PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Nederland-tip St. Nicolaas Kleuterschool in Santpoort werd officieel geopend THALIA Weinig verandering Toch ió het zo Vlag in top en feesthoeden op Onze keus daarin is fantastisch Wereldnieuws 2 AANWINST VOOR KLEUTERONDERWIJS 6.%.9oiitumia „Zeeland" sleept de „Muriel H." naar Genua Oriëntatierit in en om Castricum werd succes DCIJ ontvangt Jozeph Blankenaar 1 „Oud-Katholiek Onder steuningsfonds" bijeen Najaarsvergadering werd matig bezocht Jacob Kuijper exposeert bij Felison Bridgen in IJmuiden en in Driehuis Gezellige prijsuitreiking klaverjastoernooi IJmond Rennersclub „Kennemer- land" houdt jaarvergadering ADEM HALEN V.. MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 Door de vlag in top te hqsen heeft de heer H. de Boer, wethouder van Onder wijs, zaterdagmiddag officieel de Brede- rode-kleuterschool aan de Vinkenbaan in Santpoort geopend. Maar niet alleen de wethouder gaf hiermee blijk van zijn be langstelling, ook tal van Velsense raads leden en afgevaardigden uit onderwijs kringen woonden de opening van de uiterst moderne school, die geheel aan de kleu ters is aangepast, by. Wethouder De Boer wees er in zijn toe spraak, die aan het vlaghijsen vooraf ging, op, dat de dag van de opening temeer feestelijk is, omdat reeds voor de tijd van de financieringsmoeilijkheden tot de bouw ervan werd besloten. „Dit feit geeft aan de voltooiing van dit project een nog fees telijker aspect, dan de opening op zich al is", zei de wethouder. Tevens greep de heer De Boer de gelegenheid nog eens aan om zijn teleurstelling uit te spreken over het feit, dat de bouw van zo vele andere scholen in Velsen door de bestedingsbe perking niet kan worden gerealiseerd. „Er had al een achttal scholen klaar moeten zijn. Dat dit niet kan gebeuren is heel jammer, want we waren al zo aardig op weg en hadden reeds een gedegen plan opgesteld om in het tekort van scholen te voorzien". Vervolgens gaf de wethouder een uitvoerig overzicht van de moeilijk heden, waar de bewoners van de nieuwe school in het verleden mee te kampen hebben gehad. „Het is een hele overgang: eerst in een hokje ergens aan de Wüste- laan en nu in dit mooie gebouw", aldus de spreker. Basis Tot slot gaf hij uiting aan zijn warme belangstelling voor het kleuteronderwijs en laakte de vroegere opvatting, die het kleuteronderwijs achterstelde ten opzichte van het andere onderwijs. „Het kleuter onderwijs is de basis, waarop voortge bouwd moet worden en is een pril begin van de aansluiting op het lager onderwijs", zo zei de heer De Boer in zijn wethouder- lijk betoog. Toen was het de beurt aan mejuffrouw W. Th. Muller, rijksinspectrice van het kleuteronderwijs, om haar verheugenis over de opening in een toespraak vast te leggen. Zij zei, dat er in haar inspectie veel schoolruimte nodig is. Daarom verheugde het haar in het bijzonder, dat zij in een zeer kort tijdsbestek reeds de tweede ope ning van een school in Velsen meemaakt. Maar ondanks de opening van deze school, is er nog een aanzienlijk tekort op dit ge bied in de IJmond te bestrijden. „Velen denken bij het horen van de naam Velsen aan de tunnel en de hoogovens. Maar ik zie dan in gedachten huizen, huizen, hui zen en heel weinig scholen", zei de Rijks inspectrice ondermeer. Hierna onthulde zij 'n mozaïek van de kunstenaar R. Both, een fantasie met schapen, vissen en vogels. Vervolgens voerden het woord: de heren C. Roskam, voorzitter van de Centrale Ouderraad van Velsen, Y. Reitsma, be stuurslid van de afdeling