraf krijgen. Het beduidt dat de koning zich nauwelijks meer in het openbaar ver toont en dat wanneer men op een tuin feest in het paleis een voetzoeker af zou steken, de koning, de Amerikaanse am bassadeur Mallory en de gasten terstond met getrokken pistolen klaar zouden staan. Mallory beschouwt zich als de ongekroon de koning en helpt het land regeren door een aantal schatrijke landeigenaren zoals de Majjal-i's en hun politieke vrienden zoals de Rifais. Een van de laatsten, Sa- mir Pasja, de waarnemend premier, zo Koning Hoessein van Jordanië, die gisteren zijn 23ste verjaardag vierde. lang als het duurt, een kleine, slimme man, die het naar men zegt prettig vindt gehaat te worden, zei tegen mij: „In feite is de toestand volkomen normaal. Alles is rustig".' Rustig is het inderdaad: de uitzinnige menigten die op gezette tijden schreeuwend met messen en knuppels Amman op stel ten plachten te zetten, houden zich wrok kend koest en begraven hun uit Syrië binnengesmokkelde wapens wat beter. De regering is er zelfs in geslaagd enige „spontane" pro-royalistische demonstra ties te organiseren. Maar normaal? Zeker niet normaler dan een stoomketel met een dichtgeschroefde veiligheidsklep. De Egyptische beschuldigingen dat Hoessein met de Israeli's zou hebben ge- pacteerd, zijn belachelijke leugens. Maar wat moet men de venijnige Syriër tegen werpen, die zegt: „Een aantal reactio nairen prostitueren Jordanië ten behoeve van de vrijheidslievende Amerikanen? Lang leve het zelfbeschikkingsrecht der vrije naties. Jordanië is voor jullie echt een bondgenoot om trots op te zijn". NEW YORK (UP) De Algemene Ver gadering der UNO heeft heden met 56 tegen 9 stemmen, by 15 onthoudingen, een resolutie aangenomen, waarin een lans gebroken wordt voor nieuwe ontwa peningsbesprekingen en waarin het Wes terse ontwapeningsvoorstel wordt aange wezen als een basis voor een overeen komst. Canada en Japan hebben vandaag in de Algemene Vergadering der UNO een resolutie ingediend, waarin voorgesteld wordt de ontwapeningscommissie met tien leden aan te vullen. Deze zet is gedaan om te voorkomen dat Rusland zijn bedreiging om verdere ontwapeningsbesprekingen te boycotten, indien de samenstelling van de huidige 12-landen-commissie niet wordt gewijzigd, ten uitvoer zal brengen. De vergadering aanvaardde donderdag eenstemmig een resolutie waarin verster king en uitbreiding van de wetenschap pelijke commissie inzake atoomstraling irden bepleit. De uitslag van de stem ming was 81 voor, niemand tegen. De Rus Koeznetsov beklaagde zich er over, dat „in de Verenigde Staten, Enge land en Frankrijk, een zelfs zo grootse en vreedzame prestatie als het lanceren van twee satellieten in de ruimte door oor logszuchtige kringen werd gebruikt om de oorlogshysterie aan te wakkeren." India diende opnieuw een resolutie in in de assemblee, waarin aangedrongen werd op opschorting van proeven met kern- en thermonuclaire wapens en op de o richting van een wetenschappelijk- technische commissie, die belast zal wor den met de taak „een toepasselijk systeem uit te werken voor het uitoefenen van de controle in alle betrokken gebieden opdat inderdaad geen proeven meer zullen wor den genomen." Deze resolutie was verleden week in de politieke commissie verworpen met 38 tegen, 22 voor en 20 onthoudingen. MANILLA (UP) In de presidentsverkie zingen op de Philippijnen heeft de kandi daat van de Nacionalista-partij, Carlos P. Garcia, volgens voorlopige uitslagen 1.033.629 stemmen behaald tegen de kandidaat van de liberalen, Jose Yulo, 717.354. Manuel Manahan van de pro gressieven, Claro M. Recto van de natio nale burgerpartij en Anomnia Quirino, die zich persoonlijk kandidaat heeft gesteld, kregen respectievelijk 565.944, 258.248 en 47.346 stemmen. In de strijd om het vice-presidentschap hebben de liberalen de overwinning op de Nacionalista-partij behaald. De liberale kandidaat, Diosdado Macagapal kreeg volgens voorlopige tellingen 1.109.839 stemmen, tegen Jose B. Laurel van de Nacionalista 833.269. ADVERTENTIE Niet voor niets is „Margriet* reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! (Van