Lloyd vliegt Pineau wellicht achterna naar Washington NAVO-raad kon de woede van Frankrijk niet stillen HET WEER Elf doden in het verkeer Sudibjo zweept jongeren op en noemt situatie explosief Ook Franse zelfcritlek in het rumoer over wapenzendingen Haarlems Dagblad «MORRIS' Solidariteit vraagt ook wel eens offers" „Nieuw Guinea of oorlog" Vreemde Op vele plaatsen mist V erkeersongelukken DIT JAAR: 1044 DODEN Onbeperkte energie door kernfusie Spoorwegongeluk kost 29 Fransen het leven Minister Bonnejous zegt betere beveiliging toe Niet alleen woede op bondgenoten Het woord is aan 72e JAARGANG No 112 MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 302e JAARGANG No 265 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PARIJS (Reuter) De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, heeft zondagavond voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten, waar hij dinsdag een onderhoud zal hebben met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles, gezegd, dat hij Dulles de redenen van „de zeer ernstige ongerustheid en scherpe openbare en parlementaire reactie", die in Frankrijk zijn teweeggebracht door de Brits- Amerikaanse wapenleveranties aan Tunesië, zal uiteenzetten. Pineau zei te zullen trachten, „de schade, die door dit ongelukkige optreden is veroorzaakt," te beperken. Hij zou ook de kwestie van de solidariteit van de Atlantische bond genoten ter sprake brengen. Op de vraag of de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, aan de besprekingen zou deelnemen, zei Pineau, dat wat hij en Dulles zouden bespreken een louter Frans-Amerikaanse kwestie zou zijn. Lloyd zou echter welkom zijn als hij aan het gesprek wilde deelnemen. 99 Pineau verklaarde, dat de tussen Frank rijk enerzijds en Engeland en Amerika anderzijds gerezen kwestie uit de wereld geholpen zou moeten worden vóór de top conferentie van de NAVO in december. De besprekingen tussen de drie landen zouden of een versterking of een verzwakking van het Atlantische bondgenootschap tot resul taat kunnen hebben. Onze Londense correspondent schrijft hierover: In Londen wordt de hoop uitgesproken, dat een eventueel nog deze week in Washington te houden bijeenkomst tussen de Britse, Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken zich niet slechts zal bepalen om de tegenwoordige onenig heid uit de weg te ruimen, maar dat zij hun best zullen doen om er voor te zorgen, de Westelijke politieke eenheid in de toe komst te verzekeren. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd schynt bereid zich onmiddellijk naar Washington te begeven, indien zijn tegen woordigheid daar vereist wordt. Pineau arriveert daar morgen, maar zijn bespre king met Dulles was al vastgesteld vóór de crisis over Tunesië en was bedoeld als overleg inzake de komende NAVO-confe- rentie. Selwyn Lloyd zal waarschijnlijk vanmid dag in het Lagerhuis een verklaring afleg gen. Het Britse parlement is volkomen verrast, dat de nieuwe door Engeland en de Verenigde Staten verkondigde saam- horigheidsleer reeds onmiddellijk Frankrijk voor het hoofd zou stoten, in schrille tegen stelling een jaar geleden, toen Engeland en Frankrijk inzake Suez gemeenschappelijk front maakten tegen Amerika. Maar er wordt in Londen uiteengezet, dat hier waarschijnlijk inderdaad van een nieuwe ontwikkeling sprake is. MacMillan en pre sident Eisenhower hebben immers betoogd, dat de Westelijke solidariteit offers ver eist. In dit geval is het Frankrijk, dat het offer zal moeten brengen en soepelheid betrachten inzake een gebied, waar het kort geleden nog zelf de lakens uitdeelde. De „Manchester