PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Compromis over landbouwprodukten in het Europese vrij handelsgebied Landbouw mag niet aan vrije spel van krachten worden overgelaten VAN NIEL Rustig en minder koud weer O.'ïh-dantuma Bezorgdheid over landbouwoverschot Wereldnieuws 2 De OEES-ministersconferentie te Parijs Sterk gestegen schuld van lagere overheid Akkerbouwers L.T.B. bijeen Tweede obligatielening a 6 percent van de PEGÜS Sodafabriek in Delfzijl nog dit jaar in bedrijf De opvolging van Dior Britse correspondent mag in Libanon blijven Alles wat jodelt komt nog niet uit Zwitserland Amerikaanse reisbeperking Opheffing van Bouwbedrijf Nog geen transfer voor suikerfabriek Kirian Indonesische handelsmissie naar Australië Extraatje voor de schatkist: ruim f 280.000 gewetensgeld EXCLUSIEF POSTPAPIER Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren ia het zo KOLEN DAMP ZATERDAG 16 NOVEMBER 195 7 De ministers der zeventien landen zijn vrijdag tot een compromis gekomen over de moeilijke kwestie van de plaats van de landbouwprodukten in het op te rich ten Europese vrij handelsgebied. Uit con ferentiekringen werd vernomen, dat de ministers over de volgende punten tot overeenstemming gekomen waren. Ten eerste dat de handel in landbouwproduk ten zou worden bepaald door een politiek op lange termijn ten aanzien van prijzen en aankopen. Daarmede komt een einde aan het langdurige verschil van mening over het binnen of buiten het vrijhandels- gebied blijven van de landbouwproduk ten. Allen waren het er, naar genoemde kringen zeiden, over eens, dat deze pro- dukten binnen het vrij handelsgebied ho ren, maar op een bijzondere basis. Ten tweede, dat over deze bijzondere status voor de landbouwprodukten slechts door ministers onderhandeld zou kunnen wor den en niet door deskundigen zonder po litieke bevoegdheden, gezien de politieke vraagstukken, die in het geding zijn. De ministers gaven hun r -skundigen op dracht, om bepaalde oplossingen voor te stellen voor het opnemen van de in eco nomisch opzicht ten achter gebleven lan den in het vrijhandelsgebied. Ten derde dat speciale perioden zullen moeten toe gestaan worden, alvorens de eerste ta riefverlagingen van kracht worden. De in economisch opzicht minder ontwikkel de landen zouden daardoor een adempau ze krijgen, waarin zij hun economieën zouden kunnen voorbereiden op een gro tere concurrentie. Ierland heeft om veertien jaar uitstel gevraagd, Griekenland wenste een perio de van 20 jaar en Turkije uitstel voor een onbepaalde tijd. IJsland, dat eveneens in economisch opzicht minder ontwikkeld is, vroeg geen bijzondere uitstelperiode, maar wenste een Europese vrije markt voor vis. Dit voorstel werd echter volgens de conferentiekringen niet gesteund. De Noorse minister van handel, Arne Skaug, heeft in de bijeenkomst der mi nisters verklaard, dat de plaats van vis en visprodukten in het op te richten vrij handelsgebied als een afzonderlijk vraag stuk behandeld diende te worden. Noor wegen vroeg dus niet, zoals IJsland, om een vrije Europese markt voor vis. Conferentiekringen deelden mede, dat Noorwegen niet vroeg om de tariefver lagingen voor industrieprodukten ook te doen gelden voor vis. Het was bereid vis te laten opnemen in een „geleide" Euro pese markt voor landbouw- en visserij - produkten. Hieraan werd nog toegevoegd, dat zaterdag besluiten genomen zouden worden over de vraag, hoe over het vis- vraagstuk onderhandeld zou worden. De intergoevernementele commissie zal za terdag naar verwacht wordt namelijk werkgroepen van deskundigen instellen voor het bespreken van bepaalde