onze correspondent in Parijs) De lichte wapens, voornameiyk gewone geweren en mitrailleurs, waarover sedert gisteren een nieuw en ernstig diplomatiek incident tussen Parijs enerzijds en Wash ington en Londen anderzijds is uitgebro ken, zyn vanmorgen per vliegtuig in Tu nesië aangekomen. De Franse regering heeft vannacht nogmaals een krachtig pro test doen horen in de Anglo-Amerikaanse hoofdsteden en vandaag zal premier Felix Gaillard over deze kwestie een officiële verklaring afleggen voor het parlement. Morgen vertrekt bovendien de minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, naar Washington een reis, die overigens al eerder was voorzien en dinsdag aan staande zal hy door zy*n collega Foster Dulles in speciale audiëntie worden ont vangen. Pineau heeft gisteren in de kamercom missie van Buitenlandse Zaken gezegd, dat Frankrijk had voorgesteld Tunesië zélf van de nodige wapens te voorzien op voorwaarde echter het gebruik ervan te mogen controleren, opdat die wapens niet in de handen van de Algerijnse fellagha's zouden vallen. Die conditie was door de Tunesiërs echter niet aanvaard. ff Er worden intussen in een deel van de Franse pers zware verwijten geuit aan het adres van Amerika en Engeland, die zich onvriendschappelijk en erger tegen over Frankrijk zouden hebben gedragen. In september reeds hadden de Amerikanen Parijs te kennen gegeven, dat zij wilden voorkomen, dat Bourguiba zich bij Egypte of zelfs bij de Russen van wapens zou gaan voorzien. Door de jongste, langdurige regeringscrisis in Parijs, waarvoor te Washington bijzonder weinig begrip kon worden opgebracht, moest het diploma tieke overleg inzake de bewapening van Tunesië echter worden stopgezet. De ont wikkeling der internationale gebeurte nissen hield met de Franse crisis echter geen halt en zo brak thans deze week het moment aan, dat Washington en Londen allang hadden bepaald om eindelijk han delend op te treden. Zonder Amerika en Engeland bij voorbaat nu met alle ge weld schoon te willen wassen, moet toch zeker worden vastgesteld, dat de hoofd schuld van de diplomatieke crisis, die tussen die beide landen en Frankrijk is uitgebroken, schuilt bij de Franse parle mentariërs, die voor de werkelijke be langen des lands nog altijd met blindheid schijnen te zijn geslagen. WASHINGTON (UP) De Tunesische ambassadeur in Washington, Mongi Slim. heeft donderdag Frankrijk uitgenodigd om zijn land, tezamen met de Verenigde Sta ten, Engeland, van wapens te voorzien. De ambassadeur deed dit na afloop van een onderhoud met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, toen hij zich met verslaggevers onderhield. Het onderhoud met Dulles had plaats op verzoek van de Amerikaanse minister. Slim deelde voorts mede, dat zijn re gering reeds me België en Italië onder handelingen heeft geopend voor de leve ring van nog meer# geweren. Tunesië zou enkele duizenden geweren nodig hebben, genoeg om het Tunesische leger van 4.000 man te bewapenen. Slim legde er de na druk op, dat de wapens gebruikt zouden worden voor de binnenlandse veiligheid en voor zelfverdediging tegen agressie of aanvallen van buitenaf. TUNIS (UP) Dc Franse ambassadeur in Tunesië, Georges Gorse, heeft donder dag een bespreking gehad met president Habib Bourguiba en volgens goedingelich- te zegslieden heeft Gorse hem „belang- ryke voorstellen" gedaan. Niemand kon echter vertellen wat deze voorstellen inhouden. Gorse vloog donderdagavond naar Pa rijs in een vliegtuig, dat de gehele dag voor zijn vertrek had gereed gestaan. Vol gens de zegslieden had hij op het ant woord van Bourguiba op de voorstellen gewacht. Bourguiba heeft intussen zijn wekelijks radio-praatje tot de natie uitgesteld tot hedenavond. PARIJS (UP) De socialistische sena tor Moutet, die deel uitmaakt van de Franse delegatie op de conferentie van Lachen Het gekke is dat wij aan die kunstmanen alweer gewend zijn. Ik heb nergens gele zen dat ze ergens zijn neergekomen en evenmin dat zij uit elkaar zijn gespat noch dat zij in de eindeloze leegte waar de menselijke geest niet toe reiken kan, zijn opgegaan. Zij draaien, naar ik