Guardian" merkt op, dat politiek deelgenootschap niet kan beteke nen, dat bondgenoten elkaar door dik en dun steunen. De Westelijke saamhorigheid zal in staat moeten zijn die politiek zelfs te beïnvloeden, als het bondgenootschap dit vereist. Gebieden, tot dusver beschouwd als van speciaal belang voor één enkele staat, zullen snel afnemen. Indien Frank rijk niet langer op eigen houtje politiek zal kunnen bedrijven in Noord-Afrika, dan betekent dit ook, dat Engeland zijn bond genoten zal moeten raadplegen over Cyprus. Het is zeker, dat van nu af het aantal vraagstukken met een politiek- militair karakter, dat thans een gemeen schappelijke verantwoordelijkheid is ge worden, eerder zal toenemen dan vermin deren. De bondgenoten zullen bereid moe ten zijn tot ruime overeenstemming, niet alleen over de buitenlandse, maar ook over de koloniale politiek, wanneer deze het belang van alle raakt. De onenigheid tus sen Frankrijk, de Verenigde Statan en Engeland over de wapenzendingen naar Tunesië toont nog eens op treffende wijze aan, dat een zuiver militair bondgenoot schap alleen niet opgewassen is tegen de huidige internationale problemen, zegt het blad. NAVO-raad bereikte niets PARIJS (Reuter) Op de mogelijke ontmoeting van de Westelijke Grote Drie heeft men thans zijn verwachtingen ge bouwd, maar inmiddels heeft ook de Per manente Raad van de NAVO vergeefs ge tracht het geschil tussen Frankrijk ener zijds en de V. S. en Groot-Brittannië an derzijds naar aanleiding van de Ameri kaanse en Britse wapenzendingen naar 30000000000000000000 VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of' laaghan gende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Tunesië op te lossen. Woensdag zullen zij de kwestie opnieuw bespreken. (UP) Naar verluidt hebben in de Per manente Raad de kleinere landen enigs zins verontrust door de recente ontmoeting Eisenhower-MacMillan en kennelijk be vreesd voor Amerikaans-Engelse domine ring zich over het algemeen op het standpunt van Frankrijk geplaatst. In het verleden was het gebruikelijk dat Enge land met Frankrijk overleg pleegde alvo rens het de premier naar Washington zond. Ook na de terugkeer van MacMillan uit de Verenigde Staten heeft geen Engels-Frans overleg plaats gehad. ROME (UP) Zaterdag heeft de Ita liaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pella, te Rome besprekingen gehouden met de Engelse en de Amerikaanse ambassa deurs, en ook de Franse ambassadeur in Rome heeft met Pella een onderhoud ge had. Uit diplomatieke kringen wordt ver nomen dat de Italiaanse regering momen teel tracht te bemiddelen tussen Engeland Op de Rijksweg Maastricht-Vaals bij het Amerikaans militair kerkhof te Mar graten zijn een Duitse personenauto en een Nederlands motorrijwiel met grote snelheid tegen elkaar gebotst, toen de per sonenauto een met bieten geladen vracht wagen passeerde tijdens het naderen van de tegenligger. De bestuurder van dit mo torrijwiel, de 23-jarige H. Simonis uit Noorbeek (L.) en de Duitse bestuurder W. H. Angenent van de personenauto werden op slag gedood. De uit Nijmegen afkom stige verloofde van de heer Simonis, mej. Arts uit Nijmegen, die op de duo zat, werd zwaar gewond. In de auto zaten voorts twee dames, waarvan er een zwaar en de andere licht werd gewond. De 38-jarige handelsagent A. N. J. H. Breuers uit 's-Gravenhage is met de door hem bestuurder auto in Tilburg in de nabijheid van de voormalige Klokkenberg tegen een boom gereden en aan de ge volgen overleden. De 59-jarige mevrouw A. Eckenhausen- Cijs, die vrijdagavond in de Plantage Dok laan te Amsterdam van een rijdende tram stapte en