Veertig jaar in de bres tussen de kerk en de wereld Bestedingsbeperking kan niet het laatste woord zijn „De laatste der Kaninefaten werd in Egmond 75 jaar Bantling's strijd voor de ontmoeting van religie en socialisme 'n Moderne reparatieinrichting Horlogerie „Suisse" grieven aan de redactie Vergroting van de produktie en van de export noodzakelijk ZATERDAG 16 NOVEMBER 1957 5 Ook de KAB ziet af van looncompensatie-eisen Kerkelijk Nieuws Twee bloemenexposities in Lisse Moeilijke jeugd Nog steeds overleg over de zoutschade op Walcheren SOFTY WAVE SOFTY WAVE „Wallramit"-fabriek te Hardenberg geopend MINISTER ZIJLSTRA: Heringa Wuthrich Sprong in de ruimte 8 MAANDAG is het veertig jaar geleden, dat prof. dr. W. Banning, een der vurigste ijveraars voor de „verantwoor- deljjke maatschappij" zoals die door de oecumenische beweging bepleit wordt, als predikant bevestigd werd. Hoewel j er op verzoek van prof. Banning aan 5 dit jubileum niets „gedaan" zal worden i is er toch aanleiding, het werk en het denken van deze veelzijdige geleerde nog eens in het licht te stellen, temeer omdat hij binnenkort op 21 februari I 1958 zeventig jaar wordt. Daar het j 5 uiteraard ondoenlijk is, in een kranten- artikel alle facetten van het fenomeen i 5 Banning recht te laten wedervaren, hebben wij ons beperkt tot de belang- - rjjkste aspecten en daarbij tevens een poging gedaan om de lezer een indruk te geven van de mens Banning, zoals zijn vrienden hem kennen. XX5bcXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXX>OOOOOOOOCXX)OOOOOOOOOOÓ( Ook de KAB is bereid, de rust in de men te bewaren, mits de prijzen gestabili seerd blijven en zo mogelijk verlaagd worden bij daling der grondstoffenkosten. Bovendien moet de regering tijdelijk kin dertoeslag verhogen en vooral de laagst' bezoldigde groepen met niet-verdienende kinderen compensatie te geven voor de verhoogde kosten van levensonderhoud. Dit verklaarde vrijdag aldus de KAB- voorzitter de heer A. J. Middelhuis, die verder zei zich voor 1958 in dit opzicht niet te willen binden. „Bij een conjunctuurwis seling of een verdere verslechtering aan het prijzenfront houden wij ons het recht voor om looncompensatie te eisen. (Van een onzer redacteuren) Er hangt een bijna tastbare spanning in het hervormde kerkje van Haarlo in de Gelderse Achterhoek. Vandaag, 18 november 1907, zal de nieuwe predikant zijn intree doen en van heinde en ver zijn de boeren in hun sjezen „naar dorp" gekomen om de grote gebeurtenis bij te wonen. Maar als de tengere, bleke jonge man, nog geen dertig jaar oud. en kersvers „van de schoolbanken" precies om tien uur de kansel bestijgt, gaat er een zucht van verbazing door het stampvolle zaaltje. De onderkomen gestalte op de preek stoel vormt dan ook wel een schril contrast met de welgedane bulderbassen van dominé s waaraan de kerkgangers sinds generaties gewend zijn. Nog vóór de preek begint, is het vonnis dan ook geveld: „Moar 'n moager krielhoantjen!" Dan begint de nieuwe te spreken. Rustig eerst, maar met laaiende uitvallen. Al preekt hij anders dan anderen, minder zalvend en galmend, toch weet hij het op zijn eigen manier best te vertellen. Hij gebruikt weinig teksten, maar veel voorbeelden uit het dagelijks leven. Zijn woordkeus is eenvoudig, zijn „voor dracht" levendig en boeiend. Fel schitteren zijn ogen als hij tekeer gaat tegen de „gesel van de drank". En dan die driftige ruk met het hoofd, waarmee hij telkens' zijn weerbarstige kuif tot de orde roept! Haarlo zit er met open mond naar te kijken. En als de dienst afgelopen is, schuifelen ze stil en timide de kerk uit. „Misschien is dominé meer een kemphoantjen," grinniken ze een oordeel dat later door de feiten ruimschoots bevestigd zal worden. ADVERTENTIE met bekwame vakmensen geeft u de zekerheid, dat uw kostbare HORLOGE in goede handen is. Vraagt vrijblijvend