Zeven kilometer lange viaducten en bruggen schakel van om en over wegen, het IJ Bouw in recordtijd dankzij mechanisatie; kosten: vijftig miljoen gulden BIJ DE BRUGGENBOUWERS VAN SCHEL LINGWOUDE jr VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 5 Betonfabriek Twijfel ST. NICOLAAS fi NELL HERBERT T unneldépit? Schellingwoude Ru we pijnlijke handen? Kloven? De prijzen van radio- en televisietoestellen de Amsterdamse havens met hun mast bos van kranen zijn blik gevangen, ter wijl rechts de meeuwen klapwieken, rond de zeilen van een Urker kotter op het IJselmeer. Tezamen met deze impo sante brug kan men zich geen Hollandser landschap voorstellen. HET zal ook wel deze omgeving zijn, die de mensen van de Directie Bruggen van Rijkswaterstaat straks met weemoed afscheid zal doen nemen van dit karwei. Maar het is ook de teamgeest, welke hen één heeft doen zijn in de oplossing van tal van moeilijkheden bij de voorberei ding en de uitvoering. En hoewel ze kun nen tekenen en rekenen als de beste, hoe wel ze rapporten en artikelen kunnen schrijven, adviezen opstellen en onder handelingen voeren, geven ze boven de De overbrugging van het Buiten IJ met de ranke stalen boogbrug en daar achter de dubbele basculebrug in ge opende toestand voor het doorlaten van een Urker kotter. Aan de overzijde ligt Schellingwoude. (Van een onzer redacteuren) WANNEER op zaterdagmorgen 30 november de minister van Verkeer en Waterstaat de zesentwintighonderd meter lange keten van viaducten, bruggen en wegvakken tussen de Zeeburgerdijk en Schellingwouderdijk in Amsterdam met het daarbij passende officiële vertoon voor het verkeer geopend zal hebben verklaard, zullen een paar ingenieurs en tech nische ambtenaren van de Directie Bruggen van de Rijks waterstaat alle feestvreugde ten spijt, zich een tikje ontheemd voelen. Tenminste wanneer men ze niet heeft vergeten uit te nodigen, want bij dergelijke gelegenheden wordt er meestal meer gelet op hen die het „beleid" vertegenwoor digen dan op hen die dat beleid tot werkelijkheid hebben gemaakt. DE WERKELIJKHEID: in dit geval de nieuwe oever verbinding over het IJ, welke het verkeer tussen midden- en oost-Nederland en Noordholland ten noorden van het Noordzeekanaal de Amsterdamse binnenstad en de IJponten kan doen mijden. DE WERKELIJKHEID: 32.000 kubieke meter beton, meer dan zeshonderd ton hardstaal, 2600 ton normaal wapenings- staal, 271 HB-palen met een totale lengte van 5100 meter voor de fundering van de pijlers en de kelders van de dubbele basculebrug over het Buiten-IJ, 630 balken in voor gespannen beton, 1750 ton constructiestaai, 33.000 vierkante meter asfaltbetonverharding. DE WERKELIJKHEID: 665.000 kubieke meter opgespo ten zand voor de baan van de door Publieke Werken van Amsterdam aangelegde noordelijke toegangsweg, 260.000 kubieke meter droog zand voor rekening van Rijkswaterstaat, 425.000 kubieke meter droog zand voor rekening van de gemeente Amsterdam voor liet wegvak 'tussen Schelling woude en Nieuwendam en voor de wegaanleg op Zeeburg. DE WERKELIJKHEID: de zorgvuldige overbrenging van de 28.000 graven van de Israëlitische begraafplaats aan de Insulindeweg naar Muiderberg. DE WERKELIJKHEID: de totstandkoming van deze in totaal zeven kilometer lange verbinding tussen Nieuwendam en Zeeburg in minder dan drie jaar, want pas op 7 januari 1955 viel de beslissing over het gevolgde tracé. Dat kon slechts bereikt worden door middel van een in de bruggen bouw nóg niet eerder toegepaste mechanisatie en standaar disatie, waardoor niet alleen een belangrijke tijdsbesparing, maar ook een niet te versmaden financiële bezuiniging kon worden verkregen. DAAROM moet men er begrip voor hebben, dat de „betonknotsen", zoals de technici