Gaillard: Frankrijk komt ook niet op NAVO-topconferentie Als V.S. en Engeland hun houding niet herzien GELUKKIG HET WEER Amerika poogt het verloren terrein in te halen xWMORRIS'T Haarlems Dagblad Problemen en (II) Pineau naar Washington Staking van kernenergie- proeven gevraagd ik heb Tm dekens! Enige regen Indonesisch geschenk Verkeersongelukken in Den Haag sterk afgenomen Vijf doden in het verkeer Het woord is aan Verkeersongelukken DIT JAAR: 1033 DODEN Wat deed u voor de bestedingsbeperking V Ernst der situatie wordt duidelijk ingezien Wie Wat Waar 1958 uitverkocht Kroesjtsjev beroemt zich op Ruslands macht Hij maakt ons niet hang, zegt de heer Fens „R O Y A L" JIP HART Alarmoefening landmacht voor eind 1957 72e JAARGANG No 111 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 16 NOVEMBER 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No 264 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl naar aanleiding van de debatten over de financiële politiek en de nieuwe belastingen premier Félix Gaillard vanmorgen even over zes uur de ver trouwenskwestie voor zijn kabinet van tien dagen moest stellen, neemt ook de ontwikkeling der gebeurtenissen inzake de Anglo-Amerikaanse wapenleveranties aan Tunesië op het internationale diplomatieke plan een ernstige wending. Het is overigens waarschijnlijk dat de premier dinsdag zijn belastingvoorstellen en zijn voortbestaaan wel zal kunnen redden, juist dank zij het conflict met de Amerikanen en Engelsen, waardoor de nationale saamhorigheid te zjjnen bate eerder versterkt belooft te worden. Intussen heeft Gaillard vrijdagmiddag in een verklaring in de Nationale Ver gadering, die op kalme toon werd uitgesproken, gewaarschuwd dat de Atlantische gemeenschap in stof zal opgaan indien de solidariteit onder alle bondgenoten niet wordt gerespecteerd. De minister-president ging daarna nog een stap verder door te verklaren dat Frankrijk zich afzijdig zal houden van de conferentie tussen de Atlantische regeringsleiders, die voor 16 december aanstaande te Parijs is ge projecteerd, wanneer tevoren deze kwestie niet eerst afdoende geregeld zou zijn. Gaillard zou zich zelf met dat doel in verbinding stellen met zijn Engelse ambt genoot MacMillan en de minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, ver moedelijk vergezeld van zijn katholieke voorganger Robert Schuman, zal zich van daag al naar Washington begeven om dinsdag met zijn college Dulles de zaak van die wapenleveranties aan Tunesië, die sinds gistermorgen een feit zijn geworden, openhartig te bespreken. De secretaris-generaal Paul Henri Spaak, die zich vergeefs de moeite gaf de Fransen op hun beslissing terug te doen komen, heeft voor Vandaag de permanente NAVO- raad in speciale spoedzitting bijeen ge roepen in de hoop de criiis nog te kunnen bezweren. Bourguiba dankbaar TUNIS (Reuter) President Bourguiba van Tunesië heeft vrijdag in zijn weke lijkse radiotoespraak verklaard, dat de Tu- nesiërs „de huidige neiging" van de Ameri kaanse politiek moeten aanmoedigen. Dat kan volgens hem bijdragen aan het vinden van een oplossing van het Algerijnse vraagstuk. „Amerika zal niet altjjd doof blijven voor ongerechtigheid", zo zei hij, „als wjj weten hoe wij onze dankbaarheid moeten tonen, zullen wij in staat zijn de loop van de geschiedenis in Noord-Afrika te wij zigen". Bourguiba deelde mede, dat binnenkort ook een wapenzending uit Egypte in Tu nesië zal aankomen. De Amerikaanse voorwaarden waren re delijk en aanvaardbaar, (het „State De partment" deelde donderdag mede, dat Tu nesië de verzekering heeft gegeven, dat de Het bestuur van de afdeling natuurkun de der koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen heeft zich tot de voor zitter van de raad van ministers gewend met een brief waarin wordt gezegd: „Op grond van de conclusies, vervat in het rapport van de door de voorzitter