SPANNING VAN NELLE HALFZWARE SHAG Washington Post: „Laten we de Nederlanders steunen" Drie doden bij vliegtuigongeluk op Nieuw Guinea Montgomery legt zijn NAVO- commando in 1958 neer Toestel van „De Kroonduif" na een boom geraakt te hebben - neergestort <ZPraatótcel MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 3 Nieuwe ontdekkingen in de wereld van het atoom Temperatuur van ruim een miljoen graden bereikt Amerika en de kwestie Nieuw Guinea Subandrio slooft zich uit voor televisie en bij Dulles Bedenkelijke aandacht van China voor N.-Guinea Revolte tegen koloniale dwang in voorbereiding Faubus pookt vuurtje van rassenhaat weer op Negers met hagelpatronen tegen blanken in Clanton Portugese straaljagers werden nagezeten Meisje omgekomen bij brand in Amsterdam Proces-verbaal wegens dierenkwelling (Op de Op 20 september verlaat hij de militaire dienst SAN FRANSISCO (Reuter) Ameri kaanse geleerden van het stralingslabora torium der Californische universiteit te San Fransisco zullen, dank zij een ver nieuwd cyclotron, kernproeven van een nieuw soort kunnen nemen. Het toestel zal met een „nieuwe energieomvang enkele leegten in kennis omtrent de atoomkernen kunnen aanvullen", zo werd bekend ge maakt. LONDEN (Reuter) Britse geleerden geloven dat zij bij hun proeven om het geweld van de waterstofbom onder con trole te krijgen er in geslaagd zijn water stofatomen samen te voegen. De resultaten van de proeven met een nieuw thermo- nucleair apparaat, de „Zeta", zijn bijzon der goed. Er zijn aanwijzingen dat er fusie tot stand is gekomen, maar dit staat nog niet vast. Dat zou een eerste stap beteke nen op weg naar volledige beheersing van het samenvoegingsproces. Tijdens de proeven met het Zeta-appa- raat (Zero Energy Thermo-nucleair As sembly) in het kerncentrum te Harwell zijn temperaturen van ruim een miljoen graden bereikt. Volgens de woordvoerder van het Britse gezagsorgaan voor kern energie zijn er temperaturen van honderd miljoen graden nodig voor men in staat zal zijn de kracht van een waterstofbom in te tomen en te gebruiken voor voortstuwings doeleinden. ADVERTENTIE Wie schoot er raak? Eén in elk geval: VAN NELLE met z'n prachtige halfzware Die geeft ontspanning. De hele tribune is het er mee eens: pittig en vol aroma minstens sigaretten voor slechts Van onze correspondent in Washington) Tot dusverre heeft Amerika zich steeds van stemming onthouden als in de Assem blee van de UNO het dispuut over Nieuw- Guinea ter sprake kwam en het is zeer de vraag of er dit jaar verandering zal komen in dit traditionele gedrag van Amerika. Intussen zijn niet alle Amerikanen het eens met dit aspect van hun buitenlandse politiek. Dit kan blijken uit een hoofd artikel, dat de „Washington Post" gepu bliceerd heeft naar aanleiding van de Nederlands-Australische verklaring inzake de toekomst van Nieuw-Guinea. Voorlopig is de „Washington Post" een roepende in de woestijn, maar op den duur wordt er naar zulk een stem soms geluisterd. De „Post" plaatst als kop boven het artikel „Let 's back The Dutch" en betoogde als volgt: Amerika heeft zich steeds van stemming onthouden als in de UNO de aanspraken van Indonesië op Nieuw- Guinea ter sprake kwamen. Het is twijfel achtig of daar in het verleden een dwin gende reden voor was, maar thans doet zich een goede gelegenheid voor om zich te verzetten tegen die aanspraken. De Nederlandse en Australische regeringen hebben namelijk voor het eerst een ge meenschappelijke vooruitziende verklaring afgelegd voor geheel Nieuw-Guinea, waar van elk dezer regeringen de helft bestuurt. De verklaring bevestigt d^ vastbesloten heid van de Nederlanders eri de Australiërs om de primitieve Papoea-gemeenschap van op een na het grootste eiland der wereld vooruit te brengen, met zelfbe schikking als einddoel. De Indonesiërs, die in 1949 hun onaf hankelijkheid van de Nederlanders hebben verworven, bezitten geen ethnische, geo grafische of