Als de wind van richting verandert komt de „Iano" donderdag vlot PRIMMETJE J EEN WOELIGE TIJD Agenda voor Haarlem C ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG Bureau Wijsmuller is al twee weken op de kust van Wight aan de slag Kort en bondig MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 4 Van allerlei SANDOWN BELEEFT ZOMERSE WEEKEINDEN De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma Ook te Rotterdam goede resultaten van de snelheidsbeperking Koninklijke subsidie voor zes jonge schilders Vroegere Terneuzen Oostenwind Deze week donderdag Italianen naar huis Kindertekenwedstrijd van Henk van Laarfonds Dodelijke afloop van vechtpartij te Breda Impresario D. van der Vijver overleden KNAC critiseert arrest van Hoge Raad Mr. A. Stempels wordt hoodfredacteur van de NRC Beeldhouwers verontrust over bestedingsbeperking Aan brandwonden overleden Bankbediende behield te veel gekregen 18.000 Kerkelijk Nieuws J Terwijl zaterdagmiddag in Amsterdam duizenden in de regen stonden te wachten op de aankomst van Sint Nicolaas zaten vele duizenden meisjes en jongens met hun ouders in de huiskamer te kijken naar de uitzending die verzorgd werd door de N.T.S. Beide groepen zullen bijzonder ge noten hebben, maar de jeugd thuis zal de uitzending te kort hebben gevonden. Graag zou zij ook de Sint met zijn uitge breid gevolg hebben gezien op zijn tocht naar de Dam. De regen was natuurlijk een grote handicap voor de cameramen sen, maar men slaagde er in een behoor lijk beeld te brengen van de grote druk te en de activiteiten van velen. Dick van Bommel hield een gezellig praatje. Aan de op zaterdagmiddagen door de N.T.S. vaker vertoonde avonturen van Joeki ging dit keer een programma voor af, waarin de actrice Myra Ward in het half uur voor de kleinste kijkers onge veer een kwartier voor Moeder de Gans heeft gespeeld. Zij las een sprookje voor, waarbij hier en daar een prentje van Jan Rodrigo werd getoond. Voor de volwas senen, die uit nieuwsgierigheid hebben meegekeken betekende deze voordracht een nieuwe illustratie van haar veelzij dig talent, voor de kleuters was Myra Ward dus naar we mogen aannemen een „mevrouw die mooi kan vertellen." In een gezamenlijk programma van de omroepverenigingen kregen de kijkers zon dagavond een internationaal variétépro gramma uit het Antwerpse Hippodrome- theater te zien en te horen. Het horen was eigenlijk het belangrijkste, want het zien gebeurde op een enkele uitzondering na door twee camera's, één in de zaal en één dichtbij het podium, waardoor er naar onze smaak te weinig beeldvariatie was. Te horen waren de Belgische vedette Jo Leemans, Pia Beck met bassist en drum mer, trompetist Ferry Barendse met imi taties van Louis Armstrong, Cab Calloway en Bill Haley en voorts „The Bingsters" met aardige liedjes. Na een pauze van een half uur, waarin men per grammofoon plaat een selectie uit de Engelse musical „Salad Days" te horen kreeg, maakte Frankie Lane de rest van het programma vol. Eerlijk gezegd, we horen hem liever zonder hem te zien. En de technicus zal zijn hart af en toe hebben vastgehouden, want Frankie Lane sprong niet zachtzinnig met de kostbare microfoons om Beeldschermer (Van een speciale verslaggever) OP DE AFGEBROKKELDE KUST van het Britse Kanaal-eiland Wight, waarheen men per vliegtuig, trein en boot van Nederland uit in één ochtend wordt gebracht, werken enige tientallen IJmuidenaren in de branding bij de twee weken geleden gestrande Italiaanse vrachtstomer „Iano", een oudje van 1922 met een tonnenmaat van 2487 ton. Een aantal van hen hoort thuis op de sleep boot „Cycloop" van N.V. Bureau Wijsmuller, die dicht voor de kust ligt om bij hoogtij te trekken en een drietal met Kees Zeegers in hun midden, heeft een onderkomen gevonden op de gestrande Italiaan. Het zijn daar op Wight in de Sandow Bay dezelfde omstandigheden als bij de berging van de 7000 ton grote „Katingo", die indertijd door