vraag stukken. De netto totale schuld van de provincies en gemeenten tezamen blijkt volgens het C.B.S. in de verstreken drie kwartalen van 1957 met (alles in miljoenen guldens) 836 te zijn gestegen tot 7.510 (in geheel 1956 steeg de netto schuld met 904 tot 6.674). De netto vlottende schuld vermeerderde met 1.002 tot 1.725 per 30 september j.l. (in geheel 1956 een stijging met 516 tot 723). De netto vaste schuld verminderde dit jaar met 166 tegen 5.785 (vorig jaar een vermeerdering met 388 tot 5.951). De totale opgenomen schuld steeg met 1.119 tot 10.520. De totale uitgezette en verstrekte schuld steeg met 283 tot 3.010 (vorig jaar een stijging met 202 tot 2.727). Verschenen is het prospectus van de n.v. Provinciaal en Gemeentelijk Utrechtsch Stroomleveringsbedrjjf (n.v. Pegus) te Utrecht. Uitgegeven worden wederom f 10 miljoen 6 percent 15-jarige obligaties (lening 1957-2), in stukken van f 1.000 aan toonder, waarvan reeds f 3.000.000 op inschrijvingsvoor waarden is geplaatst, tot., de koers van 100 percent. Er is een jaarcoupon per 1 december. Af lossing geschiedt a pari in 10 gelijke jaar lijkse termijnen van 1963 tot en met 1972. Vervroegde algehele of gedeeltelijke af lossing is niet toegestaan. De helft van deze lening dient voor de financiering van het laatste gedeelte van de stichtings- en inrichtingskosten van de centrale „Lage Weide". Het restant dient ter bestrijding van de kosten van de lopende uitbreidingswerkzaamheden in het af stands verwarmingsbedrijf en van de laatste kosten van de in 1956 tot stand gekomen uitbreiding in de centrale Nico- laas Beetsstraat. Inschrijvingsdatum is vrijdag 22 no vember a.s. Stortingsdatum maandag 16 december. Beursnotering te Amsterdam en dooreenleverbaarheid met de f 10 mil joen reeds uitgegeven obligaties wordt aangevraagd. Emissiekantoor is de Twent- sche Bank. Er worden goede vorderingen ge maakt met het sodaproject in Delfzijl. Naar het zich laat aanzien, zal de fabriek aan het einde van dit jaar in bedrijf kun nen worden gesteld. Dan zal de aanloop periode voor de vervaardiging van het nieuwe Nederlandse produkt kunnen be ginnen. Deze periode zal enige maanden duren, zodat de fabriek dus in maart of april 1958 op volle capaciteit zal draaien. Er zijn thans ongeveer 275 mensen in dit .st van de Nederlandse Soda-industrie. Tegen het eind van dit jaar zal dit aantal personeelsleden 300 bedragen. De pekel, die door een 23 kilometer lan ge pekelleiding wordt aangevoerd uit het zoutwinningsgebied bij Winschoten, hoopt men binnen niet al te lange tijd te kun nen gebruiken voor de vervaardiging van de soda. Zij moet namelijk eerst de ge wenste zoutsterkte hebben om voor het produktieproces geschikt te zijn. De gecalcineerde soda, die in Delfzijl wordt vervaardigd, wordt door een zeer uitgebreide groep fabrieken in ons land afgenomen. Daartoe behoren glasfabrie ken, waterglasfabrieken, chemische in dustrieën en de kristalsodafabrieken, die de huishoudsoda maken. Van het achttien hectare grote terrein, waarop de sodafabriek is gebouwd, is zes hectare gereserveerd voor aanverwante industrieën. Met de vouw van één hier van, de elektrolysefabriek, die chloor en natronloog produceert, worden flinke vor deringen gemaakt. In maart of april zal ook deze fabriek kunnen gaan draaien. Verder is er nog plaats voor de bouw van een zoutfabriek, waarvoor plannen nader worden uitgewerkt. Binnen niet al te lange tijd hoopt men deze te kunnen uitvoeren. Er ontstaan op n fabrieksterrein dan drie fabrieken, die in technisch en economisch opzicht een combinatie vor men en ongeveer vijfhonderd