Velsen-IJmui- den van ,,'t Nut", Mulder, hoofd van de Brederodeschool als naaste buur en de heer Tol, namens het Volksonderwijs- Santpoort. De hoofdleidster van de school, mejuf frouw Vlietstra, dankte allen voor hetgeen zij gezegd hadden en bood wethouder De Boer een foto van het voltooide schoolge bouw aan. Ook de voorzitter van de oudercommis sie der school, mr. C. J. van der Slibbe, liet zich niet onbetuigd en bracht zijn dank namens de ouders over. Na het officiële gedeelte kwamen en kele nieuwe „bewoners" van de school in ADVERTENTIE Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 EXCLUSIEF POSTPAPIER uit binnen- en buitenland De sleepboot „Zeeland" van N. V. Bu reau Wijsmuller N.V. te IJmuiden zal bin nenkort uit de Amerikaanse wateren een sleep krijgen in de richting van Europa. Het schip, dat onder bevel staat van ka pitein H. v.d. Burg uit IJmuiden, vertoef de de laatste maanden voor sleepreizen in d Caraibische Zee en sleepte op de laatste reis twee bakken van de Ocho Rios Bay naar Trinidad. Als losse boot trekt de „Zeeland" eind van deze week naar New Jersey om het 3500 ton grote landingsvaartuig „Muriel H." op sleep touw te nemen. De sleep moet over de At lantische Oceaan naar Genua in Italië wor den gebracht. Ongeveer tachtig auto-en motorbezit- ters waren zondag naar Castricum geko men om deel te nemen aan de door de MAC te organiseren oriëntatierit. Zelfs uit Groningen en Venlo waren de enthousiaste automobilisten - en motorrij ders gekomen om één der vele waardevol le prijzen in de wacht te slepen. De deel nemers waren in twee klassen verdeeld: A voor de meer geroutineerde rijders en B voor de beginnelingen. Dat hierbij juist door de laatste groep nogal eens het spit werd afgebeten behoeft geen be toog wanneer men de uitslag bekijkt aan d" hand waarvan na afloop in hotel Am- meraal de voorzitter van le MAC de heer A. Vendel tenslotte de prijzen uitreikte. Deze uitslag was als volgt: Auto's A. I. J. Koopman Wormerveer 104 str. p. 2. J. Hoorn uit Hoorn 110 str.p.; 3. H. Woestenberg Hoorn 115 str. p. Auto's B.: C. Hos uit de Weere 11 str. P- Motoren A. I. W. Teeling Wormerveer 39 str.p. 2. J. Koomen Haarleir 40 str. p. 3. H. Valkonet, Oudkarspel, 119 str.p. Motoren B: 1. J. v. Heusden, Beverwijk, 8 str. p. 2. J. Prent Haarlem 12 str. p. 3. J. Wunderink Beverwijk 14 str.p. actie om de feeststemming nog te ver hogen. Getooid met feesthoeden schuifel den een dertigtal kleuters de school bin nen om „hun" nieuwe gebouw met enige liedjes in te wijden. Nadat de aanwezigen in de gelegenheid waren gesteld om de school te bekijken, behoorde de officiële opening weer tot het verleden. Auto tegen bromfiets in de Pelsstraat In de Pelsstraat te Velsen-Noord, waar gewoonlijk aan beide kanten van de straat en zeer ten ongerieve van de bewoners wordt geparkeerd, had zondagmiddag om half twee een botsing plaats tussen een personenauto en een bromfiets. De autobestuurder nam met flinke snel heid van de Van Rijswijkstraat komend de linkerbocht te kort. Op hetzelfde mo ment kwam uit de Pelsstraat de brom fietsrijder, die nog voor de hoek een ge parkeerde, brede vrachtauto moest pas seren en toen plotseling de auto voor zich zag. Door zoveel mogelijk rechts aan te houden langs de geparkeerde wagen kon de bromfietser nog maar net langs de personenauto schuiven, waarbij de ach teruitkijkspiegel werd vernield en een diepe kras over de gehele linkerflank van de auto was ontstaan. Gelukkig had de bromfietser zijn vervoermiddel in zijn macht en hij viel dus niet onder