van de Directie Bruggen zich met gezonde zelfspot gaarne noemen, zich wel eens ergeren aan de ijver waarmee administratie en verificatie soms uitge rekend de details van zo'n gigantisch werk onder haar critische loep nemen. Man nen, die ten bate van de gemeenschap vaak in een ogenblik een beslissing moe ten nemen over uitvoeringsmogelijkheden worden wel eens gekapitteld over reke ningen en declaraties welke in vergelij king daarmee futiliteiten betreffen. Daar aan raken de ingenieurs en technici in overheidsdienst echter wel gewend: het is nu eenmaal gemakkelijker over de bo men dan over het gehele bos te praten en zo kunnen een bluts in de leuning van de Schellingwouderbrug of de ongedachte oerspectieven welke de roostervormige traptreden kunnen bieden aan degenen die daarop uit zijn eerder de aandacht trekken van de belangstellende leek dan de vernuftige constructiemethoden welke werden toegepast. WAT de bruggenbouwers van Schel lingwoude meei aan het hart gaat, is de wijfel aan de doeltreffendheid van de nieuwe verbinding. Men hoort die nogal nens uitspreken door mensen, die argwa nend kijken naar de ruime boog welke in een soort accoladevorm om Amsterdams oostelijke flank moet worden beschreven. Het is waar: de weg naar de Schellingwou- der brug is noch aan de noordelijke, noch aan de zuidelijke oever bijster overzich telijk. Een duidelijke bewegwijzering is een noodzakelijke voorwaarde voor de aantrekkingskracht van de nieuwe route. De derde IJ-pont in Amsterdam bijvoor- ADVERTENTIE VOOR v» <<f FOTO-ATELIER Lange Veerstraat 11 Tel. 11178 Gouden slagerring. In Utrecht is de gouden slagerring 1957 uitgereikt aan de /eer H. van Dam uit Zutphen, die zijn [..i'odukt goulasch bekroond zag. De gouden r.ng is een jaarlijkse prijs voor het beste slagersprodukt, beschikbar gesteld door de Gelderlander vakpers en de federatie van slagerspatroons. De federatie schonk aan de winnaar bovendien nog een geld prijs. Er waren ruim vijftig inzendingen. beeld heeft maandenlang niets te doen gehad, omdat het publiek van het bestaan van die mogelijkheid niets afwist. Maar de A.N.W.B. heeft beloofd de jongste weg „om de Noord" tijdig op haar richting borden te vermelden, terwijl Rijkswater staat zijnerzijds een vouwblad zal uitge ven. Zeker: via Schellingwoude moet men zeven kilometer langer rijden dan via een van de IJponten. Zeven kilometer of tien minuten. Uit de richting Utrecht behoeft men echter slechts één stoplicht te pas seren, uit de richting van het Gooi geen enkele. Stel daar nu eens de race van rood-tot-rood-licht dwars door 's lands hoofdstad tegenover, door een eindeloze reeks flessenhalzen. Om tenslotte voor een pont uit te komen, waar men één of meer kwartjes heft ter bekostiging van de overvaart. Wij spreken nu niet over de wachttijden in de files voor het zover is, want in Amsterdam heeft men ons be zworen, dat er buiten de spitsuren geen files meer zijn sinds de derde pont enig soelaas heeft gegeven. Dat is inderdaad juist, maar het vrachtvervoer vindt voor namelijk in de middagspitsen plaats en daar het beroepsgoederenvervoer het de vies „tijd is geld" tot het zijne heeft ge maakt, geloven wij dat het niet lang zal duren dat velen ontdekt zullen hebben, dat de langste weg in dit geval de kortste en dus de goedkoopste is. achtige rietlanden van de Diemense pol ders. Aan de overzijde komt men op Zee burg, een driehoekig eiland, dat ontstaan is uit een voormalige baggerbergplaats. Voor de oorlog streken de glanzende wa tervogeltjes van de Marinevliegdienst er pruttelend neer. Nog steeds schijnt Zee burg een strategische basis van belang, zowel voor de Marine als voor de Land macht, die e>- beide de driekleur fier la ten wapperen, want wind is er