Wijsmuller bij Bergen aan Zee werd geborgen. Het badplaatsje Sandown heeft op het eiland in deze winterdagen niet zo'n groot achterland 's zomers is dat anders maar toch kwamen in de weekeinden honderden naar de kust om de gestrande „Iano" en het bergingswerk te zien. Ook hier een plaatsje met inwoners, die er de vruchten van weten te plukken en die er graag een paar uurtjes van hun nachtrust voor over hebben om te zien of kapitein G. Cavaggioni uit Triëst met zijn schip in dieper water terecht komt bij het hoge tij. HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KBO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgenge bed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50® Omr.- koor. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Promenade ork. en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Chansons. 14.00 Schoolradio. 14.30 Voor de vrouwen v. h. platteland. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: De film in Nederlands Nieuw-Guinea, door W. A. L. van Doorenmaalen. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muz. 18.50 Het plan en ik, causerie. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Lichte muziek. 19.35 Gram. 20.20 Catechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 En Gij zult het aanschijn der aarde vernieuwen, klankb. 22.00 Strijkkwart. 22.35 Gezondheidspraatje. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijd. 10.00 Gram. 10.50 V.oor de kleuters. 11.00 Orgelspel. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Theaterork. en solis te. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Me- tropole-ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Cello en piano. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dieren wereld en wij, causerie. 17.30 Lichte muziek. 18.00 'Nieuws. 18.15 Act. 18.30 Amateursuitz. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koor zang met commentaar. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Volksmuz. met comm. 22.35 Pianorecital. 22.55 Ik geloof dat.., caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Amus.muziek. 12.30 Weerber. 12.34 Amus.ork. (verv.). (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Ork.conc. 16.30 Kamer- muz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.30 Idem. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Beroeps- belangen voor de middenstand. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nieuws. 22.11 Kamer- muz. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.30 Journ. en weerover. 20.45 Eurovisie film. 21.05—23.05 Speelfilm. Hoewel de tijd, die is verlopen sinds de invoering van de maximumsnelheid 1 november nog te kort is om te conclu deren, dat deze invofering blijvend gunstige resultaten zal afwerpen voor de verkeers veiligheid, is de voorlopige indruk ook van de Rotterdamse verkeerspolitie zeer gun stig. Er wordt aanmerkelijk matiger ge reden en dit moet volgens de politie de verkeersongevallenenfers in goede zin blij ven beïnvloeden. Aangezien ook in vele andere grote steden over dezelfde periode gunstige cijfers bekend zijn gemaakt, wordt de indruk versterkt, dat de daling van het aantal verkeersongevallen te danken is aan de maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur. Op voordracht van de jury voor de koninklijke subsidie voor de vrije schilder kunst heeft de koningin een studiebeurs toegekend aan de volgende jonge kunste naars: J. Hillenius in Amsterdam, mejuf frouw Han Mes in Koog aan de Zaan, J. W. Oosterkerk in Doetinchem, A. F. Orth in Rotterdam, W. den Ouden in Amster dam en A. J. Veldhoen in Amsterdam. Tot nu toe is er nog niet veel beweging in de „Iano" gekomen. Aan land heeft het de bergers niet tegengezeten. Na alle voor bereidingen in IJmuiden op dinsdag en woensdag, 5 en 6 november, kwamen de sleepboten „Titan" en „Cycloop" op don derdagavond 7 november in de Sandown Bay bij Red Cliff aan. Diep lag vooral de „Cycloop" in