der afdeling natuurkunde van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschap pen ingestelde commissie van advies over de gevaren, die kunnen ontstaan tengevol ge van de verspreiding van radio-actieve produkten door experimentele kernener gie-explosies, heeft de afdeling natuur kunde der academie in haar laatste ver gadering besloten er bij de regering op aan te dringen om, gelet op de stralings gevaren, die uit de voortzetting van het teweegbrengen van experimentele kern energie-explosies kunnen voortvloeien, met alle te harer beschikking staande midde len de stopzetting van deze proeven te be vorderen. (Het rapport waarover in deze brief ge wag wordt gemaakt zal met toestemming der regering binnenkort door de academie worden gepubliceerd.) ADVERTENTIE - VV.' 'S"r >.;i 'U-JIJ,, VvC1;.' v .-nv.-., a OCODOODOOOOOOOCXXXXXXXXXXXbOOCXlXDCOOOOOOOOOOOOOOOCOCOOOCO VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Nevelig weer met veel bewol king en hier en daar enige regen. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. In het noorden van het land hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. - vv..v..«ïltjmUOtXXXlUUUCXtXXAXXXXXXJOUOUOC DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN „ERBIJ" wapens alleen voor eigen defensiebehoef ten bestemd zijn). Bourguiba meende, dat het weglopen van de Fransen uit de NAVO-vergadering in Parijs er een bewijs voor was, dat de Fran sen nog steeds de controle over de wapen toevoer aan Tunesië willen behouden. Hij hoopte, dat de Fransen zouden gaan be grijpen dat de onafhankelijkheid van Tu nesië een vaststaand feit is, nodig voor de harmonie van het Westelijk blok. PARIJS (Reuter) Op de parlementaire NAVO-conferentie te Parijs" is zaterdag ochtend bij afwezigheid van de Fransen eenstemmig een resolutie goedgekeurd waarin de regeringen der NAVO-landen wordt verzocht zoveel mogelijk overleg te plegen alvorens door een van haar een be sluit wordt genomen dat van invloed kan zijn op de westelijke solidariteit. (ANP) In de resolutie wordt niet ge sproken over de Tunesische kwestie. Er is wel getracht hierover iets op te nemen, doch het was tijdens de discussie al spoe dig duidelijk, dat indien men de Engelse en Amerikaanse wapenleveranties veroor deeld had, de gedelegeerden van deze lan den deze resolutie in haar geheel verwor pen zouden hebben. Reuter vermeldt nog uit de rede van Gaillard, dat zodra de Franse wapenleve ranties aan Tunesië waren gestaakt om dat zij in Algerije bij de opstandelingen werden teruggevonden de Tunesische regering verschillende buitenlandse re geringen had verzocht haar wapens te leveren. De regeringen van België en Italië weigerden hieraan te voldoen en Frank rijk was hier dankbaar voor, omdat hieruit niet slechts vriendschap voor en vertrou wen in Frankrijk bleek, doch ook omdat beide landen hierdoor blijk gaven van hun juiste inzicht in de werkelijke aard van het vraagstuk. Aan de vooravond van de jongste kabi netscrisis had een bijeenkomst van Franse en Tunesische vertegenwoordigers plaats, belegd met het doel tot een hervatting van de Franse economische en andere hulp aan Tunesië te komen. Gedurende de kabinets crisis drong de Tunesische regering steeds meer aan op inwilliging harer wensen. De regeringen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten drongen er bij Frank rijk op aan de Tunesische eisen in te wil ligen, waaraan zij toevoegden, dat zij zich anders verplicht zouden gevoelen Tunesië zélf de verlangde wapens te leveren. Zij verklaarden evenwel geen wapens te zullen leveren, zolang de Franse kabinets crisis nog niet was opgelost. „Zodra mijn regering was gevormd vernam ik, dat de Britse en de Amerikaanse regering had den besloten Tunesië de twaafde dezer wa pens te leveren, indien Frankrijk dat dan nog niet had gedaan", verklaarde de Fran se premier. Een opmerkelijke verklaring