altijd. Voor dat militaire verkeer worden er op Zeeburg naast de dubbelbaans weg met voor elke richting ruim zeven me ter breedte, invoegstroken van drie meter en parallelwegen ter weerszijden van nog maals zeven meter aangelegd. Dan komt men aan het pronkstuk uit de gehele ver binding: de honderd meter lange ranke stalen boogbrug met de onmiddellijk daarop aansluitende veertig meter lange gepolijste taal van hun Haagse kantoren de voorkeur aan de wat jovialer, soms ook wat krasser spreektaal van de prak tijk waarmee ze dagelijks te maken heb ben: de praktijk van beton en staal en zand; de praktijk ook van de dagelijkse omgang met hun evenknieën in de grote aannemingsmaatschappijen, die alleen een wat groter banksaldo uit hun arbeid weten te verwerven en met al dat uitvoe rend personeel, dat, uiterlijk veelal even onverschillig als ruw, bij het werk zijn dagelijks brood Verdient. INTUSSEN heeft men bij de Directie Bruggen er met succes naar gestreefd zoveel mogelijk mankracht door machi nevermogen te vervangen, zodat er soms bijna evenveel paardekrachten aan het werk waren als arbeiders, namelijk vier honderd. Op Zeeburg was aan de zuidelij ke oever van het Buiten-IJ een fabriek ingericht, waar de liggers voor de via ducten in voorgespannen beton, de H.B.- palen en de caissons waarop de pijlers rusten en ook de bekistingsschotten en de wapening voor de bouw van de laatste werden gefabriceerd of gereedgemaakt. De H.B.-palen werden ontwikkeld door Van Hattum en Blankevoort in Bever wijk, waarvan ze de initialen dragen. Ze zijn bijna twintig meter lang en wegen 27 ton en kunnen bij voldoende diep water worden toegepast. De plaatsing geschiedt met een op twee dekschuiten geplaatste zesendertig meter hoge takelbok, die eerst een stalen buis op diepte brengt, waarin men vervolgens de H.B.-paal laat zakken. Het systeem munt uit door snelheid en degelijkheid, twee eigenschappen welke inzonderheid bij deze bruggenbouw van grote waarde waren. En bovendien: één zo'n H.B.-paal vervangt drie gewone be- tonpalen. Op de palen onder de pijlers en basculekelders in de overbrugging van het Buiten-IJ werden caissons geplaatst: dat voorkwam de omslachtige en ook dure methode van pijlerbouw met behulp van een door een stalen damwand omsloten bouwkuip. Men zou zich vergissen wan neer men zou denken, dat het er bij zo'n kolossaal werk niet op een centimeter meer of minder aankomt. De plaatsing der caissons geschiedde op één centimeter nauwkeurig. De ambtenaren van Rijkswaterstaat weten nog precies de caisson aan te wij zen die het nauwkeurigst geplaatst werd. Dat was op een dag toen de arbeiders van de aannemingsmaatschappij het bijltje erbij neerlegden, niet omdat zijzelf reden tot ontevredenheid hadden, maar omdat anderen dat wel zeiden te hebben. „Een goodwill-staking"zegt een der technici schertsend. Daar men het toch zonde van de verloren tijd vond, hebben uitvoer ders, bazen en opzichters toen maar zelf die caisson laten zakken: in recordtijd en op één centimeter nauwkeurig. Zo'n H.B.-paal wordt overdag in een dubbele basculebrug. Men krijgt op de beide viaducten, gedeeltelijk over het wa- stalen mal gegoten en 's nachts onder De terughouding welke men met name in Amsterdam wel eens kan opmerken ten aanzien van de nieuwe oeververbinding is natuurlijk te verklaren uit een zeker tunneldépit. Helemaal reëel is dat niet, want de Schellingwouder brug werd reeds in het uit 1935 daterende uitbreidingsplan van de hoofdstad opgenomen, zodat het geen vraag is „tunnel" of „brug", maar ten hoogste welk werk het eerst ter hand had moeten worden genomen. Ook wan neer de IJ tunnel, de Coentunnel of de Hemtunnel tot stand zal zijn gekomen, is de noodzakelijkheid van de Schellingwou