de auto. De beide weggebruikers, die verzekerd waren, regelden de schade onderling. ADVERTENTIE het theater met de beste films HEDENAVOND (maandag), DINSDAG en WOENSDAG 8 uur beslist laatste voorstellingen van de grote SUCCESFILM KITTY IN DE GROTE WERELD met ROMY SCHNEIDER. Een vuurwerk van vrolijkheid in prachtige kleuren Na de overwinning van „Gezellig Samen zijn" op „Jozeph Blankenaar II" hebben de dammers van het Amsterdamse DSTO de vierde plaats in de provinciale eindstrijd veroverd. Woensdag ontvangt het DCY-tiental het sterke Amsterdams Jozeph Blankenaar al voor de eerste ronde thuis in haar club lokaal; daarna spelen in Amsterdam op dinsdag 19 november Gezellig Samenzijn en DSTO tegen elkaar. Voor de tweede ronde op 26 november gaat DCY naar Amsterdam om in het G.S. clublokaal Keiler en zijn mannen te be strijden. Op 11 december volgt dan de laatste ronde tussen Gezellig Samenzijn en Jozeph Blankenaar en in IJmuiden is DCY— DSTO in voorbereiding. Het DCY-bestuur zal vóór de aanvang van de belangrijke wedstrijd uit de vol gende spelers een tiental formeren: Rozen burg, Laros, Dukel, Tielrooy, v. d. Berg, Beukema, J. van Straten, G. Postma, Tom my Postma, H. Swier, Jelle Post, L. Vooys en K. de Jong. Jozeph Blankenaar komt indien vol ledig met het volgend tiental naar IJmuiden: "J. Metz, v. d. Sluis, Den Doop, P. van Heerde, B. Berk, P. Goezinnen, F. Jongendijk, M, R. C. Stahlberg, N. Riebeek, C. J. B. v. d. Sleen. Onderlinge D C IJ-competitie Door de vele andere wedstrijden is er maar een klein gedeelte doorgegaan van het onderlinge wedstrijdprogramma om de DCY-clubtitel. De hoofdklasse spelers, die aan bod kwamen wisten echter allen hun partij te winnen. Beukema had de handen vol aan Gomes. Pas na moeizaam werk werd er een stuk winst behaald en daarna moest Gomes zich na uren strijd gewonnen geven. Tommy Postma had weinig moeite met H. Leeuw; J. van Straten won van P. Bink horst en Leo Binkhorst won van W. van Wort, terwijl D. Ott en J. de Boer na een merkwaardige partij remise speelden. Eerst kwam er een familie-variant van „de Haar lemse zet' op het bord, die De Boer twee stukken kostte en in het verdere spel blunderde Ott. De beste prestatie leverde Bosma door van de hoofdklas ser Piet Kok te winnen. Bosma als nieu weling is een wezenlijke kandidaat voor een der plaatsen in het eerste tiental van DCY. ■-«a.- EEBAfYKCT" De enige vissoort, die de handel deze week in voldoende mate heeft zien aan voeren, was de haring. Wat het geen trawl- haring uit de Noord, dan was het trawl- haring uit het Kanaal. En was die er niet, dan was er de vleetharing van de loggers. Bovendien is hier menige wagon geladen met in Breskens aangevoerde en naar IJmuiden per auto verzonden haring. De prijs schommelde tussen de f 18 en f 22 met veel vraag voor het buitenland. Voor de rest was het een droevige week voor de handel. Piepers waren oplopend tot f 67 en zelfs torren deden meer dan f 40. Schol II deed rond de f 50. Hetgeen op een zeer schrale aanvoer duidt. Vrijdag was er wat schol III, dat echter nog grif wegging voor f20. Ook van kabeljauw en kool vis was er weinig. Rijen kabeljauw liepen op tot f 180, kisten tot f 250 en kool- vis heeft het bestaan om deze week f 140 per 125 kg op te brengen. De weinige schepen, die uit de Noord kwamen, maakten dan ook prachtige be sommingen. De „Ariadne" haalde bijna f 25.000, „Deining" f 27.000. De derde reis van de KW 32 mocht er eveneens zijn met f24.500, terwijl de KW 81 het tot f28.000 bracht, met als beste de KW 82 met een goede