in deze kwestie werd in de Franse Assemblee door de oud-premier Mendès France algelegd. Deze vestigde de aandacht op „het voor Frankrijk beschamende aspect van de zaak", dat de huidige Frans-Amerikaanse crisis waarschijnlijk niet zou zijn ontstaan ais de Amerikaanse regering niet reeds had geweten, dat Frankrijk binnenkort b(j haar om een zeer grote lening zou komen aankloppen. (UP) De Permanente Raad van de NAVO is hedenmorgen naar aanleiding van de crisis in het bondgenootschap bij eengekomen. De Franse delegatie zag er verstoord uit en weigerde op enige vraag te antwoorden. Nu de opleiding van Indonesische adel borsten aan het Koninklijk Instituut voor de Marine te Den Helder is geëin digd, heeft de Indonesische marine- attaché aan de commandant van dit instituut, kapitein ter zee J. A. Bientjes, een gedenkplaat aangeboden. De ser geant-adelborst ThF. van Hees kreeg van de Indonesische adelborsten een gouden ponjaard en een djatihouten kist. De snelheidsbeperking In de week van 7 tot 14 november de eerste volledige weck, waarin de snelheids beperking tot vijftig kilometer gold hebben zich in Den Haag slechts 218 ver keersongevallen voorgedaan, bijna een derde minder dan de aantallen, die de laatste jaren in de wekelijkse verkeers- statistieken van de politie als „normaal" werden beschouwd. Men moest bijna twee jaar teruggaan in de dossiers om een week te vinden, waarin het aantal ongelukken nóg lager was geweest. Dat was de eerste echt-win- terse week van het vorige jaar, 26 januari tot 1 februari 1956, toen er 172 botsingen werden genoteerd, een getal dat uiteraard sterk werd beïnvloed door het zeer slechte weer. Bij het per fiets oversteken van de Van Limburg Stirumstraat te Hoogeveen is de 68-jarige melkboer H. Nijenmanting vermoedelijk door niet voldoende te let ten op het verkeer, aangereden door een personenauto en op slag gedood. De per bromfiets op weg naar zijn werk in Eijsden zijnde 55-jarige W. Geurts uit Nuth is bij het oversteken van de voor- rangsweg Bergerstraat aangereden door een bestelauto uit Maastricht. De heer Geurts, gehuwd en vader van vier kinderen, overleed kort na het ongeluk. Op de weg Anloo-Annen (Dr.) Is de 51-jarige heer L. Haaijer uit Zuidlaren met zijn motor in volle vaart tegen een met een paard bespannen melkwagen ge botst, die goed verlicht en geheel rechts van de weg reed. De man was op slag dood. De motor schoot onder de melk wagen en het slachtoffer sloeg met de borst tegen de achterkant. Een nichtje van de bestuurder, dat op de duo zat, liep een lichte hersenschudding op. In het Diaconessenhuis te Naarden is overleden de 66-jarige heer G. D. J. Breukelaar uit Amersfoort, die dezer da gen bij een ongeval op de Rijksweg ern stig werd gewond toen hij met zijn auto werd aangereden door een tegenligger. De 44-jarige koopman B. M. H. Breuers uit Clermont (Frankrijk) is op de Arnhem- seweg te Apeldoorn door onbekende oorzaak met zijn auto van de weg afge raakt. De man reed tegen een boom en werd op slag gedood. Frederik de Grote: Geen enkel gevoel is zo onafscheidelijk met ons wezen verbonden als het gevoel der vrijheid. Bij verkeersongelukken in 1957 j j in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 1033 I personen, van wie 201 kinderen. j Regering vraagt gemeenten: Naar wij vernemen zullen bij de beoor deling van de aanvragen der gemeenten tot herziening van de basisbedragen de algemene uitkering uit het Gemeentefonds voor 1958 over het algemeen dezelfde richtlijnen gelden als voor 1957. Dit houdt onder meer in, dat voor verhoging van het basisbedrag alleen die gemeenten in aanmerking komen, welke in verhouding tot vorige jaren en in tegenstelling met de ontwikkeling in andere gemeenten in een zodanig ongunstige situatie verkeren, dat versterking van de algemene midde len onvermijdelijk geacht moet worden. De regering heeft ook de gemeenten ken baar gemaakt het op prijs te zullen stel len indien in het verzoekschrift medede ling wordt gedaan van de maatregelen, welke zijn getroffen tot beperking van de bestedingen, zowel op de kapitaaldienst als op de gewone dienst van 1957 en 1958, in vergelijking met 1956. ADVERTENTIE Stamppot-weer met overwegend worst Mmm... stel u voor: een dam pend bord met een échte zelf- gekookte Gelderse rookworst. Een Anton Hunink worst. Pittig en sappig, gegarandeerd vers! Kies een Gelderse kwaliteits-worst, die zijn prijs waard is, mét het vertrouwde Anton Hunink-loodje. Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Op de Grote Markt in Nijmegen is een beeld onthuld van Mariken van Nieu- meghen, dat is vervaardigd door de beeldhouwster Vera Tummers-Van Hasselt. Het dochtertje van de kunste nares verrichtte de plechtigheid. (Van onze correspondent in Washington) Al hebben president Eisenhower en de voormalige minister van Defensie Wilson aanvankelijk vrij luchtig gereageerd op de Spoetnik, men kan er verzekerd van zijn, dat de Russische vorderingen diepe indruk hebben gemaakt op de regering te Washington. Wanneer men de veertig da gen, verlopen sedert de geboorte van Spoetnik nummer een, overziet, dan con stateert men een gaandeweg toenemende bezorgdheid te Washington en tevens met de dag meer maatregelen, die beogen om zo spoedig mogflijk het verloren terrein te herwinnen. Officieel blijft Eisenhower nog steeds ook al is zijn toon ernstiger geworden de geruststellende vader-fi- guur. De activiteit achter de schermen te Washington toont echter duidelijk aan, dat de regering de situatie ernstig op neemt. Tot dusverre had de regering weinig gebruik gemaak* van de talenten in de 'emocratische oppositie-partij. Thans raadpleegt Dulles echter vroegere adviseurs van Truman. Bovendien en dat wekte een soort opschudding te Wash ington hebben Eisenhower en Dulles de medewerking van Adlai Stevenson ge zocht (en verkregen) in deze benarde tij den. De Amerikaanse regering zal haar cri- t'ci wat zachter stemmen, wanneer zij de oppositie-partij in het beleid betrekt. Doch de nadruk, die op de samenwer king der twee partijen wordt gelegd, is niet alleen een politieke manoeuvre om aan al te felle critiek te ontkomen. Ame rika heeft in dit stadium al zijn krachten nodig, ook die van de oppositie. En Ame- rika's bondgenoten zullen Washington met meer vertrouwen bejegenen wanneer zij weten, dat het gehele land daarachter staat. Washington acht dit niet het ge schikte ogenblik om in overleg te treden met de Russen. In dit stadium zouden de Amerikanen te zwak staan op zulk een conferentie. Evenmin voelt men veel voor een tweede „top-conferentie", zoals die van Genève in 1955. Het Westen moet in de eerste plaats door eigen prestaties aantonen, dat het technisch ten volle mee telt. Daarna breekt een tijd aan voor eventuele conferenties tussen Oost en West. Gedurende deze inhaalperiode is het Ws- ten allerminst gesteld op een toespitsing der tegenstellingen en een verscherping „n spanningen Vandaar dat men te Washington in deze periode niet geheel wars is van compromis-oplossingen. In dien men het gesprek met de Russen in de ontwapeningscommissie kan voortzet- ocooooooooooooooooooooooooooocooooooocooooooocoooooooooc Hedenmorgen werden aan onze loketten de laatste exemplaren van Wie Wat Waar 1958 afgehaald. Die genen onder onze lezers, die zo verstandig waren zich tijdig van dit handige boekje te voorzien, zullen er ongetwijfeld veel plezier aan beleven. Het grote succes van Wie Wat Waar 1958 binnen drie dagen werd de gehele oplage verkocht geeft ons de overtuiging, dat WIE WAT WAAR 1959 dat wij in novem ber van het volgende jaar hopen te brengen, eveneens snel zijn weg naar onze lezers zal vinden. DIRECTIE HAARLEMS DAGBLAD/ OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT xDocxxxDcxDoocxooooooooooooooooooooooooooooooooooaooooooooo' ten door wat meer leden toe te laten a la bonne heure. Uitwisseling van kunste naars enzovoort (waarover de Sovjetam bassadeur Zaroebin te Washington con fereert) waarom niet? Maar dit is geen tijdvak voor overleg op het hoogste plan. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. 'HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 FALCON TWEED REGENJASSEN PARIJS (UP) De voorzitter van het NAVO-parlement, de heer J. J. Fens heeft naar aanleiding van een UP-interview met de Russische partijsecretaris verklaard: „Het is zeer goed mogelijk dat de woor den van Kroesjtsjev tot deze vergadering zijn gericht. Hij maakt ons echter niet bang". „De Russische partijleider zingt het zelfde oude liedje," aldus de heer Fens. Kroesjtsjev ontwikkelde de volgende stellingen: De vooruitzichten voor het be houd van de wereldvrede zijn „niet slecht" al kan de mogelijkheid niet worden uit gesloten dat de derde wereldoorlog door „enige krankzinnigen" wordt ontketend. In de naaste toekomst is een bijeenkomst van regeringsleiders van Oost en West een „top-conferentie" niet waarschijnlijk, al meent Kroesjtsjev, dat dit de enige uitweg is uit de impasse. Rusland en de V. S. zou den de voornaamste problemen in twee zijdige onderhandelingen kunnen oplossen. „Indien wij tweeën het erover eens worden de internationale spanningen te vermin deren, zullen andere landen niet beledigd zijn," zo verklaarde hij. Voltreffer Kroesjtsjev zei te betwijfelen, of de V. S. een intercontinentaal ballistisch projectiel bezitten. De eerste, door Rusland gelan ceerde, raket was volgens Kroesjtsjev een „voltreffer" en de Sovjet-Unie kan thans bases in Europa, Afrika en Azië met raket ten vernietigen. „Indien de Amerikanen dit betwijfelen, laten we dan een vreedzame raketwedstrijd houden," zo zei Kroesjtsjev. De Sovjet-Unie heeft volgens Kroesjtsjev een volslagen overwicht op het gebied der raketten en zij is de enige, die een inter continentaal ballistisch projectiel heeft, dat werkt. Indien Rusland wordt aangevallen, kan het alle bases van de NAVO wegvagen en een dodelijke slag toebrengen aan Amerika. ADVERTENTIE Hotel Café Restaurant KENNEMERLAAN 93 ZATERDAG en ZONDAG aan de vleugel juist terug van een succesvolle tournee naar Kassei en Wenen. Het feit, dat de NAVO nog altijd te veel „de grote onbekende" blijft, is een van de dingen, waarop generaal Calmeyer de aan dacht van de Parijse conferentie van NAVO-parlementariërs heeft gevestigd in het door hem opgestelde rapport, welks aanbevelingen intussen in de vorm van een resolutie unaniem zijn aanvaard. Op de waarschuwingen van geleerden tegen het effect van atoombomproeven waar schuwingen, die men enerzijds heeft ge poogd te verzwakken en anderzijds voor propagandadoeleinden heeft uitgebuit is bijvoorbeeld nooit door de bevoegde NAVO instanties gereageerd, zo wordt in het rap port betoogd. Dit stilzwijgen heeft bij het publiek een gevoel van onzekerheid te weeggebracht, waardoor de solidariteit in de weerstand tegen mogelijke Sovjet agressie wordt ondermijnd. In het rapport wordt er dan ook bij de NAVO-leiding op aangedrongen meer voorlichting over het werk van de alliantie en vooral over atoomkwesties te verstrekken aan het pu bliek in het algemeen en aan de parlemen tariërs in het bijzonder. Vluchtige ont moetingen tussen de parlementariërs en de opperbevelhebbers in Europa, zoals er ver leden jaar daar een plaatshad, zijn volgens het rapport beslist onvoldoende. Hierbij kan worden aangetekend, dat er in dit laatste opzicht dit jaar reeds een verbete ring werd bereikt door het verschijnen van verschillende militaire autoriteiten op de parlementariërsconferentie, maar de recht streekse voorlichting van het publiek blijft alles te wensen overlaten. In het rapport Calmeyer is ook een ge brek aan leiding en coördinatie bij het organiseren van