mensen in dienst zullen hebben. Met de waterstaatkundige werken, die door de stichting van de sodafabriek zijn verhaast, worden eveneens goede vor deringen gemaakt. Druk wordt gewerkt aan de bouw van het complex nieuwe zee sluizen en van de 225 meter lange brug over de haven van Delfzijl. Eind van dat jaar zal dan tevens de nieuwe uitmonding naar zee klaar komen. „Het landbouwbeleid verschaft ons niet alle vrijheden, bijvoorbeeld op het punt van prijsvorming in de akkerbouw of de regeling van de teelt. Wie hierop critiek levert, moet echter goed bedenken, dat onze landbouw niet los te maken is van de internationale situatie. Daarom dienen maatregelen te worden genomen om onze landbouw niet aan het spel van vrije krachten over te leveren". Met deze woorden opende de voorzitter van de vak groep Akkerbouw der Katholieke Land en Tuinbouwbond vanmorgen de algemene vergadering van die vakgroep, die van daag in café-restaurant Brinkmann in Haarlem wordt gehouden. Nadat de heer Giesen een terugblik had geworpen op het afgelopen oogstseizoen, sprak hij met bezorgdheid over de land bouwoverschotten in enkele werelddelen. In de Verenigde Staten was dit jaar bij voorbeeld dertig miljoen ton tarwe opge slagen, waarvoor geen koper was te vin den. De gemiddelde jaaropbrengst be draagt daar ruim 9 miljoen ton. Voorts was een hoeveelheid van ongeveer 28 mil joen ton onverkoopbare maïs opgeslagen. Ook katoen kon niet worden geplaatst. Men tracht langs vele wegen de surplus- voorraden een bestemming te geven, bij voorbeeld door schenkingen. Een klein ge deelte slechts werd bestemd voor behoef tige gezinnen en schoolvoeding, alsmede voor schenkingen naar 't buitenland. Ook wordt getracht de landbouwprodukten voor industriële doeleinden te verwerken. In de Verenigde Staten wordt wel ge tracht de landbouwgronden in te krim pen, maar uiteindelijk is de produktie nog veel meer toegenomen dan de bevolking. In de afgelopen vijftien jaar is in de V.S. de produktie per in de landbouw werken de persoon niet minder dan verdubbeld. Hier dus geen industriële, maar agrari sche revolutie. Ook de wereldproduktie van voergranen is sterk gestegen. Hierte genover staat echter een uitbreiding van de veestapel. Een gunstig teken is nog, dat de landbouwproductie in de V.S., Canada en Australië niet zo sterk is toegenomen, dank zij de inkrimping van de produktie- bodem. Overigens doen zich in deze landen nog enorme mogelijkheden voor om de opbrengsten per hectare te verhogen. Een ander punt, dat de voorzitter be sprak, was de verdringing var. de land bouw door de industrie. Ondanks de ho gere produktie daalde het aantal in de landbouw werkzame personen van 63 per cent der wereldbevolking in 1937 tot 59 percent in 1950. De industrie verdringt dank zij de gunstiger arbeidsvoorwaarden vooral de kleine bedrijven. Hier is een natuurlijke sanering zich bezig te vol trekken. En het is de vraag, of in ons land nog verdere maatregelen in deze door de overheid moeten worden genomen. De heer Giesen gaf een overzicht van het binnenlandse landbouwbeleid, waar bij hij de prijsvorming besprak. De sui kermarkt vertoonde weinig moeilijkheden; het wereldverbruik van suiker is dan ook in de laatste acht jaar meer gestegen dan in de veertig jaren voor de tweede we reldoorlog. De aardappelproduktie ondervindt moeilijkheden door de zogenaamde gla zigheid, die zich in jaren niet in zo'n gro te mate heeft voorgedaan als in dit jaar. Deze ziekte baart de kwekers thans veel zorgen. De kans is gering, dat de glazige aardappelen ku: nen worden vermalen tot meel. De afzet van pootaardappelen onder