f 32.000. De besommingen van de trawlers uit het Kanaal waren niet zo goed. De beste was de „Postboy" meteen kleine f 19.000, de van „Hattem" en „Allanwater' elk met f 14.500, de „Job Gouda" met f 13.000 en de SCH 171 met f 13.500. De beste besommingen van de kustlog- gers werden behaald door de KW 52 en de KW 126, die donderdag na een reis van 9 dagen ruim f 10.000 besomden. De tongen blijven gevraagd. De lappen zakten niet onder de f 4.50, met een kleine f 4 voor de grootmiddel. Halfpondjes deden rond de f 3, terwijl de tongen I een kleine f2.80 opbrachten en de slips een goede f2.50. Ook de schol voor export blijft duur. De vier grofste soorten schol schommelden rond de f 55, met een kleine f 40 voor de schol II. De vele schepen van de kleine vaart, die naar Breskens zijn gegaan, hebben de aan voer nu merkbaar verminderd. Er vissen daar minstens 35 span of 70 schepen. Van de weinige kolen-trawlers, die er nog zijn, is er weer één afgegaan. Men kan deze schepen langzamerhand op de vin gers van één hand tellen. De „Abraham" is opgelegd en zal wel niet meer in de vaart komen. Voor deze week wordt een flink aantal schepen verwacht. De vangsten zijn niet groot, maar het aantal maakt veel goed, al zal de kwaliteit, gezien de lange reizen, wel wat te wensen overlaten. Naar een week, zoals die van 11 tot en met 16 novem ber, wordt door de handel niet terug ver langd. Nergens was blijkbaar veel aanvoer, want behoudens een klein aantal kistjes Deense gullen op maandag en wat import filets heeft de handel niets gezien. De voor raad bevroren vis heeft een flinke tik ge kregen. Houtaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is vrijdag aangekomen het Finse s.s. „Ramsdal", dat van de Finse haven Vasklot een lading van bijna 900 vadem papierhout aanvoerde. De verminderde ambitie tot vergaderin- genbezoek was vrijdagavond in het Oud- Katholiek verenigingsgebouw ook te be speuren bij de aldaar gehouden najaars vergadering van de afdeling IJmuiden van de Vereniging „Oud-Katholiek Onder steuningsfonds". Uiteraard betreurde de heer J. J. Stam, voorzitter, deze gang van zaken, aange zien hieruit moest worden vastgesteld, dat een agenda met een gezellig samenzijn tot slot wel tot groter bezoek aanleiding gaf. Hij herinnerde vervolgens aan het prach tige resultaat van de ondersteuningsfonds afdeling bij het vijftigjarig bestaan van het Oud-Katholieke kerkgebouw, waarvoor de leden ruim 600.bijeen brachten. Het verslag van de in Hilversum gehouden algemene vergadering der vereniging, uit gebracht door de heer P. C. Tol jr., ver kreeg wegens zijn uitvoerige behandeling en de herinnering aan de huldiging van het „vijftigjarig" afdelingslid, de heer J. Wij- ker Kzn., aller erkentelijkheid. Ten aanzien van het winterprogramma werd voorgesteld een of meer lezing- en contactavonden te houden en er is over wogen een forum samen te stellen. Een verheugende mededeling bereikte de aanwezigen, dat vermoedelijk nog vóór Kerstmis het jubileumgeschenk van de afdeling ter gelegenheid van het 50-jarig kerkfeest zal worden aangebracht in de vorm van een glas-in-loodraam boven het zij-altaar in het kerkgebouw. Het tentoonstellingszaaltje van de IJmuidense kring van kunstlievenden, Fe> lison aan de Heidestraat in IJmuiden, her bergt sinds zaterdagmiddag tot 16 decem ber een dertiental werken van de Amster damse kunstschilder Jacob Kuijper. De opening van de expositie werd kort ingeleid door een collega en vriend van de exposant, Rik van der Mey. Hij zei onder andere, dat het werk van Jacob