derbrug aan geen twijfel onderhevig; af gezien nog van de omstandigheid, dat de brug reeds verlichting brengt in de jaren dat de tunnel nog in aanbouw is en waarin misschien ook al wordt begonnen met de bouw van de tienduizend woningen welke Amsterdam-noord niet alleen in inwoners tal zullen verdubbelen, maar ook tot een stad op zichzelf maken. DEGENE die voor het eerst de uit niet minder dan zeven verschillende delen be staande oeververbinding tussen Zeebur ger- en Schellingwouderdij ken betreedt, moet onder de indruk komen van zowel de natuurlijke schoonheid van dit wijde watergebied als van de indrukwekkende technische prestatie welke hier werd ge leverd. De oprit naar de bijna honderdveertig meter lange stalen overspanning van het Amsterdam-Rijnkanaal meet onge veer 460 meter. Na de laatstgenoemde brug volgt een fraai gebogen viaduct van bijna vierhonderdzestig meter lengte over het water van het Open IJ, een wa tersportgebied omzoomd door de schilder ter, ruimschoots de gelegenheid dit boeien de schouwspel in zich op te nemen, want het viaduct aan de Zeeburgse kant is ruim tweehonderdzestig, dat aan de Schellingwouder zijde bijna tweehonderd tachtig meter lang. Een machtig vergezicht ontrolt ziéh voor degeen die zich op de brug bevindt. Recht voor hem uit verheft de vierkante robuuste toren van Ransdorp, het plaatsje waar Hendrickje Stoffels werd geboren, zich als een donkere donjon uit het groe ne Waterland, dat hem wijd en zijd om ringt. Links houdt de bedrijvigheid van Nevenstaand kaartje geeft de bestaande en toekomstige oever verbindingen over 't IJ in Amsterdam weer. A pontveer Distelweg; B pont- veer Tolhuis; C pontveer Valkenweg; D tracé van de toekomstige IJ-tun- nel; E circuit op de plaats van de vroe gere Israëlitische be graafplaats; F de boogbrug over het AmsterdamRijnka naal; G het viaduct over het Open IJ; H de weg over het eiland Zeeburg; I de boogbrug en bas culebrug over het Buiten IJ; K oran jesluizen; L de aan sluiting van de pas aangelegde toegangs weg op de Monniken- damweg bij Nieu wendam; M de aansluiting van de via het H. W. Vlie genbos door te trek ken toegangsweg op de Meeuwenlaan; N de aansluiting op de Zeeburgerdijk P de aansluiting op de Insulindeweg (nog niet gereed). stoomdruk verhard. Op die manier werd een produktie van één paal per mal per dag bereikt en datzelfde gold ook voor de 630 liggers in voorgespannen beton welke ter plaatse vervaardigd werden. Het werd op die manier daar op Zeeburg een volledig continubedrijf, dat intussen aan het toezichthoudend overheidspersoneel hoge, maar niettemin ongehonoreerde eisen stelde. LIGGERS heten de betonnen balken welke in de lengterichting van elke over spanning worden geplaatst. Zij zijn in het viaduct tussen het Amsterdam-Rijnka naal en Zeeburg ruim tweeëntwintig me ter lang en 25 ton zwaar; de liggers in Het meer dan vierhonderdvijftig meter lange viaduct over het open IJ tussen Amsterdam-Rijnkanaal en het eilandje Zeeburg. de viaducten over het Buiten IJ zijn der tig meter lang en wegen 46 ton. Wij heb ben in dit artikel al meer dan eens over „voorgespannen beton" geschreven en men zal ten naaste bij willen weten wat daarmee wordt bedoeld. Het komt in het kort op het volgende neer. Beton is goed bestand tegen druk-, maar minder goed tegen trekspanningen welke aan de on derzijde der constructie optreden. De Franse betondeskundige Freyssinet heeft echter een systeem uitgevonden, waar bij de trekspanningen worden opgeheven door kunstmatig opgevoerde drukspannin- gen. Voerde men de stevigheid van een betonconstructie uitsluitend op door de toepassing van een inwendig vlechtwerk van wapeningsijzer dan zou het gevolg zijn, dat de constructies logger werden naarmate zij