andere betrekkingen met Nieuw-Guinea om hun aanspraken te ondersteunen op de Nederlandse helft van het eiland,, dat zij West Irian noemen. Maar de steun voor het Nederlandse standpunt is zwakker geworden, ten dele door de tamelijk ruggegraatloze houding van Amerika, dat in gebreke gebleven is om onderscheid te maken tussen Indone- sië's eigen onaangevochten recht op onaf hankelijkheid en Indonesië's onrechtma tige aanspraken op het beheer over een andere Nederlandse bezitting, die aan In donesië even vreemd is als Nederland zelf. Een aanspraak op regeren komt in ieder geval te vervallen, als zij niet gebaseerd is op een redelijke veronderstelling, dat men tot regeren in staat is. Dit moeten de Indonesiërs goed begrijpen, indien zij al thans niet reeds de regels van hun eigen revolutie hebben vergeten. Djakarta moet nog tonen, dat het met succes de hetero gene Indonesische archipel kan regeren. Is dit land in staat om de formidabele taak op zich te nemen om de primitieve Papoea's te beschaven, te helpen en te assimiliëren aan de eigen politieke en sociale structuur? En indien dit al zo was, heeft Indonesië, of enig ander land, dan het recht om Nederlands Nieuw-Guinea te annexeren zonder een volksstemming, waar Nieuw-Guinea verre van gereed voor is? Wij menen van niet. Het feit, dat Amerika Indonesië gesteund heeft in al zijn moeilijkheden, behoorde Washington het recht te geven om minder halfslachtig te zijn als Indonesië zijn zwakke zaak voor verwerving van Neder lands Nieuw-Guinea met kracht naar voren brengt. Dit land zou tegen erken ning van de aanspraken moeten stemmen, wanneer deze opnieuw in de Assemblee naar voren worden gebracht. Begrijpelij kerwijs hebben de Nederlanders verklaard, dat zij zich in geen geval zullen neerleg gen bij een eventuele erkenning van Indo nesische aanspraken door de UNO en Washington zou zijn invloed moeten aan wenden om te verhinderen, dat zijn NAVO-bondgenoot in zulk een uiterst on aangename positie gebracht zou worden. Ander pleidooi WASHINGTON (Reuter) De Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, zal vandaag een onderhoud hebben met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles, aldus heeft een woordvoerder van de Indonesische ambassade in Washington medegedeeld. In diplomatieke kringen is gezegd, dat Subandrio steun van de Ver enigde Staten wil verwerven voor de aan spraak van Indonesië op Nederlands Nieuw-Guinea. Verwacht wordt, dat de politieke com missie van de UNO vandaag de kwestie- Nieuw-Guinea in behandeling zal nemen. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Washington heeft medege deeld, dat minister Luns, die zich in New York bevindt, niet heeft verzocht om een onderhoud met Dulles. Een regeling voor een dergelijk onderhoud was evenmin ge troffen. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken dr. Subandrio heeft in de V.S. een televisietoespraak gehouden, waarin hij op de Verenigde Staten een beroep deed om hulp te verlenen in een oplossing van het geschil om Nederlands Nieuw-Guinea. Hij zeide niet van mening te zijn, dat de V.S. in deze kwestie een keuze moeten doen tussen hun vrienden in Azië en die in de NAVO. „Wij vechten gezamenlijk voor de democratie en Neder land is een trouwe bondgenoot van de Verenigde Staten. Daarom willen wij niet, dat de V.S. hier voor een keuze worden gesteld. Maar zij kunnen wel hun goede diensten verlenen voor een oplossing van het geschil", aldus Subandrio. Hij zeide voorts, dat Indonesië gelooft, het westelijke deel van Nieuw-Guinea beter te kunnen besturen dan Nederland. Hij voegde hieraan'toe, dat in Indonesië 1000 onderwijzers en 500 verpleegsters ge reed staan, naar Nieuw-Guinea te gaan zodra de soevereiniteit zal zijn overge dragen. In antwoord op een vraag verklaarde Subandrio nog van mening te zijn, dat het toenemen van de communistische invloed, zoals die in het bijzonder is gebleken bij de onlangs gehouden regionale