Kuijper voor hem vooral aantrekkelijk is door de grote mate van natuurlijkheid, de eerlijkheid en ongekunsteldheid erin. De heer Van der Mey wenste Felison een groot succes toe met dt-e tentoonstelling Onze medewerker voor beeldende kunsten zal er nog een beschouwing bij geven. De IJmuidense bridgeclub UTD speelde voor de onderlinge wintercompetitie. De stand in de tweede heat (derde wedstrijd) is thans wat de gopgroepen betreft: (in percenten): Groep A: 1. CleerenBorn 169.63; 2. Klinken berg—Korver 163.28; 3. mevr. Leyenaar—Baart 158.72. Groep B: 1. QroenPonte 167.28; 2. dames SlaatsMuis 166.80; 3. SchoenKoelemey 161.99. De bridgeclub „Driehuis" speelde inmiddels de achtste selectiewedstrijd voor de wintercompeti tie. Hier waren de uitslagen in percenten: Lijn A: 1. heren Valk—Baart 63.49; 2. heren Wescher—Van Doorn 59.52; 3. heren KrabDe Waal 52.38. Lijn B: mevr. Dijkshoornhr. Heykants 62.90; 2. echtpaar Noortman 57.94; 3. echtpaar Broere 52.38. De kleine storing, die zich gedurende het weekeinde in de buurt van ons land bevond en zaterdagmiddag op tal van plaatsen regen bracht, heeft nu haar be tekenis geheel verloren. Het weer in ons land staat nu evenals overal elders op het Europese vasteland onder invloed van een hoge-drukgebied, dat zijn centrum met een barometerstand van 1037 millibar in Oost-Polen heeft. De afgelopen nacht klaarde het in onze omgeving flink op, de daarmee gepaard gaande afkoeling bracht vrijwel het gehele land in de mist. Op het oostelijk deel van de oceaan is, doordat een tweetal depressies van de Azoren naar IJsland is getrokken een zeer krachtige zuidelijke stroming ontstaan, die zich tot over Ierland en de Ierse zee heeft uitgebreid. Het ziet er naar uit, dat de depressie-invloed niet tot onze omgeving zal kunnen doordringen. In verband hier mede zullen de weersomstandigheden in Nederland nog weinig verandering onder gaan. De mistkansen blijven groot. Dinsdag 19 november Zon op 8.08 uur, onder 16.46 uur. Maan op 5.11 uur, onder 15.32 uur. Maanstanden 21 nov. 17.19 uur nieuwe maan. 29 nov. 07.57 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 19 november Hoog water: 1.10 en 13.35 uur. Laag water: 9.17 en 21.33 uur. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenland, heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. sl Sb O, S 0J ■3 g ai c Ss Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Rome Ajaccio Mallorca Venen Innsbruck Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb. geheel bew. sneeuw geheel bew geheel bew lichte regen licht bew. mist onbewolkt mist geheel bew. geheel bew. lichte regen onweer geheel bew. geheel bew. motregen geheel bew. lichte regen half bew. half bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. licht bew. windst. 11 ozo 3 windst. -5 mist o dichte mist ozo dichte mist o dichte mist o mist o dichte mist ozo dichte mist ono onbewolkt ono 49. De brandmeester deed een laatste, vertwijfelde poging om van de juffrouw te horen waar de brand woedde. „Wilt u nu vooral kalm blijven?", vroeg hij, ze nuwachtig heen en weer springend, „en nu eens rustig vertellen WAAR DIE BRAND IS!!!!" „Dat heb ik u toch al ver teld, dacht ik?", was het antwoord, „of niet...? Ja ziet u, mijn geheugen is niet zo best meerLaatst nog zei mijn zuster tegen me: DorotheaDorothea, zei ze De brandweerman uitte een onver staanbare kreet en hief een sidderende vinger naar haar op. „O, ja de brand natuurlijk!", sprak de juffrouw haastig, „nou, die is vlak naast ons!" Er kwam een trek van verbazing op haar