ten val kwam, is zaterdag in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overleden. Op de Oostenburgergracht te Amster dam is een auto geslipt en tegen een boom gereden. De bestuurder, de 48-jarige Th. Hose, die alleen in de wagen zat, werd met ernstige verwondingen naar het Wees- perpleinziekenhuis overgebracht, waar hij later is overleden. In dikke mist heeft zondagavond de automobolist H. van der Meulen uit Am sterdam, toen hij op de Rijksweg nr 1 tus- i Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort i daarna om het leven gekomen 1044 i personen, van wie 202 kinderen. sen M u i d e n en Hakkelaarsbrug een voor hem rijdende wagen passeerde en daarbij op de linker weghelft kwam, een uit de richting Amsterdam naderende mo tor aangereden, waarvan de bestuurder, de 21-jarige W. Hagen uit Bussum, vrijwel op slag werd gedood. De negentienjarige W. de Boer uit Em- mercompascuum reed vanmorgen om zes uur met zijn neef, eveneens W. de Boer ge heten, op een bromfiets van zijn woon plaats naar Ter Apel bij de sluis in de Barnflair is De Bóer vermoedelijk in de richte mist in het kanaal gereden. De be stuurder wist zich zwemmende te redden, maar te hulp geroepen omwonenden en later ook brandweer en politie slaagden er niet in zijn neef tijdig uit het water te ha len. Een half uur later heeft men zijn lichaam geborgen. Te Hoensbroek is de 23-jarige L. T. M. met zijn scooter geslipt. Hij kwam met zijn hoofd tegen een lantaarnpaal en over leed korte tijd later. Te Sint Annaparochie is het 15- iarige meisje S. Bierma met haar fiets in botsing gekomen met een andere wiel- rijdster. Zij viel voor een vrachtauto en is korte tijd later overleden. Te Sint Jacobiparochie is de 40- jarige V. Dijkstra door een auto aangere den, toen hij de rijweg overstak. In het ziekenhuis te Leeuwarden is hij overleden. Te Arnhem is de 27-jarige monteur W. E. van Beek hedenmorgen tijdens mist met zijn bromfiets geslipt en tegen een boom gereden. De man kreeg een schedel- basisfractuur, waaraan hij korte tijd later overleed. en Amerika enerzijds en Frankrijk ander zijds. Felle redevoeringen PARIJS (UP) Gardes Mobiles hebben zondag rond de Engelse en de Amerikaanse ambassadegebouwen te Parijs de bewaking versterkt. Ook de ambassades van Tunesië en Marokko hebben een versterkte bewa king gekregen. Aanleiding hiertoe zijn de verklaringen, door rechtse politici gedaan, over de houding, die Frankrijk in het ge schil om de Engels-Amerikaanse wapen leveranties aan Tunesië dient aan te nemen. Voor de Amerikaanse ambassade op de Place de la Concorde stond een truck vol militairen, die stalen helmen, traangas- bommen en ander materiaal bij zich hadden. Het is echter de afgelopen 24 uur in Frankrijk rustig geweest. Wel zijn ver scheidene politici de straat op gegaan om toespraken te houden. Zij wedijverden met elkaar in hun veroordeling van Engeland en Amerika. „De Engelsen en de Ameri kanen hebben gehandeld als mensen die niet langer onze vrienden zijn!" riep Guy Mollet uit. „De gedachte dat onze geallieer den de taak van Krupp als wapenleveran cier van onze vijanden hebben overgeno men doet ons walgen," schreeuwde Jaques Soustelle. En Bernard Lefay, leider van de linkse republikeinen, zei: „MacMillan heeft Dulles bewogen genadeloos op te treden tegen Frankrijk." De genoemde politici worden over het algemeen als pro-Engels en zeker als pro-Amerikaans beschouwd. Er werd ook weer een roep om De Gaulle aangeheven, namelijk doör Pierre Poujade. DJAKARTA (ANP) De Indonesische hoofdstad heeft zich maandagmorgen op gemaakt voor een massale bijeenkomst, welke 'smiddag in het