veronderstel, dus nog altijd om de aarde met een vaart en een toewijding een mijns inziens betere zaak waardig, maar u en ik zitten weer aan de preisoep, de lamscoteletten en de bavarois a la madame de Maintenon alsof er niets gebeurd is. U en ik zijn alweer aan die dingen gewend en als wij morgen zouden vernemen dat er weer twee zijn bijgekomen, die ook om ons heen biepen, dan zouden wij daarvoor onze rolpens niet laten koud worden. Zo is dat nu eenmaal met de mens: eerst een reuzedrukte vanwege het grote nieuws en breed-uit daarover palaveren en stuk ken schrijven en dan geraken wij eraan gewend en trommelen wij ongedurig met de vingertjes op het tafelblad als iemand er een boom over gaat opzetten. De heer Kroesjtsjev heeft, waarschijnlijk terecht, gezegd dat mensen van vlees en bloed het eventuele geweld van zo hoog niet kunnen bestrijden. Met andere woor den: alle verdedigingsmiddelen die wij tot nu toe hebben verzameld, zijn met één slag verouderd en nutteloos geworden; niette min varen de oorlogsvloten over de zeven zeeën en gieren de straaljagers over onze hoofden: niettemin toeven een paar maal tien miljoen jongelieden in de kazernes der wereld en blijven de soldaatjes op schild wacht staan voor de buskruitjkiagazijnen. HOE ZIT DAT NU EIGENLIJK? U en ik betalen per jaar honderden mil joenen guldens aan de heer Hofstra opdat deze ze dóór zal geven aan maarschalk Staf. Is dat nog ergens goed voor? Zouden wij die centen niet beter kunnen besteden aan nuttiger doeleinden? De helft van de wereldbevolking is ondervoed en bovendien analfabeet. De HELFT! Hoe lang kunnen hoeveel Indiajers op de voorraad rijst leven die ge kunt krijgen voor het geld dat één straaljager kost? En hoeveel leesplankjes gaan er in één krui ser? Wat zullen ze later om ons lachen als ze lezen dat de mensen nog op de binnen plaats van de kazerne marcheeroefeningen deden, toen het biep-tijdperk reeds zijn intrede had gedaan! Elias Een reisbureau in Hillegom heeft, in navolging van Amerikaanse en Engelse reisbureaus en als eerste voor ons land, de mogelijkheid geopend plaats te be spreken voor een reis naar de maan. j Alle vaste relaties van het reisbureau hebben hiervoor een circulaire ontvan- gen. En intussen hebben zich al enige aspirant-maanreizigers aangemeldTe- j gen een bedrag van vijf dollar of de f tegenwaarde daarvan wordt men op een wachtlijst geplaatst. Men ontvangt dan een voorlopig boekingsbewijs met Ne. j derlandse of Engelse tekst. Het reis- bureau verwacht vele Amerikanen, die volgend jaar de bloembollenvelden be- j zoeken, te kunnen inschrijven. Wie bevreest is, dat de eerste raket naar de j maan spoedig volgeboekt zal zijn, moet 8 zich wel haasten. 8 QOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOC Expositie in Delft. Van 23 november tot 17 december zal in het stedelijk mu seum „Het Prinsenhof" in Delft een ten toonstelling worden gehouden van werk van leden der afdeling beeldende kunst van de vereniging voor schone kunsten „Delftse Kring". De expositie omvat schil derijen, aquarellen, tekeningen, beeldhouw werken en ceramiek. Werk van Kujjper. Van 16 novem ber tot 2 december worden bij „Felison" in IJmuiden werken van Jacob Kuijper ten toongesteld. ADVERTENTIE parlementsleden uit de vijftien NAVO- landen te Parijs, noemde het Amerikaans- Britse optreden „een onvriendelijke daad", die waarschijnlijk „ernstige gevolgen" zal hebben. Hij zei, dat verschillende leden van zijn afvaardiging overwegen om de kwestie in de verschillende commissies van de conferentie aan de orde te stellen. LONDEN (Reuter) Frankrijk heeft vrijdag krachtig bij Engeland geprotes teerd tegen de Britse leverantie van klei ne wapens aan Tunesië. Dit is uit gezag hebbende Franse bron te Londen verno men. In Tunis zijn vermorgen twee vliegtui gen met wapens uit Engeland aangeko men. Over de aard van deze wapens wordt de grootste geheimhouding in acht genomen. Een persfotograaf die een foto nam van de Britse toestellen is door de politie gearresteerd. Zijn film is vernie tigd op verzoek van de Britse ambassa de.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5