prijsopgave. Eigen graveerinrichting GROTE KEUZE Horloges - Wekkers - Pendules Tafelzilver - Sola - Goud en Zilver. Barteljorisstraat 1 - Tel. 13131 - H'lem naast reisbur. LISSONE-LINDEMAN Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sliedrecht J. Noltes te Ernst. Aangenomen het beroep van de Prov. Kerkvergadering van Zuid-Holland tot predikant voor buitengewone werkzaam heden A. P. van der Made, oud-predikant van 's-Heerenhoek. Geformeerde Kerken Bedankt voor Exeter (Ontario, Canada) C. L. Timmermans te Sint Pancras. Beroepen te Delft (vac. E. de Vries) H. D. Bakker te Tholen-Poortvliet, te Leer dam G. Hengeveld te Woubrugge. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Tweetal te Rotterdam-Kralingen Z. G. van Oene te Sliedrecht en G. Spijker te Bedum. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Slikkerveer J. B. Bel te Krabbendijke. Chr. Gereformeerde Kerken Beroepen te Leeuwarden A. Hilbers te Fnschedé-West. In de Bloemlusthal in Lisse zal de stich ting „Bloemlust" in de komende maanden twee bloemententoonstellingen organiseren. De kerstexpositie wordt gehouden van 23 tot en met 28 december. De tweede bloe mententoonstelling is van 25 februari tot en met 1 maart. Dan zal ook de mechani- satietentoonstelling worden gehouden. Het bestuur van „Bloemlust" houdt overigens de mogelijkheden om weer in het buiten land te exposeren in het oog. (Verkort weergegeven) Begaafdheid. In uw courant van 13 november j.l. las ik een verslag van een lezing over de zorg voor de sociaal labiele jeugd. Hierin wordt o.a. gezegd: „De kinderen die voor plaatsing in aanmerking komen zijn in aanleg normaal. Sterk ge stoorde of verwaarloosde kinderen worden niet opgenomen, wel zwakbegaafde en debiele". Wordt debiliteit gerekend tot de normale variatiebreedte van de aanleg? Natuurlijk zijn de inrichtingen voor debie len en labielen nodig en moeten zij zo goed mogelijk zijn. Maar waarom is er nog niet een enkele school voor méér-begaaf den, waardoor naar mijn vaste overtuiging heel wat ontwikkelingsmogelijkheden ge- Vuikt zouden kunnen worden, die thans door ondoelmatig en niet aangepast on- d u-wijs verloren gaan. Misschien dat de rebleken Russische voorsprong op het ge- ed van technische prestaties in deze ook e ui stimulans kan zijn. F. HARTSUIKER. Zo maakte professor dr. Willem Ban ning veertig jaar geleden zijn entree in het predikambt na een moeilijke en veel bewogen jeugd, die begonnen was in een arbeidersgezin in Friesland. Zijn vader was een visser die 's winters als los werk man allerlei kleine klusjes op de wal ver richtte en daarmee ternauwernood het brood voor zijn gezin verdiende. In dit armelijke milieu werd Willem Banning in februari 1888 geboren. Reeds op de lagere school gaf hij blijk van een scherpe intelligentie. „Het ware zonde en jammer", zo schreef de Makkumer bovenmeester, in een briefje bij Willems eindrapport, „zoo deze leerling geen voortgezet onder wijs zoude kunnen volgen, omdat ik van hem nog zeer vele goede dingen meen te mogen verwachten. Ik moge U, zijn ouders, dan ook hartelijk adviseren, hem daartoe, indien slechts eenigszins moge lijk, in de gelegenheid te stellen". Nog hetzelfde jaar ging Willem Ban ning op rijkskosten voor onderwijzer stu deren aan de Rijkskweekschool te Haar lem, welke in die tijd de naam had „een broeinest van socialistische activiteiten" te zijn. In feite kwamen vele leerlingen precies als Banning, uit behoeftige gezin nen van arbeiders, kleine middenstanders en onderbetaalde onderwijzers, zodat er onder hen inderdaad een „progressieve" geest heerste. Eén uitvloeisel daarvan was onder andere de Kwekelingen Geheelont- houdersbond, waarin de jonge Banning van meet af aan een werkzaam aandeel had. Oude Haarlemmers weten zelfs te vertellen dat hij stel u voor! zelfs met spandoeken voor de „afschaffing" door de stad