gezicht toen zij zag dat de brandweerman stampend wegliep. „Wat een rare meneer is dat die laat je niet eens rustig uitpraten!", sprak ze gebelgd tot Panda. „Vertelt u mij dan maar eens waar u en uw zuster wo nen", probeerde Panda. „Wij wonen bij elkaarverklaarde de juffrouw, „daar om hebben we allebei. Toen had ook Panda genoeg van haar wazige verklarin gen. Het was vergeefse moeite om van haar iets te weten te komen. „Ben je daar eindelijk?", vroeg de brandmeester wreve lig, toen Panda naast hem in de auto sprong. „Die salamanderse dame heeft ons zo lang aan de praat gehouden, dat het perceel allang in de as gelegd kan zijn". „Het lijkt anders nog flink te branden", antwoordde Panda, wijzend op de rookont wikkeling boven de daken. Met een ruk schakelde de brandmeester over in de hoogste versnelling. „Vooruit, we gaan op die rook af", sprak hij, „dan vinden we het ook!" ADVERTENTIE Meer nog dan anders is het nu tijd om voor practische en nuttige geschenken te geven. Handschoenen - kousen - shawls - pyama's - overhemden - zelfbinders - sokken - PARAPLUIES - pullovers - vesten - PEIGNOIRS - zakdoeken - ontbijtlakens - baddoeken - heren- vesten enz. U moogt zonder verplichting eens bij ons komen rondneuzen. U zult tevreden zijn. Zaterdagavond waren de klaverjassers uit de IJmond allen ui j een in café „Sport" te Beverwijk, waar in een fees telijke vergadering de prijzen werden uit gereikt. De voorzitter, de heer J. v. d. Kolk, vond het jammer, dat de heer Hogewerf de gastheer ziek te bed lag en daar door niet kon deelnemen aan de feest vreugde. Niettemin ging de dank uit van de kaartliefhebbers(sters) naar het echt paar Hogewerf, dat de klaverjassers al tijd met raad en daad terzijde staat. Uit de behaalde punten bleek dat „Hol land Sport" als winnaar uit de bus was gekomen, nadat deze club ook had gewon nen van „Geel-Zwart". „Vriendenkring", die altijd bekerhouder was geweest moest ook in „Hollandia" haar meerdere zien en kwam dus op de derde plaats. Vierde werd „Geel-Zwart" en „Meerweiden- Schulpen" nestelde zich op de vijfde plaats. Na de prijsuitreiking begon het feest pas goed. Tot na middernacht bleef men vrolijk dansend bijeen. De Beverwijkse rennersclub „Kenne- merland" houdt op woensdag 20 november in café „Sport" de jaarvergadering. De agenda vermeldt ondermeer een bestuurs verkiezing. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren P. Schipper en J. P. Logger. Tevens vindt dan de prijsuitreiking plaats van de clubwedstrijden. „De Reisduif" gaat donderdag prijzen uitreiken De leden van de Beverwijkse postduiven- houdersvereniging „De Reisduif' komen donderdag 21 november in zaal Hooger- werf bijeen. Op deze bijeenkomst zullen de prijzen aan de winnaars van het afgelopen seizoen worden uitgereikt. „Nieuw Leven" gaat 21 november „Spel met het noodlot" spelen De Geheelonthouders Toneelvereniging „Nieuw Leven" in Beverwijk zal op don derdag 21 november in het Kennemer Theater een opvoering geven van de thril ler: „Spel met het noodlot" door E. Wil liams, vertaald door G. Rehers. Frans je Hart heeft de regie. Heropening. Het Duitse archeologische in stituut te Caïro, dat bij het begin van de tweede wereldoorlog werd gesloten, is heropend. Er is onder meer een af deling voor islamitische cultuur. (R. Blanke maan. Het Zuidafrikaanse blad „Die Vaderland" heeft 25.000 uitge loofd voor de eerste blanke Zuid-Afri kaan, die binnen tien jaar de maan be reikt en daarover een verhaal voor het blad schrijft. Te geef. De Amerikaanse regering is er niet in geslaagd