omvangrijker moesten zijn. Door het voorgespannen beton kan men toch slanke vormen behouden. Ook bij de door Werkspoor vervaardig de en gemonteerde stalen boogbrug over het Buiten IJ hebben de ontwerpers van de Directie Wegen gestreefd naar een licht en economisch type. Uiterlijk blijkt dit wel uit de toegepaste „hangers" (de verbinding tussen de twee hoofdliggers en de grote stalen boog), waarvoor men hangbrugkabels van zes centimeter dikte heeft gekozen in plaats van de dikke sta len balken, zoals die werden gebruikt voor de brug over het Amsterdam-Rijnkanaal in overeenstemming met het reeds be staande brugtype over die waterweg. Es sentieel voor het lichte gewicht van de brug over het Buiten IJ is de rijvloercon- structie, welke uit een stalen plaat be staat, terwijl bij de andere overspanning een betondek werd gemaakt. Daarom weegt de brug over het Buiten IJ ook maar 710 ton of vierhonderd kilogram per vierkante meter brugoppervlak. De an dere brug weegt achttienhonderd ton of wel 725 kilogram per vierkante meter brugoppervlak. HET HELE door Rijkswaterstaat ver richte karwei heeft vijfentwintig miljoen gekost. De gemeente Amsterdam heeft er nog eenzelfde som bijgelegd voor de aan sluitende toegahgswegeri ter lengte van 4300 meter, voornamelijk tussen Schelling woude en Nieuwendam, waar een ruime tweebaansweg met middenberm in een wijde bocht om het dorp van Dik Trom heenvoert naar Nieuwendam, waar voor lopig op de Monnikendammerweg wordt aangesloten. In de toekomst zal de weg dwars door het H.W. Vliegenbos worden doorgetrokken naar de Meeuwenlaan. Het stuk dat nu klaar is heeft door de slappe bodem al hoofdbrekens genoeg ge kost. Tot op vijf meter onder het maai veld is de veengrond weggezogen, waar op het daardoor ontstane kanaal cunet in waterbouwkundige termen weer werd volgespoten met zand. Hier en daar nam de drassige grond de wegen bouwers andermaal beet: het zand zakte op sommige plaatsen tot tien meter on der het maaiveld door het veen heen. Ook aan kunstwerken ontbreekt het niet. De nieuwe weg mondt via een betonnen boog brug in Nieuwendam uit en bij de Weer- sloot moest ten behoeve van de veehou ders een onderdoorgang met een doorrij- hoogte van drie meter worden aangelegd. Intussen maakt deze noordelijke toe gangsweg een solider indruk dan de zui delijke. Het circuit bij de Zeeburgerdijk ziet er niet erg op snelverkeer berekend uit en de aansluiting op de Insulindeweg ontbreekt nog, waarschijnlijk omdat de verplaatsing van de Joodse begraafplaats zoveel tijd heeft gevergd. DE BOUW an de Schellingwouderbrug is voor het langste deel, figuurlijk ge sproken, nogal geruisloos gegaan. Het grote publiek heeft pas de laatste maan den gemerkt, dat daar wat groots werd verricht toen de foto's verschenen van de montage en plaatsing van de beide stalen boogbruggen. Maar dat gaat niet op voor de nog geen duizend inwoners van het dorpje Schellingwoude, dat evenals Nieu wendam, Buiksloot, Ransdorp, Durger- dam en Holijsloot al sinds vele jaren een buurtschap van de gemeente Amsterdam vormt. Ze hebben zich in dat lot allang geschikt, want zo'n grote stad heeft wel een paar voordelen te bieden in ruil voor de vergroting van haar grondgebied en de roemruchte geschiedenis van het dorp blijft opgetekend op het deksel van een documentenkist, die zich onder de zeventiende eeuwse preekstoel in het wit te kerkje onder aan de dijk bevindt: .