kader, van de campagne tot bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea zal wordemgehouden. Deze bijeenkomst, waarop president Sukarno en oud-vice-president dr. Mohammad Hat- ta het woord zullen voeren, zal een der grootste zijn, die ooit in Djakarta is ge houden. Tijdens het afgelopen weekeinde reden met luidsprekers uitgeruste auto's door de straten om de bevolking tot bij woning van de bijeenkomst op te wekken, terwijl met hetzelfde oogme-k duizenden pamfletten werden verspreid. In een radiorede verklaarde de minis ter van Voorlichting, Sudibjo, dat de si tuatie in verband met de Indonesische aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea „waarlijk explosief" is. „Als het tot een uitbarsting komt, zal de toestand nog er ger worden en tot een oorlog kunnen lei den, die de wereldvrede in gevaar zal brengen". De vraag is, aldus de minister, of de UNO in het algemeen, en de wester se landen en Nederland in het bijzonder dit wel beseffen. „W'j hebben de hoop nog niet verloren, dat de UNO uiteindelijk de juiste oplossing zal weten tc vinden. Daar om hebben wij het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea dit jaar opnieuw bij de UNO voorgebracht". In afwachting van Binnenkort zal in ons land een begin worden gemaakt met onderzoekingen naar de beheerste samensmelting van lichte atoomkernen, de zogenaamde gecontro leerde kernfusie. Dit onderzoekingswerk zal worden verricht onder auspiciën van de Stichting voor Fundamenteel Onder zoek der Materie. Tot dusver is men er alleen in geslaagd, kernenergie te verkrijgen door het splijten van de kernen van de zwaarste atomen: uranium, plutonium en dergelijke. Deze kernen vallen bij de splijting uiteen in brokstukken, die elk de kern van een ander element zijn. Een deel van de bin dingsenergie der zware atoomkernen komt hierbij vrij. Dit is het principe waarop de atoombom berust. Men is er in geslaagd, deze bom te „temmen", namelijk door het kernsplijtingsproces niet explosief, doch geleidelijk te doen verlopen, zodat de vrij komende energie voor praktische doelein den kan worden gebruikt. Nadien is men er in geslaagd, kernener gie ook op tegenovergestelde wijze te ver krijgen, namelijk door uit te gaan van het lichtste element waterstof in plaats van het zwaarste, en de kernen van dit element te doen samensmelten tot een zwaardere kern in plaats van kernen af te breken tot lichtere. De bindingsenergie die b(j de samensmelting van waterstofkernen vry komt is veel groter dan die welke bij kernsplitsing beschikbaar komt. Dit tweede principe is het beginsel, waarop de zogenaamde „waterstofbom" berust. Tot nu toe is men er niet in ge slaagd, ook dit kernproces geleidelijk te laten verlopen in plaats van explosief. Men is echter thans bezig met onderzoekingen naar de mogelijkheden de waterstofbom te „temmen" in de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie, Engeland, Duitsland, Frankrijk en Zweden. Als zevende land zal Neder land zich hierbij voegen. Men acht het van groot belang, metho den te vinden voor de beheersing van het kernfusieproces, omdat de daarvoor nodige grondstof: waterstof, in onbeperkte hoe veelheden voorradig is, terwijl de grond stoffen voor de tegenwoordige kernsplit sing, hoewel groot, niet eindeloos voor radig zijn. Met kernfusie kan de energie voorziening op aarde voor honderden mil joenen jaren gedekt worden. Bovendien heeft dit proceshet grote Voordeel, dat men niet, zoals bij de kernsplitsing, last heeft van radio-actieve afvalprodukten. de resultaten der debatten, moeten wij echter voortgaan onze kracht op te bou wen. Minister Sudibjo