vindt momenteel nogal moeilijkheden, ten dele door het „glas", ten dele doordat de export, vooral naar Frankrijk, niet zo vlot. Getracht wordt voor de aardappelen een termijn-markt in het leven te roepen. De vlasprijzen hebben zich ongunstig ontwikkeld door de sterke concurrentie van Rusland op de belangrijkste vlas- markten. Op de Schotse en Ierse spin ners werd een beroep gedaan het Russi sche vlas te weren. Nadat de heer Giesen dit overzicht van de akkerbouwmarkt had gegeven, besprak hij tenslotte enkele be langrijke herzieningen van uitgangspun ten voor de kostprijsberekening. Het modehuis Dior heeft bekendge maakt, dat de 21-jarige Yves Saint-Lau rent de artistieke leiding van de organi satie op zich zal nemen. Saint-Laurent was de meest begaafde leerling van Chris tian Dior, die vorige maand overleed. BEIROET (Reuter). De Libanese premier Sami Bey le Solh heeft persoon lijk de order ongedaan gemaakt, waarbij Michael Adams, correspondent in Libanon van de liberale „Manchester Guardian", was gelast het land binnen 48 uur te ver laten, en volgens welke het Engelse blad niet meer in Libanon mocht worden ver kocht. De Libanese regering had bezwaar gemaakt tegen een zinsnede in een tele gram van Adams aan zijn blad. ADVERTENTIE Er wordt ontegenzeglijk wel eens goed geïmiteerd en zonder enig bezwaar wanneer het bij jodelen blijft. Neem echter nooit genoegen met imitatie, wanneer het horloges betreft. VAN NIEL levert u boven dien reeds in prijzen van 55.af originele Zwitserse horloges (wa terproof, shockproof enz.) met vol ledige garantie. Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 WASHINGTON (Reuter) De Ver enigde Staten hebben in een nota aan de Sovjet-Unie voorgesteld over te gaan tot afschaffing van de verboden zones in de beide landen, in antwoord op een sovjet-nota over Russische reisbeperkin gen. Het „State Department" maakte be kend, dat de Verenigde Staten de reis beperkingen die van toepassing zijn op Sovjet-burgers in de Verenigde Staten heeft aangepast aan de beperkingen die de Sovjet-autoriteiten aan buitenlanders opleggen. De Sovjet-autoriteiten hadden onlangs vijf grote en een aantal kleinere steden in de Sovjet-Unie, waaronder bezienswaar digheden in de buurt van Moskou, voor buitenlanders bereikbaar gesteld, doch een gebied van driehonderdduizend vier kante kilometer, waar tevoren buitenlan ders mochten komen, gesloten. De Amerikaanse autoriteiten hebben nu zes grote en een aantal kleinere plaat sen van de voor Russen verboden lijst afgevoerd, maar San Francisco, een deel van Los Angeles en enige Californische steden, alsmede Seattle en Tacoma in de noordwestelijke staat Washington tot ver boden gebied verklaard. Het enkele tientallen krachten tellende personeel van het bouwbedrijf H. van den Top te Ede heeft in zijn geheel ontslag gekregen wegens opheffing van het be drijf. In de afgelopen jaren bouwde de heer Van den Top in de particuliere sector in Ede en omgeving meer dan 550 wonin gen. De voornaamste reden, die tot de liquidatie noopte is volgens de heer Van den Top het feit, dat door allerlei beper kende overheidsmaatregelen het bouwen in de particuliere sector, dat op eigen risico geschiedt, teveel wordt bemoeilijkt. Het verslag over 1956 van de n.v. Sui kerfabriek „Krian" meldt, dat de tegen gevallen oogstuitlevering en de nog steeds stijgende lonen en prijzen tot gevolg heb ben gehad, dat de nettowinst aanzienlijk lager is dan over 1955. De brutowinst be droeg rp 4.266.020, waaruit, na reserve ring en enkele betalingen, een nettowinst resteert van rp 984.728 (v.j. rp 2.059.668). Dit bedrag