placht te lopen. Prof,-Banning zal even glimlachen 'als ge hem aan die wilde jeugdjaren herin nert. „Wat wisten wij. jongens van zestien, zeventien jaar, nog van hét" socialisme, en hoe konden wij ons er een oordeel over vormen?", zegt hij. „Voor mij kwam dat pas, toen ik in Hoorn als jong onderwijzer kennismaakte met ds. Tenthof, een der eerste „rode" predikanten, en Marx ging lezen". Die combinatie, Tenthof en Marx, heeft waarschijnlijk de basis gelegd voor Banning's overtuiging, dat religie en so cialisme geen onverenigbare grootheden zijn. doch integendeel elkaar op harmo nische wijze kunnen aanvullen in individu en gemeenschap. Een overtuiging, die se dertdien bij hem tot een rotsvast geloof is uitgegroeid, en die tevens zijn levensdoel heeft bepaald. Glad op de stoel Daarom heeft hij het onderwijs al na enkele jaren vaarwel gezegd om in Leiden theologie te gaan studeren. Zijn grote so ciale gevoel en de erfenis van thuis leid den ertoe, dat hij zich in Leiden tevens ging verdiepen in allerlei sociologische vraagstukken, in de sociale ethiek vooral, waarover hij later en ook thans nog zoveel baanbrekende visies ontwikkelen zou. Wat hij nog van zijn eerste jaren als predikant onthouden heeft, de tijd van Haarlo en Sneek? „Toen ik. in 1919 Haar lo zou verlaten, kwam de kerkeraad bij mij om me te bedanken en tevens om me te vragen, hen te willen helpen bij het aanwijzen van mijn opvolger". „Maar denk erom, dominee", zei de voorzitter, „we willen d'r wel weer een hebben, die net zo glad op de stoel als u is (die goed praten kan), maar hij mot niet zo fel pre ken tegen de drank en het kapitaal!". Een tik van Barchem In Sneek heeft ds. Banning gestaan tot 1928, toen hij benoemd werd tot directeur van de vereniging De Woodbrookers in Barchem. Reeds enkele jaren tevoren had hij kennis gemaakt met deze uit Engeland Aan de totstandkoming van een rege ling voor vergoeding van zoutschade als gevolg van de inundatie van Walcheren in 1944 en van de watersnood in 1953 wordt, zo verneemt het ANP van de zijde van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, nog steeds gewerkt. De onge kende omvang van de door het zout aan gerichte schade heeft het nodig gemaakt nauwkeurig te onderzoeken welke maat regelen hiertegen genomen zouden kunnen worden. Dit heeft tot gevolg gehad, dat onder meer door de organisatie Toege past Natuurwetenschappelijk Onderzoek (T.N.O.) in de afgelopen jaren allerlei technische proeven zijn genomen. Dit on derzoek is nu ongeveer tot een einde ge komen, zodat thans een inzicht in de ver schillende mogelijkheden is verkregen. De financiële afwikkeling van de zout schade vordert een geheel eigen aanpak, omdat in de wet op de watersnoodschade de mogelijkheid is geopend tot afkoop van de te verwachten herstelkosten der zout schade. Over een en ander is nog inter departementaal overleg nodig. Met het oog op de lange tijd, welke reeds is ver lopen wordt er naar gestreefd dit over leg zoveel mogelijk te bespoedigen. stammende beweging, die recht- en vrij zinnigen, kerkelijken en onkerkelijken bij eenbrengt op basis van „een oprecht ver langen naar God". De Woodbrookers ken nen geen bindende belijdenis, laten ieder gaarne het zijne, maar zoeken een gods dienstige verbondheid-in-verscheidenheid, in een geest van eerbied en openheid voor iedere medemens, die „als vanzelf" tot een eenvoudige democratische levensvorm leidt. „Dit Barchem", zo zegt prof. Ban ning, „is voor mijn geestelijke vorming van beslissende waarde geweest. Met grote dankbaarheid denk ik terug aan al les wat ik daar heb mogen leren èn af leren. Iedereen die „een tik van Barchem" gehad heeft, staat daarna heel anders tegenover het leven en zijn medemens, maar voor mij geldt dat dubbel. Diep heeft het mij getroffen toen het bestuur van de Woodbrookers (een niet-politieke vereniging), mij, een