beschuldigde Neder land van „agressie" en betoogde, dat het geduld van het Indonesische volk en van de jeugd tot het uiterste is gedreven. Australië beschuldigd Vice-premier mr. Hardi verklaarde maandag, dat een veiligheidsverdrag tus sen Indonesië, Nederlard en Australië in het licht van de huidige betrekk 'ngen tus sen Nederland en Indonesië inconsequent zou zijn. Mr. Hardi merkte dit op naar aanleiding van een recente suggestie van de Australische oppositieleider Herbert Evatt tot het sluiten van een regionaal veiligheidsverdrag tussen Australië, Ne derland en Indonesië. Intussen heeft het nationalistische par tij-orgaan „Suluh Indonesia" maandag Australië van agressie beschuldigd. Het blad baseerde deze beschuldiging op de verklaring van het parlementslid Silas Pa- pare, die van Westelijk Nieuw-Guinea af komstig is, dat Australië in het gebied van Merauke in Westelijk Nieuw-Guinea troepen zou hebben gestationeerd. „Het la -den van Australische troepen op In donesisch grondgebied is duidelijk agres sie", aldu „Suluh Indonesia". Papare beweerde zijn berichten uit Westelijk Nieuw-Guinea tc hebben gekregen. Het dagblad „Irian Post" op Ternate, in Oost-Indonesië, publiceerde maandag „uit West-Irian ontvangen" berichten vol gens welke de Nederlandse luchtmacht „vanaf medio dit jaar steunpunten van West-Iriaanse patriotten in het gebied van Wandamen en op de eilanden nabij Seroei hebben gebombardeerd en bescho ten om de onafhankelijkheidsbeweging van de bevolking van West-Irian de kop in te drukken". „Na de topfunctionarissen nu de tob- functionarissen" was een der leuzen, die zaterdagmiddag in de Rotterdamse Ahoyhol te zien waren, waar de Alge mene R.K. Ambtenarenvereniging een vergadering hield ter bespreking van het salarisbeleid der regering. PARIJS (Reuter) Bij een spoorweg ongeluk dat zaterdag bij La Roche-sur-Yon in Frankrijk gebeurde, zijn 29 mensen om het leven gekomen en 21 gewond. De politie heeft de machinist van de Dieseltrein, die in botsing kwam met een goederentrein en de stationssous-chef, die het sein aan de machinist gaf dat hij kon vertrekken van Chantonnay, ten zuidoosten van Nantes, in hechtenis genomen wegens doodslag. Volgens de Franse minister van Vervoer, Bonnefous, had de dieseltrein op het station op de aankomst van de goede rentrein moeten wachten. De stationssous chef had zich dit te laat gerealiseerd. Toen zijn vertreksein al was opgevolgd had hij een fiets gegrepen om de trein langs het railspaad.ie te volgen. Hij had met een rode doek gezwaaid en geschreeuwd te stoppen, maar het was al te laat. UP) Na een bezoek aa nde" plaats van het ongeluk heeft minister Bonnefous ver klaard dat rigoureuze maatregelen genomen zullen worden om de veiligheidsnormen der Franse spoorwegen te verbeteren. De minister zei dat hij zonder dralen de be vindingen zal bekend maken van het on derzoek naar vijf andere treinongelukken die in de afgelopen zes maanden in Frank rijk gebeurd zijn. Op 18 juni kwamen bij Arras tien per sonen om het leven, op 19 juli 32 bij Bol- lenc, op 28 augustus zeventien Britten bij Bar-le-Duc, op 7 september 26 bij Nozières- Brignon en op 12 november dertien bij Esquelbeck, bij Duinkerken. PARIJS (Reuter en UP) Behalve de vele bewijzen van Franse verontwaardi ging op Engeland en Amerika naar aan leiding van de wapenzendingen door deze landen aan Tunesië, hoort men er ook leiders en couranten van grote reputatie een critiek op Frankrijk zelf oefenen, die zo groot is, dat de stappen van Engeland en Frankrijk met 'n daaruit voortvloeiend begrip worden bezien. Zaterdag vermeld den wij reeds Mendès France's