verkiezin gen, iets van tijdelijke aard is. LONDEN (UP) Radio Peiping zond zaterdag het bericht uit, dat de plaatsen Sorong, Biak, Hollandia en Merauke op Nederlands Nieuw-Guinea bezig zijn „zich voor te bereiden op een revolte" tegen de „Nederlandse koloniale oppressie". Radio Peiping ontleende dit aan het persbureau Nieuw China, en dit ontleende het aan Pedoman Rakjat, een te Makassar ver schijnend dagblad. Volgens de uitzending is „de bevolking in de verschillende plaatsen in West-Irian bezig zich voor te bereiden op een revolte om de wereld te laten zien dat het volk van West-Irian niet langer onder de Ne derlandse koloniale onderdrukking kan leven". Radio Peiping verklaarde dat „vele per sonen, die met deze voorbereidingen te maken hadden, in de gevangenis geworpen zijn en zullen worden vastgehouden tot na de debatten in de algemene vergadering der UNO". Volgens radio Peiping en het persbu reau Nieuw China deelde het blad in Ma kassar mede, dat het Nederlandse gezag door leger en politie sinds oktober het ge bied extra laat bewaken. De kust wordt streng bewaakt en oorlogsvaartuigen pa trouilleren overal om „infiltraties van In donesische troepen" te verijdelen. Het blad zou zijn inlichtingen hebben van „gevluchte patriotten". LITTLE ROCK (Reuter) Gouverneur Faubus van de Amerikaanse staat Arkan sas heeft zondag tegenover verslaggevers gezegd dat „de impasse in Little Rocks rassenscheidingskwestie slechts kan wor den opgeheven door een vrijwillige terug trekking van de negen negerkinderen, wier toegang tot het centrale lyceum door federale troepen is afgedwongen." Hij zag weinig reden voor verdere on derhandelingen met de landsregering. Hij was voorts van mening dat de federale troepen tot het eind van het schooljaar in de stad zouden moeten blijven omdat „de tegenstand nu sterker is dan bij hun in tocht." CLANTON (UP) Te Clanton, in de Amerikaanse staat Alabama, hebben she riffs en politie-agenten zondag een vuur gevecht geleverd tegen drie negers, die zich in een huis verschanst hadden. Zater dagavond werd een blanke uit een hinder laag neergeschoten. De politie, geholpen door een goede 150 blanken, sloeg daarna een beleg rond de woning waaruit gescho ten was. Na een gevecht, dat lange tijd duurde, en waarbij de politie traangas ge bruikte en de negers in het huis zich met hagelgeweren verzetten, slaagde men er tenslotte in tot de woning door te dringen. Een neger, die handenvol hagelpatronen in een koelkast stopte, werd gearresteerd; een andere neger, die met een jachtgeweer bij zich onder een bed lag, deelde dat lot. LISSABON, (UP)- Thans komen er uit Portugal berichten over onbekende vlie gende voorwerpen. Vier Portugese straal jagers zijn op 4 september tijdens een na- vigatievlucht bij nacht gevolgd door vijf niet geïdentificeerde vliegende voorwer pen. Een dier voorwerpen wordt beschre ven als „ovaal, en een licht uitstralend dat varieerde van goudkleurig tot groen, geel en robijnrood". Kapitein Lemos Fer- reira, de piloot van één van de straalja gers, beschreef zijn belevenis als volgt: „Wij waren als voetgangers voor een au to in een open veld. We konden niets an ders doen dan passief blijven". De vier vliegtuigen stegen volgens ka pitein Ferreira om 's avonds 21.21 uur op van de basis Ota ten noordoosten van Lis sabon. Ferreira zag een geheimzinnig stationair schijnsel aan de horizon en maakte er de drie andere piloten op op merkzaam. Men vloog op 8.000 meter. Het vreemde voorwerp volgde de vier straaljagers op enige afstand. Toen men boven Coruche gekomen was, kwam het naderbij en bleek een ovale vorm te heb ben. Opeens leek het vier voorwerpen te lanceren. Die vier hadden een roodachti ge kleur, het oorspronkelijke voorwerp veranderde voortdurend van kleur. Opeens dook het grootste voorwerp, ge volgd door de andere, op de straaljagers af. „Natuurlijk veroorzaakte dat onder ons enige verwarring", aldus Ferreira openhartig. Na