wordt op de Indonesische ba lans aangehouden in afwachting van de regeling van een eventueel transfer naar Nederland voor de uitgaven alhier. De Nederlandse verlies- en winstreke ning geeft een nadelig saldo van f 78.237. Dit wordt afgeboekt van het voordelig saldo over 1955, dat daardoor vermindert tot 69.660. Er wordt dus wederom geen dividend voorgesteld. Op enkele gunstige uitzonderingen na is de produktie op alle Java-suikerfa- brieken tegengevallen. De voorlopige taxaties doen verwachten, dat over 1957 op een bevredigende gemiddelde rietop brengst mag worden gerekend. De aan gevraagde transfer van 1955 is nog niet in Nederland ontvangen. Maandag zal een Indonesische handels delegatie van de regering naar Australië vertrekken. Zij zal onder leiding staan van Susanto Djojosugito, van de afdeling handel van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken. Blijkens een opgave in de Staatscourant hebben 151 Nederlanders, die de schatkist bij het betalen van belastingen tekort heb ben gedaan, hun geweten gezuiverd door het betalen van gewetensgeld. De 151 pos ten belopen een totaal bedrag van f 282.509,23. Het grootste bedrag is f 45.000, ontvangen bij de ontvanger te Baarn we gens te weinig betaalde inkomsten-, ver mogens-, ondernemings- en omzetbelas ting". De kleinste post bedraagt f 0,75, ont vangen door de ontvanger te Apeldoorn, wegens „te weinig betaald zegelrecht". ADVERTENTIE maandtampons Uw apotheek of drogist heeft het De koude in Nederland aanwezige lucht is gisteren geleidelijk naar het noorden teruggedrongen. Als gevolg hiervan daal de de afgelopen nacht alleen in het noor den var. het land de temperatuur plaat selijk tot het vriespunt. In de zuidelijke provincies werden minima van 4 tot 6 graden gemeten. Om 9 uur vanochtend was het op het vliegveld Zuid-Limburg 10, in Eelde 0 graden. Een kleine, uit west-Frankrijk komende storing, die vandaag langs cte kust van Zeeland en Holland naar de Noordzee trekt, bracht daarbij veel bewolking en ook op enkele plaatsen enige regen. Aan de voorkant van een midden op de oceaan gelegen depressie wordt nu in de hogere lagen van de atmosfeer warme lucht L, de richting van de Britse eilanden gestuwd. Hier mede samenhangend stijgt de barometer in Engeland en Ierland, waardoor in on ze streken de wind de neiging vertoont naar het noord-westen te draaien. Tijdens het weekeinde is daarom de kans op vorst in de nacht erg klein. Aangezien de lucht boven Nederland nu tamelijk vochtig is, zal op plaatsen, waar het op- Zondag 17 november Zon op 8.05 uur, onder 16.49 uur. Maan op 2.32 uur, onder 14.34 uur. Maandag 18 november Zon op 8.07 uur, onder 16.47 uur. Maan op 3.52 uur, onder 15.02 uur. Maanstanden 21 nov. 17.19 uur nieuwe maan. 29 nov. 07.57 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 17 november Hoog water: 11.36 en uur. Laag water: 6.58 en 19.25 uur. Maandag 18 november Hoog water: 0.13 en 12.41 uur. Laag water: 8.16 en 20.33 uur. klaart, gemakkelijk mist cunnen onstaan. Politie weet wie de bus De Leidse politie heeft haar onderzoek naar de diefstal van de loden bus met staafjes radio-actief kobalt uit het Kamer- lingh Onneslaborutorium te Leiden afge sloten. De politie meent thans met zeker heid te weten, vie de dader van de dief stal is. Zij heeft de zaak overgedragen aan de justitie, die zal moeten beslissen, of de bestaande aanwijzingen een straf vervolging rechtvaardigen. 