het water. Kapitein Jan de Koe bracht van IJmuiden zware blokken, ankers, trossen, lijnen en pompen mee. De volgende morgen, vrijdag 8 novem ber, kregen de opvarenden van beide sleep boten de job beter in het oog: een vracht stomer van het bekende type, hoog en dwars op het strand. Er is die dag onmiddellijk aangepakt. Aan land bevonden zich reeds van het begin van de week af de heren M. de Koe en F. Jonkman, respectievelijk walkapitein en chef der technische dienst bij N.V. Bu reau Wijsmuller. De zware ankers, die door de „Cycloop" waren meegebracht, werden op een draad uitgezet en beide sleepboten maakten daarna nog vast op de sleepdraden naar de „Iano", die inmiddels voor enkele Neder landers een goede bekende was geworden. Aan boord bevonden zich nog allerlei Ne derlandse opschriften. De „Iano" was de vroegere „Terneuzen". Die zelfde donderdagavond kwamen uit Nederland nog een drietal mensen van Wijsmuller aan boord van de Italiaan en werd nog begonnen met het opstoken van de ketels. Een vermoeiend karwei, dat menig zweetdruppeltje kostte. Maar 's mor gens was er stoom! De sleepboten hebben met hun twaalf honderd paardekrachten elk nog twee tijen aan de „Iano" getrokken, maar kans vlotkomen was er niet. Er was te weinig water bij het hoogtij komen opzetten, het geen slechts aan de oostelijke wind kon worden geweten. Die oostenwind is na het vorige week einde blijven waaien en het water bleef weg. De „Iano" wordt wel bij elk hoog tij door de golven omringd en de zeeën slaan soms tot masthoogte over het schip, maar men komt toch altijd nog een paar vaam te kort. Kapitein Cavaggioni en ook de bergers onder leiding van kapitein Maarten de Koe houden het nu op deze week donderdag, wanneer het springtij is. Met spanning worden de weerberichten afgewacht, want van de windrichting zal het dan opnieuw afhangen of de lege „Iano" wordt vlotge- bracht en voor reparatie naar Southamp ton kan worden gesleept. Ondanks het lage water heeft men op het strand bepaald niet stilgezeten in de afgelopen week. Eind van de week kon de „Titan" voor enige dagen vertrekken, daar deze boot kustreizen moest maken van IJmuiden naar Delfzijl en Bremen. Op het strand was er inmiddels een bull dozer bijgekomen. Een zware machine van de Shorwell Plant Hire Limited, die daar sinds vorige week maandag aan de slag is. Aan beide kanten van de romp van de „Iano" is het zand en grind door de bull dozer weggeschoven en intussen hebben mannen van Wijsmuller, voorzien van spuiten en pompen, zoveel mogelijk zand onder het schip weggespoten om het enigs zins te laten zakken. Vooral bij het achter schip is begin vorige week hard aangepakt om de schroef vrij te krijgen. Dinsdag was de zaak daar bekeken en kon de machine bij hoog water op langzaam draaien. Van de Italiaanse bemanning heeft het grootste gedeelte de „Iano" de rug toege keerd. Negentien man zijn donderdag naar Londen vertrokken om per vliegtuig terug te reizen naar Triëst. Aan boord bevinden zich thans nog de kapitein, de tweede stuurman en twee machinisten. In het weekeinde heeft men weer honderden eilandbewoners op de kustrand zien ver schijnen, die naar het „beached Italian ship" kwamen kijken. „Het is voor ons een weekeinde in de zomer", zegt de hotelier van „Montpellier" met genoegen. „Een buitenkansje voor velen van ons", meent hij, „zo'n gestrand schip". Het in 1956 gestichte Henk van Laar fonds heeft voor 1958 een landelijke tekenwedstrijd uitgeschreven voor kinde ren tussen acht en twaalf jaar. Gevraagd wordt op een vel papier van 20 bij 20 cen timeter het wapen van hun stad te teke nen, te kleuren en op de achterzijde een korte omschrijving van de betekenis er van te geven. Naam, adres, jongen of meisje moet eveneens op de achterzijde worden vermeld. De tekeningen kunnen tot 15 januari 1958 worden gezonden aan: de gemeentelijke commissie „Heemken nis", Willemsparkweg 125, Amsterdam- Zuid. Tot de prijzen behoren onder