enige tijd verdwenen de verschijnselen. „Ik beweer niet dat het vliegende schotels waren. Wanneer er die nacht magnetische storingen zijn gewwest, werden onze motoren er in ieder geval niet door beïnvloed". Volgens een dag- bladbericht namelijk heeft het meteorolo gische observatorium van Coïmbra die nacht „bijzondere wijzigingen in het mag netische veld" geregistreerd. Een twintigjarig meisje is zaterdagmid dag om het leven gekomen bij een felle brand, die twee verdiepingen en de zolder van een huis in de Barentszstraat in Am sterdam-C. in korte tijd verwoestte Ook een hond is in de vlammen omgekomen. De brand ontstond op de tweede verdie ping van het huis, toen de bewoner, een 44-jarige Chinese kelner, een brandend pe troleumkacheltje bijvulde. De olie vatte vlam en verspreidde zich over de vloer. De man trachtte eerst ver geefs het vuur te doven en rende, nadat hij de bovenburen had gewaarschuwd, naar buiten. De bewoonster van de derde verdieping, mevrouw Zoeters, stelde zich eveneens via de trap in veiligheid. Zij ver keerde in de mening, dat haar 20-jarige dochter Annie niet thuis was. Dit bleek later wel het geval te zijn. Het stoffelijk overschot van het meisje werd, toen de brand geblust was, aangetroffen op de derde verdieping. Zij was door verstikking om het leven gekomen. Zaterdagmorgen om half vjjf Neder landse tijd is op omstreeks vijfendertig kilometer ten noordwesten van Merauke op Nederlands Nieuw Guinea een „Bea- ver"-vliegtuig van de Nederlandse Nieuw Guinea-luchtvaartmaatschappij „De Kroon duif" verongelukt. Van de vier inzittenden van het een- motorige toestel zijn er drie om het leven gekomen, namelijk luitenant-ter-zee twee de klasse Z. W. Mouton en de twee leden der bemanning van het vliegtuig, de he ren K. Ringma en H. J. Goulooze. De vier de inzittende, de Engelsman Mould van de Britse vliegtuiginstrumentenfabriek Dec- ca, werd ernstig gewond. Het ongeluk is gebeurd tijdens een tech nische vlucht die in opdracht van de Ko ninklijke Marine werd gemaakt. Volgens een in 's-Gravenhage ontvangen bericht uit Merauke zou het vliegtuig, voordat het op het strand verongelukte, met de rechtervleugel een palmboom heb ben geraakt. De gezinnen van de heren Ringma en Goulooze bevinden zich in Nederlands Nieuw Guinea. De heer Mouton was af komstig uit 's-Gravenhage. Hij is onge huwd. De heer Ringma kwam uit Ede en de heer Goulooze uit Wassenaar. De luitenant ter zee tweede klasse (oud ste categorie) Z. W. Mouton was eerste officier op Hr. Ms. „Snellius". Het onge luk gebeurde tijdens een karteringsvlucht. Zaterdagmorgen was het toestel te Me rauke aangekomen, waarna werd begon nen met de wijzigingen, die aan de „Dec- ca"-installatie nodig waren voor de kar- teringswerkzaamheden. Daarna vertrok de „Beaver" met de opdracht, laag te vliegen op ongeveer 100 meter. De gewonde Engelsman, Wing-comman- der A. P. Mould, is door Papoeas naar Merauke gebracht. Het ongeval gebeurde 35 km ten westen van die plaats. Daar is hij opgenomen in het ziekenhuis. Volgens de jongste berichten is zijn toestand thans redelijk goed. Zondagmorgen vroeg is uit Hollandia een Dakota-vliegtuig naar Merauke ver trokken met aan boord gouverneur dr. J. van Baal, de commandant der Zeemacht in Nieuw Guinea, en de directeur van Ver keer en Energie, benevens een commissie van onderzoek. Zij waren met vertegenwoordigers van het Binnenlands Bestuur en van de maat schappij „De Kroonduif" aanwezig bij de begrafenis van de slachtoffers, welke zon dagmorgen geschiedde. „De Kroonduif", een dochtermaatschap pij van de K.L.M., bezat vier „Beavers", drie watervliegtuigen en één landvliegtuig. De verongelukte „Beaver" was een water vliegtuig. Zondagavond is van Schiphol naar Biak vertrokken de heer G. Wansbeek van het bureau veiligheid van de K.L.M., die een onderzoek zal instellen naar het ongeluk. Ook bij deze vliegramp heeft de bevol king zich bijzonder onderscheiden. Drie Papoeas