uitgesproken socia list, benoemde tot directeur van Barchem, terwijl ik met enkele mede-socialisten later in de gelegenheid werd gesteld, in Bent veld een zelfstandige Arbeidersgemeen schap van de Woodbrookers op te richten. Dat was een stukje geestelijke „door braak" avant la lettre, dat voor de latere gedachten omtrent een ontmoeting tussen de arbeiders en de religie van grote be tekenis geweest is". Terug naar Haarlem Kort na de Duitse bezetting, in juni 1940, deed ds. Banning, die inmiddels op een proefschrift „Jaurès als denker" tot doc tor in de godgeleerdheid gepromoveerd was, zijn intrede als predikant van de Vereniging voor Vrijzinnig Hervormden in Haarlem. Al in zijn eerste spreekbeurt gaf hij duidelijk te verstaan, hoe de zaken, wat hem fcetreft, lagen: „De stem Gods moet worden doorgegeven; een ander doel heeft de-kerk niet". Hij werd een zeer ge ziene voorganger en een raadgever voor allen. Helaas heeft hij niet lang in Haar lem kunnen zijn. In 1942 voerden de Duit sers hem als gijzelaar naar St. Michiels gestel. Na zijn vrijlating, anderhalf jaar later,' mocht hij niet naar Haarlem terug keren en werd hij predikant in Naaldwijk. In de gijzeling had dr. Banning, samen met dr. Gravemeijer en prof. Van Oyen, het ontwerp gemaakt voor de naoorlogse gemeenteopbouw in de Nederlands Her vormde kerk. In diezelfde tijd legde hij met enige politieke vrienden in het diep ste geheim de grondslag voor de Neder landse Volkspartij, waarvan hij in 1945 voorzitter werd en waaruit later de Partij van de Arbeid is voortgekomen. Ook de blauwdruk voor deze „doorbraakpartij" droeg voor een aanzienlijk deel Bannings stempel. Prof. dr. H. van Oyen kwalifi ceert hem in dit verband als „een der be langrijkste stuwende krachten voor de be wustwording der nieuwe zedelijk-reli- gieuze normen, die met deze nieuwe maat- schanpelijke ordening gepaard dienen te gaan". De iaren die nu volgden, moeten veel van Banning gevergd hebben. In 1945 werd hij met ds. Pop benoemd tot hoofd docent van „Kerk en Wereld", het inter naat voor de opleiding van „w.i.k.a.'s" (werkers in kerkelijke* arbeid), dat een geheel nieuwe klasse van beroepskrachten in de Hervormde Kerk schiep. Het idee van die wika-opleiding was van hem, de details werden door anderen uitgewerkt. Tot 1953 hebben de jongelui, die hier in vierjarige cursussen geschoold werden tot evangeliserende jeugdleiders, vormings leiders en maatschappelijke werkers, ge profiteerd van zijn kennis der cultuurge schiedenis (hij doceerde er „bronnen"), maar ook van zijn grote levenservaring, wijsheid en hartelijkheid. En ook nu, na zijn pensionering, komen vele oud-cursis ten nog zijn raad en steun zoeken wan neer zij met moeilijkheden zitten. En wie Banning kent die weet, dat zij nooit ver geefs aankloppen. I Emeritaat, maar geen rust Veel voldoening moet het prof. Banning gegeven hebben, toen hij in 1946 benoemd werd tot buitengewoon hoogleraar in de kerkelijke sociologie in Leiden aan de zelfde universiteit waar hij voor dertig jaar als jong student zijn liefde voor de sociologie ontdekte. In februari 1953 werd Drof. dr. W. Banning vijfenzestig. Dat be tekende het einde van zijn loopbaan als predikant, als docent en stimulator van „Kerk en Wereld", de wika-opleidingen en het Hervormd Seminarie. Op 1 september van dat jaar kreeg hij wegens het berei ken van de leeftijdsgrens tevens eervol ontslag als directeur van het Sociologisch Instituut der Hervormde kerk. Maar over kalm op zijn lauweren rusten dacht hij en denkt hij ook nü nog niet. De colleges in Leiden, zijn redacteurschap van Tijd en Taak, Socialisme en Democratie, Wending, Mens en Maatschappij en andere tijd schriften, zijn vele studies en boeken (bin nenkort verschijnt van zijn hand weer een nieuw boek, een vergelijking tussen de maatschappelijke problemen van de Amerikaanse. Europese