ande re een radiotoestel en een fiets. Het fonds werd door particulieren opgericht om de herinnering levend te houden aan wijlen Henk van Laar, die vooral door zijn radiowerk in het land algemeen be kend is geworden. Tijdens een nachtelijke ruzie tussen de 23-jarige L. en de 46-jarige H. K. op de Haagweg te Breda, is de laatste gevallen, waarbij hij schijnbaar bewusteloos op de grond bleef liggen. Een dokter van de G.G.D., die gewaarschuwd werd consta teerde echter dat de man overleden was. In verband hiermee stelt de politie een uitgebreid onderzoek in. De 23-jarige L. is gearresteerd. Zaterdag is in Zaandam op 77-jarige leeftijd overleden de vroegere impresario Daniel van der Vijver. De heer Van der Vijver heeft zich na jarenlang als kermis exploitant over de hele wereld te hebben gereisd tot impresario opgewerkt. Hij was het, die kort na de laatste oorlog als eerste Charles Trenet in ons land deed'optreden. Hij was een zeer geziene figuur in het theaterbedrijf. De begrafenis geschiedt dinsdagochtend in Zaandam. De KNAC heeft aan de Commissie Vei ligheid Wegverkeer schriftelijk meege deeld, dat het recente arrest van de Hoge Raad over de verkeerspleinen (rechts houden en niet voorsorteren), de vlotte afwikkeling van het verkeer op zulke plei nen en rotondes onmogelijk maakt. De KNAC dringt daarom aan op een snelle wijziging van het Wegenverkeersregle ment om de tot dusver bestaande prak tijk (wel voorsorteren op verkeersplei nen) een wettelijke basis te geven. Te vens zou dan volgens de KNAC een re geling van de voorrangskwestie op die pleinen getroffen kunnen worden, waar toe de automobielclub aanbeveelt, het ver keer op het plein voorrang te verlenen boven dat van de toeleidende wegen. Iedereen iii het dorp, die Primmetje als heel klein ventje gekend had, sprak over het wonderlijke gevül. Maar langzamerhand ging het gewone leven weer zijn gang. Maar eens, 'n half jaar later, zou er nog iemand zijn, die erg verrast was door de verandering van Primmetje Een man, die hier al eerder was geweest, verscheen op 'n dag in het dorp: Donnavo. Hij speelde op zijn luit en zong er een lied bij. Toen voelde hij opeens een hand op zijn schouder63-64 Wegens zijn benoeming tot gewoon hoogleraar aan de universiteit van Am sterdam heeft mr. dr. M. Rooij ontslag verzocht als hoofdredacteur van de Nieu we Rotterdamse Courant. De directie heeft dit ontslag op de meest eervolle wijze verleend per 1 januari a.s. Met ingang van dezelfde datum is tot hoofdredacteur van de N.R.C. benoemd mr. A. Stempels, thans adjunct-hoofdre dacteur en eerste parlementaire over zichtschrijver. Tot adjunct-hoofdreda.. leur is, eveneens per 1 januari, benoemd mr. J. L. Hel dring, thans redacteur buitenland en tot eerste parlementaire overzichtschrijver mr. dr. H. J. Roethof, thans redacteur voor zaken overzee en tweede parlemen taire overzichtschrijver. De besturen van de Nederlandse Kring van Beeldhouwers, het genootschap „Ar- chitectura et Amicitiae" en de Vereniging van Beoefenaarsvan de Monumentale Kunsten, hebben een brief geschreven aan de minister en de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen naar aanleiding van de plannen van de regering, die betrekking hebben op de nieuwbouw. Zij spreken hun ernstige verontrusting uit over de toekomst der mogelijkheden van samenwerking van architectuur en beeldende kunst, die na jaren van aar zeling langzaam op gang is gekomen, me de door subsidie en het voorbeeld van de overheid. Door het bestaan van de bouw- stop en het uitstellen en schrappen van bouwvergunningen van vele scholen en an dere overheidsgebouwen dreigt deze voor onze nationale bouwcultuur belangrijke factor zo achterop te raken, dat de ont stane schade wellicht niet meer in te ha len is, terwijl onbedoelde repercussies op andere gebieden volgen. De huidige ontwikkeling van dit alge meen noodzakelijk geachte samengaan van architectuur en beeldende kunst, dat alleen