opmerking, dat het waarschijnlijk nooit zover zou zijn gekomen, als Amerika niet geweten had, dat Frankrijk binnenkort om een grote lening zou komen aankloppen. Hij zei dat in de Nationale Vergadering. Frankrijk heeft steeds meer wrijving met zijn bond genoten tegemoet te zien, als het geen einde maakt aan de oorlog in Algerije, zo betoogde hij. „Als u denkt, dat er geen andere politiek mogelijk is dan die van oorlog in Algerije, dan moet u dat het land zeggen en een oorlogseconomie aanvaar den", voegde hij de regering toe. „P.M.F." kreeg een langdurig applaus van de ban ken van links en het centrum, toen hij zijn rede besloot. De directe politieke tegenstander van Mendès-France, de onafhankelijke oud premier Paul Reynaud, zei in de wandel gangen van de Nationale Vergadering, dat ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Lamsvacht Handschoenen 19.75 de crisis over de wapenleveringen meer een gevolg was van Franse wanorde dan van iets anders. Hij zei, dat het duidelijk was, dat Tunesië zich tot de geallieerden zou wenden, als Frankrijk bleef weigeren het wapenen te leveren. „De vernedering was dientegenvolge on afwendbaar, omdat wij geweigerd heb ben, deze affaire te regelen, toen het nog tijd was. Het grootste gevaar is, dat onze vernedering nieuw voedsel heeft gegeven aan de anti-Amerikaanse gevoelens, die op het ogenblik heviger zijn dan ooit", aldus Reynaud. „De verdenking, dat onze bondgenoten ons uit Tunesië zouden wil len verdrijven, toont aan, dat men niets van de feiten begrijpt", betoogde hij voorts. „Niet alleen kwaad zyn" Het conservatieve blad „Le Figaro" con stateerde wel een zware slag, toegebracht aan het Atlantisch verbond, maar, zo gaat het voort, „de les, die zij ons wilden geven, is niet geheel onverdiend. Het zou niet mannelijk zijn om dat niet te erkennen. Maar het zal ook een aanmoediging voor de Russen en hun satellieten in het Nabije Oosten zijn, waarmee vergeleken de dank baarheid van Bourguiba nauwelijks telt. Het is niet genoeg verontwaardigd te zijn en te protesteren, zoals we vol vuur gedaan hebben. Men moet ook de redenen achter de Engels-Amerikaanse houding willen zien. En het is maar al te gemak kelijk om zich voor te stellen wat een buitenlander, die onze oneindige ministe riële crises gadeslaat wel moet denken. Het schouwspel dat wij opleveren, brengt hem tot de gedachte, dat wij onverbeterlijk zijn en dat onze opgewonden discussies alleen maar tijd doen verloren gaan voor de ge hele gemeenschap ten prof ij te van de tegenstanders". Marie von Ebner- Eschenbach: Gelukkige slaven zijn de bitterste vijan den der vrijheid. De Franse opwinding over de „symbo lische Amerikaans-Britse wapenleveranties aan Tunesië heeft juist een jaar na de Suez-kwestie opnieuw tot wrijving tussen de drie voornaamste NAVO-bond- genoten geleid. Minister-president Gail- lard heeft, in vrij gematigde bewoordingen overigens, tegen de Amerikaans-Britse actie geprotesteerd; een groot deel van de Franse pers heeft in vette letters van „het einde van de NAVO" gesproken; en de Franse delegatie is zelfs weggelopen uit de conferentie van NAVO-parlementariërs. Deze laatste stap (die op de conferentie sterk de indruk wekte dat hij door de regering was geïnspireerd) was een duide lijk voorbeeld van de heethoofdigheid, waarmee de Fransen in deze kwestie te werk zijn gegaan. De delegatie verliet, na een korte aankondiging door haar voor zitter, Pierre Schneiter, de conferentiezaal zonder zelfs maar de mening van de Amerikaanse en Britse parlementariërs over het besluit van hun regeringen te hebben gepeild. Zij stond, volgens Schnei