0 0 0 0 0,1 2 0,2 0,2 0 0 0 0 3 0,1 0 0 0 0 0 0,1 0 0 4 WEERRAPPORTEN Temperaturen buiten- C en binnenland heden- ■O'S morgen 7 uur. Neerslag: c O laatste 24 uur. i-C Helsinki zwaar bew. nw Stockholm licht bew. windst. Oslo mist n Kopenhagen geheel bew. windst. Aberdeen motregen nnw Londen geheel bew. n Amsterdam zwaar bew. ono Brussel regen zo Luxemburg zwaar bew. O Parijs geheel bew zzo Bordeaux nevel n Grenoble zwaar bew. windst. Nice geheel bew nnw Berlijn nevel ozo Frankfort nevel ono München mist windst. Zürich mist ozo Genève mist n Locarno mist O Wenen motregen ozo Innsbruck onbewolkt w Rome half bew. no Ajaccio geheel bew. O Den Helder zwaar bew. O Ypenburg mist O Vlissingen geheel bew. windst. Eelde zwaar bew. O Twente zwaar bew. windst. De Bilt zwaar bew. zo Eindhoven zwaar bew. zo Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. ozo -5 2 5 6 4 9 5 11 10 6 13 1 2 -2 3 5 0 4 -3 7 13 4 5 7 0 4 6 7 9 ADVERTENTIE Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 vanaf ƒ1.75 o,i 0,4 1 0 0 0,1 2 0,2 48. Nadat zij vergeefs hadden geprobeerd om Zwarte Dolf weer tot bewustzijn te brengen, holden Panda en de brandmeester naar buiten en keken vertwijfeld rond. „Dit is een salamanderse toestand", grom de de brandmeester, „ergens woedt een brand om van te smullen en we weten niet, waar het is!" Maar gelukkig naderde op dat ogenblik iemand, die alles van de brand scheen af te weten. Het was een juffrouw, die overspannen gillend kwam aanfietsen. „Help!", gilde zij, „alarm! Brand! Politie!" „Halt!", riep de brand meester, ferm naar voren tredend, „voor brandmeldingen moet u hier zijn". „O, wat een geluk!", hijgde zij, van haar fiets stap pend, „ik ben doodmoe van al dat gefiets. Van de week zei ik nog tegen mijn zuster, dat we ons een brommer moesten aan schaffen, want„Ja, ja", viel de brand meester haar ongeduldig in de rede, „ver telt u nu eens eerst, waar de brand is". „Vlak naast ons huis", antwoordde zij op gewonden, „daarom zijn mijn zuster en ik „Juist ja, vlak naast uw huis" gromde de brandmeester, met moeite zijn kalmte bewarend. „Vertel ons dan eens, waar u woont". „Ik woon bij mijn zuster in", was het antwoord. Panda en de brand meester kreunden in koorDit was niet om op te schieten! Stork-licenties De Kbnïnklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co. n.v. heeft voor de bouw van haar enkelwer- kende tweetakt scheepsdieselmotoren, met langs- spoeling en geschikt voor drukvulïfng, licentie verleend aan „The Wallsend Slipway and Engi neering Company Ltd" te Wallsend-on-Tyne. Tezamen kunnen thans zes bedrijven in Groot- Brittannië Stork scheepsdieselmotoren vervaar digen. In Nederland worden deze motoren be halve door Stork Hengelo, ook vervaardigd door de N.D.S.M. te Amsterdam. Dalende boterprijs Deense exporteurs hebben de prijs van hun boter op de Londense markt met 10 shilling per hundredweight verlaagd. Zij volgden het voor beeld van vertegenwoordigers van het Gemene best, die trachtten het verbruik te bevorderen door prijsverlaging, daar nog in de loop van dit jaar grote aanvoeren worden verwacht. Volgens Londense handelskringen zullen naar verwacht wordt ook Nederlandse exporteurs het voorbeeld volgen. Lening van Rusland De Sovjet-Unie heeft er in toegestemd Perzië 100 miljoen dollar te lenen voor de bouw van twee stuwdammen in de grensprovincie Azer- beidsjan, aldus verneemt men uit betrouwbare bron in Teheran. De Perzische regering is reeds in het begin van dit jaar akkoord gegaan met de plannen voor de bouw van de stuwdammen die waren ingediend door Russische deskundigen. Lockheed voorziet werkloosheid De heer H. Hibbard, „senior vice-president" van de Lockheed Aircraft Corporation, heeft te Zürich verklaard dat „tegen eind 1953 een goede 100.000 arbeiders in de