in de praktijk voortgezet kan wor den, geeft reden te vrezen dat, hoewel dit nooit zo bedoeld kan zijn, al na een eerste begin, het kwalitatieve peil ernstig be dreigd zal worden. De in gunstige ontwik keling zijnde symbiose zal mede geremd worden door materiële factoren en psy chologische, die pas na jaren weer ver dwenen zijn. De besturen verzoeken de minister om de in het kader van de be stedingsbeperking zeer kleine bedragen die hiermee gemoeid gaan, ongewijzigd te laten en maatregelen te nemen om de komende achterstand in te halen of te vermijden, aldus het schrijven. In de Kokelestraat te Kerkrade is zon dagmiddag de 37-jarige mej. Catharina Wolters om het leven gekomen, doordat haar kleren in brand waren geraakt. Zij bevond zich in haar slaapkamer op de bovenverdieping van haar woning. Haar kleren raakten vermoedelijk bij een straalkachel in brand. Toen huisgenoten op haar hulpgeroep kwamen aangerend, bleek zij reeds te zijn overleden. De ka mer kreeg lichte brandschade. Verlicht polshorloge. Een juweliers- bedrijf in Rotterdam heeft de alleenver koop voor de Beneluxlanden van een pols horloge, dat elektrisch kan worden ver licht, aldus blijkt uit „Edelmetaal", maandblad van de Federatie Goud en Zil ver. In de horlogekast is een miniatuur batterijtje en een lampje gemonteerd. Door middel van een knopje aan de rand van de horlogekast kan de wijzerplaat worden verlicht. Het horloge is niet omvangrijker dan een ander gewoon polshorloge. Koninklijk bezoek. De Koningin heeft zaterdagmiddag in Utrecht de viering bijgewoond van het tweede lustrum van de Nederlandse Bond van Maatschappelijk Werkers. De vorstin werd begroet door de voorzitter van de bond, mr. M. E. Tjaden, de minister van Maatschappelijk Werk. mej. dr. M. A. M. Klompé en de burge meester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. In het hoofdbureau van politie te Rot terdam is in bewaring gesteld de 18-ja rige kantoorbediende C.K. uit Rotterdam, verdacht van verduistering van een be drag van 18.000.ten nadele van zijn werkgeefster, een bankinstelling. Donder dag moest hij bij de kassier van deze bank op een kwitantie geld halen. Door dat het bedrag wat slordig was ingevuld, betaalde de kassier hem achttien mille teveel uit. 's Avonds miste de kassier het bedrag. Hij kreeg bij controle de bewuste kwitan tie in handen, waardoor direct verdenking op de kantoorbediende viel. Het geld kon worden achterhaald. Duizend gulden had hij bij zich en de rest had hij thuis ver borgen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Papendrecht H. C. Bultman te Dussen (N.-Br.), die bedankte voor Meerkerk. Bedankt voor Oosterwolde (Geld.) C. Graafland te Ameide. Geref. Kerken Beroepen te Gorredijk H. Alting te Wijckel (Fr.). Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Tholen-Oud-Vosse- meer J. van Doorn te Ermelo. MAANDAG 18 NOVEMBER Stadsschouwburg: „Mijnheer Puntila en zijn knecht Matti", blijspel van Bertold- Brecht, 20 uur. Concertgebouw: (Tuinzaal) Cursus cultuurgeschiedenis door dr. Mo- destus van Straaten, 20 uur. Frans Hals museum: Dr. R. Fentener van Vlissingen spreekt over „Vrouw zijn en mens worden" voor de Volksuniversiteit, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN HOOFDSTUK I. 1. Onrustig drong het volk opeen in de grote allee van de Hofgarten in Düsseldorf. Niemand sprak luid, slechts een onderdrukt geroes van stemmen was hoor baar. In de ogen van de mensen was een opgewonden glans van verwachting. Kleine meisjes zaten op de schouders van hun vader en kleine jongens waren in de bomen geklommen. Het middenpad van de allee, met gelige kiezeltjes glanzend in het felle zonlicht, durfde niemand te betreden. Het was eigenlijk overbodig, dat transpirerende politiemannen met rode gezichten, het bewaakten. Geen mens zou 't wagen hier een voet te zetten. Een jongen, die helemaal vooraan stond scheen in zijn opwinding even het ongeschreven ver bod te