en Russische sa menleving), dat alles verschaft hem nog werk in overvloed. Dan zijn er de talrijke lezingen en referaten voor allerlei ver enigingen en organisaties, waaronder ziin befaamde toekomstvisies en voorts komt men bijna dagelijks zijn advies vra gen over de meest uiteenlopende politieke, economische, sociale of ethische pro blemen. „Bewogen wijsheid" Zijn dagen zijn met dat alles zo druk bezet dat er zelfs voor de oude vrienden in Bentveld weinig tijd meer overschiet. Eens of tweemaal per jaar komt hij er nog een lezing houden, een congres leiden of zomaar eens rondneuzen, een vriende lijke, rustige man, aan wiens felle ogen echter niets ontgaat. „Nóg geen gordijnen voor de bibliotheek?", vroeg hij bij zijn laatste bezoek. „Koop ze maar, ik betaal de helft eraan mee!" Geen wonder, dat prof. Banning een graag geziene gast is in Bentveld, in Bar chem, in Driebergen en overal elders waar hij ooit een voet over de drempel zette of een vinger in de pap had. Hij kent alle namen en voor iedereen heeft hij steeds een vriendelijk woord, ook voor de eenvoudigste functionarissen. Ook nu, zijn bijna zeventig jaren ten spijt, heeft hij nog niets aan strijdvaardig heid ingeboet. Als hij zijn idealen ver dedigt voor een volle zaal of in de kring van intimi, schitteren zijn ogen nog net zo vervaarlijk als een veertig jaar geleden. En ook de weerspannige kuif staat nog even agressief overeind, al is hij wel vergrijsd in de strijd. De hartstochtelijke felheid van de kemphaan is er nog, maar het is - een felheid getemperd door ver draagzaamheid, begrip en wijsheid. „Wat in Banning boeit", zo zegt zijn oude vriend ds. Pop van „Kerk en Wereld", dat is niet alleen zijn kennis, maar vooral zijn be wogen wijsheid, zijn diepe respect voor, en zijn grenzenloze trouw aan de medemens, hoe vaak die medemens hem ook ver guisd en miskend mag hebben. Hij is een groot man en een volledig mens!" Eén ding is niemand die professor Ban ning kende, ooit geheel duidelijk gewor den: Waarom is een man als hij die over zoveel kennis, gaven en ervaring beschik te, en die bovendien in de politiek zijn formaat bewezen heeft hij was zeven jaar lid van het partijbestuur der S.D.A.P. en later één der grondleggers van de P.v.d.A. nooit een ministerschap ver vuld of een Kamerzetel bezet? We hebben het hem op de man af gevraagd en glim- lachtend antwoordde hij: „Och, ik ben nu eenmaal dominee en geen politicus. Gods dienstig denken is heel iets anders dan po litiek denken. De paar dominees die ik in de politiek heb zien optreden, zijn trou wens allemaal mislukt, tot Abraham Kuy- per toe. De enige bij wie ik twijfel is Tal- ma, die ook wel mislukte maar althans niet door eigen schuld. Met hun voorbeeld voor ogen ben ik maar predikant ge bleven". „En het Kamerlidmaatschap?" Wéér die glimlach, maar nu zonder commentaar. Soms is zo'n stille glimlach de hoogste wijsheid en professor Banning is óók in dit opzicht een zeer wijs man ADVERTENTIE Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 de nieuwste permanent wave, welke uw haar een NATUURLIJK aanzien geeft. geeft u na één streek met de borstel een gedistingeerde soepele coiffure. Institut de Beauté Haute Coiffure Bij de opening van de nieuwe vestiging te Hardenberg van de Hardmetaalmaat- schappij n.v. Wallramit te Maassluis heeft de president-directeur dezer n.v., de heer M. A. Mühleisen, vrijdag gezegd dat de di rectie genoopt was naar andere gebieden om te zien omdat zij arbeidsschaarste te Maassluis vreesde als gevolg van de ves tiging en uitbreiding van grote indus trieën aldaar. Het ministerie van Economische Zaken maakte de directie attent op de mogelijk heden in noordoost-Overijsel. De heer Mühleisen meent dat er hier de eerste jaren nog volop werk zal zijn voor zijn bedrijf, dat behoort tot de toeleveringsbe drijven. De burgemeester van Hardenberg, de heer J. A. M. van Oorschot, zei dat zeven honderd inwoners van zijn gemeente bui ten hun woonplaats werken. De vestiging van de nieuwe fabriek opent onder meer mogelijkheden voor jongelui die van de technische school komen. Namens het in dustrieschap noordoost-Overijsel sprak burgemeester De Goede van Gramsbergen. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer merkt de minister van Economische Zaken omtrent de economi sche „ituatie op, dat hij *e huidige moei lijkheden als een verstor.ng van het even wicht in een sterk expanderende econo mie wil kenschetsen. Zonder te willen ontkennen, dat de economische expansie in het afgelopen jaar te ver is doorge schoten, wil hij echter nogmaals onder strepen, dat over een enigszins langere periode bezien deze expansie voor onze volkshuishouding belangrijke vruchten heeft afgeworpen. Van meer betekenis nog dan het omzien op de afgelegde weg is uiteraard het richten van de blik op de toekomst. Wanneer dit geschiedt kan be stedingsbeperking niet het laatste woord zijn, doch dient het streven uiteindelijk te worden gericht op verdere versterking van de grondslagen van onze economie. Het voornaamste economische pro bleem, waarvoor ons land staat, is het vinden van een harmonische verhouding tussen de conjunctuur- en de structuur politiek, hetgeen naar de mening van de minister slechts kan geschieden door bij Monsieur Bresse, lid van de lucht vaartclub van Caen kwam onlangs met een „Piper Cub" terecht in een eiken bos. De brandweer is zeven uur in de weer geweest om de onfortuinlijke vlieger uit zijn hoge positie te bevrij den. Het lichte toestel zakte onderwijl steeds dieper in de kruinen van de bomen. De in Kennemerland ver maarde Egmonder, oud-zee- man, strandwachter stroper en jutter Klaas Schol heeft gisteren zijn 75ste verjaar dag gevierd. Hij wenste dit feit „stil te laten voorbij gaan" Klaas verblijft sinds kort als oud-zeeman in de Prins Hendrikstich ting te Egmond maar velen hebben hem toch hun felicitaties doen toekomen. Menig jachtopziener en ook menig kantonrechter zullen hem nog een lange rustige oude dag gunnen op grond van de herinnering aan zijn altijd sportief op treden. Door zijn geboorte te Eg mond is Klaas Schol een z.g. „Zuienaar" en geen „Noord-ender", dus., heeft hij nooit een voet op het strand ten noorden van zijn geboorteplaats gezet. „Ook een jutter weet wat tradi tie is." Volgens een familie legende stamt hij af van de Vikingers en, in vrouwe- llijke linie, wellicht van de Basken. In Kennemer kringen wordt hij als de „laatste der Kaninefaten" beschouwd; zelf heeft hij zich altijd een ras-echte „konijnenvatter" genoemd. Klaas Schol is er trots op nooit met de straf- rechter in aanraking te zijn geweest. Voor „meneertje", voor de kanton rechter is hij overigens vele malen verschenen. Meer'dan vijf tig maal heeft hij zich ho ren veroordelenzo goed als steeds wegens overtre ding van de jachtwet. Zijn eerste straf liep hij op toen hij goed en wel 11 jaar was: vier dagen arrest wegens „lopen op verboden duinterrein achter de kerk". Bij zijn laatste veroor deling nog niet zo heel lang geleden stelde de kantonrechter Schol voor met een lichte straf te zul len volstaan als hij maar wilde beloven dat het nu uit zou zijn met stropen. Klaas verwierp dit aanbod prompt, „want, edelacht bare, als men iets belooft moet men zijn woord hou den en ik sta nu al te be denken, hoe ik mijn klan ten met kerstmis hun wild moet bezorgen". matiging van de binnenlan Ise bestedin gen gelijktijdig te streven naar vergro ting van de produktie en versterking van de exportpositie. Over de resultaten van de bestedings beperking zegt de minister, dat het zich laat aanzien dat zowel het gezinsverbruik als het totaal der reële overheidsuitgaven voor het gehele "opende jaar qua volume ongeveer op hetzelfde peil