waren de eersten die het wrak van het vliegtuig bereikten. Zij stuurden ijlboden naar Merauke en andere Papoeas vervoerden op eigen initiatief de over levende Engelsman Mould op een draag baar in de richting van Merauke, totdat hun taak werd overgenomen door employés van de rijstontginning te Koembe. Wegens dierenkwelling is proces-ver baal opgemaakt tegen een inwoner van Garijp (Fr.), omdat hij met de spoorwegen een hond ter verzending had meegegeven, die in een veel te kleine kist was opge sloten. De hond had een schouderhoogte van ongeveer 50 centimeter maar de hoog te van de kist bedroeg niet meer dan 29 centimeter. De hond, die aan een inwoner van Rhenen was verkoch;, was als ijlgoed aan diens adres afgezonden. Tele „Is het al middag?", vraagt mijn zoon Andreetje woensdag om één uur. „Ja', zeg ik. „Waarom?" „Nou" - zegt hij met een pretgezichtje - „dan komt er straks TELE!" Hij is een kind van deze eeuw. Opgegroeid temidden van de (al of niet afbetaalde) televisiemasten, verbaast hij zich geenszins over dit wonder der tech niek, en zegt elke woensdag, alsof het de doodgewoonste zaak ter wereld geldt: „straks ga ik naar de TELE". Nog te lui om het hele woord uit te spreken. En ik zeg dan: „goed jongen - veeg je voeten goed en bedank die mevrouw" - nog niet wetende, welke gastvrije mevrouw het ditmaal zal zijn, waar mijn spruit weer op de schobberdebonk zal komen, na eerst vergeefs bij minstens vijf huizen te hebben aangebeld waar zo'n spriet triomfantelijk op het dak staat. Ik bij een moeder die met haar tijd mee gaat, en word er evenmin heet of koud van als ik dat zeg: „goed jongen". Straks komt hij binnen en zegt hij, haas tig zijn broekje losknopende: „éven plas sen, mamma, ik mag mee een blokje om de aarde in oom Jan z'n kunstmaan" - en ook dan zal ik kalm knikken: „goed jongen". „Is het nu al vijf uur?", komt hij om drie uur weer. „Nog lang niet!", roep ik ongeduldig. „Je kunt nog een hele tijd spelen!" Nog ongeduldiger wenk ik met m'n hand, als hij een uur later alweer voor de ramen staat: „ga maar spelen, nog géén televisie- tijd!" Hij schudt van nee en blijft staan. „Er is een hele gekke bal in de tuin!" „Vraag maar van wie die is!", roep ik automatisch. Dat joch van hiernaast zal wel weer „Nee - hij lééft!" Daar moet ik het mijne van hebben. In de tuin liggen drie TELE-vriendjes al op hun knieën. Ze turen naar iets. „Ssssttt! De bal lóópt!" Het ritselt en beweegt tussen de struiken, en er komt zowaar een egeltje snuffelend aanlopen. „Oohhh!', roepen de kinderen vol bewon_ dering, „het lijkt wel een bezem! En hij heeft een gezicht!" Ingemetselde stadskinderen - ze weten wel wat TELE is, maar een egeltje hebben ze nog nooit gezien. Ik ga een bakje melk halen. Eerst rolt het egeltje zich op, maar dan laat hij z'n snuitje zien, en likt de melk op. „Hij heeft een tongetje!", roept Andreetje verrukt. „Hij heeft oogjes!", schreeuwt 'n vriendje. Ze gaan languit op het gras liggen, af en toe krieuwend: „ga nou eens weg, ik kan niks zien!" „Jongens, vijf uur!", roep ik. „Ssssttt!", krijg ik, haast bestraffend, ten antwoord. „TELE!", probeer ik nog eens. „Hij éét iets!", fluisteren ze, en ze blij ven roerloos kijken - vier liggende kinder figuurtjes, met hun hoofden dicht bij el kaar. Slakkie (Van onze correspondent in Londen) Veldmaarschalk Lord Montgomery, de held van Alamein en andere beroemde operaties in de tweede wereldoorlog, die gisteren zeventig jaar is geworden, heeft aangekondigd, dat hij op 20 september van het volgend jaar zai aftreden als plaats vervangend geallieerd opperbevelhebber in Europa en zich op die datum tevens uit de actieve dienst van het Britse leger zal terugtrekken. Montgomery's gezondheid laat niets te wensen over, maar hij is van mening, dat hij zijn functie aan 'n jongere dient over te dragen. Zijn tegenwoordige chef is generaal Norstad, twintig jaar jon ger dan hij. Wanneer Montgomery de mi litaire dienst