vergeten. Op het punt om naar voren te lopen, viel zijn blik echter nog tijdig op het barse gezicht van een in de buurt staande politieman, en verschrikt trok de jongen zich terug. Wat was hier gaande, waarom drong deze jongen naar voren, waarop wacht ten al deze mensen? Er zou hier iemand langs komen, die ze nog nooit hadden gezien, doch wiens beeltenis hen allen over bekend was: een man met een ver voor zich uit sta rende, afwezige blik, een driekante steek op het hoofd, de rechterhand gestoken in zijn rok. Zó had den de kranten zijn beeltenis vaak afgedrukt en vele van de wachtende mensen hadden een afbeelding van deze man in hun kamer hangen. Hij, die zij allen kenden, doch nooit met eigen ogen hadden aan schouwd, werd hier in Düsseldorf verwacht. Hij, de machtige die het wonder had volbracht van met één handtekening de macht van de 112 Duitse bisdommen en kleine staatjes te breken; hij, die met grandioos gebaar burgerlijke vrijheid en burgerlijke wetgeving aan het Duitse land schonk; hij, de machtige Franse keizer, Napoleon! Aan dit alles dacht echter de neuswijze jongen niet. Hij piekerde over iets anders. Aan het begin en aan het eind van de allee stond op grote borden aangekon digd, dat het op straffe van 5 Taler boete verboden was om door de Hofgarten te rijden. De politie placht zéér streng te zijn. Waren misschien al deze mensen slechts hierheen gekomen om 't te beleven, dat de politie Napoleon 5 Taler boete zou opleggenDat zou een hele rel worden en stellig daarom waren al die duizenden inwoners van Düsseldorf elegante dames en marktvrouwen, arbeiders en voorname heren op de been Er parelden zweetdroppeltjes op het voorhoofd van de bleke jongen. Daar klonk tromgeroffel en trompet geschal! Over de dichte menigte viel een zwijgen, men rekte de halzen en keek vol spanning. Rustig en waardig reed de Keizer midden over de allee. Het witte paard, waarop hij gezeten was, liep langzaam en vastberaden. De teugels hingen slap in de handen van de grote man. Hij droeg zijn bekende, eenvoudige groene uniform en de driekante steek. Achter hem kwam zijn gevolg, er was tromgeroffel en trompetgeschal. En plotseling steeg uit de zwijgen de menigte een duizendstemmig gejubel op, overal zwaaide men met de handen en riepen de monden een welkomstgroet. De neuswijze jongeh keek koorts achtig toe. Zo dadelijk zou 't moeten gebeurenzo dadelijk zou de Keizer een boete an 5 Taler opgelegd worden wegens overtreding van een verbod Maar er gebeurde niets. Glimlachend reed de Keizer voorbij, terwijl hij met een vriendelijk gebaar zijn schimmel op de hals klopte en met een afwezig ge zicht het volk toeknikte. De politiemannen stonden stram in de houding. De jongen wachtte niet totdat de stoet voorbij was getrokken. Hij drong zich door de menigte heen en holde naar huis terug naar zijn huis in de Bolker- strasse en onderweg hamerde 't in hem: als je machtig bent, doet de politie je niets, dan mag je ongestraft door verboden lanen rijden..! Zijn moeder luisterde glimlachend naar zijn adem loos verslag. Ze streelde zijn hoofd, met het verwarde haar. „Machtig, Harry, is alleen hij, die ook verstan dig is. Men moet altijd het hoofd koel houden en helder en zuiver blijven denken!" Zijn moeder wist wat ze zei: éénmaal in haar leven had zij zelf haar hoofd niét koel gehouden en bij die gelegenheid had zij de dochter van een bekende Düsseldorfse dokter, die een uitstekende opvoeding had genoten de grootste domheid van haar leven begaan. Ze was verliefd geworden op de lichtzinnige Samson Heine. Deze was, voorzien van allerlei aan bevelingen, van Hannover naar Düsseldorf gekomen, juist1 toen haar vader gestorven was en zij in diepe rouw. Aanbevelingen waren goed en wel, maar Sam son Heine was arm! Overigens trok hij zich daar heel weinig van aan. Hij vertelde aar enthousiaste ver halen over zijn reizen, en het v s moeilijk om te on derscheiden, wat hij werkelijk had beleefd en wat