vliegtuigindustrie hun baan kwijtgeraakt zullen zijn". Hibbard verklaar de dat een teruggang in de vliegtuigindustrie tot deze ontslagen zal lijden. Parijse club-verdragen Van de zijde van de Argentijnse regering is vernomen dat de datum van de ondertekening van de Parijse Club-verdragen voorlopig is vast gesteld op 22 of 23 november. Dit is besloten tij dens de bijeenkomst van de ambassadeurs van de elf aangesloten landen met de Argentijnse minister van Financiën Adelberto Krieger Vasena. Teruggehaald? De Weense politie ge looft, dat een Tsjechoslowaakse jour nalist, die drie jaar geleden uit Praag naar Wenen is gevlucht, ontvoerd is. De journalist, Franz Hawelka, wordt sedert 1 november uit zijn woning ver mist. Al zijn bezittingen heeft hij ach tergelaten. Men vermoedt, dat hij naar Tsjechoslowakije is gevoerd. Gevolgen. De dertigjarige Masaroe Wa- kabajasji is donderdag overleden aan de gevolgen van Ue radio-actieve stra ling van de atoombom, die op 6 augus tus 1945 boven Hirosjima is ontploft. Wakabajasji bevond zich op 1200 meter afstand van de ontploffing. Hij is het dertigste slachtoffer van de atoombom van Hirosjima, dat in de loop van dit jaar is overleden. Heroïsch. Een Russische geleerde, J. W. Krylov, heeft medegedeeld, dat de naam van de Laïka zal worden inge- beiteld op een „ere-plakkaat" teza men met de namen van „andere he roïsche Russische honden." De in scriptie zal luiden: „Gewijd aan het eerste levende wezen, dat de kosmos binnendrong." Lekje. De Amerikaanse marine heeft be kendgemaakt, dat de eerste atoom duikboot, de „Nautilus", tengevolge van een defect ventiel een klein lek heeft gehad, waardoor er wat water is gekomen in de afdeling waar de reactor staat. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor en er was geen radio-actieve besmetting. Nooit meer. De president van de West- duitse Bondsrepubliek, prof. Theodor Heuss, heeft onomwonden te kennen ge geven, dat hij géén hoge laarzen in het Westduitse leger wenst. Hier en daar was namelijk in officierskringen de wens opgekomen, de oude hoge solda tenlaars in ere te herstellen. Begroeting. De communistische minister van Staat van de Indiase deelstaat Ke rala, Krishna Aiyar, is in Khzikode, waar hij kwam spreken op een com munistische vergadering, begroet met scheldwoorden en stenen. Mensen wierpen zich neer voor zijn auto, zwaaiden met zwarte vlaggen en rie pen: „Ga terug". De politie heeft met gummistokken de betogers verspreid. Brug naar Azië. Het ontwerpen en bou wen van een hangbrug over de Bospo rus bij Istanboel is opgedragen aan een Amerikaanse firma. Deze brug tussen Azië en Europr, die 50 miljoen dollar kost, zal buiten de Verenigde Staten de grootste ter wereld zijn. De hoofdover spanning zal ongeveer 67j meter lang zijn. De brug komt vijftig meter boven de waterspiegel te hangen. Gebrek. In de Dagali-bergen in Noorwe gen zullen als er sneeuw komt naar schatting 1800 rendieren omkomen door gebrek aan voedsel. Pijp. Twee Westduitse mijnwerkers die woensdagmorgen door een instorting opgesloten zijn in een mijngang, heb ben donderdag van de reddingsploe gen te horen gekregen, dat zij nog tot zaterdag zullen moeten blijven op de plaats waar zij zijn. Door middel van een pijp hebben zij echter contact met de buitenwereld. Deze pijp zorgt voor de luchttoevoer en er wordt ook voed sel door naar beneden gelaten. Heliumkanon. Het laboratorium van de Amerikaanse marine-luchtmacht te Moffet bij San Francisco zal volgend jaar een heliumkanon in gebruik ne men, waarmee een kogel met een snel heid van 25.600 km per uur kan worden afgeschoten. Het is vooral