de divisies in de Centraal- Europese sector geconstateerd. De wijze, waarop SHAPE en de Militaire Commissie leiding hebben gegeven bij de re-adaptatie en re-organisatie van de grondstrijdkrach ten als gevolg van de introductie van tac tische kernwapens, wordt ronduit onbe vredigend genoemd. Dit heeft tot onver mijdelijk resultaat gehad, aldus het rap port „dat elk land zijn eigen weg is gegaan en dat er nu evenveel types legerdivisies worden gevormd als er leden-landen van de NAVO zijn". Dit gebrek aan uniformi teit leidt op zijn beurt weer tot grote ver schillen in tactische en logistische organi satie, hetgeen een „geleidelijke desintegra tie" van de structuur der grondstrijdkrach ten tot gevolg heeft. Hieraan moet volgens generaal Calmeyer tot elke prijs een einde worden gemaakt. Leden van het opperbevel der NAVO hebben, zoals reeds is gemeld, ontkend, dat er van een dergelijke toestand kan worden gesproken. Alles, wat wij op deze confe rentie hebben horen zeggen over de pro blemen van de organisatie der grondstrijd krachten en over de nationale opvattingen daaromtrent, wijst echter op de juistheid van generaal Calmeyers betoog. De mili taire deskundige van de Engelse Labour- partij George A. Brown gaf een duidelijk beeld van de toestand waarover in het rapport wordt geklaagd, toen hij woensdag verklaarde dat de Engelsen menen het recht te hebben tot hun bondgenoten te zeggen: „U moet het aan ons overlaten, hoe wij ons leger willen opbouwen". Van een bereidwilligheid om de nationale op vattingen ondergeschikt te maken aan wat in feite een supranationale leiding zou zijn, is in zulke uitlatingen niets te bespeuren. Het was overigens hetzelfde Lagerhuis lid, dat vertelde generaal Gruenther eens te hebben horen zeggen: „Het enige, wat bij al onze militaire formaties eender is, is de lucht in onze autobanden". Dit bevestig de de juistheid van een andere critische opmerking in het rapport, namelijk over de onbevredigende resultaten van het stre ven naar standaardisatie, rationalisatie en gemeenschappelijke produktie van de mili taire uitrusting. Mondeling schreef de Nederlandse rapporteur deze slechte resul taten deels toe aan moeilijkheden, veroor zaakt door de verschillende industriële en economische belangen van de leden-landen; toch meende hij dat de methode van een speciaal gemeenschappelijk fonds, die bij het infrastructuur-programma van de NAVO zo goed had gewerkt, ook op het onderhavige gebied succes zou kunnen hebben. Inzake de coöperatie van het wetenschappelijk operationeel onderzoek was het opperbevel van de NAVO volgens hem eveneens tekortgeschoten en ook in dit verband drong hij aan op nauwere samenwerking en gemeenschappelijke financiering. Al deze critiek heeft in de aanbevelingen van de gisteren aangenomen resolutie een nog duidelijker opbouwende vorm gekre gen. dan zij in het rapport reeds had en daarom kan zij door SHAPE moeilijk wor den genegeerd. Critiek uit de civiele sector (generaal Calmeyer is in Parijs uitsluitend als Kamerlid) is voor hoge militairen altijd moeilijk verteerbaar, maar het nut van zulke critiek is onmiskenbaar en 'in dit geval kan zij, zowel door haar bestaans recht als door haar concrete inhoud, voor de NAVO belangrijke nieuwe perspectieven openen. Simon Koster De legerleiding heeft het voornemen om vóór het einde van 1957 een alarmoefening te bevelen voor het onder de wapenen zijnde personeel van de Koninklijke Land macht, zo deelt de legervoorlichtingsdienst mede. Voor deze oefening zal geen perso neel worden opgeroepen, waaraan groot of klein verlof is verleend en zal geen mate rieel worden gevorderd. Aan de oefening zal voorafgaan een periode van verhoogde paraatheid, dat is een toestand waarin de commandanten hun personeel en materieel gereed houden voor de uitvoering van nadere bevelen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1