slechts fantasie was. Amusant was hij stellig en hij had haar over het verdriet om haar vader's dood heengeholpen Het verstandige, ernstige meisje van goeden huize, dat Betty van Geldern was,, had zich overgegeven aan zijn onbezorgde vrolijkheid, zijn lichtzinnigheid.Men zou een zaak openen in Düssel dorf, een Engelse vriend zou Nanking-stof 1) leveren, op dit gebied was Samson leine een kennerHéél Düsseldorf zou die moderne en goedkope stof willen kopen en men zou Aan dit alles denkend, herhaalde de moeder tot haar opgewonden 13-jarige zoon: „Men moet het hoofd koel houden, Harry!" Het was niet zó, dat ze haar lot betreurde. Ze hield van de man, met wie ze getrouwd was. Ze wist, dat hij een goed mens was en ze sctatte zijn mede gevoel voor andere mensen hoog. Maar ze had zor gen.. Samson Heine bestelde Nanking-stof bij zijn Engelse relatie, alsof hij niet slechts Düsseldorf had te voorzien, doch de héle wereld! En de kleine, zwijg zame vrouw moest alles in het werk stellen om een catastrofe te voorkomen. Ondanks al haar inspannin gen stond de zaak in de Bolkerstrasse er meer dan eens heel moeilijk voor. Als ze tot haar zoon zei: „Men moet het hoofd koel houden, Harry, men moet verstandig zijn!" wist ze, dat deze een dergelijke ver maning nódig had. Maar al te gemakkelijk was de jongen tot dromerijen geneigd. Maar al te graag hing hij rond in de kamer van Simon van Geldern haar moeders broer, die bij hen in huis woonde en een van het leven vervreemde geleerde was. Harry's fantasie hechtte zich aan de exotische voorwerpen, welke in dienst stoffige studeerkamer bewaard werden, her inneringen aan een reis om de wereld, die zijn oud oom eens maakte. De oude geleerde bekommerde zich niet om de stille, bleke jongen, die in zijn kamer rondhing en hem niet stoorde bij zijn studie. Des te ongestoorder kon deze zijn fantasie de vrije loop la ten. (Wordt vervolgd) Geen. FILMS: Cinema Palace: „Kleren maken de man", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Handelaren in meisjes", 18 j., 19 en 21.15 uur. Lidotheater: „Eiland in de zon", 14 j., 18.45 en 21.15 uur. Luxortheater: „My gun is quick", 19 en 21.15 uur. Minervatheater: „Helden in het wit", 14 j., 20.15 uur. Rem- brandttheater: „Monpti", 18 j., 19 en 21.15 uur. Roxytheater: „Fortuinjagers in de gele bergen", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio theater: „De droom van een bakvis", a.l., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Remonstrantse kerk, Wilhelminastraat, een donateursconcert met een interessant kamermuziekprogramma, 20 uur. Beatrix- school, Raafstraat: lezing, kleurenfilm, voordracht en pianospel voor I.v.A.O., 20 uur. Begijnhofkapel: „De grote Evangelie kruistocht-campagne", belegd door de drie Canadese „Janz Brothers", 20 uur. DINSDAG 19 NOVEMBER Minervatheater: Toneelgezelschap Johan Kaart met „Potasch en Perlemoer in tex tiel", 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Reprodukties naar wer ken van klassieke moderne meesters, 10 12.30 uur en van 13.30—17 uur. Galerie Espace: Schilderijen en gouaches van Jules Chapon, 1117 uur. FILMS: Cinema Palace: „Kleren maken de man", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Handelaren in meisjes", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lidotheater: „Eiland in de zon", 14 j., 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur. Luxortheater: „My gun is quick", 18 j., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandttheater: „Monpti", 18 j„ 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxytheater: „Fortuinjagers in de gele ber gen", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio theater: „De droom van een bakvis", a.l., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Brinkmann: Studievereniging „Voor Psy chical Research", dr. W. Schuurmans Stek hoven over .„Parapsychologie en para geneeskunst", 20 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6