Ellis Island in de ha ven van New York, dat 150 jaar dienst heeft gedaan als immigratiecentrum, te verkopen. De regering is nu van plan het eilandje weg te geven. President. Dr. Ramon Villeda Morales, lei der van de liberale partij, is tot presi dent van Honduras gekozen. De mili taire junta, die thans het bestuur in handen heeft, zal de macht aan de nieuwe president overdragen. Morales heeft verklaard, dat hij een regering van nationale eenheid wil vormen. Constructief. De republikeinsche Ameri kaanse senator Butler heeft verklaard dat de Amerikaanse strijdkrachten de tweede Russische aardsatelliet moeten neerschieten. Hij meent dat het geen onmogelijke opgaaf is, en zei te hopen dat de regering zich met deze kwestie zal bezighouden. Naar Butler's mening zal uit het neerschieten van de satel liet geen derde wereldoorlog ontstaan. Bescherming. Fijnproevers zullen het voor lopig moeten doen zonder de delicates se „Rana esculanta", de enige kikker- soort in Zweden die eetbaar is. Het Zweedse kabinet heeft deze kikker, die nog in kleine hoeveelheden voorkomt in vijvers langs de Zweedse Oostzee kust, onder bescherming geplaatst om dat men vreest, dat hij anders zal uit sterven. Drankzucht. Meer dan zeventig percent van de arbeidsongevallen in Hongarije is te wijten aan alcqjiolgebruik, aldus meldt het Hongaarse vakbondsorgaan „Neparakat". Het verbruik van alcohol houdende dranken is in vergelijking met voor de oorlog verdubbeld. Jaar lijks worden meer dan twintig duizend gevallen van alcoholvergiftiging gecon stateerd. Als gevolg van overmatig al coholgebruik gingen anderhalf miljoen arbeidsdagen verloren, hetgeen een ver liespost van 330 miljoen forint (onge veer 115 miljoen gulden) betekent, al dus „Neparakat". Reactor. Sovjet deskundigen zijn bezig met de installatie van de kernreactor, die de Sovjet-Unie op grond van het RussLch-Egyptische verdrag van 1955, aan Egypte heeft geleverd. Het grootste deel van de reactor-onderdelen is in Caïro aangekomen, en het gebouw waar de reactor wordt opgesteld is gereed gekomen. Distributie. In Spaans Catalonië zal twee dagen per week geen elektrische stroom worden geleverd. De maatregel is een gevolg van aanhoudende droogte, waar door de waterkrachtstations niet op volle capaciteit kunnen werken. Grottekeningen. In grotten van het Gissar- gebergte in Oezbekistan hebben Rus sische archeologen tekeningen in oker ontdekt van jachttafrelen die omstreeks vijfduizend jaar oud moeten zijn, aldus meldt radio-Moskou. Brand. Bij een brand in een woning van drie verdiepingen te Niagara Falls, in de Amerikaanse staat New York, zijn zeventien personen, onder wie veertien kinderen omgekomen. In het huis woonden verscheidene negerfamilies. Rokossovski. Maarschalk Konstantin Ro- kossovski, die op 23 oktober tot com mandant in Transkaukasië werd be noemd, is gekozen tot lid van het bu reau van het centrale par'.ijcomité van de republiek Georgië, zo meldt het blad „Azria Vostoka", als opvolger van generaal Fedoeninski. Rokossovski, voormalig minister van Defensie van Polen, was vóór die benoeming vice minister van Defensie, onder Zjoekov. Ruimte. Een Pool heeft, volgens een War- schaus blad het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken verzocht hem een pas te geven voor het heelal. Er zal in de toekomst wel een ruimte-afdeling op het ministerie komen, schreef hij, en daarvan zou ik graag als eerste een paspoort ontvangen. ADVERTENTIE WASMACHINES Gunstige betalingsvoorwaarden. HARTENDORP Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem. Tel. 