ter, op het standpunt dat „het streven naar Atlantische eensgezindheid, zoals die door alle leden van deze conferentie wordt gewenst, geen zin meer heeft". En dus wilde zij niet luisteren naar de verzeke ringen van deelnemers uit andere landen, dat de conferentie stellig geneigd zou zijn een resolutie aan te nemen, waarin al ware het in zeer diplomatieke termen meer sympathie voor het Franse dan voor het Brits-Amerikaanse standpunt werd uitgedrukt. En zelfs toen de vergadering, in een éénstemmig (maar zonder Franse deelneming) aanvaarde resolutie, naar aanleiding van het conflict tussen de drie landen er nogmaals met klem bij de NAVO-regeringen op had aangedrongen, voortaan „zoveel als doenlijk is met elkaar overleg te plegen, alvorens een hunner een besluit neemt dat de Westelijke solidari teit zou kunnen aantasten", weigerden de Fransen terug te komen. En toch had dit gehele conflict ver meden, of tot veel kleinere proporties teruggebracht kunnen worden, als de Franse regering zélf in de eerste plaats gebruik had gemaakt van de mogelijkheid, haar geboden door het met de stemmen van alle NAVO-regeringen aanvaarde rapport der „drie wijze mannen", de kwestie voor te leggen aan de Noord- Atlantische Raad, vóór dat Washington en Londen hun voornemen, wapens naar Tu nesië te zenden, hadden uitgevoerd. Vol gens genoemd rapport was dat zelfs „het recht en de plicht" van de Franse regering geweest en de twee andere regeringen hebben haar daar ruimschoots de tijd voor gegeven. Wat de parlementaire conferentie in dit opzicht heeft gedaan, is dus in feite een herhaling geweest van de aanbeveling der Commissie van Drie, een aanbeveling die ook de bij het huidige conflict betrok ken regeringen verleden jaar december tot de hunne hebben gemaakt. In hoeveel krachtiger termen had de conferentie zich dus niet kunnen uitdrukken, als de Franse parlementariërs zélf hadden meegewerkt aan het opstellen van de resolutie! Afgezien van de manier, waarop de Fransen zich bij dit meningsverschil heb ben gemeend te moeten gedragen, is ook de hele Franse houding, waaruit het menings verschil is voortgekomen, zeer aanvecht baar. Er valt alles te zeggen voor de op vatting (die in de meer verantwoordelijke Franse bladen tot uiting is gekomen), dat de Franse wens, te voorkomen dat som mige van de geleverde wapens in handen van de Algerijnen zouden vallen, niet zwaarder had mogen wegen dan de eer bied voor de door Frankrijk zelf het eerst erkende soevereiniteit. Zelfs als een klein deel van de geleverde wapens bij de Al gerijnen terecht zouden zijn gekomen, zou het grootste deel ervan toch op voor Frankrijk nuttige wijze zijn gebruikt voor de uitrusting van Tunesische grenstroe pen, die tot taak hebben de uit Algerije vluchtende opstandelingen te ontwapenen en dit bij gebrek aan eigen wapens nu niet kunnen doen of, als zij het niet willen, een voorwendsel hebben om het niet te doen. Frankrijk zou dus, door wèl kleine hoeveelheden lichte wapens (want daar ging het om) aan Tunesië te leveren, zijn eigen belangen veel sterker hebben kunnen verdedigen en heeft nu, door tegen alle Amerikaanse en Britse adviezen in, halsstarrig aan zijn weigering vast te houden, zijn positie in Noord-Afrika al leen maar nog verder ondergraven. En het zinloze van die halsstarrigheid wordt vooral duidelijk, als men bedenkt dat dezelfde Franse regering op het punt staat, bij dezelfde Amerikaanse regering, waarop zij nu zo gebeten is, aan te klop pen om een grote dollarlening die zij broodnodig heeft om het land voor een catastrofe te behoeden! Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1