verlaat, zal hij een halve eeuw onafgebroken als officier hebben ge diend en daarmee het record van de laat ste honderd jaar hebben gebroken. Gene raal Norstad heeft gezegd, dat Mont gomery de vrije wereld „onmetelijke" diensten heeft bewezen. Montgomery heeft verklaard, dat hij af treedt omdat het voornaamste doel van het Noordatlantische bondgenootschap, verhindering van oorlog, is bereikt. Onze sterkte boezemt voldoende vrees in om een agressie uit het oosten te voorkomen. Hij waarschuwde, dat de zichtbare kracht niet mag worden verminderd en gaf te kennen, dat de NAVO-organisatie doel matiger moet worden. Versterking van de politieke eenheid en vermindering van de nationale gevoeligheden acht hij nood zakelijk. Montgomery meent, dat aard- satellieten een wereldoorlog nog onwaar schijnlijker maken dan deze reeds is. Hij beschouwt deze als de voorlopers van nieuwe militaire verkenningsvliegtuigen, die het onmogelijk zullen maken oorlogs voorbereidingen te verbergen. Lord Montgomery blijft in Engeland wonen, zal zijn gedenkschriften publi ceren en heeft het voornemen te gaan rei zen. Hij heeft voorspeld, dat er grote ver anderingen op til zijn in de organisatie van de Britse strijdkrachten. In een vol gende oorlog zal er geen gelegenheid meer zijn eerst de troepen in beweging te bren gen. Hoe wetenschappelijker de oorlog voering wordt, hoe belangrijker de rol van de enkeling. Er zal altijd plaats blijven voor de infanterist, zo zei hij. Opvolger? Het wordt in Londen nog te vroeg ge acht te zeggen wie Montgomery zal op volgen. Het is echter niet onmogelijk, dat, bij de voorgestelde vereenvoudiging van de structuur van NAVO, de functie van plaatsvervangend opperbevelhebber zal komen te vervallen. Indien een Britse generaal in aanmerking mocht komen hetgeen aan twijfel onderhevig is, gezien de verminderde Britse bijdrage aan de Europese verdediging zal het niet ge makkelijk zijn iemand te vinden, die in de jongste oorlog in Europa naam heeft gemaakt, omdat de meesten hunner de ac tieve dienst hebben verlaten. De Londense News Chonicle noemt de naam van graaf Mountbatten van Birma. Montgomery is een van de zeldzame Veldmaarschalk Lord Montgomery van Alamein. oorspronkelijke figuren onder de militaire leiders, die Groot-Brittannië heeft opge leverd. Hij viel het eerst op in 1940 als generaal-majoor door de schitterende ma nier, waarop hij in Duinkerken de terug tocht van de derde infanterie-divisie leid de. Spoedig begon de Monty-legende te groeien. Als luitenant-generaal en bevel hebber van Zuidoost-Engeland dwong hij alle officieren onder de veertig deel te nemen aan vermoeiende veldlopen. Hij stelde acht kilometer per week verplicht. Het publiek zal hem altijd herinneren, toen hij, de baret dragend van het tank regiment, in 1942 het commando van het achtste leger in de Noordafrikaanse woes tijn overnam en Rommel versloeg. Drama tische gebeurtenissen volgden elkaar snel op, operaties in Noord-Afrika, Sicilië, D- day in Normandië met Montgomery als bevelhebber van de Britse invasie-troepen. Doorzetter Indien Montgomery zijn zin had gekre gen, Was de oorlog in Europa waarschijn lijk reeds in de herfst van 1944 geëindigd. Hij wilde de verslagen Duitsers over de Rijn jagen en recht op Berlijn afstevenen. Ook Churchill wilde dit om de Russen voor te zijn, maar na de verovering van Brussel op 3 septêmber werd de opmars stopgezet wegens bevoorradingsmoeilijk heden. Vier waardevolle dagen gingen ver loren en de Duitsers kregen gelegenheid zich te reorganiseren en door de de mis lukking van de doorbraak bij Arnhem nog zeven maanden stand te houden. Mont gomery is een heldere militaire denker en vooral een doeltreffend „schoolmeester", aan wie NAVO en de vrije volken veel dank zijn verschuldigd. Hij bracht de an dere militaire leiders in de na-oorlogse jaren begrip bij voor de nieuwe strate gische situatie.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5