52760 BIJ DE inademing verwijden zich de borstkas en de longen, bij de uitademing valt de borstkas samen en drukt evenveel lucht uit de longen als er tevoren ingezo gen was. Dat weet iedereen en dus is het gesneden koekHet verwijden van de borstkas zelf is echter wat ingewikkelder, omdat dit op twee manieren kan gebeu ren. De „klassieke" methode kent u na tuurlijk wel, want wanneer u de ribben omhoog trekt (waardoor ze iels naar buiten worden geplaatst) wordt de borstkas ruimer. Hel rendement hiervan is bijzon der hoog, want prof. Don ders heeft destijds berekend, dat er een ruimtewinst van '/t liter in de borstkas van een volwassen man ontstaat, indien hij de borstwand i/t cm naar buiten plaatst. Maar goed, om al dit soort sterke staal tjes gaat het eigenlijk niet. Waar het om draait, is de tweede manier om de borstkas te vergroten, waarbij een klein stukje theorie helaas onontbeerlijk is. De borst is van onderen afgesloten door het midden rif, een gewelfd, spierachtig vlies, dat de borst- van de buikorganen gescheiden houdt. Wanneer nu deze middenrif spier zich samentrekt, plat het naar boven ge welfde vlies zich af en drukt lever, maag en darmen iets naar beneden. Daardoor verruimt de borstkas zich en wordt er lucht in de longen gezogen. Er zijn dus twee manieren, waarop de ademhaling tot stand kan worden gebracht, reden genoeg voor de insiders in het vak om van costale of rib-inademing en van diafragmatische of middenrif-ademhaling te spreken, maar wij hebben genoeg aan de termen borst- en buikademhaling. Door deze welsprekende termen zijn de twee verschillende methoden voldoende duide lijk van elkaar onderscheiden. Nu blijkt er een vrij duidelijk verschil van ademhaling te bestaan bij de twee verschillende geslachten. De man ademt hoofdzakelijk met de buik, dus met het middenrif, waarbij de borstkas minder meedoet, maar bij de vrouwen is het juist omgekeerd, die ademen het meest met de borstkas. In romantische verhaaltjes wordt dan ook op spannende momenten bij voorkeur gewag gemaakt van de hij gende vrouwenboezem, een gevolg van het naar boven trekken der ribbebogen die de borstkas vormen. In plaats van ons te laten meeslepen in avontuur- Y tjes, kunnen we na lezing van het romantische verhaaltje dus onmiddellijk concluderen dat de dame in kwestie tot het costale ademtype behoort. Vroeger is wel eens be- weerd, dat vrouwen de adem haling met het middenrif zelfs in het geheel niet konden uitvoeren Dal is een fabel, zoals direct proefondervinde lijk kan worden aangetoond. Dat sprookje stamt waarschijnlijk uit de tijd van de nauw aangeregen corsetten, toen de dames zó in een dwangbuis zaten, dat de buik geen gelegenheid tot uitzetten kreeg. Toch rest ons na dit alles nog een be langrijke vraag: waarom behoren mannen in het algemeen tot de buik-ademhalers en waarom bezigen vrouwen voornamelijk de borstademhaling? Nadat in vroeger tijden het corset hiervoor aansprakelijk was ge steld, is men in moderner perioden de oor zaak gaan zoeken bij het feit dat de vrouw het middenrif bij het ademhalen minder gebruikt om tijdens de zwangerschap de druk op de buikorganen te doen vermin deren. Er zijn echter weinig artsen die deze verklaring steekhoudend achten, zodat we het verschil tussen de ademhaling der sexen maar bij de andere onopgeloste raad sels schrijven. De uitzetting van de borstkas, waar we het zojuist over hadden, brengt ons op het onderwerp „vitale capaciteit". Het klinkt goed! (Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 2