de bedoeling gegevens te verzamelen over de terug keer van afgeschoten projectielen door de dampkring naar de aarde. Landwinning. Bij Faial Island, ehorend tot de Azoren, is donderdag een nieuw eilandje ontstaan door een ontploffing onder de zeespiegel. De aarde spatte ongeveer 300 meter hoog de lucht in. Dit is al het derde eilandje dat daar sinds 1 oktober ontstaan is. ADVERTENTIE '"v.'' - HAARLEM ZIJLSTRAAT 96 TELEF. t 20340 IEDERE winter kunnen we in de kran tenberichten lezen over meer of minder ernstige kolendampvergiftigingen en iedere winter blijkt het verschijnsel van de kolendamp de mensen ook voor de nodige raadsels te plaatsen. Dat is eigenlijk van zelfsprekend, want kolendamp is reukloos en kan daarom moeilijk in de huiskamer worden aangetoond, tenzij we de hoofdpijn, die optreedt na geruime tijd kolendamp te hebben ingeademd, als maat staf zouden nemen. Maar aan gezien hoofdpijn ook door andere omstandigheden kan optreden - o.a. door het in ademen van de niet-reukloze verbrandingsgassen van de kachel - is dit middel niet be- trouwbaar. Bovendien is het gevaarlijk eerst op de hoofdpijn te wach ten, want door te lang in een met kolen damp vergiftigde omgeving te vertoeven, kan na de hoofdpijn ook spierzwakte en duizeligheid optreden. In het kort kan de gang van zaken als volgt worden weergegeven: de ingeademde kolendamp die we in het vervolg maar openlijk bij zijn chemische naam CO (kool monoxyde) zullen noemen, verbindt zich met de rode bloedlichaampjes van het bloed, waardoor kooloxyd-haemoglobine ontstaat, een stof die geen zuurstof meer kan opnemen en daardoor voor de zuur stoftoevoer van het bloed verloren is ge gaan. Het koolmonoxyde prikkelt aanvan kelijk het ademhalingscentrum, waardoor steeds meer koolmonoxyde wordt inge ademd, maar het kooldioxyde - dat de na tuurlijke prikkel voor het ademhalingscen trum vormt - wordt verdreven. Hierdoor treedt een vertraagde ademhaling in de plaats van de versnelde, wat in zoverre gunstig is, dat hierdoor niet te veel kool monoxyde binnenkomt. Het nadeel is ech- (Nadruk verboden ter, dat er ook vrijwel geen zuurstof wordt opgenomen, zodat u ziet, dat het slacht offer er steeds erger aan toe is. Onmiddel lijk in een frisse, zuurstofrijke omgeving brengen, is dan ook wel het allereerste wat we met de patiënt moeten doen (en naturlijk de dokter ogenblikkelijk waar schuwen). Belangrijker dan de genezing van de slachtoffers, is ongetwijfeld het voorko men van de ramp. Aange zien kolendamp onvolledig geoxydeerde koolstof is, die bij verbranding in het veel min der gevaarlijke^vn niet giftige kooldioxyde overgaat, moe ten we er dus voor zor- J (jen, dat de hard brandende kachel niet in de eerste plaats getemperd wordt door afsluiting van de schoorsteenschuif, waardoor allerlei gas sen belet worden door het rookkanaal te verdwijnen. Het temperen van het vuur dient geleidelijk te geschieden door ver mindering van de luchttoevoer, waarvoor de luchtregelaar onder aan de kachel dientMet dezelfde geleidelijkheid kan dan ook de schoorsteenschuif worden bediend. En vóór alles moet er voor gezorgd wor den, dat een fel brandend vuur niet van een nieuwe voorraad kolen wordt voor zien, waarna alles „voor de nacht" wordt afgesloten. Door de hitte van het niet zo snel getemperde vuur ontwikkelt zich in de nieuwe kolenlaag een grote hoeveelheid kolendamp, die geen uitweg weet en in de kamer terecht komt, met alle nare gevol gen van dien. En wist u, dat mannen en vrouwen op verschillende wijzen ademhalen? Daarover een volgende keer. H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2