ligt als in 1956. Weliswaar zijn beide bestedings componenten in geld gemeten nog geste gen, doch dit is toe te schrijven aan de opgetreden prijsstijging. Niet ontkend kan worden, dat deze prijsstijging voor de la gere inkomenscategorieën een relatief zwaar offer betekent. Wat ten slotte het verloop van de investeringen betreft, is de beperking hier tot dusverre betrekke lijk gering geweest, zodat voor het gehele jaar 1957 nog een zekere volumestijging wordt verwacht, zij het dat deze kleiner zal zijn dan in 1956. De stijging van het investeringsvolume is echter voornamelijk gelokaliseerd in de eerste maanden van dit jaar, terwijl thans reeds een zekere -entering in de investeringsgeneigdheid valt waar te ne men. Middenstand Over de economische positie van de middenstand zegt de minister, dat hij af gezien van het feit, dat de sociale lasten relatief zwaarder op he* midden- en kleinbedrijf drukken dan op het grotere bedrijf, van mening is, dat in het alge meen gesproken niet kan worden gezegd^ dat de lastenveizwaringen, die voort vloeien uit de invoering van de A.O.W. en de wijziging van de Luurwet noch voor de middenstand als geheel, noch voor de kleinere ondernemingen in de midden stand in het bijzonder, in vergelijking met het overige bedrijfsleven, onevenre dig zwaar zouden drukken. Het is im mers toch zo, dat de kostenstijgingen, welke voortvloeien uit de verhogingen der lonen en van de sociale lasten niet of weinig op deze ondernemers drukken. Een groot deel van hen heeft namelijk geen personeel in dienst. De huurverhoging speelt 'slechts een rol bij die groep van middenstandsondernemers, welke hun be drijfspand niet in eigendom bezitten. De minister *s evenwel, wanneer aan de hand van concrete cijfers blijkt, dat in éen of meer branches toch van een on evenredige lastenverzwaring sprake zou zijn, gaarne bereid zich te beraden, hoe hieraan tegemoet zou «kunnen worden gekomen. Op de vraag of het prijsbeleid niet meer kan worden ingesteld op de moeilijker wordende positie van de kleinere onder nemers, antwoordt de n.inister, dat een afzonderlijk prijsbeleid voor de kleinere ondernemingen hem niet voor verwezen lijking vatbaar lijkt. Wel zal in het kader van het algemene prijsbeleid zoveel mo gelijk met de structuur van het midden- en kleinbedrijf rekening worde: gehou den. Cadeaustelsel Over de beperking van het cadeaustel sel, speciaal over het ten geschenke ge ven van branche-vreemde goederen, zegt de minister, dat verschillende onderne mingen hun toevlucht hebben genomen tceen systeem, waarbij de ondernemer branche-vreemde goederen ten verkoop aanbiedt tegen betaling van een lagere dan de normale, doch niet tegen een voor de schijn gevraagde prijs. Hoewel dit systeem niet in strijd is met de Wet Be perking Cadeaustelsel, valt nog te bezien of de verschillende vormen, waarin het zich voordoet in overeenstemming zijn met de eisen, welke de -estigingsregelin- gen terzake stellen. Hiernaar wordt op dit ogenblik een onderzoek ingesteld. Sigarettenprijs Met betrekking tot de vraag of bij de komende prijsverhoging van sigaretten, veroorzaakt door de aangekondigde ver hoging van de omzetbelasting, mede met de positie van de handel in tabaksartike len zal worden rekening gehouden, wijst de minister erop. dat op het ogenblik nog ni t gezegd kan morden hoe de komende prijsverhogingen op de marges in de han del zullen uitwerken. Hij volgt de ont wikkeling nauwlettend. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER". OVERVEEN Tel K 2500 - 15597 en t9057 Centrale verwarming Airconditioning Aut oliestook Olie op de golven. Kapitein Eduard Boshoven, gezagvoerder van het Neder- andse motorschip „Naess Commander" is ieboet voor het doen uitstorten van olie in Britse wateren. Hij moest een boete van 510 pond betalen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7