„Schellingwoud heeft over vijftich jaar gestreden tegens ses dorpen en twee steden De gemeendijk versocht en van Hof verkregen In 't jaer sestienhondert vijftig negen". Men schijnt in die jaren tegen andere Waterlandse autoriteiten en buurgemeen ten nogal wat processen gevoerd te heb ben om het onderhoud van de dijk. Er is in die omgeving overigens in de Tachtig jarige oorlog ook wel op minder onbloe dige wijze gevochten. Jan Haring dankt aan zijn vermetelheid bij die gelegenhe den zijn straat in Haarlem. Tegenwoordig is Schellingwoude een vreedzaam dorp, dat, juist omdat het in een grote gemeente is opgenomen, zijn eigen landelijk karakter best kan bewa ren. Men kan het van Amsterdam uit met een veerboot je van het gemeentelijk ver voerbedrijf, dat eens per uur de vaart over het IJ onderneemt, in minder dan een half uur bereiken. Het is een der aar digste en goedkoopste uitstapjes die men in Amsterdam kan ondernemen. Wie bang is voor zeeziekte neme bij het Tol huis het rode busje van de Enhabo, dat het traject langs de Waterlandse dorpen mag afleggen, omdat zelfs het hoofdste delijk gemeentevervoerbedrijf voor de daaraan verbonden verliezen is terug geschrokken. De Schellingwouders hebben de nieuwe brug in het begin wat argwanend beke ken, omdat zij haar als een inbreuk op het dorpsschoon beschouwden. Maar het duurde niet lang of zij besloten de nieuwe verschijning positief te waarderen. Er werd een Comité Brug Schellingwoude gesticht, dat van een van de aannemings maatschappijen een keet lospingelde. In die keet werd een tentoonstelling inge richt van alles wat op de brug betrekking had. Er zijn niet minder dan zevendui zend mensen geweest. Maar een tentoon stelling gaat voorbij en het Comité wilde iets blijvends van zijn activiteit achter laten. Daarom gaf het een keurig uitge voerd fotoboekje uit in twaalfhonderd exemplaren. Het is nu uitverkocht. Ge zegd moet worden, dat de aannemers van de bruggenbouw en de industrie in Am sterdam-noord een niet onbelangrijk aan deel in deze uitgave hadden. De mensen van de Directie Bruggen en de uitvoerders hebben die belangstelling dan ook best gewaardeerd. Zij volgde de voortgang van het werk op de voet, toen er nog tpanning en risico inzat. Nu de we genbouwer bezig is de asfaltlagen op het brugdek aan te brengen en de schilder een gelegenheidsverfje voor de opening op de leuningen strijkt het schilder seizoen is afgelopen en het grote verven begint pas het volgend voorjaar voelen de ingenieurs en technici zich een beetje verweesd, omdat zij afscheid moeten ne men van een job die hen lief is geworden. Maar er liggen nog grotere werken in het verschiet. De volgende week wordt aan de minister een rapport uitgebracht over een nieuwe Maasoeververbinding. Dat wordt de brug bij Brienenoord, die een over spanning van 280 meter lengte op vijfen twintig meter hoogte boven de Maas zal krijgen. Tegen de tijd, dat de Directie Bruggen daaraan ploetert, zal de Schel lingwouderbrug al weer een peuleschil uit de verleden tijd lijken. ADVERTENTIE Boldoot handgelei-crème metazuleen helpt tube f 1.25 Naar aanleiding van publikaties betref fende de prijzen van radio- en televisie toestellen deelt het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging van Radio-De- tailhan Iel aren mee dat er zijnerzijds al geruime tijd sterke aandrang wordt uit geoefend op de importeurs van Duitse radio- en televisieapparaten, om de in Nederland geldende prijzen meer in over eenstemming te brengen met de prijzen van dezelfde apparaten in Duitsland. Door enkele importeurs is hieraan reeds gevolg gegeven. Anderen hebben zich in princi pe met de door de detailhandel beoogde prijsverlaging akkoord verklaard. Dit wil echter geenszins zeggen, dat de prijs voor ieder merk met 10 percent zal verlaagd worden. Immers de grootte van de prijs verlaging hangt af van het verschil tus sen de huidige Duitse en Nederlandse prijs van een bepaald type en de door het hoofdbestuur toelaatbaar geachte prijs verhouding.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7